BUITENLAND. Plaatselijke berichten. van kennis en ervaring. Een som van f 10,000 is bij de Tweede Kamer voor dit doel aangevraagd. In een buitengewoon Policieblad wordt gesignaleerd Charles van Dieren- donck, oud 22 jaren, geboren te Maldeg- hem, lang 1.00 meter, gelaat vol, blauwe oogen, ronde kin, donker bruin haar en dito wenkbrauwen. Vermoedelijk heeft hij eene wonde aan het hoofd, dewijl een der ringvingers bijna geheel is afgehakt. De gesignaleerde wordt verdacht van moord en poging tot moord op jachtop zieners te Maldeghem gepleegd. Door den officier van justitie te Mid delburg wordt, op verzoek van zijn ambt genoot te Gent, opsporing, aanhouding en bericht gevraagd. Bij Kon. besluit is aan den majoor jhr, V. A. de Pesters, kommandant van het korps rijdende artillerie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer, hem geschonken dooi' den president der Fransche Republiek. Op den löden November a.s. zal de heer dr. »G, H. D. Buys Ballot, hoog leeraar aan de Utrechtsche Universiteit en dir ecteur van het Koninklijk Meteoro logisch Observatorium te Utrecht, den dag herdenken, dat hij 40 jaren geleden zijn ambt aanvaardde. Binnenkort zal door de spoorweg compagnie van het korps genietroepen een aanvang worden gemaakt met het bouwen van twee ijzeren bruggen op de heide nabij de Bilt. Deze bruggen, te vervaardigen van het materiaal der oude spoorwegbrug nabij Venloo, moeten dienen tot het nemen van proeven met dynamiet, ten einde te kunnen bepalen hoe sterk eene lading moet zijn en op welk punt zij moet worden aangebracht, om in tijd van oorlog bruggen te kunnen doen springen. De regeering blijft bezwaar maken, om de herziene grondwet over te brengen in de nieuwe spelling. Men kan, zegt zij, geene veranderingen, zij het ook van spelling, brengen in artikelen, die in de voorstellen tot herziening niet zijn aangeroerd. Alsof eenige bepaling van beteekenis zou veranderen door haar in de nieuwe spelling over te brengen. Waarom, als dan de regeering zoo overdreven nauwgezet is, heeft men niet in de additioneele artikelen eene bepaling opgenomen, waarbij aan den IKoning de bevoegdheid gegeven wordt, om in de officiëele uitgave der herziene grondwet de niet gewijzigde artikelen mede te doen overbrengen in de nieuwe spelling, evenals den Koning de bevoegdheid ge geven is, orn de rangschikkingen der bepalingen te veranderen? Eene nieuwe grondwet in eene spelling, die door niemand meer wordt gebruikt, is toch inderdaad al te dwaas. De vast houdendheid der regeering aan de spel ling van Siegenbeek, terwijl op alle openbare scholen die van De Vries en Te Winkel is ingevoerd, en nadat reeds een gansch geslacht volwassen geworden is, dat nooit iets anders dan de «nieuwe" spelling geleerd heeft, mist o. i. een redelijken grond. Minister Heemskerk heeft de leden van de Kamer, die met enkele onderdee- len van de gisteren in tweede lezing te behandelen Grondwetsherziening minder ingenomen zijn, verzocht toch een weinig inschikkelijk te wezen, ter wille van de vele verbeteringen, die de voorstellen bevatten. De Regeering houdt 't er voor dat de meerderheid der bevolking ver andering in de aangelegenheid der lands verdediging wenscht. Tevens heeft de Min. nog te kennen gegeven, dal de leden de plank niet mis hadden, die meenden, dat de toekomstige en voor- loopige regeling van het kiesrecht onaf scheidelijk aan elkaar verbonden zijn, zoodat als de Kamer het eene niet wil, zij het andere, waarop zij zoo belust is. niet krijgt. Een aardig en slim middeltje van Heemskerk om beiden te doen doorgaan. Door de Nederlandsche Tramweg- Maatschappij zullen in 't winterseizoen ook in de rijtuigen lie klasse heetwater- stoven worden geplaatst. Tot nog toe werden enkel de rijtuigen Ie klasse ver warmd. Op de Vrijdag te Arnhem gehou den weekmarkt zijn 6 partijen kunst boter aangehouden, welke door Wester- foortsche vrouwen als natuurboter te koop waren gesteld. De Heer P. van Rijn, te Nijmegen, uitvinder van het nieuwe stoomrijtuig «Noviomagum", dat zonder rails over straat- en grintwegen moet gaan, heeft Donderdag en Vrijdag te Nijmegen proef nemingen gedaan in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten en deskun digen. De proefneming schijnt naar wensch geslaagd te zijn op de wegen buiten de stad. Aan het voornemen om ook eenige straten binnen de stad te berijden, mocht geen gevolg gegeven worden, daar dit door B. en W. verboden was. In de nabijheid van Oosterbeek, van de spoorweglijn ArnhemOoster heek, is Zondag een wegwerker door een voorbijsnellenden trein overreden. De ongelukkige had zulke zware vermin kingen bekomen, dat hij korten tijd na het onheil overleed. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft in Den Haag, in het Lange Voorhout, een diefstal met inbraak en inklimming plaats gehad, die met zeld zame vermetelheid is ondei nomen. Men heeft ui. door het uitsnijden of uitstooten van eene ruit uit een venster van sousterrain der onbewoonde helft van het huis van mevr. de douairière jhr. S. zich toegang verschaft tot dit afzonderlijk genummerd perceel, no. 23. De inbreker is daarna naar den zolder gegaan en heeft zich over het dak be geven naar de woning van genoemde dame, die uit de stad was. De dienst boden waren echter in huis, en eene harer heeft in het holle van den nacht alles gehoord. Zij was echter dermate verschrikt, dat zij haar kameraad niet durfde wekken. Zij hoorde den nachte lijken bezoeker door het geheele huis gaan; eerst later, toen het onraad scheen geweken, waagden de dienstboden zich aan een onderzoek, en het bleek daarbij dat de inbreker het dienstbodenvertrek uit voorzorg had afgesloten. Vermoedelijk niets van zijne gading vindende, heeft de dief alleen eene kleine werkdoos van eene der dienstboden meegenomen en zich langs denzelfden weg, dien hij bij zijne komst had gekozen, verder begeven. Over het dak van het huis no, 25, van baron v. D. v. W., bereikte hij het dak van no. 27, de woning van jhr. Q. v. U. Hij glipte daar door een dakvenster op de zolderverdieping en vond eenige klee- dingslukken, die waren opgehangen om, te worden schoongemaakt. Met dezen buit sloop hij weder door het dakraam en bereikte over de perceelen 25 en 23 weder het ledige perceel no. 21, waaruit hij vervolgens door de gebroken ruit in het onderhuis schijnt te zijn ontkomen. De politie doet tot hiertoe tevergeefs pogingen, om den brutalen inbreker op liet spoor te komen. (F.) l»e Aiusterdamsclie Muggen. »Als Mozes", schrijft men aan de dN. R. Cf.", «indertijd het voorrecht gehad had, deze lieve diertjes te kennen, dan had hij bepaald zijne vrienden de Egyptenaren nog op een elfde plaagje onthaald een plaagje, waarvan zij nu nog pleizier zouden gehad hebben. Wie er ons op getracteerd heeft, weet ik niet, maar mij dunkt, dat moet wel een Atjeher, of iemand die nog erger het land aan ons heeft, geweest hem maar, hij is van iemand, die u liefheeft." «Van haar van Marfisa?" vraagde Falkenburg en weder aan zijn tocht denkende liet hij er op volgen«Gaal de weg, dien gij ons wijzen zult dadelijk berg-op?" «Dadelijk. Hij is in dezen tijd van het jaar wel zeer moeielijk, maar wees blijde, dat gij niet met mij mede moet; het is geen weg voor een ruiter." «Meent gij?" antwoordde Falkenburg, «wij zullen zamen gaan en gij zult niet naast mij van daan komen." «Gij schertst" antwoordde Heltinann «ik weet immers dat de markiezin wil hebben, dat gij de vesting bestormen zult." «Neen" riep Falkenburg, nik zal bij u zijn," en hij hield hem zijne pistolen voor liet gelaat, nik heb voor u ook een wegwijzer. Hoe staat het met je, heb je vrouw en kinderen?" Heltmann schudde het hoofd. «Nu dan, ik dacht, dat ge ten minste angst en zorg voor hen zoudt hebben, maar dan wensch ik de ongeborenen geluk, dat zij met uw naam ook Diet het brandmerk van liet verraad erven zullen." «Dat is hard" zuchtte Heltmann, maar gij zijt in eene andere school opgegroeid, dan wij." Falkenburg trad naar de deur en keek naar buiten. Zijne soldaten hadden vuur gemaakt en deelden onder elkander den mede gebrachten voorraad. De mist trok langzaam op, en het werd helder. Falkenburg trad weder op Heltmann toe en vraagde hem »Dient gij reeds lang bij gravin Montfort?" «Reeds geruimen tijd. Maar, heer, gij neemt zooveel aandeel in alles hier. alsof ge een kind van dit land waart." «Ja veel kwam mij bekend voor, toen ik hier kwam," luidde het ontwijkend antwoord. «Nu dan als dat zoo is," riep Heltmann, «waarom hebt gij dan de stem van hem, die hier voor li staat, niet herkend, toen hij gister door u werd vernederd en bespot en toen hij den vorigen dag tegenover u stond in liet gewoel van den strijd, toen gij den doodelijken slag op zijn hoofd wildet doen vallen, en ik mij tegen u moest verdedigen, toen het gebeurde als liet oude liedje zegt, dat Hildebrand strijden moest tegen zijn eigen zoon!" Falkenburg schrikte terug. «Wat beduidt dit? Gij zoudt in liet gevecht tegenover mij gestaan hebben. Gij, schurk!" «Zoon van dien schurk," zeide nu de zijn! Nieuws is er hier niets, maar mug gen I Deurwaarders loopen er voor weg. en dat zegt iets. Hebt ge ze wel eens gezien? muggen bedoel ik, niet deurwaarders. Het zijn de elegantste en tedderste diertjes, wat deurwaarders in den regel niet zijn. die ge u denken kunt; pno mager als Sarah Bernard, en met eeijen zakdoek gooit gij ze de hersens in, wijt ge bij eenen deur waarder wel laten zult. Als zij vliegen, steken zij de voorpootjes boven het kopje uit. die dan met den langen snavel voor aan den kop zoo'n sierlijk kuifje vormen, dat ge het haast jammer vindt die beestjes te verjagen. Over dag leven zij ik spieek nu van het «huiselijk" leven der muggen, hunne zeden en ge woonten op het land ken ik niet voornamelijk van glasruiten en plafonds, waartegen zij soms uren lang met onuit puttelijk geduld zitten te soezen. Zij vliegen in allerlei houdingen: op den buik. op den rug, op de linker- of rech terzijde, rechtop, staande op de achter- pooten, of rechtop, staande op den kop het is eene mug volkomen onverschillig. Zwemmen alleen kan zij niet! Des namiddags tegen etenstijd komen zij met millioeoen tegelijk en belegeren uw huis. Staat er eene deur of een venster open, dan trekken zij er stor menderhand in en anders wachten zij met een volharding, die een rnensch razend maakt, totdat een der huisgenoo- ten de deur uit- of ingaat, of een onvoorzichtige een venster openzet. Sta, of liever slaap dan vast! Poog maar niet ze te verjagen of te dooden. Carbol is al eene lekkernij voor hen geworden, schijnt het, want zij storen er zich in 't minst niet aan. En dood slaan! Wel, ik ben uren lang op de jacht geweest, met zakdoek en kamer bezem. Iedere slag in de ruimte kostte minstens aan één mug het leven, en iedere streek met den veger langs het plafond vernietigde tienlallen; maar ik geloof, dat die dieren met den jongsten snik tevens een geheel nageslacht voort brengen. Er is niets aan te doenSlechts stille berusting voegt hier den rnensch stille berusting en krabben I Met stille berusting gaat ge naar bed. en krabben doet ge tot den volgenden morgen. Slapen maken zij u in het eerste uur onmogelijk. Zij gonzen u zoo welluidend om het hoofd, dat ge door die zachte muziek zoudt indutten; maar eensklaps voelt ge een zacht gekriebel op de rechterwang, en terwijl pij de hand naar die plaats brengt, voelt ge hetzelfde gekriebel op de linkerwang. En als ge daar dan wper naai grijpt, dan kriebelt het op uwen neus, en zoo kunt ge aan het grijpen blijven. Zelfs terwijl ge grijpt, bespringen zij uwe handen en overal kriebelt het. Welk lichaamsdeel gij ook ontbloot niets is voor die kinderen der duisternis heilig! Uwe boosheid wordt woede, uwe woede be rusting, uwe berusting afgematheid, en eindelijk valt ge in slaap. En als des ochtends het daglicht uw gelaat beschijnt dan zijn de eerste woorden van uwe vrouw: allemachtig, wat hebben ze jou te pakken gehad! En ge antwoordt, terwijl ge uwe blikken over haar gisteren nog zoo puisteloos gezicht laat glijden; allemachtig, wat hebben ze jou te pakken gehad! Dan komt ge aan het ontbijt en ontmoet uwe kinderen en de meid, en allen roepen wederkeerig: allemachtig, enz. Eene fraaie familie! Ge hebt braaf verbieden, ge kunt wel aan het verbieden blijven, dat uwe kinderen niet zoo krabben mogen, omdat het zoo leelijk staat. Het baat nietsGij krabt zelf ook, en uwe vrouw krabt, en de meid krabt, alles krabt alleen de olifanten in «Artis" krabben niet! Ik kan me best begrijpen, dat, als die dieren zich 's nachts zoo heb'oen te goed gedaan, zij op den dag aan een plafond en eene spiegelruit genoeg hebben." oude, «ik vermeed den strijd met u. Falkenburg greep naar den degen. «Zeker, stoot je zwaard in mijne borst! Op een vadermoord meer of minder komt het in dezen strijd niet aan!" «Zijt gij krankzinnig?" «Zweedsch soldaat, denkt ge dat ik mij met een leugen tot u wil wenden? Redden wil ik u, u, mijn kind, dat ik heb teruggevonden. Spreekt er geen stem in uw hart voor mij?" Falkenbuig staarde hem aan. »Ja," ging Heltmann vooit, «leg uw trots af en hoor mij. Gij waart zoolang onder de wapens, reedt te paard en maakte u baan door de wereld, al ging het over dooden en stervenden, dat gij zeer gemakkelijk te voornaam kunt zijn. om mijn kind te wezen. Ik vergeef het u; want ik werd bedelaar in dien tijd en ben nu dienstknecht." «Hij die mij inet recht zijnen zoon noemde, is dood; dat hebt gij toch zelf gezegd," antwoordde Falkenburg. «Ik moest, ik durfde mij aan u niet bekend maken. Zie nu, ziekte en ellende hebben mij gebogen en veranderd. Ik ben niet meer zooals ge mij vroeger hebt gezien." „Waarlijk?" riep Falkenburg en zag den man onderzoekend aan. Niettegenstaande dedwangwet, hebben in Ierland verscheidene meetings plaats gehad, vooral te Langfoid. Het Parle mentslid Hesly hield er een heftige rede voering, waarin hij de boeren opzette zich bij de nationale Ligue aan te sluiten. Ook te Mitchelstown en in de naburige districten hielden de boeren vergaderingen. Engeland zal de bataillons in Ierland versterken. Zes van de pachters van Herbertstown, veroordeeld tot eene maand gevangenis straf wegens verzet tegen de politie, werden te Limerick in vrijheid gesteld. Bij het verlaten der gevangenis werden zij door eene groole menigte, voorafge gaan door muziek, ontvangen. Een stoet werd gevormd en de zes pachters werden in triomf door de straten gereden. In de Cathedral-square hield pastoor Ryan eene redevoering lot de menigte, waarin hij zeide, dat de slachtoffers van de land-lord-dvvingelandij niet onteerd waren door de gevangenisstraf; het is geene schande, gevangen te zitten voor de verdediging van zijn vaderland. In een ander land zou men als een held worden geroemd, en hier in Ierland, riep de spreker uit, werpt men ons in de gevan genis, omdat wij ons land lief hebben. Het bloed der slachtoffers van Mitchelstown roept wraak in den Hemel tegen de Tory-regeeringDaarna trok de stoet naar Herbertstown. Uit Munchen wordt gemeld, dat de toestand van koning Otto van Beieren hoogst bedenkelijk is. Het Keizerlijk Hof te Leipzig veroor deelde den anarchist Néve tot 15 jaar gevangenisstraf wegens hoogverraad, wegens inbreuk op de wet van ontplof bare stoffen, wegens verspreiding van verboden drukwerken en meineed. Ernstige berichten zijn te Rome in omloop over een gevecht, dat heeft plaats gevonden tusschen de voorhoede der Italianen en die dpr Abessiniërs; de laatsten hadden de overmacht en noodzaakten de Italianen tot den terug tocht. De regeering bewaart het stilzwijgen. De «Roma" meldt, dat een bezoek van den Keizer van Oostenrijk aan Koning Humbert waarschijnlijk wordt geacht. De Bulgaarsche oppositie heeft zich van deelneming aan de verkiezingen onthouden; de hoofden der partij van Rodoslavoff werden den dag vóór de verkiezingen in hechtenis genomen. De regeeringscandidaten zijn dus met een parige stemmen gekozen. Bij een meeting van socialisten, Zater dag te New-York gehouden, kregen deze twist met de aanhangers van Henry George. De politie moest tusschenbeide komen. 50 personen werden min of meer ernstig gewond. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gei. gemeente 's voor middags half tien en 's namiddag vijf uur geleid worden door Ds. Groeneweg, van Rotterdam. Aan den heer H. Leinweber is op zijn verzoek door Z. M. den Koning eervol ontslag verleend als Kapitein- kwartiermeester bij de d.d. schutterij alhier. De Heer Johs. Knoppers alhier, slaagde gisteren voor het tweede gedeelte van het notarieel staatsexamen. Bij de examens voor hulp-acte lager onderwijs, de vorige week te Utrecht gehouden, slaagden onder anderen onze stadgenooten de dames M. 11. van Laer en M. M. J. Westerwoudt, Maandag jl. is te Utrecht met goed gevolg examen als onderwijzer afgelegd door den heer Koelewijn, uit Bunschoten, «Zie mij maar aan! Daar staat hij voor u, de domme boer, die zijn trots er op had gezet u als een vromen zielen herder te zullen zien. Kaai ten en vrou wen hebben u van het woord Gods losgerukt." En wie heeft mij geen vergiffenis willen schenken? Gij!" Hoezeer miskent ge mijn hart! Kijk eens, je bent toch van huis weggeloopen. Nu ben je voornaam en aanzienlijk; maar van binnen is het geen vrede bij u. De oude boog zich langzaam tot hem en zeide: «Je gelijkt op uwe moeder." «Mijne moeder," herhaalde Falkenburg, mijne arme moeder!" Heltmann wees naar de muren. «Kijk rond u, hier brandde het, hier werd zij vermoordhier ik gebonden. Hoort ge het niet knetteren en sissen, hoort ge dat weenen niet en dien doods kreet Eene huivering voer Falkenburg door merg en been. Ja hier was zijn ouderlijk huis, nu herkende hij het, hoe eenzaam en leeg, hoe vervuild alles ook was. «VreesselijkVreesselijk," steunde hij, «maar ik zal een strafgerecht over der gelijke gruwelen doen houden." «Still" fluisterde de oude, «wij moeten kweekeling aan de Christelijke normaal school alhier. Vrijdag herdacht de Heer, Mr. J. van der Leeuw, secretaris-penningmeester van het Heemraadschap «de rivier de Eem, beken en aankleve van dien", al hier, den dag, waarop hij vóór 25 jaren aan het Heemraadschap werd verbonden. Vele bewijzen van waardeeririg en vriend schap mocht de jubilaris ontvangen. Onze stadgenoot, de heer J. D. Ro- landus Hagedoorn, heeft Zondag op den te 's Hertogenbosch gehouden wielrijders wegwedstrijd, twee eerste prijzen behaald, bestaande in een gouden, en een verguld zilveren medaille met kunstvoorwerp. De heer Hagedoorn reed den afstand 28 (kil.) in 1 u. 13 min. Door de gunstig bekende Tooneel- vereeniging der Onderofficieren «Unitas" zal op Woensdag 19 October a. s. inde groote zaal van Amicitia eene uitvoering gegeven worden, ten voordeele der Maat schappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin. Opgevoerd zullen worden: Alva in Antwerpen of de wraak eens vaders, en Barbier-brugwachter. Wij ontvingen ter bespreking een exemplaar van het jaarverslag der ver- eeniging van gepensioneerde onderofficie ren en minderen van het Nedcrl. leger. Bij inzage bleek ons, dat de toestand van deze zoo nuttige vereeniging, wat het aantal uitkeeringen aan ondersteunde betreft, eer.e hoogst gunstige is. Toch is met liet oog op de toenemende uitbrei ding der vereeniging, versterking van bijdragen ten zeerste gewenscht. Onze gemeente telt 12 leden, 3 beschermers en 20 donateurs. Dit aantal te zien verdubbelen zoude ons in het belang van de ondersteunden ten zeerste ver heugen. Het geheele verslag te bespreken ligt niet op onzen weg, en laat ook de beperkte ruimte in onze kolommen niet toe. Om evenwel een klein denkbeeld te geven van het nut door deze vereeniging gesticht laten wij hier eene opgave volgen der uitkeeringen die in 't afge- loopen jaar hebben plaats gehad. 22 leden, benevens 5 oud-strijders (niet-leden) en 2 oud-strijderessen, eene wekel. ondersteuning van I I.tot f2. tot een gezamenlijk bedrag van f1802. 151 leden en 104 weduwen ontvingen in dringende omstandigheden buitenge wone gratificatiën ten bedrage van f3238,85. Twee weduwen van actief dienende onderofficieren (in leven donateur van de vereeniging) bekwamen f55.In Nov. 1886 werd over 247 leden en 24 weduwen bij periodieke uitkeering een bedrag van f3387,50 verdeeld, terwijl de 2e periodieke uitkeering in Februari 1887 bedroeg f3237,50 verdeeld over 237 leden en 22 weduwen. Nog werden aan oud-strijders (niet-leden) 83 gratifi catiën uitgereikt ten bedrage van f 832. Moge bovenstaande opgave nog vele onzer stadgenooten aansporen als donateur tot deze Vereeniging toe te treden. Elke gulden wordt dankbaar aangenomen. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het correspendeerend lid, de heer J. Busquet, administrateur aan het militair Hospitaal alhier. De rechtbank te Utrecht deed Maandag uitspraak in de zaak tegen A. v. D. echtgenoote van J. V. wonende aan den Soesterweg alhier, beklaagd van op den 5en Augustus jl. op de markt alhier aan eene vrouw kunstboter voor natuurboter te hebben verkocht. De recht bank verklaarde het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en ver oordeelde haar tot 10 dagen gevange nisstraf. De commissaris van Politie alhier waarschuwt een ieder die met kunst boter ter markt komt op de daarvoor aangegeven plaats ter botermarkt alhier te gaan staan. onze gevoelens zwijgen, ik heb voor ons een zekere wraak." «Wat wilt ge doen?" vraagde Falken burg. «Weet dal waarheen Zweden's banier mij roept, ik haar volg." Zijn vroegere verdenking, die hij tegen Heltmann gekoesterd had, ontwaakte weder. «En deze banier wappert in de atmosfeer bezwangerd door de doodskre ten der uwen. over de graven uwer broeders zwaait ge den degen; de hoeven van uw paard vertrappen ons zaad en uwe wapens zijn gedoopt in ons bloed." «En gij die zoo spreekt, gij wilt dit land verraden, wilt ons, de vijand, tot gids dienen?" «Ik wilde u geleiden, ja maar slechts in den dood, ik breng u op een plaats, in eene bergengte, waar gij door de kogels mijner landgenooten stellig wordt getroffen, waar gij wordt neergeveld als korenhalmen voor de zeis van den maaier. Gij alleen zult verschoond wor den. U wil ik redden." Falkenburg strekte de hand tegen hem uit. «Wat mijne makkers treft, treffe ook mij «Nu dan, ga en verraad mij!" zeide Heltmann. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2