Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. wolde, een nauwkeurig onderzoek doen instellen naar de oorzaken van den dood der ame vrouw, wier lijk te Oldeberkoop bij een hoop takken is gevonden. De Enpelsche Regeering heeft besloten het in ons land toepast stelsel van afma king van longziekte en verdachte runde ren te volgen. In e.eri in Mansion House te Londen, onder leiding van den Lord-Mayor ge houden meeting, waai aan ook vele edelen, o. a. de hertog van Cambridge, lord Wolseley enz. deelnamen, is besloten een beroep op het volk te doen om gelden bijeen te brengen lot oplichting van een gedenkteeken op het kerkhof-Evers te Brussel, ter gedachtenis aari de bij Water loo gesneuvelde Engelschen. Binnen weinige dagen wordtin Duitsch- land een algemeen amnestie-besluit van Keizer Frederik te gemoet gezien. Behalve de gevangenen die, wegens goed gedrag, in vrijheid gesteld worden of afslag krijgen, zullen ook de veroordeelden wegens persdelicten en majesteitsschennis giatie ontvangen; ock militaire veroordeelden worden in de amnestie begrepen, maai de aan hoogverraad schuldig verklaarde personen zijn van den maatregel uitge sloten. Nadat laatstleden Vrijdag de Pruisische ministers ten paleize te Charlottenburg den eed in handen des Keizers hadden afgelegd, is er een «kroonraad" gehou den. Deze benaming komt, ingevolge bevel des Keizers, voortaan in plaats van de tot nu toe gebruikelijke benaming zitting van den ministerraad. Bismarck vierde eergisteren zijn 50-jarig jubileum als militair; den 25en Maart 1838 legde hij den eed af bij hetgarde- jager-bataljon. Het feest werd natuurlijk stil gevierd Moltke, de Minister van Oorlog, Bronsart von Schellendorf en de chef van het militair kabinet, Albedyll, kwamen dineeren. Er wordt druk gewerkt aan het ver vaal dipen van de stempels en vormen voor de gouden en zilveren munten met de beeltenis van Keizer Frederik. Nog in 't laatst van deze rnaand zullen de eerste Duilsche goudstukken met 's Keizers beeld, door hem zelf uit verschillende proeven gekozen, in omloop komen. Vreeselijke tijdingen zijn van plaatsen aan de Nogat en den Weichsel ontvan gen. Tengevolge van ijsopstopping is de vloed bij Muilenburg binnen twee uren vijItien voet gewassen In de dijken aan deri rechteioever van de Nogat is eene door biaak gekomen; een gat ter breedte van 400 meter is er in geslagen. Tien doipen zijn daardoor overst! nomd, en hel walei is dooigediongen tot de stad Maiienbuig, waai het postkantoor, het gerechtshof, de gevangenis en andere gehouwen zoo spoedig onder water waren gezet, dat de brandweer niet dan met levensgevaar de menschen kon redden. Thans zijn aldaar twee vierkante mijlen laag gelegen grond overstroomd. Reus achtige ijssi hotsen drijven te midden van het water. Ook in het vijf mijlen verder noorde lijk liggende Elbirig is er ten gevolge van ijsopstoppingen groote watersnood, zoodat de door vele fabi iekai beiders be woonde voorsteden onder waterslaan. In de plaatsen aan den Weichsel en de Nogat leveit de ijsgang een huivering wekkend gezicht op, daar de wassende vloed torenhooge ijsschotsen met zich voert, die alles wat zij op haren weg ontmoeten, boomen, huizen, enz. neer halen. Omtrent den omvang der schade aan goed en het vei lies van menschenleveus is nog volstrekt geen raming te maken. Tegen Bonlanger zijn twee beschuldi gingen ingebracht, n.l. dat liy Clermont zou hebben verlaten en in een document een dienstbrief zou hebben aangehaald. Boulanger erkende, dat zijn eerste straf vleierijen te debiteeren aan de jeugdige schoone, aan wie de hooge rang, dien zij bekleedde, een nog grooter luister bij zette. Freule Corneras wandelde bedaard en ernstig voort, terwijl zij een onverschil ligen en koelen blik over de menigte liet gaan. Nooit was zij schooner geweest dan thans. Hare schouders en armen, die een Venus haar benijd zou hebben, wonnen het in blankheid van de witte tulle van haar kleed. Een enkel snoer paarlen sierde haar hals, en haar prach tig kopje stond fier op den schoon ge- vormden nek. Haar zwaar, koperkleurig haar zat zoo eenvoudig mogelijk in een enkelen wrong, en even boven haar voorhoofd prijkte daarin een diamanten sterretje. Geen enkel gouden sieraad, geen enkel lintje Het geheele toilet van freule Corneras bestond uit tulle, paailen en diamanten een toilet, dat zij met haar uiterst lijnen smaak zelf had uit gezocht. Een oogenblik later begon de muziek van het état-mejnr de, eerste maten van een polka te spelen. Een der adjudanten nadeide het jonge meisje en vroeg haai of zij dezen dans wilde doen met een der hoogste waardig! oidsbekleeders, wiens naam hij haai noemde. Een minachtend glimlachen speelde even om den mond billijk was, maar men wil hem opnieuw treffen orn eene politieke quaestie. Hij protesteerde in naam der wet en ver zocht zijn rechters, met wie hij morgen tegen Duitschland zou willen strijden, hem niet den titel van soldaat te ont nemen. zijn eenige bezitting en zijn eenige eerzucht. De overstroomingen richten in Hon garije groote schade aan. Het graafschap Bekes is grootendeels overstroomd. De groote stad Tarsca, op den Köros, waar 2000 man aan eenen dijk bij de stad werkten, kan aan den ondergang niet ontsnappen, zoo de dijk tusschen Pest en Arad doorbreekt. De wateren, die Csaba bedreigden, zijn ten gevolge eener andere dijkbreuk, gedeeltelijk weggeloo- pen dat toeval heeft die stad gered, waar reeds 50 huizen ingestort waren; een bataillou voetvolk is er Donderdag aan gekomen, om op de meest bedreigde punten dijken op te richten, Ook het kerkhof van Csaba heeft veel geleden, al de grafzerken zijn van hunne plaatsen gestroomd; zelfs vele lijkkisten en lijken dreven op liet water. Een gedeelte van Croatië is ook overstroomd; de stad Agram heeft veel geleden alsook de om liggende doipen. De wateren der Labor- cza hebhen de stad Lasztomer en zes dorpen van het gi aafschap Lempliri over stroomd. Buiten de stad zijn vele huizen door ijsschotsen omvergerukt en bijna al de voorraadschuren der landbouwers zijn met hunnen inhoud vernield. Bij de op gisteren gehouden ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Amersfoort werden uitgebracht 2342 stemmen, 7 waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 11(38 bedroeg. Gekozen werd Mr. zE. Inwon Mackay met '1443 st., terwijl Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout 890 st. verkreeg. De Godsdienstoefeningen, in de Vrije Ger. Gemeente alhier, zullen de beide Paaschdagen geleid worden door den Heer G. J. Wolbers, van Ambt Doetinchem. Goeden Viijdag is er geen dienst, Gisteren is door B. en W. ten Raad- huize, ten behoeve van de nieuwe jon gensschool, aanbesteed de levering van: 1. Twee kachels en het veranderen van twee oude kachels. Minste inschrijver de heer W'. F. H. Tabernal alhier, voor f 165; 2. schoolbanken en andere meubelen. Minste inschrijver de heer C. Diters, timmerman alhier, voor f 438 en 3. gordijnen enz. Minste inschrijver de heer Ph. Smit. Schilder alhier, voor f 168. De onderscheidene levérantiën zijn den minsten inschrijvers gegund. Door de aandeelhouders in de naamlooze vennootschap Amersfoortsche Beiersch bierbrouwerij" is besloten over 1887 geen dividend uit te keeren. In eene vergadering van de Ver- eeniging tot bevoidering van 's land weer baarheid «Eendracht maakt Macht" is be sloten de zomeroefeningen op Dinsdag te houden. Een voorstel van een der leden om het bestuur van den schulterijkader- bond te verzoeken, de vereeniging bij den aanstaanden schietwedstrijd in de gele genheid te stellen, buiten mededinging, blijken barer geoefendheid te geven, werd aangehouden, om bij het bestuur een punt van overweging uiltemaken dat hieromtrent zal dienen van advies. In de plaats van den heer D. P. Bonk, die naar elders vertrekt, is tot penningmees ter benoemd de heer A. van Sand brink. Het Departement Amersfoort der Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid houd Donderdag 29 Afaart e.k. in de kleine zaal van Amici- tia eene vergadering, waarin door een van Beatrix, en op ietwat spottenden toon vroeg zij «Welzoo danst mijnheer X. ook nog De Heer X was hoog be jaard en het kon Beatrix weinig schelen om zulk een danser te hebben. «Om u te dienen, freulemet u zal hij dansen. Dit is een eer en een hulde die hij bewijst aan de dochter van den Gouverneur Generaal, die heden avond voor hel eerst in de salons haars vaders verschijnt." «O in dat geval zeg, dat het mij zeer aangenaam zal zijn," Beatrix danste slechts twee minuten met hem, gaf toen te kennen dat zij de hitte te ondragelijk vond en wandelde vervolgens met haar cavalier eer.ige malen de zaal op en neder, om op haar gemak de verschillende groepjes te kun nen gadeslaan. Plotseling ontmoette haar blik dien van een jongen man, die de uniform van kapitein ter zee droeg. Het was Hugo de Voss, wiens blikken gedu- lende eenige ooaenblikken onafgewend en vol bewondering op freule Corneras gevestigd bleven De vurige sti aal waai in deze beide blikken elkander ontmoetten, scheen op beide personen dezelfde ver- blindende uitwerking te hebben. Beatrix sloeg hare oogen niet neder en Hugo de Voss bleef haar aankijken, zooals men een schilderij of een standbeeld bekijkt. der leden eene lezing zal worden gehou den over tSteenkolengas, tot verlichting, verwarming en drijfkracht"de lezing zal worden toegelicht door proefnemin gen, o.a. ook zullen de leden worden bekend gemaakt met de nieuwe Regene ratief-Gaslamp van Fr. Siemens, die bij gelijk gasverbruik 3 a 4 maal meer licht geeft dan de gewone vleermuisbranders. Eene dier lampen zal voor dezen avond het vergaderlocaal verlichten. Aangezien dit onderwerp ook voor de stad onzer inwoning van groot belang is en niet leden geïntroduceerd kunnen worden, hetzij door de leden, of door het bestuur, zoo vermeenden wij onze lezers op het bovenstaande attent te moeten maken. Naar wij vernemen zal op Donder dag 5 April e.k door de élèves van den heer Boekelman, muziekonderwijzer alhier, eene Soirée Musicale worden gegeven, met welwillende medewerking van den zeer gunstig bekenden musicus J Sebas- tion Boekelman uit Utrecht en zekeren lieer H. J. M. als baritonzanger. De vorige uitvoeringen van den heer Boekelman vielen algemeen in den smaak, waarom wij dan ook niet twijfelen of het aantal handteekeningen op ile circu- |eerende lijst, zal ook ditmaal helangiijk zijn, te meer daar de opbrengst voor een weldadig doel zal bestemd worden. Buiten inteekening wordt de entreepi ijs met 50 cents verhoogd. Aan den korporaal van der Veer, van de 5. batterij 1. reg. veld artillerie alhier is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen mil. dienst uit gereikt. dan. Heb je ook gelezen, dat Domela Nieuwenhuis ir. het Walhalla in Den Haag voor een groote vergadering hoor ders en hoorderessen gesproken heeft over de rechten van de vrouw? Piet. Zoo wil hij ook al aan de vrou wen het recht toekennen om militairen dienstplicht te vervullen? Dat doet hij zeker, om de werkloozen, met wie hij later zijn fortuin zal deelen, aan arbeid te helpen, want dan zullen er voor in fant-, caval- en artilleristinnen kazernes gebouwd, en uniformen gemaakt moeten worden. J. Neen, daar heb ik niet van gehoord, maar wel dat heel wat hoorderessen en hoorders onder zijn voordracht de zaal verlieten, omdat hij over dingen sprak, waar menschen, die nog gevoel van schaamte hebben, niet gewoon zijn over te spreken of te hooren spreken. P. Als hij zoo van wal steekt, wie weet wat de leden van de Tweede Kamer dan nog van hem te hooren krijgen. Daar zit hij alleen onder heeren., J Ja, maar hij zit er nog niet. Kan hij trouw blijven aan de beginselen, die hij heeft verkondigd, en levens getrouw heid aan de Grondwet zweren (beloven) Utreclit. Op de j.l. Maandag alhier gehouden Puimpaardenmarkt, die begun stigd door vrij goed weder diuk bezocht was, waien aan de lijn en in de stal len 1349 paarden en veulens. Er waren vele binnen- en buitenlandsche kooplie den aanwezig, zoodat er dan ook nog al redelijk werd vei kocht. Voor de paarden werd besteed van f 30.tot f 800,en voor veulens van f 100,tot f 250,vooral naar flinke werkpaarden was veel vraag. In de Vecht onder deze Gemeente werd j.l. Dinsdagmorgen het lijk ge- Het duurde echter niet lang of een zon derling gevoel doortintelde hem en, toen het jonge meisje tot in zijn onmiddel lijke nabijheid gekomen was en daar omkeerde, om hare wandeling naar het andere einde der zaal vooit te zetten, voelde hij zijn pols sneller kloppen en had hij een gewaarwording alsof er van de blanke schouders, die sti ijkelings langs hem heen waien gegaan, een magnetische stroom op hem was overgegaan. «Wat een prachtig schepsel zeide hij half binnensmonds, terwijl hij de wolk tulle naoogde, die langzaam tusschen de andere paren verdween, «en wat zit er een leven in dat scboone lichaam Zou er een ziel schuilen achter dien vlam- inenden blik, of is het alleen de stof, die de stof aantrekt Wie weet hetZoo zijn de vrouwen immers allen Zij glimlachen u toe en toch zou niemand weten te zeggen, of achter dien glimlach de ademtocht van een engel dan wel de beet eener slang verscholen is Hoe wel lustig klopt die boezem onder haar zijden spencei en hoe verleidelijk noodt die ge bogen hals tot kussen I Beatiix was genoodzaakt om nog een paar andeie beleefdheidsaanzoeken tot dansen aan te nemen, maar ten laatste begon hare officiëele positie haar toch te vervelen- «Mij dunkt, kolonel," zeide zij vischt van een onbekend manspersoon, naar gis 35 jaren oud, vermoedelijk een poldei werker. Het lijk dat tusschen het roer eener Schroefboot beklemd zat, was bijna geheel naakt en verkeerde reeds in gevorderde staat van ontbinding, ter wijl een aantal wonden aan hoofd en lichaam doen vermoeden, dat het ook reeds met de schroef van de een of an dere boot in aanraking is geweest. Baarn. Donderdag j.l. vierden de leerlingen van school No. 2 (Oosterheide) weder een genoeglijk schoolfeest. De Commissie voor getrouw jaarlijksch school bezoek hield n.l. dien dag prijsuitdeeling. Met genoegen mag de commissie op de vruchten van hare offervaardigheid neer zien want telken jare worden de absen ten minder. Ditmaal waren er slechts een vijftiental leerlingen, die meer dan 40 maal de school hadden verzuimd en die tot het feest met werden toegelaten. Meer dan de helft der leerlingen had minder dan 4 verzuimen, welke dan ook een fiaai boek wei k ontvingen; teiwijl een vrij gioot getal niet één verzuim gemaakt had, aan welke leerlingen een -paar bank boekje weid uitgereikt. De Voorzitter, de heer Burgemeester, spiak de kinderen op een hartelijke wijze toe en maande ze aan om op den inge slagen weg voort te gaan. De vreugde steeg ten top toen allen op krentenbrood en chocolade ruimschoots onthaald werden. Een woord van hulde aan de commis sie die zulk een goede zaak met zulk een verrassenden uitslag voorstaat. Door de politie is de hand gelegd op zekeren van L., die zich aan diefstal van eenige konijnen schuldig had ge maakt. De persoon in questie stond reeds lar.gen tijd te veel onder den in vloed der vergunning, zoodal hij thans de gevolgen daarvan zal ondervinden. De vorige week werd in het hotel Velaars de 2de uitvoering van Kamer muziek door den heer Ruygrok gegeven. Evenals bij de eerste uitvoering, smaak ten allen ook ditmaal een fijn kunstgenot, zooais wij slechts zelden hier iu de ge legenheid zijn te genieten. Wij behoeven zeker wel geen opwekking te doen, om de laatste uitvoering in dit seizoen bij te gaan wonen, want zulk een wijn be hoeft geen krans. Baruereld, 20 Maart. De verdeeling van de Maalschap te Voorthuizen, onder deze gemeente, nadert hare voltooiing. Over het geheel schijnen de geërfden nogal tevreden over het hun toegewezen aandeel. De verdeeling van de Maalschap van Kootwijk, eveneens onder deze gemeente komt reeds morgen in behandeling. Het plan van verdeeling wordt alsdan aan liet oordeel der vergadering onderworpen. De groote houtveilingen op dit deel der Veluwe zullen spoedig geëindigd zijn. Dooreen werd 40 pCt. minder be steed dan toen voor acht jaar het hout terzelfde plaatse werd verkocht. Naar schors blijft de vraag gering en de voor raad Bosjeshout van vorige jaren is nog altijd even groot. Bij de doleerende gemeente alhier is beroepen, de heer D. J. van Brummen, pred. bij de Chr. Ger. gem. te Doidrechl. Harderwijk. Iemand die onlangs geteekend had voor Indië, vroeg verlof met zijne «tante." die over was gekomen om van haar «neefje" nog eens hartelijk afscheid te nemen, eene kleine wandeling te rnogen maken. Zij wandelden tot over het spoor; en sloegen af naar het slinger- boschje, waar zij niet opziende tegen de sneeuwhopen, eens recht van de len'e- lucht wilden genieten. Het zachte lente weder deed den man zoo'n goed, dat hij zijn geheele uniform uittrok toen het liern echter te luchtig werd, kleedde hij tot den heer Hull, die in haar nabijheid storid, «dat ik er nu genoeg van heb Ik zou mij gaarne ook wel een weinig wil len amuseeren, of krijg ik geen andere dansers dan leden van den Raad van Indië en oude generaals Mijnheer hol begon te lachen. «Pardon, freule," zeide hij «zoodra zij, die aan spraak mogen maken op de eer om het eeist met u te dansen, hun beurt gehad hebben komen de anderen. Zie maar eens, daar komt de baron Hugo de Voss reeds met een der adjudanten naar u toe. Hij komt u zeker voor de volgende wals vragen." «Wie is die baron de Vos?" «Een zeer kundig kapitein ter zee, en daarenboven zeer eerzuchtig. Zijn vader is een intieme vriend van zijn Excellen tie, en de baron is van morgen op audiëntie geweest, bij welke gelegenheid, hij, naar ik hoor, is uitgenoodigd om een dag of wat op Buitenzorg door te bren gen." Gedurende dit gesprek was de jonge zeeofficier met den adjudant door de menigte heen gedrongen, welke laatste hem werkelijk aan fieule Corneras zou voorstellen en mijnheer Hol had nauwe lijks uitgesproken, of Hugo de Voss maakte reeds een buiging voor het jonge meisje. zich weer aan, maar bij ongeluk in bur- gerkleeding. De tijd van vertrek voor zijn lieve «tante" was langzamerhand aangebroken. Bij verrassing nam ïij een kaartje voor haren „neef' (ze had zelf een retourtje,) waarvan ze nog maar niet scheiden kon, en haalde hem over een eind mede te gaan. Ongelukkig echter was dat tegen den zfn van den brigadiei-majoor Borghstijn, die hem beleefd verzocht daartoe eerst per missie te vragen aan zijne superieuren. Deze schenen het niet goed te vinden en lieten hem wegens zijne schromelijke vergissing bij het aantrekken van zijne kleeding achter den grendel zetten. «Tantelief" was ondertusschen vertrok ken en had voor hare koude handen de handschoenen van «neef" maar medegeno men. De militaire kleeding werd gevonden onder een hoop sneeuw, maar waar kwam die burgerkleeding vandaan? men had toch geen pakje of iets bij zich gehad. Well van onder de tournure....!! Wageningen. In de vorige week zijn alhier circa 70,000 kilo's tabak van hel 1887er gewas verkocht tegen f 11 per 50 KG. de geheele plant. Er blijkt thans, dat het gewas aanmerkelijk beter is dan dat van 1885. Vooral het best goed is veel zwaarder. Ook te Ochten in de Betuwe zijn verscheidene partijen van de hand gedaan, hier voor f 12 tot f 14 per 50 KG. Een kiezer te Schiedam, die on bekend wensrht te blijven, heeft, uit dankbaarheid over den uitslag der var- kiezing in dat district van een lid voor de 'Iweede Kamer, aan het diaconie-arm bestuur der hervormde gemeente aldaar eene gift ter hand gesteld van f 500, ten behoeve van de armen dier gezindte. Een eerzaam inwoner van Wageningen had in de courant gelezen hoe eenige heeren de restaureering van de Steenen tafel bij de Grebbe hadden voorgenomen, wegens de historische vermaardheid aan die plaats verbonden. Dezer dagen zeide hij dienaangaande het volgende: «Me dunkt, ze beginnen nu wel haast met hel bouwen van de restauratie in de Grebbe. Nu, dat zal voor het hotel aldaar ook een scha zijn Het kostte heel wat moeite dat heer te beduiden, dat restauree ring van de Steenen tefel heel iets anders is dan het bouwen van eene restauratie te dier plaatse. Men schrijft uit Schiedam «Het over winningslied, dat op de feestelijke bijeen komst der liberalen, Woensdag avond jl. in Musis Sacrumbij het binnenkomen van den heer Patijn, werd gezongen, was voor het raam van den boekhande laar G. Odé, alhier, gehangen. Nadat van zekeren B. de boodschap was ont vangen, dat die liederen moesten weg genomen worden, waaraan niet werd voldaan, werd 's avonds, te ongeveer 9 ure, een der groote spiegelruiten met een steen ingeworpen. De dader zal zeker wel niet ver te zoeken zijn." Een groote concurrent I De ge heele veestapel der Vereenigde Staten bedraagt thans bijna 50 millioen stuks. Er zijn 13 millioen paarden, 43 millioen schapen en niet minder dan 44 millioen varkens. Een huwelijk in iiet hospitaal. Den 17 dezer werd in het militair hospitaal te 's-Hage het huwelijk voltrokken tus schen den jager U. en zijne bruid. De bruidegom, die zwaar ziek is was in de ofïicierszaal overgebracht, die door het veisieren met bloeu en enz. eenigszins in overeenstemming was gebiacht met de plechtigheid, welke zou plaats hebben, terwijl door de doktoren zorg was ge dragen, dat het de familiebetrekkingen, «Ik heb de eer u den baron de Voss te presenteeren en hij verzoekt u om de eerstvolgende wals met u te doen." Beatrix beantwoordde den groet van den zeeman, en zeide met een vriende lijk lachtje «het zal mij zeer aangenaam zijn, mijnheer." «Ik dank u zeer, freule." Onmiddellijk daarop speelde het orkest de indroductie van een wals van Strauss. Hugo omvatte met zijn gespierden arm de tengere leest van het jonge meisje en beide verdwenen in de rij der dansenden. Beatrix danste veirukkelijk en de wijze, waaropzij met haar buigzaam en bekoorlijk lichaam half tegen haar cavalier aanleunde, bracht den baron tamelijk in verwarring,- zóó bevallig en verleidelijk was iedere be weging van freule Corneras. «U schijnt veel van walsen te houden, mijnheer," zeide zij toen het orkest op hield met spelenmen kan het opmer ken aan het plezier waarmede ge danst. Trouwens dit verwondert mij niet, want naar men zegt, houden de zeelieden over 't algemeen veel van dansen. Hoe zou dat toch komen t Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2