BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. hij te Amsterdam op touw had gezet, zoo bont, dat hij naar Londen vluchtte, waar hij 14 dagen na aankomst reeds kennis maakte met de heilige Herman dad wegens oplichting van een logement houder, bij wien hij zijn intrek had ge nomen. Terzelfden tijd veroordeelde de Neder- landsche rechter hern bij verstek tot 15 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van juweelen van een dame, die hij zijn minnares noemde Ongelooflijk zijn de staaltjes, die dat lieer wel heeft uitge haald. Zoo is hij eens naar iJmuiden gegaan en heeft zich daar uitgegeven voor deurwaarder om zoodoende geld binnen te krijgen. Toen dit niet lukte, zette hij uit kracht van zijn ambt den boel op straat. In een der vele proces sen, die hij wegens oplichting had te voeren, had de advocaat 11. voor hem gepleit en was vrijspraak voor hem ge volgd. De advocaat zond hem de leke- nirig, maar Sei né vond die te hoog, maakte aanmerking, doch kon geen ver mindering krijgen. Hij betaalde dan ook. maar nam bij het heengaan een prach tig hondje van een der huisgenoolen mede, dat hij voor f200 verkocht. Zoo betaalde hij zijn proceskosten. Zijn laat ste streek, waarvoor hij dan nu ook veroordeeld is, is brandstichting. Hij woonde te Londen, in de vStiand en had daar een barbierswinkel, waarvan de inventaiis zoowat 10 maal boven de waarde verzekerd was. De zaak nam niet op en op een goeden avond brandde het huis af, waai bij twee kinderen van Serné. jongentjes, omkwamen Daar de omstandigheden, waaronder de brand plaats had, der politie zeer verdacht voorkwamen, nam men hem gevangen en stond hij eerst terecht wegens moord op zijne kinderen, maar daarvan sprak de jury hem vrij. Een andere jury heelt nu geoordeeld, dat hij schuldig is aan moedwillige brandstichting en de recht bank heelt hem dadelijk tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Yooi eerst is dat wel voldoende, om den uitvinder van het «Kapuala", een kwakzalversmiddeltje voor zieke paarden, onschadelijk te maken. Op Zondag 5 Februari a. s. zal te Utrecht een algemeene vergadering worden gehouden van oud-onderofficieren in Nederland, tot stichting van een Nederlandschen Bond var. oud-onderoffi cieren. Aan den Duitschen Bondsraad is een ontwerp ingediend tot het aangaan eener leening voor krijgskundige doeleinden, welke als geheim beschouwd moet wor den. Volgens de Berliner ■politischen Nachtrichten wordt verzekert, dat ook het laastelijk genoemde bedrag van 230 millioen maik nog niet geheel met de werkelijkheid overeenstemt. Binnenkoit is men voornemens een gedeeltelijke operatie aan het strotten hoofd van den Kroonprins te bewerk stelligen, ten einde de door de ziekte verwoeste kraakbeeriige deelen aan de linkerzijde te verwijderen. Waarschijnlijk zal dr. Mackenzie zelf deze kunstbewer king uitvoeren, waarbij dan tevens on derzocht kan worden in hoeverre diens meening gegrond is, dat er geen kanker aanwezig is, en of het doelmatig geacht kan worden, den gewenschten terugkeer van den Kroonprins naar Duitschland te veroorloven. Verscheidene Rerlijnsche dagbladen bevatten het volgende gelijkluidende be richt uit Warschau »De alhier vergaderde krijgsraad, onder voorzitterschap van gerieiaal Gouiko, moet besloten hebben den Czaar op merkzaam te maken, dat in het Koninklijk Polen thans van een aanvallenden oorlog geen sprake kan zijn en dat voor de voltooiing van den vesting-vierhoek nog twintig millioen vereischt woiden. Ook stomme onderwerping, die zich op geen wijze anders wist te uiten; »kijk mij eens aan, lieve meid I" liet kind deed wat hij verlangde, en toen zij hare oogen naar hem opsloeg, viel haar blik tegelijk op het portret barer moeder. Geruimen tijd staarde zij dat vriendelijk en schoon gelaat aan, dat voor haar als het ware scheen te leven. De woorden van de oude Nanni kwamen haar in de gedachte en vielen als balsem op baar gewond hartje. «Ik zal heel zoet zijn, papa," zeide zij, «want ik zou zoo graag willen dat mijn mama altijd veel van mij bleef houden." «Dank je, mijn engel! Laat mij nu een beetje alleen en ga op je gemak den brief van William maar eens lezen." Nog een laatste kus, en Margaretha ging de kamer uit. Nog onder het loopen scheurde zij het couveit van den brief open en een oogenblik later was de treurige stem ming van zooeven geheel verdwenen en waren al bare gedachten bij liaar neef William, dien zij vijf jaar geleden als gymnasiast in den Haag had verlaten en die nu pas student was geworden aan de Leidsche hoogeschool, waar hij in de rechten zou studeeren. moeten de vestingen van nieuwe voor werken met gepantserde torens uit Bel gische fabrieken voorzien worden, terwijl de aanvoer van levensmiddelen niet vol doende is verzekerd. Een verdedigende oorlog is echter mogelijk, waai bij alle spoorbanen ver nieuwd en alle voorraden verbrand moe ten worden. Bovendien moet de krijgs raad zeer belangrijke uilgaven als nood zakelijk voorgesteld hebben." De Gazette de Moscou toont door cijfers, dat sedeit 1880 de militaire be- grootingswet i'/j pet. verminderde, ter wijl die in Duitschland met 55 pet. toe nam en besluit daaruit tot Rusland's vredelievende bedoelingen. De onder-prefect Briey heeft zich op bevel van den minister van buitenland- sche zaken van Frankrijk naar de Duitsche grenzen begeven, om daar een ondeizoek in te stellen naar het incident met den jachtopzichter Baiberot, waarvan wij on langs melding maakten. Men gelooft dat de conferentie over Maiokko den 20en Februari te Madrid zal beginnen. Sommige Mogendheden willen dan tevens de wetten op liet con sulaat vei beteren en de handeistractaten met Marokko aan een herziening onder werpen. Uit Amerika wordt bericht: De boodschap van den president aan het congres, waarin op het noodzakelijke eener tariefsverlaging werd gewezen, geeft voortdurend veel stof tot ontevre denheid aan de groote fabiikariten. Zij dreigen met een loonsverlaging en in den handel van het ruwe ijzer is reeds eene crisis ontstaan. Inlussciien worden in het congres en door vereenigingen alleilei plannen beraamd om de voornemens van den president te verijdelen en den indruk zijner boodschap te verzwakken. Het Huis der vertegenwoordigers bestemde sommen tot deelneming aan de tentoonstelling te Melbourne [in Australië, en zal een ont werp in behandeling nemen om voor de Parijzer tentoonstelling in 1889 ook een goede som te besteden. De commissie van financiën weigerde een ontwerp tot vermindering der binnenlandsche tabaks belasting in behandeling te nemen. In den senaat wenscht men krachtiger mid delen te baat te nemen om de millioe- nen in de schatkist kwijt te raken, zon der de belastingen te verminderen. Een wetsontwerp zal weldra in behandeling komen, waarbij wordt voorgesteld aan de Stalen der Unie, die gedurende den bur ger-oorlog (van 18611865) directe be lastingen van hunne burgers hebben ge lieven, het bedrag dier belastingen terug te schenken De te New-York satnen gekomen conventie van den Amerikaan- schen scheepvaartsbond gaf een ander middel aan de hand om geld kwijt te raken en alle buitenlandsche concurren tie, inzonderheid die van Canada, uit te sluiten. Alle Amerikaansche schepen, die met het buitenland handel dreven, zou den eene premie van 30 Am. cents (75 ets. Ned.) de ton voor elke duizend mijlen die zij aflegden, bekomen. Verder woidt aangedrongen op het scheppen eener sterke marine, op den bouw van havens en op het verzenden van Ameri kaansche brieven en pakketten, die over zee moeten, uitsluitend met Anieriuaan- sche schepen. Ingezetenen van Amersfoort die in hunne vorige woonplaats aangeslagen zijn in de perso- neele belasting over 1886/87 of in de grondbelasting over 1887, en verlangen op de kiezerslijst alhier te worden gebracht, kun nen zich daartoe alsnog hij ge schrikt tot den gemeenteraad wenden vddr den 31. Januari aanstaande. III. Nog een oogenblik rustte de blik des vaders op den drempel, dien het beval lige figuurtje van zijn kind zooeven had overschreden. Alles bij dit teeder en fijn schepseltje deed den baron denken aan een ander teerbemind wezen, waar van zij het levend evenbeeld was een wezen, dat als een heldere zonne straal slechts even zijn levenspad had beschenen, had verlicht en verwarmd, om het hem verder, koud en eenzaam en somber als het geworden was, alleen te laten bewandelen. De krachtige, diepdenkende en ernstige man liet het hoofd zwaarmoedig op zijn hand rusten en hij begon niet te droo- men ernstige en degelijke karakters droomen niet maar na te denken. Van lieverlede kwamen al de beelden van bet verleden hem voor den geest en stegen uit den afgrond, dien de tijd voor ieder onzer langzaam maar zeker graaft. Hij dacht terug aan dat salon te Leiden, waar hij Lucie Melvil op zekeren avond voor het eerst bad ontmoet, liefelijk schoon als zij was, zooals de meeste Engelsclie jonge dames een schoonheid, die tegelijk aan een kind en aan een engel doel denken; bij her innerde zich dien kuischen, edelen glini- Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door den heer Vaarties vao Dordrecht. De anti-revolutiorïaire kiezers uit Woudenberg, Stoulenburg, Leusden en verdere plaatsen van liet district Amers foort, zijn uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering op heden alhier te houden, om de statuten vast te stellen voor eene anti-revolutionaire kiesvereeni- ging en voor de benoeming van een bestuur. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3. militaire arrondissement te Arn hem is de stukrijder J. v. d. B. van het 1. reg. veld-art. te Amersfoort, veroor deeld tot militaire detentie voor den tijd van 3 maanden, wegens tweede desertie in tijd van vrede. Bij Kon. besluit is bij het wapen der cavalerie, benoemd bij bet le regi ment huzaren, tot le luit., de 2e luit. L. S. Gerard van Sijsen, van het korps, thans alhier bij de Rijschool gedetacheerd. Jl. Zaterdag werd alhier ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van onzen vroegererj stadgenoot den heer H. G. J. Verwey, in leven Adj. Inspecteur bij de Mij. tot Exploitatie van Staatspoorwegen te Groningen. Hij overleed op circa 34- jarigen leeftijd, ten gevolge van zware gevatte koude, opgedaan gedurende zijne bemoeingen in den nacht na het ongeluk te Ruinerwold. In zekeren zin dus als slachtoffer dier ramp en als slachtoffer zijner getrouwe plichtsbetrachting als ambtenaar. Het lijk werd behalve, door de oude vader en moeder, ook gevolgd door vele leden van het personeel der Expl. Mij. daartoe uit GroningeD, Utrecht, Zutphen en Zwolle overgekomen, zoomede dooi den heer Spanjaard, Insp. van Algemeene dienst, namens het Hoofdbestuur. Aan de groeve sprak de heer Hoogstadt Insp. te Zutphen eenige hartelijke woor den van waardeering, en wees op den ijver en stipte plichtsvervulling, en de algemeene achting waarin de overledene stond, zoowel bij zijne meerderen als minderen. De Heer Ds. Graswinckel wees er op dat die goede hoedanigheden hem ook sierden als zoon en als echtgenoot en dankte, namens den vader, de aanwe zigen voor de eer den overled ene be wezen. Kransen van het personeel der Maat schappij te Zwolle en te Groningen sier den de lijkbaar. Moge hij vele jongelieden tot voor beeld zijn. 326ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 24 Jan. (950 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen Tan f70. 105, 148, 30G5, 6951, 10637, 10646, 10763, 10936, 10998, 12130, 12132, 12151, 12191, 12192, 12305, 12316 en 12385. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2184, 3033, 3062, 3149, 3162, 4679, 7366, 7379, 7395, 10612, 10617, 10643, 10657, 10667, 10683, 10768, 10784, 10813, 10821, 10951, 10954, 12140, 12144, 12145, 12156, 12195, 12314 en 12351. Volgende trekkingen hebben plaats 2527, 31 Jan., 13 en 711 Febr. lacli; hij hoorde wederbare welluidende stem, alsof God voor een oogenblik de klove had gedempt, die tusschen dat verre verleden en bet tegenwoordige lag. Nog eenmaal klonken hem, zij het ook slechts zachtkens, de eerste woorden van liefde in de ooren, die tusschen hen beiden gewisseld waren; daarna het plechtige »ja," op zekeren morgen in de kerk van het gehucht in Devonsbite gesproken, liet verlaten van liet vader land, de langdurige leis naar de Oost, die voor de jonge vrouw een aaneen schakeling van genot was geweest, hlin aankomst te Batavia, hun vestiging in de fraaie woning op liet Koniugsplein, de geboorte van Margaretha in één woord al zijn geluk van weleer doemde als een liefelijke schim voor hem op. Maar die beelden van genot, van vreugde en vrede werden gevolgd door koude en sombere schimmen. Dezelfde woning, die eerst niets dan liefde binnen hare muren bad gehuisvest, werd cp zekeren morgen, als het ware in het voorbijgaan, bezocht door den grimmigen dood. Naast de wieg van het kind stond de doodkist der moeder en gade, en de baron bleef eenzaam en alleen achter. Margaretha was toen nauwelijks een jaar oud. Bij de geboorte was zij zoo fijn en zwak, dat de melk der moeder, Jan. Heb je gehoord, dat er zooveel sollicitanten zijn naar de betrekking van leeraar? Ze praten van wel over de vijftien. Piet. Ja, Jan, dat heb ik gehoord. En ik heb er zelfs van hooren praten, dat j'er nu wel een zou kunnen krijgen voor een paar honderd gulden minder. J. Wel ik wed, dat er wel een te krijgen is voor vier honderd gulden minder. P. Wel dat moesten ze maar doen. Dat was zooveel gewonnen voor de stad. J. Dat is nu juist de vraag. Geef je twee honderd gulden minder, dan blijven er een paar van de beste sollicitanten weg. Verminder je het tractement met nog een paar honderd gulden, dan krimpt het getal alweer in met een stuk of wat van de beste, die overge bleven waren, en nu is het juist in 't belang van 't onderwijs om er een te nemen van hen, die weg zouden blijven, als er vermindering van tractement plaats had. P. Daar heb je gelijk in. Alle waar is naar zijn geld. Kijkjes ia de IJtr. Rechtzaal. Waarlijk! er gaat geen week, laat staan een zitting voorbij, of Amersfoort heeft een zijner ingezetenen afgevaardigt, om alhier volgens plicht en waarheid, al wat zij op hun hart hebben, op te biechten. Jong en oud, rijk en arm, allen krij gen een beurt, en heden Maandag 23 Januari stond een kind Cornelia L., een arbeidster der lucifersfabriek terecht, beschuldigd van diefstal van 6 dubbel tjes uit de toonbanklade van een winke lierster. Reeds meermalen en wel met succes had zij zich op zulk soort diefstal toegelegd en de sluwheid nam toe naar mate zij meer en meer geluk bad in de uitoefening barer schuldige misdrijven. Zij vroeg namelijk omdat zij wist dat de winkelierster dan naar achteren moest, eenige centen bleekpoeder, en toen bekl. even weg was nam zij zes dubbeltjes uit de lade weg. Men was echter al min of meer wantrouwend, jegens bekl. daar er reeds vroeger geld gemist was, en daarom had de eerste getuige, thans het geld geteld. De politie werd in kennis gesteld en het O. M., waargenomen door Mr. N. de Ridder, vorderde heden gevangenisstraf voor den tijd van 4 weken. A. s. Maandag uitspraak. Utrecht. Hoe gevaarlijk het is met een brandende kaais of lucifer naar een lek in de gasleiding te zoeken is jl. Zaterdag alhier weder gebleken. Terwijl namelijk dien morgen een paar gasfitters bezig waren in een der lokalen van de openbare school aan de van Wijckstraat naar een lek te zoeken, dat vermoedt werd zich tusschen het plafond te be vinden, had een hunner de onvoorzich tigheid eene brandende kaars te dicht bij een door hem in liet plafond gemaakt gat te brengen, waardoor de ontsnappende gas met de vlam in aanraking kwam en een binnenbrand deed ontstaan die eene vrij aanzienlijke schade veroorzaakte. Gelukkig hadden de kinderen geen school en bekwamen ook de beide fitters geen letsel Sedert enkele dagen circuleert al hier ter teekening een adres aan den Gemeenteraad, waarin de noodzakelijk heid van het bestaan eener Algemeene Handelsbeurs wordt aangetoond en hare oplichting in ernstige overweging wordt gegeven. wier gezondheid door het klimaat was aangetast, voor het teedere schepseltje niet voldoende en krachtig genoeg werd geoordeeld. Toen werd Ama, de dochter van de oude Nanni, die door de barones, onmiddellijk bij baar aankomst te Batavia, in dienst was genomen, de min van de jeugdige Kreoolsclie. Aina had zelf een paar maanden vroeger een meisje ter weield gebracht, en nooit had een dich ter zich een schoonere en tegelijk tee- derder moeder kunnen dioomen, dan deze Javnansche met hare zwarte oogen, met haar bronzen huid, wier lippen van innerlijken hartstocht trilden, wanneer zij hare lippen liet glijden over het schepseltje, dat op haar schoot lag uit gestrekt en dat zij met hare kleine, welgevormde, bruine hand het stukje pisang toereikte, dat Kousouma dadelijk naar het mondje bracht, om er op te zuigen. De barones had er geen oogenblik over gedacht om Ama van haar doch tertje te scheiden. Van uit de Indiaan- sche hut was Kousouma met haar moe der naar de woning van den Secretaris- Generaal overgebracht, zijnde dit de betiekking waartoe hij op Buitenzorg benoemd was. Daar groeide zij tegelijk met Margaielha op, en het was een allerbekoorlijkst tafereeltje, om die twee Baarn, 21 Jan. Heden avond trad alhier als spreker in het Nut op de heer Henny uit Utrecht. Vóór de pauze droeg hij op meesterlijke wijze eene novelle voor »de Plaaggeesten", die, ofschoon het ernstige daarin sterk op den voorgrond trad, toch niet minder voldeed. Na de pauze liet de spreker zijne meesterschap in het humoristische bewonderen met eenige voordrachten waarvan «de doode Pier" en «de Wedstrijd in het reciteeren" niet weinig succes hadden. Het talrijk opgekomen publiek heeft den geachten spreker in stilte zeker een »Tot Weerziens" toegeroepen. Nijkerk. De voorbereidende maatre gelen om tot de oprichting van een anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Ede te geraken, zijn, behalve aan de heeren P. Roodhuizen te Geldersch- Veenendaal. J. J. Schussler te Nijkerk en B. van Essen te Barneveld, nog opge dragen aan den heer J. Tulp te Ede. De heer Sandbrink te Rhenen, heeft bedankt. Rhenen. Alhier heeft Maandagavond de heer Jqs. Kinsbergen eene voorstel ling gegeven in de Physiek en Magie. Was de lieer Kinsbergen, reeds bij velen onzer bekend, opnieuw heeft hij hier zijn naam eer aangedaan. De talrijke opkomst van het publiek in de zaal van den Heer Altena, bewees dat men van den kunstenaar wel iets verwachtte. Met allen lof moeten we enkele bizonderheden ver melden. De vlugheid waarmee de lieer Kinsbergen de verschillende goocheltoeren verrichte was bewonderenswaardig. Had den we ook dikwijls dergelijke stukjes gezien, de behendigheid is hierbij toch een eerste vereischte en daarover moest men wel verwonderd zijn. Onder vele meer was de toer door de magnetische slaap de merkwaardigste. De toon waarop de heer Kinsbergen alles voordroeg be wees dat hij niet een gewoon kermis reiziger is. Ware de zaal beter geschikt geweest dan hadden we nog verschei dene toeren meer gezien, die nu moesten achterwege blijven. Tot slot vertoonde de heer Kinsbergen een prachtig Agioscoop met electrische en Drumondsche verlich ting. De voorstellingen gaven ons op duidelijke manier een idéé van zaken die we ons misschien nimmer zoo hadden gedacht. Met recht kunnen we den lieer Kinsbergen aanbevelen in de gunst van 't publiek en raden het aan hem door een drukke opkomst te toonen dat hij geen vreemdeling meer is. Scberpenzeel, 23 Jan. Vrijdagavond was ons eenvoudig schoollokaal in een nette feestzaal herschapen, omdat onze Zangvereeniging onder directie van de heeren Schipper en Luchies hare eerste openbare uitvoering zou geven. Of het schoone programma dat een twaalftal degelijke nummers bevatte, oor zaak was van zulk een groote opkomst, dan wel dat het louter belangstelling was in eene jeugdige vereeniging, zeker is het, dat geene vereeniging gedurende de laatste jaren hier zooveel sympathie ten deel is gevallen als «Excelsior" Vrijdag avond. Om half acht opende de oudste der beide Directeuren de vergadering, met alle belangstellenden ook de leden harer zustervereeniging uit Renswoude welkom te heeten er tevens op wijzende dat «Excelsior" nog pas één jaar bestond en vele werkende leden bij den aanvang «geen noot" kenden, vertrouwende dat men daarom ook welwillend zou zijn in de beoordeeling, al mocht ook de ver wachting zeer hoog gespannen zijn. Het bleek echter spoedig dat de we- kelijksche oefeningen tot het schoonste resultaat geleid hadden. Reeds het eerste nummer «Kerstlied" overtrof aller verwachting en na de uit voering van het vierde en vijfde nummer «Harmonie en Excelsior" werd door een daverend applaus den directeuren en werkende leden de hoogste tevredenheid bewezen. kinderen op de bamboezen mat, waarop ze in de schaduw der palmboomen te slapen werden gelegd, over elkander te zien heen rollen. Door liet gevoel van dankbaarheid en hartstochtelijke genegenheid en toewij ding, dat een eigenaardige karaktertrek bij de Javanen is, bad Ama zich aan baar meesteres leeren hechten meer dan aan eenig ander levend wezen, behalve aan haar kind, en toen de barones ziek werd, was het ook Ama, die haar oppaste. Arme Ama! De koorts, die Lucie van M. deed bezwijken, sleepte ook tiaar ten grave, en Margaretha en Kousouma weiden bijna op hetzelfde oogenblik weezen. Denzelfden dag, waarop de jeugdige barones van N. stieif, verliet Nanni, die de beide kinderen, zoo lang Ama bij de zieke waakte, naar haar hut had over gebracht, zonder een woord te spreken, met een uitdrukking van sombere wan hoop en een vreemdsoortige flikkering in hare oogen, hare woning en was, in elkander gedoken aan de voeten van het lijk gaan nederzitlen, zoodra zij wist dat het geheel onbewaakt was. Verschei dene uren achtereen bracht zij daar door. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2