Advertentiën. I, PHOTOGRAPHIE. J. W. WENTZEL, Amersfoort. Levensgrootte BINNENLAND. Plaatselijke berichten Provinciale berichten. Ingezonden. Hulpbank te Amersfoort. Spaarbank. Gevraagd mi tijd voor herleving der monarchie begint zachtjes aan te naderen. Hoe die er uit zal zien, is moeielijk te zeggen, wegens het min gehalte van de candidaten naar de alleenheer schappij. Maar onmogelijk komt het ons niet voor, dat de tentoonstelling van 1889. ter herdenking van het eeuwgetijde der Fransche revolutie, nog een heel ander karakter krijgt en niet door een president der Repu bliek wordt geopend. Dooi Z. M. de Koning is benoemd tot burgein. der gem. Nederhemeit J. L. W. baron van Hardenbroek. H. M. de Koningin is gisteren met prinses Wilhelmina in een open landauei uitgereden. Bij den minister van waterstaat, enz. is concessie aangevraagd voor den aaideg var. een locaalspooi weg van het station van den Rhijnspooi weg te Ede over Lunteren, Burneveld en Voorthuizen naar de haven le Nijkerk. Vóór eenige dagen ging de viouw van een winkelier le Sint Philipsland even uit de huiskamer om in den winkel te helpenzij zette baar driejarig doch tertje in een kinderstoel voor het raam. Gedurende hare afwezigheid greep hel kind een doosje lucifers, waardoor het onder het spelen in brand geraakte. Door een paar voorbijgangers werd dit opge- meikl, die de gesloten deur opentrapten en het brandende kind in eene tobbe met water bielden, om den brand te blusschen. Het kind had echter reeds zoodanige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen daarvan den volgenden dag ;s overleden. In de Sacramentsstraat te Leeuwar den is gister nacht eeDe 71 jarige vrouw, terwijl zij met een doofpot in de hand naar beneden zou gaan, van de trappen gevallen. Zij was onmiddellijk dood. Op den Hollandschen IJzeren-Spoor weg vindt men wagens, waarin men lezen kanidit noodsignaal inoet men gebiuiken in Duitschland" en udat nood signaal moet men gebruiken in Frank rijk." Welk signaal, vraagt het Leidsclie Dagblad terecht, moet men nu gebruiken in Nederland, dat voor Frankrijk of dat voor Duitschland Of is er geen nood signaal voor oris land? Op den tweeden Paaschdag girig een vader, bewoner van een der dorpen in den omtrek van Arnhem, met zijn 9-jarig zoontje naar de Paaschweide. Ilij raakte zyn kind kwijt en eerst een dag later is het te Schaaisbergen gevonden. In het lokaal Frascati te Amster dam, vergaderde Woensdagavond de af- deeling Amsterdam der «Vereeniging ter Christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwljjders"(gesticht Veldwijk te Eimeloo). De voorzitter, de heer B. van Schelven, opende met gebed de ver gadering, waarna door hem een hoofd stuk uit den Bijbel werd voorgelezen. In korte Woorden zette de heer van Schelven vervolgens uiteen waarom deze inrichting was tot stand gekomen. Het Christenvolk gevoelde er reeds lang be hoefte aan de inrichtingen van den Staat bevredigden niet meer, daar hier alleen de lijders werden opgenomen om ze uit de maatschappij te verwijderen, waar ze gevaarlijk kunnen zijn, terwijl Veldwijk de ongelukkigen met deernis opneemt en onder Gods genade tracht te genezen. Gelukkig zeide spreker is het Cristenvolk wakker geworden, en is de zaak, onder Gods zegen, met kracht aangevat. De vereeniging bestaat vier jaar en mag zich reeds in een ongeken- den bloei verheugen, en dit r.Kes is door particulier initiatief tot stand gebracht. De leening, groot f200,000, dienende tot stichting der gebouwen, was spoedig bijeengekomen, terwijl men er ook in mocht slagen een dokter te vinden, die niet uitsluitend op de wetenschap het oog hield gevestigd, doch die tevens een geloovig Christen was. In die mate gaat de stichting vooruit dat men reeds aan een nieuw paviljoen bezig is voor zenuwlijders. Ondanks dit alles echter moet er steeds geld zijn, om nieuwe patiënten te kunnen opnemen, die zelf hun verplegingskosten niet kun nen bekostigen. Vele ongelukkigen, die aan deze ziekte lijden, bevinden zich nog te Amsterdam, die nu naar een andere inrichting gaan, doch wier opneming te Veldwijk heilzaam zou werken. De correspondent der Veieeniging, de heer mr. Th. Heemskei k, verkreeg daarop het woord, om nog eenige rnededeelingen betreffende de afdeeling ten beste te geven. Ruim 200 li-den is de afdeeling sterk, contribueerende f900. Ook door hem werd op het nut der Vereeniging gewezen en de noodzakelijkheid van meer leden en ook meer giften uiteengezet. Een opwekking in dien geest zal weldra in ruimer kring worden verspreid. Na nog eenige huishoudelijke zaken, het benoemen van afgevaardigden enz., werd de vergadering gesloten. 1 April de Zto. Ct. meldt, dat te Steenwijk een tortelduif gestorven is in den ouderdom van 105 jaar, Het N. v. d. D. bericht, dat te Wolvega door de firma PosthumaWeijer, een courant zal worden uitgegeven van socialistische richting. De eene firmant is anti-revolu tionair en de andere sociaal-democraat. Vad) Gisteren werden van Texel de eer ste kievitseieren naar Amsterdam verzon den. Van de opgeroepen jongelingen zijn eergisteren bij het instructie-bataljon in dienst gesteld 40 volontairs, 6 werden afgekeurd, 1 voldeed niet aan het school examen, terwijl 1 uitstel heeft gevraagd. Uit Wapeningen schrijft men: «Het water blijft fiink vallen. Toch staan nog tal van uiterwaarden tot groote schade van landbouwers en werklieden, onder water. Te Opheusden was heden de overtocht voor rij- en voertuigen nog gestremd. Aan het Lexkerveer overtocht per gierpont. Het Mannenswaaidsche veer geheel gestremd. De benedenste polder is geheel ondergeloopen." Het lemontedepót te Milligen on dergaat eene belangrijke uitbreiding, en in verband daarmede zal het aantal paar den aanmerkelijk worden vergroot. Te Bierum (Gron.) heeft men eene lijst laten rondgaan, waarop 150 hoof den van huisgezinnen hunne namen plaat- stpn, te kennen gevende, dat zij op Zondag niets (noodzaak uitgezonderd) van de posterij wenschen te ontvangen. Er bleven 26 gezinshoofden over, die het bij het oude wenschten te doen blijven. Naar men verneemt zullen dit jaar ernstigen pogingen worden gedaan tot oprichting van een Nederlandschen Zwemmersbond. Te Ommen zijn bij de verkiezing van een lid voor de tweede Kamer der Staten-Generaal uitgebracht 2106 stem men. Gekozen is de heer J. van Alphen (anti-revolutionair) met 1264 stemmen. De heer jhr. G. J van der Wijk bekwam 833 stemmen. De heer Mr. zE. baron Mackay beeft de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Amersfoort aan genomen. Naar wij vernemen is de heer Mackay de samenstelling van een nieuw Ministerie opgedragen en werd Donder- dagnamiddag te 2 uren door Z. M. den Koning ontvangen. In wel ingerichte kringen wil men weten, dat een voor dracht aan Z. M. zou zijn gedaande namen echter die genoemd worden loo- pen uiteen. Het oorspronkelijk kohier van den boofdelijken omslag voor 1888, door burg. en weth. den gemeenteraad aangeboden, bedraagd f 44077. 98' Donderdag 1.1. heeft onze stadge noot de heer J H. Fortuin met goed ge volg examen afgelegd voor onderwijzer. Gisteren morgen geraakte op de Langestraat een voor een wagen gespan nen paard van een buitenman op hol doch veroorzaakte, niettegenstaande de buitengewone drukte der markt, geen ongelukken of schade. Het dier werd op de Vurkenmarkt door een politieagent gegrepen. Een boerinnetje uit Soest die waar schijnlijk zeer netjes aangedaan in hare gemeente uit wandelen wilde gaan, trachtte alhier een vijftal winkeliers voor ver schillende goederen tot een aanzienlijk bedrag op te lichten en nadat hare zesde poging gelukt was en zij met de buit wilde vertrekken belette de hoofdagent van politie, die iets ter ooren was ge komen, haar verder in hare plannen en nam haar in arrest. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van Woensdag het kohier van den boofdelijken omslag, dienst 1888, vastgesteld tot een bedrag van f 44.077,98s. Besloten werd tot het verleenen van afschrijving van aanslagen in den boof delijken omslag, dienst 1887, wegens vertrek enz., tot een gezamenlijk bedrag van f 1292,44s. Eenige af- en overschrijvingen van posten op de begrooting der schutterij, tot een bedrag van f 108,57, werden goedgekeurd. Ter voldoening van een verzoek van J. Koppen, om verlenging van het riool, buiten de vooimalige Utrechtsche pooit, ten einde de riolen van eenige in aan bouw zijnde huizen daarop te doen uit- wateren, is besloten du riool met 30 meters te verlengen. Naar aanleiding van eene vraag van den heer v. d. Wall Bake, verklaarden B. en W., dat zij er streng de hand aan zouden houden, dat uit deze huizen alleen wasch- en schrob- water en geen facaliën zullen worden afgevoerd. Hel bestuur van de cluistelijk-nationale school aan de Kortegracht heeft verzocht, dat ter voorkoming van ongelukken, vóór het gebouw der school epne balustrade zou worden geplaatst. B. en W. gaven, na overleg met de commissie van fabri cage, den raad in overweging, aan dat verzoek te voldoen. Zij wenschten met de plaatsing van de balustrade aan te vangen aan de oude Vischmarkt, en haar door te trekken tot een paar meters voorbij het gebouw, waarin de school gevestigd is, over eene lengte van om streeks 60 meters. Uit de discussie, die in den raad gevoerd werd, bleek, dat bij B. en W. het voornemen bestaat, lang zamerhand de geheele Korte- en Lange- graclit, in het belang der veiligheid, van balustrades te voorzien. Het crediet van f600 dat nu werd aangevraagd, zou ech ter niet verder strekken dan ter tege moetkoming aan het thans aanhangige verzoek. De raad stond met 10 tegen 2 stemmen dit crediet toe, na verwerping van een voorstel van den heer Zandijk om het tot f 400 te verminderen. In de regeling der jaarwedden van de leeraren aan het gymnasium en de hoo- gete burgerschool is eene wijziging ge bracht, die ten doel heeft, de bepaling, reeds voor den leetaar in de natuurlijke historie en de hebreeuwsche taal aan het gymnasium geldende, dat zij worden gehonoreerd naar het aantal lesuren in de week, ook uit te breiden tot de leeraren in natuurkunde en in scheikunde aan die inrichting. Het honorarium pet wekelijksch lesuur bedraagt f 100'sjaars. Vastgesteld werden politie-verordenin- gen op het rijden en op de straat-politie. Een principieele discussie werd daarbij dour de heer v. d. Wall Bake over de bevoegdheid van liet gemeentebestuur om aan de ingezetenen diensten als: sneeuwopruimen, zandstrooien bij glad- beid, wieden en begieten van de straat, op te leggen. De heer Bake betwijfelde die bevoegdheid en wees op den onge lijkmatigen druk, die door dergelijke voorschriften werd gelegd op de ingeze tenen; voor den voorzitter evenwel be stond ten aanzien van die bevoegdheid geen twijfel. De raad besloot met op één na algemeene stemmen, de hierop betrekkelijke artikelen van de verorde ning op de straatpolitie te behouden. Een voorstel van den heer Bake, om de verplichting, om op aanzegging vanwege B. en W. de straat langs de woningen te begieten, te laten vervullen, werd in getrokken, na de toezegging van den burgemeester, dat B. en W. van de macht, hun door deze bepaling gegeven, slechts in zeer exceptioneele gevallen zouden gebruik maken. Ingekomen is een nieuw voorstel varj B. en W. omtrent de verlichting van het Beukenlaantje. Nader onderzoek heeft er toe geleid, dat het mogelijk is geble ken eene gasleiding te leggen op eerie diepte van 40 cM. zorder dat er wan neer de noodige voorzorgsmaatregelen in acht woiden genomen, vrees voor nadeel aan de boomen behoeft te bestaan. B. en W. stellen nu voor, daar de directeur der gasfabriek niet genegen is in eene petroleumverlichting te voorzien, tot het leggen van de leiding en het plaatsen van twee gaslantaarns over te gaan. Dit vooischot is ter secretaiie nedergelegd. Vooits is ingekomen en ter secretarie nedergelegd een voorstel van B. en W. tot het heffen van een matig marktgeld van neringdoenden van elders, die de weekmarkt komen bezoeken. Dit voor stel is ingediend naar aanleiding van klachten over de concurrentie, die deze kooplieden aan de kleine neringdoenden, in de gemeente gevestigd, aandoen. De kamer van koophandel is van oordeel, dat er geen nadeelige invloed op den bloei der markt te verwachten is van een staangeld van koopwaren, met uit zondering van vee, zuivel, eieren, land en tuinbouwvoortbrengselen. Het raadsbesluit tot .verkoop van de voormalige infirmerie aan het rijk, is goedgekeurd. Tevens werd medegedeeld, dat tot het passeeren der acte kan wor den overgegaan, omdat de minister van justitie verzocht heeft, namens den staat eigenaar te worden van dit terrein, dat tot het bouwen van eene strafgevangenis voor meisjes bestemd is. 327ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 4 en 5 April. (850 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f20,000. No. 10396. Prijs vau flOO. No. 16206. Prijzen van f30. 2905, 2931 2947, 4213, 4253, 4282. 4299, 7330, 7334, 7379, 7398, 7417, 7467, 7472, 8722, 8744, 8749, 8765, 8784, 9841. 9868, 10302. 10315, 10374, 10388, '10403, 10425, 10445, 16106, 16107, 16129, 16143. 16159, 16163, 16175. 16179, 16222, 16303, 16349 16553, 16578, 16588, 16720, 16729, 16741, 16792, 18002, 18088, 19855, 19890, 20429 en 20447. Te zamen 54 prijzen. Volgende trekkingen geschieden, 1619 30 April, 1 3,1417,2225, 2931 Mei, 1 en 5—9 Juni. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Post kantoor te Amersfoort, over de 1 Helft der maand Maait 1888. 1. B. M. en R. Schaap Amsterdam. 2. Mej. J. Spies 3. C. Kuiper Andijk, 4. J. de Bruin Haag. 5. J. van Pulten Harderwijk. 6. D. Hendriks Hilversum. 7. H. Leuzen Woudenberg. Bi iefkaart. 1. A, v. Raven Brieven. Verzonden geweest naar België. 1. H. Roolhaus Gerit. Verzonden geweest naar Duitschland. 1, J. M. Farina Keulen. Harderwijk. Maandagmiddag heeisch- te in onze stad eene ongewone drukte, die zeker wel in verband stond met het prachtige lenteweder. Duizenden, zoowel grooten als kleinen woelden en krijoelden dooreen op de z. g. paaschweide. Ofschoon het in den voormiddag regende, waren uit alle naburige dorpen de boeren stadwaarts getogen, die niet weinig levendigheid veroorzaakten. Tegen den avood werden nog enkele personen in nechtenis genomen, die te veel van de vergunning hadden gebruik gemaakt. Gelukkig werd de orde overigens niet veistoord. Gelukkig gaat het thans met de visscherij alhier wat beter. Groote hoe veelheden hating worden thans aange voerd die aan de bokkingrookerijen gretig werden verkocht. Het is dan ook wel hoog noodig, dat er eens een betere tijd voor de visschers aanbreekt. Weken en maanden achtereen stonden de verdiensten stil en de uitgaven gingen steeds voort, zoodat zij zich noodwendig in zware schulden moesten steken. En daar de haringvisscherij een voornaam middel van bestaan voor Harderwijk is, hoopt men algemeen, dat de vangst nog wat mag voortgaan. SOIREE MUSICALE. Donderdagavond had de zaal van Amicitia een feestelijk aanzien, vele belangstellenden waren om 7 uur bijeengekomen in afwachting van hetgeen de élèves van den heer G. G. Ph. L. Boekelman ten gehoore zouden brengen. De eerste toonen van de ouverture »Egmond" van von Beethoven ruischten in de met groen fraai versierde zaal. Op meesterlijke wijze werd dit werk vertolkt door de 2 oudste leerlingen van den heer Boekelman, die daarmede het genoegen mocht smaken de schoonste vruchten te zien van zijnen arbeid. Ik zou te veel plaats vergen, wanneer ik het uitstekend samengesteld programma nommer voor nornmer ging behandelen, laat ik volstaan met de bewering, dat ieder der leerlingen toonde eenen leermeester te bezitten, die door zijne groote toe wijding en ware belangstelling uitmunt boven velen. De wijze waarop de leerlingen voor het klavier zaten, de wijze waarop zij de vingers hielden, be wezen dat hun leermeester gelet had op zaken, die wel eens te veel genegeerd worden. Van de stukken, die het groote getal leerlingen van den heer Boekelman ten gehoore gaven, trof fen ons vooral. »La rnuette de Portici" van André, menuet aus der Els Dur symphonie von Mozart en de »Marche d'Inauguratiou van Bern. Boekelman; de #Bacarole aus de Oper: »Der Lie- bestrank" van Donizetti, werd op alleraardigste wijze gespeeld door leerlingen van 7 en 8 jaar. Met oprechtheid en een gevoel van dankbaarheid voor het uitstekende onderwijs, kunnen wij den heer Boekelman feliciteeren met het groote succes op dien avond behaald; wij hopen, dat den heer Boekelman steeds met dezelfde toewijding, belang stelling en sympathie zal voortgaan zijne lessen te geven, dan voorzeker zal het getal leerlingen steeds aanmerkelijk blijven aangroeien. Nu een woord van hulde en bewondering aan den heer J. Sebastiaan Boekelman. Deze beroemde fluit-solist heeft dien avond vele snaren van ons gemoed weten te treff n en het kunstgenot aan merkelijk verhoogd. Onder meesterlijk accompag nement van mejuffrouw J. Boekelman, groot pia niste te Utrecht, wie wij ook onze hulde brengen, werd de Mignon van Thomas, een Romance van Saint-Saëns en Le Babi Hard van Terschah op uit nemende wijze voorgedragen. Voorzeker zullen de heer S. Boekelman en zijne waarde zuster bij ons in aangename herinnering blijven; wij roepen hun van harte »een spoedig weerziens toe." Ten slotte een woord van dank aan den heer H. J. M. (Bariton), die eenige zangnummers ten leste gaf en ons eene aangename afwisseling be zorgde. Na afloop van het concert werd den heer Boe kelman een cadeau aangeboden, bestaande uit een fraaie speeltafel, als blijk van erkentelijkheid en ware ingenomenheid met hunnen leermeester. JUGLANS. Noblesse, Oblige. Door twee slagers werd gistermor gen op de veemarkt eene koe ge kocht die bij het slachten bleek niet voor Consumptie geschikt te zijn. Aan den verkooper werd door koopers kennis ge geven van de zaak wat wel aanbevelens waardig mag genoemd worden. Niet minder loflyk bleek de handelingen van den verkooper want niet alleen dat hij de waaide van het geslachte dier den klagers restitueerde maar hij gaf ook het dier in handen der stedelijke politie om onschadelijk gemaakt te worden. Antoine. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 29 Manrt. Josephina, d. van Isidorus de bakk r en Gerntje Vonno. Johanna Margareiha, d. vau Teunis vuu Daal en Alida Jacoba Voorsteegh.31 Mrt. Willem, z. van Willem Veenendaal en Jacoba van Eeden. JohaDnes, z. van Teunis van de Wetering en Antoiiia Priem. Elisabeth, d. vun Teunis van Dijk en Evertje van de Geest. Jacob, z. van Gerrit van de Pijpe- kamp en Willtinyntje Wagensveld. Eli sabeth, d. van Tennis van Rootselaar en Willcmina Witteveen. 2 April. Leonar- dus, z. van Willem van Noort en Antje van Kampen. 3 April. Hendrikns Everardus, z. van Hendrikus Gerardus van Bekkum en Geertruida de Wit. 4 April. Elselina Maria, d. van Marinus van Eijkelenburg en Autonia Sclmuring. Heinrich Stephan, vau Johannes Wilhelmus Ising en Maria Johanna Blommers. 5 April. Johanna, d. van Heudrik Hasper en Cornelia Jacoba Schouten. ONDERTROUWD: 5 April. Johannes Boer en Antje van Keulen. GETROUWD: 4 April. Coruelis van Eist en Johanna ten Hoove. 5 April Huibert Cornelisse den Hartog en Geertruida Maria Haars. OVERLEDEN 28 Maart. Johannes Jo seph us Lensing, 1 m. 30 Mrt. Francis- cus Wilhelmus Meijer, 3 m. Arie van Loenen, 4 m. Wouterus Johannes van Schoonhorst, 14 m. Jan Gerrit Mulder, 3 j. 31 Mrt. Wilhelmina Geertruida Philippo, 2 m. 1 April. Grietje vau Urk, 8 m. Elisabeth Mannee, 19 in. Hen drik Stomphorst, lm. 2 April. Elisa beth Geertruida Stol, 74 j., wed. van Fre- derik Stablhöfer. Johannes Otto Kroes, 27 j ongeb. Gerardus Arnoldus Cat.rina do Groot, 7 j. Cornelis Hendrikus Lam- brechts, 15 m. 4 April. Gijsbert van den Hoek, 65 j., cchtg. van Cornelia Ren es. 5 April. Jan Boelhouwer, 3 j. Catharina Oosterbaau, 88 j.wed. van Franciscus Moesman. Hooglaud. GEBOREN29 Maart. Hendrika, d. van Evert Jan Pegman en Hendrika van de Pol. 1 April. Johanna, d. van Antonius Fran ciscus Joannes van 't Klooster en Maria Ebbenhorst. Albertus, z. van Cornelis van de Logt en Maasje van Wiusenburg. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op MAANDAG, den 9. April aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMs. P. VAN HASELEN, Secret arts-Penningmeester. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 9 April e. k. ter. Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. GEVONDEN OP OEN OPENBAREN WEG: Een rozenkrans. Een kist met ledige flesschen. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan het bureau van politie. Heden 5 April overleed mijn innig geliefde moeder CATHARINA OOSTERBAAN, wed. van den WelEd. ZeeiGel. Heer Dr. Franciscus Moesman, in den ouderdom van ruim 88 jaren. L. C. P. MOESMAN. Eenige kennisgeving. met 1 MEI LIJ niet boven de 20 jaar, in een klein ge zin, als Itleid-Alleeu, ÏO per maand, zonder waschgeld. Adres met fr. br. onder lett. K. aan 't Bureau dezer Courant. Naar ieder portret, teckeuing enz. boe oud of bevlekt ook, kunnen tot in fraai bewerkte en sprekend gelijkende Vergrootingen en Copiëu vervaar digd worden in onveranderiyken IiooldrukOlieverf, Aquarel Conté. Uitgave diverse Stadsgezichten van Amersfoort en JBaaru. Kabinetfor maat ƒ0.50.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2