Advertentiën. Kost en Inwoning Burgerwoning, G. I, C. Wed. H. FULDAUER, Het „Comptoir Franco-Hollandais" j B5-jmge EcMvemmgiag. Agent en Bode. En-tout-cas, Parasols en Kinder-parasols, WESTER Cic tredingen van de wet op den verkoop van sterkendrank in het klein. Hij had n.l. »geen afschrift der vergunning" in zijne gelagkamer aanwezig, en sterken drank geschonken aan een jongen bene den de 16 jaren. In de rivier de Maas zijn vijf stoombaggermolens bezig, om de in de ri vier gelegen plaat beneden Oud-Delfts- liaven, aan den kant van Charlois, weg te baggeren. Het zand wordt naar Vlis- singen vervoerd en gebruikt voor de spoorwegdijken der nieuwe lijn naar den Hoek van Holland. Het concertgebouw in den Park tuin te Amsterdam zal dit jaar door een Engelsch gezelschap geëxploiteerd wor den in den geest van het Royal Aquarium en de Folies Bergères, alles afgescheiden van de gewone Parkconcerlen. De Maas- en Roerbode schrijft LI. Zaterdag-ochtend kwamen de Ne- detlandsche pelgrims te Rome aan. Na aan het station begroet te zijn door de leden van den Hollandschekring, die al len aanwezig waren, reden zij ieder naar hun hotel. Omstreeks 10 uur waren allen reeds aan het graf van den H. Petrus, in de St. Pieterskerk, nedergeknield, en van daar verdeelden zij zich in verschillende groepjes, om een eersten blik in die heerlijke basiliek te werpen. Omstreeks 12 ure waren allen in de kerk der Anima vereenigd, alwaar hulde gebracht werd bij het graf van paus Adriaan VI. Door professor A. J. de Rijk werd hier eene kernachtige rede gehouden; hij schetste daarbij in welsprekende woorden de dierbare herinneringen, die voor Neder landers in de talrijke monumenten in deze kerk aanwezig zijn. Vóór het verlaten dezer heilige plaats werd dooi al de aanwezigen voor de tal rijke Nederlanders aldaar begraven, het «de Piofundis" gebeden. Als eene merkwaardigheid kan gemeld worden, dat de zeereerw. heer Kruysen, pastoor te Nibbixwoude (Noord-Holland), die 80 jaren oud is, zich bij de pelgrims tocht bevind. Te Nieuw-Amsteidam hebben bijna alle veenarbeiders het door de verveners vastgestelde loontarief goedgekeurd. Ook de arbeiders, voor den heer van Echten aan de kanalisatie werkzaam, hebben dat aangenomen, hoewel voor het soort van werk. dat zij verrichten, geen ver hooging is toegestaan. In de Exloërmonden wordt geregeld gewerkt, doch in de Valther- en Weer- dingermonden werkt niemand. Uit Schoonoord meldt de Asser- Cl., dat daar in den nacht van Dinsdag op "Woensdag door de kermis nog al vecht partijen plaats hadden, die echter alleen gevolg waren van de kermis, niet van de werkstaking. De arbeiders zijn algemeen aan het werk en hoewel ei geruchten in omloop zijn, dat er eene herhaling der betooging zal plaats hebben, gelooft men toch, dat verreweg de meeste arbeiders gaarne rustig willen doorwerken. Uit Ter Apel wordt aan dit blad van "Woensdag geschreven Hedenmorgen vroeg was er een alge- meene beweging in het Compascuum er was eene werkstaking uitgebroken, niemand mocht arbeiden. Een groote partij arbeiders, ongeveer 150 man, kwa men van het Compascuum, tot Ter-Apel, alwaar zij bij eenige veenboeren gingen, ten einde een contract te sluiten. Bij eenigen dezer is zulks bevredigend afge- loopen en zijn de eischen der arbeiders ingewilligd. De groep arbeiders alhier bijlangs het kanaal pleegde geen balda digheden. Zij hadden geen sterken drarik gebruikt, De arbeiders werden onmiddellijk door een talrijke macht militairen op den voet gevolgd en door het beleid van den 1. luit. Zanino bij het hoekhuis van den heer Brat tegengehouden en daarna in kleine groepen uiteengedreven, zoodat hedenmiddag één uur verder niets bijzon ders is voorgevallen. Men hoopt, dat de zaak een goeden afloop zal hebben. In het geheel zijn in den Zuidoosthoek der provincie Drente 220 militairen ge detacheerd en wel 140 man infanterie en 85 kavalleristen. Deze 220 man is verdeeld als volgt 40 man infanterie te Exlo en 40 man infanterie te Weerdingermond, onder luitenant Zanino, 40 man cavallerie te Weerdingermond onder ritmeester van Tienhoven. 20 man infanterie te Erica en 20 man infanterie te Nieuw-Amster- dam onder luitenant Croustra, 20 man cavallerie te Nieuw-Amsterdam onder luitenant Coster, 20 man infanterie te Schoonoord onder luitenant Croocke- wit en 20 man cavallerie te Sleen onder luitenant van Hardenbroek. Het detachement uit Assen, sterk 20 man, onder bevel van luitenant Le Fèvre is uit Nieuw-Amsterdam naar Assen te ruggekeerd. Die terugkeer was met het oog op den dienst aldaar noodzakelijk. Bij de Exploitatie-maatscha'ppij is eene merkwaardige uitvinding gedaan voor de veiligheid der treinen, en wel voor liet geval, dat de machinist door «onveilig" sein rijdt. De afstandseinen zal men dan op stations-halten en wachtposten door middel van een mechanisch toestel in verbinding brengen met de spoorwegrails, met het gevolg, dat, wanneer de trein dit punt passeert, de veer der Westinghouse- rem zoodanig in beweging wordt gebracht, dat de trein dadelijk in zijn vaart wordt gestuit en in een oogenblik stilhoudt. De genomen proeven zijn zeer goed geslaagd. De toestand van den Keizer van Duitsch- land blijft, naar omstandigheden zeer gunstig, Z. M. verliet gisteren gedurende een uur of vier het bed en zijn krachten nemen toe. Koningin Victoria werd ook eergisteren toen zij voor de tweede maal Berlijn bezocht met gejuich der menigte ont vangen. Aan het langdurig onderhoud dat zij Woensdag met Bismarck had schijnt niet te veel waarde gehecht te moeten worden de Koningin schijnt haar invloed volstrekt niet te willen gebruiken om het huwelijk tusschen Prinses Victoria en Prins Alexander van Bottenberg te doen doorgaan. De Engelsche koningin verliet Donder dagavond om 7.25 Berlijn, tot het station uitgeleide gedaan dour verschillende leden van het keizerlijk huis, gisteren ochtend scheepte H. M. zich te Vlissingen in, op het koninklijk jacht en zette de reis naar Engeland voort. De Kroonprins en Keizerin Victoria schijnen sinds dagen niet met elkander te spreken. De Kroonprins zou zijn moe der verweten hebben, dat zij de kamer te Charlottenburg, waar Koningin Louise stierf en die als een heilige plaats werd beschouwd, aan Koningin Victoria in gebruik heeft gegeven. De heer Rudolph Hertzog te Berlijn heeft ter persoonlijke beschikking van den Duitschen Kroonprins 100,000 mark gesteld, ten behoeve van de slachtoffers der overstroomingen. President Carnot wordt op zijn reis door Frankrijk overal met gejuich ont vangen vooral te Limoges, zijn geboor teplaats viel hem een schitterende ont vangst ten deel. De geheele stad was overal versierd en het werkvolk had een vrijen dag. Op de Boulevard de la Pyre- mide is in perceel no. 14, waar hij ge boren werd, een gedenksteen geplaatst, waarin gegrift staat: «Hier werd op 11 Augustus 1837 geboren Marie Frangois Sadi Carnot, gekozen tot President der Fransche Republiek op 3 December 1887; deze steen is gewijd op 25 April 1888, toen, bij zijn eerste reis door Frankrijk, president Carnot zijn geboortestad be zocht." De president heeft op zijn reis naar Bordeaux geen last gehad van Boulan- gitis. De bestrijders van deze ziekte ver- verheugen zich, dat de verdeeldheid in het kamp der Boulangisten voortduurt. Wel is waar verklaart de Cocarde ter wille van het hoofd der protest-beweging af te zullen zien van het verspreiden van verkiezingsbiljetten ter bevordering van Boulanger's candidatuur in de de partementen Isère en Boven-Savoye, maar tevens weigert het blad het gezag van het nationale comité te erkennen. Te Nancy werd eene betooging ten gunste van Boulanger gehouden. Onge veer 4000 zijner aanhangers liepen door de straten, vernielden de lantaarns en verbrijzelden de ruiten in eenige winkels. Een afdeeline politieagenten dreef de manifestanten uiteen Als een staaltje van heftigheid van de lersche nationalisten wordt gemeld, dat de dochter van een onlangs door vmoon- lichters" vermoorden man, die tegen de de moordenaars van haar vader voor den rechter getuigd had, door twintig politieagenten moest begeleid worden, toen zij voor 't eerste daarna weder naar de kerk ging. Toen zij plaats had genomen verlieten de meeste aanwezigen het kerkgebouw. Omtrent de tentoonstelling te Brussel wordt thans nader gemeld, dat het Park met de daarin geplaatste talrijke pavil joenen reeds den 5den Mei voor het publiek zullen worden open gesteld, maar de gebouwen voor de industrie eerst den lOen Mei, den vooravond van het Pink sterfeest. Op dien dag zal ook de plech tige inwijding met grooten luister en in tegenwoordigheid van Koning Leopold plaats hebben. Door al de tegenspoeden vooral door 't ongunstig weder, is een kort uitstel van de opening der expositie onvermijdelijk geworden; doch thans worden alle zeilen bijgezet, om op 19 Mei werkelijk gereed te komen. De Duitsche, Engelsche en Oostenrijksche af- deelingen zullen zelfs op 5 Mei reeds voltooid zijn. Plaatselijke berichten. Morgen zal de dienst in de Re- monstrantsche kerk geleid worden door D. H. Y. Groenewegen predikant te Dockum. Gisteren namiddag hadden wij het genoegen de collectie schilderijen, welke a.s. Dinsdag geveild zal worden te be zichtigen. Rondgeleid door de beide Heeren, werden wij het eerst opmerk zaam gemaakt op de beide schilderijen van Eickelenberg, die juist uil de hand verkocht waren, wat zeer te betreuren is, aangezien beiden brandpunten dei- collectie waren. Al dadelijk wei d onze aandacht getrokken door een waar juweeltje van onze be roemden Haagschen veteraan Herman Ten Kate, in zijn «Binnenhuis in 17e" eeuw- schen trant." Jan H. B. Willem, en hun vader II. Koekkoek schitteren in hun stukken uit, zoowel in kleur als teeke- ning. H. W. Koekkoek jr. geeftons hier van een staaltje in zijn stuk. De Duit sche cavalerie." Den Heer L. Schulman geeft in zijn schilderij Loosdreclitsch boscli een waar naluurtafreel weder. G. J, Bos A. Boom; Joz. Hoevenaar en anderen leverden be paald bezienswaardige stukken; terwijl het kerkportaal van G. H. Haanen door kleur en lichteffect onze aandacht boeit. Te veel ruimte zou er noodig zijn om alle schilderstukken in het bijzonder te be schrijven, maar toch willen wij ons nog tot eenige prachtexemplaren bepalen en onze stadgenooten wijzen op de schil derstukken van Lokhorst welke in kleur en teekening met de beste kunnen wed ijveren; verder zagen wij eenige prach tige stukken van den Utrechtschen kunst schilder J. C. van Selm, waarvan bijzonder onze aandacht trok het genrestuk «Toe pik maar" waarvan voorstelling en teekening bijzonder uitmunten. Nog kregen wij stukken te bezichtigen van Roelofs, Mevr. Hen. Rönner, Meiners Leickert, Wisseling en meer anderen allen de moeite waard ze te gaan zien. Onze stadgenoot A. Fasol, is be noemd tot onderwijzer aan de leerschool verbonden aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Deventer. De opperwachtmeester P. Goedhart, wegens lichaamsgebreken afgekeurd zal den militairen dienst met pensioen ver laten. In de kazerne heeft weder, thans aan de zijde der cavallerie, eene gasont ploffing plaats gehad. Niemand bekwam daarbij letsel. Alleen werden vele glas ruiten gebroken. Bij de gisteren gehouden openbare verkooping van 16 op reform gestelde cavallerie-paar'den, werd het hoogst ruim f80 bedongen, terwijl de minste koop prijs f 46 bedroeg. Door den luit-kol., kommandant in het 4. genie-commandement is eene in spectie gehouden over de militaire ge bouwen alhier. Ongeveer 230 runderen waren gis teren ter zesde voorjaars-veemarkt aan gevoerd, waaronder zeer veel schoon vee. Evenals de vorige week was er veel han del, die vlug gesloten werd. Voor vet vee besteedde men f 120 tot f200; voor guste koeien f70 tot f 150 voor kalf- koeien f 100 tot f170 en voor pinken f20 tot f50. De premie van f 10 voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal vee op de markt dd. 13 April is toegekend aan H. M. van Beek te Amers foort die van f 5 aan J. van Herwaar den te Soest; voor den aankoop op die markt de premie van f 10 aan L. Block te Antwerpen, en die van f5 aan T. van Vliet te Gouda. De premie voor aanvoel en verkoop op de markt dd. 20 April aan A. Bosch te Nijkerk, en die van f5 aan J. van Herwaarden te Soestvoor den aankoop, de premie van f 10 aan J. H. van Mastwijk te Gouda en die van f 5 aan L. Block te Antwerpen. In eene gisterenavond gehouden vergadering van het departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen werden tot bestuursleden ver kozen de heeren J. van der Burch, M. L. Celosse en P. A. Huet en tot secretaris van het departement de heer Dr. H. F. Jonkman. In het Militair Tehuis alhier heeft zich onder de bezoekers eene schietver- eeniging gevormd, die den naam van Willem Teil draagt. Bestuursleden zijn L. J. ICortenaar, President, J. M. Coenraadls, Vice-presi dent, N. Top, Secretaris en H. II. A. Bossong, Penningmeester. De vereeniging denkt zich in de schietkunst onderling te oefenen en ook, nu en dan, een wed strijd te houden. Elke week wordt eene oefening ge houden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van hel Postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand April 1888. 1. J. Ch. v. Everwijck Alkmaar. 2. J. A. Koppelwezel Amsterdam. 3. P. J. Verweij 4. EeckhofT Apeldoorn. 5. Mietje van Komeren 1 Biief kaart. 1. W. Schreuder Amsterdam. 2. Mej. R. Schutte BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 19 April, Hendrik, z. van Hendrik Ilelmerhorst en Geertruida Maria Brizee. 21 April, Peter, z. van Peter Gouw en Wijmpje Hunnessen. Johan Marius, z. van Willem Jacobus vanRhee en Anna Louisa Mnijs. 22 April, Gerarda Johanna, d. van Johannes Steenbeek en Maria Machilsen. Willemina, d. van Johannes Hermanns van 't Klooster on Jo hanna Wilhelmina van Ee. Zwaantje, d. van Albarlus Vahstal en Hermina van Eldert. 24 April, Johannes Adrianus Theodorus, z. van Cornelis Johannes de Koning en Wil helmina van Gaaien. 25 April, Wilhel mina Theodora, d. van Christiaan Heinz cn Harmina van de Poel. Ondertrouwd 26 April, Johannes Bastia- nus Cornelisse en Hendrika yun Someren. Peter Francisus de Groot en Adriana van Raan. Hendrik van Dorssen en Stijntje Stip. Johannes van der Plank en Emma Bonk. Gehuwd 18 April, Johannes Stephanus Cornelisse en Gerarda van den Berg, (her plaatsing wegens ontdekt abuis in de vorige opgave.) 25 April, Gerardus Holslag en Agatha van Kernebeek Johannes Boer en Anlje van Keulen. Gerrit van de Klaskorst en Teuntje Antonia de Graaf. 26 April, Jan Barend Beuker en Johanna Geertruida Moens. Overleden: 19 April, Pliilippus van den Hoek 3 m. 20 April Evertje Weber 63 j., ongeh. 21 April, Johannes Gerardus van Hoeijen 3 m. Johannes Steenbeek Hm. Hermanus van Mourik 6 m. 23 April, Herman us Rijnders 3 m. Barbara van Meeteren lm. Jan Gerlof Noordenbos 3 m. Dirk Vahstal 2 j. Peter Vos kuilen 59 j., wedr. van Maria Vaneveld. Martha Maria Hoogeriverf 9 m. 24 April, Hendrik Hoefsloot 41 j., echt. van Antonia Johanna van Groenestein. Antonie de Gans 5 j., Maria Louisa Lamers 48 j., ongeh. Hoogland. Geboren: 19 April, Johanna, dochter van Rut Voskuilen en Grietje Hilhorst. 20 April, Antonius, zoon van Cornelis Klein- veld en Cornelia Schoonderbeek. Antje dochter van Lambertus Looijen en Antje Ger ritsen. 22 April, Cornelis, zoon van Antonius Hnurdeman en Jannetje van den Heuvel. Overleden 24 April. Marrigjo Kroon oud 7 maanden. Lensden. Geboren: 21 April, Gerrit, zoon van Rijk Kamerbeek en van Jannigjo Ger- ritse. 23 April, Maria, dochter van Anto nie van Ravenhorst en van Maria Blan- kespoor. 25 April, Januigje, dochter van Cortiaan Schothorst en van Wijmpje Vos kuilen, Ondertrouwd: 20 April, Jacob Wilhelm van Achterbergh, weduwnaar van Gerritje Ipenburg, en Dina Ipenburg, Stontenbnrg. Geboren 22 April, Ruth, zoon van Gijsbertus van den Bedem en Cornelia van Lokhorst. 25 April, Elbert, zoon van Gerrit van Zoeren en Antje van de Berkt. Woudenberg. Geboren: 25 April, Errisje, d. van Gerrit Vlastuin en Trijntje van Schoonhoven. Ondertrouwd: 26 April: Jan van Vos kuilen, 29 j. en Jacoba van Donselaar, 20 j. Gerrit Donkersteeg, 27 j. en Metje van den Broek, 1 9 j. 24 April. Een levenl. aangegeven kind mann. gesl. van Hendrik Geijtenbeek en Cornelia vau Eem. MARKTBERICHT. Amersfoort, 27 April. Tarwe f0.00 a f0,00. Rogge f 5,00a f6,Boekweit f0,00 a f0,00. Appels fO.OO a 0.00. Peren f 0.00 a f 0.00. Aard appelen 11.90 a f2.25 de HL. Hoendereieren f2.25 a f2.50 de 100 stuks. Boter f 0,75 a f 0,90 per Kilo. Kaas f 0,a f0,Biggen f'5.a f7.00. Schram men f 12.a f 15.00. Op de markt waren aangevoerd 150 H.L. Aardappelen. 0 H.L. Appels. 0 H.L. Peren. 2800 Kilo Boter. 3600 stuks Eieren. 110 stuks Biggen. 60 stuks Schrammen. 00 H.L. Rogge. 000 H.L. Boekweit. 0 H.L. Tarwe. GEVONDEN OP DEN OPENBAREN WEG: Een kruiwagen en een armbandje van glazen kraaltjes. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan liet bureau van politie. i Heden lièrdenken onze ge- - liefde ouders f JAN VAN BEEK 1 en ALEIDA DE VRIES hunne I Hunne dankbare Tg kinderen en kleinkinderen. J Leusden, 28 April 1888. V Getrouwd J. B. BEUKER en J. G. MOENS. Amersfoort, 26 April 1888, c die, ook namens wederzijdsehe familiën dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Voor de veie bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden vader en behuwd- L vader den Heer A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF, betuigen wij onzen oprechten dank. A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. B.H. DRIJFHOUT VAN HOOFF— Hamming. Amersfoort, 28 April 1888. De ondergeteekenden, predi kanten bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier, bevelen bij de aanstaande verkiezing op Hei tot leden van het Kiescollegie aan de navolgende Heeren Prof. J. J. P. Valeton. D. Klerk. P. van der Want. Li J. Verweij. 1. Bokliove, G. C. HoogewerflT. G. van Lummel. W. van 't Wondt. Jf. W. Bremer, concierge milit. Huis. A. van den Hooif. A. van Kuyk. Jac. Knoppers. W. J. IJIMISK. A. WARTESTA. dadelijk gevraagd vooreen jongmensch. Aanbiedingen met prijsopgave worden ingewacht onder lett. G, aan het bureau van dit Blad. Tegen 1». Juli wordt, liefst in het centrum der stad, te limir gevraagd een de huurprijs van f 15© niet te boven gaande. Fr. br. onder letter K aan het bureau dezer Courant. De Direcfie van de Algemeene Gro ninger Levensverzekering-Maatschappij vraagt flinke, ijverige personen, om werkzaam te zijn als AGENT en BODE voor Amersfoort en Omstreken.,-, De Maatschappij sluit verzekeringen b£j/^ overlijden van f 50.tot f 500.op -t personen van 3 tot en met 79 jaar. Sedert '1 Mei 1883 geschieden de uitbe- talingen met 12 pCt. verhooging voor verzekeringen van af f 50. Brieven van sollicitanten worden franco ingewacht ten kantore der Maatschappij te Groningen. Langestraat F 33, bericht de ontvangst eener nieuwe j collectie allen naar het nieuwste genre. Reparation worden spoedig, net en soliede afgewerkt. I 3SÏ. W., Zal den eersten en derden Vrijdag van elke maand te consulteeren of te ontbieden zijn, aan het HOTEL OCK- HORST alhier, van des v. m. 11 tot des n. m 3 uur. Van lO'/j11 uur voor minvermogen den kosteloos. Abonnementen voor het geregeld na zien en onderhouden van gebitten van kinderen en volwassenen op zeer voor- deelige voorwaarden 20, RLE HEROLD, bij het Nieuwe Postkantoor le Parijs. AGENT van Hollandsche bladen voor Frankrijk. Belast zich met het plaatsen van advertentiën in Fransche bladen, het vertegenwoordigen van handelshuizen en het behartigen van alle Nederlandsche belangen in Frankryk.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2