NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Vervloekt en VerstooteD. N. 58. Woensdag 20 Juli 1887. Zestiende Jaargang. Y00RL00PIG BERICHT. Lise Flenron floor Georae Ohnet, abonnementsprijs: advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOORTSCIE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per po9t door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag Van 16 regels 0,10 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aangemoedigd door het succes met het onlangs bij deze courant gegeven premiewerkConway, Teruggeroepen, heeft de uitgever besloten binnen kort zijnen abonné's een minstens even degelijk werk als premie aan te bieden. Deze roman, eene vertaling van schrijver van de „Industrieel van Pont Avesnes," zal in het begin der volgende maand verschijnen en tegen betaling van slechts 50 cents, uitsluitend voor de abonné's op de N. Arnersf. Courant verkrijgbaar zijn. Ditmaal zal de bon niet in de Courant zelve worden af gedrukt, maar kan deze van heden af door eiken abonné aan 't Bureau dezer Courant worden afgehaald. Dezer dagen brachten HH. MM. de Koning en de Koningin een bezoek aan 's Konings oudsten jager, Knoppers te Soestdijk. Van 1 Sept. tot 9 Sept. 1887 zul len in het zuidelijk gedeelte der provincie Drenthe en in het noordelijk gedeelte der provincie Overijssel oefeningen met de gemengde wapens worden gehouden. Aan die oefeningen zullen deelnemen: de staf van de 2. divisie inf.; het 1. en het 8. reg. inf. (beiden zonder het 5. bataljon). Daarbij zullen worden gevoegd twee veld-eskadrons van het 2. reg. hu zaren; een gedeelte van het eskadron ordonnancen; vier batterijen van hel 1. regiment veld-artilleriede 2. veld-com- pagnie van het korps genietroepeneen gedeelte van de 2. compagnie hospitaal soldateneen detachement, cavalerieeen detachement trein; en een detachement Marechaussee. Als scheidsrechter zullen bij de oefe ningen optreden: de kolonel, comman dant van het 1. reg. veld-artillerie, en de luitenant-kolonelcommandant van het 2. reg. huzaren, alsmede de kolonels J. W. Boellaard en J. J. C. Peperkamp, respectievelijk commandant van het 7. en van het 2. reg. inf. Door den minister zijn bestemd: Tot comm. der art. bij de brigades de luii.-kol. A. Greve en J. A. van Otterloo, beiden van het 1. reg. veld-art. De ex-keizerin Eugenie heeft Maan dagvoormiddag met den Holl. trein van 11 u. 4 m. de residentie verlaten, en stapte te Delft uit tot het brengen van een bezoek aan den koninklijken graf kelder, in het bijzonder aan de rustplaats van wijlen koningin Sophia der Neder landen. Van Delft vertrok zij naar Rotterdam, om van daar in den namiddag naar Vlis- singen te reizen, waarna zij met eene der booten van de maatschappij Zeeland de reis naar Engeland aanvaardde. Zaterdag bezocht de keizerin het Huis ten Bosch en maakte zij eene rijtoer door de Scheveningsche boschjes. Verschillende autoriteiten hadden zich aan het hotel des Indes vervoegd, om bij de keizerin te worden toegelaten, doch geen hunner werd door haar ont vangen. Te Nijmegen bestaat het plan het volgende jaar aldaar weder een groot internationaal concours te houden voor harmonie- en fanfare-gezelschappen. Naar wij vernemen wordt eene groote salonboot aangebouwd, om als spoorboot dienst te doen tusschen Enk huizen en Stavoren vice versa. De booten «Holland" en «Friesland", die sedert een jaar tusschen genoemde plaatsen in de vaart zijn, zullen door het nieuwe stoom schip in grootte worden overtroffen. Men beweert, dat laatstgemeld vaartuig eerst in het volgende jaar zal worden in de vaart gebracht. 's Konings commissaris in Gelder land heeft, na daartoe bekomen verlof, zich voor zes weken naar het buitenland begeven. Zijne betrekking wordt ge- 1 durende zijne afwezigheid waargenomen door het oudste lid van Gedep. Staten, E. L. baron van Voorst tot Voorst. Prof. Pekelharing en dr. Winkler zullen 6 Aug. a. s. uit Indië naar Europa terugkeeren. Amst. De minister van Slaat, Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter alge- meene kennis dat het slot te Muiden kosteloos voor het publiek toegankelijk is in de maanden Juni tot en met October, van 8 uren des morgens tot 6 uren des avonds, en in de maanden November tot en met Mei, van 9 uren des morgens tot 4 uren des namiddags. Tijdens den volgenden oursus zal de Utrechtsche Hoogeschool. naar men meldt, een zwaar verlies lijden door de om 70jarigen ouderdom verplichte aftreding der hoogleeraren Donders, Buys Ballot en Doedes. In Gelderland en Overijssel, waar de boterprijzen gedurende het geheele jaar zeer laag waren, is opnieuw eene daling ingevallen, welke veroorzaakt wordt door de strenge hitte, waardoor de in- koopen voor Indië hebben opgehouden. Er zwerven weer Zigeuners op de Nederlandsche grens. Eenige dagen ge leden bracht een elftal, samengepakt in een wagen, te Tilburg een nacht door. De bende werd uitgeleid naar Oirschot. Het 56e herinneringsfeest aan den tiendaagschen veldtocht, dat dit jaar te Oosterwijk in Noord-Brabantgevierd wordt belooft zeer schitterend te worden. Den' 2en Augustus verwacht men de riddeis van het Metalen Kruis. Het vieren van den herdenkdag in dit dorp heeft nog eene bizondere aantrek kelijkheid voor de mannen, die in 1830-31 toonden, wat Nederland vermocht. Hier toch hebben de meesten in kampement gelegen tijdens de onrustige dagen die den veldtocht vooraf gingen en volgden, en duizenden herinneringen uit hunne jeugd kunnen den ouden van dagen te binnenschieten, als zij zich weder in het dorpje met de prachtige omstreken be vinden. In de weesinrichting te Neerbosch zijn zooals uit het jaarverslag blijkt in de 24 jaar van haar bestaan verpleegd, 1800 weezen, waarvan ongeveer 1000 de l stichting hebben verlaten, die in goede betrekkingen zijn geplaatst. De ontvangsten nemen voortdurend toe. Over 1886 werd aan giften en legaten ontvangen de sorn van f 127,000 terwijl over de drie eerste maanden van dit jaar weder inkwam de som van f40,780,81 en gaf de drukkerij over dat zelfde tijd vak nog bovendien een opbrengst van f25,277. 26/2 Zaterdag is met de sEdam" uit New-York te Amsterdam aangekomen en in Brack's Doelen-Hotel afgestapt de heer Jilge van de Poel, die door de Hol- landsche Club te New-York hierheen is gezonden, om een broederlijken band tusschen de Club en de Nederlanders te brengen. Men verwacht, dat de geheele Holland- sche Club te New-York het volgende jaar Juli Amsterdam en verder Nederland zal bezoeken. A. Aan het gehouden examen voor plaatsing aan de Kon. Mil. Academie te Breda werd deelgenomen door 296 adspi- ranten. Hiervan voldeden aan de eischen van het examen 82 en werden geplaatst 74. De verdeeling der 74 geplaatsten is als volgt: voor het leger hier te lande: 19 infanterie, 7 cavalerie, 11 artillerie, 2 genie, te zamen 39; voor het leger in Oost-Indië: 25 infanterie, 4 cavalerie, 3 genie, te zamen 35. Uit Scheveningen wordt aan het Wag. Wbl. bericht, dat de doleerende Rotterdamsche predikant F. Lion Cachet aldaar in een hotel zijn intrek heeft ge nomen, om uit de Scheveningsche gemeen teleden der herv. kerk eene doleerende gemeente te stichten. te Zaandam geeft Zaterdag over acht dagen haar jaarfeest in de Binnenzaan langs Koog, Zaandijk en Wormerveer, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der Vereeniging. Het feest zal gevierd worden met een zeer groote zeilwedstrijd om fraaie prijzen, een concert en groot vuurwerk. Er heerscht tegenwoordig in de Drentsche en omliggende venen allerwege brand. In het «Eekhoutsblok" te Smilde, en te Hijker Smilde in hel boekweitveen stijgen de vlammen hoog op en richten aanzienlijke schade aan. Bij Dalen, waar het vuur onlangs de Vossebelt bedreigde, heeft het nu de turf in het bovenveen aangetast. In het Annermoeras, bij Zuid laren, heeft het vuur het vaste veen be reikt en reeds menige stobbe baggeiturf vernield. Uit Wons wordt aan de )N. R. Ct." gemeld «De toestand wordt hier langzamer hand ernstiger. De bedreigingen, deze week geuit, dat er bloed zou vloeien, zijn werkelijkheid geworden. Terwijl de kerk in het bezit der svnodaalgezinden was en door een twintigtal mannen bewaakt werd. waagden de doleerenden Zaterdagmiddag eerie poging om de kerk in bezit te krijgen. Twee hunner begaven zich in de kerk om de klok te luiden, doch werden door de bewakers daarin verhinderd, waarop een tiental doleerenden, die huiten stonden te wachten, hunne broeders te hulp kwamen om de kerk te hestonnen. Dewijl allen met knuppels en andere voorwerpen ge wapend waren, ontstond er spoedig een bloedig gevecht, dat al meer algemeen werd, daar van buiten het dorp, op het sein van eene witte vlag op de schuur van een der doleerenden, anderen kwa men aangevlogen om deel te nemen aan den strijd. Zelfs vrouwen, met luiwagens en bezems gewapend, vochten verwoed mede. Een man, die een slag met een knuppel op het hoofd had gekregen, werd bewusteloos weggedragen. Men heeft dezen (een arbeider uit Seksbierum) echter 's namiddags weder op het land gezien. Een ander werd de wang geheel ingescheurd, een derde de haard uit het gezicht getrokken. Verscheidenen zag men met bebloede gezichten. De dolee renden hadden gebruik gemaakt van het oogenblik dat er in 't geheel geen politie aanwezig was, terwijl de gansche week een paar agenten de wacht hadden gehouden." De heer Heldt heeft met zijn «Algem. Nedeil. Werkliedenverbond" steeds voor algemeen stemrecht in be perkten zin geijverd. Het was onrecht, beweerde hij, zooveel menschen uit te sluiten. Thans evenwel gevoelen hij en zijn vrienden niets voor het recht van 30) Onder de gasten bevond zich ook Murawieff, die den bruidegom geluk- wenschte, terwijl hij hem een decreet, hetwelk hem tot kapitein in het Russische leger benoemde, overhandigde Natuurlijk regende het nu voor Seniawitsch gelukwenschen en vriendschapsbetuigin gen van alle zijden. Reeds lang was het bruiloftsgezelschap vereenigd. Allen waren verschenen, die genoodigd waren gewordenslechts eene ontbrak nog, een hoofdpersoon. Anka, de bruid! Seniawitsch zag meermalen ongerust in den kling rond, ook haar vader was ongerust over haar lang wegblijven en sprak er over met zijne vrouw. Eindelijk zond hij een bediende om naar de oorzaak dezer vertraging te ver nemen. Spoedig kwam deze terug en fluisterde de vorstin eenige woorden in het oor. Deze voer met een uitdrukking van schrik op, maar zonk dadelijk weder doodsbleek op haar stoel neder met den uitroep «Mjjn kindt mijn kind!" Anka was nergens te vinden; in hare kamer lagen hare bruidskleeren onaan geraakt: zij had hare kamenier korten tijd te voren weggezonden, en haar ver boden ongeroepen in de kamer te komen. Niemand had Anka sinds gezien. Als een bliksemstiaal trof deze tijding het geheele gezelschap. Seniawitsch stond stijf en onbewegelijk en tot denken onbekwaam. Zoo dicht bij het doel en weder alle hoop vernietigd! Hij vreesde dat Anka de hand aan zich zelve kon hebben geslagen. Murawieff zond dadelijk om den directeur van politie, om met diens hulp ijverige navorschingen te ondernemen. Het dienstpersoneel werd in verhoor genomen, doch niemand kon iets aangeven, dat op Anka's spoor gevoerd zou hebben. En toch kon zij niet langer dan een uur weg zijn, daar de vorstin hare dochter voor ongeveer dien tijd vermaand had haar toilet te voltooien. De gasten verwijderden zich; spoedig waren de vorst en zijne echtgenoote alleen in het hotel, de eerste was ziek van toorn en de andere vol angst en wanhoop. XV. Ongeveer een week na dit voorval in het hotel van vorst Feloliskoff, zat Aron Teweles in een ruimen slaaprok gehuld, zijn ottermuts op het hoofd, 's avonds laat bij zijne rekeningen. Plotseling werd hij door een luid kloppen opgeschrikt. Verwonderd over deze storing liet hij herhaald kloppen, vervolgens nam hij het licht, ging bevend naar de deur en vroeg wat men op zulk een ongewoon uur van hem wilde. Hij vreesde dat Sara hem bij de justitie had aangeklaagd en men nu kwam, om hem wegens deze ontvoering ter verantwoording op te roepen. Op zijne vraag antwoordde eene stem: «Ik ben het, je broeder, die je wenscht te spreken." Nadat Aron zich door een kijkgat in de deur van de identiteit zijns bezoekers overtuigd had, schoof hij ver scheidene grendels ter zijde en de deur openend, vroeg hij den binnentredende, wat hem nog zoo laat tot hem voerde. «Ge moet vreeselijk bang voor dieven en roovers zijn," spotte Mozes, terwijl hij op de hem gedane vraag niet scheen te letten en in de kamer trad. «Men kan niet weten wat gebeurt." «Ge hebt gelijk, lieve broeder! dat heb ik ook gedacht en derhalve mijne herberg verkocht en «Wat, hebt ge je huis en alles ver kocht?" «Wat had ik anders kunnen doen?" bromde Mozes Teweles, «zou ik wachten tot de opstandelingen terug komen en mij misschien ophangen? Ik verkocht dus liever mijn tapperij en blijf nu hier tot de een of andere partij overwonnen heeft." «Overwonnen heeft?" spotte Aron; «zal het schaap den wolf overwinnen? Altijd zal de wolf overwinnen en zoo wij het met den wolf houden, zullen wij het schaap scherenmaar houden wij het met het schaap, dan zal de wolf ons opvreten." Mozes lachte luidkeels over deze ver gelijking. Nadat zij langen tijd zamen gepraat hadden, schoof Mozes zijn stoel dichter bij Aron en begon met ge wichtig gebaar: «Onlangs kwam een afgevaardigde der opstandelingen bij mij en verlangde honderd duizend roebels." «Welke ge hem natuurlijk oogenblik- kelijk gegeven hebt," spotte Aron. «Zoo ik ze gehad had: ja!" «Moet ik ze je misschien leenen?" vroeg Aron spottend glimlachend. »Ja," bevestigde Mozes; «wij zullen dan in hoogstens acht dagen honderd duizend roebels en meer verdienen ik met mijn hersens en gij met je geld." De ernst waarmede deze woorden gesproken waren, onderdrukte een pun tige aanmerking van Aron. Mozes schoof nog dichter bij hem en lluisteide zacht, als vreesde hij dat de muren zijn geheim konden verraden. Na een lange discussie scheen Aron eindelijk met zijn broeder van dezelfde meening te zijn, wijl beiden elkander de hand reikten. «Dus ge weet nu je rol," zei Mozes, «en wij zullen minstens zooveel verdienen als ik gezegd heb. Op ons verlangen aan de onderhandelaars der opstandelingen kenbaar gemaakt, dat wij behoorlijke borgen willen, zoo wij onze kapitalen uitzetten, zal men ons in de vergadering van den geheimen bond brengen. Nu de opstandelingen in het open veld verslagen en verstrooid zijn, tracht men ook de hoofden der samenzwering te vatten, omdat zij niet op nieuw den kamp be ginnen. Wij zullen in de vergadering ons de gezichten, de personen, de plaats in het geheugen prenten en vervolgens aan den chef der politie Baroff alles zeggen, en deze zal ons honderd duizend roebels betalen. Maar ik alleen kan niet gaan, wijl de opstandelingen weten, dat ik alleen het kapitaal niet bezit en zoo dacht ik aan jou lieve broeder." Nog denzellden dag begaven Aron en Mozes Teweles zich op weg naar den chef der politie Baroff, om nadere instruc- tiën te ontvangen. Zij werden door

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1