NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 35. Woensdag 2 Mei 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. AMEB CIE COÜBANT. Per 3 maanden 1.Pranco per post door het gehcclc Bijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iodere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In vereenigde zitting der beide Kamers, is gisteren de zitting der nieuwe Kamers van de Staten Generaal geopend door den Heer Mackay, Minister van Binnenlandsclie Zaken, met de volgende rede Mijne Heeren De Koning heeft ons opgedragen deze zitting van de Staten-Generaal te openen Na het tot stand komen van de grond wetsherziening, heeft het vorig Kabinet gemeend zijne taak als geëindigd te moeten beschouwen, en heeft het den Koning behaagd een nieuw ministerie te benoemen, dal thans voor de eerste maal het voorrecht heeft de vertegenwoordi gers des volks te ontmoeten. De groote belangstelling, bij de ten gevolge der invoering van de gewijzigde Grondwet gehouden verkiezingen aan den dag gelegd, bewijst dat de op uit gebreide schaal verleende kiesbevoegd heid, ook door de thans voor het eerst opgeroepen kiezers, zeer op prijs wordt gesteld. De uitslag der verkiezingen heeft op nieuw getoond de in den lande levendige begeerte, dat bij de regeling van het volksonderwijs rekening worde gehouden met het christelijk bewustzijn van bet Nederlandsche volk. 'sKonings regeeiing, het openbaar onderwijs als een voorwerp barer aanhoudende zorg beschouwende, zal trachten binnen de perken der Grond wet belemmeringen, die tot nog toe der ontwikkeling van bet vrije onderwijs in den weg staan, zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. Ook in ons Vaderland eischen de maatschappelijke vraagstukken de volle aandacht. De door de vorige Tweede Kamer begonnen enquête geeft reeds nu de gelegenheid maatregelen te beramen om de verbetering van verschillende toestanden te beproeven. De nog steeds gedrukte toestand van den landbouw noopt tot een voortgezet onderzoek naar de middelen om die groote bron van onze volkswelvaart te omwikkelen en te bevorderen; ook de belangen van handel en nationale nijver heid zullen niet uit het oog worden ver loren. De ter uitvoerig der nieuwe grond wettelijke bepalingen noodige wetsont werpen zullen geleidelijk worden ter band genomen. De regeling van de administratieve rechtspraak zal worden ontworpen, ter wijl de volgens de tweede alinea van art. 181 der Grondwet gevorderde wet betreffende 's lands verdediging zal wor den voorbereid door eene staatscommissie. Ofschoon de financieele toestand van het Rijk niet ongunstig kan genoemd worden, rekent 's Konings regeering het zich ten plicht, door te trachten ver meerdering van uitgaven tegen te gaan en door te streven naar bezuiniging, zon mogelijk verbooging van lasten te voor komen. Eenige bepalingen van de wet op de personeele belasting vorderen herziening, mede in verband met het te regelen kiesrecht, terwij! met ernst zal worden overwogen in hoeverre van de invoer rechten als bron van inkomst van de schatkist meer partij getrokken en de druk van enkele accijnzen verminderd kan worden. Eene nadere regeling van de verhouding tusschen de Rijks- en Gemeentefinanciën is een dringende eisch des tijds. Uitbreiding van het belasting gebied der gemeenten zal deze in staat moeten stellen meer onafhankelijk te voorzien in bare eigen behoeften. De korte tijd, die ons scheidt van den dag waarop het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi zal komen te vervallen, maakt eene spoedige beslissing van het ten vorigen jare ingediende wets ontwerp tot verlenging van dat ofctrooi wenschelijk uit dien hoofde is 's Konings machtiging gevraagd dit ontwerp reeds dadelijk onveranderd in te dienen. Met betrekking tot Neder). Oost- en West-Indië, verlangt 's Konings regeering ernstig dat de heerschappij van Nederland aan die bezittingen tot zegen zij en dat verlevendiging van landbouw, handel en nijverheid tot verhoogde algemeene wel vaart, zoowel onder de volken van Indië als onder de ingezetenen van het Rijk zelf bijdrage. De nood, door geringe kofiieoogsten en andere oorzaken ontstaan zal zooveel mogelijk worden gelenigd door matiging bij het invorderen van belas tingen, door de bevolking te ontheffen van onbetaalde diensten en door het aan leggen van haar ten nutte komende openbare werken. Naar verbetering der toestanden op Sumatra, waardoor eene vreedzame oplossing der geschillen met Atjeh mogelijk worde, wordt gestreefd. De herziening der wet op het beheer en de verantwoording van de Indische geldmiddelen, alsmede eene algemeene verordening op het mijnwezen worden voorbereid, In verband hiermede zal ook de door den tijd noodzakelijk geworden herziening van enkele bepalingen van het Indische regeeringsreglement aan de orde worden gesteld, Moge, onder God's onmisbaren Zegen, onze gemeenschappelijke arbeid strekken tot heil van ons Vadeiland! In naam des Konings verklaren wij deze zitting van de nieuwe Kamers der Staten-Generaal geopend. De minister van buitenlandsche za ken vestigt de aandacht van belangheb benden op het navolgende van den con- sulgeneraal te Stockholm, in dagleeke- ning van 28 dezer ontvangen bericht. «Reeds verscheidene malen heb ik in mijne jaarlijksche verslagen gepoogd, de aandacht der Nederlandsche reederijen te vestigen op het aanzienlijk verkeer van landverhuizers tusschen Zweden en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, welk verkeer bijna geheel in handen is van Engelsche stoombooten (Wilson-lioe) met welke de landverhuizers via Hul scheep gaan. Sedert een paar jaren din gen tevens Denen mede in dit vervoer met schepen, die rechtstreeks van Zwe- den-Gothenburg naar New-York vertrek ken, maar noch de Engelsche, noch de Deensche stoombooten schijnen dit jaar in staat te zijn, den buitengewoon ster ken toevloed van landverhuizers te kun nen vervoeren, want reeds bij voorbaat zijn alle plaatsen op deze schepen be sproken, en thans maken de Engelsche stoombooten bekend, dat zij noch in Mei, noch in Juni meer landverhuizers vervoe ren kunnen dan reeds zijn aangemeld; het tijdstip schijnt mij daarom bijzonder gunstig te zijn voor Nederlandsche stoom booten om aan dit zeker zeer winstge vend verkeer tusschen Zweden en Noord- Amerika deel te nemen." Slaals. Ct. Den 9n Mei zal aan liet departe ment van Waterstaat worden aanbesteed het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw voor de vaste brug in den aangelegden Oosterspoorweg, tussshen de Muider trekvaart en bet station Weesp, onder de gemeente Muiden, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. De raming is f 120,000. Het geheele werk moet voor het eerst worden opgeleverd 1 Mei 1890. Met alle zekerheid kan de Maasbode melden, dat de telephoon-verbinding tus schen Rotterdam en Amsterdam een nieuw stadium is ingetreden. Sedert eenige dagen is mer. bezig de noodige opmetin gen te doen voor den aanleg. De draden toch kunnen niet langs het spoor gelegd worden, want langs de sporen is de ruimte ingenomen door de massa draden van de Rijkstelegraaf. Tegen het aan brengen van de lijnen langs den straat weg bestaan groote bezwaren waar schijnlijk zullen zij dus door de polders moeten 'loopen. De concessie zal gegund worden aan de Bell-Telephoon-Maatschappij, terwijl later de exploitatie aan bet Rijk zal over gaan. Zoolang nog geen telephoonwet bestaat kan het Rijk geen telephoonverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam exploi- teeren daarop moet dus gewacht worden om de exploitatie te kunnen overnemen. Blijkens eene bij de postkantoren ontvangen aanschrijving zullen voor Rijks- telegraafklerk, welk personeel eerlang zal moeten worden aangevuld, in de eerste plaats voor aanstelling in aanmerking komen geagreëerde klerken der posterijen, mits voldoende aan de eischen voor het verkrijgen der betrekking gesteld. Rijkstelegraafklerken worden aange steld op een jaarlijks tractement van f350, welke beloooing kan klimmen tot f800. Ook kunnen zij, mits voldoende aan de gestelde eischen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist der derde klasse. Het gerucht dat de Koning de vrije wandeling zou verbieden in de hem toe- behoorende bosscberi teSoestdijk enBaarn, berust op een misverstand. Enkel worden in die bosschen op sommige plaatsen bor den geplaatst, waarop het verbod te lezen staat, om tusschen het hakhout te loopen voor het overige blijft de wandeling ge heel vrij. Naar de Slachters-Courant mededeelt hebben de spekslagers in ons land nieuwe concurrentie te wachten, door den invoer van een ontzachelijke hoeveelheid spek uit Denemarken. Volgens veler bewering, zal de prijs nog lager zijn dan vanhetAmeri- kaansche en munt de kwaliteit uit boven het laatst genoemde. Het blad vindt de houding der Regeering zonderling, die, ondanks dat de varkens pest in Denemarken heeft gewoed, volstrekt geen maatregelen heeft genomen, om den invoer van varkensvleesch-producten af komstig uit dat rijk, te verbieden. Men schrijft ons omtrent den tabaks- handel »Te Driel (Betuwe) werd een gedeelte van het tabaksgewas verkocht voor 15 a f 17,50 per 50 KG. Te Nij megen (Veluwe) zijn enkele partijen op geruimd voor 13 ii 13,50 per 50 KG. Overigens was er in dit artikel weinig handel. Naar men meldt, heeft de directie van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij besloten tot het voor bare rekening uitzenden van een Nederlandsch geneesheer naar Zuid-Afrika. De keuze is gevallen op den heer J. D. Matthieu, heel-, genees- en verloskundige te Amsterdam. Hij zal zich 15 Mei e. k. per s. s. iMoor", van de Union-lijn, naar Kaapstad begeven. De bestemming van den heer Matthieu, die een aantal brancards, geneesmidde len, enz. enz., met zich zal voeren, is de Komatie Poortzooals men weet, de on gezonde streek, waar twee Hollandsche ingenieurs den dood vonden. Er zal daar echter voortaan slechts in de wintermaanden gewerkt worden de overige 6 maanden van het jaar zal 's heeren Matlhieu's standplaats te Pretoria zijn. (Vctd.) Honderden en nog eens honderden wandelaars genoten Zondag van de bloe menpracht van Haarlem's omstreken, en het waren niet alleen de inwoners, neen, een massa vreemdelingen genoten mede. Ieder spoor bracht er nieuwe aan en de passage op den Zijlweg en dien naar Heemstede stond geen oogenblik stil. Hoe Javaansche Roman. DOOR MARIA BOGOR. 32) Eenmaal hiervan zeker, voegden thans de kwellingen van de afgunst zich bij die van den hartstocht. Haar trotsch hart kwam er tegen op dat zij, boven ■wie zij zich zoo oneindig ver verheven waande, thans in het leven vond, wat zij zelf tot nu toe zoo vergeefs daarin had gezocht: namelijk een schitterenden naam en een groot fortuin en de hekel, dien zij altijd aan Margaretha had ge had veranderde thans bijna in een gevoel van haat. Margaretha was echter zoo innig ge lukkig, dat de afgunst en de haat van Beatrix haar niet meer konden deren, en zij begreep zelfs niet, waarom haar zuster haar van dag tot dag koeler en koeler behandelde. Sedert Hugo de Voss Bandong ver laten had, was hij er in geslaagd om met freule Comeras een geheime brief wisseling te onderhouden, die even on voorzichtig als voor den goeden naam der jonge dame gevaarlijk was. De kapitein ter zee was echter zeer eerzuch tig en had zich vast voorgenomen om wraak te nemen over de vernedering, die hij zich stilzwijgend had moeten laten welgevallen, toen de Gouverneur- Generaal hem, na het bewuste tochtje naar den waterval, gelast had om zijn ontslag in te dienen. Bij zich zelf had hij den eed gedaan, dat freule Comeras vroeg of laat de zijne zou worden, en hij kende het karakter van Beatrix goed genoeg, orn te weten dat zij zelf hem daartoe wel de gelegenheid zou verschaf fen. Juist daarheen wilde de heer de Voss het brengen, en hij verzuimde dan ook niets, waarmede hij de verbeelding van Beatrix kon opwinden, en de harts tochtelijke taal, waarvan hij zich in zijne brieven bediende, was volkomen geschikt om haar de heerschappij over zich zelf te doen verliezen. Eindelijk was het zóó ver gekomen, dat zij het kostte wat het wilde Hugo wilde wederzien en, om dat doel te bereiken zag zij tegen geen enkel middel op. Van stonden aan begon zij dan ook allei lei geheime maatregelen te nemer,, te» einde zich een bijeenkomst met haar minnaar te verschaffen. Eiken morgen ging zij in de vroegte en geheel alleen naar den ingang van de ficuslaan, waar een oude Indische vrouw haar de briefjes van den lieer de Voss kwam brengen en dan de voor dezen bestemde weder medenam. Op zekeren morgen met datzelfde doel daar heen gaande, hoorde zij in een naburig boschje een haar welbekende stem. «Wel zoo, wel zoo!" zeide zij, «het schijnt dat ik niet de eenige ben, die hier een rendez-vous heeft. Dat zullen zeker ons allerliefste tortelduifje en haar William zijn, die hier samen een beetje zitten te kirren Behoedzaam sloop zij naderbij en ver school zich achter een groepje boamen, om te kunnen hooren wat de jongelui met elkander hadden te bepraten. «Margaretha," hoorde zij op dit oogen blik William zeggen, »ik heb deze ont moeting volstrekt niet gezocht en bet is niets dan een toeval of liever een voor zienigheid, die ons hier op deze plaats te zaraen brengt. Reeds sedert eenige dagen heb ik er zeer naar verlangd om je eens te spreken, alvorens aan je papa een besluit mede te deelen, waarvan bet geluk mijns levens afhangt. Ik heb mijn oom iets te vragen en ik geloof wel, dat hij mijn verzoek zal inwilligen, maar toch zou ik gaarne eerst uit je eigen mond vernemen, ot ge mij het recht wilt geven om hem die vraag te doon." Margaretha begreep wat er volgen zou en, terwijl een diepe blos hare wangen bedekte, boog zij zich over het boek heen, dat op haar schoot lag. »Neen, Rita," vervolgde de jonge man op vriendelijken toon en beurde tegelijk het lieve gezichtje van zijn nicht wat in de hoogte, »je moet nu niet naar dat boek kijken maar naar mij, want ik wil in die vriendelijke oogen, die onmogelijk kunnen liegen, het vonnis lezen dat mij wacht." Zoo mogelijk kleurde Margaretha r.og sterker, maar toch voldeed zij aan zijn verzoek. ïRita," vervolgde William op een kalmen toon, maar welks lichte trilling toch ver ried hoezeer het gesprokene hem uit het hart kwam, »Rita, ik heb je lief. Van af je eerste jeugd heb ik steeds geleefd in de gedachte, in de hoop, dat ge een maal de mijne zoudt worden ik heb om uwentwil de reis naar hier onderno men, Zult ge mij nu zonder u weder laten heengaan, of wilt ge mijne vrouw worden, opdat ik u mede kan nemen naar den Haag, waarheen uw papa ons zeker spoedig volgen zal Diep ontroerd als zij was, keek Mar garetha een oogenblik voor zich. Zij wilde spreken, maar zij kon de rechte woor den niet vinden, om te zeggen, wat haar hart gevoelde. Eindelijk legde zij al bevende haar handje in die van Wil liam en zeide eeuvoudig »Ik zal met je medegaan." Beatrix, die slechts een weinig schre den van hen verwijderd was hooi de deze woorden. Freule Comeras beet zich van spijt op de lippen en mompelde«En dus nog eerder getronwd dan ik En dan wordt ze nog wel gravin I Zij verwijderde zich rnet haastige schreden, terwijl er van nu aan nog een worm te meer aan baar hart knaagde. Eenige oogenblikken later kwamen ook William en Margaretha uit het boschje te voorschijn. Uit beider oogen straalde het gevoel van de innige en edele liefde, waarmede deze beide wezens, uil den grond van hun hart, elkander trouw hadden gezworen. Er lag een uitdruk king van kalme vreugde op bun gelaat; zij mochten vrijelijk bet hoofd opheffen en elkander vriendelijk toeknikken, want zij hadden den royalen weg gekozen om aan hunne liefde gehoor te kunnen geven. Voor de waranda liet William Margaretha alleen. IJij ging regeliecht naar het kabinet van zijn oom en bad met dezen een langdurig gesprek.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1