Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. de stichting van een «Buijs Ballot-me daille," elke tien jaren uit te reiken aan den binnen- of buitenlandschen geleerde, die zich op het gebied der meteorologi sche wetenschap het meest verdienstelijk zal hebben gemaakt. Des namiddags zal den hoogleeraar een diner worden aangeboden. De vereeniging tot werkverschaffing te Bilversum, welke ten vorigen jare ge toond heeft zoo uitstekend berekend te zijn voor hare moeielijke taak, wil in den aanstaanden winter, gebruik makende van den afvoer van verontreinigd water uit de gemeente, epne proef neinen met het ontginnen van heidegrond en den aan leg van bosschen. Zij heeft tot dat doel aan Stad en Lande van Gooiland verzocht, een stuk heide, nabij de gemeente gelegen, in erfpacht te mogen ontvangen. Zondagavond, omstreeks half negen, heeft in de Molenstraat te 's-Hage, ten huize van den goudsmid S., een brutale diefstal plaats gehad. Een tweetal man nen slopen de voordeur binnen die open was, daar de bewoner een oogen- blik te voren het huis had verlaten en de winkeldeur gesloten vindende, begaven zij zich door de gang naar een kamer achter den winkel, vanwaar zij in het magazijn en bij de uitstalkast kwamen. De beide dochters van den goudsmid die te huis waren en zich op de boven kamer bevonden, bemerkten niets, voor dat de hond aansloeg. Beneden komende, vonden zij alle deuren geopend. In de uitstalkast lag een gebroken likeurkarafje, dat aanduidde dat de daders overhaast de vlucht hadden genomen, 50 gouden ringen, 2 armbanden en 2 parures medevoerende, ter waarde van ongeveer f300. De politie, van het feit in kennis gesteld, slaagde er Zondagnacht in de beide daders te arresteeren in een woning in de Bagijnestraat aldaar. Zij werden in 't bezit gevonden van alle ontvreemde voorwerpen. De kostbaarhe den waren geborgen in het eind kachel pijp dat in den schoorsteen stak. In hetzelfde huis kwam de politie tegelijkertijd op het spoor van een den eigen avond in 's Rijks magazijn van geneesmiddelen gepleegden diefstal van drie jassen, daar al deze kleedingstukken zich in de doorzochte woning bevonden. De dochters van den heer S. hebben in de beide daders twee mannen van verdacht uiterlijk herkend, die zich Maan dag jl. reeds in den winkel hadden ver voegd, om gouden ringen te zien. Dienzelfden avond werd reeds een gouden ring vermist, doch, om de betrek kelijk geiinge waarde, daarvan geen aan gifte gedaan. De vermoedelijke daders zijn de tapper Munne, wonende in de Bagijnestraat, en zekere Schraag, laatstgenoemde geen on bekende van politie en justitie. Een vreemd geval I Te Breda was, volgens het Centrum, voor de leverantie van 500 ILL. aard appelen, ten behoeve der Kon. Militaire Academie, ingeschreven o.a. door 4 per sonen, respectievelijk voor f2.40, f2.49. f2.56 en f2.75 per ILL. Deze vier per sonen zonden een monster gekookte aard appelen, afkomstig van hetzelfde land en denzelfden landbouwer. Toch weiden de monsters der drie minste inschrijvers a/gekeurd en dat van den hoogsten goed gekeurd. Het Kolt. Nbl. verhaalt »Een boer was tengevolge van ziekte genoodzaakt eene andere broodwinning te zoeken. Hij ging daarom te D. wonen, en verpachte zijne woning en landerijen aan een ander. Het spreekt van zelf, dat hij zijn boter en kaas kocht bij zijn pachter, en dat deze evenzoo de leverantie had van zijn winterlfoter. In den zomer van dit jaar had hij dan ook zijn pot voor winter- boter daar weder bezorgd. Hoe verbaasd stond hij te kijken, toen hij in den loop van den zomer te R. bij een handelaar kwam, die ook agent in kunstboter was, en daar op het kantoor o.a. ook zijn bolerpot vond staan. Het plankje met zijn naam er op hing er aan, hij kon zich dus niet vergissen. Hij liet evenwel zijne verbazing niet merken, maar be sloot de dingen, die komen zouden, af te wachten. En eenige weken later kreeg onze vriend zijn boterpot thuis, gevuld met kunstboter, natuurlijk de beste, maar in allen gevalle kunstboter. Als de knoeierij al zoover gekomen is, dat men de mannen van het vak tracht te be driegen, wat moet er dan wel plaats hebben bij burgers I" Er zijn al heel wat woorden verspild over het al of niet eene visite maken door den Czaar aan Duitschlands grijzen monarch. Nu weder is het de Weener correspondent der Times die tegenspreekt, dat de Czaar zou geweigerd hebben over Berlijn uit Denemarken terug 'te keeren, ofschoon keizer Wilhelm en Bismarck hem dringend zouden uitgenoodigd heb ben. Volgens den berichtgever moet Bismarck aan een staatsman dezer dagen uitdiukkelijk verklaard hebben, dat de Czaar niet uitgenoodigd was en ook niet uitgenoodigd zou worden. Intusschen is het nog altijd zeer onzeker, of de Czaar over Berlijn terugkeeren zal. De correspondent van de Indèpendance te Kopenhagen meent te weten, dat het stellig gebeuren zal. De meeste bladen houden het echter voor onwaarschijnlijk en ettelijke Duitsche bladen zijn niet ongezind, al de berichten omtrent een bezoek van den Czaar aan keizer Wilhelm als beursgeruchten aan te merken. Volgens een telegram uit Wee- nen aan de Standardzal de plaats van ontmoeting der Duitsche en Russische Keizers geheim gehouden worden voor de persoonlijke veiligheid van den Czaar. Van vrij wat meer gewicht is het dat ondanks Crispi's ontkentenis en verklaringen, de Porte het er vooi houdt dat Tripoli meer dan ooit van Italiaansche zijde bedreigd wordt, en neemt zij dienovereenkomstig hare maat regelen. Volgens door de Porte ontvangen inlichtingen, maakt Italië voor genoemd doel een legerkorps van 100,000 man gereed. Parijs leeft nog' altijd half in angst en vrees straks zonder hoofd te zullen zijn, en wel omdat de president Grévy zich de behandeling van zijn lieven schoonzoon te veel aantrekt. De com missie met het onderzoek van het be kende voorstel belast, heeft zich er werd niet anders van haar verwacht - eenstemmig ten gunste van het onder zoek verklaard en haar rapporteur de Salis opgediagen, het verslag voor de Kamer in dezen geest op te stellen. De commissie verlangt, dat deze vier punten tot grondslag bij de enquête zullen dienen: lo. Is het waar dat er handel is gedreven in ridderorden en openbare betrekkingen? 2o. Is het waar, dat uit het Ministerie van Oorlog geheime stukken zijn ontvreemd en openbaar gemaakt? 3o. Is het waar, dat het Ministerie der posterijen ten nadeele der schatkist ongefrankeerde brieven en telegrammen verzond? 4o. Is het waar, dat het Ministerie van Financiën ten onrechte registratiekosten terugbetaalde? Het rapport zal Donderdag a. s. in de Kamer overgelegd en vermoedelijk zoo spoedig mogelijk behandeld worden. De Minister van Financiën zou, naar «Le Petit Moniteur" meldt, verklaard hebben de door den heer Wilson geres- tituëerde 40,000 fr. niet te kunnen aannemen, op grond van de bestaande reglementen. De rechter zou hier, des noodig, moeten beslissen. Maar de Minister mag niet iets aannemen wat niet officiëel geconstateerd is als noodige schadevergoeding voor de schatkist. Uit Engeland komt het bericht van 't volgende opstootje Na de bevestiging door het hof van appèl van het tegen O'Brien uitgesproken vonnis, wilde laatsgenoemde het gerechts hof verlaten, doch hij werd daarin door de politie verhinderd, waarop een zeer heftig tooneel ontstond. De vrienden van O'Brien kwamen in verzet en verklaar den, dat eerst een bevel tot inhechtenis neming moest uitgevaardigd worden. De officier van justitie bestreed deze meening, doch de president van het hof onder steunde het gevoelen van O'Briens vrien den. Na eene herhaling van het onstui mig tooneel, werd ten slotte het bevel tot inhechtenisneming afgekondigd, en O'Brien onder militair geleide naar de gevangenis van Cork overgebracht, doch niet dan nadat een heftige strijd tegen de politie was gevoerd. Volgens berichten uit Panama, is er opstand uitgebroken in Guatemala. De gewezen vice-president werd, met behulp der voornaamste familiën, tot dictator uitgeroepen, maar de Regeering behield de bovenhand. De aanvoerders der op roerlingen zijn Zondag gefusilleerd. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente alhier, des voorm. half tien en des nam. vijf uur, geleid worden door den Heer Vaarties van Dordrecht. Door het kiescollege der Herv. gemeente alhier, zijn j I. Zaterdag tot notabelen verkozen de hh.W. van Esveld, N. van de Roemer Gz., C. Maas, (aftredende leden), W. van Wisselingh en H, W. de Ileus. Het detachement huzaren dat wegens de kerkelijke onlusten te Nijkerk ge detacheerd is geweest, keerde gisteien morgen in het garnizoen alhier terug. De heer J. C. F. Prikken, is weder, evenals vorige jaren, benoemd tot lid der commissie, belast met het afnemen der acte-examens Middelb. Onderw. in Wis- en Natuurkunde en Boekhouden. De heer H. Vogel, surnumerair der posterijen te Amerongen, wordt met 16 Nov. e. k. overgeplaatst naar het postkantoor alhier. Over gebrek aan personeel valt dus niet te klagen. Moge dit geheel ten voordeele zijn van het publiek. De verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad (vacature v. Har- denbroek en Scheltus) zal geschieden Dinsdag 22 November a. s. A.s. Vrijdag 4 Nov., des avonds te 8 uur, zal vanwege het Nutsdepartement alhier, in Amicitia als spreker optreden professor Pekelharing te Delft. Deze ver gadering is, naar wij vernemen, ook voor niet-leden der Maatsch. tot N. v. 't A. toegankelijk, mits voorzien van eene toe gangskaart, bij den secretaris van 't Dept., den heer J. A. Helper Sesbrugger, gratis te bekomen. Gedurende de maanden November en December is de commissie tot keuring van fourages saamgesteld uit den rit meester H. P. van Raden, den len luit. D. H. van der Poel en den paardenarts A. Overbosch. Als plaatsvervangers zijn aangewezen de ritmeester Gelderman, le luit. Mingels en de paardenarts Frederikse. Naar wij vernemen, heeft het Dept. Amersfoort der Maatschij. tot Nut van 't Algemeen van het Hoofdbe stuur ten geschenke ontvangen het be langrijke werk, getiteld: «Enquête be- «treffende werking en uitbreiding der »wet van 19 September 1874, en naar «den toestand van Fabrieken en Werk- «plaatsen", hetwelk in de Volksbibliotheek is geplaatst, en daar ook voor de leden van het Departement ter lezing gratis verkrijgbaar is. De storm van j.l. Zondag, heeft op verscheidene plaatsen in onze ge meente schade aangericht. Schoorsteenen werden in grooten getale vernield, zware boomen werden ontworteld. Een zelfs op 't plantsoen langs Amicitia brak bij den grond af en beschadigde in zijn val een groot deel der balustrade op de muur langs genoemde sociëteit. In de Bolderstraat stortte een achtergevel in. Onderscheidene kramen en tenten op de kermis moesten, wilden zij niet totaal worden vernield, afbreken. De directeur van het velocipède-circus, op het dak van zijn tent geklommen om dit steviger te bevestigen, woei met dak en al over de Appelmarkt en brak daarbij een arm. In verschillende bladen doet een bericht de ronde, als zoude op de kermis alhier een kind zijn gestolen. Van bevoegde zijde verzocht men ons, dit pi aatje, zeker door anti-kermisgezinden uitge dacht, als geheel en al onwaar te weêrspreken. Uit het jaarverslag van den Holl. IJzeren Spoorweg Maats, blijkt, dat de lengte der door die Maats, geëxploiteerde spoorwegen bedroeg 438.7 Kilometers nog werden geëxploiteerd 131.884 K. M. lokaalspoorweg en 32.068 K. M, stoom tramweg. Het aantal locomotieven bedroeg op het einde van 1886, 171, 28 tramloco motieven, 497 rijtuigen en 1521 wagens. Vervoerd werden 7.272.0+5 reizigers, 11.14 o/. reisde le. 24.81% 2e, en '64.05 3e. klasse. Het personenvervoer bracht in 1886 op f 4.116.756.77'A of f43.490.83 meer dan in 1885. Het goederenvervoer bracht op f2.180.700.87 of f 25.796.35% meer dan in 1»85. De bestelgoederendienst gevoelt de concurrentie van den postpakketdienst De telegraaf bracht op f 11.947.05% of f 1.658.58% minder dan in 1885. De lijn NijmegenKleef gaf ongunstige uitkomsten. De G. O. locaalspoorweg gaf een ver lies van f105.000; ook de lijn Amers foortKesteren gaf verlies. Bij de exploitatie dezer lijn werd ge rekend dal eene regeling voor eene door gaande exploitatie tot Nijmegen op den duur niet zal uitblijven. Het batig saldo was f921.355.12% Hiervan werd f 60.per aandeel uit gekeerd. (Ingenieur.) Piet. Ik ben voornemens een vereeni ging op te richten tot afschaffing der armoede, en daar moeten menschen van allerlei staatkundige en kerkelijke kleur lid van worden. Jan. 't Is nog al zoo iets! Maar of je slagen zult? P. Slagen? Alle partijen zijn immers voor de afschaffing der armoede, die kanker van onze maatschappij J. Ja wel. Maar over de middelen zullen zij het wel niet eens zijn. P. Dan moeten zij het er maar eens over worden. Ik schrijf tegen 31 Novem ber een vergadering uit, en dan zal ik hun bezwaren wel weerleggen. J. Als ze maar op je vergadering komen. P. Komen? Dat moeten ze. Daar zijn ze toe verplicht, 't Is immers een edele zaak, een zaak van menschlievendheid, van algemeen wcdzijn 1 J. Of ze zullen komen, omdat jij het wilt, omdat jij het als plicht voorschrijft, betwijfel ik. Over moeten en verplicht zijn kunnen andere menschen wel eens anders denken. Het zou zelfs kunnen zijn, dat anderen van jou leiding in 't geheel niet gediend waren. Jan. Het is toch wat voor generaal Boulanger zoo'n maand kamerarrest te hebben. Piet. Wat een voorbeeld voor officie ren en soldaten, zich oneerbiedig jegens zijn meerderen te gedragen! J. Hij meent het toch zoo goed. Hij deed het uit pure vaderlandsliefde. P. O, is dat het geval. Ik dacht, dat hij het uit pure eigenliefde had gedaan. Utree'it. In den nacht van Zateidag op Zondag jl. heeft eene juffrouw, als huishoudster bij een alhier wonend reeds bejaard heer in betrekking, heimelijk diens woning verlaten, slechts eenige weinig bij elkander passende kleedingstuk ken medenemende. Den volgenden morgen echter werd op een stuk bouwland, op betrekkelijk korten afstand van de woning, haar lijk gevonden, terwijl al hare klee ding in hare nabijheid op een hek hing. Men vermoedt dat de ongelukkige, die sedert eenigen tijd malende was, over den Godsdienst en dikwerf visioenen had welke haar schier waanzinnig van angst maakten, in een vlaag van waanzin hare woning is ontvlucht, van den weg is ge raakt en eindelijk door de koude bevan gen is omgekomen, of wel door eene be roerte is getroffen geworden, die een einde aan haar leven maakte. Op de Voorstraat alhier ontstond jl. Zondagavond een vechtpartij tusschen burgers en Militairen, waarbij een der laatsten, een korporaal der Vesting Artil lerie, zijn sabel trok en daarmede den siga renmaker R. eenige slagen op het hoofd toebracht, waardoor deze een drietal wonden bekwam en hevig bloedde. Na aan het hoofdbureau van Politie te zijn verbonden, waarbij geen der wonden ge vaarlijk bleek te zijn, kon R. echter weder vertrekken. Tegen den korporaal v. H. genaamd en .alhier in Garnizoen is eene vervolging ingesteld. Hoevelaken. Onze predikant, de heer F. Kijftenbelt heeft een beroep ont vangen naar de Ned. Herv. gem. te Zuijlen. Harderwijk. De prijzen van het wild zijn in deze streken als volgt Hazen f 1.50 a f2.00; Eenden 80 a 90 centen; Kippen 45 a 80 cent; Patrijzen f 0.70 a f 1.00; Faisanten f2 25 a f3.00; Piepkuikens 50 a 70 cent; Watersnippen 40 a 50 cent allen per stuk. Zondag j.l. had de inwijding plaats van het nieuwe kerkgebouw der doleeren- den alhier. De consulent Dr. VV. v. d. Berg trad voor de talrijk opgekomen gemeente op en sprak naar aanleiding van 1 Petrus 2 4 en 5. Enkele malen werd de aandacht der toehoorders afgetrokken, doordien er een ruit naar beneden kwam vallen, niet door kwaadwilligheid maar door den ge- duchten wind. Enkele wethouders en leden van den gemeenteraad, benevens de notaris, de gemeente-architect en de aannemer waren mede opgekomen. Wat het kerkgebouw zelf betreft, heeft het onze verwachting verre overtroffen. Peene kosten zijn er gespaard om het zoo fraai en doelmatig mogelijk in te lichten. Met recht mag men trotsch zijn op zulk een kerk. Zondag woedde boven deze ge meente een zware storm, welke gepaard ging met een hevig onweder. Het re gende pannen van de daken, zoodat hel bijna niet vertrouwd was zich buiten te wagen. De zee stond vreeselijk hol en de visschersschuiten, die op de reede la gen, hadden het hard te verantwoorden. De ankerkettingen en touwen konden niet langer weerstand bieden en eene menigte schuiten werden door de woeste baren voortgedreven. Gelukkig heeft men ze toch nog met veel moeite terugge kregen. De wind waaide uit het Z.W. Ware hij uit het N.W, gekomen, dan zou onze stad evenals voor eenige jaren geheel overstroomd zijn. Veenendaal. De heer De Gooyer, Evangelist alhier, is als predikant beroe pen bij de Ned. Ger. gemeente te Nun- speet, welke benoeming door hem is aan genomen. Woensdag vergadert de classis te Nijkerk, waar hij zich aan het ver- eischte onderzoek zal moeten onderwer pen, om tot het predikambt te worden toegelaten. Een Nederlandsch vaartuig, de Helena, met erts geladen, van Portsmouth komende, is Zondag voor Duinkerken vergaan, waarbij vijf personen het leven verioren hebben. Het vaartuig had te vergeefs getracht de haven van Duin kerken binnen te komen en dreef in oostelijke richting af. Te half negen des voormiddags seinde de seinpost dat een schip in nood verkeerde. De reddingboot Suzan Gray, met 13 man bemand, en drie sleepbooten gingen er op af. De Helena raakte spoedig bij Zuytcote op de kust. Met ontzaglijke moeite kwam de reddingboot bij het gestrande vaar tuig; met behulp van eene dreg en reddingslijn werden de loods en de stuurman gered; doch de kapitein Potjer, zijne vrouw en twee kinderen, benevens een matroos werden door de baren verzwolgen. De manschappen der red dingboot moesten zwemmende naar hun vaartuig terugkeeren de wakkere man nen stortten tranen van spijt, omdat het hun niet gelukt was de ongelukkigen te redden. Uitgeput van vermoeienis en koude kwamen allen te Duinkerken terug, waar de geredden met liefderijke zorg verpleegd werden. Nog is te Duinkerken een schepeling eener visschersschuit door het vallen van den mast gedood. Een Fransche logger is gezonken, doch de bemanning werd gered. Het reusachtige standbeei.d «De Vrijheid" op het Bedlow's eiland (Amerika) biedt in dezen tijd van het jaar een on gemak aan, dat zeer moeilijk zal kunnen worden verholpen. De toorts, welke door het standbeeld wordt gedragen, is een strik, waarin duizenden trekvogels zich laten vangen. Men had het voorzien, want bij alle vuurtorens is dit het geval, alleen niet in zoo sterke mate. De emigratie der vogels naar het zuiden van Amerika begint pas, en reeds oefent het electrisch toortslicht een zoo groote aantrekkings kracht op hen uit, dat zij zich bij troe pen tegen de lantaarn te pletter vliegen. Op één morgen heeft men aan den voet van den toren meer dan vijftienduizend gevederde landverhuizers opgeraapt. De meesten waren dood de overigen zwaar gekwetst. Zij behoorden tot ruim hon- der verschillende soorten. Keizer Wiliielm heeft aan den Paus, ter gelegenheid van zijn priester-jubileum, een tiaar of drievoudige kroon gezonden; het is de eerste proeve van Berlijnsche kunst-industrie, die men in 't Vaticaan vindt. In het midden is het familiewapen van Leo XIII geborduurd. De kroon is met kostbare edelgesteenten versierd en rust in een prachtige doos. Een speciale koerier heeft het geschenk naar Rome gebracht. Tweemaal gehAngen I Onder dezen titel verhaalt de «IV. Fr. Pr." de vol gende historie: «Twee Hongaarsche boeren reden eens op een avond huiswaarts van de markt Keeskemel. De weg leidde over epn wijde vlakte door het dorp Scent Miklós en vervolgens ging hij langs een heuvel, waar een galg was opgericht. Het was schemeravond. De scherpe oogen der boeren zagen reeds van. verre, dat de beul aan het werk was geweest, Nieuwsgierig vei lieten zij hun kar en gingen eens zien. De gehangene was een Zigeuner. Tot hunne verbazing bemerkten de boeren, dat de man nog niet koud was, ja, dat zelfs zijn hart nog (lauw klopte. Na een korte beraadslaging sneden de boeren den armen heiden af, brachten hem iri hun kar en reden verder. Het duurde niet lang of de Zigeuner kwam tot bewustzijn, de kleur kwam weer op zijn gelaat; alleen bleef hij zich nog wat onbehaaglijk gevoelen. Bij de eerste her berg hielden de boeren stil om een hart- steiking te gebruiken. De waard schudde van lachen, toen zij hem hun avontuur vertelden. De man had er altijd schik in, als der justitie een poets gebakken werd. Vroolj|k gestemd verlieten de beide barmhartige Samaritanen de herberg en wilden de reis voortzetten, toen zij tot de ontdekking moesten komen, dat de heiden, in spijt van zijn «onbehaaglijk" gevoel, met de kar was weggereden. Deze had echter In letterlijken zin buiten den waard gerekend. De waard leende den boeren twee paarden en na een korte drijfjacht, had inen den helden achter haald, die nu met onverbiddelijke ge strengheid aan de justitie werd overge leverd. Zoo kwam de man weer aan denzelfden galg te hangen en bleef hangen voor goed. De boeren weiden ingerekend; daar hadden ze, in hun ijver om zich op den ondankbare te wreken, waarschijn lijk niet om gedacht." Een paar dagen geleden werd door Berlijn een vrachtje vervoerd, dat wel zeer buitengewoon mag heeten. Het be stond uit vijftien groote, met ijzer be slagen koffers, die te zamen vijf millioen roebels of bijna tien millioen gulden be vatten. De kostbare bezending werd be geleid door twee hoofdambtenaren zij kwam van Sint Petersburg en was be stemd voor Parijs en Amsterdam. Te zamen wogen de koffers duizende kilo grammen, Goede kennissen. Een kantooi tot plaat sing van dienstboden te Budapest, zond, eenige dagen geleden, een dienstmeisje naar de woning van een bejaard en zeer bekend koopman. De man zat met zijne echtgenoote, aan het ontbijt, toen het meisje kwam. Hij keek haar heel ver baasd aan en zeide «Je komt me zoo bekend voor, waar kan ik je vroeger ge zien hebben Langs haar neus weg antwoordde het meisje «Gravin L., bij wie ik het laatst

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2