Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. harsthoudend houtgewas, te ontginnen en zoodoende ook alle zarnlverschuivingen te doen ophouden. In te leiden door jhr. rar. W. van Citters van 's-Graven- hage. 2. Onderwijs in handenarbeid, a. Het onderwijs in handenarbeid beoogt in de eerste plaats oefening en ontwikkeling van oog en hand. b. Dit onderwijs heeft reeds zijne geschiedenis, c. In vele landen van Europa heeft dit onderwijs een warm onthaal gevonden, en tracht men dit op de scholen in te voeren, cl. Volksonder wijs, de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid heb ben zich reeds verdienstelijk gemaakt om dit onderwijs in Nederland in te voeren en te bevorderen, e. Onze kweek- en normaalscholen dienen dit onderwijs onder de leervakken op te nemen. Het onder wijs in handenarbeid is voorzeker van het grootste belang voor het welzijn der toekomstige handwerkslieden, en het ligt daarom op den weg der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijver heid om het te steunen en zoo mogelijk op de lagere school ingevoerd te krijgen. In te leiden door den heer P. Eve- kink, civ.-ing., onder-voorzitter der huis- vlijtschool te Arnhem. 3. Huisvlijt als middel tot volkswel vaart. Sedert eenige jaren ben ik bezig in verschillende streken van ons land op te sporen wat er nog leeft van de oud- Nederlandsche kunstvlijt. De uitkomsten zijn tot heden nog gering, maar toch heb ik de overtuiging gekregen, dat, meer dan men vermoedt, de oude kunst vaardigheid nog bij ons volk sluimert. De kunstvaardigheid uit zich echter in voortbrengselen, die tegenwoordig doel loos en onpractisch zijn er, geen aftrek kunnen hebben. De veldarbeider, de vis- scher, de ambachtsman, zij willen en zij kunnen wel, maar het ontbreekt hun aan kennis van de behoeften van onzen tijd en aan goede nationale voorbeelden. Ik heb de overtuigende bewijzen uit enkele streken van ons land, dat ons landvolk behoefte heeft aan meer ver diensten, en dat huiselijke arbeid een ware zegen voor hen zou zijn. In De nemarken, Zweden en Noorwegen wordt veel gedaan om de oude huisvlijt te doen herleven, en met goed gevolg. Vooral nationaal houtsnijwerk, metaalwerk en textiëele kunst nemen daar een nieuwe vlucht, en hetgeen zij leveren wordt zelfs artikel van uitvoer. Daartoe is vooral meegewerkt door vereenigingen, die goede wenken geven, scholen stichten en ma gazijnen in de groote steden, waar de voorwerpen van nationale huisvlijt wor den verkocht. Indien onze landlieden en visschers voorzien werden van goede mo dellen, bijgestaan door plaatselijke agen ten, en zeker konden zijn dat hunne voortbrengselen hun eenig bijkomend voordeel opleverden door plaatsing in cen trale magazijnen in de groote steden, zou niet alleen veel armoede kunnen voorkomen worden, maar ook de natio nale roem van Nederland op kunstvlijt- gebied gebaat zijn. Ligt het op den weg onzer maatschappij, om door haar museum en hare departementen in dien geest werkzaam te zijn? Zou in dit ge val ook de medewerking van de in ons land bestaande huisvlijtscholen niet zeer wenschelijk zijn? In te leiden door den heer F. W. van Eeden. 4. Nationale kunstnijverheid. Meer en meer worden de voorwerpen van oud- Nederlandsche kunst en kunstvlijt uitge voerd naar het buitenland en daar voor hooge prijzen verkocht. Maar zelfs na maak, vooral van oud zilverwerk, wordt hier te lande gemaakt en voor echt in het buitenland verkocht. Dit is een be wijs, dat de Nederlandsche zilversmid nog zeer goed in den oud-nationalen stijl kan arbeiden. En aangezien die stijl veel meer karakter en schoonheid bezit dan al wat in hedendaagschen stijl hier te lande wordt gemaakt, en bovendien de daarin gemaakte vooi werpen een artikel van uitvoer zijn, zoo vraagt men, of het niet wenscheljjk is dat de Neder landsche zilversmeden worden aange moedigd om den oud-Nederlandschen stijl té bestudeeren en daaraan hunne motie ven te ontleenen, in plaats van de heden- daagsche voorbeelden uit het buitenland te volgen? In te leiden door den heer F. W. van Eeden. 5. Bamboe-meubelen. Het bamboe uit Ned.-Indie is eene uitmuntende grondstof voor meubelen, vooral in landelijke woningen en hotels, in gestichten van allerlei aard, bibliotheken, koffiekamers, voorhoven, enz. Stoelen en tafels en rust banken, trappen en laddertjes van bam boe zijn door hunne lichtheid zeer aan te bevelen. Toch wordt hier te lande uit Ned.-Indië gqen bamboe voor dit doel ingevoerd, en de weinige firma's die er zich mede bezighouden, ontvan gen de grondstof van elders, dus langs een omweg. Op welke wijze zou, zoo wel de directe invoer van bamboe uit Ned.-Indië,als de bamboe-meubel-industrie hier kunnen worden aangemoedigd In te leiden door kolonel G. E. V. L. van Zuijlen, van 's-Gravenhage. 6. Veredeling van het ambacht. Is het wenschelijk en uitvoerbaar in onzen tijd, ter veredeling van het ambacht eene in stelling in het leven te roepen als het vroe gere gildewezen, zij het ook belangrijk gewijzigd naar de tijdsomstandigheden? Zoo ja, welke weg dient te worden in geslagen om patroons en werklieden in de gelegenheid te stellen tot het afleggen van proeven van bekwaamheid in hun vak. In te leiden van wege het depar tement 's-Gravenhage. 7. Wet op de fabrieksmerken. Welken invloed heeft de nieuwe Engelsche wet op de fabrieksmerken op den invoer van buitenlandsche fabrieksartikelen Zou het mogelijk zijn door hulp der verschil lende departementen na te gaan welken invloed zij uitoefent op de Nederlandsche industrie. Kar, er aanleiding bestaan, de Nederlandsche wet op de fabrieksmerken te wijzigen volgens de Engelsche? In te leiden vanwege het departement Arnhem. 8o. Vereenigingsleven op nijverheids- gebied. Bespreking van de wenschelijk- heid van concentratie van krachten, met betrekking tot het vereenigingsleven op nijverheids gebied. In te leiden door den heer Jacob B. Citroen, van Amsterdam. 9o. Rechtspraak in handels- en nijver- Jieidszaken, Bespreking van de wenschelijkheid eener snellere, goedkoopere en meer prac- tische rechtspraak ten aanzien van han dels- en nijverheidszaken. In te leiden door den heer Jacob B. Citroen. De Minister van Justitie zal maat regelen nemen om te voorzien in het ge mis van de registers van den burgerlijken stand, waar die in de gemeente-archieven mochten ontbreken. De ingenieur A. J. Krieger heeft in deze en in de vorige week eenige da gen te Nijkerk en te Barneveld vertoefd, voor het opmaken en bepalen van een voorloopig tracé voor den door hem aan- gevraagden lokaalspoorweg Nijkerk Barneveld Ede, en is voornemens nog in den loop dezer maand zich naar Ede te begeven, om hetzelfde voor Ede en Lunteren te doen. Naar aanleiding van de ziekte van den Keizer van Duitschland meldt men, dat Z. M. vrij is van koorts en de eetlust voldoende is. Gistermorgen bracht de keizer eenigen lijd op de sofa in zijn studeervertrek door. Dr. Mackenzie heeft zijn reis naar Londen nog uitgesteld en ook Bismarck, die naar Pommeren zou gaan, blijft voorloopig in de hoofdstad. Men zegt, dat de zieke zich eenige stukken vertaald liet voorlezen uit Bou- langer's werk «l'Invasion allemande". De Staatszaken worden bijna geheel behandeld door den Kroonprinsdeze ontving den Staats-secretaris Bismarck, en arbeidde eerst met Brandenstein voor de civiele, later met Wilkowskie voorde militaire zaken. De bekende industriëel Siemens en de beroemde geneesheer Wcgner zijn door den Keizer in den adelstand verheven, even als dr. Achenbach, de opperpresident der provincie Brandenburg. De minister Lucius is tot graaf verheven, terwijl Von Puttkamer en Von Rottenburg, chef der keizerlijke kanselarij, het praedicaat sExellentie" hebben ontvangen. De Parijsche Gemeenteraad heeft met 38 tegen 26 stemmen een voorstel van Lavy aangenomen, om 10,000 frs. be schikbaar te stellen voor de glasblazers van de departementen Seine en Seine-et- Oise, «die tot werkstaking gedwongen zijn door hun patroons", aldus luidde het voorstel. Er valt nog niet veel te zeggen van den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk, daar er nog een groot aantal herstemmingen moeten plaats heb ben. Tot dusver is het gebleken, dat de republikeinen gewonnen, althans niet verloren hebben. Bepaald gewonnen heb ben de radicalen, ten deele ten koste der opportunisten. Bij de suikerconferentie heeft Engeland verklaard dat aan die landen, welke de conferentie niet goedkeuren en de suiker- premiën 't zij direct of indirect laten bestaan, den invoer van suiker in Enge land zal worden verboden. Dit doelt vooral op de Vereenigde Staten die nu wel gedwongen zullen zijn de conferentie te bekrachtigen. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Re geering den metropolitaan Clement te Tirnova uit zijn ambt heeft ontzet, we gens de vijandelijke houding die hij aan nam tegenover Prins Ferdinand. Toen de Prins onlangs te Tirnova kwam, heeft de metropolitaan den Prins niet eens begroet, zooals zijn plicht was als hoold der geestelijkheid. Mgr. Clement wordt als hoofd der Russische partij in Bul garije beschouwd. Prins Ferdinand is naar Routschouk en Tirnova vertrokken. Hij heeft de godsdienstoefening in de «kerk der mar telaren" bijgewoond. StamboulofT heeft hem gezegd, dat dit de eerste maal is sedert eeuwen, dat een Bulgaarsch souverein de godsdienstoefe ningen in de kerk onzer czaren bijwoont. De Prins heeft hierop geantwoord: «He den herhaal ik de verbintenis, die ik jegens het Bulgaarsche Volk op mij ge nomen heb en die ik vast besloten ben gestand te doen. Ik heb van alles af stand gedaan en ben een Bulgaar. Bul- garije's onafhankelijkheid is een heilige zaak, voor welke ik mijn leven wil laten." Groote woorden zijn goedkoop I Naar gemeld wordt, zijn reeds in een genoegzaam aantal Amerikaansche Staten gedelegeerden verkozen voor de. den 5en Juni te houden, Nationale Democra tische Conventie, om als zeker te doen aannemen, dat Cleveland met algemeene stemmen opnieuw candidaat zal worden gesteld voor het presidentschap. De Con ventie der republikeinen komt den 19en Juni bijeen. Waarschijnlijk zal Blaine haar candidaat worden. Hij heeft, naar men zich herinnert, geweigerd de candi- datuur te aanvaarden, doch men verwacht dat hij zich toch zal laten vinden, als de Conventie hem maar eenmaal candi daat heeft gesteld. Met betrekking tot den toestand van den handel en nijverheid over 1887 in deze gemeente kan het volgende wor den medegedeeld. Niet bepaald onguns tiger dan 1886, bracht 18»7 ook geene verbetering in den toestand. Wel stegen de prijzen van enkele artikelen, maar de rijzing werd gewoonlijk weder spoedig door daling gevolgd. De oogst was, alle producten dooreen genomen, weder mid delmatig, wat. gevoegd bij lage prijzen van landbouwvoortbrengselen en van vee, de koopkracht steeds verminderde. Hel telegraafverkeer is weder verminderd, dank zij de tariefsverhooging. Hoewel in den toestand van den fabrikant ook geene bepaalde vooruitgang kon worden bespeurd, was voor hem het jaar 1887 toch niet ongunstig. De toestand van de handwerksnijverheid was in dat jaar on gunstig. In het laatst van den zomer reeds waren vele werklieden zonder werk, welke toestand nog verergerde door tij delijke sluiting van de lucifersfabriek. De buitenlandsche handel bepaalde zich in hoofdzaak tot bier, manufacturen, tapijt goederen en enkele andere artikelen. De toestand van den binnenlandschen handel bleef vrij wel gelijk aan dien van het vorige jaar. Ofschoon de prijs van enkele artikelen wel wat verbeterde, bleef de kooplust beperkt en daardoor de handel stil. De handel in inlandsche tabak, ge was 1886, was zeer levendig; het ge- heele gewas werd bij de planters opge kocht, en de grootste voorraad van dezen oogst is oogenblikkelijk reeds in handen van den fabrikant. Aan zware tabak was behoeftede laatste gewassen konden daarin niet voorzien, en daardoor is een groote voorraad van het 1885er gewas nog in handen der planters. Verder was de handel stil. Op speculatie werd niet gekochtdaarvoor waren de prijzen te hoog. Van het gewas 1887 is nog niets verkocht. Er is voor het tegenwoordige geene vraag en de prijzen zullen waar schijnlijk dalen. De oogst 1887 is vrij goed, maar zeer klein van blad. De plan ters zullen daaraan weinig verdienen. Verkoopen vonden in den laatsten tijd bijna niet anders plaats dan bij de ge- heele plant of op stam. Te Amersfoort en te Nijkerk is de plantage stationnair gebleven. De prijzen te Amersfoort en te Nijkerk waren naar gelang van de kwa liteit voor den stam of plant van 14 tot 18 per 30 kilo's voor het gewas 1886. Het honiggewin was in 1887 zeer klein, hetgeen veroorzaakt is: 1. door het on gunstige weder in den afgeloopen zomer; en 2. doordien de boeren zich minder op de bijenteelt toeleggen, omdat de prijzen van buitenlandschen honig zeer laag zijn hetgeen echter in deze streken gewonnen werd, vond gretig koopers. Men besteedde voor ruwe honig 28 per 100 kilogr. voor ruwe was ƒ46 en voor gesmolten was ƒ134 per 100 kilo, De toestand van den houthandel onderging geene verbe tering. De schors kwam fraai binnen. Daar de oude schors van het vorige jaar reeds lang vóórdat de nieuwe binnen kwam, verbruikt was, werden er zeer hooge prijzen besteed, nl. van 46 tot 50 per voer van 810 kilogram. Om die reden was de handel in dit artikel eerst zeer geanimeerdwegens een evengrooten toevoer en de hooge prijzen, die de schors handelaren eischten, werd de handel later evenwel zeer gedrukt, omdat de looiers, niet geneigd hoogere prijzen te betalen, de voor hunne looierijen benoodigde schors uit den vreemde betrokken. Dien tengevolge was in het najaar de handel in dit artikel stil en bleven groote par tijen schors onverhandeld. In rijstemeel was goede handel. Tengevolge van den kleinen koolzaadoogst was het artikel raapkoek schaars en waren de prijzen in verhouding tot andere veevoerartikelen zeer hoog. Lijnkoeken waren goedkoop en het debiet groot, tengevolge van den geringen hooioogst en de lage veeprijzen. Mais was in den zomer zeer goedkoop, maar is langzamerhand 20 a 30 pet. ge stegen, tengevolge van ongunstige Ame rikaansche oogstberichten, en ging daarom minder om in dit artikel. Haver was goedkoop, in weerwil van den kleinen oogst hier te lande; de groote oogst in 't buitenland had dit tot gevolg. De prijs van buitenlandsche rogge was zeer laag en alhier werd veel omgezetniet alleen voor de bakkerij, maar, door de gestegen maisprijzen in het najaar, ook veel voor veevoeder. In tarwe was zeer weinig en in tarwebloem redelijk handel met lage prijzen. Slechte resultaten leverde de han del in boekweit op door de concurrentie der buitenlandsche grutten. Hooi was zeer duur en daarentegen stroo goedkoop. De prijzen van enkele koloniale waren vei beterden tijdelijk. In versche huiden was redelijk handel. De handel in manu facturen handhaafde zich zeer goed op zijn ingenomen standpunt. 4550 vette varkens werden aangevoerd ter markt en 2300 magere, de laatste rnet bestemming voor de Londensche slachterijen. Vette varkens golden 18 a 21 ct. per Vj kilo. Bovendien werden 6191 biggen en 1071 schrammen aangevoerd. Het hoogst werd 12.75 voor biggen en ƒ22 voor schram men bedongen. Rogge gold ƒ4 tot ƒ5.40, tarwe 5.90 tot 8.80 en boekweit 5.40 tot 7. 3835 H.L. aardappelen werden aangebracht; zij golden ƒ1.25 tot 2 50 en de nieuwe in Juli en Augustus 3.50 tot 5. De aanvoer van boter bedroeg 152.906 kilo's. Voor goede waar besteedde men van 0.70 tot 1.55 per kilo. 6040 kilo kaas werd ter markt gebracht, tot 25 a 30 ct. per kilo werd verhandeld. Ongeveer 300.000 eieren werden ver handeld voor 2.50 i 4 gemiddeld. In Jauuari en December golden zij 5 tot ƒ8.50 per 100 stuks. 1311 H.L. appelen, en 314 H.L. peren werden aangevoerd van Sept. tot Dec. De gemiddelde prijs was respectievelijk /4.37'/2 en ƒ4.50 per H L. In gevogelte en wild weid een ge regelde handel gedreven. Het aantal aan gekomen schepen en sloombooten bedroeg 769, metendtr te zamen 56952 tonnen. Het aantal volle wagonladingen alhier aangekomen beliep 2233 en het aantal verzonden wagenladingen 494, In 1887 bracht het patentrecht ƒ11783.86 op. Voor accijns op gedistelleerd werd naar een quantum van 2097.18 HL. ƒ125.831.38 betaald; voor 162.675 KG.zout/23.735.75, voor bier ƒ8358.78; voor invoerrecht op tabak uit Amerika 80 en voor Java- tabak ƒ8.35. Voor slachtvee, als stieren, ossen, koeien, vaarsen, pinken, kalveren en nuchtere kalveren, werd over 1627 stuks, ter waarde van 124,832, betaald ƒ12.483.20. In den avond van den Hemelvaarts dag had in het gebouw Volksheil nog eene buitengewone openbare vergadering plaats, van de afdeeling Amersfoort, der Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank. De vergadering werd geopend met het zingen van Gez. 43 1 «Hoog, omhoog het hart naar boven," enz. en gemeenschappelijk gebed. Vervolgens toonde Prof. Valeton, uit gaande van Col. 3 1, aan, dat daar mede het gebruik van bedwelmende drank, als hoogstnadeelig voor het geeste lijk leven, onbestaanbaar is, en dat, hoewel het nalaten daarvan, 'twelk uit verschillende beweegredenen geschieden kan, nog geen bewijs van werkelijk ge loof en geestelijke zin is, nochthans een ieder, die tot levend geloof gekomen is en een juist inzicht heeft in den aard van deze drank en de gevolgen, die er uit voortspruiten, zich gedrongen moet voelen om er afstand van te doen en er ook anderen van terug te houden. Ver volgens deelde spr. mede, dat daarom ook juist deze dag gekozen was tot plechtige uitreiking van Bewijzen van lidmaatschap aan de getrouwe leden der afdeeling. Tot nog toe was het de ge woonte niet, althans niet in de meeste afdeelingen, zoodanige bewijzen uit te reiken; doch het bestuur had daartoe met tweederlei doel het besluit genomen. Vooreerst, in aanmerking nemende, dat de afschaffing tot nog toe over 't alge meen een voorwerp van spot of minach ting geweest is, wilde het bestuur aan ieder lid de gelegenheid geven, te toonen, dat men er eene eer in stelde afschaffer te zijn en alzoo den smaad, die aan de afschaffing kleeft, van zich te werpen. Maar tevens wilde het bestuur, opdat ieder lid dit met recht zou kunnen doen, deze bewijzen van lidmaatschap tot een herinneringsteeken aan de eenmaal af gelegde belofte doen strekken, ten einde bij de veelvuldige aanleiding en verlei ding tot drankgebruik, vooral ook in den zomer, alle ontrouw zooveel mogelijk te voorkomen. Daarop werd tot de uitreiking over gegaan. Er zijn thans 101 leden, (waar onder 35 vrouwelijke), van wier getrouw heid het bestuur zich zooveel doenlijk verzekerd had. Mochten er nochthans tegen sommigen gegronde bezwaren be staan, dan werden de leden verzocht, daar het bestuur niet op bloote geruch ten wilde afgaan) daarvan met aanwij zing van tijd, plaats en getuige, aan het bestuur kennis te geven. Op zoodar.igen giond waren ook nog in de laatste dagen een paar leden geschrapt. Met dezulken is het echter hoogstwenschelijk dat het bestuur en de leden zelve zich in betrek king blijven stellen, ten einde hen, kon het zijn, terug te brengen. Het geheele werk der afschaffing toch moet als een werk der Christelijke liefde worden beschouwd. Mochten sommigen meenen ten onrechte te zijn voorbijgegaan, dan konden deze zich bij een der leden van het Bestuur aanmelden, Zij, die om eene of andere reden afwezig waren, konden hun Bewijs van lidmaatschap bij den Voorzitter afhalen. Nieuwe leden kunnen zulks ook wanneer er geene vergaderingen gehouden worden, bij een der leden van het Bestuur (Prof. Valeton, Ds. Wartena, eu de heeren van Gheel Gildemeester, L. Ruitenberg en P. N. Koppen) aanmelden. Vervolgens deed de heer van Gheel Gildemeester eeDige belangrijke mede- deelingen aangaande de 7de algemeene vergadering der Nationale Christen ge heel onthouders vereeniging, die den 3en Mei 1.1. te Amsterdam gehouden en door hem bijgewoond was.' Eindelijk hield ook Ds. Wartena eene toespraak, waarin hij er bij de leden ten ernstigste op aan drong, dat zij trouw zouden zijn aan hunne belofte in 't bij zonder ook gedenkende aan den Hemel vaartsdag, waarop zij het bewijs van hun lidmaatschap ontvangen hadden, De vergadering werd besloten met het zingen van Gez. 143: 9 en 10 en gemeenschap pelijk gebed. Bij het uitgaan werd aan ieder der aanwezigen een blaadje De eenigé Naam uitgereikt. Gisteren morgen waren een hon derdtal runderen ter markt aangevoerd. Er heerschte levendige handel en vlug werden koop en verkoop gesloten. Koop lieden uit andere gemeenten bezoeken getrouw de markt. Vet vee gold f 120 tot f170-, kalfkoeien f100 tot f160; guist vee f60 tot f120 en pinken f20 tot f70. De premie van f10 voor het grootst aantal aangevoerde en verkochte stuks vee op de markt dd. 4 Mei is toegekend aan Arie Bosch te Nijkerk en die van f5 voor het daaropvolgend aantal aan J. van Herwaarden te Soest, voor den aankoop van 't grootst aantal ver wierf de premie van f 10 L. van Gelder te Naarden en van f5 voor het daarop volgend grootst getal J. van den Hengel Mz. te Stoutenburg. Vermits er velen in de meening verlceeren, dat deze de laatste veemarkt is die ge houden wordtwillen wij opmerken, dat, volgens publicatie, door de commissie voor de veemarkten gisteren op de markplaats aangeplukt, de veemarkt op eiken vrijdag wordt gehouden, en dat tijdens de mark ten op 18 en 25 Mei a. s. nog gelegen heid tot kostelooze stalling wordt verstrekt. Zondagavond had in Wery's Honden en Apentheater, dat sinds eenige dagen te Gouda voorstellingen geeft, een paniek plaats, die zeer erge gevolgen had kun nen hebben. Toen de eerste afdeeling was uitge voerd en het scherm gezakt was, be proefde een persoon, daar er aan de gas leiding, nabij den meter, een lek was, dit op te sporen. Daartoe ging hij met een brandende lucifer langs de leiding met dit gevolg, dat het gas plotseling ontbrandde. Nadat vele pogingen waren beproefd om de vlam uit te dooven, kwam er van de straat een persoon en sloot plotseling de hoofdkraan, zoodat het pu bliek in volslagen duisternis zat (nood- lantaarns waren niet eens aanwezig!) Sommigen van het publiek, die het vlam metje hadden gezien, dachten dat er brand was voldoende om enkelen te doen roepen: brand! brand! Men kan zich voorstellen welk een schrik ontstond en dat in het duister, terwijl onder het publiek vele kinderen waren! Jongens op de gaanderij gezeten, schreeuwden«de plank onder onze voeten biandt reeds" wat slechts verbeelding was en daarop zocht ieder een goed heenkomen I Het was een algemeen «sauve qui peutl" Inderdaad mag men blij zijn dat niet velen het met den dood bekochten. He laas! één droevig ongeluk moest worden geconstateerd. Een 16-jarig meisje raakte onder den voet en werd zwaar gewond zij weid eerst naar het Stadhuis en later per brancaid naar het Gasthuis vervoerd. Wat de paniek zeer heeft vermeerderd was het geschreeuw van de menschen buiten de tent, dat den schrik zeer deed toenemen. Sommigen uit het publiek werden woest, ja, half dol! Banken wer den stuk getrapt en enkele planken ver nield. Velen leden schade aan kleeding, lijfsieraden enz. en de genotvolle Zondag avond, dien men zich had voorgesteld, baarde voor velen slechts verdriet en teleurstelling. De Volksstem meldt: «'t Is verbazend hoe Pretoria in de laatste twee jaren vooruitgegaan is. Iemand, die het in twee of drie jaren niet gezien heeft kent het niet meer. Woonhuizen verrijzen aller- wege als paddenstoelen uit den grond en menig inwoner van Pretoria staat, als hij eens toevalligerwijze in eene wijk komt die hij niet dagelijks of wekelijks bezoekt, verstomd. Plotseling ziet hij daar eenige huizen, die hij vroegei nooit ontwaarde. Ook de «bezigheidsstraten" hebben eene aanmerkelijke verandering ondergaan. Nieuwe winkels zijn opgericht, anderen aaumerkelijk uitgebreid en ver beterd. Neem bijvoorbeeld eens de Kerk straat, wat al veranderingen hebben daar niet plaats gevonden." Na verschillende kapitale winkels en kantoren te hebben opgesomd, gaat de Volksstem voort; «Dit slechts voor zooverre een enkele straat, al is het dan ook zonder twijfel de hoofd straat, betreft. Al de andere nieuwe win kels, kantoren, kantienen, hotels enz. op te noemen, zou ons te ver leiden en wij vreezen te zeer er eenige van over te slaan. Het bovenstaande is aireed» meer dan voldoende om den kolossalen vooruitgang van Pretoria aan te toonen." Voor de honden is thans een muil korf uitgedacht, waarvan het onderste gedeelte beweegbaar is en waardoor de hond kan gapen enz., zonder hem in de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2