BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Dit Duitsche emigrantenhuis is de beste verblijfplaats voor Hollandsche landverhuizers. Het is in de nabijheid van Castle Garden gelegen, Statestraat no. 26. Het staat onder het opzicht en bestuur van de Duitsche Luthersche Emigranten vereeniging. Arme personen zonder geld worden voor niet gehouden Wanneer de landverhuizers naar dezen raad luisteren, dan zullen zij daardoor honderden dollars besparen, en bovendien van vele onaangenaamheden in New-York verschoond blijven. De Tweede Kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De heer Fabius werd als lid toege laten. Ingekomen zijn nieuwe stukken over Tjiomas. Heden wordt het debat over de grond wetsherziening hervat. De centrale sectie is samengesteld uit de heeren van Wassenaer, Blussé, Keu- chenius, van Delden en de Geer. De wijze waarop te Holwierde. een dorp in de provincie Groningen, de aldaar bestaande spaarbank werkt, ver dient de aandacht. Behalve dat zij als eigenlijke spaarbank nuttig werkt fin de bank berustte verleden jaar f 127,651,62' j) verhuurt zij tegen billijken prijs akkers van een door haar aangekocht stuk land en geeft zij aan oppassende arbeiders geld op hypotheek, om eene eigene woning te bouwen, Wijders ondersteunt zij de schoolbibliotheek en deelt in de kosten der straatverlichting van de plaats. Uit Haarlemmermeer wordt aan de N. R. Cl. gemeld «Nu de eerste land verhuizers van het naburige Aalsmeer naar Amerika zijn vertrokken, maken ook eenige gezinnen in deze gemeente zich tot den overtocht gereed, hetgeen voornamelijk veroorzaakt wordt door de slechte verdiensten alhier, en de gunstige berichten van kennissen en vrienden uit het verre Westen ontvangen," Met de Gooische stoomtram zijn gedurende de feestdagen naar Amsterdam vervoerd 6503 personen. Mevrouw Administratie heeft weer eens wat nieuws uitgevonden »tot gemak van den burger," schrijft de N. Zutf. Ct. Een aan dit blad verzonden telegram bevatte een woord meer dan waarvoor bij de afzending betaald was. Mevrouw noemt dat «ongeoorloofde samenvoeging," en tengevolge van dit wanbedrijf mocht de depêche niet worden afgeleverd dan tegen ontvangst door den besteller van drie cents. Wij billijken het, dat het Rijk zich niet laat afdingen op zijn monopolie, maar wij weten ook zeker, dat ooze be richtgever dit niet heeft beproefd, en daarom vragen wij «was de beambte, die het bericht ter overseining aannam, niet mans genoeg om te weten hoeveel de kosten daarvan bedroegen De Kralingsche IJsclub heeft het plan een stuk land, groot 4'/a hectaren, gelegen aan den Oudendijk en bij de Nieuwe Plantage en grenzende aan de Kralingsche plas, aan te ltoopen en er een eigen ijsbaan aan te leggen. Zij zal daarvoor een leening van f30,000 sluiten. Het is helaas maar al te waar, zegt de particuliere correspondent der N. R. Ct.. dat de arrestatiën in Rusland nog geen einde nemer, en dat het aantal personen, die in de gevangenis hun lot afwachten, al grooter en grooter wordt. De tegenwoordige gebeurtenissen heb ben te Petersburg geheele verandering gebracht in de stemming omtrent het nihilisme. Voor nog slechts korten tijd toch vleide men zich met de hoop dat het nihilisme uit de mode was geraakt, haar liggende. «Geëerde dame, wees volkomen gerust, het gevaar is gelukkig doorgestaan en uwe moeder zal spoedig weder bijkomen," trooste haar de graaf. Onder de liefkozingen der dochter ont waakte ook de moeder, en de graaf noodigde beide dames in zijn kasteel rust te nemen. Het voorstel werd dankbaar aangeno men. Zoodra de dames zich bij den warmen haard van den doorgestanen schrik hersteld hadden, verhaalde haar graaf Dewbinsky de reden van zijn on vrijwillig verblijf in het kasteel. «Het heden gebeurde verzoent mij met het lot, dat mij hier heen gebannen heeft," be sloot hij met een kleine buiging. Met warme woorden dankte de moeder, die nu eerst het gevaar, waarin zij ver keerd hadden, in al zijne grootheid erkend had. De bleeke wangen harer dochter kleur den zich met een levendig rood, toen zij den naam Dewbinsky, (jie destijds reeds beroemd was, hoorde, en zijne oogen de hare ontmoetten. «Zonder uw snelle hulp, mijnheer de graaf, waren wij verloren geweest." zeide zij zacht, «ik zal zoolang ik leef God om zegen voor onzen redder bidden." «Veroorlooft gij, mijnheer de graaf, dat het zelfs goed en wel begraven was en nauwelijks nog de moeite waard er de aandacht aan te schenken; de laatste weken hebben echter bewezen, dat men zich jaren lang daaromtrent ijdele illu- siën heeft gevormd. In het Engelsche Lagerhuis is het amendement van Samuelson (dat de Re geering eerst een onderzoek naar den toestand in Ierland zou instellen) ver worpen met 370 tegen 269 stemmen en de Iersche dwangwet zonder stemming bij tweede lezing aangenomen. Al zijn de Ieren bevreesd voor de nieuwe dwangwet, zij zullen daarom den strijd niet opgeven. Men zegt, dat er zelfs plan bestaat aan het stelsel van boycotten een nog veel grootere uitbrei ding te geven en het toe te passen op alle magistraatspersonen, politieagenten en op allen, die verdacht worden van op de hand der Regeering te zijn, op allen die als «unionisten" bekend staan. Ook zullen de nationalisten met opzet sommige bepalingen der wet in zulk een massa overtreden, dat het onmogelijk zal worden haar uit te voeren; zelfs zouden tal van Amerikaansche Ieren over komen, orn de wet zoo brutaal mogelijk te overtreden, ten einde aldus te beproeven de Engelsche Regeering met de Vereenigde Staten in moeilijk heden te brengen. De Duitsche ultramontaansche dagbla den bevatten eene algemeene oproeping van de vereenigde Katholieke Duitsche pers, «om den hoogslverdienstelijken aanvoerder" van het centium, dr. Windl- horst, de onveranderde vereering en dankbaarheid der Katholieke bevolking te bewijzen, door het bouwen van eene tweede, door hem gewenschle, Roomsche kerk te Hannover". Het wetsontwerp, waarbij de brande wijn-belasting wordt gewijzigd, moet reeds bij den Bondsraad zijn ingekomen. Aan de leden van dat Staatslichaam is echter het stilzwijgen opgelegd omtrent den inhoud. Te Parijs worden Russische officieren verwacht om generaal Boulanger eene eeresabel aan te bieden, waarvoor de kosten bij inschrijving gevonden zijn. Het is een prachtig Circassisch wapen, het gevest met brillanten en andere edel- steenen bezet. Op de kling leest men: «Rusland aan generaal Boulanger. Leve Frankrijk! Leve Rusland!" Den lsten Mei zal te Venetië het stand beeld voor Victor Emanuel worden ont huld; de Koning en Koningin zullen de feestelijkheden bijwonen. Over de Transvaalsche goudvelden schrijft de Amerikaansche consul, te Kaapstad, de heer Knight, dat zij, wan neer zij hunne volle ontwikkeling zullen hebben, «tot de rijkste der wereld" zul len behooren. De heer Knight schijnt geen voorstander der Delagoa-baai-lijn naar Barbeton Pretoria te zijn. Hij er kent, dat zij de korste verbinding is met de kust, maar zij kan z. i. enkel worden gebruikt in de wintermaanden, daar koortsen haar in den zomer onbruikbaar maken. De mijnwetgeving in Transvaal noemt de heer Knight tamelijk vrijzinnig. Ten slotte schrijft hij: De ontwikkeling der Transvaalsche goudvelden biedt aan de ondernemende Amerikanen een gele genheid tot geldverdiening, die zij niet mogen laten voorbijgaan. Het groote ge brek van den tegenwoordigen toestand is het gebrek aan werktuigen om kwarts te vergruizen. Te oordeelen naar het cijfer der ontwerpen mijn-vennootschap- pen en de oppervlakte der kwartshou dende rotsen, moet de hoeveelheid ma- chineriën, binnen de eerstvolgende jaren vereischt, zeer groot wezen. Amerikaan sche fabrikanten van stamp-batterijen behooren zich bij tijds in te spannen, om althans een deel van dit verkeer machtig te worden.Ook bijlen, hou- weelen en spaden komen te pas en vin den overal afnemers in de mijndistricten. Inderdaad meldt men uit Barbeton, dat de genoemde artikelen daar, drie weken geleden, niet meer verkrijgbaar waren. dat mijn echtgenoot, vorst FolotiskofT, u later persoonlijk zijn dank betuige Hoe zeer ook zijne staatkundige ziens wijze met de uwe niet overeenstemt, zal hij toch in u steeds den ledder zijner gade en van zijn kind erkennen." «Ik dank het gelukkig toeval, hetwelk mij vergunde het bewijs te leveren dat mijne natie niet de Russen als volk, maar slechts tegen de ingevoerde mis bruiken der regeering, tegen de gren- zelooze dwingelandij harer beambten oorlog voert I" Inmiddels was de eenigszins bescha digde slede weder zoo goed mogelijk hersteld geworden en ook de koetsier, dien een stoot tegen een onder den sneeuw veiborgen steen van zijn zitplaats had geworpen was teruggekomen en onder vele haitelijke dankbetuigingen verlieten de dames het kasteel. Dewbinsky volgde ze met de oogen zoolang de snel voorwaarts glijdende slede zichtbaar was. en ook de jonge Russin wendde heimelijk haar hoofdje naar den achterblijvende om. Pein zend keerde Dewbinsky naar zijne kamer terug. Hij had geen lust meer zijn land goed te bezichtigen. Hij trad aan een venster, legde het voorhoofd tegen een glasruit en staarde op de met sneeuw bedekte vlakte in de richting, welke de De winkeliers hadden hun ganschen voor raad verkocht. De heer Knight meldt, dat bijna de geheele handel in deze ar tikelen door Engelsche en Duitsche firmas gedreven wordt. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente des voorm. half tien en des nam. vijf uur geleid worden door den heer Wer ner van Amsterdam. Onze vroegere stadgenoot, den heer M. W. Smeytink is benoemd tot opzichter der gemeente-werken te Arnhem. De Commies, 2e klasse der pos terijen, de heer Van der Werk, wordt met i Mei a.s. van Leeuwarden naar hier overgeplaatst, Maandag jl., 's middags om twaalf uur hield de Koppelpoort-Commissie haar laatste vergadering ten huize van haren Voorzitter Jhr Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Burgemeester van Amers foort. De rekening door den Secretaris- Penningmeester ingediend werd nagezien, in orde bevonden en goedgekeurd. De bescheiden, op de Koppelpoort betrek king hebbende, keurig net gebonden in twee perkamenten banden, door den Heer A. Kuijper, werden vervolgens bezichtigd en naar verdienste geprezen. In een dier verzamelingen bevindt zich een naamlijst van de personen, die tot de restauratie hebben bijgedragen, in zeer sierlijk rondschrift geschreven door onzen stadgenoot, den Heer D. Heymans. Nog werd een en ander door de vergadering omtrent de bestemming van die beschei den en het kleine saldo dat bestaat, vastgesteld, en de Voorzitter ging over tot ontbinding der Commissie. Na een dejeuner door de gulle hospi taliteit van den Voorzitter aan de aan wezigen aangeboden, waaraan ook de Heeren Croockewit, als lid der Commissie van toezicht, en de Heer Kam, die zich om trent de uitvoering der restauratie zóó ver dienstelijk had gemaakt deelnamen, brach ten de Heeren een bezoek aan het gerestau reerde gebouw. Onder de aanwezigen merkten wij op den Heer Dr. P. J. H. Cuypers, Architect van 't Rijks-museum gebouw, en Jhr. Mr. Th. F. A. van Riemsdijk, Rijks-adjunct. Archivaris. Omtrent de ingediende rekening ver nemen wij de volgende bijzonderheden. Voor het geheel is er ingeschreven voor een som van gld. 3210,25. Te Amersfoort in 1885 f894.25 1886 246,75 f 1141.00 Buiten Amersf. in 1885 f 1688.25 1886 381,00 2069,25 f3210,25 Rente der uitgezette gelden 75,22 f3285,47 Daarvan werd uitbetaald aan den aan nemer L. Diters de som van f2719,84. De restereerende gelden werden gebezigd tot het uitbetalen van het vastgesteld honorarium voor het opzicht, verspreiding der circulaires en andere benoodigdheden. Een volgenden keer hopen wij nog meer bijzonderheden mede te deelen. Eergisteren wandelde een persoon in een vreemdsoortig grijs costuum over de Langestraat. Een agent van politie begreep al spoedig dat het met dien man niet pluis was. Hij hield hem aan en bracht hem naar het politie-bureau alwaar men vermoedde dat hij uit een der rijks werkinrichtingen zou zijn ontsnapt. Bij onderzoek bleek het vermoeden gegrond te zijn en werd hij na verhoor door de rijkspolitie naar de gevangenis te Utrecht overgebracht, ter beschikking van den Officier van Justitie. dames genomen hadden De melodieus zachte stem der jonge Russin klonk hem nog in de ooren, nog zag hij hare donkere oogen, haar teeder engelen gelaat. Hoe lang hij daar zoo droomend had gestaan wist hij nietplotseling voer hij als geëlectriseerd op. «Een Russin," mompelde hij voor zich. «Dwaas I Er werd aan de deur geklopt en Orlaneff verscheen. «Mijnheer de graaf, Baruch Levi laat u groeten, hij zal het uwe beschermeling aan niets laten ontbreken. Wat vragen en uitvorschen hoe het komt dat een landheer zich over een jodin ontfermt zelfs de schoone Sara verscheen en wilde weten of mijnheer de graaf jong of oud, gehuwd of ongehuwd was." Wie is de schoone Sara vroeg Dew- binksky. «De dochter van Baruch Levi, mijnheer de graaf." «Is zij waarlijk schoon «Ik durf beweren dat in geheel Polen, zelfs niet te Warschau of Petersburg een jonge dochter is zoo heerlijk van gestalte en zuiver van zeden als Sara uitge zonderd misschien de jonge vorstin FelotiskofT." Verwonderd zag de graaf den vurigen lofredenaar aan en zeide«Mij dunkt Zondagavond brak alhier brand uit in een hooiberg, staande buiten de Kamp poort, toebehoorende aan N. en gevuld met hooi van den leverancier der fourages aan de bereden korpsen. De brandweer was spoedig ter plaatse evenals vele autoriteiten. Schutterij en politie hand haafden op uitstekende wijze de orde. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij de aanbesteding door heeren Watergraaf en Heemraden van het heem raadschap de Eem c. a., gehouden op 15 April jl. voor het uitdiepen er. onder profiel brengen der reeds verdiepte ge deelten der Luntersche-, Barneveldsche-, Modder- en Moorsterbeken en de buiten singelgracht van Amersfooit in 5 per- ceelen, waren 8 biljetten ingekomen Perceelen: le 2e 3e 4e 5e J. Vos, Wouden berg f750 f 1110 A. de Borst Azn., Papendrecht f750. f1089. f830. f20 f340. P. Schimmel, Amersfoort f540. f 940. G. de Bruijn, cs., Woudenberg fG75. f 97. Pi eter v. Dijk, Woudenberg f630. T. W. Bonte, Amersfoort f695. f1090. f995. f220. f340. H. Velthuizen, Woudenberg f595. f 680. f395. f 99. f285. E. Scheepbou wer, Utrecht f675.ef 985. f825. f149. f328. Daar de onder No. 3 en 5 ver melde biljetten buiten aanmerking moes ten blijven, waren de heer H. Velthui zen, voor perceel 1, 2, 3 en 5, en G. de Bruijn, voor perceel 4, de minste in schrijvers, aan wien dan ook het werk werd gegund. Bij het op 16 April jl. te Utrecht gehouden examen ter verkrijging eener acte voor lager onderwijs, slaagden onder- anderen de heer A. van der Vegt, leer ling der normaallessen a. d. Christ, nat. school en J. van Waardhuizen van Bun schoten. - Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie der tooneelvereeniging »Uni- tas". Waar deze vereeniging hare beste krachten geheel belangeloos ter beschik king stelt, om in het droevig lot eener arme weduwe, te voorzien, zullen onze stadgenooten wel niet achter willen blij ven en door eene trouwe opkomst H.H. onderofficieren in de gelegenheid stellen eene flinke som voor dat doel bijeen te brengen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2 helft der maand Maart '87. I. J. v. d. Velde, Amsterdam. 2. Mej. v. Haafte, 's-Gravenhage. 3. Mej. W. Weerdtman, Leiden. 324ste STAATS-LOTERIJ. DERDE KLASSE. Trekking i<an 18 en 19 April. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prfjs vau flOO. No. 18134. Prijzen van f 45. 312, 333, 336, 345, 534, 572,595,3503, 3519, 3541, 3557, 3558, 3567, 3569, 3577, 4015, 4026, 4065, 4077, 4086, 4094, 8312. 8322, 8361, 8363, 8501, 8519, 8554. 8555, 8605, 8617, 8629, 8633, 8658, 8675, 10605, 10639, 10643, 10645, 10662, 160O3, 16005, 16038, 16070, 18115, 18136, 18143, 18155, 18159, 18171, 18172, 18186, 18215, 18217, 18237, 18246, 18257 en 18293. Te zamen 59 prijzen. ge overdrijft." «Neen, edele heer, ik houd staande wat ik gezegd heb er bloeit op aarde geen liefelijker bloempje dan Sara, de dochter van den jood Levi, en altoos blijft het voor tnij een raadsel, hoe die oude leelijke jood zulk een engel zijn kind kan noemen." «Gij wekt mijne uieuwsgierigheid op. verhaal mij iets van den jood en zijn gezin." «De lieve God moge het mij vergeven, maar ik kan niet veel goeds van dien man zeggen, van dien vleeschelijken geldzak, den ouden Baruch Levi hij is gierig, boosaardig, streng orthodox en bewaakt Sara, die hoogstens vijftien jaar oud is, als een draak zijn schat, In het huis is noch Baruch Levi's zuster, een oude inbeeldige, zeer behaagzieke vrijster, die zich freule Rachel laat heeten, Daar zij schatrijk is, oefent zij veel invloed op Baruch uit, en verhoedt dat iemand Sara te zier. krijgt." Met een drift, die het den jager deed berouwen, zyn meester op het meisje opmerkzaam te hebben gemaakt, riep de graaf «Deze Sara wil ik zien I" Gaarne had Orlanofl zijn lofspraak her roepen, maar het was te laat en slechts de hoop bleef den eerlijken jager over, f Piet. Wat kan je tegenwoordig gemak kelijk op de hoogte komen van wetenschap en kunst Jan. Ik hoor anders allerwegen klagen, dat er tegenwoordig zooveel meer geleerd moet worden dan vroeger. P. Juist maar daarom zoekt men naar middeltjes om er gemakkelijk mee klaar te komen. J. Jawel de methoden van onderwijs zijn veel verbeterd. P. Toch vinder, velen het nog te lastig in kennis en kunst door te dringen, en daar ze op die gebieden toch gaarne een mooie figuur slaan in de wereld, weten ze er wat anders op. J. Wat dan P. Wel als je op een concert bent, en ze vragen je hoe je 't vindt, dan zeg je«Hm I Zoo I Ik heb het te Parijs beter gehoord." Van een schilderij zeg je, dat de teekening, de kleur, de toon of de compositie te wenschen overlaat. Van een boek, dat het niet geheel be vredigd. In 't algemeen, dat je moeilijk te voldoen bent. Heb je echter met iemand of iets te doen, die of dat door algemeen erkend bevoegde beoordeelaars wordt geprezen, dan steekje de loftrompet zoo hard je maar kunt. J. 't Is wat moois P. Ik ben nog niet uitgepraat. Bij een beraadslaging zeg je tegen den knapste, die er bij is, dat je 't niet met hem eens bent. Gaat hij weder aan 't uitleggen, dan zeg je, dat de geachte spreker je niet heeft overtuigd en dat je bij je ge voelen moet blijven. J. Een raar middel om door gemeen overleg tot de waarheid te komen. P. De waarheid moet je ook niet kun nen schelen. Je doel moet zijn gelijk te krijgen en voor knap te worden ge houden. Piet. Wat beteekent die oploop van kinderen voor gindsch huis. Jan. Zij ki|ken naar eene dronken vrouw, met wie zij den gek steken. P. Hoeveel van die teeschouwertjes zullen na eenige jaren zelve wegens dronkenschap worden uitgejouwd? J. Dat zal veel afhangen van de om geving, waarin zij opgroeien. Utrecht. De heer D. wonende te IJsselstein, zoude jl. Zaterdagavond met paard en rijtuig zijn vader van het sta tion van den Rijnspoor alhier, halen, doch daar hij zich een weinig had ver laat, kwam deze hem op den Catharijne Singel nabij het Sterrebosch reeds te gemoet. D. hield daarop zijn paard plot seling in, dat hierdoor vermoedelijk schrikte, althans op eens achteruit reed en met den bestuurder in den Singel terecht kwam. Met veel moeite werd D. die op het rijtuig was geklommen, gered, het paard echter dat onder de tilburry was geraakt, verdronk, terwijl het rijtuig zwaar werd beschadigd. De Rechtbank alhier heeft jl. Maan dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den gepens. O. I. Kapitein A. D. beklaagd van uit de toonbanklade van den Koffie huishouder v. G. in de Zadelstraat alhier, eenig geld te hebben ontvreemd, en hem overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Hoogland. In eene den 12 II. ge houden kerkeraadsvergadering met stem gerechtigde manslidmaten ter verkiezing van een ouderling, in plaats van A. dat Sara geen gemakkelijk te veroveren buit zou zijn, ook besloot hij van nu af op zijn hoede te zijn en antwoordde derhalve na kort beraad «Zij is van al de jonge dochters, welke ik in mijn leven gezien heb, de schoonste, maar ook de deugdzaamste." «Bravo I" riep de graaf, «dan wil ik morgen dat wonder zisn!" Met deze woorden en een aria neuriënd begaf de graaf zich in een andere kamer' De jager oogde hem verbluft na «O dwaas, dien ik ben!" bromde hij, terwijl hij met de vlakke hand over zijne praat- zuchtigen mond streek vervolgens ver liet hij ook de zaal en spoedde zich naar de binnenplaats, om voor het voederen der honden en paarden te zorgen, Graaf Dewbinsky riep nu zijn ouden kamerdienaar Iwan, en verhaalde hem wat hij gehoord had. «Wat heb ik hiermede te maken?" vroeg Iwan verdrietig, «Ge moet morgen meegaan, wij willen de schoone Sara bezoeken," Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2