1HIEUVE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. I. K. I. Willelina Selena Paulina laria, Voor Bregenz. N. 70. Woensdag 31 Augustus 1887. Zestiende Jaargang. abonnementsprijs: advertentien: Aan KROONPRINSES DER NEDERLANDEN, op Hstreuo. zeTrexid-en. verj aardag. F euillet on. BINNENLAND. AMERSFOORTSCBE COUBiNT. VOOR Per 3 maanden 1.-Franco per post door het gcbeele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. .C_r>>O#CV0j>t Gegroet, o Kroonprinses, door heel een volk bemind, Gegroet op dezen dag in Eemlands lustwaranden; Op Uw geboortefeest aanvallig Vorstlijk Kind, Gaat er een blij gejuich door Uwe Nederlanden. Gij zijt een schoone telg in den Oranje-gaard, Nadat de storm des doods daar eik aan eik deed vallen; Daarom, Oranjespruit, zijt Gij Uw volk zoo waard, En hoort Ge een feestgejuich door heel het land thans schallen. Ontvang dan, Kroonprinses, van 't jubelend volk den groet, En met dien groet den wensch uit 's harten grond gestegen: «Groei op in 's Hemels gunst; opdat Ge eens vroom en vroed, Als Koningin regeert, Uw trouwvol volk ten Zegen. Baarn, 31 Augustus 1887. Een verhaal uit den Dertigjarigen Oorlog. NAAR HERMANN L1NGG. 4) De jonge gravin Montfort vond hem zeer afschuwelijk want zij sloeg hare armen om den hals van hare moeder en fluisterde haar toeMoeder, dat is de booze, die het op onze ziel heeft ge munt"! Falkenburg, die minder schoon was, en wiens gelaat de sporen van harts tocht droeg boezemde meer vertrouwen in in die verwoeste trekken blonk eer lijkheid door. Ook in uniform en wapens der beide jonge officieren zag men hetzelf de kontrast, Falkenburg stak in een versleten en verschoten rok, bij den jongen Wrangel was alles schitterend en elegant. Zoo stonden zij beiden thans tegenover elkaar. Zij maten elkaar weder- keerig met toornige blikken. «Ik gaf mijn woord, ze vrij te laten," riep Falkenburg trotsch. Wrangel zeide spottend, «laat het aan mij over, u bij haar te verontschul digen." «Volstrekt niet," riep Falkenburg «mijn woord is mijn en ik verpand er mijne eer op, dat ik mijn woord zal houden." «Hier spreekt een hooger bevel, de plicht." «Ik wil bewijzen, dat ridderlijke zin en achting voor de vrouw in ons leger nog niet verloren zijn gegaan, ook dat is plicht." «Ik verlang gehoorzaamheid riep Wrangel woedend. «Gehoorzaamheid Ik ben de oudste" antwoordde Falkenburg kalm. «De Duitscher gehoorzaamt, maar de Zweed beveelt «Ah zooriep Falkenburg, «kom je zoo voor den dag? Nu daar ben ik dan Dan zal ik de dames beschermen en hij trok zijn degen. Pia Montfort uitte een kreet. «Bij God," riep Wrangel, die haar thans nader beschouwde," dat meisje is ook niet leelijk. Zij lijkt wel eene MadonnaVoor u hemelsche schoone, laat ik mijn leven," En ook hij trok den degen. Gravin Montfort trad tusschen beide en verzocht de twee zich bedaard te houden. Om harentwil moest geen bloed De Hertogin-weduwe van Albany, met hare twee kinderen en gevolg, ver trok Maandagmorgen te 9 uren van Soestdijk. H. M. de Koningin deed hare zuster uitgeleide tot aan het station te Baarn en wuifde, op het perron staande, de Hertogin hartelijk toe, totdat de extra-trein uit het gezicht was. Op 1 October begint de Munt te Utrecht weer te werken, na langen tijd van stilstand. Er zullen kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes geslagen worden. Bij Kon. besl. is mr. J. D. Veegens, griffier van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, benoemd tot ridder in de orde. van den Nederlandschen Leeuw. Vergeet de les van Groen van Prinsterer niet zegt de »Stand." «Stem men is altoos plicht, ook al rekent men niet met den vijand". Er zit in uw stem «tweeërlei." Te beletten, dat uw tegenstander over wint, maar ook om, afgezien van allen tegenstand, «getuigenis af te leggen voor uw beginsel". Vaak is Groen hierin misverstaan. Zijn zeggen is vertolkt, als had hij bedoeld Waar kans is, moet men strij den, en waar geen kans is, toch stemmen als getuigenis. Alsof «alleen" aan de verlorene distric ten de heilige plicht om te getuigen van Godswege was opgelegd Neen, zoo was het «niet gemeend. «Getuigen" moeten we door heel het land, ook waar we de overwinning vol komen zeker zijn. Ja, al dacht ge u een district, waarin niet dan anti-revolutionaire kiezers woon den, dan nogzoudtge niet zeggen mogen; «Nu doet het er niet toe, of 't meeren- deel thuis blijft"; want ook in zulk een district zou niets u van den plicht om te getuigen ontslaan kunnen." 't Zelfde lesje kan dienen voor de liberalen." In een der kiesvereenigingen te Bellingwolde is het voorstel gedaan om een gemeenteraadslid uit te noodigen, om zijn mandaat weder ter beschikking van zijne kiezers te stellen. Als oorzaak daar van wordt opgegeven zijn gebrek aan belangstelling in de gemeentezaken hij verzuimde van de acht vergaderingen zeven, zonder bekende redenen en vaak zonder zelfs bericht te geven, In de legerplaats bij OI*debroek zal de verjaardag van Hf K. H. prinses Wilhelmina feestelijk worden herdacht. De oefeningen voor dien dag loopen vroegtijdig af. Daarna wordt er groote parade gehouden, terwijl na afloop daar van volksspelen plaats hebben, hestaande in mastklimmen, boegsprietloopen, zak- loopen, enz. enz. Des namiddags en des avor.ds zal muziek der Harmonie uit Harderwijk, onder directie van den heer H. M. de Hardt zich doen hooren. Tot slot zal een flink vuurwerk worden afgestoken. Zijn enveloppen voor brieven, waarop een adres gedrukt is, open en ledig verzonden, drukwerk of niet? Men zou zeggen, dat deze vraag geen vraag is. Toch is het wel zoo, en heeft een ingezetene van Zwolle den minister moeten lastig vallen, omdat de postambtenaren geweigerd hebben, een pakje van 50 zulke enveloppen als druk werk te beschouwen. D. v. Z.-H. Onder bevel van den eersten luite nant der genie Grootenhuis, vertrekt 20 September een detachement troepen, per stoomschip Zuid-Holland, naar Indië. De wielerbaan te Nijmegen wordt nog in dit jaar verbeterd, ten einde ongelukken te voorkomen. Is de verbe tering naar het oordeel van het bestuur van den Algem. Nederl. Wieliijdersbond geslaagd, dan zal in 1888 de baan weder worden geëxploiteerd. De organisatie der dan te houden wedstrijden is echter niet opgedragen aan den heer Kiderlcn. De beroemde Engelsche kampioen op den weg, de lieer C. P. Mills uit Liver pool, zal inderdaad Zaterdag deelnemen aan den bondswedstrijd van Nijmegen naar Arcen en terug. Hij zal echter mededingen buiten inschrijving, om eene extra-medaille, door het bondsbestuur voor deze gelegenheid beschikbaar gesteld. De deelneming aan den eigenlijken wedstrijd staat alleen voor Nederlanders open, ingevolge de bepalingen van het wegwedstrijd-reglement van den A. N. \V. B. Vanwege de afdeeling Loosdrecht van het Genootschap van Landbouw en kruid kunde te Utrecht, zal aldaar op den 27en der volgende maand eene tentoonstelling van stieren, vaarskalveren, veulens, kaas, boter, granen en tuinbouwvoortbrengselen worden gehouden. Zeventien prijzen in geld zijn uitgeloofd. Enkel leden der afdeeling kunnen mededingen. Te Deventer overleed Zaterdag in den ouderdom van 85 jaren de oudstrij der J. Schlepper, ridder der Militaire Willemsorde, versierd met het metalen kruis en met de medaille van de Citadel van Antwerpen. Hij diende bij het le bat. 10e afdeeling onder generaal Chassé, en maakfe den tiendaagschen veldtocht mede. Een milicien wil om bijzondere omstandigheden, een langdurig verlof heb ben. Hij richt zijn verzoek rechtstreeks tot het Departement van Oorlog. Het gaat van daar naar den Commissaris des Konings en vervolgens naar den burge meester van daar terug naar 's Konings Commissaris om eindelijk weder aan het Departement terug te komen. Van hier komt het request bij het korps, daarna in handen van het bataljon, om weder bij het korps terug te keeren en gezonden te worden naar de divisie. De divisie-Generaal stuurt het naar den inspecteur, deze naar den Minister ter beslissing, en zoo komt het larigs den generaal-inspecteur en den divisie-com mandant bij het korps weder, om achter eenvolgens nog eens in handen te komen van den bataljons- en den compagnies commandant. Zulk een zaakje loopt alzoo over 16 schijven. Op de slijperij van de firma A. E. Daniëls en Zoon, te Amsterdam, wordt thans, volgens het Hbl., een diamant bewerkt van 150 karaat, bekend onder den naam van Porter-Rhodesdiamant. De steen werd gevonden in de Kinber- leymijn (Zuid-Afrika) en behoort door zijne helder blauw-witte kleur en volko men zuiverheid tot de uiterst zeldzaam voorkomende diamanten. vergoten worden, noch plicht verzuimd, Zij zou vrijwillig met hare dochter ge vangen blijven tot de aankomst van den generaal. «Vergeef mij, mevrouw," zeide Fal kenburg, «dat is mijne zaak, ik bescherm u, ga ongehinderd van hier." Maar ook Wrangel, verkoos niet, dat zijn eenmaal uitgesproken wil werd voor bijgezien. En het scheelde weinig of er was bloed gestroomd, toen op het slot plein fanfares klonken en tot verbazing der beide strijders en der overige aan wezigen, de markiezin von Sarden bin nentrad. Dienaars, die flambouwen droegen, twee mooren en een aantal gewapende mannen vormden haar geleide. Zij zelve droeg een zwaar zijden overkleed van donkere kleuren rijk met gitten beslikt en met bont omzoomd. Het kleed was hoog opgeschoit, zoodat daaronder de gele rok zichtbaar werd. Zij droeg schoe nen met hooge hakten en zolen van rood leder en een hoed met witte veerer.. Om de schouders hing een sierlijk ban delier waaraan een kostbaren Italiaanschen dolk bevestigd was, waarmede de zwart gehandschoeride vingers onophoudelijk speelden. Uit den hoogen halskraag kwam een fijn gelaat te voorschijn bijna te klein. voor de groote donkerblauwe oogen, die een zeldzaam kontrast vormden rnet haar gitzwarte lokken. Marftsa von Zarden begroette de twee officieren met de waardigheid eener vorstin en gaf hare verwondering er over te kennen, dat zij de twee vrienden met getrokken degens tegenover elkaar zag, daar er een streng bevel tegen het twee gevecht was uitgevaardigd. «Te Parijs misschien, hier niet!" gaf haar Wrangel ten antwoord. «En wat is de reden, als ik vragen mag dat twee zulke beminnenswaardige cavalliers op 't punt staan elkanders bloed te vergieten «Gij ziet die reden in ons ongeluk- kigen," viel thans de gravin in. «O nu begrijp ik het." zeide de Mar kiezin, om deze dames werd gevochten." «Gravin Montfort en hare dochter", zeide Falkenburg de dames voorstellende. «Ik veroorloofde haar het slot vrij te verlaten." «En ik hield ze hier als onze gevan genen," riep de jonge Wrangel. En daarbij blijft het." Verlaat de zaal Markiezin als ge niet wilt dat wij ons plaats maken, niettegenstaande uwe tegenwoordigheid." «Heer kapitein," antwoordde Marfisa von Zarden, op zachten toon. Het is het verlangen van zijne Excellentie, uw vader, dat hier niemand beleedigd worde." Zijn verlangen Ik sla slechts acht op zijn bevel." «Hoor dan dat het ook zijn bevel is. Hij wil, dat aan de bewoners van dit slot vrijen aftocht worde gegund. Dat bevel heb ik van hem zelf ontvangen. Ziedaar, lees Op haar wenk gaf Flanquin, haar Secretaris aan elk der heeren een schrij ven, terwijl zij dit lazen, trad de gravin op de mar kiezin toe en zeide «Edele vrouw, hoe is uw naam, ik vraag dit, opdat wij u naar behooren kunnen bedanken. De markiezin maakte zich bekend als Markiezin von Zarden. Het spijt mij dat ik niet vroeg genoeg kwam om u voor elke beleediging te vrijwaren. Zij reikte beide dames de hand en was zichtbaar getroffen door de schoon heid der freule Montfort. De blijdschap over den onverhoopten afloop, had de wangen van het meisje met een teeder rood gekleurd, en een vroolijk lachje zweefde om den mond. De donkerbruine oogen, waarin men als 't ware de droom beelden eener blijde jeugd kon lezen, gevoegd bij het, door blonde lokken om lijste gelaat, tintelden van dankbaaiheid. Op den jongen Wrangel oefende deïe schoonheid eene werkelijke toovermacht

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1