nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 37. Woensdag 9 Mei 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Wegens Hemelvaartsdag zal er Vrijdagmorgen geen Advertentieblad worden uitgegeven. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euillet on. AMEBSFOORTSCIE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Den 16n dezer zal een extra-trein van de Rhijnspoorweg-maatschappij loo- pen naar liet Loo, ten behoeve van het Stal-departement des Konings, tot het vervoeren van paarden en materieël. Den volgenden dag zullen 11H. MM. zich in de ochtenduren met een extra- trein derwaarts begeven. Uit Parijs telegrafeert men aan de Utr. Court dat de Figaro berichten uit den Haag bevat, volgens welke de gezond heidstoestand van onzen koning steeds erger wordt en elk oogenblik zijn over lijden verwacht wordt. Fransche bladen hebben veei haast met zulke berichtenzij hebben den Duitschen keizer ook reeds meermalen dood verklaard. Wat onze Koning betreft, er is voor het verontrustend bericht geen enkele grond. Een onzer stadgenooten, die nog zeer onlangs bij HH. MM. in bijzonder gehoor ontvangen werd, verzekerde ons juist, dat Z. M., de omstandigheden in aanmerking genomen, zich zeer wel bevond. De Nord Dtsche Ztg. meldt, dat H. M. de Koningin der Nederlanden f 1000 heeft beschikbaar gesteld ten behoeve dergenen, die door de overstroomingen in Duitschland ongelukkig geworden zijn. De heeren Tak van Poortvliet, lid der Tweede Kamer en pres.-comm. van de Maatschappij Zeelanden Hofstede, hoofd-direcleur der posterijen, zijn, naar het Vaderland verneemt, naar Berlijn vertrokken, om bij de Duitsche regeering de bezwaren der Nederlandsche regeering tegen de door Duitschland gewenschte verlegging van den maildienst tusschen Berlijn en Londen van de lijn Bokstel Wezel over de lijn VenloKeulen nader te verklaren. Voor de 30 plaatsen, die zijn open gesteld voor adelborst bij het Kon, Instituut voor de marine te Willemsoord, hebben zich 150 jongelieden aangemeld. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een adres verzonden door het bestuur van de vereeniging Algemeen Belang, aangesloten bij hel Algemeen Nederlandscli Werklieden- Verbond. Daar in wordt verzocht dat de Kamer moge besluiten, de tegenwoordige additioneele artikelen der grondwet ten spoedigste te doen vervangen door een kieswet, waarbij het kiesrecht verleend wordt, behalve aan hen, die thans als maatschappelijken welstand bezittenden zijn aangewezen, ook aan alle ingezetenen, Nederlanders, die niet door eenig rechterlijk vonnis van hunne burgerrechten zijn verstoken en zich ten raadhuize hunner gemeente, op eene daarvoor te bestemmen kiezerlijst hebben ingeschreven. De afgetreden minister van oorlog, generaal-majoor Weitzel, is opgetreden als eere-voorzitter van de Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen vnn het Nederl. leger. De oud-generaal-majoor H. F. Scharp, heeft het eere-voorzitteischap aanvaard van de atdeeling Amsterdam dier ver eeniging. Te Nijmegen legden voor eenige dagen op 't exercitieveld voor den kolonel kommand, van het 5. regiment infanterie een 100tal jongelieden, die dit jaar in de militie zijn gevallen, en zich tengevolge daarvan onder militaire instructeurs in den wapenhandel hadden geoefend, prac- tische bewijzen hunner bekwaamheden in de exercitien af. Na de revue mar cheerden de burgerjongelieden, in sectiën afgedeeld en geleid door den kapitein adjudant, den heer v. Berkel, met de stafmuziek van het 5. reg. inf. aan het hoofd, door de voornaamste straten der stad. De ^Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" zal op 24 Mei in het gebouw van het Nut te Am sterdam hare 14. jaarvergadering houden. O. a. zal een lid van het bestuur in de plaats van het aftredend lid den heer P. J. van der Aa gekozen moeten worden en zal van gedachten worden gewisseld over hetgee» in het belang der weezen- verzorging gewenscht is. In eene vergadering van het al gemeen bestuurder zuiderzee-Vereeniging is door het dagelijksch bestuur verslag uitgebracht over den stand der financiën, in verband met de uitgeschreven geld- leening. Het is gebleken, dat nog onge veer f30,000 bijeen gebracht moet wor den, zal het plan tot onderzoek volledig kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd, eene algemeene verga dering der leden bijeen te roepen en daarin opening van zaken op technisch gebied te doen en de middelen tc bespreken en vast te stellen om het doel, dat men zich voorstelt, te bereiken. Te Nijmegen zullen op 2. Pinkster dag wielerwedstrijden worden gehouden, waarbij door den uitnoodigingswedstrijd zijn uitgeloofd een drietal kunstvoorwer pen, ter waarde van f70, f25 en f 15. Na afloop van de wedstrijden zal in het hotel »Place Royale" een gemeenschap- pelijken maaltijd worden gehouden. Aan de leden van den Alg. Ned., Wiel- rijdersboi.d worden voor deze gelegen heid door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, de Ned. Rijn- en de Hollandschespoorweg-maatschappij re- tourkaarten verstrekt tegen den prijs van eene enkele reis. Eene in het N. v. d. D. opgeno men bericht omtrent een spookgeschie denis, die te Bornerbroek zou zijn voor gevallen, heeft den kapalaan aldaar, den heer J. H. C. Derckson aanleiding gege ven tot het indienen eener klacht bij de rechterlijke macht, waaraan blijkbaar gevolg zal worden gegeven, daar de heer Derckson Zaterdag bij den rechter-com- missaris van de rechtbank te Zwolle is gehoord. De verschillende Nederlandsche spoorweg-ondernemingen zijn tegen half Mei a. s. door de onlangs door den Koning benoemde «commissie tot onderzoek naar een betere regeling der verleening van hulp bij spoorweg-ongelukken" uitgenoo- digd tot het houden eener bespreking, om omtrent de behoefte aan geneeskun dig personeel en hulppersoneel lot het verleenen van de eerste hulp en het ver voer van gewonden bij spoorweg-onge lukken maatregelen te nemen. Men schrijft uit Gorichem aan de Amst.: Sinds korten tijd vorderen de werken aan de Keulsche Vaart goed. We ver heugen ons over dat groote werk, dat ons voorzeker vele voordeelen zal ople veren. De alom bekende Kastanjelaan, die reeds verleden jaar ontsierd is door het wegnemen van hare reusachtige hoo rnen, is nu voor goed gesloten en men heeft daar reeds een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de sluizen, ten behoeve van het kanaal. Ook de weg van de Kantelpoort naar het station wordt eerstdaags gesloten, omdat de brug daar moet worden afgebroken een noodbrug nabij het station geeft ons langs een andere weg tóegang tot de stad. Met dat al zien we ons alle wandelwegen ontne men, daar ook het plantsoen ten gevolge van den spoorweg-aanleg sinds een 10 tal-jaren niet meer bestaat. Als het werk voltooid is, hopen we in dit opzicht op verbetering. De heer J. H. A. Hanckar, rijksopziener bij de spoorwegdienst, heeft een toestel uitgedacht, waardoor de treinbeambte in den bagagewagen aanwezig, zichbaar en tegelijk hoorbaar kunnen worden ge waarschuwd, zoodra de locomotief door een onveilig sein zal zijn gereden, ter wijl tevens, in treinen voorzien van Wes- tinghouse-rem, de geleiding bij het voor bijrijden door den toestel kan worden geopend. Z. M. heeft onder meer benoemd tot le luitenant de 2e luitenants Jhr. L. R. Ram van het 3e regt. Vesting-artil lerie, op 't oogenblik alhier gedetacheerd en A. M. Kollewijn, van het corps tor- pedisten. Maandagmorgen is door burg. en weth. ten raadhuize aanbesteed 1. het leveren en stellen van een ijzeren balie langs de Kortegracht, ter lengte van 60 M. Laagste inschrijver W. Brouwer alhier voor f347; en 2. het leveren en stellen van 34.70 M. en van 7.60 M. ijzeren hek op de speelplaats der jongensschool aan de Heerenstraat. Laagste inschrijver, wed. J. Blok Zoon alhier voor f 124.25. Beide werken zijn gegund. De heer M. A. ter Haar, muziek onderwijzer te Bussum, is benoemd tot organist bij de Herv. gemeente alhier. De Hooglander boer v, O., wiens paard in de vorige week alhier op hol sloeg, is aan de gevolgen van den val overleden. Zondagnamiddag had een knaapje van zes jaren het ongeluk, spelende, in de Singelgracht te vallen. Door het hulp geroep van zijn speelmakker verschenen eenige burgers en had een daarvan de B. het geluk den drenkeling te redden, door hem een vischnet toe te steken. Zondagochtend om elf uren ont stond er een binnenbrand op de slaap kamer der kinderen van den bakker Massa op de Kampstraat, terwijl deze naar de kerk was en zijne vrouw als kraamvrouw te bed lag. Zijn wij goed ingelicht, dan is het bedwingen van deze brand, die zich erg genoeg liet aanzien, daar kleederen en beddengoed reeds vlam gevat hadder., behalve door het toesnellen van buren en kennissen al mede te danken aan de kordate hulp van den luit. Kolonel Greve, die door het werpen van eene brandblusch granaat de vlam doofde, en daardoor grootere on heilen heeft voorkomen. De oor/aak van den brand is onbekend. De gemeenteraad hield Maandagavond 7 ure eene zitting, waarin verschillende zaken werden afgedaan. Een voorstel van B. en W., tot verlichting van het Beuken laantje, werd nu aangenomen. Vroeger had den B. en W. bezwaar gemaakt tegen het aanbrengen dier verlichting, omdat zij van het leggen der gasbuizen schade verwachtten voor de boomen j nader onderzoek had aan den dag gebracht, dat de wortels dieper liggen dan men meende, zoodat er met in achtneming van door den gemeente-architect aanbevolen voorzorgs-maatregelon, geen ge vaar voor de boomen te duchten is. Met het oog op het druk bezoek der- markt alhier door neringdoenden van elders^ wier mededinging inbreuk maakt op de belangen der kleine neringdoonden in de gemeente, hebben B. en W. voorgesteld, Javaansche Roman. DOOR MARIA BOCIOR. 34) De kuil werd hoe langer zoo grooter en het duurde niet lang of de maan, die tusschen de takken door scheen, ver lichtte het donkere, wijde gat. Toen dit eindelijk groot genoeg was voor haren zoon, sprak zij hem haar laatst vaarwel toe. Voor de laatste maal kuste zij de loodkleurige lipjes en mompelde snikkend den naam van Achmat. Daarna legde zij het kind in zijn kille wiegje en weldra bedekte de aarde voor altijd hem, dien Kousouma onder haar hart gedragen, met haar melk gevoed en in de hut van Ragha, de Indische, met hare heete tranen besproeid had. Tot het aanbreken van den dag bleef Kousouma op het graf liggen. Nu en dan liet van verre in het gebergte het gebrul van een tijger zich hooren, en zuchtte de wind door de takken der boomen over het arme moederhart, dat geen tranen kon vinden om aan zijn smart lucht te geven. Weldra maakte de duisternis plaats voor den helderen morgenstond en ging de zon op over Kousouma's eersten dag van rouw. Zij stond op. Hare oogen waren nog altijd droog en strak en de uitdrukking van haar gelaat had iets verschrikkelijks. «Achmatzeide zij en vestigde hare blikken op het graf van haar kind, «weldra kom ik bij u, maar vóór dat dit geschiedt, zal ik eerst ons heiden wreken." De dag was reeds bijna ten einde, toen zij in de hut van Ragha terugkwam. Van nu aan was zij zeer bedaard, want zij wist wat zij wilde en haar lot kwam haar niet langer verschrikkelijk voor. Den volgenden morgen bracht de oude Indische, al weenende, haar naar den ingang van het woud, en van daar sloeg Kousouma geheel alleen den weg naar Buitenzorg in. Het was een lange weg, en het langdurig nachtwaken had de krachten der moeder tamelijk ondermijnd. Zij zag er zoo bleek uit, dat men zou gedacht hebben, dat de dood, die haar, zulk een wreeden slag had toegebracht, thans ook haar zelf kwam opeischen. De liefde en het hartzeer hadden haar gelaat doen verwelken, maar in hare oogen flikkerde die hovenaardsche glans, dien het ongeluk somtijds aan zijne uitver korenen verleent. Niettegenstaande zij geheel alleen stond in die vreemde wereld, die het heiligste vertrouwen harer ziel had beschaamd, keek zij toch nog de menschheid met vollen blik in het aangezicht, eren als de worstelaar, die niet sterven wil zonder te hebbben overwonnen. Nu en dan kon zij van vermoeienis niet verder en viel zij uitgeput op den weg neder, terwijl de vrees haar bekroop dat zij misschien daar zou moeten sterven. In zulke oogenblikken zond zij een gebed op tot Belah en smeekte hem, haar ten minste nog den dag der wrake te laten aanschouwen. Dan stond zij op, greep zich aan alles vast, wat haar slechts onder de hand kwam en sleepte zich op die wijze nog zoover voort, als hare kachten toelieteo. Op den derden dag kreeg zij in de verte Buitenzorg in het gezicht. Een uiterste krachtsinspanning stelde haar in staat om wat vlugger te loopen en, daar zij den geheelen kampong liever niet wilde doorgaan, maakte zij een klei nen omweg, om door de Arabierenwijk de hut van Nanni te bereiken. Zij liep langs den oever der Batoe-Toelis en bleef een oogenblik staan bjj den boom, waar Hugo de Voss bijna gedood was geworden door de oular-vlan. Een bittere glimlach speelde om hare lippen en op koelen toon zeide zij hij zich zelf «En toch heb ik zelf hem gered 1" Dicht bij de moskee zag zij, evenals vroeger, de jonge Arabiertjes op het plein spelen en zuchtende dacht zij, dat ook haar zoontje daar zoo gespeeld zou heb ben, wanneer hij een vader gehad had even als die andere kinderen. Terwijl zij zoo met nedergeslagen oogen haar weg vervolgde, werd haar oor getroffen door het geluid eener stem, waaruit een diep gevoeld medelijden sprak. «Kousouma 1" hoorde zij deze stem uitroepen en toen zij haar oogen opsloeg, herkende zij Achmat. Zij verbleekte en sloeg onmiddellijk hare oogen weder neder, want zij bloosde voor hem, den streng rechtvaardigen man. «Wees niet bang," zeide Achmat op vriendelijken toon tot het jonge meisje. »De goede geesten, die den troon van Allah omringen, weenen wanneer zij u aanschouwen, en waarom zou Achmat dus minder edelmoedig zijn dan zij?" Met een onbeschrijfelijke uitdrukking in hare oogen, keek Kousouma hem aan, maar de Javaan vervolgde: «Achmat's hart is nog altijd hetzelfde maar Achmat kan niet meer gelukkig zijn, want het geluk van Kousouma is verwoest, evenals de bloem, die door een ellendeling van haren stengel wordt gerukt vóór zij ge heel ontloken is. Achmat is treurig, want hij weet alles. Mocht Kousouma behoefte hebben aan een broeder, dan zal Achmat die voor haar zijn. Misschien jjheeft het jonge meisje nog altijd het bleek gezicht lief, dat de oorzaak is van haar ongeluk en, in dat geval, zal Achmat hem gaan opzoeken en »Ik haat hem I" De toon, waarop het jonge meisje deze woorden sprak, deed Achmat sidderen en belette hem om zijn zin te voleinden. Een bijna woeste vreugde verhelderde een oogenblik zijn ernstig gelaat. «Mocht Kousouma misschien behoefte hebben aan een krachtigen arm om haar te wreken," voegde hij er een oogenblik later bij en zonder dat ditmaal een spier van zijn gelaat vertrok, idan is Achtmat er. Laat het jonge meisje maar spreken en Achmat zal naar haar luisteren." »Ik dank u," zeide de Indische op zachten toon. iZoodra die tijd gekomen is, zal ik u roepen. Vaarwel. Allah zij met u 1" Nog dienzelfden avond legde Kousouma, zooals zij vroeger dik wijls ge daan had, zich in de armen der oude Nanni ter ruste, en het duunie ook niet lang of zij was ingeslapen daar, dicht bij het baraboesboschje, waar de stem van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1