NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. lel lied van den Blinde. N. 88. Woensdag 2 November 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOORTSCIE COUBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers S Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Adrertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal beeft Maandagavond hare werkzaam heden hervat. De heer Donker, het nieuwbenoemde lid voor Noord-Holland, wiens geloofs brieven werden goedgekeurd, en die reeds door den Koning is beëedigd, heeft zit ting genomen. Verschillende adressen houdende aan drang tot aanneming van het VlIIe Hoofdstuk der grondwet zijn ingekomen, benevens de in tweede lezing aangeno men grondwets-ontwerpen en de andere aanhangige voordrachten, die allen naar de afdeehngen zijn verzonden, waar zij worden onderzocht. De Tweede Kamer zal waarschijn lijk op 14 of 15 November a.s. weder bijeenkomen. Volgens de Haogsche kroniek der N. Gr. Cf. zullen er bij de nieuwe ka mer-verkiezingen ernstige pogingen wor den gedaan om de conservatieve richting te doen herleven. Er worden pogingen aangewend om met dit doel een onver- valscht conservatief volksorgaan op te richten. Naar aan de Ztu. Cf. gebleken is, moet het uit Zwolle aan de Arnh. Cf. toegezonden bericht, dat het rijk alle Zuiderzeehavens zal gaan onderhouden, op een misverstand berusten. Z D. H. de Prins von Wied is Zondagavond per Rijnspoor uit Duitsch- land te 's Hage aangekomen, ten einde op de buitengoederen onder Wassenaar aan de jacht deel te nemen. De Prins woonde cergister eene jachtpartij op die terreinen bij. Aanstaanden Donderdag zal de ver- eeniging St. Hubert haar jaarlijksch jachtfeest houden, hetwelk besloten zal worden met een broederlijken maaltijd in het Hotel de l'Europe, waarbij ook de Prins von Wied waarschijnlijk tegen woordig zal zijn. Men schrijft uit Apeldoorn, dd. 28 October sHeden zijn de op het paleis Het Loo diensdoende dignitarissen van 1 1 Huis des Konings vervangen door de heeren generaal graaf H. Dumonceau, secretaris: majoor jhr. van Spengler, adjudant in dienst; baron van Tuyl van Serooskerken, ordonnance-oflicier jhr. ridder Huijssen van Kifttendijke, kamerheer, en jhr. Gevers Deynoot, referendaris van het Kabinet. Nu de regeering voorstelt het ver bod van den wonderkuil nog twee jaar te handhaven, is men te Volendam voor nemens aan de Tweede Kamer opheffing van die bepaling te vragen. Aan den gemeenteraad van Edam is verzocht het verzoek der ingezetenen van Volendam te ondersteunen, teneinde de verarming van dat gedeelte der gemeente te voorkomen. De talrijke heeren, die den graaf van Parijs te Dordrecht bezochten, behooren tot alle klassen der maatschappij; men vindt onder hen zoowel Senaats- en Kamerleden, als advocaten, kooplieden en boeren. De afgevaardigden behooren voor het grootste gedeelte tot de departementen der Meurthe, Meuse, Vosges, Jura, Nord, Pas de Calais, Seine-inférieure, Ome. Aisne en verschillende andere, en bespra ken met den graaf uitsluitend de belan gen der departementen, welke zij verte genwoordigen. De oud-gouvern.-generaal F. s'Ja cob heeft uit Nederland aan de Indische regeering toegezonden twee exemplaren van zijn geschilderd portret, een voor het gouvernementshotel en met uitdrukkelijk verzoek om het bestaand minder goed conterfeitsel van Z. E. te vernielen. De nieuwe burgemeester van 's Gravenhage heeft, volgens den residentie briefschrijver van het Z. D-, geweigerd eere-voorzitter te worden van de tentoon- stellings-commissie voor 1888 (Nijverheids expositie). Ook moet hij niet hebben willen fungeeren in de commissie voor Coen. Door den buitengewonen werkman aan 's Rijks geweerwinkel te Delft, Stra tenmaker, is een repeteergeweer uitge vonden, dat is ingericht voor pakjeslading van vier patronen. Dit geweer kan tevens als niet-repeteer worden gesteld en op ons klein kaliber worden toegepast. De bezwaren, welke bij de beproeving zijn gebleken, kunnen gemakkelijk uit den weg worden geruimd. Naar het vSociaal Weekblad" meldt, is door het hoofdbestuur der Vereeniging van leeraars bij het middelbaar onder wijs" een onderzoek ingesteld in de zaak van dr. Smit, reeds voordat daartoe het verzoek der Noord-Hollandsche afdeeling inkwam, en is dit onderzoek bijna afge- loopen. Omtrent het tabaksgewas schrijft men ons: »Het 1887 gewas heeft veel overeenkomst met dat van 1885. De laat aangeplante tabak levert een groot en breed blad. De eerst geplante daaren tegen is kort, dik en smal van blad, doch goed van kleur. In Betuwe en Maas en Waal is het gewas doorgaans dun en fijn van blad, als men angt, en ook niet zoo licht De eerstaangeplante tabak niet zoo dat ver van kleur, levert dik, smalbladig aardgoed cn bestgoed van den later geplante is het blad veel meer uit gewassen, doch het aardgoed zoowel als het bestgoed zal, wat kleur aangaat, veel te wenschen overlaten het zandgoed is over het algemeen kleuiig. Vrijdag werd te Utrecht de ge bruikelijke rijpartij naar Rijzenburg ge houden door de novitii van het Utrechtsch studentenkorps. De optocht bestond uit 14 rijtuigen, bespannen met 6, 4 en 2 paarden, voorafgegaan door het muziek corps van het 3e regiment huzaren uit Den Haag. Te ongeveer 9 uren's avonds kwamen zij uit Rijzenburg terug, en hielden toen met fakkellicht een optocht door de stad. Niettegenstaande de optocht niet ver gezeld werd door een detachement veld artillerie, zooals vroeger geschiedde, liep alles in de beste orde af, waarvoor ook aan de politie alle lof toekomt. Uit Rozendaal wordt aan de N. R. Ct. gemeld Vrijdagnacht omstreeks 3 uren heeft nabij het station alhier eene botsing van spoortreinen plaats gehad. De veetrein van Leeuwarden is in volle vaart zijdelings in een rnanoeuvreerenden trein ge- loopen. De verwoesting was verschrikkelijk. Over eene lengte van ruim honderd meter zag men niets dan stukken en brokken van wagens; verscheidene stuks vee zijn gedood of lagen zwaar verminkt langs den weg. Ook de machine is erg geha vend. Voor zoover bekend is, zijn er geene persoonlijke ongelukken te be treuren," Omtrent dit spoorwegongeluk be vat het Rott. Nbl. nog de volgende bijzondei heden De schok was ontzettend, de slag werd tot ver in den omtrek gehoord. De locomotief reed de wagens eenvoudig tot een onkenbare massa saam; toch heeft de machine betrekkelijk weinig geleden, als zijnde van sterker hout dan de goe deren-wagens waarop zij inreed. De locomotief zelf sprong bij den eersten schok op, doch de achterwielen bleven in het spoor, zoodat het stoompaard op de rails terugviel en zich in de verbrij zelde wagens vastwerkte. Hoeveel wagens, op het hoofdspoor staande, tot gi uis gereden zijn, is niet op te geven. Van den vpetrein zijn verschillende wagens op elkaar geloopen, bij de telling ontbraken er neger, stuks, die zich ge deeltelijk tegen den tender hadden te pletter gereden, waartegen meerdere waren opgeloopen. Het geloei van het vee was ontzettend. Hoeveel beesten gewond zijn is niet na te gaan; 36 stuks werden doodgedrukt, sommige doorboord door de wandlatten der veewagens. Van het overige vee is veel losgebroken, zoodat de treinen nabij Rozendaal behoedzaam moeten rijden, daar tot Wouw en op andere zijde tot Oudenbosch zich vee op den weg bevindt. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Een tali ijk personeel was Zaterdag den geheelen dag en nacht aan de opruiminj bezig. De dienst was Zaterdag vrij orige regeld. Treinen vcor Breda en verder gelegen stations liepen over Zwaluwe waardoor vele reizigers op andere stations de aansluiting misten. Die voor Parijs kwamen te laat in Bi ussel aan en konden eerst des nachts verder reizen. Het verongelukte vee is door een han delaar uit Breda opgekocht, waarheen het denzelfden nacht is vervoerd. Het min of meer beschadigde is te Rozendaal gestald en zal waarschijnlijk publiek ver kocht worden. Thans is de lijn weder vrij en rijden de treinen als gewoonlijk. Door de tegenwoordigheid van geest van den Haagschen tramkoetsier D. Sloot weg, werd Zaterdag een ernstig ongeluk voorkomen. Voorbij de Vredehofpoort in de Keizerstiaat te Scheveningeri rij dende, schoot een tweejarig kind op een drafje daar uit en geraakte tusschen de paarden en den tram. In een oogwenk hield de koetsier de paarden in en remde, zoodat de trarn schier op 't zelfde oogen- blik stilstond en het kind zonder eenig letsel er onder uit kon worden gehaald. Een seconde later zou het kind stellig gedood zijn geworden. Als eene bijzonderheid meldt men, dat dezer dagen door de heeren Van Ginneken te Zundert, bij Breda, nog 500 pond frambozen ter markt werden gebracht. De herten in de Veluwsche bos- schen, vooral in den omtrek van »het Loo", verstoren daar de rust op zeer gedruischmakende wijze. Het is hun paar tijd en er worden heftige gevechten ge leverd, waarbij menig hert het gewei verliest. In het Weekblad voor Nederland hangt de heer J. M. Smit een hoogst treuiig tafereel op van de gi oote verwoestingen, door dit wild op de akkers en in de tuinen der bewoners van de omliggende boerderijen en erven van arbeiders. Zij kunnen er zich niet tegen verdedigen; de jachtwet verbiedt hun dit. De dieren zijri zoo onbeschroomd geworden, dat zij op klaarlichten dag tot zelfs in de on middellijke nabijheid der woningen alles opvreten. Bij gelegenheid van de viering van het jubileum van prof. Buijs Ballot, te Utrecht, op '16 November a.s., zal eene commissie aan den hoogleeraar aanbieden een gouden, een zilveren en een bronzen medaille, waarop aan de eene zijde zijn beeltenis prijkt en fan de keerzijde een toepasselijk opschrift is aangebracht; daarbij zal gevoegd worden een album, bevattende de namen en woonplaatsen der gevers, alsmede een oorkonde van 1) De kastanje, die kerstboom der lente, had zijne heldere bloesemkaarsen ontsto ken, de vlierhagen spreidden hare geuren in 't rond en het kleine stadje te midden van het groene dal geleek met den witten uit bloesems geweven sluier eene feeste lijk getooide bruid. De meizon scheen op de schilderachtig gevormde gereis der huizen en een ooievaar zag van het kerkdak treurig naar de heldere stille straten beneden zich, in welke een ware Zondagsrust heerschte, daar de meeste menschen in gedurende middaguren in hun ne koelere kamers vertoefden, of een scha duwrijk plekje in den tuin hadden opgezocht. Alles scheen ingeslapen, zelfs het bronnetje op de markt tegenover het raadhuis klaterde slaperig, daar niemaAd uit zijn frissche voorraad kwam putten, om tevens met de buurvrouw een vertrouwelijk praatje te houden; zelfs de vogels hingen stil in hunne bladerenwieg. Slechts één geluid scheen in 't geheele stadje de stilte te verbreken. Een geluid zoo schoon en rein, dat het volkomen bij deze plechtige Zondagstilte paste. Het waren de tonen eener viool, waarin een moede, aan ondervinding rijke ziel hare herinneringen scheen te doen herleven, nu eens in een vroolijk allegro, dan weder in een zacht weemoedsvol adagio, evenals de verschillende gemoeds toestanden in het leven elkander opvol gen. De inwoners van het stadje wisten allen, dat het de blinde Thomas was die speelde en zij, die dicht bij zijn witgepleisterd huisje, om welks vensters zich een wijnstok kronkelde, woonden, luisterden genotvol naar die ruischende, nu eens juichende, dan weder weemoedig smeekende tonen. Niemand luisterde evenwei aandachtiger, als het kleinp, ongeveer tienjarige blonde meisje, dat buiten voor het geopende venster stond, haar warm rozerood gezichtje in de koele groene wijngaardbladen drukte en met de groote glinsterend blauwe oogen, de handjes gevouwen, naar den oude grijzen vioolspeler opzag. Deze zat binnen op een bank, tegen de groote haard geleund, hield de bruine viool onder den kin en liet den strijkstok over de snaren glijden. Nu speelde hij een melodie, zoo wonderbaar schoon en zacht, alsof door de witte bloesems het geluid van ver verwijderde klokken klonk en engelen een wiegelied voor een stervensmoede kind daartusschen zongen; het kleine meisje rolden daarbij voortdurend de tranen over de wangeD, en het hield den adem in, tot het lied was wegge storven. De oude man legde al tastende de viool naast zich neder, hield zijn linker hand boven de blinde oogen en scheen te droomen en nu was het doodstil in het kamertje. Toen sloop het kind naar de deur en opende haar zachtjes; op de teenen naderde zij het tafeltje waarop de viool lag, terwijl zij haar stralende biikken steeds op deze gericht hield. Het fijngevoelige oor van den blinde hoorde evenwel hare zachte schreden, hij hief het hoofd op en vroeg met diepklinkende stem »Is daar iemand?" De kleine verschrikte, alsof zij op een zonde betrapt werd, het bloed schoot haar naar de wangen, zij bleef staan en zeide bedeesd nik ben het, buttrmans Neeltje. Wees niet boos, vader Thomas, ik heb slechts even een enkele maal uwe viool willen aanraken, die even schoon zingt als de lieve engelen". Een weemoedig glimlachje verhelderde het gelaat van den grijsaaid. »Neem ze dan maar eens op." Vroolijk kwam het meisje nader, be hoedzaam vatte zij het instrument aan en liefkoosde het, alsof zij eene pop in de armen had daarna hield zij haar oor tegen het bruine hout en luisterde. iHoe kan deze viool toch zoo schoon zingen »Omdat zij eene ziel heeft, die in haar slaapt en die ontwaakt wanneer men op haar speelt." Verwonderd en rnet groote oogen zag het kind naar den ernstigen oude op. »Ik wil ook wel gaarne die ziel eens wekken, vader Thomas." »En waarom dat, Annetje?" »Omdat die ziel dan nogmaals dat schoone lied moest zingen, dat gij zooeven gespeeld hebt." c Wederom verscheen een weemoedigen trek op het gezicht des ouden. >Dat lied? Daarin ligt veel lust en veel leed, zielsverrukking en doodelijke smart, vaderlijk geluk en vaderlijk ver langen," zeide de violist, terwijl het kind hem vragend en bijna angstig aanstaarde, want het begreep hem niet. De oude scheen dit ook te gevoelen, want hij voegde er bij«Kindlief, gij wëet van dit alles nog niets, kunt het trouwens nog niet weten, en toch oefent het invloed op u als een voorgevoel van hetgeen later gebeuren kanom dit lied te kunnen spelen, moet ge veel, zeer veel doorleefd hebben." De kleine hield nog steeds de viooi- aan haar borst gedrukt, en tikkelde met de kleine slanke vingers de snaren, zoodat deze zacht geluid gaven. ïHoort ge de ziel?" vroeg zij, en de grijsaard schudde de droomen, waarin hij van lieverlede was verzonken, van zich. rNeem nu ook de strijkstok eens!" zeide hij, en het meisje greep er naar; het probeerde de viool onder de kin te houden, maar deze was te lang en hare handjes reikten niet tot aan den hals. »Ik ben nog te klein!" zeide zij treu rig, en een schaduw trok over het ge zichtje, door blonde lokjes ornkruld. «Zoo I maar hoe gioot zijt ge dan eigentlijk?" De oude tastte rnet de hand, totdat zij op het vrolijke kinderkopje, als wilde het dit zegenen, bleef rusten. iZoo groot was mijn Karei ook, toen ik hem zijn eerste viool kocht en hem den strijkstok leerde voeren mompelde hij in zichzelf en zijne hand siddeide op 't hoofdje van het kind. »Hebt ge wezentlijk lust viool te leeren spelen Het kind sprong vrolijk op en sloeg de handjes smeekend ineen: j»0 ja vader Thomas I" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1