SCHIETWEDSTRIJD, Advertentiën. Augustus-Collecte. y De Kmyff van fle Glinster. Ofücieele Publicatie. „EENDRACHT MAAKT MACHT" BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Hulpbank te Amersfoort. Het Bestuur. te Amersfoort, Wij vernemen dat liet gerechtelijk onderzoek naar de oorzaken der levering van eene hoeveelheid steenkolen aan het Departement van Marine verre heneden het aangenomen gewicht, geen termen heeft opgeleverd tot het instellen van eene strafvervolging. De zaak is tegenover dengeen, die in deze van wege het Departement van Marine toezicht had te houden op de brandstoffen, langs aaministratieven weg afgedaan. Fad.") De wielersbaan te Nijmegen, die onlangs ongeschikt geoordeeld is voor een concours, zal worden veranderd, wat betreft vorm en grondlaag der baan alsdan zullen er weldra internationale wedstrijden worden gehouden, waarvan de organisatie enz. is opgedragen aan den heer E. Kiderlen. De voornaamste wielrijders uit het buitenland zullen wor den gevraagd tot mededinging. Een Amsterdamsch blad vroeg aan v dr. Mezger per telegraaf »Is aanneming v Wiesbaden volkomen zeker!" en kreeg tot antwoord «Mijn nationaliteitsgevoel woidt op zware proef gesteld." Te Oosterbeek, waar de varkens slagers, ondanks de buitengewoon lage pi ijzen der varkens, het vleesch te duur houden, hebben eenige landbouwers een aanvang gemaakt met het slachten van hunne vette varkens, waarvan zij het vleesch voor belangrijk minderen prijs verkoopen. Terwijl eene vrouw te Haarlem van huis was, maakten hare vier kinderen, van welke de oudste 7, de jongste slechts 1 jaar is, van hare afwezigheid gebruik om eene flesch met bessen op brande wijn te bemachtigen. Zij ppuzelden de bessen op en dronken daarna niet hun vieren van het vocht. Men kan denken wat het gevolg was. De oudste, die stel lig het meest had gedronken, was boven jn huis geklommen, had zich in zijn be nauwdheid bijna geheel ontkleed, en zou uit het dakvenster getuimeld zijn, zoo de buren niet met een ladder waren geko men en den jongen hadden gegrepen. Een ander der kinderen lag volslagen bewusteloos onder een tafel. De jongste kinderen vond men voor de deur liggen; eenige buurvrouwen verzorgden de arme schepsels zoo goed het ging. Dat de zorgelooze moeder, die wel een beetje lang haar huis en haar kroost in den steek had gelaten, bij hare terug komst niet vriendelijk door de buren werd ontvangen, laat zich begrijpen. Zij kreeg het nog erger te kwaad, toen haar heer en meester thuis kwam. De man wist niets van de aanwezigheid der heiI- looze llesch, hetgeen hem aanleiding gaf, zijne wettige wederhelft eens ernstig onderhanden te nemen. Een min of meer comische mede deeling wordt uit Breda gedaan, wat be treft de jongste gemeenteraadszitting: «Een der raadsleden deed namelijk op- mteken, dat een persoon, die wel in staat is èhampagne te schenken en champagne te drinken gedurende diie achtereenvol gende jaren verzuimd heeft gevolg te geven aan zijne verplichting tot het be talen van hoofdelijken aanslag, wat natuur lijk eene wanverhouding in het leven roept ten opzichte van den armen bur ger. die bij het minste verzuim van dien aard bedreigd woidt met den verkoop zijner goederen, en daardoor dik werf ge noodzaakt wordt zijne toevlucht te nemen tot de bank van leening. Het raadslid kwam daardoor tot de conclusie, dat er gemeente-ambtenaren zijn, die hun plicht verzaken, zoodat hij het raadzaam oordeelde hierop de aan dacht van B. en W. te vestigen. De voorzitter antwoordde den spreker, dat hij hieromtrent de noodige inlich tingen zou inwinnen, doch hij deed ter loops opmerken, dat de gemeente ambte naren niet almachtig zijn en de geiegel- de invordering der belastingen niet zelden met groote moeilijkheden gepaard gaat, Een ander lid vulde deze opmer kingen aan rnet de mededeeling, dat de persoon, over wien gesproken werd, niemand anders was dan de lieer J. F. de Booy, pas tot lid van den Raad ge kozen, doch dat hij juist des morgens ten kantore van den gemeente-ontvanger zich van zijne verplichting gekweten had." Naar aanleiding der beraadslaging over de amendementen in het Engelsche Lagerhuis, ten opzichte van de wet op het grondbezit in Ierland, verklaarde Lord Salisbury, in het Hoogerhuis, dat de Regeering de voorkeur zou gegeven hebben aan de oorspronkelijke redactie. Doch het zou zeer ongewenscht zijn, het wetsontwerp te moeten intrekken. Zulk een maatregel als de intrekking zou wat vroeger of later allicht tol eene Parle- mentsontbinding geleid hebben. De beraadslaging over de amendemen ten van het Lagerhuis in de wet op het Iersche grondbezit duurde negen uren. Verschillende wijzigingen in die amen dementen werden aangenomen, zoodat'de wet naar het Lagerhuis zal teruggezon den worden. Te Elton, in het graafschap Limme- rick, hebben weder treurige wanorde lijkheden plaats gevonden, veroorzaakt door insolvente boeren. De boeren wier pen de agenten met kokend water, zoo dat de troepen gedwongen waren van de bajonetten gebruik te maken. Toen ver- detligrlen zich de boeren met hooivorken en steenen. Er zijn tal van gewonden Wanneer zal eens een einde komen aan dien treurigen toestand De Prins van Saksen-Coburg is toch ter letzter ure nog naar Bulgarije ver trokken. Hij werd Donderdagmiddag aan boord van den sloomer «Oriënt" te Roetschoek verwacht. Op de reis van Weenen naar Orsova werd aan het station Ternesoor aan majoor Loaba uit naam van den minister van oorlog ge vraagd, terug te keeren of zijn ontslag te neinen als Oostenrijksch officier. De majoor nam zijn ontslag. Men zegt, dat Prinses Clementine haar zoon naar Sofia zal volgen als hij ge ïnstalleerd zal zijn en dat een der eerste daden van den Piins zal zijn de Sobranj te ontbinden en een nieuw ministerie te vormen. Naar luid van een telegram, te Parijs ontvangen, zou Sadullah Pacha aan graaf Kalnoky hebben verklaard, dat Turkije thans als maatregel van voor zorg Oost-lloemenië zal bezetten. Naar de «Daily News uit Weenen verneemt, zouden Bulgaarsche uitgewe kenen een aanslag beramen op het leven van den Prins, zoodra hij te Lom-Polanka komt. De aartsbisschop te Widdin, begroette den Prins van Saksen-Coburg met een toespraak, welke door den Piins aldus werd beantwooid: «Met algemeene stemmen door de vertegenwoordigers van het Bulgaarsche volk tot vorst van Bulgarije gekozen beschouw ik het als mijn heiligen plicht mij zoo spoedig mogelijk naar mijn nieu vaderland te begeven en mij te wijden aan de bevordering van de grootheid en de welvaart van mijn geliefd volk. Onder dankzegging voor het vertrouwen, dat gij in mij hebt gesteld, houd ik mij er van overtuigd, dat het volk mij zal steunen bij mijne pogingen tot verheffing en ont wikkeling V3n ons land, ten einde het een schitterende en gelukkige toekomst te verzekeren." Deze toespraak van den Prins za onder liet Bulgaarsche volk worden ver spreid. Het «Journal de St. Petersburg" acht de stap van den prins gevaarlijk en be treurenswaardig. Men moet nu den loop der gebeurtenissen afwachten. De «IV. A. Cl." verneemt uit Berlijn, dat de uit Petersburg ontvangen olficiëele mededeeling, dat Rusland wegens het jongste incident in de Rulgaarsclie aan gelegenheden zijne afwachtende houding niet zal verlaten, aldaar groote gerust stelling te voorschijn geroepen heeft. De Russische socialist, prins Ivrapotkine, die in Engeland is, heeft aan Henri Rocliefort een brief gericht, waarin hij protesteert tegen de blijken van deelne ming, door Frankrijk getoond, wegens het overlijden van den «vriend van den despoot en vijand van Polen", Katkolï. Te Palermo hebben zich voorgedaan 10 choleragevallen en zijn 4 personen aan die ziekte overleden. De ziekte blijft heerschen te Catania, Brancavella, Brente, Paterne en andere plaatsen. Ds. W. J. Manssen van Zaandam zal Zondag 14 Aug. e. k de godsdienst oefening leiden in de Ev. Lutli. keik alhier. Zondagmorgen en Zondagavond, op Ie gewone uren, zal voor de Vrije Ge reformeerde gemeente optreden Ds. Groe neweg, van Rotterdam, ,y\-Zondag 14 Aug. des voormiddags, zar de bevestiging plaats hebben van len Heer M. J. Bouman, beroepen predi kant bij de doleeiende gemeente alhier terwijl Z.Eerw. des avonds zich zal ver binden aan de gemeente, die hij reeds, eenigen tijd bij de godsdienstoefening heeft voorgegaan. De Augustus-collecte, voor de scho len met den Bijhei, zal alhier gehouden woiden op Woensdag 17 Augustus. De verschillende wijken der stad zullen dan bezocht worden door de heerenVan Ommen, VVijnands, Koppen, Van den Burg, Entingh, Kok, Van Hemert, Bast, Ruitenberg en Brenier. Donderdagmorgen zijn twee jon gens, die aan den Zuidsingel liepen te spelen, te water gevallen en, zonder let sel bekomen te hebben, spoedig geied door twee werklieden die aldaar vooibij kwamen. Eergisteren avond is een met één paard bespannen rijtuig op de Lange- stiaat alhier in botsing gekomen met een hótel-omnibus, zoodanig dat van het eerste rijtuig het paard verwond werd en in de omnibus een glasruit brak. Op de aanbeveling ter benoeming an een leeraar in de wiskunde aan het gymnasium komen voor de heeren: 1. P. Molenbroek, doctorandus in wis- en natuurkunde te Rotterdam, 2. C. van Deinse civiel-ingenieur en leeraar aan de H. B. S. te Goiinchem en 3. dr. Ph. C Kaz, assistent bij het natuui kundig on wijs aan de universiteit te Amsterdam Donderdag 18 Augustus a. s. zal door de Weerbaarheidsvereeniging «Een dracht maakt Macht" alhier, op het ter rein «de Viasakkers", hare gewone jaar lijksche schietwedstrijd worden gehouden Het bestuur heelt ditmaal den wed strijd zoo ingericht, dat ook door parti culieren op vrije banen naar prijzen kan worden gedongen. Buiten de vrije banen voor geweer afstand 150 M., zullen er banen zijn voor revolver, flobertgeweer en flobert buks. Deze laatste wedstrijd verschaft ook darnes de gelegenheid hare krachten te meten. De prijzen op deze baan zullen dan ook uit voorwerpen bestaan, meer speciaal voor dames geschikt. Steeds grooter wordt het aantal schiet wedstrijden en vermeerdert naar even redigheid het getal deelnemers. Welhaast zal de behandeling van het geweer aan eiken echt Hollandscheri knaap bekend en de weerbaarheid van ons Vaderland daardoor belangrijk veihoogd worden Wij twijfelen dan ook niet of de Ver eeniging «Eendracht maakt Macht" zal Donderdag a. s. een groot aantal stad genooten op het schietterrein aantreffen en wie weet hoevelen, door den edele wedstrijd daartoe opgewekt, als leden der vereer.iging mogen welkom heeten. Dinsdag 16 Aug. a.s. des avonds te half acht wordt door het muziekcorps van het 8e reg. Infanterie, directeur de heer J. A. Kwast Jr. op het terras der Sociëteit «Amicitia" alhier, eene muziek uitvoering gegeven, naar het volgende programma t. Marsch. 2. Ouverture voor Harmoniemu- ziekF. Mendelssohn, 3. Ch.unpagner Wein, du edler Wein, WalzerH. Necke. 4. Romance voor Klarinet. l. v. Beethoven, 5. Fantaisie uit C. M von "We ber's opera «der Freischutz" J. A. Kwast Jr. 4 /a 6. Rhapsodic Hongroise No. 2 F. Liszt. y a. Egyptische Marsch J. Strauss. b. Tor eador et Andalouse ruit Bal costume)A. Rubinstein 8. Fautaisie voor S anphone uit de opera «La fillc du régiment" van DonizettiJ, A. Kwast Jr. 9. Miniatuur Polka voor picolo E. Braun. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 16 Augustus 1887, des namiddags ten ure. Pnuten van behandeling 1. Aangehouden verzoek van de finan- ciëele commissie der Ned. gerefor meerde gemeente (doleeiende) tot aan koop van een gedeelte van het «Ar setiaal." 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot aan koop van grond tgn behoeve eener verbreiding van de Bergstraat, op het terrein afgebakend. 3. Rekeningen der gemeente, van de dienstdoende schutterij, het burger weeshuis, het burgerlijk armbestuur en de Kamer van Koophandel en Fabrieken, allen over 1886, met het rapport der commissie. 4. Missive van heeren Gedeputeerde Staten tot wijziging der verordening op het dragen van wapenen. 5. Benoeming van een leeraar in wis kunde aan het gymnasium. 325ste STAATS-JLOTEItlJ. Tweede klasse. Trekking van 10 en 11 Aug. f600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOO. No. 15811. Prijzeu van f30. 13, 15, 18, 24, 27, 31, 35, 46, 1908 1924, 1926, 1934, 1944, 2231, 2243, 2248, 4616, 4651, 9725, 9731, 9763 9777, 9831, 9848, 12405, 12428, 12499, 12540, 12564, 12585, 12595, 15819, 15832, 15859, 17511, 17513, 17520, 17521, 17523, 17537, 17594, 19420, 19438, 19461, 19463, 19468, en 19673. Te zamen 48 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 22—25 Aug., 5-8, 19—22, 26, 27, 29, 30 Sept., 4—7, 11 15 Oct. Utrecht. Een ruim 20 jarige jonge- ing op de Oudegracht alhier woonachtig, sedert eenigen tijd lijdende, sprong j.l. Donderdag in een vlaag van ijlhoofdig heid, ten huize zijner ouders uit een raam, met het treurig gevolg, dat hij, op de straat terecht komende, zware kneuzingen bekwam en onmiddelijk ge neeskundige hulp moest worden verleend. Door de politie alhier is de hand gelegd op zekeien D. horlogemaker van beroep en te dezer stede woonachtig, als verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering. De man had namelijk in den laalsten tijd voor ge woonte aangenomen, om de meeste hor loges en klókken welke hem ter her stelling werden toevertrouwd te verkoo pen of te beleenen en de opbrengst ten eigen bate te besteden. Tevens wer den nog aangehouden zekere v. E. en M., de eerste als verdacht bij een uil drager waar hij quasi iets kwam kocpen, diefstal te hebben gepleegd, terwijl M. gebruik makende van de afwezigheirl van een tapper in de Kaatslraat alhier wonende, uit de toonbanklade eenig zilvergeld wist te bemachtigen. Daar alle drie reeds vroeger kennis met de justitie moeten hebben gemaakt, werden zij ter beschikking der justitie gesteld. Leusden. Dinsdag jl. mocht de pastoor van Hamersveld, de Weleerw. Heer C. Verhoef den dag herdenken, waarop hij voor «ijf en twintig jaren tot priester- gewijd werd. Het was den wensclr van Z.Eerw. dat buiten de kerk geene feeste lijkheden zouden plaats hebben. Rbenen. Algemeen is men hier be gonnen met het plukken der onderste bladen van de tabaKsplanten, het zooge naamde zandgoed. Detabaksplantersklagen steen en been, want het voortdurend droge weer heeft hun lang zoo'n mooi gewas niet bezorgd als het vorige jaar. De roggebouw is voor het grootste deel binneD bejaar de boeren uit de gemeente Rhenen verzekerden ons, dat zij in vele jaren zoo'n schoonen roggebouw niet be leefd hebben. Soest, 11 Aug. Hedenmorgen 3'/i ure ontstond brand in het huis bewoond door en toebehoorende aan W. Woudenberg staande in het Veen. Alvorens de brand weer van het ongeval kennis bekwam, waren gebouw, schuur en hooiberg, zoomede de inboedel geheel door brand vernield de levende have werd echter gered. Naar men meent is een en ander tegen brandschade gewaarborgd. Men schrijft dit ongeval toe aan het vallen van een vonk uit den schoorsteen op het rieten dak, BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 5 Aug. Johannes, z. van Hen drik Opscherper en Grietje Winkelhuis. 6 Aug. Zacharias, z. van Evert Arlar en Anna Verschuur. Autonia, d. van iteijcr van Willigenburg en Neeltje van Effrink. 8 Aug Alijda, d. van Aart Kolfschooten en Kijkje Ravesloot. Rrinierus, z. van Jaco bus de Bruin en Stijntje Hoksbergen. 11 Aug. Gerrit, z. van Dina de Kuiter. Ondertrouwd 8 Aug. Hermanns IJsbrand Groenenegen en Henriette Antonia Kolle- wijn. 11 Aug. Martinus Kok en Catrina Elisabeth Hermans. Gehuwd 10 Aug. Hendrik Binsbergen en Magdalena Hendrika Smit. Willem Storm en Alijda Anua Maria Putman. Joseph Vink en Gerarda Elisabeth van den Berg. Overleden-. 1 Aug. Hendrikns van der Veer lm. 5 Aug. Jannetje van de Pol 10 m. 8 Aug. Alijda Volp lm.-- 10 Au. Catharina van Bedern 67 j. ongeh. Bunschoten. Geboren 23 Juli Reittdera d. vau Cor- nelns de Jong en Wijmpje van de Groep. 27 Juli Hunnen z. van Kulger Nagel en Reintjc Niezen. Ondertrouwd Arie Meester en Janna Veldhuizen. Willem Koelewijn en Hen- drikje ter Haar. Overleden: 28 Juli Hendrik Koelewijn geh. met Grietje Niezen 73 j. Hoogland. Overleden 6 Ang. Gerrit Leeuwenkamp 22 j. ongeh. Lensden. Geboren: 6 Aug. Teuni«je, d. van Arie Hilhorst en Maria Ter Plaat. 7 Aug. Kr,nardus Dirk, z. van Willem van Jiooij en van Grietje van Altena. 9 Aug. ller- mauus, z. van Tijmen van Zeldert en van Everarda de Groot. Overleden: 6 Aug. Hendrik de Kruijf, 11 j- Soest. Van 29 Juli tot 12 Augustus 1887. Geboren: Johannes, z. van Evert Papen- burger en Margaretha Hilhorst. Catharina, d. van Adriana de Ruig. Rijkje, d. van Jan Werkhoven en Johanna Hilhorst. Overleden: Levenl. aangeg. k. vr. gesl. van Willem Knoppert en Metje Verschuur. Jacob van deu Brink, 5 j. Johanna Weerdestein, echtg. van Alexander Kuoops, 58 jaar. Wouter van Logtestijn, eclitg. ran Grietje Hilhorst, 63 jaar. Woudenberg. Geboren 7 Aug. Cornelis, z. van Barend van Ginkel en Jannetje van Veldhuizen. Sander, z. van Aart Hendnkse en Egberdma Ilogeveen. 10 Aug. Clara, d. van Nicolaas ran Putten en Kunigonda Verschuur. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op MAANDAG, den 15. AUG. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot iialfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. MARKTBERICHT. Amersfoort, 12 Aug. Tarwe f 00.0— a f 0.00 Rogge f 4,75 a f5,20. Boekweit f5,80 a f6,10. Appels 0,00 a f 0.00. Peren f O.00 a f 0.00. Aard- appelenl2.30af2.80 de HL. Hoendereieren 13.a t 3.50 de 100 stuks. Boter f 1,30 a f 1,45 per Kilo. Kaas f 0,a f0, - Biggen f4.50 a f6.50. Schram men f ll.a f '18. Voor de Wed. HOKSBER GENStik voort welke in de vorige week door brand alles verloren heeft, is bij den Uitgever dezer, onder dank zegging ontvangen van A. V. f 2.50. G. d. K. 3.— A. v. W. 10. De nood dezer weduwe is dringend, waarom spoedigen en rijken giften wor den ingewacht. Ondertrouwd W. T. H. STRIKKERS, en M. E. STRIKKERS. Amersfoort, 10 Augustus 1887. Het Bestuur van het LOCALE COMITÉ oDE UNIE". EENE SCHOOL MET DEN BIJBEL alhier, heeft de eer den Inge zetenen te berichten, dat het zijne jaar- lijksche Augiistns-Collectc, ten be hoeve van liet Christelijk Onderwijs, langs de buizen houden zal op WOENSDAG 17 AUGUSTUS. Met bet oog op den geldelijken nood iler Christelijke School in deze plaats, rioodigt genoemd Bestuur tot milde bij dragen uit en hoopt het, dat ieder, die onwillens vergeten mocht zijn, zijne gave zal willen bezorgen bij een der bestuurs leden. De aandeelhouders van de Groote Mpij. der Russische Spoorwegen worden opgeroepen tot eene buitengewone algemeene ver gadering op 13/34 September ten kantore der mpij. te St. Petersburg. Deze vergadering is belegd 1 orn het voorstel te behandelen door den Minister der middelen van gemeen- schap dd. !50 Juni II. gedaan Dit voor-' stel strekt om de sommen in de schatkist te storten, die door eene, bij keizerlijk besluit benoemde commissie, zijn vastge steld. Bedoelde commissie heeft zich bezig gehouden met de vraagstukken, welke jzerezen zijn bij het nazien van de reke ningen der Nicolaasspw.-mpij, over de jaren 18681882. De mpij. is gerechtigd de juistheid der vastgestelde bedragen hetzij langs administratieven weg, betzij voor het gerecht te betwisten 2°. om, indien voor den dag der ver gadering, de regeering daartoe hare toe stemming heeft gegeven, over te gaan tot de verdeeling van de over 1886 be haalde winst, Uiterlijk 15 September moeten de aandeden (zonder' couponbladen) van lien, die zich op deze vergadering willen doen vertegenwoordigen, ingezonden wor den bij HOPE «Jfc CO. te Amsterdam. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT. Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 16. Augustus aanstaande, des namiddags half twee. Amersfoort, den 12. Augustus 1887. De Burgemeester voornoemd. T. A. J. VAN ASCH VAN YVIJCK. GEVONDEN OP OEN OPENBAREN WEG: Een witte zakdoek. Een gouden vingerring met steen. Een nickel armband met zwarte steen. Rechthebbenden vervoegen zich ter- terugbekoming aan het bureau van politie. Vereeuiging tot bevordering van 's Lands Weerbaarheid, op Donderdag den 18 Augustus a.s. op het ter rein de Vlasakkers." TRIJE BAKEN. voor geweer afst, 150 M. (2 banen) revolver 18 flobertbuks (Dameswedstrijd) afst. 9 M. fiobertgeweer afstand 15 M. Des avonds te 8 uur Concert in den tuin van den Heer VAN DER WILDE. N.B. Op naam afgegeven sebiet- kaarten geven toegang tot liet Concert.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2