BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. anderen. Het herziene artikel 194, zoo ■willen zij van de Eerste Kamer, moet niet aangenomen worden. Wel recht dus voor hen, maar niet voor de leden van «Patrimonium". (s> Dgbl.") Naar men verneemt, zal de graaf van Parijs binnenkort een bezoek aan ons land brengen. Reeds nu meent de Haagsche cor respondent der vMiddelb. Ct." te kunnen mededeelen, dat de nieuwe Minister van Waterstaat, de heer Bastert, besloten is den landbouw, met name der zuivelbe reiding, te hulp te komen, door middel van een wet, zoools ook de ons omrin gende landen in de laatste jaren hebben tot stand gebracht, tot regeling van den boterhandel. Als een bewijs, dat men aan het departement van oorlog op de kleintjes past, kan dienen, dat den landbouwer H. R. te Leusden, op zijn verzoek om in het genot te worden gesteld van de premie van f10 voor het aanbrengen van G. v. d. A., onlangs aangenomen voor den kolonialen militairen dienst, door den minister van oorlog, bij beschikking van 18 dezer, 3. afd., personeel, no, 82, is te kennen gegeven, dat bedoelde v. d. A. een vonnis wegens diefstal ten zijnen laste had en uit dien hoofde aan hem, H. R., geen aanbrengpremie kan worden toegekend. Wel werd de som van f300 handgeld uitbetaald. Men schrijft uit Marken aan de Amst. Dinsdag werd ons eiland door prins Albert van Pruisen bezocht. Z. K. H. kwam met eer. rijtuig van Amsterdam over Ilpendam naar Monnikendam, van waar Z. K. H. met zijn gevolg met het Markervaartuig »De Zwaluw", schipper Jaap Kes, naar Marken overstak. Alle bekende bezienswaardigheden wer den bezocht, en de Prins gaf zijn inge nomenheid met alles wat hij te aan schouwen kreeg herhaaldelijk te kennen. Eene arme weduwe, die haren man op zee had verloren, ontving eene gift van f50 van Z. K, H. Een feit, waarvoor de mannen van het eiland den Prins bloots hoofds aan de haven opwachtten De verloting van voorwerpen van de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen bestaat in ten hoogste 250,000 loten, verdeeld in 10 seriën, elke serie van 1000 prijzen. De commissie heeft tot voorzitter den heer Joan H. Schmitz en Baron De Salis. De prijs per lot is 25 cents. Het getal der Prijzen zal in evenredig heid staan tot dat der verkochte Loten. Voor elke uitgegeven serie zullen de eerste Prijs en Premie, voorwerpen zijn van aanzienlijke waarde. Ook de andere prijzen zullen zooveel mogelijk bestaan uit voorwerpen van kunst of goeden smaak. Elke serie trekt afzonderlijk. Op het eerst uitkomende Nummer valt de eeiste Prijs, op het laatst trekkende de Premie. Bij de trekking wordt eerst door het lot bepaald, welke Prijzen (groote en andere) en welke Premiën in elke Serie zullen vallen, terwijl daarna de nummers van elke Serie getrokken worden. De trekking zal plaats hebben na afloop der Tentoonstelling, in het openbaar ten overstaan van een te Amsterdam resi derend Notaris; nadere tijds- en plaats bepaling. woiden later in de Dagbladen bekend gemaakt. De lijsten van den uitslag der trekking worden na afloop der Verloting tegen betaling van 10 Cts. verkrijgbaar gesteld. De Prijzen worden niet afgegeven dan tegen afgifte van het Aandeel, waarop zij gevallen zijn. De afhaling der Prijzen geschiedt bin nen 14 dagen na den laatsten zittingdag der trekking. De binnen dien termijn niet afgehaalde Prijzen zijn verbeurd. verscheidene vertrekken van het politie bureau gevoerdoveral zaten aan geel geverfde lessenaars Russische beambten, die deels schreven, deels acten doorbla derden. Niemand verwaardigden de twee joden met een blik. Nu kwamen zij in de voorkamer van den chef der politie daar zat slechts een beambte; het was BarofTs secretaris, een slank jonkman met bleek, sprekend gezicht, dat door zwart rijk haar omge ven en met een kleinen sierlijken snor baard versierd was. Zijn donkere schit terende oogen gloeiden vurig onder dichte en lange wimpers, hoewel oogen- blikkelijk een sombere, ongeruste uit drukking hun vlam verdoofde. De joden traden binnen en bogen tot den grond. ïW'ie zijt ge? Hoe heet ge? Wat wilt ge?" vroeg de secretaris hoewel met zachte stem. sUw edelheid," zei Aron Teweles, «wij zijn arme joden en hier ontboden bij zijne excellentie mijnheer den chef der politie Baroff." »Om welke reden?" vroeg de jonkman. «Wij willen," fluisterde Aron Teweles, «den staat een grooten dienst bewijzen." Welken dienst?" vroeg de secretaris, terwijl hij de joden onwillekeurig naderde. De vraag klonk wel is waar trolsch en Het reglement voor den algemeenen bond van katholieke kiezers-vereenigingen in Nederland bevat o. a. de volgende bepalingen Het doel van dezen bond is bij rechl- streeksche verkiezingen van leden der Sinten-Generaal de samenwerking der katholieke kiezers in Nederland te be vorderen door gemeenschappelijk overleg over de te volgen lichting, de te stellen candidaten en de verder te nemen alge- raeene maatregelen. De bond bevordert de oprichting van provinciale bonden er, van centrale kie- zersvereenigingen. Telken jare wordt minstens éér.e alge- meene vergadering gehouden, ter plaatse en op den dag door het centraal-bestuur te bepalen. Vier weken voor de jaarlijksche alge- meene vergadering wordt aan de toege treden kiezers-vereenigingen door het centraal-bestuur gevraagd, of en welke voorstellen zij op de agenda der werk zaamheden wenschen geplaatst te zien; het antwoord wordt binnen 10 dagen gegeven, opdat de vergadering 14 dagen te voren definitief kan uitgeschreven worden. Geen onderwerp, buiten die in de op roepingsbrieven vermeld, worden behan deld dan met toestemming van twee derden der aanwezige stemgerechtigde leden. Elke kiezers-vereeniging, die tot den bond is toegetreden, vaardigt tot de al- gemeene vergaderingen een lid af, dat namens zijne vereeniging stem uitbrengt. Alle leden van tot den bond toegetre den kiezers-vereenigingen hebben toegang tot de vergaderingen, kunnen deelnemen aan de beraadslagingen, maar brengen geen stem uit. Voor hel Idmaatschap van den bond wordt voor elke kiezers-vereeniging ver- eischt, dat zij de katholieke beginselen voorsta, een eigen reglement, aan het centiaal-bestnur mede te deelen, bezitte, en hetzij uit eigen hoofde, hetzij in over leg met andere kiezers-vereenigingen candidaten stelt of ondersteunt voor het lidmaatschap der Staten-Generaal. Kiezers-vereenigingen, wier werkkring zich uitsluitend bepaalt tot het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten of gemeenteraad, kunnen geen lid van den bond worden. De kiezers-vereenigingen, leden van den bond, behouden haar zelfstandig karakter en het recht hare eigen candidaten voor de verkiezingen tot de Staten-Generaal te stellen. De bond stelt nooit, bij verschil van meening, candidaten tegenover candidaten door deze kiezers-vereenigingen gesteld, maar is bevoegd, aan die candidaten door weglating van de in de bonds-ver- gadering opgemaakte lijst zijne aanbe veling te onthouden. Van die bevoegdheid mag slechts ge bruikt gemaakt worden om hoogst over wegende redenen, en niet dan met toe stemming van twee derden der uitge brachte stemmen. Kiezers-vereenigingen, wier hande lingen in strijd zijn met de katholieke beginselen, worden van den bond uitge sloten. Deze uitsluiting kan alleen geschieden op voorstel van het centraal bestuur, be krachtigd door twee derden van de op de algemeene vergadering aanwezige stemgerechtigde leden. De Prins van Saxen-Coburg, de nieuw benoemde vorst van Bulgarije, heeft met prins Alexander von Battenburg, op het kasteel d'Aderhof, een langdurig onder houd gehad. Hij zal waarschijnlijk ook de Europee- sclie hoven bezoeken met Petersburg te beginnen. De kansen staan overigens voor hem zeer ongunstig. Gelijk van den aanvang al vermoed werd, wenschen de groote vast, maar was toch niet vrij van een zekere bevreemding die dicht aan onge rustheid grensde. Aron Teweles boog ter aarde en draaide met angstige ver legenheid zijn pelsmuts tusschen de vingers. «Uwe edelheid, ik ik ik weet nietik mag slechts zijne excellen tie »Ik behoef niets anders te weten," zei de secretaris trotsch, «dan welk onderwerp het eigenlijk betreft." «De geheime regeering van Polen," fluisterde Aron. De secretaris werd doodsbleek her stelde zich echter oogenblikkelijk, en ging haastig de kamer van zijn chef binnen. Na eenige minuten kwam hij terug en liet de joden binnengaan. Nauwelijks waren zij in BarolTs kamer, toen de secretaris naar een kast snelde, de daarin zijnde acten er uitwierp zacht een klein schuifje opende en zijn oor aan de opening legde. De luisteraar werd steeds bleeker, en was op het punt in onmacht te vallen, maar hij bewoog zich niet. Eindelijk sprong hij haastig op, sloot het schuitje, wierp de acten weder in de kast en zette zich aan de schrijf tafel. mogendheden, wegens de nieuwe vorsten- keuze, geen conflict met Rusland uit te lokken. Onder de officieren van het garnizoen te Roetschoeck heeft een vijandig vertoon tegen Piins Ferdinand plaats gehad. Hel werd uitgelokt door eene demonstratie van enkele officieren ten gunste van den prins; de meeste anderen verklaarden zich echter daartegen en werden door de menigte en de onderofficieren onder steund. De aanhangers van den prins weiden uiteengejaagd en daarop trok men door de straten der stad, onder het aanheffen van juichkreten voor Rusland en de onafhankelijkheid van Bulgarije. Het Engelsche Hoogerhuis heeft de wet op de strafvordering in Ierland, na een debat van vier uren, bij derde lezing aangenomen. Bij de uitzettingen van pachters te Coolgraney (Ierland) is het weder tot een hevig gevecht gekomen tusschen een pachtersgezin dat met stokken, messen, kokend water enz. gewapend was en den ingang versperd had, en de beambten die met de uPzetting belast waren. De laatstgenoemden overwonnen, maar niet dan nadat twee van hen en een vriend van den pachter ernstig gewond waren. Er werden 6 personen in hechtenis ge nomen. Den avond daarna werd er een ver gadering gehouden, waar o. a. Davitt en Dillon l.et woord voerden. Laatstge noemde wees o. a. er op, dat het zoo genaamde «Strijdplan" van den Land- bond in drie vierden van de gevallen waarin het werd toegepast, het ge- wenschte gevolg had gehad, en dat voorts honderden landheeren uit eigen beweging de verlangde pachtsvermindering toe stonden. In de Fransche Kamer is het voorstel om bij wijze van proef een legerkorps te mobiliseeren spoedeischend verklaard. De Kamer ging daarop onmiddelijk over tot de artikelsgewijze behandeling. De eerste twee artikelen werden goedgekeurd, nadat de minister van oorlog uitvoerige inlich tingen had gegeven over het mobilisatie-- plan. De Kamer vereenigde zich vervolgens met het wetsontwerp over de verbetering van den stand der onderofficieren en dat betreffende de vier grondslagen der be lastingen. Bij de hervatting der discussie over het mobilisatieplan is het ontwerp met 329 tegen 18 stemmen aangenomen. De Kroonprins van Duitschland is met zijne gemalin naar Wight vertrokken om daar drie weken te verblijven. Dr. Mac kenzie is over zijn patiënt hoogst tevreden; de Prins moet 17 Augustus te Ems zijn. Prinses Von Bismark en graaf Hei bert Von Bismarck verlieten Zaterdagavond Berlijn de eerste begaf zich naar Hom burg, de tweede naar Königstein. Men verwacht zeer spoedig de invoe ring van de Beroepswet in Elzas-Lotha- ringen. Zondag heeft te Rome een vergade ring plaats gehad der republikeinsche en socialistische comités. Er werd heilig geprotesteerd tegen den tegenwoordigen toestand en de noodzakelijkheid erkend van een revolutie oin een eind aan alle rampen te maken. Van daar een vereeni ging van republikeinen en socialisten. De buitenlandsche, binnenlandsche en koloniale politiek werden afgekeurd. De veepest breidt zich volgens de St.-Petersburgsche bladen in het zuiden van Rusland meer en meer uit. Zij heerscht bijna in de geheele provincie Cherson, en is thans ook voorgekomen in de districten Perekop en Symferopel van de provincie Taurië, waar zij ingevoerd is uit Bessarabië en het district Bachmulh in het gouvernement Jekaterinoslall'. In de provincie Woronesh lijden de boeren zeer onder het gebrek aan vee, waarvan het grootste gedeelte het slacht offer der veeziekte is geworden. Volgens de opgaven van het statistisch bureau der provincie Woronesh, zijn aldaar in 1885 meer dan 50,000 stuks vee gestor- Eenige oogenblikken later werd de deur geopendAron en Mozes Teweles kwamen terug. «Ellendige verradersI lage honden!" mompelde de secretaris, «ge zult je loon krijgen dat je verdient; even zooals graaf SeniawitschArm Polen, nadat ge overal vervolgd, verraden zijt gewor den, zoekt ge bondgenooten maar welke? Het handelend Engeland, het geketende Fransche volk, of het door partijhaat verscheurde Oostenrijk nadat allen u aan uw lot hebben over gelaten, hebt ge de joden om hulp ge beden Ha ha haZoo ge zelf de keten niet breken kunt, zijt ge verloren arm vaderland XVI. Warschau vertoonde na de laatste door ons geschilderde gebeurtenissen zoo mogelijk een nog treuriger aanblik dan bij den aanvang onzer geschiedenis. Geen vreugdeklanken, geen lach, geen heldere kleur stoorde het sombere eentoonige van den algemeenen rouw. Sterke patrouilles Russische soldaten trokken met geladen geweren en opgestoken bajonetten door de straten der ongeluk kige stad. Bevend en vol doodsangst oogden hen de voorbijgangers na. Wee ven, hetgeen een verlies vertegenwoor digt van meer dan twee millioen roebel. Bij de gisteren gehouden verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad, zijn van de #83 kiezer» 537 opgekomen. Geen enkel briefje van on waarde, verstrekte meerderheid dus 364. Gekozen werden de lieeren W. A. Crooekewit met 460, Mr. J. G. A. van Zijst met 474, Jlir. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck met 337, W. G. M. Eyck v. Zuylichem met 303 stemmen. Herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren W: H. J. Vermolen die 354 (tieu stem men minder dan de volstrekte meerderheid) en H. W. A. van den Wall Bake die 331 stemmen verkreeg. P. A. Huet en M. W. Scheltema verkregen respective- lijk slechts 180 en 107 stemmen. De officier van gezondheid 2e kl. dr. A. M. van der Willigen, van het 5e bataljon 5e regiment infanterie, gedeta cheerd bij het militair hospitaal te alhier, is overgeplaatst bij het le regi ment veld-artillerie. Door den heer H. C. van Dam is eervol ontslag aangevraagd als kapitein bij de d.d. schutterij onzer gemeente. Bij de jl. Zaterdag te Amsterdam gehouden wielerwedstrijd behaalde onze stadgenoot, de heer W- H. Meursing Jr. in den nieuwelings-wedstrijd (afstand 2000 meter) den l«n prijs in 4 min. 5% sec. In den internationalen wedstrijd voor safeties, afstand 1609 meter, werd door denzelfden heer de tweede prijs behaald in 3 min. l'/s sec. X Naar wij vernemen, is in eene Donderdag jl. gehouden vergadering van de Kerkeraad der Ned. Ger. kerk (Do- leerend) alhier, beroepen, met algemeene stemmen, Ds. Bouman, die hoogstwaar schijnlijk de roeping wel zal opvolgen. Men zal nu spoedig overgaan lot het stichten van een kerkgebouw, waarvoor de gelden reeds beschikbaar moeten zijn. Naar wij vernemen zal bij gunstig weder op Zondag 24 Juli a.s. des avonds ten zeven ure wederom een Concert plaats hebben op den Amersfoortschen Berg door de beroemde Schwarzburger Capelle die met veel succes zoowel in Baarn als in de Curzaal te Vlissingen zich deed hooren. Wij hopen voor den ondernemer, dat zijne pogingen, om goede muziek te doen geven tegen een klein entrée met succes zullen bekroond worden. SCHUTTERIJ. De bevolen oefening op Vrijdag 22 Juli 1887 zal niet plaats hebben. Daarentegen worden de beide com- pagniën, benevens de brandwacht opge roepen op morgen Donderdag 21 Juli, des namiddags te half vijf; aantreden in de Heerenstraat, marschtenue. Jan. Wat kunnen sommige menscben woedend zijn over het anonieme geschrijf in couranten. Piet. 't Is dan ook om helsch te worden, als je een tik krijgt, en je weet niet, van waar hij komt. Je kunt er dan ook geen terug geven. J. Als je zaak maar zuiver is, kan je, als 't noodig is, genoeg ter verdediging aanvoeren. den bewoners van een huis, voor hetwelk de militaiien halt houden want zij halen er steeds een offer uit! Is het niet dadelijk te vinden, dan nemen zij maar het eerste het beste lid van het gezin als gijzelaar mede. Derhalve ontwijken hen de inwoners schuw en bevreesd en mompelen een vloek tusschen de tanden. De geheime nationale regeering echter werkt nog ongestoord voort. Men vindt somwijlen des morgens, als ten tijde van het veemgericht, menschen op de straat of in het bed in hun eigen huis door stoken, daar nevens een briefje met deze vreeselijke woorden, Wegens verraad gestraft" en daaronder het zegel der geheime nationale regeering. De geheele Russische politie was op de beendoch zeer zelden gelukte het haar een samen zweerder te vatten, nooit echter hem tot bekentenis te dwingen. In een der volkrijkste straten van Warschau staat het paleis van den groot vorst Konstantijn. In een kamer er van vinden wij den veldheer, in wiens handen de Czaar het lot van het land en de kern zijner keurtroepen had gelegd, hij geeft zoo even een kleinen man in zwarten rok audiëntie, wiens listig knip pende oogen die van een vos gelijken. Deze man is Barofl, de politiechef van Warschau. P. Jawel Als je zaak maar zuiver is. Maar als die 't nu eens niet is, dan beu je ook niet in staat den anoniemen schrijver eens goed te knijpen, bij voorbeeld in zijn middel van bestaan. J. Dat is maar goed ook. Piet. AVat kwam die schoenmakers jongen vroolijk bij je van daan Jon. Ik had hem gezegd, dat hij mijn laarsjes zoo keurig had gepoetst. P. Zou hij nu blij zijn geweest, dat hij een ander pleizier had gedaan? J. Wel neen Hij vroeg ïMeheerlkan Ik het niet mooi P. Daar heb je 't alweer. Hij dacht alleen aan zijn eigen. Piet. Één zwaluw maakt toch geen lente. Jan. Voor sommige menschen toch wel, P. Bij wie dan. J. Wel bij de lui, die van één win kelier wat weten, en dan voorgeven, dat het evenzoo gesteld is met een groot aantal winkeliers. Utrecht. Bij de overgangs-examens aan de R. H. B. school met 5-jarigen cursus alhier, zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: A. J. H. Eijken, G. J. van Leeuwen, J. J. Beijerman, P. A. Arriëns, W. L. Einthoven, IJ. C. W. Herweijer, B. J. W. van Punthaleon van Eek, A. de Zwaan, C. F. A. Beck, W. D. Knijfif, L. van Anrooy, E. C. van den Broeke, M. Lingmont, J. ten Bruggen- kate, D. Gerhardt, D. C. Geluk, L. Kloos, C. M. F. var. Rossum, L. L. van Rossum en G. G. J. F. Calb. Van de 2e naar de 3e klasse: A. M. Benders, J. W. Six, R. H. E. Beekers, F. Groenhuizen, J. van Holst Pellekaan, W. J. F. van der Kuiilen, J. Hoolboom, A. J. Nijland, H. W. Numans, D. H. van Os, A. F. M. Hanlo, A. de Keijser, K. G. R. Joosten, W. Werker, H. W. van Till, J. Hendriks, A. P. Murkens, G. H. Bisseling en N. Hendriks. Van de 3e naar de 4e klasse: A. M. J. van der Heiden, A. H. Vossenaar, N. H. van Dam, J. J. Geluk, E. J. van Lier, J. W. de Leur, J. A. Einthoven, L. Lens, C. B. Looze, J. van Erp Taalman Kip, W. F. G. Oltmans, H. van der Woude, W. M. Beijerinck, C. de Feijfer, C. T. Leusden, H. J. van Roijen, J. D. L. le Fèbre en W. D. C. Verweijs. Van de 4e naar de 5e klasse: A. H. Schmidt, F. B. Coers, A. J. M. le Nobel, H. J. Dijkstra, D. Reinders, K. Reinders, W. A. F. Bastiaanse, H. J. M. Bernelot Moens, N. S. Aniens, J. A. B. Swaters, W. Nanning, A. M. de Reus, J. C. Evers en H. Wiesman. Een 70-tal vrouwelijke Sociaal- Democraten uit Amsterdam, Rotterdam en 's Hage afkomstig, brachten jl. Vrijdag een bezoek aan deze Gemeente, blijkbaar met het voornemen hun leider Domela Nieuwenhuis op de een of andere wijze van hunne tegenwoordigheid te doen blijken. Althans nadat men zich aan het Rijnspoorweg-station had verzameld, trokken de dames onder aanvoering van een viertal mannelijke leden, langs den Weerdsingel, tot dat zij zich tegenover de cellulaire gevangenis bevonden, waar de troep bleef staan en een hunner lie deren begonnen te zingen, hetgeen hen echter door de politie werd verboden. Na nog eenige oogenblikken ter plaatse te hebben vertoefd, begaven zij zich naar de algemeene begraafplaats, doorkruisten vervolgens in onderscheidene richtingen de stad en kwamen ten ongeveer 3 ure, voorafgegaan en gevolgd door eene zin gende menigte, weder aan het station, met het voornemen om met de eerste gelpgenheid weder van hier te vei trekken. Blijkbaar had het gezang der lieve straat jeugd «leve demisaison enz." een minder aangename indruk op hen gemaakt en begrepen zij terecht dat iedere aanleiding «Zoo gaat het niet langer!" riep de grootvorst. «Ware ik politiechef, dan had ik reeds lang den draad van dezen geheimen bond ontdekt. Ik heb aanzien lijke sommen beschikbaar gesteld, om uwe spionnen te betalen, maar vergeefs! Ik wil nu zelf eens zoeken, en zoo het noodzakelijk is, geheel Polen in een groote gevangenis veranderen, maar vooraf een vreeselijk gericht houden over mijne lauwe beambten." «Doorluchtigheid," stamelde de chef der politie, van zijn stuk gebracht door de heftigheid, waarin de generaal-stad- houder, een man van indrukwekkende gestalte en karaktervol gezicht, gekomen was; nik verzoek u indachtig te zijn, dat de mij opgedragen taak onuitsprekelijk zwaar is. En juist nu staan wij aan den vooravond van een gelukkige uitkomst. Het is mij gelukt twee joden voor onze zaak te winnen, een zekeren Aron Teweles en zijn broeder, tot wien de onderhandelaars der nationale regeering zich hebben gewend, om gelden op te nemen. Onder het voorwendsel, dat zij der, toestand van den opstand nauwkeu rig kennen moesten, vóór zij het geld leenden, zullen zij de geheime verbindin gen vernemen en ze ons dan ontdekken." Wordt vervolgd1,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2