Ofücieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke bericbten. Provinciale berichten. aan de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee, met verzoek, door hun tus- schenkomst, van de waterschaps- en an dere betrokken besturen te mogen ont vangen de volgende opgaven, die moeten dienen om op juiste gronden te kun nen beoordeelen, welke voordeelen een afsluiting voor het onderhoud der zee wering zal geven 1. de jaarlijksche kosten van gewoon onderhoud der zeeweringen 2. de kosten, die gedurende dat tijdvak in verschillende jaren zijn besteed tot dichting van doorbraken van zeeweringen; 3. de kosten, die gedurende dat tijdvak buiten het gewone onderhoud in ver schillende jaren zijn besteed tot verhoo ging of verbetering der zeeweringen 4. het bedrag, waarop globaal de schade kan geschat worden, die in verschillende jaren binnendijks(voor landbouw, veeteelt, enz.) door overstorting of doorbraak van zeeweiingen is veroorzaakt. H. M. de koningin verleende Donder dag te vijf uur weder audiëntie, o. m. aan verschillende heeren uit de aristo cratische klingen der residentie. Niettegenstaande de wateren met een zware ijskorst waren bedekt en er weder goed berijdbaar ijs was, werd er in Friesland weinig gebruik van schaat senrijden gemaakt. De lust schijnt ver vlogen voor dezen winter. Wel worden nog dagelijks hardrijderijen aangekondigd doch er is op verre na nipt die belang stelling, als een maand geleden. Aan al le pretjes inoet een einde komen, want men gaat met de beurs te rade, en dit is zeker: liijswille kost jild". Te Asperen doet zich het geval voor, dat eer. vader met zeven inwonende zoons allen kiezers zijn. Tot toelichting dient, dat de zoons uit het erfdeel hun ner moeder ieder meer dan f 10 grond belasting betalen. Ook in Engeland begint men over legerreorganisatie te denken. In het Maartnummer der Fortnightly Review heeft sir Charles Dilke zijne denkbeelden medegedeeld over de wen- schelijke organisatie van het leger van Engeland. Vooral wil hij decentralisatie en localisatie. De vloot moet geheel zelf standig worden gemaakt, zoodat zij niet langer voor de verdediging van vestingen en kolenstations behoeft te dienen. Deze laatste moeten derhalve in staat worden gesteld, zich met hunne eigen middelen tegen een aanval te verdedigen, waar voor een uitgaaf van 3 milhoen pond sterling gevorderd wordt. De garnizoens der vestingen en kolenstations wil Dilke, volgens het beginsel der localisatie, uit sluitend uit bewoners der omgeving doen bestaan, zoodat behalve de vloot ook het leger niet lijdt onder de behoeften dezer plaatsen. Dilke verlangt verder decentralisatie van het leger in dien zin, dat voor Indië en de koloniën een nieuw leger of een leger met langeren dienst tijd worde opgericht, dat metdebinnen- landsche strijdkrachten niets te maken heeft. Voor het binnenlandsche leger stelt Dilke geen ulgemeenen dienstplicht voor, omdat hij eerst het bestaande organiseeren wil. alvorens de massa te versterken. Wat hem vooral belangrijk toeschijnt, is de gereedmaking van een compleet legercorps, dat dadelijk slag vaardig moet zijn en de voorbereiding van. een tweeue, dat tils plaatsvervanger van het eerste kan optreden, want Enge land bezit, gelijk men weet, niets wat op een legercorps gelijkt. De Engelsche Koninklijke jachten heb ben last gekregen op 20 Maart te Ports mouth gereed te zijn om de Koningin naar Italië te brengen, waarschijnlijk om haren schoonzoon den Duitschen Kroon prins te gaan bezoeken. Volgens een bericht dat Woensdag te San Remo liep, eeri gerucht dat echter bevestiging behoeft, zou dokter Kussmaul gezegd hebben dat de ziekte van den Kroonprins toenpemt en het geheele lichaam lijdt. Dr. Braman zou deze lijding aan de Kroonpiinses hebben medege deeld. Het verrassende besluit der geneeshee- ren te San Remo, om aan de aldaar vertoevende dagbladcorresponden ten geene inlichtingen meer te verschaffen omtrent den toestand van den Kroonprins, wordt te Beilijn als een hoogst bedenkelijk teekeri beschouwd. Donderdag is bij den Rijksdag, ter goedkeuring, ingekomen het internationale tractaat tot onderdrukking van den handel in sterken drank op de Noordzee. In eene daarbij gevoegde toelichting wordt o. a. het volgende gezegd «Ofschoon het belang dat Duitschland bij deze zaak heeft, in zooverre als onze zeevisschers, die van nature matig zijn, zich niet met de jeneververkooper j plegen op te hou den, en dus weinig te lijden hebben van dit euvel, niet groot is, zal toch het Duitsche rijk zich orn redenen van zede lijken aard niet kunnen onttrekken aan liet medewerken tot het bereiken van het beoogde doel. Duitschland toch leveit, naar verhouding, een niet onbeteekenend aantal -diepen, dat aan den verkoop van sterken drank deelneemt." fiet is overigens als zeker te beschou wen, dat de Rijksdag het tractaat zal aannemen. In het Palais de Bourbon is het voor stel ingediend van 47 Afgevaardigden tot verbinding van Parijs met de zee door een kanaal dat andeihalf maal zoo breed zou zijn als het Suez-kanaal en 6.20 M. diep. De kosten zouden 118 milioen fr. bedragen. De 6e kamer der correctioneele recht bank, te Parijs, heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak Wilson c. s. De le zing van het vonnis duurde ruim drie kwartier. De straf is voor Wilson 't zwaarst, Crespin de la Jardinière, De- breuil en Hébert werden geacht te heb ben gehandeld op Wilson's bevelen. Overwegende, dat Wilson's handelwijze onwaardig was aan zijn betrekking en aan zijn fortuin, dat hij de nationale eer schandvlekte, verooideelde de rechtbank hem tot twee jaren gevangenisstraf, 3000 frs. boete en vijf jaar verval van zijn burgerschapsrechten. Dubreuil werd veroordeeld tot vier, Ribaudeau tot acht, Hébert tot een maand gevangenis straf, terwijl mme. Ratazzi weid vrijge sproken. De uitspraak heeft heel wat ontroering te weeg gebracht. Bij het vei laten der zaal riep Dubreuil: «Leve Frankiijk! Weg met de Joden! Het is afschuwelijk In de vergadering van aandeelhouders van het Panamakanaal werd in het rapport de som tot voltooiing van het kanaal op 654 millioen frs. geschat. Die som moet gevonden worden uit het bedrag, waarover de maatschappij op 1 Januari jl. beschikte, nl. 110 millioen, terwijl besloten weid een leening te sluiten van 600 millioen frs. Alle mogendheden hebben thans, ieder voor zich zelve, geantwoord op het voorstel van Rusland. Engeland zou ge antwoord hebben, dat het den Sultan niet kan aanraden stappen te doen tot veiwijdering van Prins Ferdinand, alvo rens voldoende maatregelen getroffen zijn om na het vertrek van den Prins den toestand in Bulgarije te regelen. Dépêches uit Koristantiriopel melden, dat onder de sai kophagen, onlangs te Sa'ida in Syrië opgegraven, ook de sarkophaag gevonden zou zijn, waarin het lijk zich bevindt van den Macedoni- schen koning Alexander de Groote. Door de nieuwe spoorwegslrike in Arneiika zijn 1600 conducteurs en ma chinisten en 14.000 werklieden zonder werk. Er hadden geen wanordelijkheden plaats. Gistermiddag trad in de groote zaal van «Amicitia", op uitnoodiging van het bestuur der liberale kiesvereeniging »de Grondwet" alhier, de heer Jhr. E. van Weede van Dijkveld, van Utrecht, op, teneinde in verband met de aanbeveling van de candidatuur-Van Boetzelaer van Oosterbout, medetedeelen de beginselen die tot oplichting van de kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Utrecht aanleiding hebben gegeven. Onze ruimte gedoogt niet in bijzonderheden te treden, en we zullen dus trachten in hoofdtiek- ken de bedoelde beginselen weer te ge ven. Vooraf zij opgemerkt, dat de heer Van Weede verklaarde niet te behooren tot de liberale partij, omdat hij tot geen der partijen wenschte te behooren, geen paitijman wilde wezen. In zake het onderwijs verklaarde hij nooit te hebben geageerd tegen de openbare school maar toch heslist vc;.M"nder van christelijk onderwijs te zijn. De koude neutraliteit, waarmede men thans dweept, wenscht hij te zien plaats maken voor een opvoedend element in de school, waardoor ook de woorden oopvoedingin christelijke en maatschappe lijke" deugden geen onding meer zijn, maar er eene blijvende plaats in de wel pan worde geschonken. En dat de can- didaat v. Boetzelaer in dien geest denkt, daarvoor stond Spi. borg. De ondei wijzer moet zich vrijer kunnen bewegen, hel onderwijs moet een opvoedend karakter dragen en dan zal aan de eischen der rechtvaardigheid meer zijn voldaan. Alge meen stemrecht wenscht hij niet, maar geleidelijke uitbreiding naar mate de bevolking zich zedelijk en verstandelijk ontwikkelt. Tegen eene staats-inkomsten- belasting is Spr. niet, hoezeer hij niet wenscht uitteinaken of die belasting van het geheele inkomen dan wel van een gedeelte moet worden geheven. Hij waar schuwt er tegen niet mee te doen om den kapitalist in alles te treffen, alsof hij het alléén ware die moest worden getroffen. Het stelsel van plaatsvervan ging en nommerverwissehng wil Spr. afgeschaft zien, omdat het onrecht doet aan mingegoeden en het leger moreel daardoor zou worden verbeterd. Der koloniën wenscht hij een bestuur dat de verspreiding van het Evangelie bevordert, en het onrecht wenscht te herstellen tegenover haar gepleegd. In zake de sociale kwestie, diingt hij aan op snel en goedkoop recht vooi allen, terwijl hij geene beschermende rechten wenscht. Langs wetenschappelij- ken weg moet de landbouwer bekend gemaakt worden zijn grond op goed- koopere wijze meer piodurtief te maken. Ter aanbeveling van den candidaat ver klaarde spr. dezen te kennen nis een zeer trouw, eerlijk man, die in de Kamer het Vgderland goede diensten kan bewij zen. Een »leve de Koning" weerklonk, op voorstel van den spr., daarna door de zaal. Hierna had nog eene woorden wisseling plaats tusschen deri heer van Asch van Wijck en den spr., waarbij eerstgenoemde ontkende fiet door spr. aangehaalde bpsluit van de antirevolutio naire kamerclub, dat de minderheid zich aanjle meerderheid had te onderwerpen, en dat hij het program van actie zou hebben onderteekend. Alleen had hij verklaard er zich mede te kunnen ver eenigen. Nadat nu nog de heeren v. d. Leeuw en Bake in het licht stelden dat eene viaag aan den candidaat, of hij zich met de beginselen der paitij kan vereenigen, geheel iets anders was dan een program dat in details afdaalde, ging de veigadering uiteen. Naar wij vernemen zal binnen kort in de sociëteit »de Vereeniging" alhier, door de leden onderling eene uitroeiing woiden gegeven. Er zijn reeds dooi enkele leden toezeggingen tot medewer king gedaan o. a. zal een lid voor dien avond als Professor in de goochelkunst optreden. Een ander zal dissolving views te aanschouwen geven ook zijn door enke len zanguitvoeringen toegezegd, zoodal in het algemeen genomen het piogramma rijk aan afwisselingen is. De deelneming is algemeen, waardoor men vonr dien avond al de localen in gebruik zal moeten nemen. Zijn wij goed onderricht, dan zullen de localiteiten dien avond electrisch worden vellicht, wel een bewijs dat èn het Bestuur der Sociëteit èn de benoemde feestcommissie alles in het werk stellen om den leden dien feestavond zoo ge zellig en vroolijk als mogelijk te maken. Iets over de topograpliie dei- stad A me ml ooit. Behalve vcrsckilleudo klrinere verhande lingen en opstellen, in proza en poësie, die over Amersfoort handelen of onderscheidene feiten, die met deze stad in betrekking staan, mededeel™, verdienen de vo'gende werken in dit opzicht bijzondere vermelding. 1.Rerum Amorfurtianarum scriptores duo inediti, alter auctor incerms, alter eui nomen T. Verhoevenntrumque edid. et obss. adjungit A. Matthaeus, 1693. 4". 2. Beschrijving der stad Amersfoort, enz. door Abraham van Bemmel, met platen, 2 dln. 8". 1760. 3. Amersfoort, 7771 580, door W. F N. van Rootselaar, 2 dln. met platen en kaarten, groot 8°, ls78. Van Bemmel heeft in zijne beschrijving het sub 1 vermelde werk van Matthaeus dat wij voor het oogenblik verder met stil zwijgen zullen voorbijgaan, grootendeels ge volgd, trouaens iu de zeer langdradige „Voorreden aan den gunstigen leezer" zegt hij zelf, dat hij oorspronkelijk geen plan had, om de verschillende aanteekeningen. betref fende het verleden der stad, hare gebouwen enz., die hij uit liefhebberij voor historie en oudheden langzamerhaud verzameld had, door den druk openbaar te maken, dat hij liever had gewild dat eeue bekwamere pen dit had verricht, waartoe hij gaarne zijne gezegde aanteekeniugen ter beschikking had willen stellen, doch dat niemand die taak had willen aanvaarden. l)it neemt evenwel niet weg dat ziju werk, voor den tijd waarin het ge schreven is, niet kwaad is. vooral in verge lijking van andere sledebeschrijvingen uit die dagen. Taal en stijl zijn natuurlijk bijna ongenietbaar, doch dat was de algemeen fopt van alle schrijvers in de vorige eeuw, 'vooral van dc historieschrijvers met deu be roemden Jan Waaenaar aan het hoofd. Van liocijende eu vloeijende stijl, van krachtige» gespierden zinbouw, van afwisselende, leven dige voorstelling hadden zij niet het minste begrip, of wel hunne opvatting omtrent deze noodwendige eigenschappen van ieder werk, zal het aanspraak kunnen maken op een tal rijken lezerskring, was ten minste geheel anders dan de onze thans is. De schrijver heeft zijne beschrijving inge deeld in 18 hoofdstukken, waarin hij achter eenvolgens alles behandelt, wat erin de stad merkwaa'digs wordt aangetroffen. Zoo be helst het le hoofdstuk eene beschrijving van de stad in het algemeeunaamsalieiding, oudheid, stichting, voortdurende, uiibretding. poorten, grachten, bruggen, markteu, straten, enz. Het 2e handelt oier de St. Joris-kerk, bet 3e over de Lieve Vrouwekerk eu ioreu, het 4e over de Luthersche. Rcmonstrantsche en Rootusche kerken en de Synagoge der Joden. In de vijf volgende hoofdstukken worden de verschillende kloosters, gasthuizen en andere inrigtingen van liefdadig' c d be schreien. Het lüe is aan het stadhuis, het gevangenhnis, de waag en de bank van leening; het 11e daarentegen aan de Latijn- sche school, aan vermaarde en geleerde man nen, te Amersfoort geboren, en aan de Rhotorijkers gewijd. Met het 12e hoofdstuk begint het. 2e deelhet handelt over liet Schoutampt of de regeering der stad en eindigt met eene uitvoerige lijst van al de burgemeesters, schepenen eu raden der stad van 1405 tot en met 17 60 deze lijst alleen beslaat 170 blz. Het volgende hoofdstuk is gewijd aan het Secretarisambt, de Wees- en Momberkamer, het stadswapen en zegel en de oorkonden, en bevat o. a. eene opgave van al de secretarissen der stad. In het 14e wordt gehandeld over de burgerij en haar bedrijf: gilden broederschappen jaar- en weekmarkten, handel en negoiie, vi-sci'Orij, enz. In het volgende is -prake ran de Vrijheid of het grondgebied der stad en van haar regt in het derde Lid der Provinciale re geering, terwijl het 16e handelt over de privilegiën bandve-ten en octrooijen a u Amersfoort gegeven en toegekend. En nadat het 17e hoofds uk ons alle rampen eu el lende heeft afgemaald, die in d n loop der eeuwen Amersfoort getroffen hebben, as: brand, watersnood, pestilentie, belegeringen, beroerien en overlast van den vij .nd, b heist het laat-te eenige hoogdravende lofdichten op de s ad, waan au het eer-te, de bekende „Naci tegaal van Amisfort" door Joost van den Vondel nou hi t beste is. Een „bladwijzer der voornaamste zaak' n achter iü het 2e deel, is voor het gebruik van het werk voorzeker zeer gemakkelijk. Van Beinmels beschrijving is versierd met 8 fraaije uitslaande platon, stadsgezigten uit het midden der vorige eeuw, eu bovendien met eene afbeelding van het oude en nieuwe zegel van Amersfoort. In eene langgerekte, zinledige, walgelijk vleijende en kruipende aanspraak, die on willekeurig aan den tijd van „le roi soleil herinuert, draagt de schrijver zijn werk op aan „schout, borgemeesteren, schepenen en raaden der stad Amersfoort". Het schijnt evenwel dat deze kaatsten vau dergelijke mis selijke vleiiaal evenmin afkeerig waren dan de groote* Lodewijk, trouwens ook dat be hoorde zoo in het kader van dien lijd ten minste van Bemuicl werd voor zpn werken zijne opdragt behoorlijk beloond. Dit had op de volgende wijze plaats. In de zitting van den Raad van den 18cn Augustus 176U werden de Heerende Schout. Borgemees teren, voorzittende Schepenen, eerste Raaden, ('ameraar eu Secretaris gecommitteerd ten einde te overleggen op welke wijze en door welk present deze aitentie welgevoegelijkst zoude kunnen worden erkend en beaniwoord. In de volgende zitting die van den 25en Aug, werd daaromtrent rapport uitgebragt. De Heeren Gecommitteerden rapporteerden niets te hebben kunnen uitvindeu 't geen zoude mogen reciproqueren de oneindige moeite en tijd besteed tot het voltrekken van een zoo volumineus en kostbaar werk. Zij waren daarom van gedagte dat alleenlijk tot erkentemsse voor de dedicatie eu om bet bijzonder g. unegen van den Raad te doen blijken een pre-etil van gewerkt zilver zoude kunnen worden geoffereert. Daartoe hadden zij Heeren Gecommittee d n gekozen: vier kandelaars, twee thecoupen en een talel- tabaksdoos met twee tabaksconfooren. Door den Raad werd dit voorstel aangenomen, en werden de Heeren Gecommitteerden voor derzelver moeite bedankt, en goedgevonden het voornoemde zilver aan welgetuelle van Bemmel iu erkentenisse te. doen oüereren. Thans klinkt zulk een ge-cli enk ingewerkt zilver vreemd en vraagt m u onwillekeurig w aarom gaf men van Bemmel niet eene som geld voor zijne moeite Doch im n wildo het werk niet betalen, en ging zelfs van de ver- ouder-tvliing uit, zooa's wij boven zagen, dat de oneindige moeiie eu tijd daa-aan besteed (sic) n et te betalen waren. Maar voor de beleefdheid van de zoo vleijcDtle opdragt moest hij eene onderscheiding heb ben, en die dagen, toen ridderorden, althans voor mensclieti als van Benin el w as, nog niet bestonden, decoreerde men op andere wijze, bijv. met een gouden keten uiet medaille er aan, met een gouden of zilveren bokaal of met eenig ander gesckei k in zilver, zooals hier plaats vond. De deide der boven aangekondigde plaats beschrijvingen van Amer-fuort, die van den tegenmjordigen Archivaris der stad, den heer Van Root-elaar, aan wien Amersfoort,, be halve dit standdaardweik uog zoo oneindig veel meer te danken heeft wij wijzen slechts op het zich jaarlijks meer en meer uitbreidende, gemeenie-niuseum, eene stichting zijner hand, en de gerestaureerde Koppel- poort, waaraan zijn naam onverbreekbaar verbonden is staat ontzagchel.jk ver boven die van Abraham van Bemmel, zoowel wat deu inhoud betreft, als de moeite eu tijd. door den geleerden schrijver daaraan besteed, en waarbij de „oneindige moeite en tijd" die tan Bemmel zich getroo-t heeft, nog maar kinderspel was Het werk werd da ook in dagbladen un tij Ischrift n zeer gunstig gerecenseerd. Wijlen de heer Hooit van Iddekinge zegt daarvan o a. in de Bijdra gen voor Vaderlandsche geschiedenis eti Oudheidkunde (N. R X, bl. 18): Dit werk, meer dan duizend bladzijden druks, doet iu velerlei opzigt aan menigen arbeid vau ge- 1 erde Benedictijnen uit vroeger dagen de ken. Het. midden hou lende tusschen eene kronijk en eene monographic, bevat het eene. met groote v ijt uit allerlei bronnen, waar onder eenige tot hiertoe ougebruikte en w einig gekende, sa .mgelez.eu geschiedenis van alles wat de stad Amersfoort reg.streeks en van viel wat haar zijdelt gs betrelt." Het slot van deze re. ensie luidt: „Eenige j.litte gronden en afb. eluingeu van gebouwen versieren dit werk, dat als bron voor de plaatselijke geschied, nis van Amersfoort meer bij ouder. en vonr de kerkhistorie van onde bisdom Utrecht meer algemeen, van blijvend belang is." De regeering der opvolgende Bisseho pen van Utrecht tot wier gebied Anter-foort van den aanvang af heeft b-hoord, en de achter eenvolgende stedelijke regeeriugen vormen den leiddraad, die de schrijver in zijn werk volgt Een uitvoerig register achter het 2e deel maakt het gebruik van liet boek zeer gemakkelijk. Moge ook dit werk, wegens zijne uitvoerigheid en de voortdurende aanhaling van oorspronkelijke besluiten, verordeningen en andere documenten en bewijs-tukken. voor het grootpubliek, a les behalve boe.jend en ouden oi demi zijn om te lezen, voor de wetenschap is i e jn st daardoor van grome wa rde eu van uitgebterd nu De schrijver droeg zijn werk op aan het Dagelijkse}] Bc«tnnr van de Gemeente Amers foort. en bood aan de.i Gemeenteraad een pr -ent exemplaar daarvan aan. Van tien Baad ontving li ij liervoor eene -chrift. lijke. dankbetuiging, terwijl de Raad voorts den ui'gever bevoordeelde door ten behoeve tan de Geuieeuto voor tien exemplaren in te teekenen. De stad Am.rsfoort kan er evenwel thans op bogen, dat Zij bij hare zusters in Neder land niet ten aohtir staat, wat betreft de te boek stel'ing van haar rijk verleden en de be-ehrijving barer plaatselijke bijzonderheden. I'treclil. Aan het station van den N R. spoor alhier, heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. een bin nenbrand plaats gehad, en wel in een lokaal t'ij de Posterijen in gebruik. De btand. die schijnt ontstaan te zijn dooi dien men een met papieren gevulde zak te dicht hij de kachel had gelegd, waardoor deze vuur heeft gevat, werd dooi een politieagent, bij het doen zijner tonde, ontdekt en door dezen, geholpen door een paar spoorwegarbeiders, niet eenige emmers water gebluscht. Sclicrpenzcel. In de betrekking van organist bij de Iterv. gem. alhier is vootloopig voorzien. De heeren M Berend- se en W. G. Renes zuilen vootloopig samen de functie waarnemen. Baarn. In de jongste Raadsvergade ring is tol persten onderwijzer aan de O. school No I benoemd de heer Stoker van Medemblik. Behalve de benoemde stonden op de voordracht de HH. Fasol uil Amersfoort en Btoekitoven uit Scliel- linkhout. De benoodigde som voor bet res- laureeren dei Herv. kerk is thans, dank zij de vele milde bijdragen, zoo goed als bijeen. Men zal dan ook eerstdaags met liet verhouwen beginnen. De gods dienstoefeningen zullen gedurende de restauratie in de groote zaal van 't Höttl Velaars gehouden worden. Men verwacht, dat er eenige maanden zullen verloopen, voor bet nieuwe gebouw weder in gebruik zal genomen kunnen worden. De vorige week werd den lief hebbers van muziek weder een genot- vollen avond beteid door de aangekon digde soitée, w. lke de lieer Ruygtokgeor- ganiseettl had. Onder liet vele en goede, lat ten geboot e wei d gebracht, vet dient in de eerste plaats genoemd te wotden ■Ie Fanta-ie Captice van Vieuxtemps dooi den heer G. Coenen zoo meeslei lijk np rle viool voorgedragen, dut het stuk op algemeen verlangen heihanld weid. Onk mejulT. Gerrla Reintlers boeide velen dooi hare welluidende stem. De bekende maestro op de violoncel de Heer B. Rehl deed met zijn eigen «Lied olme Wotle" zich ook als componist alle eer aan. We kunnen deze soitée uitste kend geslaagd heeten. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No 6, 7 en 8 van de personeele belas ting en het kohier van het patentrecht over liet derde kwartaal van liet dienst jaar 1887/88 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te volrfoen. Gedaan en op de daaivoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den I. Maart 1888. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de aitt. 87, 88 en 150 der wet betrekkelijk tie nationale militie van leri 19. Augustus 1861 (Staatsblad No 72) en de aitt 25 en 26 van het koninklijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staatsblad No 46); Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-commissaris in de provin cie Utrecht, van den 14 Februaii 1888; Doen te weten dat de eeiste zitting van den Militieraad voor deze gemeente np Woensdag, den 14 Maart aanstaande, des voormiddags te 10 uren, in het openbaar wordt gehouden in eene der zalen van het raadhuis te Utrecht, in gaande np liet Oud-kerkhof en bestemd is tot het doen van uitspraak: omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, de lotelirigen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelii.gen die van den diëtist uitgesloten of daatbij voor- loopig niet toegelaten woiden. en alle oveiigp lotelirigen, beboerende tot de lichting van liet jaar 1888. Voorts dat de tweede zitting van den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2