BIJVOEGSEL behoorende bij de NIEUWE van ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1887. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Provinciale berichten. MBSFOORTSCHE COURANT De heer Gladstone onthaalde Dinsdag op zijn landgoed Hawarden, nog altoos naar aanleiding van het jubileum der Koningin, ongeveer 250 dorpelingen, die denzelfden leeftijd bereikt hadden als Hare Majesteit, of wel dien leeftijd reeds hadden overschreden. Na den maaltijd hield de gastheer eene lofrede op Victoria's deugden als vorstin en op het goede dat er onder hare vijftigjarige regeering op allerlei gebied tot stand gekomen was, Te Herbertstown, in Ierland, hebben zich eergisterenavond de wanordelijkheden herhaald, op het landgoed van O'Grady. De politie kwam eerst op een boerder ij van de weduwe Molany, gehuurd tegen 56 p. s. 'sjaars. De 70ja: vrouw lag ziek te bed, haar zoon en dochter waren bij haar en de woning was gebarricadeerd. De politie drong door een gat in den muur binnen en bezette het huis. De politie onder kapitein Plunkett werd, 's middags van de hoeve der weduwe Cremins terugkeerende, met steenen aan gevallen, zoodat zij van den wapenstok moest gebruik maken. Er zijn tal van gewonden, waaronder men ook noemt Cordon, lid van het Parlement. Het huis van den landeigenaar Orpen, bij Killarney, is door smaanlichters" aan gevallen. De sReichs-Anzeiger" meldtDe lijfarts van den Duitschen kroonprins, prof. Wag ner, verklaart in overeenstemming met prof. Mackenzie, dat de gezondheidstoe stand van den kroonprins in den laatsten tijd goede vorderingen heeft gemaakt en over het algemeen voortreffelijk is. De stem is nog heesch, omdat op verschil lende plaatsen van de keel, gelijk reeds sedert vele maanden, neiging tot bloed- aandrang bestaat. Sedert de laatste uit branding heeft geen nieuwe zwelling plaats gehad, hoewel een terugkeer daar van niet onwaarschijnlijk is. Daardoor zou de genezing wel-is-waar vertraagd worden, maar bedenkelijk zou dit ver schijnsel op zichzelf niet zijn. Volkomen sparing der stem, vermijding van koude en vochtige lucht, zijn de voornaamste voorbehoedmiddelen in den naasten tijd. Daar de pogingen van Stambouloff tot vorming van een nieuw kabinet van Bulgarije mislukt zijn, is Ziskoff met de vorming van een nieuw ministerie belast. Daar de Regeering de officiëele mede- deeling ontving, dat generaal Ernroth door de Porte is aangenomen, kwam de ministerraad Donderdag onder voorzitter schap van prins Ferdinand bijeen, ten einde over de aan te nemen houding te beraadslagen. De uitslag der discussie is niet bekend. In een artikel over de Bulgaar- sche quaestie zegt de nGazette de Mos- cou" dat Oostenrijk over Rusland staat, maar Oostenrijk de bondgenoot is van Duitschland. De houding van graaf Kal- noky en Crispi, die Bismarck nuttig zijn compromiteeien den kanselier. Het blad raadt groote omzichtigheid aan in alle relaties met den Prins en niet te ver geten dat hij de vervaardiger is van het Berlijnsch tractaat, waarvan het doel is Rusland's invloed in de Balkanstaten uit te sluiten. Naar wij zooeven vernemen heeft gisteravond te Leusden een groote brand gewoed. Een boerderij, eigendom van den WelEd.Geb. Heer de Beaufort is tot den grond toe afgebrand; van den inboedel, de paarden en koeien, die alle niet ver zekerd waren, is niets gered kunnen worden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Utrecht. In den laatsten tijd werd deze gemeente meermalen door een of meer soldaten van het leger des heils bezocht, die door het verkoopen en verspreiden van ge schriften en dergelijke, soldaten trachten te werven, of zij hierin echter" slaagden is niet bekend, doch zeker is bet, dat hunne pogin gen om alhier oene Afdeeling te stichten en een voor hunne oefeningen geschikt lokaal te vinden, tot heden zijn mislukt en zulks, niettegenstaande eene alhier wonende ver mogende dame zich bereid zoude hebben verklaard een groot deel in de kosten te dragen. Eene zeer praktische maar minder wettige maatregel, werd dezer dagen door een ingezeten deze r gemeente in toepassing gebracht om twee heeren, die bij hem op kamers woonden en naar het scheen van plan waren om zonder betalen te vertrekken, aan hunne verplichting te herinneren. Toen het hem namelijk ter oore was gekomen, dat beiden van plan waren den volgenden dag te vertrekken, sloot hij hen in hunne Kamers op, onder belofte hen te zullen laten gaan, indien zij hetgeen zij hem schuldig waren zouden hebben betaald. Hunne gevangenschap was echter van korten duur, doordien een hunner door uit een raam te klimmen wist te ontsnappen en daarna ook zijn lotgenoot bevrijdde, door aan een agent van Politie het gebeurde mcdetedeelen. Bij de jl, Donderdag alhier plaats ge had hebbende verkiezing van 2 leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wer den uitgebracht 2404 geldige stemmen. Ge kozen werden de aftredende leden Mr. A. E. baron Mackay met 1269 en J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye met 1275 stemmen. De beide lib. candidaten Mr. W. J, Rooijaards van deu Ham en H. Duyvis bekwamen respectivelijk 1131 en 1081 stemmen. Baarn. Ofschoon Woensdagmorgen het weder zich alles behalve feestelijk liet aan zien, zoo helderde de hemel tot aller vreugde tegen den middag wat op, totdat de Oranjezon weldra in vollen luister door brak. De Brink alhier was een tooneel van drukte en vroolijkheid, zooals wij ons in jaren niet herinneren kunnen nogmaals aanschouwd te hebben. Rondom afgezet, maar toch buiten genoeg ruimte voor een overtalrijk publiek latende, begon omstreeks één uur het feestterrein zich met een 600-tal kinderen, onder geleido van huune onder wijzers, te vullen. Door de goede zorgen der Regetings-Commissie, was ieder der spelen, zooals mastklimmen, boegsprietloopen, broodjeshappen enz. enz. op Hinken alstand van elkander geplaatst zoodat de mededingers niet door een andere groep gestoord behoef den te worden. Verder waren de draaimolen en poffer tjeskraam, eene poppenkast en de muziek tent brandpunten van de feestvreugde. Een flink ingerichte cantine zorgde ruimschoots voor melk en bier om de dorstige harten te laven. Dat er van alle zijden, zoo wel uit de kinderschaar als uit het publick, soms luide juichtonen opstegen, bij een nat pak van den ringsteker, of het struikelen van een zaklooper, behoeft wel geen bewijs. Ook de kleine kleuter, die het zilveren horloge uit den mast haalde, verwekte een daverend hoezee. Maar de vreugde steeg ten top toen omstreeks half vier, de eerste twee regels van het Wilhelmus, door de Muziekkapel aangeheven, de komst van H. M. de Koningin en van H. K. H. het jarig Prinsesje aan kondigde. Een daverend gejuich steeg van alle kanten op. Door den Burgemeester werden de hooge bezoeksters welkom gehee- ten en door een leerlinge der O. school en het zoontje van den Burgemeester aan beiden een prachtig bouquet aangeboden. Begeleid door het Hoofd der Gemeente reed nu de Koningin met het Prinsesje, na met belangstelling een lied der schoolkinderen te hebben aangehoord, het terrein eenige malen rond. Bij ieder spel werd stilgehouden en den ijver en vreugde der wedstrijders in oogen- 8chouw genomen, terwijl telkens de toe juichingen van het publiek door de hooge bezoeksters minzaam beantwoord werden. Na ongeveer een half uur vertoefd te hebben, verlieten de beide Vorstinnen onder een daverend gejuich der menigte, het feestterrein. Nog een uur vermaakten zich de kleinen toen zij ieder met een koek en de meesten met een prijs dankbaar en voldaan huiswaarts keerden. Alles liep in de beste orde af, dank zij het toeziend oog der H.H. leden van de Feestcommissie en der onderwijzers. Ook de Dames, die de cantine bestuurden, verdienen een woord van lof. Hulde aan de milde, gevers en geefsters, die de Baarnsche schooljeugd zulk een on- vergetelijken dag bezorgd hebben. 's Avonds was de Brink het tooneel van feestvreugde voor ouderen van dagen, waar bij draaimolen en poffertjeskraam niet weinig bezook hadden. Tot middernacht duurde dit in de beste orde voort, terwjj! de illuminatie van den heer Veerman en de Feestcommissie de feestelijke stemming verhoogden. Donderdagmiddag ontsnapte een beer aan zijne twee leiders, welke te veel van de vergunning gebruik gemaakt hadden. Het verscheurend dier is daarop het bosch in gevlucht en zou zoodoende niet weinig schrik verspreid hebben, ware het den ijverigen jager des Konings niet gelukt het gevaarlijke dier dood te schieten. Bunschoten. De visscherij op de Zuiderzee, heeft gedurende de jongstver- loopen maand, zulke geringe vangst op geleverd, dat sommige visschers, met hunne visschuit niet ter visscherij zijn uitgeloopen. Men verzoekt ons uit Bunschoten, onderstaand bericht op te nemen Met de verjaring van II. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden, werd het vol gende telegram, 's morgens half tien ure, verzonden Aan H. K. H. Prinses "Wilhelmina. der Nederlanden. Met verschuldigden eerbied geven onder- geteekendon, Kweekelingen a/d Chr. School te Spakenburg, op dezen heuglijken dag hunne blijdschap te kennen, met de ver meerdering in jaren van Uwe K. H. Met de bede dat God Uwe K. H. in lengte van dagen spare, hebben zij de eer, te zijn Van Uwe K. H. De onderdanige en zeer gehoorzame dienaren A. Bosciiker, L. Koelewijn, W. L. Kagei, L. Van Goor, J. Slotema. Des avonds te half acht ure, werd het volgende telegram, dat ons verraste terug ontvangen Aan A. Boschker te Spakenburg H. M. gevoelig voor de gelukwenschen gericht aan II. K. H. laat daarvoor dank- betuigen Kamerheer van dienst Baron SNOUCHAERT. Harderwfjk. Terwijl men Dinsdag middag bezig was met den bouw van het onlangs verbrande huis van den heer B., had de timmermansknecht O. de V., het ongeluk zich met een grooten beitel in het been te steken, hetgeen eene groote verwonding ten gevolge had. Hij werd per vigelante naar zijne woning vervoerd, waar hij terstond door twee geneesheeren in behandeling werd ge nomen. De ongelukkige zal waarschijnlijk langen tijd het bed moeten houden en daardoor niet in het onderhoud van zich- zelven en zijn gezin kunnen voorzien. Pranzini, de moordenaar der Rue d« Montaigne is Donderdagochtend ten 6 ure ter dood gebracht. De correspondent der vindépendance", die bij de voltrekking tegenwoordig was, meldt daarvan o. a. het volgende: »Reeds 's nachts om 2 ure was een groote menigte op de plaats de la Ro- quette verzameld en alle vensters der omliggende huizen waren vol toeschou wers, er werden fabelachtige prijzen voor betaald. O. a. had een dame reeds acht dagen lang een kamer bij een koopman gehuurd en betaalde 150 fr. per dag. Oin 3 uur werd de guillotine opgericht en bij het aanbreken van den dag vormde een peloton cavalerie een halven cirkel om het schavot. Inmiddels was de directeur van la Roquette, Banguesne, met twee leden der prefectuur, een rechter, den abt, den'aalmoezenier en den heer Caubet, chef der gemeente-politie, de cel van Pranzini binnengetreden. Zij vonden hem slapende, waarop de brigadier der ge vangenis hem wakker maakte. Hij wei gerde iets te eten of te drinken en ging met fermen stap naar de kleedkamer, vlk zou slechts één zaak willen," zeide hij, neen uitstel van 30 dagen men heeft mij dat geweigerd." Plotseling riep hij »God is groot, ik ben gelukkig te ster ven!" Toen, de heer Taylor, chef der veiligheidspolitie, ziende, riep hij: d Verberg u niet, mijnheer Taylor, u heeft in mijn zaak valsche getuigen gehaald(sic). Vervloekt hij, dieHij voleindigde den zin niet, maar riep: »Ik sterf on schuldig! God helpe mij!" Hij liep recht op het schavot toe, beklom dit en keek van daar langen tijd de menigte aan. vGeef mij het kruis," zeide hij tot den aalmoezenier en hij omhelsde het. Toen deden de helpers van den beul hem de zwarte das af, die hij om den hals droeg, en legden zijn hoofd op de bascule; er heerschte een plechtige stilte. Twee mi nuten vóór vijf liet de beul de bijl vallen en dadelijk daarop wierpen hij en zijn knechts hoofd en lichaam in de mand. De executie duurde 12 minuten. De me nigte wilde het schavot naderen, maar een cordon agenten verhinderde zulks. Een agent viel in zwjjm. De faculteit der geneeskunde had zijn lijk opgevraagd en naar het laboratorium gebracht. Op het oogenblik dat het lijk door de Rue de la Roquette trok, riep een kleine vrouw: nMoordenaarMoordenaarl" Parijs was vol van courantenschreeuwers die riepen: »De terechtstelling van Pran zini! Lees de laatste bijzonderheden!" Pranzini is dood zonder bekend te heb ben, dat er nu niet langer over dien persoon gesproken worde."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 5