Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Provinciale berichten. Plaatselijke berichten. ling gemaakt, dat die brieven, waarin geen waarden aan toonder (munt- en bankbiljetten enz.) gesloten zijn, ook zon der die lastige voorzorgsmaatregelen, ter aanteekening kunnen worden aangeboden, mits dit op den omslag door eene ge waarmerkte verklaring van den afzender, vermeld wordt. b. Verlaging van het tarief der brie ven voor Oost- en West-lndië. Het port der brieven, die tusschen het rijk eri zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West-lndië, anders dan langs den rechtstreekschen zeeweg gewisseld worden is gebracht van 25 op 15 cent de 15 grain voor gefrankeerde en van 50 op 30 cents voor de ongefrankeerde brieven. c. Postwissels naar Oost- en West-lndië. Het maximum bedrag der postwissels in 't verkeer met de Nederl. bezittingen in Oost- en West-lndië is verhoogd van 150 tot 250 gulden. d. Misbruiken en onregelmatigheden bij drukwerken. Aangezien het gebleken is, dat nog steeds ongeoorloofde bijvoegingen in druk werken en coui anten worden aangetrof fen en dat zoowel couranten als druk werken ontoereikend gefrankeerd zijn, is den directeuren der postkantoren aan geschreven, de ter post bezorgde couran ten enz. aan een streng onderzoek te onderwerpen en daarvan rapport uit te brengen aan de Inspecteuren. Onder de veelvuldige bijvoegingen wor den o.a. bedoeld het insluiten van brief jes, schriftelijke correspondentie tusschen de regels enz. Wij brengen in herinne ring dot dergelijke verzendingen als brie ven getaxeerd worden en met port belast. Van geachte zijde ontvingen wij 't volgende Vrijdag G April werd te Amersfoort de derde veemarkt gehouden en gaf weder aanleiding tot goede verwachting orhtrent de levensvatbaarheid dezer markten. Ten minste er werden ongeveer 230 stuks vee ter markt gebracht, en was de handel vrij levendig, het zeer on gunstige voorjaar in aanmerking ge nomen. Hoewel van zekere zijde geraden werd om de markt op Woensdag te stellen is toch de Vrijdag veel beter geschikt, daar de meeste handelaars uit Zuid- Holland en België reeds Vrijdag te Utrecht komen en dus gemakkelijk meteen Amersfoort kuunen bezoeken. Om expres Woensdag de reis naar Amersfoort te maken, gaat natuurlijk niet aan. Zal de veemarkt slagen, dan is het bezoek der vreemde kooplieden bepaald noodig maar dan moet ook de markt gesteund worden door de veehouders in den omtrek, in hun eigen belang, daar zij op den duur betere prijzen zullen maken, dan wanneer zij hun vee op stal verkoopen. Door de veehandelaars hier in den omtrek is de markt niet gewild, daar die hun natuurlijk een deel van hun bestaan ontneemt. Zij zullen dus wel zorgen dat het beste vee hier niet ter markt komt, door die op stal weg te koopen, zooals nu de beste kalfkoeien hier bijna niet ter markt kwamen, ofschoon er toch genoeg naar Utrecht gaan. Begrijpt dus de boer zijn belang goed, dan brengt hij ook zijn beste vee hier ter markt, en zorgt alzoo dat de vreemde kooplieden niet wegblijven uit gebrek aan keus. Gisteren morgen werd het nieuwe en fraaije gebouw, ingericht voor de Meisjesschool alhier, in gebruik genomen; deze plechtigheid werd bijgewoond door de commissie van toezicht op het lager onderwijs; door den Voorzitter van dit College werd een hartelijke toespraak tot de kinderen en onderwijzeressen gericht. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gerefoi meerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door den heer G. H. Möllcnkamp van Rot terdam. In den loop d'-zer week slaagden o. m. bij het examen voorde onderwijzers- acte, de heeren A. G NijhofTen J. Westra, beiden leerlingen van de R. Normaalschool alhier. De heer H. Vogel, surnumerair ten postkantore alhier, heeft inet gunstig gevolg examen afgelegd als commies der posterijen 4. kl. Zijne opleiding genoot hij van den commies 3. kl. den heer H. J. Letting, mede weikzaam ten postkan tore alhier. Aan het postkantoor alhier, is voor de vacante plaats, door het overlijden van G. de Vrij, tot brievenbesteller aan gesteld W. Steussel. Jan. Heb je gemerkt dat de oorlog weer uitgebroken is? Piet. Wat zeg je? Tusschen Frank rijk en Duitschland of tusschen Rusland en Oostenrijk? J. Blijf maar bedaard. De oorlog, dien ik bedoel, doet de fondsen niet da len en geeft ook geen gelegenheid om te speculeeren. P. Is er dan wat in Zuid-Afrika te doen J. Zoover ik weet niet. Maar je haalt de zaak te hoog op. Ik bedoel den oor log tegen spinrag, aanslag, stof, versle ten kleeden en gordijnen, verveloosheid, wrakke stoelen, verouderde meubelen... P. O, heb je 'tover den schoonmaak Jawel, ik heb het best gemerkt, dat die er is, en die duuit rnij altijd te lang. J. Wat zeg je? Te lang Neen, vriend, de menschcn maken nooit genoeg schoon. P. Loop heen je praat als een vrouw. J. Die mochten ook wel meer schoon maken. P. En onze vrouwen staan bekend om haar schoonmaakzucht J. Zeker. Het huis van binnen en van buiten, de kleeren, de kasten, het porcelein, het zilver, het goud, het huis raad P. Wat wil je nog meer J. Dat ieder, zoo man als vrouw, het heele jaar door aan't schoonmaken blijft van zijn verstand en zijn gemoed. Utrcclit Den 8 dezer is alhier in den ouderdom van 72 jaren overleden, de heer E. H. Kol, Chef van het Ban kiers huis der firma Flaer en Kol te dezer stede. De overledene was sedert 1859 lid van den Gemeenteraad en van af 1874 lid van de Provinciale Staten. Toen de landbouwer O. wonende in de Hooge Weide alhier j.l. Vrijdag avond in de koestal kwam, vond hij al daar den man dood liggen, aan wien hij den vorigen avond op diens verzoek nachtverblijf had verleend, doch die den volgenden morgen te ziek was om zijn weg te kunnen vervolgen. Hoewel nog niet schijnt te zijn geble ken waar of de man eigenlijk thuis be hoort, werd het lijk echter herkend als te zijn dat van zekeren J. K. omstreeks 70 jaren oud en timmerman van beroep. De man leidde reeds sedert jaren een zwervend leven en won den kost door bij de boeren zoo nu en dan eenig tim merwerk te verrichten. Nijkerk. Naar men verneemt is bij den Minister van Waterstaat enz. con cessie aangevraagd voor den aanleg van brood, omdat hij weigert met de gewone gevangenen om te gaan of het werk van bedienden te doen. Bijzondere aandacht heeft de beteeke- nisvolle toespraak getrokken, waarmede Keizer Frederik III van Duitschland aan dr. Morell Mackenzie het kommundeurs- kruis van de Ilohenzollernsche huisorde overhandigd heeft. «Toen gij de eerste maal bij mij kwaamt" zeide de Keizer tot zijn arts «stelde ik ten volle ver trouwen in u, dewijl gij mij door mijne Duitsche geneesheeren aanbevolen waart. Sedert heb ik door eigen ervaring uwe bekwaamheden leeren hoogschatten. Hel strekt mij daarom bijzonder lot genoegen, u deze orde te verleenen, -ter dankbare erkenning uwer hooggewaardeerde diens ten en ter herinnering aan mijne troons bestijging." Naar het British Medical Journal weet mede te deelen, is de toestand des Keizers zeer bevredigend te noemen, de kwaal is thans stationair en de Duitsche geneesheeren zouden meer en meer het gevoelen van dr. Mackenzie worden toe gedaan, dat een radicale operatie niet noodig is en hoogst gevaarlijk tevens. Mackenzie was eerst van plan heden naar Londen terug te keeren, doch op ver zoek des Keizers zal hij nog eenigen tijd te Berlijn blijven. Het is zeker minder aangenaam voor Bismarck op zijn ouden dag na al zijn politieke strijden nog last te moeten hebben vau een liefdesgeschiedenis van een paar menschen, die, zou men zeg gen, de jaren der groote dwaasheid althans te boven moesten zijn: Prinses Victoria wordt 22 en de Battenberger is 31. Indien deze jongelieden er opgesteld zijn met elkander te trouwen, dan hadden zij in elk geval wel een ander tijdstip kunnen kiezenen indien zij zelf niet wijs genoeg waren, hadden de moeder en grootmoeder hen aan het verstand moeten brengen, dat het lijk van den grooten Duitschen Keizer nog te kort in de aarde rust, om een plan door te zetten, dat om politieke redenen nooit zijn goedkeuring heeft kunnen verwerven. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is heimelijk op de muren van Parijs een biljet aangeplakt (op wit papier, dat de officiëele kleur is, van welke andere aan plakbiljetten zich niet mogen bedienen;, waarbij de minister van openbare wer ken de arbeiders, die zonder werk zijn, oproept zich aan te melden in de bureaux van het ministerie van marine, daar de Regeering besloten heeft nationale werk plaatsen op te richten, waar aan alle arbeiders werk verschaft zal worden. Het biljet draagt de onderteekening van den minister van openbare werken en aan den voet de gebruikelijke woor den der officiëele stukken: «Landsdruk kerij. April 1888." De politie heeft de biljetten onverwijld afgescheurd en er is een onderzoek in gesteld ter opsporing van de verspreiders. De Oostenrijksche Regeering heeft de gymnastiek-vereenigingen van Praag ver boden deel te nemen aan de tentoonstel ling te Parijs. Uit Odessa wordt gemeld, dat 10,000 Joodsche gezinnen, voornamelijk van Oos tenrijksche en Roemeensche nationaliteit, eerlang uit die stad gebannen zullen worden. Wij wenschen onze lezers in ken nis te stellen met de volgende gewich tige bepalingen, die met ingang van 1 April, bij de Administratie oer Poste rijen zijn in werking getreden. a. Sluiting en verzegeling van aange- tcekendc brieven. Zooals algemeen bekend is, moeten brieven die ter aanteekening worden aan geboden, voorzien zijn van 3 of 5 zegel- afdrukken, onverschillig of in de brieven geldswaarden gesloten zijn al dan niet; nü is echter de zeer gunstige bepa- angst naar het wezen daar voor haar. Dit was niet langer haar grootmoeder neen het was de schim van haar. Langzaam deed het jonge meisje eenige schreden achteruit en bleef tegen den wand der hut staan. Zij stootte daarbij tegen iets hards en koudsnamelijk tegen de kris van haar grootvader, die als een heilig wapen in de familie werd beschouwd. Zij liet een akelig en schor gelach hooren, greep de kris, trok haar uit de schede en stond met één enkelen sprong vlak voor de oude vrouw onder het uitgillen van den wilden vreugdekreet: »Nanni, laten wij hier samen ster ven Het gezicht van den dolk, welks punt zij voor hare eigene oogen in een doode- lijk vergift had zien dompelen door hem, die dit wapen als een heilig erfstuk aan zijn familie had nagelaten, deed Nanni uit haar verdooving ontwaken. Zij ont rukte Kousouma den dolk en stak dien tusschen haar kleed. «Neenzeide zij op koelen toon, «niet gij moet door dit wapen worden getrofTen, maar hij Hoe heet hij «Dat zeg ik u nooit I" j „Ik wil het!" Neen nooit!" Nanni hijgde on stuimig onder den storm harer aandoe ningen en hare oogen flikkerden van kwalijk verbeten woede._ «O, als ge eens wist hoezeer ik hem liefheb 1" riep Kousouma, en wierp zich snikkende op de knieën voor de oude vrouw, die zij met hare armen om vatte. «Waar is hij vroeg de Indische op ietwat bedaarderen toon. «Hij is weg." «Zoo'n snoodaard „Hij weet van niets," zeide Kousouma op smeekenden toon, „hij komt terug hij heeft het mij gezegdIk wacht hem bepaald Uit de door tranen verduisterde oogen van het kind spraken zóóveel liefde en zóóveel smart, dat Nanni op haar beurt een diepen zucht slaakte en in snikken uitbarstte. Het was de eerste maal sedert haar jeugd dat Nanni schreide. Kousouma. kroop naar haar toe. Langzamerhand hief zij haar hoofd op tot aan de knieën harer grootmoeder, totdat het eindelijk aan de borst der oude vrouw rustte. Deze sloeg de armen om het meisje heen en liet haar aldus liggen. Traag kropen de uren van den nacht voorbij, maar geen van beiden deed een oog dicht. Zoodra de eerste stralen van het mor genrood in de hut vielen, stond Nanni op. Zij hing de kris weder tegen den wand, wendde het gezicht raar den kant waar de zon opging, en prevelde den naam van Allah. Onder het bidden ver dween allengskens de sombere uitdruk king van haar gelaat, en een oogenblik later kwam zij bij Kousouma zitten. «Mijn kind," zeide zij op vriendelijken toon, «Allah heeft tot het hart van Nanni gesproken en Nanni zal u zeggen wat ge doen moet. Ge rnoogt niet sterven, Kousouma. Zelfs al heeft het kind geen vader, dan wil Allah toch dat ge daar voor zult blijven leven Kousouma drukte de hand tegen haar hart en een flauw glimlachje speelde om hare lippen, want terwijl Nanni aldus tot haar sprak, gevoelde zij voor het eerst een beweging in haar lichaam van het wezentje, dat haar vleesch en haar bloed was, «Luister eens goed naar mij. Vandaag gaat Nanni naar Tidia Tidia zwijgt als het graf; zij zal deelen in de droefheid van Nanni en vervolgens zal zij doen, wat Nanni van haar verlangt." «En wat dan vroeg het meisje met een zucht. «Nanni heeft een zuster, die even als zij oud is zij woont te Tjibodas, dicht bij den ingang van het groote bosch van Tjiboërm. Daar is het heel eenzaam en Ragha is een goede ziel, Nanni zal Kousouma aan de zorgen van de oude, Indische vrouw Ragha toevertrouwen en in de hut van Ragha zal Kousouma haar een lokaalspoorweg, van het station van den Rijnspoorweg te Ede, over Lunteren, Barneveld en Voorthuizen naar de haven te Nijkerk. Omtrent deze ontworpen spoorweg verbinding NijkerkBarneveldEede, verneemt men nader, dat het de bedoe ling is, de dorpen Voorthuizen, Barne veld, Lunteren en Ede in betere ge meenschap te brengen met elkaar en met vele andere gemeenten, ook met de hoofdstad der provincie. Bovendien zal een groot gedeelte der Over- en Neder- Veluwe door de uitvoering van dit plan ook in kortere verbinding met Duitsch land worden gebracht. Het plan bestaat de lijn te leggen buiten de wegen en dorpen om, doch met een station of halte zoo dicht mogelijk bij elk der aan de lijn gelegen dorpen, en ook halten op alle punten, waar voldoende opname van reizigers of goederen te verwachten is. De meeste bezwaren vroeger tegen de stoomtramplannen van de heeren mr. G. W. graaf van Rechteren van Appeltern en mr. W. baron van Goltstein aange voerd, zullen bij dit ontwerp komen te vervallen. (Die bezwaren waren toen voornamelijk: aanleg met smal spoor en langs de openbare wegen). Soesterberg, 8 April. De weduwe H. J., een alleenwonend vrouwtje van 88 jaren, vond men heden namiddag ver koold op den vloer harer hut liggen. Of schoon hulpbehoevend, had zij steeds hard nekkig geweigerd eenige hulp bij zich in huis te nemen of met een ander te gaan samenwonen. Wat velen vreesden, was dan ook gebeurd hare kleeren wa ren met vuur in aanraking gekomen en zij kwam jammerlijk om. Voormiddags had zij de godsdienstoefening nog bijge woond. Stouteubnrg, 11 April 1888. De heer G. van Esveld, sinds ruim dertig jaar commissaris van den Hessenweg, dat is de straatweg van de zoogenaamde «Tweede Steeg" tot aan de grens der gemeente Barneveld, heeft tegen ultimo April, voor die betrekking bedankt. Steeds was het zijn streven dien weg in orde té houden, waarvoor de inge zetenen van Stoutenburg hem hunne erkentelijkheid niet zullen onthouden. Woudenberg, Onze geachte predi kant ds. Faure zal alhier den 15 April zijn afscheid prediken en wel des namid dags ten 2 ure. Consulent der herv. ge meente alhier is ds. G. J. Weijland, te Austerlitz. Een oordeel uit den vreemde. Een Engelsch blad schrijft in een artikel over docter Mezger, het volgende: «Niet alleen om de massagekuur te ondergaan bij dr. Mezger gaan zooveel hooge personages naar het Venetië- van het Noorden, maar ook omdat Amster dam een waar paradijs is voor vorstelijke personen. De Amsterdammers kijken niet naar prinsen of prinsessen. Zij kunnen zich op straat bewegen, zonder een me nigte volks achter zich; gaan en komen waar zij willen, zonder dat iemand no titie van hen neemt, de conranten spre ken ter nauwernood van hun bezoek aan de stad, geen lastige reporters trachten hen uit te hooren, altemaal voordeelen, die geen andere Europeesche stad vorste lijke personen aanbiedt. Engelsche be zoekers zagen, tot hunne verbazing, vorste lijke personen als gewone menschen zit ten in tramwagens." De vloek der negerin of de zwart ge worden schoone. Ongeveer vijf jaar ge leden woonde te Toledo, in N.-Amerika, de rijke planter Arlie, die schatrijk was, een heel mooie dochter had en zeer drif tig was uitgevallen. Op zekeren dag kreeg hij ruzie met een weerspannige negerde zwarte werd onbeleefd en de driftige Arlie schoot den kind ter wereld brengen." «Och, laat mij bij u blijven Jaag mij niet van u weg «Ik jaag je niet weg, arm schep seltje Ik wil je redden Denk ook eens aan die andere «Welke andere?" «Wel, nonna Margaretha. Zij is zoo rein Zij weet niet wat kwaad is Haar ziel is nog rein genoeg om te kun nen glimlachen, wanneer zij voor den troon van Allah verschijnt!.,.. Ik wil niet hebben dat haar ter ooren komt wat wij weten, want ik zou bang zijn, dat zij den blik van u zou afwenden." «O neen Daarvoor is nonna Marga retha veel te groot van zielzij zou mij de hand toesteken en ik zou niet bang zijn om haar in het aangezicht te zien." «Je ongeluk moet een diep geheim blijven, Kousouma geloof mij, het moet zoo In den loop van den dag ging Nanni Tidia opzoeken. Nog dienzelfden avond vertrok deze laatste van Buitenzorg, onder voorwendsel dat zij een zieke bloedverwante moest gaan bezoeken, Die bloedverwante was niemand anders dan Ragha, de Indische. Toen zij na verloop van een week in den kanrpong terugkwam, bracht zij de boodschap mede, dat hare oude, zeer man morsdood. Op het vallen van 't schot snelden de dienstboden en ook de vrouw van den doode toe. Een aller akeligst tooneel volgde en de weduwe sprak vreeselijke vervloekingen over Arlie en zijn dochter uit. Arlie was zeer ontzet over zijn daad en besloot met pak en zak naar een andere plaats te trekken, waar hij, tot voor korten tijd, betrekkelijk gelukkig en tevreden leefde. Eenige weken ge leden werd zijn dochter ziekzij kreeg typhus; na eenige dagen verschenen roode vlekken op het lichaam van het meisje, die langzamerhand zwart werden en na zes weken was de juffer over 't geheele lijt zoo zwart als een negerin. Zij is thans geheel genezen, maar de zwarte huidkleur is gebleven. Waarschijnlijk zal vader Arlie nu ook wel van kleur veranderen en dan is de vloek der negerin geheel vervuld. Wie de historie wellicht niet gelooft, moet maar eens naar Toledo gaan, om haar te onderzoeken. Maxime lisbonne, ex-lid der commune van 1871, ex-tooneeldirecteur,die onlangs nog de brutaliteit had op een der eerste soirées van den President der Republiek te verschijnen, heeft weer eens van zich doen spreken. Te Londen aangekomen, heeft hij zijn kaartje aan de Koningin en den Prins van Wales gezonden. Dit kaartje vermeldt den voor «burger" Lisbonne zoo aantrek- kelijken titel«ex-galeislaaf der commune" wat het gevolg had dat twee detectives Lisbonne met een bezoek verrasten, om te weten wat zijne plannen waren. Burger Lisbonne, weinig over dit be zoek voldaan, heeft aan den Prins een brief geschreven, welken eenige geavan- ceerden bladen niet nagelaten hebben op te nemen. 85, Charlotte-street, Fitzroy, Londen. 31 Maart 1888. Burger Prins! Indien ik de eer heb gehad bij mijn aankomst te Londen u mijn kaartje te zenden, dan deed ik dit, omdat ik in mijne hoedanigheid van Franschman een der zeldzame met Frankrijk bevriende mogendheden niet kan vergeten; het was een eenvoudige beleefdheid, welke ik u verschuldigd was. Gij zijt even als uw twee secretarissen, die mij hedenochtend een bezoek gebracht hebben, van meening, dat er in hetgeen ik deed een neven gedachte is; ik heb alleen aan deze beide heeren gevraagd hoe laat u dejeuneerde en hoe ik het aanleggen moest om dezen prinselijken maaltijd te deelen. Ik zal gekleed zijn in mijn gepetroliseer- den rok, waarin ik de eer gehad heb, mij ten huize van burger Carnot, den President der Republiek, voor te stellen. Saluut en broederschap, Maxime Lisbonne." Onnoodig is het te zeggen, dat de twee «secretarissen van den Prins", door Lisbonne aangeduid, slechts twee politie agenten waren. Deze «aardigheden" vallen echter niet in den smaak der Engelschen en de wijze, waarop hij den toekomstigen Koning van Engeland behandelt, van wie hij, volgens Lisbonne altijd, een bezoek in een herberg ontvangen had, wordt door een corres pondent van Le Temps een communar- dische aardigheid van het slechtste allooi genoemd. In Nederland zou men zeggen: Lisbonne is rijp voor Meer-en-Berg. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan G VAN DORSSEN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene Drogerij van tabak en sigaren opterichten in het perceel, alhier gelegen aan den Langestraat, wijk ziekelijke bloedverwante iemand noodig had om haar op te passen, en liet zij daarom aan Nanni verzoeken om haar haar kleindochter te sturen of anders zelf te komen. Nanni was echter veel te oud om nog zulk een reis te ondernemen, zoodat Kousouma in hare plaats moest gaan en tot den aanstaanden mousson te Tjibodas blijven, tegen welken tijd Ragha wel voor goed de oogen zou hebben ge sloten. Een paar dagen later zien wij Kousouma geheel alleen op den stoffigen weg, ter wijl de brandende zon hare verzengende stralen op Irrar nederschoot. Het jonge meisje liep gestadig door, zonder een enkel maal om te zien, uit vrees dat de moed haar zou ontzinken. Haar eenig voedsel bestond in nu en dan een paar bananen, terwijl een teug uit de bron haren dorst moest lesschen. Des nachts sliep zij onder den een of anderen palmboom, en de engel van het mede lijden beschermde haar tegen de slangen en tegen de tijgers van het gebergte. I Wordt verolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2