Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. der hlerbijgaande som van honderd gul den, in de gelegenheid te stellen om desverkiezend een geschenk aan te koo- pen, dat tot blijk van erkenning der door u betoonde hulpvaardigheid en ter gedachtenis voor u aan het gebeurde zal dienen. De generaal-majoor, adjudant en par ticulier secretaris van Z. M. den Koning, waarnemend secretaris van H, M. de Koningin, Graaf H. Dumonceau." De heer Tromp, commies bij het Ministerie van Financien, ook een der eersten, die pogingen hebben aangewend om het gevaar, waarin de Koningin en het Prinsesje verkeerden, af te wenden, ontving van den heer Dumonceau een schrijven van den volgenden inhoud: „Ter voldoening aan de bevelen van H. M. de Koningin, heb ik de eer Uweledele de dankbetuiging van H. M. over te brengen, voor de door u betoonde hulpvaardigheid, bij gelegenheid van het ongeval, waardoor Hoogstdezelve en H. K. H. Prinses VVilhelmina der Nederlan den op den 19en Februari II. zoo ernstig bedreigd werden." Men verneemt tevens dat namens de Koningin aan den stalhouder Wegman een gouden doekspeld met diamanten, aan de twee politieagenten van Deijk en Blom ieder 1100 en aan een derden agent f 10 is ter band gesteld. Een loteling. die Donderdag te Amsterdam voor de keuring kwam en zeker dacht afgekeurd te worden, viel dood neer toer. hij hoorde: «goed voor den dienst!" Naar wij vernemen, is aan Hare Majesteit de koningin der Nederlanden de zeldzame onderscheiding te beurt ge vallen door den keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte orde voor dames, van de heilige Groot martelares Katharina. Graaf Kapnist, de Russische gezant bij ons hof verliet gisteren St. Petenburg en zou dadelijk na zijne aankomst te 's-Gravenhage audiëntie aanvragen, teri einde aan H.M. de insigniën der orde te kunnen aan bieden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Apeldoorn heeft besloten, het adres aan Z. M. den Koning, in zake het port voor drukwerken en couranten naar België, te steunen. Te Gouda heeft men eveneens gehan deld. Door het Departement van Oorlog is aan de korpscommandanten opgedra gen, geschikte korporaals en soldaten te engageeren voor den dienst in West-lndië voor een transport suppletietroepen, dat 12 April a. s. zal vertrekken. Bij overgang naar het leger in Oost- Indië wordt aan de korporaals en solda ten een premie toegestaan van f300. Het zal dus niemand verwonderen, zegt de Midd. Ct., dat voor een verhoo ging van f30 voor een korporaal en f20 voor een soldaat, geen liefhebbers gevon den worden, om zich voor West-lndië te verbinden. Naar het blad verneemt, moeten dan ook bij het leger geen mili tairen aangetroffen zijn, die zich voor de gevraagde vacaturen te Curasao heb ben verbonden. De langdurige droogte veroorzaakt vele landbouwers in het Noorden veel schade door watergebrek. Enkele moeten zelfs water voor hunne beesten één of twee uur ver halen. Onder de personen, die uit Neder land te Berlijn op 22 Maart den Keizer gaan complimenteeren, zal zich ook be vinden de heer Beelaaerts lid der 2e Kamer, als diplomatiek vertegenwoordi ger van de Transvaal. Voor het hoog militair gerechtshof heeft terecht gestaan de kapt. luit. der marine Buyskes, die commandant van de Schorpioen was, toen dit vaartuig, tenge volge van een aanvaring met het stoom schip Hercules, zonk. De heer B. is van alle schuld aan het onheil dat zijn schip overkwam, vrijge sproken. Donderdagmorgen, omstreeks half acht, sloeg nabij Moerdijk, juist vóór den ingang van de haven, de schokker van schipper De B., bemand met drie koppen, door den hevigen wind om, zoodat de bemanning te water geraakte. Twee daar van werden bijtijds gered, doch de derde werd levenloos aan wal gebracht. Het Zuider-Zendingsfeest zal den 13en van dit jaar op het Valckeslot, in de nabijheid van Goes, plaats vinden. B. en W. van Leiden hebben den gemeenteraad voorgesteld aan het garni zoen 350 gulden en aan het politiecorps 70 gld. uit te keeren, voor de uitstekende wijze waarop de manschappen zich, tij dens de jongste onlusten, gehouden hebben. Er is een strafvervolging ingesteld tegen den voorzitter van den Sociaul- Democralischen Bond, te 's-Hage, W. Baije, ter zake van laster en beleediging van politiebeambten in een stuk van zijn hand, opgenomen door het blad Hecht «•oor Allen, (D. v. N.) Het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor algemeen kies- en stemiecht heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, met het verzoek om bij de herziening van het kiesrecht acht te slaan op het verlangen van een zeer groot deel van het Ned. volk naar de invoei ing van het algemeen kiesrecht. Het hoofdbestuur deelt verder in dat adres mede. dat het aan het besluit der alg. verg. orn door middel van een groote nationale demonstratie te Amsterdam uiting te geven aan den volkswensch naar algemeen stemrecht, niet heeft kunnen voldoen, met het oog op de ongeregeldheden te Amsterdam. Deze weerhielden het de verantwoor delijkheid te dragen van zulk een volks betooging, die zeer zeker, daar de be weging .ter gunste van algemeen stem recht aanmerkelijk is vooruitgegaan, van grooten omvang zou zijn. Te Kampen zijn 6 boerenerven op hel Kampereiland, toebehoorende aan de gemeente Kampen, verhuurd, omdat de pachters, op hun verzoek, tusschentijds van de verdere huur waren ontslagen. Deze erven, die sedert 1880 jaarlijks te zamen f18,650 opbrachten, zijn thans verhuurd voor f12,420, dus f6230 min der dan vroeger. Mej. Parqui, eene overleden wee- zenvriendin, heeft aan de Weesinrichting te Neerbosch f 1000 gelegateerd. Een rechtsgeleerde wijst er in het Wageningsch Weekbl. op, dat de tactiek der Neogereformeerden, om niet gelijk vroeger ieder zijn lidmaatschap van de Nederl. Herv. Kerk op te zeegen, en zich dus van dit kerkgenootschap af te schei den, maar door den keikeraad te doen besluiten, dat de gemeente het «synodale dwangjuk" afwerpt, geen daad is van de in hun consciëntie getroffen personen, maar een aardschgezinde poging om zich ten koste van anderdenkende gemeente leden al het kerkelijk goed der gemeente toe te eigenen. Die poging is voor den Kerkeraad zonder geldelijke risicobij mislukking, en deze is in de meeste ge vallen zoo goed als zeker, verliest hij niets dan de achting van een aantal le den der gemeente. Voor de kerkvoogden is echter, zoo zij met den kerkeraad meegaan, de zaak zeer bedenkelijk. Zij ontvingen als be stuur van de goederen der gemeente het kerkegoed. Zij blijven daarvoor verant woordelijk met hun vermogen. Die ver antwoordelijkheid blijft bij overlijden op hun nalatenschap kleven, en drukt dus dan op hun vrouwen, kinderen, erfge namen. Zoodra de orde in de gemeente her steld, en naar de synode-reglementen een kerkeraad benoemd is, zal ook een college kerkvoogden worden gekozen uit en door personen, die zich door de sy nodale reglementen gebonden achten, en dat college kerkvoogden zal in de eerste plaats het kerkegoed opeischen van de personen der vroegere kerkvoogden. Zij zijn verantwoordelijk. Zij moeten trouwe rentmeesters wezen. En wanneer zij nu die kerkegoederen niet meer onder zich hebben, omdat de doleerende gemeente andere kerkvoogden koos, of omdat die gemeente over de voorhanden waarden heeft beschikt; wanneer het goed reeds verbiuikt of verkocht is, evenals de re- venuën die het sinds de afscheiding heeft opgeleverd (en dat kan over eenige ja ren heel wat bedragen), dan kunnen zij met hun vermogen betalen, wat zij niet terug kunnen geven de onr oerende goe deren, zooals kerk en pastorie moeten zij door een lastig proces uit de handen der doleerenden trachten te wringen. En die verantwoordelijkheid dragen zij na hun nen dood op hunne vrouw, hunne kin deren, hunne erfgenamen over. Op aanraden zijner geneesheeren, zal Keizer Wilhelm op zijn aanstaanden jaar dag alleen voor de leden der Koninklijke familie en voor de vreemde Vorsten, wellicht ook voor het cor ps diplomatique, receptie houden maar andere autoriteiten ook de ministers zal hij dien dag rriet ontvangen. Te Weenen, is uit Berlijn het bericht ontvangen, dat de Duitsche Keizer op zijn geboortedag een proclamatie aan het volk zal uitvaardigen en eert bood schap aan den Ryksdag zenden, waarbrj hij den Kroonprins tot mede-regent be noemt. De Bondsraad, zoo verneemt men, heeft zijn toestemming reeds ge geven. Uit Straatsburg wordt bericht, dat verschillende personen, die verlof huddeir om tot wederopzegging toe in het Rijks- land verblijf te houden, thans zal worden aangezegd, dat zij het land moeten ver laten. Een reusachtige sneeuwval te Karlsbad heeft alle verbindingen verbroken men kan bij de bronnen slechts komen met behulp van sneeuwploegen. Donderdag is de Oostenrijksch kroon prins te Berlijn aangekomen, waar hij vertoeven zal tot den 22n Maart, den ver jaardag des keizers. De Duitsche kroon prins en piins Wilhelm wachtten hem aan het station op en vergezelden hem naar het paleis, waar de keizer den zoon van zijn bondgenoot, keizer Franz, zeer har telijk ontving. Vervolgens maakte de prins zijn opwachting bij de keizerin en de kroonprinses. liet Engelsche Ministerie van Oorlog heeft met een groote reederslirrna een overeenkomst gesloten, om in den loop van het seizoen 3000 paarden uit Canada voor de artillerie en cavalerie in een der Londensche dokken aan land te brengen. De paarden zijn in Canada door agenten der Regeering opgekocht. De eerste be zending zal waarschijnlijk reeds in 't be gin van April te Londen aankomen. Te Calcutta loopen ernstige geruchten dat Rusland een inval in Indië zou doen van de kanten van Pendjeh of Herat. De regeering heeft daarom troepen naar Pishin gezonden, die niet op het gebied van Afghanistan zullen komen doch voor den Emir een groote steun zullen zijn in geval van verwikkelingen. Uit Mandalay (Indië) wordt gemeld, dat daar II. Dinsdag een sierke aard- schudding werd gevoeld. Gebouwen en boomen ondervonden een schudding, die de bewoners hevig deed ontstellen en naar buiten deed vluchten. Schade werd niet aangericht. De nadere berichten omtrent den aan slag op den Czaar, komen volmaakt over een met die, welke wij reeds mededeel den. De aanslag op den Czaar zou onge twijfeld gelukt zijn, als de arrestatie niet juist bij tijds had plaats gehad. De bom men waren van zeer vernuftig maaksel; zij zouden bij het werpen ontploft zijn door middel van een in de hand gehou den touw, aan hetwelk zij bevestigd waren. Onmiddellijk nadat twee personen, die in het bezit bleken van valsche pas sen, waren gevat, werden zeer omvang rijk huiszoekingen ingesteld, en ongeveer honderd personen opgevat, onder wie ook naar het heet lieden uit de hoogste klin gen. Verscheiden politieagenten hebben reeds ordeteekenen en andere onder scheidingen ontvangen. Volgens ontvangen telegrammen zou den 120 personen gearresteerd zijn, die in verband staan met den aanslag op het leven van den Czaar. Men noemt een der redenen tot den aanslag het ontslag van Tolstói, die door een generaal was vervangen. Bij een receptie die ten paleizc van den grootvorst Wladimir plaats had, be wonderde rnen de kalmte van den Czaar, die zich geruimen tijd met den Duitschen gezant onderhield. Blijkens het onderzoek waren de bom men gevuld met ontplofbare stoffen van vreeselijke werking, zoodat bij het bar sten eene ontzettende verwoesting en het verlies van vele mejischenlevens daardoor veroorzaakt zou zijn. De stemming in de hoogste kringen en te Gatchina is, na het ontdekken van hel complot, zeer ge- diukt. De Keizer wordt als zeer ont stemd, de Keizerin als in zeer zenuw- achtigen toestand afgeschilderd. Aanvan kelijk was ten Hove het werkelijk on mogelijke bevel gegeven, dat de zaak zou worden doodgezwegen. Te Sl.-Peleisburg was het dan ook eerst zoo rustig, alsof er niets was voorgevallen, en stellig wel negen tienden der bevolking hoorden veel later en vaak toevallig, aan welk gevaar de keizerlijke familie had bloot gestaan. Daarentegen werd Zondag reeds te Gatchina een telegram van gelukwen- sching van Keizer Wilhelm ontvangen, hetwelk later gevolgd werd door felici taties, wegens de gelukkige redding uit Weenen, Rome, Parijs, enz. Uit het jaarverslag der afdeeling Amersfoort van de Nederlandsche veree- niging tot afschaffing van sterken drank als volksdrank, blijkt, dat zij in den loop van 1886 eenigszins in bloei is vooruit gegaan, daar het getal leden aan het eind des jaars tot 41 (32 mannelijke en 9 vrouwelijke) was geklommen. De uitgaven van het burgerlijk arm bestuur over 1886, wegens verstrekten onderstand aan 251 personen of gezinnen, te zamen 751 leden tellende, bedragen f 5172,60. L- Naar aanleiding van het adres, dat door twee leden der Hervormde Gemeente aan den Kerkeraad alhier ge zonden is, heeft genoemde Keikeraad, in het laatst der vorige week, eene opzet telijke, algemeene«ergadering gehouden. Niet zoozeer, om juist dat adres te be handelen, als wel, om elk zijner leden gelegenheid te geven over den tegen- woordigen kerkelijken toestand zijne meening te zeggen. Het adres zelf is ten slotte ter zijde gelegd, als zijnde, naar de meer.ing van den Keikeraad, van revolutionait-e strekking en ingediend door twee persoden, die in de gemeente ter nauwernood bekend zijn. (Oranjevaan.) Den 21. Maart a. s. zal een detache ment van het depot-escadron van het 1. regement huzaren van hier vertrekken naar Deventer en Zutfen. Eenige bladen van Kaapstad kon digden onlangs eene muziekuitvoering aan van een voormaligen stadgenoot en be dienden zich daartoe letter voor letter van het volgende «volboed" Engelsch »Wy understand dat Professor van den Buig has kindly promised om «Balladen" to play on the pianoforte. Balladen is van Chopin also een Sonate of Weber. We hoopen that a large audience zullen come and hear this geleerde Professor wems antecedents hebben for him so great a name gekiijgen wherever hy has played. Wy understand ook dat there will be a groote concert in the Town Hall at a laag charge for admission. Kinders half prys." Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche zaken, is A. van Snellenberg te Eemries, gerechtigd verklaard tot het genot van '/a gedeelte der zuiver# inkomsten van de 18. vicarie, gevestigd in de St. Joriskerk alhier. De wachtmeester L. vanhetl.reg. veldartillerie is Dinsdagavond uitgegaan om leveranciers van de menage der onderofficieren te betalen, en tot heden niet teruggekeerd. Eergisteren trof een politieagent een jongen, zwervende in deze gemeente aan en bracht hem naar het bureau van politie. Aldaar aangekomen bleek de bengel de ouderlijke woning te Groningen te zijn ontloopen, en de nachten onder den blooten hemel doorgebracht te hebben. Hij werd onder politiegeleide naar zijne ouders teruggebracht. Naar wij vernemen zal binnen kort de alom besproken «Brandweer- Courant" verschijnen, wier inhoud in hoofdzaak bestaan zal uit wetenschap pelijke besprekingen op het gebied van brandwezen. het valt niet te betwijfelen of de oprichting van dit orgaan strekt tot nut van het algemeen, wat daarom eiken brandmeester, hetzij door tusschen- komst van zijn gemeente, tot deelneming zul aansporen. Het is echter te verwach ten dat van den kant der gemeentebe sturen tot deelneming zal worden aan gedrongen. - Bij de boekhandelaren Slothouwer Zoon ligt ter teekeriing een adres ter ondersteuning van het onlangs door ons opgenomen adres aan Z. M. de Koning over de land- en Zeemacht in Ned.-Indië. Onze stadgenooten kunnen nu daarmede hunne instemming betuigen door onder- teekening der volgende formule: De ondergeteekenden betuigen hun ne instemming met het adres, in zake de versterking onzer land- en zeemacht in Ned -Indië aan Z. M. den Koning aangeboden. De verzamelde handteekeningen zullen later gevoegd worden bij die, op andere dergelijke wijze verkregen. Lensden. De Christelijke jongelings- vereeniging alhier hield de vorige week. onder presidium van den Eere-Voorzitter Ds. Barger, haar jaarfeest. Z.Eerw. heette allen welkom en sprak daarna, naar aanleiding van Psalm 150, vele goede en hartelijke woorden; doch bedroefde haar ook door de mededeeling, dat hij niet lang meer in haar midden zou zijn, omdat zijne wankelende gezond heid hem dit niet toeliet. Het presidium droeg hij daarna op aan den heer H. Limpers, godsdienstonderwijzer te Amers foort, de rechte man op de rechte plaats en voor Bestuurder van jongelingsveree- nigingen als het ware in de wieg gelegd. Denzelfden avond nog gaf hij van zijne bijzondere geschiktheid daarvoor door slaande bewijzen. Onder leiding van den nieuwen president werden verder de ver schillende veislagen uitgebracht en met belangstelling gevolgd, en wisselden ver schillende vooi drachten elkander af, waar onder eene samenspraak tusschen zes jongelieden, over: Men is maar éénmaal jong!" vooral uitmuntte. Nadat nog verschillende zangstukken ten gehoore gebracht werden werd deze jaarvergadering, met het zingen van Psalm 103 veis 1, gesloten. In de hoofdstad van Canada bouwt men in de vastendagen steeds groote paleizen en burchten van ijsblokken, en te Montreal was dit jaar het ijspaleis prachtiger dan ooit. De ysvesting geleek ditmaal eene burcht uit de middeleeuwen, met wallen omgeven en een hoogen toren in het midden. Het geheele gebouw be dekte eene oppei vlakte van 14,000 vier kante voeten en binnen had men eene rijke tentoonstelling van granen en vluch ten. De medekainpers aan den wedstrijd op schaatsen mochten de vesting bom bardeeren. 15.000 kaarsen brandden in het paleis, terwijl even zooveel negers met pekfakkels, benevens electrisch en Bengaalsch licht het geheel een fantasti- schen indruk gaven. J)e bestormers der vesting waren met raketten gewapend en voerden met hunne batterijen een schijnaanval op de vesting uit. De gouver neur Lansdowne woonde met zijne ge malin den aanval en de verdediging bij. en duizenden waren uit alle steden van Amerika gekomen, om het prachtige avondfeest by te wonen. De vêlocipède is geen nieuwtje van den tegenwoordigen tijd. In het stedelijk archief var, Neurenberg is een wieier van het jaar 1633 bewaard en in de in 1703 verschenen historie van Neurenberg kan men lezen, dat Stephan Farsler uit Alt- dorf een driewielig voertuigje had ver vaardigd, waarmee hij, zonder eenige andere hulp dan die van zijn eigen han den en voeten, naar de kerk kon rijden. Ontzettend zijn de verwoestingen die in de kolonie Victoria, in Australië, door de konijnen worden aangericht, en in eene zitting van het koloniaal Parlement werd medegedeeld dat reusachtige opper vlakten bouwgrond door die knaagdieren geheel onbruikbaar en onbewoonbaar waren gemaakt. Waar eenmaal fraaie landhoeven stonden eir prachtige boom gaarden, aanschouwt ineu nog slechts puinhoopen; op plekken waar, in 1875, gras in overvloed was om zevenhonderd duizend schapen te voeden, vond men een paar jaar geleden nog slechts vol doende voor zeventig-duizend. Het totaal der schade sedert 1882 teweeggebracht, wordt op minstens tien millioen gulden geraamd. Men heeft onderscheidene vergiften pogen toetepassen, maar de uitslag be- teekende niet veel. Men maakte gebruik van phosphorus, rattenkruid en andere sterke middelen, die men onder koren, haver en andere zaken mengde. Boven dien werd een premie van drie stuivers uitgeloofd voor elk dozijn konijnenvellen dat ingeleveid werd. Die laatste maat regel had ten gevolge dat in twee jaar tijds 1,884,000 konijnen werden uitge roeid. Eene zonderlinge weddenschap is dezer dagen te Weenen beshst. Een graaf prees in een gezelschap de aange name zijde van den winter. «Ja," zeide een der aanwezigen, «dat zegt gij, die in een prachtige pels gehuld naar uw club of naar den schouwburg gaat, waar alles samenwerkt, om u het leven aangenaam te maken en waar gij van koude, noch ongemak iets voelt. Ik zou u wel eens willen zien rondloopen half in lompen gehuld, zonder warme woning en niet wetende of gij voor uw zuur verdiende penningen brood of kolen zult koopen." «In ieder geval zou ik brood koopen, want de koude zou mij niets deren." «Gij," zeide baron M., «geen drie dagen houdt gij het in een koude kamer uit, slecht gekleed en zonder voldoend voedsel." «Nu, als het een weddenschap geldt, dan verbind ik mij tot acht dagen hittere armoede." «Aangenomen, de verliezer geeft een souper met champagne en een flinke som aan een liefdadigheidsinstelling." De weddenschap werd beklonken en 's anderen daags speelde graaf W. den «armen duivel". Er werd hem eene kamer gegeven, welke niets bevatte dan een wormste- kigen stoel en tafel, een stroomatras tot ligging en stompje kaars op eene flesch tot verlichting. Eene ruit was gebroken en met een stuk papier de opening dichtgeplakt. De graaf behoefde alleen voor zijn lichamelijk onderhoud te zorgen. Eenige personen werden aangesteld, om hem te bewaken. Zondagsmorgens begon hij den arbeid. Hij kreeg 30 kreuzer vooruit en verschafte zich hiervoor warme soep, een weinig brood met worst er. een glas slechten brandewijn, benevens twee sigaren (Havana's waren het zeker niet). De graaf werkte onvermoeid en had 's avonds weer 30 kreuzer verdiend. Indien hij niet verschillende malen had moeten heen en weder loopen, om zijne verstijfde leden te verwarmen, ware zijne verdienste zeker grooter geweest, 's Nachts leed hij bittere koude onder de onvol doende dekking, terwijl de wind door de gebroken ruit blies. Toch ging hij den volgenden dag weer aan 't werk, maar verdiende slechts 20 kreuzer. Zijne handen waren gesprongen en hij kon zijne werktuigen byna niet meer behan delen. Den derden dag was het zóó koud, dat de graaf een gedeelte van zijne verdienste aan.... kolen uitgaf. Hij verdiende nu slechts 10 kreuzer. 's Woens dags kon hij bijna niet meer opstaan al zijne ledematen ontzegden hun dienst. Toch begon hij zijn werk, maar 's mid dags gaf hij zich overwonnen, met de opmerking, dat het eene kunst is 's winters een arme drommel te zijn. Bij het keurig souper, door graaf W. gegeven, dronk hij het eerste glas op de Vereeniging tot verschaffing van brandstof, welker kas er zeker ook wel bij gevaren is. Gisterennacht overleed te Leiden een man, die onder den naam van «Lammert •'an Leiden" een groot deel van zijn leven in de straten van de stad zijner inwoning doorbracht. Het moet gezegd worden, wanneer de man een enkele maal een borrel te veel op had, had hij wat men noemt «een gemoedelijken dronk" over zich en hij heeft in dien toestand de schooljeugd menig uurtje grappig beziggehouden. Maar ook bij de leerlingen der hoogste inlichting van onderwijs was hij lang geen onbekende. Nadat de man eenige malen een ge dwongen reisje naar het Noorden had gemaakt (die nieuwe drankwet was voor onzen Lammert een kwaad ding), ves tigde hjj zich toch weder in de Sleutel-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2