IEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 29. Woensdag II April 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Bericht aan onze ifiachte Ationné's III VEERTIG GENTEN. BINNENLAND. BUITENLAND. Feuilleton. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Bijk. AfzonderIjijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij den aanvang van het tweede kwartaal van 188S, zijn wij weder in de gelegenheid onze abonné's een premie te kunnen aanbieden, en wel N. Roman van Mevrouw ALMA It. Dit boek wordt, even als vorige premie- werken, uitsluitend voor geabor,neerden op ons Blad gedrukt en verkrijgbaar ge steld voor den spotprijs van In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Elk onzer abonné's bin nen de stad heeft het recht die te teeke nen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 50 centen. liet Bock wordt 15 April aan alle in- teekenaren franco afgeleverd. Naar ons uit 'sGravenhage wordt medegedeeld, moet de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning in den laatsten tijd niet gunstig zijn. De Koning moet herhaaldelijk hoogst pijnlijke aanvallen van zijn kwaal te verduren hebben, zoo dat het den hoogen lijder zeer moeielijk valt audiëntie te verleenen of personen, die niet tot de vorstelijke huishouding behooren, te woord te staan. Het liefst wordt de bejaarde vorst be diend door zijn aanvallig dochtertje. Onze Kroonprinses moet met een handigheid en een tact, welke men bij zulk een jeugdig persoontje uit zulk een omgeving niet veronderstellen zoude, op bewonde renswaardige wijze weten om te gaan met Z. M., wiens lichaamskwaal zwaar moedigheid en soms ook groote prikkel baarheid veroorzaakt. Het schijnt daarom ook onzeker en is zelfs niet waarschijnlijk, dat Z. M. tenzij de gezondheidstoestand aanmerkelijk mocht verbeteren, het gewone voorjaars- bezoek aan de hoofdstad zal brengen. Die ongesteldheid zal ook wel de reden zijn, dat men nog niets vernomen heelt van de zamenstelling van het nieuwe ministerie. De personen die men voor het nieuwe kabinet noemen hoort, zijn voor Justitie mr. Ruys van Beerenbroek voor finan ciën mr. Godin de Beaufort voor Water staat de ingenieur Havelaar voor oorlog generaal Schneither voor binnenl. Zaken baron Mackay buitenl Zaken Beelaerts van Blokland. Maar wat men hoort is alles slechts bij geruchte, en in den tegenwoordig minder gunstigen staat van 's Konings gezondheidstoestand zou de onzekerheid nog wel eenigen tijd kunnen voortduren. De Haagsche correspondent der Midd. Ct. schrijft: «Naast dien van Albani is de naam Mackay tegenwoordig op aller lippen. Nieuwsgierig en verlangénd wordt uit gezien welk gezelschap deze impressario zal bijeenbrengen. Het schijnt dat hij niet een zoo great attraction is als Albani, en dat het hem niet zoo ge makkelijk valt als haar, om anderen mede te sleepen. Vooral voor koloniën en bui- tenlandsche zaken, zegt men, gelukt het niet zoo spoedig een minister te vinden; de heer Des Amorie van der Hoeven zou pertinent hebben geweigerd voor koloniën op te treden, en het gerucht, dat nu mr. Keuchenius is aangezocht, zal wel een canard zijn. Ook de heer Westerwoudt, eerst voor financiën, daarna voor water staat gepolst, zou zich niet hebben laten overhalen. Volgens de vrienden van den heer Mackay zal echter het stel nieuwe ministers waarschijnlijk in de eerste dagen der volgende week worden medegedeeld in de Staatscourant. De dagbepaling voor de opening der Kamers wacht op het optreden van het nieuwe Kabinet, en dan zal de nieuwe Tweede Kamer spoedig tot twee belang rijke benoemingen moeten overgaan. Vooreerst tot die van een president, of liever tot het opmaken van een voor dracht voor die keuze. De katholieken en de anti-revolutionairen schijnen het nog niet wel eens te zijn, of dr. Schaepman of de heer A. Schimmelpenninck van der Oye hun candidaat zal zijn, en zoo zou het niet onmogelijk wezen, dat zij, om elkaar niet toe te geven en om tevens een bewijs van verdraagzaamheid te geven en hunne onderlinge verdeeldheid te be mantelen, de verkiezing van den heer Cremers helpen bevorderen. Op diens onpartijdigheid kan truuwens doorniemand iets worden afgedongen." De gewone algemeene vergadering van de leden der Vereeniging voor de statistiek in Nederland, zal dit jaar ge houden worden te Arnhem, Zaterdag, 23 Juni. Uur en plaats zullen nader worden medegedeeld. De leden, die onderwerpen ter behan deling in deze vergadering of candidaten voor het lidmaatschap, wenschen voor te stellen, zijn uitgenoodigd, daarvan zoo spoedig mogelijk opgave te doen aan den secretaris der vereeniging, Bureau van het statistisch Instituut, Universiteitsge bouw te Amsterdam. De Staats-Ct. bevat de goedgekeurde statuten der vereeniging voor vakonder wijs in de zuivelbereiding in Friesland, te Bolsward. Het doel der vereeniging is, jongelieden, zoo jongens als meisjes, te bekwamen tot goede zuivelbereiders. Zij tracht dit doel te bereiken door het vestigen en instandhouden eener inrichting te Bols ward, waar gelegenheid wordt geboden lo. kennis te maken met en zich te oefenen in het gebruik der verbeterde werktuigen tot bereiding van boter en kaas uit melk en wat verder daarmede onvermijdelijk in verband staat 2o. zich rekenschap te geven van de verschijnselen en invloeden die zich bij de bewerking voordoen. Tengevolge van den geringen prijs der aardappelen in Friesland is een land bouwer te Witrnarsum begonnen met de verzending naar Amerika, alwaar ze tegenwoordig niei zeer ruim en deugdelijk zyn. Indien deze eerste bezending goed uitvalt, zullen spoedig meer anderen dit voorbeeld volgen. Naar men verneemt, zullen HH. KK. HH. de Groothertog en Groother togin van Saksen-Weimar in de tweede helft dezer maand de residentie bezoeken, en hunne intrek nemen in het paleis Buitenrust, aan den Scheveningschen weg. Men schrijft uit Naarden aan de N. R. Ct.: ïDe Gooische zandquaestie is natuur lijk aan de orde gebleven, eene straf rechterlijke instructie is geopend en de civiele procedure van de vergadering van, Stad en Land van Gooiland contra de Holl. Spoorweg-maatschappij is op de rol gebrachtwaarschijnlijk zal den eisch van eerstgenoemd college om het zanden te doen staken, Maandag a. s. in réferé worden behandeld, De houding van de Holl. ijzeren Spoor weg-maatschappij in deze moet bij ieder onbevooroordeelde bevreemding wekken aan het zand toch verdient zij schatten en de vergadering van Stad en Lande was haar steeds zeer bereidwillig. Niet alleen werden haar door de etf- gooiers bij den bouw van den spoorweg ongeveer 15 H. A. weiland onder Bussum en 46 H. A. heide onder Hilversum af gestaan tegen een luttele vergoeding van iets meer dan zes duizend gulden, en kreeg zij het recht om daarenboven nog pl. m. 10 H. A. af te zanden, maar ook het contract van October 1876 (in 1880 voor vier jaar verlengd), was zoo voor- deelig mogelijk, en toch hield de Maat schappij zich niet aan dat contract, waarbij bepaald werd dat zij moest zanden tot op een peil van -f- 0.5 A. P., evenmin ais zij den kostbaren bovengrond spaarde, en daardoor den Gooiers groote verliezen bezorgde. Voor nog geen 6000 gulden heeft zij tusschen 1876 en 1884 afgezand, eene oppervlakte van pl. m. 70 H. A., makende bij eene gemiddelde hoogte van 4 meter een totaal van bijna drie millioen kubieke meters, en wanneer men nu den prijs van een kub. meter zand welke de Maat schappij bedingt stelt op vijftig cent (wat zeker niet te hoog is) en de kosten van graven, vervoer enz. eens op vijf en twintig cent, dan is in die acht jaren door de Maatschappij aan het zanden verdiend een kapitaal van meer dan zes tonnen gouds. En toch spaart zij den bovengrond niet en blijft zij dood op een halve cent per meter, en toch regeert zij als God in Frankrijk en liet zij in de laatste maan den zonder behoorlijk contract weer driehonderdduizend kubieke meters zand weghalen, voor haar eene winst verte genwoordigende van bijna tachtig duizend gulden. Is het wonder, dat de Gooiers dit alles met leede oogen aanzien 7" De onderhandelingen met de ge meente Bergen-op-Zoom geopend, om huisvesting te erlangen voor vermeerde ring van artillerie-garnizoen, hebben een gewenscht resultaat opgeleverd. De voor gestelde vermeerdering wordt tegen het najaar verwacht. Uit Wageningen meldt men: «Het overtollige water begint van de Uiter waarden te verdwijnen. De weg onder- langs naar Renkum is weer berijdbaar. De overtocht te Renkum, te Opheusden en aan het Lexkerveer geschiedt weer geregeld per gierpont; toch staan nog vele steenovens in het water. Sedert Zaterdag is het water circa 80 cM. ge vallen." Een gevangene, die door de Neder- landsche Regeering zou uitgeleverd wor den aan die van België, is nabij Rozendaal, vanwaar de reis naar Esschen te voet zou worden gedaan, aan twee geleidende Rijksveldwachters ontvlucht. De meetings in Ierland met hun gewone aanhangsels in den vorm van botsingen met de politie zijn Zondag weder aan de orde van den dag geweest. Te Langhrea trachtte O'Brien een menigte van 4000 personen toe te spre ken, maar de politie verhinderde zulks en tal van personen werden gewond. Een dergelijke geschiedenis werd af gespeeld te Ennes. waar Michael Davit en John O'Conner trachtten op te treden. Het bloedigst ging het toe te Macroom, in het graafschap Clarke, waar Tanner de menigte toesprak en de politie de hulp der cavalerie moest inroepen om de menigte uiteen te drijven. Naar aanleiding van een brief van den Engelschen ambassadeur te Berlijn over de overstrooming in Duitschland, heeft de lord-rnayor van Londen een inschrij- vingslijst voor liefdegiften geopend. De Iersche Afgevaardig Gilhooly zit in de gevangenis van Cork op water en Javaansche Roman. door MARIA BOGOR. 26) Hij drukte zijne trillende lippen op die van het jonge meisje, en het was alsof die aanraking den ijzeren band ver brak, die het gevoel en het denkvermo gen van Kousouma als het ware omklemd hield. Zij beantwoordde den hartstochte lijken, koortsachtig onstuimigen kus die haar tot het leven terugriep, en de eerste tranen stille maar heete tranen, liepen haar langs de bleeke, vermagerde wangen. De eerste, groote smart, die het jonge meisje op haren levensweg ondervond, overstelpte en verpletterde haar, en toch vroeg de krachtige man, die zonder haar zijn weg door het leven ging voortzetten, zich geen oogenblik af, of niet misschien de stomme wanhoop van zijn slachtoffer de eerste kiemen van den dood met zich medebracht. Hij drukte een laatsten en vluchtigen kus op het voorhoofd van het Indische meisje. Deze strekte haar hand uit, om hem naar zich toe te trekken, maar zij tastte in de ledige ruimte. Een doordringende kreet klonk door de lucht en andermaal liet de schildwacht zijn: «wie is daar?" hooren. Het was een nachtvogel, die op de vraag antwoordde. Hij liet een anderen, schorren en kla- genden kreet door de lucht weergalmen.... en de schildwacht ging al vloekende weder in zijn huisje. Hier was het de kreet der smart, aan den geprangden boezem eener vrouw ontsnapt daar een wellustig gekrijsch, voortgebracht door het een of ander afzichtelijk dier! In de natuur vloeit alles ineen I Dat is het geheim van het groote, het eeuwige twaarom," dat de mensch vragend tot God of tot het noodlot richt, wanneer zijn hart bloedend is op gereten en zijne beenen niet meer voort willen op den hobbeligen, steenachtigen weg, die naar het graf leidt. XX Een week of wat na het vertrek van Hugo de Voss stond op zekeren avond, zooals gewoonlijk, het kokoslampje in de hut van Nanni te branden, en de oude Indische zat daarbij ijverig te werken. Dicht bij haar lag Kousouma op een bamboezen matzij zag er zeer bleek uit en uit hare donkere oogen straalde een koortsachtige gloed. Hare wangen waren vermagerd, onder hare oogen waren blauwe kringen zichtbaar, en er was geen spoor meer te ontdekken van haren vroegeren, zoo recht kinderlijken glimlach. De smart had op dit heerlijk vrouwengelaat haren stempel gedrukt, en hare fijngevorrnde trekken getuigden, helaas I maar al te zeer van diep, on herstelbaar lijden. «Het kind slaapt!".... mompelde Nanni bij zich zelf, want het jonge meisje had hare oogen gesloten, echter niet om te slapen, maar om zich te beter het beeld van een innig geliefd wezen voor oogen te kunnen halen, dat hare ziel in de opgewondenheid der koorts zoo menig maal aanriep, maar dat nimmer antwoord gaf. Bij deze woorden der Indische vrouw opende Kousouma de oogen. Met inspan ning stond zij van hare legerstede op en hurkte naast haar grootmoeder op den grond neder. Zij legde haar hoofd op de knieën der oude vrouw en keek haar langdurig en met droeve blikken aan. »Ge hebt pijn, mijn kindge hebt nog altijd pijnde koorts on dermijnt u Izeide Nanni en legde haar hand tegen Kousouma's voorhoofd. Eensklaps richtte deze het hoofd op en zeide op hortenden toon nik heb gelo gen, Nannihet is de koorts niet, die mij ondermijnt, het is iets anders." Nanni verbleekte. Een geheim voor gevoel beklemde haar de borst. «Wat is het dan 7" vroeg zij op schijnbaar be daarden toon. nik heb verdriet!" De oude Indische slaakte een zucht, maar vervolgde op vriendelijken toon, terwijl zij met haar hand over het haar van het jonge meisje ,'streek nKousouma heeft een hart, en dat hartje spreekt zeker heel zachtjesen daarom heeft Kousouma verdriet. Wanneer ge uw hart voor Nanni wilt openen, mijn kind, dan zal Nanni u troosten en u zeggen wat ge doen moet, want ge zijt schooner dan de dageraad en zoo zachtzinnig als een duif, en degeen, voor wien uw hartje in stilte klopt, zal, als hij alles weet niet willen hebben, dal ge nog langer schreit en bedroefd zijt." »0 Nanni! als ge eens wistsnikte hel meisje. «Wat? Staat hij dan zoo ver boven u, hij dien ge bemint, dat ge zelfs den blik niet tot hem durft opslaan 7" Kousouma antwoordde niet, »Is het een bleek gezicht 7" vroeg Nanni en ditmaal op een toon, waaruit angst en schrik spraken. Men kon het haar aanzien dat zij die woorden slechts met moeite uitbracht, want het hardnek kig stilzwijgen van Kousouma vervulde haar met onbeschrijfelijke!! angst. «Ja I" Nanni werd doodsbleek en haar geheele lichaam begon zenuwachtig te beven. «Reeds lang genoeg heb ik gelogen riep eensklaps het jonge Javaansche meisje, terwijl zij haar prachtig hoofd achterover wierp, en de blos, die haar op dit oogenblik naar de wangen steeg aan haar gelaat al zijn vroegere liefelijk heid hergaf. «Reeds lang genoeg heb ik gelogen Ik heb u misleid, Nanni, en welhaast moet ik moeder worden Bij deze laatste woorden zakte de oude vrouw in elkander. Hare grijze haren rezen haar te berge en over hare lippen, die nog iets trachtten tc~~en, kwam geen enkel woord. Kousouma keek met verglaasde blikken en met doodelijkeq

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1