NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 7. Woensdag 25 januari 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euilieton. AMERSFOORTSCHE COERANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het gehecle Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan den Koning is een adres ge richt, houdende verzoek, dat het Z. M. moge behagen, wettelijke bepalingen op het bewaarschoolwezen in het leven te roepen. Dit request, uitgaande van leden der schoolcommissie te Rotterdam, is onder teekend door 29 leden dier commissie, 13 van die te 's-Hage, 10 te Leiden, 8 te Dordrecht, 7 te Delft, 6 te Schiedam 7 te Gouda, 5 te Gorinchem, 7 te Vlaar- dingen en 6 te Kralingen alzoo te zamen 98. De Eerste Kamer heeft Zaterdag al de begrootingen aangenomen. De heer Van Tienhoven heeft den Minister van Marine verzocht niets omtrent de op heffing of verplaatsing van Rijkswerven te beslissen, dan door tusschenkomst der Staten-Generaal. De Minister van Waterstaat heeft me degedeeld dat hij het Centi aal-Station te Amsterdam verder zoo eenvoudig moge lijk zou laten afwerken en niet de geld verspilling voor zijne rekening nam, die gedaan is, om aan dat gebouw het aan zien van een gedenkteeken te geven. Hij heeft de briefport met de mail naar Indië gelijk gesteld aan die met de zee post en is gereed met voorstellen tegen de knoeierijen in den boterhandel. Ook beloofde hij afdoender veiligheids maatregelen op de spoorwegen. De Kamer is huiswaarts gekeerd. De heer D. R. Mansholt, landbou wer te Westpolder, die aanvankelijk be dankte voor de hem aangeboden candi- datuur voor lid van de Tweede Kamer door de afdeeling «Winschoten en om streken", heeft thans die candidatuur aangenomen. Tegen den heer Willink Ketjen is eene rechtsvervolging ingesteld wegens beleediging van den minister van koloniën. Deze zaak zal den 9. Februari voor de Haagsche rechtbank behandeld worden. (IV. R. Ct.) De Harderwijksche visschers heb ben over de verwerping van het voor- stel-Reekers hunne blijdschap getoond door op hunne vaartuigen de vlag te hijschen en per advertentie in de Over- Veluu-a hunnen dank te betuigen aan den burgemeester, mr. D. van Meurs, en den heer R. Veen Valck, voorzitter van de Kamer van Koophandel, voor de ijve rige pogingen door deze heeren in de zaak van den wonderkuil aangewend. Ook de Vollenhovensche visschers leg den door vlaggen hunne vreugde aan den dag. Mazelenbesmetting overgebracht door een brief, is naar men mededeelt, te Assen voorgekomen, alwaar eenjong- mensch huisgenoot van den Commis saris des Konings in wiens ouderlijk huis te Tiel zich de mazelen vertoond hebben, door die ziekte is aangetast ter wijl thans te Assen geene andere lijders aan mazelen voorkomen. Het dooiweer heeft de plannen van alle ijsvereenigingen leelijk in de war ge stuurd. Het blijft maar kwakkelen, en het moet toch eenige dagen klink gevroren hebben, vóór een hardrijderij kan door gaan. Vooral de Friezen en in 't bizon der de bewoners van Heerenveen zijn teleurgesteld. Daar immers is voor dit jaar de groote internationale hardrijderij aangekondigd, die bizonder schitterend beloofde te zijn, daar vele vreemdelingen zich deden inschrijven. Een zevental Ëngelschen was reeds aangekomen, waaronder de vier meest bekende hardrijders van Groot-Brittannië. Een dezer heeren, Charles Tebbit, won het vorige jaar de gouden medaille (eerste prijs) te Slikkerveer, zoodat onze Frie zen weder een zware kamp zullen heb ben, zoo er kans op een overwinning zal bestaan. Voor de liefhebbers van het jjs- vermaak, is 't té hopen dat er nog eenige dagen flinke vorst komt, zoodat al de vaarten en plassen van ons land omslo ten worden door den kristallen ijsgordel. De aannemers van de aan den St. Anloniedijk onder Diemen te maken schutsluizen zullen het noodige zand voor het grootste gedeelte ontgraven aan de noordzijde van het Noordzee-kanaal tus- schen Velzen en IJmuiden, ter plaatse waar de verruiming plaats moet hebben voor de nieuwe sluis- en havenwerken. Daartoe zullen door hen ruim een half millioen kubieke meters zand van die plaats worden weggehaald. Maar alvorens daarmede een aanvang te kunnen maken, moet, naar wij vernemen, de aan die zijde van het kanaal liggende spoorbaan van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij worden opgeruimd, omdat de grond waarop die ligt, juist vergraven moet worden. Ook in verband hiermede is het zeer wenschelijk dat de door die Maatschappij aan de andere zijde van het kanaal te leggen spoorbaan, spoedig tot stand kome. Men schrijft: «Als een bewijs, dat niet overal de waarde van den grond in prijs is verminderd, kan dienen, dat te Kesteren voor een stuk weiland van 1 hectare, 51 aren, bij publieken verkoop ruim f 4300 werd besteed." Te Rotterdam trok iemand eergis teren een twintigste van de f 50,000 uit de Staatsloterij. Hierover geraakte hij in een zoodanigen vreugderoes, dat hij zijn patroon het werk opzegde, de ineest dwaze inkoopen deed en met een zwerm vrienden „uit" ging. Hij moet reeds on geveer de helft hebben zoekgemaakt. De tijdelijk te Almeloo gedeta cheerde rijksveldwachters zijn, tot hand having der orde, vervangen door een detachement huzaren uit Zutfen. sterk 26 man, onder bevel van den len luite nant Diepenbrugge. De rust is in de laatste dagan niet verstoord. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij een weversbaas der firma H. B. Scholten in diens van den weg af en aan de gemeentegrens gelegen woning eenige ruiten vernield. De bewoner had daags te voren tot het hervatten van den arbeid aangespoord. Hierop schijnt nog geen uitzicht te zijn. Het onderzoek in de zaak van de tweede millioenenjuft'rouw, Trijntje de Jong, van Drachten, die o. a. te Keulen personen voor eene groote som oplichtte, is afgeloopen. De rechtbank te Heereveen heeft haar mr. H. Binnerts, advocaat aldaar, als verdediger toegevoegd. Naar De Zuid-Hollander van officiëele zijde verneemt, zou de verkla ring van minister Heemskerk, als zouden kapelaans niet als clodgers" op de kiezerslijsten kunnen geplaatst worden, slechts eene persoonlijke opinie zijn van den minister, en geenszins een definitieve beslissing. Te Leiden is dan ook bij de eerw. heeren pastoors gevraagd, of de kapelaans inderdaad van hen kamers in huur hebben. Men wil, dat, zoo de zeereerw. heeren pastoors daaromtrent eene verklaring in bevestigenden zin afleggen, ook de kapelaans als «lodgers" op de kiezerslijsten kunnen gebracht worden. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat de Westeinderplassen onder Aalsmeer, zullen worden drooggemaakt. De ingediende plannen zijn aan het Departement van Oorlog eenigszins ge wijzigd, wegens eventueele opnemingen in de nabijheid van batterijen enz. Eene oppervlakte van 900 H. A. water zal in vruchtbaar land herschapen worden. In eene buitengewone algemeene vergadering van leden der coöperatieve volksbroodbakkerij De Volharding te 's-Hage is, op voorstel van het bestuur, besloten aan de werkstakers te Almeloo brood te zenden tot een bedrag van f500, en op deze wijze de werkstaking te ondersteunen.- De Delvenaar meldt, dat mevrouw de baronesse van Wassenaer van Cat- wijck, namens haren overleden echtge noot, f 10.000 schenken zal aan de Ver- eeniging voor Christelijk nationaal school onderwijs, waarvan de heer van Wasse naer hoofdbestuurder was tot aan zijnen dood. Door den Minister van Justitie is de aandacht der politie-beambten geves tigd, op art. 158 van het wetboek van Strafrecht, handelende over brand, ont ploffing of overstrooming door eigen toe doen of de schuld van anderen. Na eiken plaats hebbenden brand moet een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak plaats hebben. De Arnh. Ct. schrijft «Welke ongerijmde gevolgen de nieuwe kieswet heeft, nu uitsluitend huurwaarde en grondbelasting tot grondslag voor het kiesrecht is aangenomen, bleek na het opmaken der kiezerslijsten. «Aanzienlijke industriëelen, die een huis bewonen dat tot de firma behoort en niet op hunnen naam is gebracht, zijn, terwijl zij duizenden en duizenden om zetten, van het kiesrecht uitgesloten, ter wijl hunne boekhouders, ja, zelfs velen van hunne knechts, de bevoegdheid be zitten, die aan hunnen patroon niet werd toegekend. «Wij zouden een stadgenoot kunnen aanwijzen, die in zijn vak een der eer ster. in Nederland en geen kiezer is, omdat zijne aanzienlijke panden, voor zijne woning en zaak in gebruik, op naam van de vennootschap staan, waarbij hij minstens voor de helft is betrokken." De twee bekende Friesche hard rijders Wiebe de Vries, van Oenkerk, en Rinke v. d. Zee, van Workum, heb ben zich op de hardrijderij te Oppen huizen met elkander gemeten, met het gevolg dat de Vries overwon. De fraaie uitgestrekte bosschen met Zwitsersche gebouwtjes, op anderhalf uur afstand van Bergen-op-Zoorn, tnebehoo- rende aan den heer Br. de Caters, te Antwerpen, en bekend onder den naam van Wouwsche plantage, zullen indien de beraamde plannen tot verwezenlijking komen binnen korten tijd tot herstel lingsoord en tevens voor vacuntie-kolonie worden ingericht. De Staatscourant van de Transvaal bevat het bericht, dat dr. W. J. Leijds opnieuw benoemd is tot staatsprocureur voor de Z.-A. Republiek (Transvaal). Men schrijft uit Haarlem: „Een zaak. die niet in Haarlem, maar wel door een berucht Haarlemmer ge pleegd is, houdt sedert Zaterdagavond bijna ieder in de stad bezig. Men kan in geen sociëteit, koffiehuis, sigaren- of andere winkels komen of de vraag klinkt u te gemoet «heb je al gehoord, dat Serné 20 jaar heeft?" Bijna allen groeien er in, dat die sinjeur er einde lijk eens tegen aan is geloopen en daar is reden voor, want tijdens hij hier ter stede woonde, heeft hij het al zeer bont gemaakt. Van beroep hondenscheerder en lik doornsnijder, gaf bij zich uit voor veearts le klasse, bedroog, beloog en bestal de menschen op een ergerlijke wijze en maakte het eindelijk bij een vrijerij, die Javaansche Roman. DOOR HARU BOGOB. 4) Met droomerige blikken zat Margaretha naar Nanni te luisteren. Geen enkel maal viel zij de Indische in de rede. Toen Nanni zweeg, zeide bet kind «Maar, baboe, wat zenden dan de moe ders, die hare kindertjes hier op aarde hebben achtergelaten, om hun te bewij zen dat zij nog aan hen denken?" Nanni dacht een oogenblik na en zeide toen op ernstigen toon«die zen den goede gedachten, opdat de kinderen goede daden zullen doen." «Dus gelooft ge dat, als ik zoet ben, mama mij ook ziet en over mij tevreden is?" «Ja, nonna." «Dan zal ik altijd zoet zijn, opdat mama ook altijd bij mij kan zijn." Er volgde een oogenblik van stilte. «Daar komt Timan aan," zeide Kou- souma, toen zij een knecht zag aanko men, die naar de bank toe kwam, waarop Margaretha zat. «Het is zeker al laat," zeide de jeug dige Europeesche, «en we moeten dus naar huis om te ontbijten. Door je ver- lelling van de bloemen, Nanni, heb ik heelemaal mijn vogeltjes vergeten; straks zal het te warm zijn om nog eens naar den tuin te gaan, wilt gij hun dus voor mij de bananen brengen?" «Nanni zul alles voor u doen wat ge verlangt, want Nanni heeft u lief." «Goede Nanni!.... Hoe zou ik het toch zonder u moeten stellen?.... en zonder Kousouma?" voegde zij er bij. terwijl zij zich tot het voor hare voeten nedergehurkte meisje nederboog. Dit was reeds de tweede maal, dat Margaretha Kousouma zoo hartelijk toe sprak. De kleine Javaansche kreeg dan ook weder een kleur en hare oogen gaven duidelijk haar blijdschap te kennen. «Toewan-Bazaar laat vragen of nonna Margaretha komt," zeide Timan en maakte een kniebuiging voor de dochter van den onderkoning. Onmiddellijk stond Margaretha op en ging met haastige schreden naar het paleis. Voor de deur van het vertrek van den Gouverneur-Generaal bleven Nanni en Kousouma staan, terwijl Mar garetha naar binnen ging. «Goeden morgen, papa!" zeide zij en kwam bij de schrijftafel staan, waaraan de baron van N. zat te werken. Haar vader gat haar een kus, zette haar op zijn knie, keek haar met dezelfde ernstige, ja treurige blikken aan als den vorigen avond en zeide een oogenblik later, terwijl hij met den vinger naar een stapeltje brieven wees, dat voor hem lag: «daar is nieuws voor je bij, Mar garetha." Hij nam van het stapeltje een brief, met het postmerk Leiden, en gaf dien aan zijn dochter. Deze herkende terstond het schrift, riep op blijden toon «die is van neef William!" en wilde den brief dadelijk open maken om hem te lezen. «Wacht nog een oogenblikje, mijn kind, dat kunt ge aanstonds doen; ik heb je eerst wat anders te vertellen. Daar liggen nog meer brieven." «En van wie zijn die dan, papa?" De baron aarzelde een oogenblik, maar antwoordde toen«je weet nog wel dat ik gisteren avond over een zusje met je gesproken heb, niet waar Welnu, in een van die brieven staat, dat ze binnenkort komt." «Een zusjeriep Margaretha op een toon van verbazing. «Ja," vervolgde de Gouverneur-Gene raal en dat zusje komt met iemand mede, die voortaan je moeder zal zijn." «Mijn moeder?! En mijn lieve mama is dood; en men kan toch geen twee moeders hebben Bij deze woorden sloeg de baron de oogen neder. «Neen," zeide hij, «maar zij, die de plaats van je moeder zal innemen, zal evenveel van je houden alsof ge haar dochtertje waart." «En dus, papa Margaretha voleindde den zin niet. Eensklaps stond de geheele waarheid haar voor den geest. Zij werd afwisse lend rood en bleek, hare lippen begon nen te beven, en op eens sloeg zij hare armen om haars vaders hals en begon zenuwachtig te snikken. Haar vader liet haar bedaard uit schreien, maar kuste telkens hare tranen weg. Toen zij eindelijk moede was van het schreien, en zij het lieve kopje als het ware uitgeput tegen haars vaders borst liet rusten, zeide de baron op vriendelijken toon «je moet niet zoo bedroefd wezen, Margaretha; mijn liefste wensch is om je gelukkig te zien, en juist aan dat geluk denk ik op dit oogenblik. De plichten van mijn ambt nemen al mijn tijd in beslag en het gaat mij aan het hart, dat ik me r.iet zooveel met je bezig kan houden, als ik wel zou wenschen, mijn kind. Ge zijt hier te veel alleen en aan je zelf overgelaten het is veel beter voor je, dat ge een makkertje hebt, die samen met je leert en speelt; ge hebt behoefte aan een verstandige en hartelijke vriendin, die je karakter leidt en je hart ontvankelijk maakt voor alles wat waar, edel en goed is Zij, die ik heb uitgekozen om de plaats van moeder bij je te bekleeden, zal juist zulk een vriendin voor je zijn. Zij is zeer goedhartig en zal je zeker hartelijk liefhebben. Haar dochtertje, dat een paar jaar ouder is dan gij, zal je oudste zusje worden. Beatrix en gij zult samen opgevoed worden, want mevrouw Comeras, die ik binnenkort hier verwacht, brengt eene Engelsche gouvernante mede, die zich met uw beider opvoeding zal belasten. Op deze wijze zult ge mij nooit behoeven te verlaten, mijn kleine lieveling, en later gaan we dan allen gezamenlijk naar Europa." Margaretha sprak nog altijd geen woord nu en dan ontsnapte haar alleen een diepe zucht. Zwijgend nain zij baars vaders hand in de hare en drukte er een kus op. «Kijk mij eens aan, Rita," zeide de baron, ontroerd als hij was door deza

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1