BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. hen, te Groningen; voor Overijssel en Drenthe, dr. D. Lubach, te Kampen. Het oudste lid der Tweede Kamer, mr. P. Blussé, zittende voor het kies district Deventer, is gisterenmorgen overleden. In 1850 voor Dordt tot kamerlid ge kozen, werd hij in 1853 na de Aprilbe weging niet herkozen. In 1860 vaardigde Dordt hem weder af, maar bij de ont binding van 1866 viel hij weder uit. Na de ontbinding van 1868 werd hij weder gekozen en had zitting tot Januari 1871. Toen werd hij minister van finan ciën in het derde ministerie Thorbecke. Een maand na Thorbecke's dood trad hij af en verving als kamerlid voor Deventer den heer van Delden, die toen minister van financiën werd. Sedert zat hij voor Deventer tot nu toe. Met den heer v. d. Linden behoorde hij tot de laatst-overgeblevenen van Thorbecke's oude garde. De Minister van Waterstaat heeft, naar aanleiding van het voorstel tot uitbreiding der haven- en sluiswerken te IJmuiden, aan de Eerste Kamer mede gedeeld, dat het volgens zijn oordeel in geenen deele noodig is, een open water weg te maken tusschen de Noord- en Zuiderzee, die langs Amsterdam zou loopen, in dier voege, dat Amsterdam eene aan zee gelegen koopstad zou worden. Het getal adspiranten, om geplaatst te worden als cadet aan de Kon. Militaire Academie te Breda, bedraagt dit jaar 224. Van dit getal zal, voor zoover be kend, schriftelijk examen worden afge legdte Amsterdam door 71, te Breda door 96, te Nijmegen door 39 en te Meppel door 16. Even als vroeger wordt door alle adspiranten het mondelinge examen te Breda afgelegd. Het Nederlandsch Gasthuis voor ooglijders te Utrecht zal een uitbreiding ondergaan. Een aangrenzend pand, dat reeds aan genoemd Gasthuis behoorde, doch aan particulieren werd verhuurd, zal thans in gebruik worden genomen. Voor eenigen tijd werd het plan geopperd, te Beesterzwaag, in Friesland, een tweede invalidenhuis voor oud-ge- dienden uit Indië op te richten, zooals er thans reeds een te Bronbeek, bij Arnhem, bestaat. Het invalidenhuis te Bronbeek is uit muntend en voldoet zoo geheel aan de eischen, die men aan eene dergelijke inrichting mag stellen, dat men gaarne zijn zegel zal hechten aan een plan, nog zulk een plaats te stichten. De dappere Indische krijgers hebben 't wel aan ons verdiend, dat wij hen een goeden ouden dag bezorgen. De ontwer pers zouden de opening van het nieuwe invalidenhuis willen doen samenvallen met het 40-jarig kroningsfeest van onzen koning, in het jaar 1889. Te Goutum bij Leeuwarden is op gericht een ïSlieren-vereeniging Gou tum en omstreken," met het doel, door het aanhouden van beste stieren den Frieschen veestapel te verbeteren. Jammer dat wij niet kunnen mededee- len welke stier president der vereeni- ging is. De vergaderingen van deze Stieren- vereeniging zullen bepaald indrukwek kend zijn. In de Beemster bestaat het voor nemen om in de maand Juli het225jarig bestaan van het droogmaken van dien polder op feestelijke wijze te vieren. Vanwege de N. en Z.-IIollandsche Reddingmaatschappij zullen in de nabijheid van de Tesselsche zeegaten binnenkort proeven worden genomen met een nieuw model reddingsboot welke van een bij zondere inrichting voor oliestorting is voorzien. Men stelt zich voor dat deze boot bij schipbreuken meerdere diensten zal bewijzen dan de thans bestaande red dingsbooten. Voor de stoomtram van den Haag naar Delft wordt een nieuwe gelegd, in plaats van den bestaanden paardentram- weg. Gedep. Staten van Zuid-Holland eischen, dat de rijweg eene bepaalde breedte zal hebben, zoodat het noodig is, dat voor den tramweg een paar honderd boornen worden gerooid. De raad van Delft weigert echter verlof om die boomen te doen vallen. Men verneemt nu, dat de maatschappij de stoomtram zal doen rijden van 's flage tot de boomen in quaestie, en van daar de reizigers per paardentram naar Delft zal vervoeren. Men schrijft aan de Dir. Court, uit Rhenen De laatste dagen is men flink gevor derd met het leggen der spoorstaven voor den Oosterstoomtram van de Grebbe naar Wageningen. Men is daarmede reeds gekomen tot in den Nieuwenweg, Op Vrijdag van de volgende week is men voornemens een proefrit te houden van "Wager.ingen naar de Grebbe. Waarschijn lijk zal de dienst op dat gedeelte der lijn op de Pinksterdagen plaats hebben met paarden. Onder leiding van het comité der Nederlandsche bedevaarten vertrokken Maandag 227 pelgrims, uit alle oorden van ons land te Rozendaal samengekomen, om de bedevaart naar Lourdes te onder nemen. De datum van terugkeer van Lourdes is 27 Mei. Tijd Te Nijmegen is bij openbare veiling de bekende molen „Sans Souci" door een particulier gekocht. Men hoopt nu, dat liet Nijmeegsche gemeentebestuur alsnog rnet dezen kooper in onderhandeling zal willen treden over het afstaan van den molen, die een sta-in-den-weg voor de uitbreidingder stad mag genoemd worden. Maandag werden 60 in het Friesche Rundvee-stamboek ingeschreven runderen van Leeuwaiden verzonden naar Amerika. In de Zanderij te Naarden-Bussum kwamen Woensdag morgen twee treinen met elkander in botsing, waardoor eenige wagens werden verbrijzeld en twee be ambten ernstig werden gekwest. De heeren Stork te Hengeloo heb ben op aanplakbiljetten in hunne fabrie ken, de werklieden dank gezegd voor de wijze waarop zij geprotesteerd hadden tegen de leugêns van den sociaal-democraat Bennink. IIoc mi n or kan inloopen. Sedert eenige dagen doet het volgende bericht hijna in de geheele Nederland sche pers, en wie weet ook niet reeds in de buitenlandsche, de ronde: Uit Amsterdam wordt ons gemeld: »De" alhier gedetacheerde compagnie van het »Reddingsleger," dat eiken avond oefening houdt in De Volkszaal, Gerard Doustraat 69, welk gebouw aan het Leger in eigendom is overgegaan, schijnt in Nederland eene blijvende vestiging te zullen stichten. Ten minste aan den heer A. Canter (heerenkleeding-magazijn »de stad Parijs", Kalverstraat over den Hei- ligenweg) is de levering opgedragen van 48 stuks uniformen ten behoeve van nieuw geworven strijders. De uniform voor ons land bestaat uit: blauwe pet met roode bies en kenteeken van den rang; roode wapenrok met dubbele rij groene knoopen, versierd met eene in groen gestikte afbeelding van een zand- looper en voor de borst het zinnebeeld van het Leger des Heils: een vlammend vuur, waaronder in letters Bloed en Vuur. Ook de onderkleeding is uniform, doch deze draagt de initialen L. d. H., terwijl de bovenkleederen met S. S. gemerkt zijn." De duizenden en tienduizenden lezers hebben, nu tegenwoordig talrijke bladen voor het Leger des Heils reclame maken door min of meer komische, soms zelfs hatelijke verslagen, waarschijnlijk geen oogenblik aan de waarheid getwijfeld. Evenmin als de correspondent van een onzer grootste bladen, die het bericht de wereld inzond, kon vermoeden een ncn- nard" het aanzijn geschonken te hebben, die thans honderden doet schudden van lachen om een grap, op zoo onschuldige wijze in het leven geroepen door het Leger des Heils. Door die grap is niet alleen de pers misleid, maar heeft ook de heer A. (Jan- ter, in de Kalverstraat, zich gedwongen gezien, ondanks zichzelven, gedurende bijna eene week den titel van Leger- kleermakcr van het Leger des Heils te voeren. Ziehier hoe de zaak zich heeft toege dragen. In den morgen van '12 dezer ontving de heer Canter een groot pakket, waaiin, tot zijne niet geringe verwondering, alle modellen van bordpapier voorkwamen, benoodigd ter vervaardiging van eene compleetc uitrusting voor een soldaat van het Leger des Heilszoo getrouw zelfs, dat alle kleuren, symbolen, ja zelfs het wapennummer daarop waren aan gegeven. Het pakket bevatte verder een groot plakkaat, dat in de volgende bewoordin gen de benoeming bevatte: »Wel-Edele Heerl Hiernevens de model-uniformen en onderkleeding v. h. L. d. H., en heb bij deze de eer UEd. te benoemen tot Lege r-K le er mak er v. h. L. d.~H. Generaal Booth." Terwijl de heer Canter nog bezig was met het bezichtigen der modellen, kwam een telegram van den volgenden inhoud, dat vet zonden was uit het Amstcl-Hotel nCanter, Confectiemagazijn, Kalverstraat, Amsterdam. Hartelijk gefeliciteerd. Sherwood, Generaal Inspecteur van het Mili tair Ivleedingmagazijn." De heer Canter stond verbluft over de zonderlinge benoeming, waarbij een be stelling van 48 pakken gevoegd was. De vreemde wijze echter waarop het leger te werk gaat en de juiste overeen komst met de costumes, zooals die door de soldaten elders gedragen worden, brachten hem een oogenblik in den waan, dat hij werkelijk voor deze leverantie aangewezen werd. Juist komt een der correspondenten van het voornaamste blad in Nederland voorbij in zijn opgewondenheid roept de gelukkige leverancier dezen binnen en vertoont hem de modellen. De correspondent twijfelt geen oogen blik aan de waarheid van de zonderlinge bestelling, maakt een beschrijving van het costuum en verlaat den winkel in de vaste overtuiging een primeur te hebben gesnapt, waarvan hij zich haast zijn blad kennis te geven. Des anderen daags verschijnt het be richt en talrijke bladen, geen oogenblik twijfelende aan de waarheidsliefde van genoemd blad, nemen het bericht over, zonder zelfs de bron, waaraan zij het ontleenden, te vermelden. Alvorens echter de heer Canter de schaar in het laken zette, begon hij eens na te denken. De modellen werden nog eens bekeken en jawel, daar leest hij op een onderdeel van den pantalon, dat tegenwoordig vrij wel in onbruik geraakt is, een volzin, die hem duidelijk te verstaan geeft dat hij de dupe van een grap is. Van wie kan die uitgegaan zijn'? Niets natuurlijker dan dat hij een con current verdenkt hem een poets te heb ben willen spelen. Woede maakt plaats voor verrassing. Intusschen regent het kaartjes en loopt het in zijn winkel af en aan om hem geluk te komen wenschen. Wat moet hij doen? Zeggen dat hij beet genomen is? Dan zal men hern uitlachen. Het verstandigste was dus zich die gelukwenschen te laten welgevallen. Die felicitaties waren echter niet allen even aangenaam. Geloofsgenooten maakten zich reeds bevreesd voor zijn bekeering en stopten hun ongerustheid niet onder stoe len of banken. Den anderen middag kwam er weder een telegram uit het Amstel-Hotel, dat hem ditmaal duidelijk overtuigde, dat hij de dupe van een concurrent of een grap penmaker was. De inhoud van dat telegram luidde: nZondag groote optocht. Knip drie honderd uniformen, ik zal naaien, w. g. Lichorof, translateur Leger des Heils." Briefkaarten, kaartjes en visites volg den elkaar nog steeds op. De man zat er geducht mede in. Het courantenbericht tegenspreken durfde hij niet, uit vrees voor den correspondent, die zou kunnen meenen, dat hij door opzet er in was geloopen. Het toeval wil, dat er een soldaat van het Reddingsleger voorbij den winkel komt. De heer Canter roept den man binnen en vraagt hem nadere inlichtingen. De soldaat was daarover niets gesticht en beantwoordde de vragen met: vZon- daar, ik heb medelijden met u!" Nu had de grap reeds twee dagen ge duurd en geen wonder dat de heer Can ter er pleizier in begon te krijgen. Intusschen was nog een Engelsche brief ontvangen, die luidde: »Sir ïHaving heard that you have been appointed tailor of the Salvation Army, we are happy to congratulate you. The soldiers of the 13. comp. of the Salvation Army." Een minder aangenaam schrijven was het volgende, vermoedelijk van den onder vraagden soldaat. Amsterdam, 14 Mei. ïMijnheer I Beleefd verzoek ik u, die onchris telijke aardigheid geen verdere uit breiding te geven. Alle bladen schijnen uw verhaal te gelooven Zondaar, ik heb medelijden met u. Mij zelf hebt gij beleedigd, door mij het zondig geteekende costuum te laten zien. Nog eens, mijnheer! zorg dat het tegengesproken wordt, of u zult in gioote moeilijkheden geraken. (to. g.) J. H soldaat v/h. L.d. H." Nu begon de heer Canter bevreesd te worden, te meer daar hij nu vrij wel tot de overtuiging was gekomen, het slachtoffer te zijn geweest van een grap, door eenige vrienden bedacht. Bovendien werd het geloop van vrien den om entrees voor de oefeningen den quasie benoemden kleedermaker van het li. L. wat al te lastig. Het pleizier dat aan de geschiedenis verbonden was, viel anders niet te ver smaden want met hem waren er nog honderd anderen ingeloopen. In geen jaren is er te Amsterdam dan ook een grap vertoond zoo aardig be dacht als deze en die zoo goed van stapel liep dat zelfs de pers haar mogelijk maakte. Dat er in het clubje waarin de grap op touw werd gezet gelachen is laat zich denken. Onze reporter heeft zich, alvorens 't bovenstaande mede te deelen, wel degelijk overtuigd, dat de zaak zich niet anders heeft toegedragen, dan zij door hem beschreven is. AmslerdCt.) Het Engelsche Lagerhuis besloot met algemeene stemmen dat morgen 22 Mei de leden in de St.-Margarelha kerk tegen woordig zullen zijn bij den plechtigen dienst ter gelegenheid van het jubileum der Koningin. De discussie over Art. 2 der Iersche dwangwet is begonnen: 14 amendemen ten daarop zijn verworpen. De Times heeft een aanvang gemaakt met een nieuwe reeks van onthullingen, en wel aangaande de betrekkingen tus schen de Iersche Amerikanen en de volksleiders in letland. De Iersche nationalist O'Brien is te Toronto in Canada slecht ontvangen. De stad was vol vreemdelingen, maat toch werd de orde niet gestoord. Daan niemand hem een zaal wilde verhurend moest O'Brien in Queenspark in de ojren lucht spreken. Daar stond hij omringd door een drie honderd Ieren. Onder be scherming van een sterke politiemacht werd O'Brien van het station naar het park geleid, waar omstreeks 6000 per sonen hem opwachtten. Telkens wanneer O'Brien trachtte le spreken,overschreeuw den zijne tegenstanders hem, zoodat de Parnellist het eindelijk opgaf en zich weer door de politie liet wegbrengen. De overgroote meerderheid van het volk was zoo verbitterd op hem, dat de ergste rumoermakers door de politie in bedwang moesten worden gehouden met geladen revolvers. De heer Grévy, die aan den heer de Freycinet vroeg of hij geneigd was een nieuw Ministerie te vormen, ontving van laatstgenoemde lot antwoord, dat hij eerst met de Staatkundige mannen van zijne partij in overleg wilde treden. De meeste bladen meenen dat de crisis spoedig ge ëindigd zal zijn. La France gelooft dat generaal Boulanger, admiraal Aube, Gra- net en Lockroy in het nieuwe Kabinet zullen blijven, doch dat de portefeuille van Binnenlandsche Zaken moeilijkheden zal opleveren. Wordt de Freycinet Mi nister van Binnenlandsche Zaken, dan zullen de andere Ministers mannen moe ten zijn van geen bepaald aangewezen kleur. De werkstakingen in België laten zich hoe langer zoo bedenkelijker aanzien. De toestand verergert in het bekken van Charleroi. In talrijke meetings, welke gehouden zijn, is tot algemeene werkstaking besloten. Troepen staan tot vertrek gereed. De burgerwacht is in de meeste gemeenten geconsigneerd. Een escadron lanciers is uit Namen aange komen. Uit Charleroi wordt bericht, dat te Binche een poging is gedaan een brug door dynamiet te doen springen. Men vond 9 patronen. De Duitsche Keizer heeft, met een talrijk gevolg, te Potsdam een revue over de troepen gehouden. Men is te Berlijn zeer benieuwd of generaal Boulanger in het nieuwe Fran- sche ministerie zal zitting nemen. De Neuc Freie Presse verneemt uit zeer goede bronnen dat Rusland volstrekt geen voorstel heeft gedaan om Prins Leuchtenberg tot vorst te kiezen, doch dat dienaangaande wel ernstige onder handelingen tusschen Rusland en de Porte plaats hebben. Het regentschap is niet van plan actief hierin op te treden, doch zal bij zijn passieve houding blijven vol harden. Volgens Woendagavond te Berlijn ont vangen berichten is een nieuw complot tegen het leven van den Czaar ondekt te Novotcherkask. Aldaar zijn nihilisten uit St.-Petersburg aangekomen met het doel den Czaar gedurende zijn reis te dooden, 30 personen zijn reeds gearres teerd. Het onderzoek der verlofgangers van de verschillende lichtingen der militie te land, waaronder ook begrepen zijn alle miliciens der lichting van 1882, wier ontslag voor onbepaalden tijd is geschorst zal door den Kolonel, Militie- Commissaris gehouden worden: le Amers foort in de Manége voor de gemeenten Amersfoort, Hoogland, Leusden en Stou- tenburg op Woensdag, den 8 Juni aan staande, 's morgens halftien te Veenendaal voor de gemeenten Veenendaal, Rens- woude, Woudenbergen Maarn op Maandag, den 6 Juni, 's morgens te 10'/« ure; te Baarn voor de gemeenten Soest, Baarn, Eemnes en Bunschoten op Dinsdag, den 21 Juni, 's morgens te 10"« ure. Gisteren morgen ging een jong paard, dat voor een wagen was gespan nen en bestuurd werd door den eigenaar, op de Langestraat op hol doch werd spoedig door eenige personen tot staan gebracht, zonder gelukkig persoonlijke ongelukken of schade te veroorzaken. Gisteren in den laten avond had in een tapperij en daarbuiten aan den Leusderweg een hevige vechtpai tij plaats, waarbij zes personen de een meer de ander minder werden verwond, zoodat een heelkundige door de politie ter hulpe werd ontboden. De beide daders hadden op de komst der politie de vlucht ge nomen doch werden in den afgeloopen nacht door den Commissaris van Politie, die met twee agenten ter opsporing was uitgetrokken, gearresteerd. Zij zullon zich over een en ander hebben te verant woorden. Onder den naam van Willem Teil is door de bezoekers van het Tehuis voor Militairen alhier eene schietvereeniging opgericht. De schietoefeningen hebben eenmaal 's weeks plaats in den tuin, achter het gebouw. Voor elk schot, dat gedaan wordt, moet een gering bedrag, misschien een halve cent, betaald wor den en gestort in de kas van Willem Teil. Van de opbrengst hiervan worden prijzen gekocht en uitgereikt wanneer op bepaalde tijden het prijsschieten plaats heeft. - De heer Ds. M. J. Bouman, laatstelijk (Predikant bij de Hervormde Gemeente »an de Meern bij Utrecht, die bij het Nederlandsch Hervormd Kerkgenootschap eervol ontslag genomen heeft, omdat hij zich aan het Synodaal gezag onttrekken wilde heeft zich metterwoon te Amersfoort gevestigd. Hier zal hij de belangen der Doleerden behartigen en daartoe voor de eerste maal op Pinksteren optreden in het Locaal-Muurhuizen alhier, des morgens en des avonds. Oranjevaan. Bij den Uitgever W. Cremer te 's-Gravenhage zal op 6 Juli a. s. ver schijnen, een Weekblad voor Jonge dames, getiteld »De hollandsche Lelie", onder hoofdredactie van Mejuffrouw Catharina Alberdingk Thijm. Dit blad zal worden uitgegeven in wekelijksche afleveringen van 8 tot 12 bladzijden tekst, met artistieken omslag in royaal quarto formaat; de prijs per jaargang van 52 nummers zal zijn f4.50. De inhoud zal bestaan uit bijdragen onzer beste Nederlandsche letterkundigen en hoofdzakelijk gewijd zijn aan Letteren en Kunst, Moderne Wetenschap, korte politieke Overzichten, Koloniën, Karak terstudiën, Biographien, Bibliographic, Handwerken, Bloemen, Costuurnleer en Modes, Huishoudkunde, Vormen en Cor respondentie; elke wekelijksche aflevering zal bevatten eene Novelle geheel uit, en een vervolg feuilleton. 324ste STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Eerste week. Trekking van 18 en 20 Mei. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs Tan flOOO. No. 3517. Prijzen Tan f70. 399, 561, 575, 3514, 3531, 3560, 4008, 4050, 8295, 8306 8624, 8671, 10603, 10675, 10687, 16010, 18129, 18148 en 18184. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 80, 320, 339, 352, 367, 379, 526, 573, 596, 3513, 3523, 3574, 3591, 4005, 4092, 8504, 8510, 8522, 8533, 8552, 8581, 8587, 8597, 8603, 8614, 8622, 8651, 8654, 8656, 8983, 10615, 10631, '10668, 10674, 10679, 10691, 10699, 16002, 16016, 18113, 18167, 18178, 18204, 18214, 18233, 18245 en 18297. Volgende trekkingen geschieden: 24—27, 31 Mei, 1—3, 7—11 Juni. Utrecht. Iloe weinig het somtijds gewaardeerd wordt vast werk te hebben en bovendien nog een flink weekgeld te genieten, bleek dezer dagen weder toen zekeie W. in dienst bij een boekhande laar te dezer stede, op eens zijne betrek king liet loopen en er van door ging, zonder dat men eigenlijk wist waar hij gebleven was, terwijl men ook niet konde vermoeden wat hem tot dezen daad had aangespoord. Al heel spoedig echter weid omtrent het laatste punt zekerheid verkregen, doordien zijn patroon tot de minder aangename ontdekking kwam, dat W. zich niet alleen ten zijnen nadeele aan diefstal had schuldig ge maakt, maar bovendien ook nog eenige gelden had verduisterd, die hein ter be zorging waren toevertrouwd of wel door hem werden ontvangen en niet verant woord. De Politie met een en ander in kennis gesteld, hield W. jl. Donderdag avond aan, zoodat deze zijn welverdiende straf wel niet zal ontgaan. Auieroiigen. Hoewel de warmte zich nog altijd laat wachten, is het gras op de uiterwaarden in de laatste dagen zoo gegroeid, dat reeds het grootste ge deelte van den veestapel is ingeschaard. De kleur en de hoeveelheid van het gras zijn zeer goed. Bunschoten, De ansjovischvisscherij heeft in de vorige week een aanvang ge nomen, de visch is mooi van stuk, doch de hoeveelheid was gering en bedroeg van 5000 tot 16000 per span, of per 2 schuiten. Scherpenzeel. De rechtbank te Uteclit heeft G. v. B., alhier, beklaagd van het opzettelijk of door schuld brand stichten in een eiken wal van S. r. B. en in een bosch van F. v. A., te Rens- woude gepleegd, veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf. Hedenavond 'viel II. de B., terwijl hij bezig was met zakken rijstemeel te dragen, boven van een koestal, een der zakken op 't hoofd. Zeer ernstig ge kneusd en verwond werd hij weggedragen, H. B. is gehuwd en vader van drie kin deren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2