BUITENLAND. Plaatselijke berichten. V Provinciale berichten. Te Apeldoorn is Maandag het kinderziekenhuis »Marij", gesticht door mevr. wed. Bulkleij, geopend. In deze inrichting worden zieke en gebrekkige kinderen tusschen de 2 en 16 jaren opgenomen en verpleegd. Tot directrice is benoemd mej. M. F. M. Verheest, die hare betrekking heeft aanvaard. Jhr. H. P. Tindal, oud-officier der artillerie, heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin verzocht wordt, de gelden, welke bij het wetsontwerp tot vaststelling van de Staatsbegrooting, Hoofdstuk VIII, aangevraagd worden: 1. tot het aanstellen van één hoofd officier meer bij de intendance; 2. tot het uitbreiden van het personeel der artillerie-inrichtingen te Delft3. tot het opdragen der functie van bataillons-adju- dant aan kapiteins; 4. tot het oprichten eener vierde vesting-compagnie bij het corps genietroepen5. tot het bouwen van twee kazernes, een te Amersfoort en een te Utrecht; 6. tot het uitbreiden van net aantal conducteurs bij de artil lerie; 7. tot het bouwen van bergloodsen bij de batterijen onder Brakel en Pouderoyen en 8. tot het aanschaffen van kampements-effecten, niet toe te staan, als wordende daardoor buiten noodzaak geanticipeerd op een toestand, die onder de nieuwe grondwet reorgani satie van meet af behoeft en verkrijgen zal. Wederom heeft in de Europeesche pers in den loop van de vorige week liet bericht de ronde gedaan van eene meer dan vorstelijke gitt van baron de Hirsch. 50,000.000 Ir., ter verbetering van het joodsche schoolwezen in Rusland. Wij hebben hiervan in onze kolommen geen melding gemaakt, omdat wij ver meenden de juistheid te moeten betwij felen. Thans deelen wij als zekerheid mede, dat niettegenstaande de bijzon dei heden, welke daarbij werden ver meld, het bericht op zijn zachtst als zeer vooibaiig moet worden beschouwd. Wel zijn bij den baron, vooral sedert het overlijden van zijn éénigen zoon. éénig kind, plannen op zeer grootsche schaal in beraad voor de eene of andere weldadige stichting, doch tot eenig be sluit daaromtrent is het nog niet ge komen. «De Israëliet." Het onlangs geuite denkbeeld, om het Gooische dorp Huizen tot eene badplaats te maken, schijnt aldaar niet opgegeven te worden. Herhaaldelijk ziet men ver scheidene personen de terreinen in oogen- schouw nemen en het strand bezoeken. Telkens wordt dan hunne aandacht be paald op de aangenane ligging aan de Zuiderzee, in de nabijheid van een schoon en afwisselend landschap. De afstand naar het bekende Oud-Valkeveen is, langs het strand wandelende, ongeveer een kwartier. Ten gevolge van het deserteeren van drie verpleegden op Veenhuizen, met het voornemen om brand te stichten, is thans aan de verpleegden bekend ge maakt, dat voortaan allen, zonder onder scheid, zelfs de voerlieden, stalknechts en de bij de ambtenaren geplaatste tuinlie den, des namiddags ten 4 ure moeten binnen zijn, terwijl de gestichten ten 4'/« ure moeten worden gesloten. Deze bepaling zal streng worden gehandhaafd. De stapelproducten der Kolonie, wol, wijn, veeren enz. staan lager dan men verlangen zou, zegt de Zuid-Afri kaan, en vooral lijkt het nergens naar zoo weinig de wijnboer nog voor zijn producten krijgt. Wij vernemen intus- schen dat proeven met uitvoer van wij nen op de nieuwe manier gemaakt en te Amsterdam door een deskundige ge keurd. goed zijn uitgevallen, en de prij zen zijn laag genoeg om zuivere en lichte Kaapsche wijnen even goedkoop als Fran- sche in Europa te bekomen, als men ze namelijk zooals dikwijls niet dezen ge schiedt, rechtstreeks op groot fust laat Toen hij de oogen opende en het meisje met dien stommen blik van ontzetting en smart aanstaarde, trad zij een schrede achteruit; toen herkreeg hij zijne spraak en zeide in het Fransch: «zoo ge een wezen zijt, dat een hart in de borst hebt, oefen dan genade." Bij deze woorden trilde 's meisjes ge zicht smartelijk en de stekende blik ba rer zwarte oogen werd zachter. «Genade I" zeide zij langzaam, «hebt ge genade met ons gehad? Maar om 't even, ge zijt een goed christen en uwe stem herinnert mij aan hem. Vrees niet ik ben niet hier, zooals genen, om te moorden en te plunderen, maar om het onheil te verzachten, zoo het mogelijk is. Houd u zeer stil, ik kom terug en haal u, want indien zij u vinden, ziet ge den dag niet meer." En het meisje sloot de lantaarn, snelde voort en verdween in den nevel. Frans wist niet wat te doen. Hij wilde de aansporing van zijn angst volgen en voort kruipen, onverschillig waarheen, maar hij kon niet, bloedverlies en doodsangst hadden hem tot stervens toe afgemat «Om 't even," sprak hij onderworpen, «ik blijf hier, onze voorposten zijn te ver en 'l is hetzelfde of zij of een ander mij dood Maar zy d^d^e hejp pi,«L TSa een uitkpmen. In dit g«val zou men dien wjjn in Holland met de mailstoomboot voor een prijs kunnen krijgen die met 9d., met een Hollandsche stoomboot voor een die met 8d. per bottel gelijk staat. Dit alles is echter nog in zijn wording, en voorloopig is Kaapsche wijnuitvoer geiing. Wereldburger De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 19 dezer 's avonds 8 uur Men schrijft aan de Amst Ct «Algemeen hoort men klagen, dat het voor de huurboertjes zulk een onvoor- deelig jaar is, daarom is het geen won der, dat elke poging om die menschen eenigszins tegemoet te komen bij de be taling hunner pachtpenningen. metvreugde wordt vernomen. Zoo hebben de kerk- meesteren van Midsland op het eiland Terschelling besloten, voor 1887 aan de pachters der landerijen van de keik 15 pet. vermindering van pacht toe te staan." Het bericht dat er door de directie der Groote Russische Spmij. eene min nelijke schikking met den minister van financiën zou zijn getroffen in zake de rbl. 13.7 millioen, over de betaling waar van een proces aanhangig was, vindt thans algemeen bevestiging. In een schrijven uit St. Petersburg aan de Foss. Ztg. wordt gezegd dat de Mij. het genoemde bedrag binnen 6 maanden, gerekend van den 2den dezer af, aan de schatkist heeft uit te keeren, en evenals in dit schrijven, vinden wij in de Magdeb. Ztg. vermeld dat deze som reeds in de staatsbegroo ting voor 1888 onder de ontvangsten zal prijken. De directie ging aanvankelijk bij hare onderhandelingen met den mi nister uit van den eisch dat de exploi tatie van de Nicolai-lijn haar nog voor den tijd van 15 jaren zou worden gela ten, maar ten slotte heeft zij zich ver genoegd met den termijn van 12 jaren, gedurende welken de regeering, altijd volgens deze schikking, geen gebruik zal maken van haar naastingsrecht ten aan zien van de Warschau- en Nishni-ljjnen. Gelijk reeds gemeld werd, zal de Mij. het door haar te betalen bedrag mogen dekken door het uitgeven van door den staat gegarandeerde obligatiën. Totdat de betaling geschied is, zal het bedrag worden beschouwd als een voorschot van den staat aan de Mij. die daarvoor 6 pet. rente (5 pet. rente en 1 pet. aflos sing) zal hebben te voldoen, te rekenen van den lsten Januari 1886 af. De Mij. moet derhalve, volgens de Magdeb. Ztg. nog op rekening van het boekjaar 1886 rbl. 840,000 betalen uit de oorspronke lijk voor uitkeering van een superdivi dend bestemde som van ongeveer rbl. 1 millioen, welke uitkeering naar men weet door het «erbod der regeering als nog achterwege is gebleven. Er zou derhalve voor zoodanige uit keering over het boekjaar 1886 nog slechts rbl. 160,000 (of ongeveer ]/t roe bel per aandeel) beschikbaar blijven. «Vermoedelijk", voegt de Magd. Ztg. hierbij, «zal de directie besluiten dat bedrag niet uit te keeren, maar op de rekening van 1887 over te brengen." Volgens het genoemde blad bevat de overeenkomst nog drie bepalingen die de aandacht verdienen. Ten eerste eene krachtens welke de Mij. afstand doet van den in art, 40 harer statuten toegeken- den vrijdom van belasting «voor hare grondeigendommen, kapitalen en inkom sten". «Het is de vraag", zegt het blad «of daaivan niet de bedoeling is het mogelijk te maken dat de door de Groote Russische Spmij. uitgegeven papieren (de Nicolaï-obligatiën zijn rechtstreeksche staatsfondsen) door de coupon-belasting worden getroffen. «De tweede bepaling betreft de ver deeling van het netto-saldo der Nicolai- lijn. Er wordt uitdrukkelijk vastgesteld, dat slechts in geval de opbrengst van de exploitatie der Warschau- en Nishriy- lijnen voor den dienst van het gegaran deerde aandeelenkapitaal voldoende is, de Mij. recht heeft op de helft vau het kwartieruur keerde zij terug en bracht de uniform van een fransch zeesoldaat mee. «Trek ze aan en kom dan," zeide zij. 't Gelukte hem, door haar geholpen, zich in een Fransch soldaat te veranderen en toen zulks geschied was, bood het meisje hem haar arm. «Hier, leun er op en spreek geen Duilsch meer, zoo uw leven u lief is!" en het zonderling paar sloop in den nacht voort. 't Was een moeielijke wandeling voor den verwonden jongeling, wien de koorts schudde, en de tanden klapperden, tol aan het boerenhuis bij Balan. Meer dan eens struikelde hij over lijken of wapens en meer dan eens werden zij toegeroepen door de hyenas van het slagveld, die zoowel onder een zekere lucht staan en hun wachtwoord hebben als de bandie ten in de Abruzzen. Het jonge meisje met de donkere oogen, die in de duisternis schenen te fonkelen als gloeiende kolen, en met het zwart loshangend haar dat als ravenvleu- gels om hare schouders fladderde, ant woordde op elke toeroeping en voerde den gekwetste veilig uit het gevaar, dat deze nevelgestalten van den nacht omgaf en haar nabijheid vieeselijker maakte dan die der wilde dieren van het woud. bedoelde netto-saldo. Het aanspreken der reserves om het te kort te dekken, kan derhalve voortaan op het bedrag van het winstaandeel der Nicolai-lijn niet meer van invloed zijn." De derde bepaling der overeenkomst eindelijk, door de Magdeb. Ztg. hedoeld, betreft de verplichting, welke de Mij. op zich genomen heeft, om voortaan al het door haar benoodigde spoorwegma teriaal uitsluitend van Russische fabrie ken te nemen. De Magdeb. Ztg. geeft in haar hier bedoeld artikel nog eenige opmerkingen over de uitkomsten der exploitatie voor de Gr. Russ. Spmij. in het loopeide jaar, en den invloed, dien, in verband met die uitkomsten, de minnelijke schikking met de regeering voortaan vermoedelijk zal hebben op de voor uit keering van dividenten beschikbare be dragen. Dergelijke opmerkingen, steeds eenigszins gewaagd, zijn dit, naar het ons voorkomt, in dit bijzondere geval des te meer, omdat het, al moge de minnelijke schikking met den heer Wyschnegradski den 2en dezer werkelijk tot stand gekomen zijn, toch nog de vraag blijft, of zij geen tegenstand zal ontmoeten bij den Rijksraad of het minister-comité. Aan de begrootingscommissie. die den nieuwen president der Fransche republi-k hare gelukwenschen kwam aanbieden, zeide Sadi Carnot het volgende«Ik dank u voor de gevoelens van eendracht die gij hier komt uitdrukken. Zij beant woorden te veel aan de mijne, dan dat ik niet gelukkig zou zijn er de verzeke ring van te ontvangen. Ik zal de betee- kenis dezer betooging niet vergeten; ik weet genoeg waarom de republiekeinen mij tot het hoogste ambt in het land geroepen hebben: zij hebben vrede, eendracht en broederlijkheid willen doen zegepralen. Het zal niet van mij afhangen om die goede inzichten duurzaam te doen blijven. Ja, de vrede, de eensge zindheid die het congres bezielden, moe ten duurzaam zijn; voor de aanstaande verkiezing moeten allen, als één man, den gemeenen vijand: het rnonarchisme bestrijden; en, bij de tentoonstelling van 18»9 moeten handel en nijverheid eene plaats kunnen bekleeden welke waardig is Frankrijks verleden en Frankiijks toekomst. Aan u, mijnheeren, de taak van aan 't land eene wijze en voor treffelijke begroeting te verschaffen. Ik weet, dat gij van dien plicl.t doordrongen zijt; gij zult u met eer van uwe taak kwijten. Voor dit blijk van vriendschap dank Later met een der leden sprekenue zeide Carnot, dat hij liever langzaam te werk ging in de oplossing der crisis, om des te zekerder te kunnen handelen. Carnot heeft Woensdagnamiddag Goblet bij zich ontvangen, dien hij opdroeg een ministerie samen te stellen, welke op dracht door Goblet is aanvaard. De commissie van enquête heeft onder de vele papieren, die zij ontvangt, een ongeteekenden brief gevonden, waarin Jules Grévy beschuldigd wordt van zijn recht van gratie misbruikt te hebben ten gunste van een bankier te Toulouse, die. veroordeeld tot gevangenzetting (voor den tijd van 14 dagen, naar men zegt), kwijtschelding van straf heeft ge kregen. In weerwil dat die brief ongeteekend is, heeft de commissie besloten hem te verzenden aan de voor dergelijke zaken aangewezen sub-commissie, teneinde een onderzoek in te stellen. Te St. Peteisburg is men zeer ver baasd over de onrust die men te Be»Iyn en Weenen aan den dag legt over het samentrekken van Russische troepen aan de grenzen. De Russische gezant te Weenen heeft daaromtrent aan graaf Kalnoky geantwoord dat die vrees over dreven is. De samentrekking der troepen is niet anders dan het ten uitvoer bren- Het bewuste, eenzame huis lag vol ver wonde Duilschers en Franschen, waar ook Frans misschien nog plaats had kun nen vinden; maar 't was's meisjes bedoe ling niet, haar gevangene daar af te le veren. Zij voerde hem door den gang van het huis naar den kelder, waar mee de voorwerpen van waarde van het huis geborgen had, en hier spreidde zij hem een bed. »'t Is maar," mompelde zij bin nensmonds, «opdat hij boven niet ver moord wordtimmers men ziet aan hem dat hij geen Franschman is." Frans hoorde van dat alles niets, hij lag in een hevige wondkoorts. V Voor Toul. De kleine vesting Toul was een zeer gewichtig strategisch punt. Niet omdat men er niet had om heen kunnen gaan of vreezen moest ze onveroverd in den rng te laten, neen, want de Duitsche ar mee ging ze werkelijk oin, op haai voor- waartsche marscli naar Parijs; maar deze vesting sloot den spooiweg over Chalons naar de vijandelijke hoofdstad en dat was hinderlijk, reeds wegens het aanstaande transport van het zwaar be legeringsgeschut. Men liet dus Beiersche gen van reeds voor langen tijd gegeven orders, gewettigd door hpt feit dat Oos tenrijk in den loop des jaars zijn troe penmacht aan de grenzpn belangrijk heeft uitgebieid. Rusland is van nieening dat de zaak kalm zal afloopen en de uitleg ging door dit land aan de zaak gegeven, de gemoederen te Berlijn en Weenen kalmer zal stemmen. Verscheidene Petersburger dagbladen ontkennen voorloopig, dat Rusland wer kelijk eenigerlei maatregelen voor eenen oorlog genomen heeft, en willen dan ook niet gelooven, dat de berichten aangaan de de maatregelen, welke Ooslpnrijk op zijne beurt voorheeft, op waarheid be rusten. Uit Weenen schrijft men. De maat- iegelen door Rusland genomen zijn grillig en onverklaarbaar, 't Is eigenaardig, dat Rusland, hoewel de troepenbeweging vredelievend verklarende aan de grenzen, zulk een dreigende houding aanneemt, iets waartoe Oostenrijk niet in 't minst aanleiding heeft gegeven. De Daily News meldt uit Konstantino- pel. dat Vulkovifch Bulgarije's diploma tiek agent, naar Sofia is vertrokken, om zijne Regeering mede te deelen, dat de Porte de keuze van prins Ferdinand niet officieel erkent, maar te dien aanzien ge heel in overeenstemming met de mogend heden wil handelen. Uit Mexiko wordt gemeld, dat de Mexikaansche Regeering bij het Congres een wetsontwei p heeft ingediend, waarbij zij vergunning vraagt tot het sluiten eener leerring van 10,600.000 pd. st. Donderdag II. had alhier de plech tige inwijding van het gebouw Volks heil door de Vereeniging de Dlijmaar in Woord e.n Werk plaats. De bovenzaal van het gebouw was door eene schare belangstellenden geheel gevuld. Aan ieder vari deze werd bij het binnenkomen een programma der plechtigheid uitge reikt. Dienovereenkomstig werden toe spraken gehouden door den voorzitter. Prof. Valeton, die vooral de verschillende opschriften, welke in den gevel en in ile bovenzaal zijn aangebracht, als mede de namen welke de Vereeniging en het gebouw dragen, toelichtte, door Ds. Wai- tena die sprak over hel werk der Inwen dige Zending waartoe dit gebouw moet dienen, en krachtig aandrong op aller medewerking en door den heer Hooge- werff, die ernstig wees op de roeping der gemeente om het verlorene te zoeken. Dit alles werd voorafgegaan en gevolgd door gebed en afgewisseld door gezang van de vergadering en van een zangkoor, bestaande uit een 20tal leden van de Christelijke Jongelingsvereeniging. Tegen het einde werd de zaak bij ver nieuwing in de algemeene belangstelling aanbevolen en tevens aangekondigd, dat het bestuur voornemens is eene lijst van inteekening, inzonderheid voor jaar lij k- sche bijdragen, rond te zenden en dat zij, die eene contributie van f5 of hooger betalen, als leden der Vereeniging kun nen worden aangenomen, die voor de keuze van bestuursleden en de beoor deeling van finaiitieele en andere belan gen der Vereeniging stemrecht hebben. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat door Prof. Valeton en Ds. Wartena bij afwisseling voortaan des Donderdags avonds te 7 uren Bijbellezingen zullen gehouden woiden. De gemeenteboekerij is door aan koop in het bezit gekomen van de vol gende tien jaargangen van het in 1837 opgelichte tijdschrift De Gids: '1837, 1838, 1839, 1854 1859, 1864, 1865, 1867, 1869 en 1870. Donderdagavond is hier door een dertigtal burgers eene kiesvereeriiging opgericht om in gematigden, verdraag- zamen geest werkzaam te zijn bij de- verkiezingen voor den Gemeenteraad en artillerie voor de vesting achter met den last het nest te bonbardeeren en zoo spoedig mogelijk te nemen. Dat was eer der gezegd dan gedaan De spoedigste weg om een vesting te veroveren is bies te schieten en ze dan te bestormen. Het eerste was spoedig ge daan, maar het water verhindeide het laatste. De Franschen hadden namelijk de vesting onder water gezet. Zoo 't bier ware geweest, zouden de dappere Beie ren het uitgedronken hebben, maar van water zijn zij geen liefhebbers. Toch wisten zij zich te behelpen. Zij vernietigden, om met het water klaar te komen, op een fi aaien Septeinbernachl de sluizen no. 28 en 29, maar met de sluis no. 26 wilde het niet lukken. Deze sluis lag namelijk dicht bij het glacis dei vesting en geen 120 schreden van deze zeer waakzame Fransche voor posten, die met hun Chassepots-geweren veel veider konden schieten en niet veel lust hadden, de sluis te openen en het, de vesting beschermende, water te la ten afloopen. De sluis moest echter ge opend worden en daar deze onderneming volstrekt niet licht eu zonder gevaar was, riep inen er vrijwilligers toe op. Er dienden zich slechts drie aan, waai- onder ook Frans Fink De dappere jongeling was reeds op 14. zoo noodig ook voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer. De ver eeniging heeft den naam Amersfoort aangenomen. De heer C. J. Voortman, Peeraar aan de H. B. School alhier, staat num mer één op de voordracht van drie per sonen voor de opengevallen betrekking van leeraar in de Engelsche taal en let terkunde aan de openbare Handelsschool en daaraan verbonden H. B. School met driejarigen cursus, te Amsterdam. Tegen eene dienstbode alhier die haar dienst veilaten en daaina op naam harer meesteres, met een valschelijk onderteekend briefje, een paar dames laarsjes wist in handen te krijgen is door de politie eene vervolging ter zake oplichting en valschheid in geschrifte ingesteld. Hel mocht der politie alhier Woensdagavond gelukken een polderwer ker aan te houden tegen wien door de rechtbank te Almelo wegens d efstal met braak bevel tot gevangenneming was verleend. Hij werd onder geleide der rijksveld wacht overgebracht naar den officier van justitie te Almelo. 326ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 7 en 8 Dec. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Ameisfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOOO. No. 7331. Prijzen van f30. 154, 2225, 3019, 3023, 3037, 3047, 3139, 3164, 3174, 3177, 6983, 7311, 7336, 7341, 7356, 7360. 7373, 7375, 7385 7389, 10616, 10695,10783,10786, 10808, 10901, 10957, 10971. 10986, 12108, 12148, 12327. 12333, 12349, 12362, 16565 en 16584. Te zamen 38 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 19—22 Dec.. 2—5, 16-19, 24—27, 31 Jan., 13 en 711 Febr. Loten zijn verkrijgbaar. Ongetwijfeld zal algemeen met groote belangstelling en ingenomenheid worden vernomen dat de toestand van den heer Commissaris dns Konings, Mr. E H. 's Jacob, vooitdurend in beter schap toeneemt, zoodat alle 1 oop bestaat, •lat hij in het laatst dezer naand naar het Vaderland zal kunnen .erugkeeren. Sclierpeuzeel. Uit goede bron ver nemer, wij, dat bij mr 11. Roijaards van Scherpenzeel het plan bestaat tot oplichting van een stoomkoren- en hout zaagmolen. In eene lang gevoelde be hoefte zal daardoor voorzien worden. Hiermede zal tevens in deze gemeente de eerste inrichting gevestigd worden, die met stoom gedreven wordt. Soest. De nationale vlag was uit on derscheidene woningen in deze gemeente gestoken als blijk van ingenomenheid met het aanstaand huwelijk van onzen geachten Burgemeester den EdelAchtba- ren Heer Mr. C. J. VV. Loten van Doe len Grolhe met Jonkvrouwe R. H. van Weede, die beiden zich heden ten ge meentehuize vervoegden om aangifte te doen, volgens de wet, van hun voorne men. Des namiddags ten 2 ure begaven zich de heereri G. C. Klooster en F. C. Kuij- per, beide wethouders dezer gemeente, naar de woning der bruid om een, door vrijwillige bijdragen van ingezetenen en belangstellenden bekostigd huldeblijk, September, toen hij zich halverwege her steld en steik gevoelde, van de zwarte francaise, die hem voor het leven gaarne geheel geannexeerd zou hebben, weg- en het leger nageloopen. Hij vond zijn bataillon voor Toul en schoon hij als jager eigenlijk volstrekt niets met het laten springen van sluizen als anderzins te doen had, nain men hem toch gaarne als vrijwilliger voor deze ge vaarlijke onderneming, vooral daar nie mand zich meer liet vinden. Zijne goede kameraads van Sedan, Gustaaf Held en Dolphus Frei, voegden zich niet bij de paitij, daar zij ver van hier ergens in een hospitaal lagen; zij waren, op den marsch hierheen, door franc-tireurs gewond geworden In den nacht van Zondag 18. en Maandag 19. September, gingen de drie mannen op weg om de sluizen nog eens te onder zoeken. Zij gingen tot bij de Duitsche voorposten en kropen van daar op den buik over de brug der sluis. Zij was met uarde, steenen en balken zoodanig beves tigd en bedijkt, dat zonder een groote hoeveelheid buskruit aan het wegruimen der hindernis niet te denken was. De mannen kropen onbemerkt en ongehin derd weder terug. CWordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2