BUITENLAND. Plaatselijke berichten. 'V den hectaren worden bezet. De aardap pelen komen reeds flink te voorschijn de vruchiboomen prijken bij [uitstek met bloesemknoppen. Voor de bijenhouders was het heden weer niet gunstig. De veestapel is gezond de boeren klagen echter over de lage prijzen van rundvee, schapen, vette kalveren, 'boter, enz. Geen wonder, dat achteruitgang bij vele landbouwers valt op te merken." Het «Kurhaus" te Scheveningen is aan de Rotterdamsche beurs op beurs- polis verzekerd bij 35 binnen-en buiten- landsche verzekeringmaatschappijen tot een bedrag van f 1,110,000. Men meldt ons uit New-York «De heer Geo YV. van Siclen, die dezen zomer een bezoek zal brengen aan Holland, heeft plaats besproken op de Edam, die 2 Juli van New-York vertrekt. De heer v. S. denkt geruimen tijd in Holland door te brengen en alle interes sante streken te bezoeken. Zooals men weet, is de heer v. Siclen secretaris van de Holland Society, en door die Vereeniging speciaal benoemd als afgevaardigde, ter verkrijging van eenen nauweren en meer vriendschap- pelijken band tusschen Holland en de Hollanders van den tegenwoordigen tijd en de afstammelingen der Hollandsche stichters van New-York. De heer v. Siclen is onlangs lid. ge worden van de 3 October-Vereeniging te Leiden." (N. R. Ct.) De hofprediker Koetsveld ontving gisteren bij gelegenheid van zijn 80«n verjaardag van den Koning een telegram van gelukwensching. Een fatsoenlijk gekleed persoon, zich noemende J. K. en, zooals hij zeide, van Monnikendam afkomstig, vervoegde zich jl. Zondag met een bedelbrief bij een koffiehuishouder te 's Hage. In plaats var. geld kreeg hij van dezen eene ver maning, waarop de verzoeker zich ver wijderde. Een paar dagen later ontving de koffiehuishouder van denzelfden persoon een schrijven, waarin de vreemdeling o. a. te kennen gaf, dat hij geen ge bruik had gemaakt van des kasteleins toestemming, om in een naburig restaurant voor diens rekening te mogen gaan eten, doch dat hij daarvoor het hotel Maassen had verkozen, waar het hem uitstekend bevallen was. Zijne verlering bedroeg aldaar f2.70. Hij vond het zelf wel wat hoog, doch het was dan ook voor 't laatst, zooals hij schreef. De overbrenger van den brief, van den geadresseerde ver nemende, dat er oplichterij in het spel was, haastte zich terug naar 't genoemde hotel, doch onderwijl was de vogel ge vlogen. Woensdag echter werd van den zelfden persoon aan hetzelfde adres een tweede brief bezorgd, doch nu van uit het Zuid Hollandsche koffiehuis. Aan het hoofd stond thans Amsterdam, in plaats van den Haag, doch anders was de inhoud ongeveer dezelfde als de vorige brief, met dat verschil, dat het bedrag nu f2,90 was en bovendien nog een kwartje werd gevraagd, om den kellner als fooi te geven. Die smullerij op zijn naam begon den koffiehuishouder met recht te vervelen. Hij wendde zich onmiddellijk tot de politie, toog met deze naar het Zuid- Hollandsch koffiehuis en vond werkelijk den zonderlingen man daar op een canapé zitten met de courant voor zich. Na con frontatie verzocht de politie hem voor- loopig haar gast te willen wezen, waar van hij gewillig gebruik maakte, ofschoon do kellner, die aan het buffet reeds af gerekend had, hem met leede oogen zag vertrekken. Het zal nog uitgemaakt moeten wor den, of de man werkelijk een oplichter is, of dat men met iemand te doen heeft, die niet wel bij het hoofd is. Ilaagsclie Ct.). hunne wapens in orde. Dewbinsky liet zich naar den aanvoer der der bende voeren, wien hij zijn naam noemdescherp zag deze hem in het gezicht. «Hoe kan ik weten dat gij de waarheid zegt vroeg hij vervolgens. «Generaal Langiewicz wilde morgen nacht drie man naar het kasteel VVoll- naka zenden," antwoordde de graaf, «die mij achter de kerk verwachten moesten. Dat plan werd aan de kozakken, die mij bewaken moeten, verraden en ik vond derhalve raadzaam, nog denzelfden nacht te vluchten, daar het mij anders onmo gelijk zou zijn geweest mijn woord te houden." Deze woorden overtuigden den aan voerder dat hij werkelijk Dewbinsky voor zich had. «Mijnheer de graaf," antwoordde hij, >Ik moest juist heden nacht drie man te uwer ontvangst afzenden en mij ver volgens met mijn twee honderd ruiters te uwer beschikking stellen. De geheime bond beveelt, dat wij ons dadelijk r,a uwe aankomst, marschvaardig majcen en naar Sandomir opbreken." GraafDewbinsky dankte en een kwartier uur later, na een sober ontbijt genuttigd te hebben, reed hij aan de spits der twee honderd opstandelingen in de rich ting van Sandomir, in welks nabijheid, Aangaande de werkstaking in België wordt van verschillende plaatsen gemeld: De gemeente Cuesmes schijnt het biandpunt der beweging te zijn. Althans zijn als voorzorgmaatregel, al of meest al de troepen in hare nabijheid saamge trokken, en acht heethoofden, aanvoer ders eener bende, werden reeds aange houden. Al de werklieden hebben revol vers, welke zij, om geen argwaan op te wekken, hunne pijpen noemen. De ge meente ziet er echter kalm, bijna doodsch uit, maar dit belet niet, dat de gisting voortduurt. Men houdt de meetings 's nachts, ten huize van eenen herbergier op de Groote Markt, en de deelnemers begeven er zich afgezonderd of in zeer kleine groepen naar toe. De werkstakers bewaren het diepste stilzwijgen over het geen er in die vergaderingen gezegd wordt. Te Jemappes is eene nieuwe werk staking begonnen. Hier ook verwachtte men Maandag, de algemeene werksta king, en de houding der werklieden schijnt eenigszins dreigend te zijn. Maandag werd een aanslag gepleegd op het hotel du Commerce te La Louviére, waar op dit oogenblik een groote menigte volks vergaderd was. Drie officieren, die naast het venster zaten, waarop de kar does ontplofte, werden min of meer ge kwetst. Deze officieren zijn de luitenant kolonel van Housen van het 7., de majoor Maton en de regimentsdokter Chapeau- ville. De ontploffing was verschrikkelijk. De ruiten der huizen, zelfs op eenen afstand van 80 meters, sprongen in stuk ken. Gelukkig dat er niet meer slacht offers zijn. Ten '10 ure hoorde men in het telefoonbureel van La Louviére eene zware ontploffing. Een schildwacht, die twee mannen bezig zag met de telefoon palen te beklimmen, loste na de noodige sommaties een schot en de twee mannen namen de vlucht. Een derde echter, die bleef naderen, werd door het tweede schot van den schildwacht getroffen. Hij viel dood neer. De gedoode, zegt de brief schrijver der Etoile, is een vreemdeling, die noch werkstaker, noch anarchist is het was een smid, die vrouw en kinderen heeft. Een later telegram meldt, dat de dadei van den aanslag op het hotel du Commerce aangehouden is. Hij werd on middellijk na zijne aanhouding door het parket ondervraagd. Hij zegt letterzetter en Franschman te zijn, en sedert twee dagen in het land te zijn aangekomen om werk te zoeken. Zijne verklaringen zijn echter onwaar bevonden. Sedert eenige dagen vindt men in de Duitsche bladen sensatieberichten omtrent den gezondheidstoestand van den Kroon prins. Naar men uit de beste bronnen verneemt, zijn deze berichten allen on gegrond. De aandacht van de Parijzenaars wordt van de ministercrisis eenigszins afgeleid door een onbescheiden geheeten mededeeling van generaal Leflo; aan de alom bekende Figaro verschafte deze generaal diplomatieke stukken, betrek king hebbende op de beweerde verhin dering van den aanval van Duitschland op Frankrijk in 1875 en wel door den Czaar. Het resultaat van deze onthulling is, dat Frankrijk dankbaarheid verschul digd is aan Rusland, omdat het in 1875 aan zulk een groot gevaar is ontkomen. De Kreuzzeilung bevestigt de geruch ten, volgens welke Rusland in de provin ciën, aan de Oostenrijksch-Russische grenzen gelegen, militaire toebereidselen maakt. Zoo is onlangs het aantal militaire magazijnen in Polen vermeerderd en moeten zij den len Juli geheel voorzien zijn. Ijverig wordt tevens gearbeid aan de uitbreiding der strategische lijnen en wordt de toegang tot de vestingen door nieuwe werken moeilijk gemaakt, lederen dag komen nieuwe escadrons kozakken aan en de geheele cavalerie hoopt zich in de grensplaatsen op- In bij Mihaloorze, Langiewicz zijn legerkamp had opgeslagen. Langiewicz, die een regelmatigen genera- len staf om zich heen had, oefende zijne troepen vlijtig. Aan zijn veeljarige dienst bij de Pruisische artillerie had hij een grondige militaire opleiding te danken zijn deelname aan den veldtocht van Garribaldi ter bevrijding van Italië ver schafte hem oorlogsondervinding en de gelegenheid bij dien vrijscharen-geueraal de kunst te leeren met weinige middelen en bij alle mogelijke ontberingen de grootste diensten te bewijzen. Een goed georganiseerde voorposten- dienst werd opgericht. Geestdrift voor de heilige zaak verving bij de troepen het gebrek aan militaire vorming en een behoorlijke wapening. Uit de samenge stroomde daglooners, handwerkslieden, studenten en landbouwers was een van strijdlust gloeiende bende ontstaan, welke een man van het vak trouwens nog niet met den naam «soldaten" zou vereerd hebben, want juiste handgrepen en wen dingen konden deze krijgslieden nog niet volkomen uitvoeren maar daarvoor had den zij de wapens, welke zij thans voer den en waarmede zij zich dapper ver dedigden, een overmachtigen vijand ont nomen, en deden onder de aanvoering van hun bekwamen aanvoerder stout- de arsenalen van Kieff heerscht een koortsachtige bedrijvigheid, waarvan de inwoners geen geheim maken. Nu de Egyptische quaestie opgelost is, zal de Sultan zich weder ernstig met de Bulgaarsche aangelegenheden gaan bezig houden. De aanhangers van het Regentschap willen doen verklaren dat Piins Alexander de eenige wettige can- didaat voor den troon is. Het Regent schap zal een wet uitvaaidigen, waarbij de Regeering het recht heeft alle goede ren verbeurd te verklaren van diegenen, die veroordeeld zijn wegens politieke misdrijven. Het Engelsche Hoogerhuis heeft in derde lezing de novelle op de wet be treffende de kleine boeren in Schotland aangenomen, en is daarna uiteengegegaan tot den 9 Juni. De expeditie van Stanley is op 30 April vertrokken in vier stoomschepen, die de Congo stroomopwaarts gingen. Een der schepen had eenige hulpbooten op sleeptouw. Alles ging naar wensch. Zondag 29 Mei a.s. zal de Gods dienstoefening der Vrije Gereformeerde gemeente des voormiddags half tien en des namiddags vijf uur geleid worden door Ds. Groencweg van Rotterdam, ter wijl Maandag daaraanvolgende des voor. middags half tien in diezelfde gemeente dezelfde spreker zal optreden. Naar ons uit goede bron gemeld Qrdt is het bericht in No. 41 onzer Courant, overgenomen uit de Oranjevaan omtrent Ds. M. J. Bouman, in zooverre onjuist, dat ZEw. geen eervol ontslag bij het Nederl. Ilerv. Kerkgenootschap genomen heeft, maar de gehoorzaam heid aan de Synode der Nederl. Hervormde Kerk heeft opgezegd. Door Z. M. den Koning is aan den dirig Officier van gezondheid 2e kl. J. J. Borst een pensioen verleend van f1800 met eene verhooging van f900 voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en kolo niën en tusschen de keerkringen. Bij de Koninklijke rijschool alhier worden gedetacheerd delsteluit.Brandsma, de 1ste luit. Schreuder van Coolwijk, en de 2de luit. baron van Oldeneel, allen van het 2de regiment huzaren in gar nizoen te 's-Bosch. Deze zullen tevens vergezeld worden van 5 onderofficieren en 10 huzaren van hetzelfde garnizoen. In 't laatst der vorige week is een detachement huzaren van hier vertrok ken, ter aanvulling der escadrons van het le regiment huzaren te Deventer. In eene dezer dagen gehouden ver gadering van de r. k. kiesvereeniging «Recht voor Allen" is door de commissie benoemd tot onderzoek van 't concept reglement voor een algemeenen kiezers- bond van katholieke kiesvereenigingen in Nederland, rapport uitgebracht, dat in hoofdzaak overeenkomt met de door het bestuur noodig geoordeelde wijzigingen van de artikelen 6 en 13. Een der be stuursleden is als afgevaardigde aange wezen ter bijwoning der algemeene ver gadering van den Bond, die in 't laatst dezer maand vermoedelijk te Utrecht zal gehouden worden, teneinde eene wijziging van het reglement, in een voor de ver eeniging aannemelijken zin te verkrijgen, de al of niet toetreding der vereeniging tot den bond afhankelijk is gesteld. Tot secretaris van het hoogheem raadschap de Bunschoter veen- en vel- dendijk, is benoemd de heer Joh. Knop pers, met het lot tegen den heer A. van Santbrink, die evenals de benoemde 3 van de 6 stemmen op zich verwierf. Maandagmiddag werd op de Lan- moedige en verrassende strooptochten. Verscheidene gevechten had Langie wicz den Russen met gunstig gevolg ge leverd. Bij VVengerow, bij Wochocz, bij Oiczow en Malogocz waren de vijanden overwonnen. Inmiddels ging de dictator voort zijne armee te organiseerengeheel ontbrak hem, zooals aan al de andere Poolsche aan voerders, een wapen waai mede de Russen goed voorzien en buiten hetwelk zij met bestendig gevolg niet te bevechten waren, namelijk artillerie; en dat gebrek zocht hij te verhelpen. Hij had de keizerlijke ijzergieterij te Suchoelniov bemachtigd en liet daar voor rekening der Poolsche nationale regeering met de grootste be drijvigheid kanonnen en kogels gieten. Zoo stonden de zaken, die schoon weinig hoop gevende, toch niet hoopeloos waren. Graaf Dewbinsky liet zich opzettelijk in geen gesprek met zijne geleiders in, het was hem er aan gelegen Langiewicz le overtuigen, dat hij een patriot blinde lings gehoorzaamde. Een scherpe noordoosten wind woei met lievige rukken van de kale berg toppen neder en joeg den ruiters den regen in het gezicht. Er verhief zich een storm en vormde met het nu rechts, dan links uit de bergkloven dringend lang gerekt gehuil der wolven een eigen- gestraat alhier een agent van politie door een hem onbekend man naar den weg gevraagd, en nadat de man zoo be leefd was geweest zich als J. L. voor te stellen, werd hij door denzelfden agent zeer voorkomend tot de Utrechtsche poort gebracht, maar in plaats van naar hel station, het politiebureau binnenge leid daar de agent op het liooren van den naam zich herinnerde dat de per soon nog een half jaar celstraf had te ondergaan en door den Officier van Justitie te Amsterdam was gesignaleerd. Hij werd onder geleide, na verhoor, naar de strafgevangenis te Amsteidam overgebracht ter beschikking der Justitie. Door de arrond. rechtbank te Utrecht werd, in hare zitting van j.l. Maandag, H. v. d. B. alhier, beklaagd van mishandeling van C. v. D. huisvrouw van G. S., veroordeeld tot fl.boete, subs. 1 dag hechtenis. N Door het openbaar ministerie werd nog tegen J. M. v. D. huisvrouw van L. v. d. H. en L. v. d. II. beiden alhier woonachtig en beklaagd van mishandeling van M. M. huisvrouw van G. S. en C. v. N., eene boete geeischt van f 10. subs. 10 dagen hechtenis. Naar men weet zullen van wege de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen in het gebouw ook verschillende tijdelijke tentoonstellingen worden gehouden van voorwerpen die slechts gedurende korten tijd in goeden staat zijn te verkrijgen en te houden. Maandelijks worden de datums dezer tentoonstellingen medege deeld. Voor de maand Juni zijn deze tentoon stellingen bepaald op den 15den en 16<lon en wel voor spinazie, snij biet, kroten, wortelen, peterselie, sellery, kervel, pos telein, rhabarber, zuring, aspergies, jonge varenkoppen, druiven in kassen gekweekt, oranje-appelen, citroenen enz. Voor deze inzendingen zijn velschillende medaljes uitgeloofd. Aan de Tentoonstelling van Voedings middelen zal ook eene kookschool zijn verbonden, dat wil zeggen: gedurende zekeren tijd (voorloopig de vier eerste weken na de opening, 16 Juni/16 Juli) zullen cursussen worden gegeven in de kookkunst. Deze zullen zijn geschoeid op den leest der best bekende buitenland- sclie kookscholen, maar geheel gericht naar de praktische behoeften van ons vaderland. De theoretische cursus voor vrouwen en meisjes zal dagelijks (behalve Zondags) worden gegeven door Mevrouw H. Alting Mees, die een diploma heeft der eerste klasse van de National Training School for Cookery te Londen. Mej. O. A. Corver, leerling der kookschool te Han nover, is belast met den praktischen cursus op theoretischen grondslag voor degenen tot wier dagelijksche bezigheid het bereiden van het middagmaal behoort. Deze cursus wordt gegevenMaandag, Woensdag en Vrijdag voor vrouwen en meisjes, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag voor dienstboden. Voor fabiikanten van voorwerpen voor keukengebruik is het zeker dienstig in aanmerking te nemen, dat deze cursus sen uitmuntende gelegenheid bieden om onze vrouwen en meisjes met de beste artikelen op dit gebied bekend te maken. Mededeelingen dienaangaande zullen bij de Hoofdcommissie gaarne worden ont vangen. 324ste STAATS-LOTERÏJ. VIJFDE KLASSE, Tweede week. Trekking van 24 Mei. (950 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOO. No. 18163. Prijzen van f7©. 520, 3525, 3548, 3562, 3565, 4012, aardig concert, waarmede het hinneken der bij het neerschieten der vale bliksem stralen steigerende paarden en de kreten der wilde ruiters nu en dan instemden. De ruiters van den troep joegen over heg en steg in gestrekten galop, op den rand van donker gapende afgronden of op met stcenen bezaaide wegen. Nu struikelde een paard over een rotsblok, dan stortte een ander in een greb of kuil, welke de sneeuw bedekt had, en paard en ruiter moesten met moeite door de anderen er uit getiokken worden. Plotseling hield de voorhoede stand en wenkte met de sabels haltwaarop de geheele troep ruiteis stil hield. «Wat is er?" vroeg Dewbinsky. «Een rijtuig door twaalf kozakken be geleid rijdt over den straatweg I" berichtte de kommandat der voorhoede. «Een gevangene, een patriot, dien de Moskovieten naar de vesting slepen klonk het in de gelederen der opstande lingen. Dewbinsky reed zelf uit den hollen weg; de voorhoede had gelijk. Op den straatweg stond een rijtuig en de koetsier was juist bezig iets aan den dissel te herstellen, terwijl het uit twaalf kozakken bestaande escorte in een dichte groep met hunne paarden staande, rustig praat ten. Dewbinsky zwenkte, reed naar zijn troep terug en gaf bevel in galop voor- 6035, 8329, 8337, 8394, 8559, 8599, 16046 en 18205. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 309, 361, 525, 3516, 3587, 3590', 4011, 4022, 4027, 4039, 4060, 8334, 8349, 8531, 8607, 8616, 8668, 8694, 10607, 10620, 10644, 10697, 16067, 16090, 18109. 18120, 18121, 18130, 18146, 18162, 18174, 18182, 18209 en 20174. I Piet. II; moet je nog het tweede ge deelte voorlezen van het 1ste art. van het program der sociaal-democraten. Het luidt aldus: «In de tegenwoordige maat- «schappij zijn de arbeidsmiddelen mono- «polie van de klasse der kapitalistende «daardoor ontstane afhankelijkheid der «arbeidende klasse is oorzaak, van de «ellende en het knechtschap in alle vormen." Jan. Door arbeidsmiddelen zullen zij, denk ik, grondstoffen verstaan zooals ijzer, hout, steenkolen, katoen enz. Nu is het duidelijk, dat die zaken niet anders te verkrijgen zijn dan door mid del van veel kapitaal. P. Ja,-het ontginnen van mijnen, het onderhouden van bosschen en het bouwen van zeeschepen om katoen uit andere werelddeelen te halen kost nogal zoo iets. J. En als nu die grondstoffen tot eigendom van de maatschappij werden verklaard, zouden dan de Nederlandsche smeden ijzer en steenkool van de Lngel- schen, onze timmerlieden hout van de Duitschers, onze wevers katoen van de Amerikanen cadeau krijgen Of zou de Nederlandsche maatschappij die grond stoffen van buitenlandsche maatschappijen moeten koopen, en waar zou het geld van daan komen, of zou men ze moeten inruilen voor boter en kaas, en hoe zou het gekochte of geruilde verdeeld worden? P. Misschien is de bedoeling, dat alle staten tot één maatschappij samensmelten. J. Daar zal men nog wel een jaartje of wat op kunnen wachten. Bovendien wordt in het artikel slechts van één bron van de ellende der arbeidende klasse gesproken, en er zijn er zooveel meer; zooals het misbruik van jenever, verkwisting, die in goede dagen al het verdiende terstond doet opmaken, in plaats van iets ter zijde te leggen voor slappe tijden, gemis aan bekwaamheid, ijver enz. P. En wat dat knechtschap betreft, nu ja, alleen bij handwerkslieden spreekt men van knechts, maar is een kantoor klerk niet evenzeer de knecht van zijn patroon, een ambtenaar een knecht van den staat of de gemeente? Dat woord knechtschap doet hier dus alleen maar dienst om te schermen en niet om een waarheid te vertegenwoordigen. De men- schen zijn nu eenmaal niet gelijk. De een munt in verstand, behendigheid, zedelijkheid, naastenliefde uit boven den ander; de behoeften van den een zijn niet gelijk aan die van den ander; maar altijd blijft de een afhankelijk van den ander een bakker heeft klanten noodig, maar de klanten kunnen niet zonder bakker. Een maatschappij zonder meer deren en minderen is, zooals de men- schen nu eenmaal zijn, eenvoudig ondenk baar. Luister nu eens naar het slot van het artikel: «De bevrijding van den „arbeid vereischt, dat de arbeidsmiddelen «gemeenschappelijk goed der maatschap- spij worden en dat de gemeenschappe- «lijke regeling van den gemeenschappelij- «ken arbeid met algemeen nuttige aan- «wending en rechtvaardige verdeeling «van de arbeidsopbrengst plaats heeft. «De bevrijding van den arbeid moet het «werk der arbeidende klasse zijn, tegen- «over welke andere klassen slechts een «reactionaire massa zijn." waarts te rukken. Voor dat de kozakken van hunne wapens gebruik konden maken, waren zij omsingeld en gevangen. Terwijl de opstandelingen de twaalf kozakken ontwapenden, reed Dewbinsky op den wagen toe doch wie beschrijft zijne verbazing toen hij, in plaats van een gevangen landgenoot, een beminnens waardig, aan hare leden van vrees en kou bevend meisje vond I Graaf Dewbinsky gaf zich den tijd niet de jonge dame naar haar lot of naar haar naam te vragen, hij verze kerde haar slechts dal zij in goede handen was en fatsoenlijk behandeld zou worden vervolgens gaf hij bevel voor waarts te marcheeren. VIII. Op den zoom van een dennebosch, dicht bij de Mihalovize, in de VVojwod- schap Sandomir brandden op verschillende plaatsen groote bivakvuren, wier rood licht op de veelsoortige groepen van op standelingen viel. Glinsterende geweren en piramiden van lansen waren langs den boschweg geplaats. Wordt vervolgt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2