NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 25. Woensdag 28 Maart 1888. Zeventiende Jaargang. Feuilieton. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. AMEBSF001TSCHE C0II1AIV Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Z. M. de Koning heeft benoemd tot riddergrootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw den generaal der cavalerie van bet Duitsche leger G. von Alvensleben, belast geweest met de aan kondiging aan Z. M. van de troonsbe stijging van Keizer Fredei ik I van Duilsch- land, en tot commandeur der Luxemburg- sche orde van de Eikenkroon, majoor G. von Haenel, adjudant van den generaal. Uitslag der verkiezing voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal Groningen. Gekozen: Mr. B. van Roijen, H. F. Ebels te Kroonpolder, Mr. H. Firma te Leens. Noord-Brabant. Gekozen: Mr. J. B. Hengst, Mr. P. J. A. Sniitz, Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen, Mr. J. G. de Bruijn, J. Th. Smits van Oijen en Henry Smits. Utrecht. Gekozen: Melvil baron van Lijnden, Jhr. Mr. L. G. C. M. van Nispen. Zeeland. Gekozen Mr. J. Moolenburgh en Jhr. Mr. W. Six. Limburg. Gekozen: L. H. A. Magnee, H. G. L. Regout en W, W. Pyls. Noord-Holland Gekozen: Jhr. Mr. D van Akerlaken, C. Donker, M. H. Insin- ger, Mr. G. van Tienhoven, A. C. Wert- heim, Herman F. Bultman te Haarlem mermeer, Mr. J. Kappeyne van de Cop- pello, Mr. M. J Pijnappel, J. Prins, lid van de Provinciale Staten te Wormerveer. Zuid-Holland. Gekozen T. P. Viruly, Mr. A. Blussé, J. D. Fransen van de Putte, H. Muller Sz., I. van der Breggen, Mr. S. A. Vening Meinesz, Mr. J. van Gennep, Mr. B. M. Vlielander Hein, Jhr. Mr. J. Huydecoper van Maarsseveen en Mr. H. M. A. baron van aer Goes van Dirksland. Overijsel. Gekozen C. T. Stork, A. J. Blijdenstein en Mr. A. van Naamen van Eemnes. Drente. GekozenG. W. baron de Vos van Steenwijk en Mr. H. van Lier. Friesland. GekozenJhr. Mr. F. J. J. van Eysinga, Jhr. Mr. J. H. F. K. van Swinderen, D. D. Breuning en Mr. W. J. van Welderen baron Rengers. Gelderland. Gekozen: Mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, Jhr. H. A. D. Coenen, W. C. C. baron van Pallandt van Neerijnen, Mr. J. Thooft, J. P. P. baron van Zuylen van Nijevelt en baron van Nagell van Ampsen. In het geheel zijn gekozen 35 libera len, 10 Katholieken en 5 conservatieven of anti-revolutionairen. In de derde week van April zal de opening van de nieuwe Kamers plaats hebben. Uit de residentie wordt gemeld, dat het kabinet-Heemskerk zijn ontslag bij de Koning heeft ingediend. Wij vernemen, dat dat verzoek is ge motiveerd door den uitslag der verkiezin gen en dat de heer Heemskerk zelfs reeds vroeger de portefeuilles ter be schikking had gesteld. De Haagsche correspondent der Middelb. Ct. schiijft o m.: «Iets anders zou het zijn, indien waar heid behelsde het gerucht, dat de koning zal breken met zijne gewoonte om kost bare prijzen te geven voor de hardrijde rijen in Friesland, en dat wel omdat daar Domela Nieuwenhuis gekozen is. Daaruit zou een afkeuring spreken van een volks keuze, toch zou er verschooning voor die daad te over te vinden zijn in de om standigheid, dat die keuze inderdaad een beleediging is voor onzen vorst." De heer Mr. F. J. M. A. Reekers neemt voor Haarlemmermeer zitting. De Roomsche kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Druten, zal Woensdag 4 April eene vergadering houden, tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer dr. H. Schaepman, gekozen tot lia van de Tweede Kamer in de districten Breda en Wijk bij Duurstede, zal voor laatstgenoemd district zitting nemen, zoodat binnenkort te Breda eene nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Men deelt mede, dat dezer dagen door een redenaar van erkende talenten in eene oratie de volgende woorden werden gebezigd: «Ik heb mijn vaderland lief, op één plekje na. en dat is Schotel land I" De toejuichingen, die deze woorden uitlokten, waren daverend en eenparig Men schrijft uit Aalsmeer: «Hoe fel de verkiezingsstrijd ook in deze gemeente gestreden weid, kan blij ken uit het feit, dat de voorzitter der liberale kiesvereeniging, de heer Lede- boer alhier, van rechtswege eene ver volging heeft doen instellen tegen ds. J. van Wieten, piesident der anti-revolutio naire kiesvereeniging alhier, wegens hem in openbare geschiiflen aangedane be leediging." Voortdurend ontvangt de heer T. van Santen, pastoor bij de r. k. gemeente van de Bisscli. clerezy te Doidiecht, uil alle oorden des lands blijken van ingeno menheid met zijn bekend artikel tijdens de verkiezingen. Te 's Hage is eergister avond overleden de gepensioneerde vice admi- raal O. A. Uhlenbeck. In het Café Ponsen te Dordrecht werd gisteren de jaarlijksche algemaene ver gadering der 1,evensverzekering Maat schappij Dordrecht gehouden, onder lei ding van mr. H. A. Nebhens Sterling, commissaris-voorzitter der Maatschappij. Vertegenwoordigd waren 427 aandeelen, te zamen 61 stemmen uitbrengende. Uit het verslag van diiecteuren blijkt, dat de uitkomsten over het afgeloopen jaar zeer bevredigend zijn Het bedrag der nieuw gesloten verzekeringen blijft stijgend, terwijl de vooruitgang in ver zekerd kapitaal f 178,060 meer dan ge durende het voorgaand boekjaar bedroeg. Het gemiddeld verzekerd bedrag per hoofd daalde wel is waar in de afdeeling Arbeidersverzekering van f66,45 tot f66,16, doch steeg daarentegen in de afdeeling Levensverzekering van f 1119.80 tot f 1238.50. De steifte onder de verzekerden be paalde zich in de afdeeling Levensver zekering tot 71 'Vmn pCt. bij de arbeiders verzekering tot 76ce/ioo pCt. en onder de verzekerde kinderen tot 7O,Vl0o pCt. van de verwachting volgens de tafels, die tot grondslag dienden bij de beiekening der tarieven. De verhouding der werkelijke uitkeering tot de sommen, die volgens de tafels be taald hadden moeten worden, bedraagt respectievelijk 60,59 pCt., 78,06 pCt. en 74,16 pCt. De winst uit de mindere sterfte leverde dus een belangrijk cijfer. De ontvangen koopsommen en termijn- premiën bleven toenemen. De gekweekte ruimte vertegenwoordigt 4,89 pCt. van de waarde der bezittingen bij den aan vang van het jaar, tegen 4,67 pCt. ge durende het voorgaand jaar. De betaalde atkoopwaarde aan ver zekerden, die hun contract wenschten te vernietigen, vorderde slechts een derde gedeelte van hetgeen een vorig jaar op dat hoofd geboekt werd. De uitkomst was dat voor premie-reserve nog belang rijk meer kon worden bijgeschreven, dan volgens wiskundige berekening noodig was. De aandeelen der vennootschap werden in het afgeloopen jaar in publieke veiling verkocht voor 1125 13V, pCt. der stor ting. In het vergroot kapitaal werd nog f210,600 aandeel uitgegeven. Met de later genomen aandeelen is daardoor het geplaatst kapitaal op een millioen gulden gebracht. In verband met den lagen i enlestandaard werd besloten met de plaatsing van aandeelen niet verder voort te gaan. Nadat 't verslag van directeuren voor kennisgeving was aangenomen, werd de rekening en verantwoording overeen komstig het praeadvies van commissaris sen vastgesteld, daarna de aftredende commissarissen Z. Exc. de heer K. van der Heijden en de heer C. J. J. Ver broek van Nieuw-Beierland met bijna algemeene stemmen herbenoemd, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van hulde aan directeuren voor de goede uitkomst. «Eigen Hulp" te Vlissingen keert 9 pCt. dividend uit over het afgeloopen boekjaar 1887. Men heeft nu het plan, om aan die inrichting een slachter ij te verbinden, omdat de groote slagers in Vlissingen, niettegenstaande het vee verleden jaar verbazend goedkoop was, de pi ijzen zeer hoog hielden. Nederland telt ongeveer 661,000 schoolgaande kinderen. Ruim 80,000 ont vangen in het geheel geen onderwijs en 30,000 ouderlooze kinderen worden door de liefdadigheid verzorgd. Men schrijft: «Te Wapeningen is thans bijna al de tabak van 1887 opge kocht voor f10 a f 11 per 50 KG. Gok in Betuwe en Maas en Waal wordt de handel levendiger. Aldaar besteed men f 12 a f 15 per 50 KG. De bakken voor het nieuwe gewas worden binnenkort weer in gereedheid gebracht." In Maas en Waal zijn hier en daar eenige partijen tabak afgeleverd tegen marktprijs. Een speculant, die in Maas en Waal vóór een paar maanden eene aanzienlijke hoeveelheid kocht, heeft zijn voorraad aan tabakshandelaars met zeer groot verlies overgedaan. In Overijsel zijn de boterprijzen weer buitengewoon, laag. Op de markt te Deventer verschilde de prijs voor le soort van f 19 tot f 20.50. Te Gulpen ontstond er tussclien een huisbaas en zijn huurder, eene hevi ge woordenwisseling betrekkelijk het ver huizen' die zoo hoog liep dat men hand gemeen geraakte. De huurder, een kleennaker, kreeg daarbij eene diepe beitelsnede over een zijner handen, ter wijl zijn huisheer met een met minder gevaarlijk wapen een hamer eene diepe verwonding in de nabijheid van den rechter slaap ontving. Indien de slag eenige centimeters verder ware toege bracht, dan zou de slaap zeker getrof fen geweest zijn, en zou hij, blijkens het geneeskundig advies, terstond gedood wezen. De plaatselijke maréchaussée heeft de zaak onderzocht en daarvan proces verbaal opgemaakt. Vanwege H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen, geb. piinses Sophie der Nederlanden, mocht de lieer M. A. Peik een schrijven ontvangen, waaiin hein medegedeeld werd, dal de vorstin met waai deel ing en ingenomen heid van zijn werkje over het Protestan tisme in Luxembuig kennis genomen en besloten had, als stoffelijk blijk van haie belangstelling, wedeiom een gift van 500 maik ten behoeve der Protestanten in het zuiden van het groolhei togdom Luxemburg den kerkeraad toe te ken nen, met het voornemen, om later wel licht riog meer te doen, indien de om standigheden 11. K. H. daartoe zouden kunnen doen besluiten. De officier van justitie te Heeren veen heeft door den brigadier Beerta, te Noord- Javaansche Roman. DOOR MARIA BOGOR. 22) «Kousouma!" herhaalde de vreemde ling op een toon van verbazing, want hij had het jonge Indische meisje niet her kend. De eenzaamheid der plaats en het geheimzinnige van deze ontmoeting maak ten hem stoutmoedig. «Wanneer ge schoon zijt," zeide hij tot de Javaansche, «zult ge ook wel een hart vinden, en dan zult ge gelukkig worden!" «Maar ik wil dat het hart mij geheel toebehoore, evenals ook ik het geheel zal toebehooren het zal mij altijd moe ten liefhebben!...." «Altijd?" »Jal" «Ge gelooft dus aan liefde?" «Ja, en ik vind u heel slecht, want ge hebt gezegd dat de liefde een leugen is." nik heb de waarheid gezegd. Luister! Ook ik heb de behoefte gevoeld om lief te hebben, toen mijn hait nog jong en rein was evenals het uwe. Ik heb een jong meisje liefgehad, waarvan ik ge loofde dat ze mij geheel toebehoorde. Ik ben heengegaan, omdat mijn plicht mij naar elders liep, en toen ik teiugkwam, was het meisje de vrouw van een ander. Daarom vervloek ik de liefde en noem ik haar een leugen." «Was zij schoon, zij', die ge hebt lief gehad «O ja Zoo schoon als de engelen, die u in den droom verschij nen." »Was het een Indische «Neen «Een Indische zou niet de vrouw van een ander zijn geworden zij zou op u gewacht hebben." «Zoudt ge dat denken «Ja I" Ongemerkt waren zij buiten het bam- boesboschje gekomen, en bevonden zich nu vlak bij bet paleis. De maan bescheen met haar volle licht het gelaat van Hugo de Voss, en nu herkende ook de Indische hem. »Zijt gij het!?" zeide zij en een innerlijke ontroering deed haar hart sneller kloppen, terwijl zij den weg naar hare hut insloeg. «Ja, ik ben het. Herinnert ge u de oular-vlan nog. Kousouma?" «O ja!" zeide het jonge meisje, en verhaastte, hoe langer zoo meer verlegen en angstig hare schieden. «Waarom wilt ge mij ontvlieden «Omdat ik bang ben ge zijt zoo bleek en zoo schoon I" voegde zij er half fluis terend bij. «Wees onbezorgd, mijn kind I ik ben geen slecht mensch." Het meisjs bleef wederom staan. «Wat zijt ge schoon I" zeide hij en tilde haie lange haren op, die haar als met een zwart zyden mantel omhulden. «Ben ik nog mooier dan het blanke meisje, dat ge hebt lief gehad «O ja, veel schooner!" antwooidde Hugo de Voss, in gedachten verzonken. Hij kwam dichter bij Kousouma staan en drukte een kus op haar voorhoofd. In haar on schuld keek liet kind hem glimlachend aan. Zij scheen hem niet te begrijpen. «Waarom vei toeft ge hier zoo in het duister?" vroeg hij op vriendelijken toon; «zijt ge niet bang «O neen 1 's Nachts kruipen de slangen weg, eri het park is zoo mooi, als het maanlicht op het varenkruid speelt I Dan kom ik naar het water kijken en praat ik met de sterren en ik ben volstrekt niet bang, want de schildwachten laten niemand in het park komen." «Maar ik ben er toch I" «Ja, dat is waar; hoe zijt ge er in gekomen?" «Dat is mijn geheim antwoordde de jonge man lachend. «Kom aan, Nanni slaapt reeds ik zal zachtjes naar binnen gaan, om haar niet wakker te maken. Nanni weet niet, dat ik 's nachts zoo loop te mijmeren. Maar ik zal voortaan niet meer mijmeren, en ik kom ook niet meer naar de sterren knken, want nu ben ik toch werkeliik bang I" «Toch niet voor mij Hugo de Voss keek het jonge meisje lang en uitvor- scliend aan, en deze sloeg onwillekeurig hare oogen voor hem neder. «Ik weet het niet," antwooidde zij met een bevend stemmetjeen meteen was zij verdwenen. XVII De Gouverneur-Generaal gaf een officieel bal, en reeds waren de galerijen van bet paleis te Rijswijk, die met de fiaaiste tropische gewassen en bloemen veisierd waren, gereed om de genoodig- den van den ondeikoning te ontvangen. Uit de velschillende equipages, die vrij snel achter elkander kwamen aanrijden, stapten beneden aan het bordes een tal van allerliefste danseuses, officieren van de land- en zeemacht in hunne schit terende utnfoiinen, bejaaide en eerwaai- dige dienaren van den staat, de borst bedekt niet ridderorden en nog verschil lende andere personages, en mengden zich onder de bonte menigte, waarbij zich ook verscheidene Rajahs en Rhadens met hunne taliijke gevolgen bevonden. Nauwelijks had de klok van het paleis negen uur geslagen, of de staatsiedeuren der hoofdgalerij werden geopend, en traden baron van N. met zijn familie de danszaal binnen. In de verschillende groepen, die zich in de zaal gevormd hadden, kon men duidelijk een gemompel van bewondering onderscheiden, bij het binnentreden van Beatrix, die heden avond haar entrée in de wereld deed. Volgens de regelen der etiquette, had een onzichtbaar orkest bij het binnen komen van den Gouverneur-Generaal liet volkslied gespeeld, en had men onmid dellijk een kring gevormd rond den baron en de barones. Niet zoodra was de laatste toon van het vaderlaridsche lied weggestorven, of de ondeikoning bood zijn aim aan de eebtgenoote van den admiraal Mevrouw van N. nam den arm van den vice- president van den Raad van Indië en de traditioneele wandeling begon. Dit was een vervelende en tamelijk stijve cere monie. Beatiix volgde onmiddellijk achter haar moeder aan den arm van den ouden admiiaal, die allesbehalve op zijn gemak was, dat hij gedwongen was om eeri kwartier lang allerlei aaidigheden en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1