Gemengd Nieuws. Offlcieele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. Marktberichten. ber 1887, No. 60, door den Minister vnn Oorlog uitgevaardigd. Dd. 20. dezer meldt men uit Berlijn Gedurende het eerste gedeelte van den nacht was de toestand van den Keizer voldoende, doch later waren de hoest buien veelvuldiger de uitwerpselen heb ben een vasteren vorm aangenomen. De Keizer stond echter te 8 uur op en begaf zich naar zijn stuudeervertrekin den namiddag maakte hij een rijtoer in het park en vertoonde zich twee maal aan een der vensters van het paleis, waarbij hij door de menigte met geest drift werd begroet. Van gisteren seint men De Keizer heeft een bevredigenden nacht gehad. Des voormiddags te 10 uur vertoonde hij zich tweemaal in uniform aan een der vensters. De Gazette de Moscou heeft een lang artikel gewijd aan den algemeenen politie leen toestand, dat veel sensatie wekt. Het blad schrijft o. a. »De reden der ongerustheid ligt in den abnormalen toe stand van de meeste westelijke Staten. Frankrijk twijfelt aan de kracht der Re- publikeinsche beginselen en heeft vrees voor de gevolgen van een strijd tusschen de Regeering en de ontevredenen die zich scharen om den agitator (Boulanger.) De eenheid van Duitschland is meer schijn dan werkelijkheid. Oostenrijk, dat zijn positie in het Westen geheel heeft verloren, zoekt die kracht te herwinnen in het Oosten ondei den invloed van zijn noordelijken buurman. Turkije, geru'ineerd, torscht evenveel vragen als provinciën, Servië Roemenië Griekenland gaan allen af op een denk beeldig doel, Bulgarije dreigt een twist appel te worden; de toegevendheid van Europa ten opzichte der anarchie, die haar beheerscht, is het sprekendst be wijs voor Europa's uitputting. Rusland moet op zijn hoede zijn. De politie te Londen werd voor enkele dagen verwittigd, dat de leden van de Clan-Na-Geul, de Iersch-Amerikaansche vereeniging te New-York, een misdaad op het oog hadden, als die eeitijds op Lord Cavendish en But ke, in het Phoenix- park te Dublin gepleegd. De hoofden dier samenzwering zouden zijn Thomas Bren- nan, ex-secretaris van de Land League, die naar Amerika uitweek en John. Walsh. De laatste zou zich thans te Parijs be vinden en door de geheime politie in het oog worden gehouden. Op wie de aanslag gemunt is wordt niet gemeld. In een nota Donderdag jl. door de Porie aan den Franschen gezant, de Montebelle, gezonden neemt zij het voor stel aan haar gedaan, betreffende het voorzitterschap der Suez-kanaal-commis- sie, doch met een toevoeging aan art. 10 waarin betreflende de verdedigings maatregelen van Egypte gezegd wordt, dat het de Porte zal bijstaan die maat- legelen te nemen voor de veiligheid harcr koloniën in de Roode Zee, welke haar noodig toeschijnen. Men verwacht dat Franlujjk en Engeland dit additioneele artikel zullen goedkeuren. De berichten uit New-York aangaande de overstroomingen in het dal der Mis sissippi zijn hartverscheurend. Het water steeg er hooger dan sedert 1851 het ge val is geweest. Nog steeds breken de dijken door of loopt het water over deze heen. Huizende acres land zijn overstroomd, massa's vee zijn verdronken, de oogst is verwoest, de gemeenschap per spoor staat stil, voornamelijk in de omtrek van Saint Louis en Quincy. Zondag 27 Mei a. s. zal de Gods dienstoefening bij de Vrije Ger. gemeente worden geleid door den Heer G. Malie paard, van Rotterdam. brengen." «O, dat is in 't minst geen vrijheid als vriend van mijn overleden broeder is het mij zeer aangenaam kennis met u te maken. Neem plaats mevrouw Potts zal dadelijk beneden komen. Toen begonnen wij over verschillende onderwerpen te spreken, en merkte ik dat hij verschillende zonderlinge meenin gen was toegedaan want in mijn angst om het gesptek op Sara te brengen, sprak ik zonder natedenken, totdat ik eindelijk, uit vrees dat hij een slecht oordeel over mij zou vellen, hem maar ronduit mededeelde, dat ik om de hand van zijn nicht Sara kwam. Hij was eenigszins verbaasd, geloof ik, want hij kuchtte, nam een snuifje, en hield zich geruimen tijd bezig om denk beeldige stofjes van zijn geplooid hemd afteslaan. ïGe hebt groot gelijk, mijnheer Pans en ge hebt op een eervolle wijze ge handeld, ja, ge hebt er bijzonder goed aan gedaan dat ge u eerst bij den commandeerenden generaal hpbt gemeld, om verlof te verkrijgen." «Hm, hm", hoorde ik in de aan grenzende kamer, want daar die kamer slechts door een porte-brisée, die niet goed aan den zolder of op de vloer sloot, van de onze gescheiden was, zoo kon De godsdienstoefening in de Ev. Lutli. Kerk alhier, zal op Zondag 27 Mei e. k. worden geleid, door Ds. J. C. van Gorkom, van Harlingen. De gewone samenkomst der Ned. ger. kerken (doleerende) van de classis Amersfoort zal plaats hebben op Woens- tl ig 3U Mei a.s., des voormiddags ten 10 uie, in de consistorie-kamer der kerk alhier. 327ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweedo week. Trekking van 22 Mei. (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70. 2927, 7446, 8775, 9835, 10439, 16127, 16244, 16336, 16341, 16771, 19823, 19894, 20408 en 20445. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4206. 4218, 4256, 4270, 7357, 7392, 7401, 7403, 7440, 7479, 8709. 8732, 8743, 8772, 8790, 8795, 9845, 9853, 9858, 9865, 10305, 10320,10341, 10386, 10390, 10405, 10440, 10446, 16113, 16116, 16123, 16158, 16169, 16183, 16184, 16194, 16203, 16232, 16277, 16287, 16324, 16328, 16509, 16516, 16548, 16586, 16704, 16754, 16782, •16784, 18020, 18022, 18049, 18062, 19820, 19835, 19840, 19859, 19885 en 19886. Volgende trekkingen geschieden 23—25, 29 31 Mei, 1 en 5—9 Juni. Jan. Zou het waar zijn, dat de Duit- sche schoolmeester oorzaak is van de overwinningen, die de Duitschers op de Franschen hebben behaald? Piet. In den zin als Bismarck het op vat is er veel van waar. Den 6 Februari 1.1. verklaarde hij, dat de Duitschers bo ven andere mogendheden voorhebben, het materiaal te bezitten van officieren en onderofficieren voor hun verbazend groot leger. J. Zou het bij ons ook niet zoo ver zijn te brengen, dat ons leger op voet van oorlog voldoende voorzien was van officieren en kader? P. Misschien wel. Als het onderwijs zich niet te uitsluitend bepaalt tot het aanbrengen van kennis en de oefening van 't verstand, maar ook het gemoed vormt en rechtschapenheid, schoonheids gevoel en vaderlandsliefde aankweekt, zullen er meer jongelieden gevonden worden, die van de onlangs opengestelde gelegenheid gebruik willen maken om in de ure des gevaars ter handhaving van onze onafhankelijkheid als officier of onderofficier te kunnen optreden. J. Juist. Dien kant moet het op. Dan zal tevens de Jan-Sali-geest worden be streden, die, als hij nog eens wat verheffing krijgt, niet verder komt dan zelfverheffing, gegrond op het verguizen van anderen, en het najagen van wat aangematigd aanzien. Buarn. Nu in den laatsten tijd op verschillende punten van 't bosch borden zijn geplaatst die oppervlakkig gelezen den toegang schijnen te verbieden, zoo kunnen wij meedeelen, dat daarmede alleen verboden wordt van de bestaande paden af te wijken en dus niet door het kreupelhout te loopen. Het is dus alleen een maatregel om het plantsoen niet te beschadigen. men er niet het minste geluid maken of men werd gehoord. Maar, a propos," vervolgde de kolonel, daar deze conferentie wat langer duren zal dan ik eerst meende, zoo zal ik be ginnen eerst iets aftemaken, waaraan ik bezig was toen gij binnen kwaamt; ik zal intusschen spoedig gereed zijn. Hij verliet de kamer, door de deur die in den gang uitkwam hierop hoorde ik de andere deur open- en dichtmaken, en daarna fluisterende stemmen, «pst... pst... sju... sju." «Maar mijn lieve, wat ter wereld moet ik zeggen." Alle mogelijke geluiden volgden. De kolonel was naar zijn commandee renden generaal gegaan en binnen tien minuten kwam hij terug. Neem mij niet kwalijk dat ik u zoo lang heb laten wachten nu, ter zake. Laat ik u eerst ophelderen in hoeverre ik over mijne nicht te zeggen heb. Zij kan natuurlijk trouwen met wien zij wil, maar wanneer ik het huwelijk niet goed keurde, zou ik mij niet verplicht ge voelen iets voor haar te doen, van den anderen kant beschouwd, wanneer ik en mevr. Potts ingenomen waren met hare keuze, dan zou zij dezelfde plaats in mijn testament behouden, die zij nu heeft, en ik zou haar een huwelijksgift geven De vorige week viel van de in aan bouw zijnde kerk der doleerenden een werkman van het dak, met het treurig gevolg dat hij zijn pols brak. Dezer dagen geraakte aan den Baarnschen dijk een wagen met paard in de Eem. De vrouw die zich op het voertuig bevond, werd nog bij tijds van een wissen dood gered. Soest. De ondernemer van den orri- nibusdienst SoestBaarn heeft zijn ouden, lammelenilen wagen vervangen dooreen sierlijken tram-omnibus. \Ye zijn in de gelegenheid gesteld, het nieuwe voertuig te bezichtigen, en moeten erkennen dal het zeer doelmatig is ingericht. Bir.nen is er plaats voor acht personen, terwijl onder* ieder balcon nog vijf zitplaatsen zijn aangebracht. Dit uitstekend middel van vei voer zal wellicht dezen zomer menigeen vei lokken, om, als hij volop van Baarn en het bosch genoten heeft, een uitstapte naar Soest te onderne men. We kunnen iederen minnaar van natuurschoon dit tochtje aanraden. Men vergete dan niet den Eng, een heuvel rug aan de rechterzijde van den straat weg, te beklimmen. De moeite wordt door heerlijke vergezichten ruimschoots beloond. Pinksterzondag werd de tram-omnibus voor het eerst gebruikt. Er wordt te Berlijn veel gesproken over een al lei liefste daad van prinses Victoria, de oudste dochter van den Duitschen Keizer. Op een barer wandel- litten had zij op den Tegeler weg een kindje gezien, dat geheel bedekt was met uitslag. Zij sprak er de Keizerin over en deze, met de Prinses weder uitrijdende, liet voor de nederige hut van de ouders, een arm werkmansgezin, haar rijtuig stilstaan, ontbood de moeder, vrouw Blankenburg, en vroeg allerlei inlichtin gen omtrent het kind, terwijl zij de vrouw naar het slot te Charlottenburg ontbood. Maandagochtend te 9.15 uur kwam vrouw B. met haar kind aan 't paleis; de wacht en lakeien aarzelden haar binnen te laten, maar daar de vrouw zeer ernstig volhield, dat de Kei zerin haar besteld had, liet men haar tot den hofmaarschalk toe. Deze gaf haar het verblijdend bericht, dat dr. Von We gener, op last der Keizerin en op ver zoek van de Prinses het kindje in be handeling nemen zou. Den verkeerden weg op. Een onder wijzer neemt een leerling een appel af. Na een poos, terwijl de jongen bezig is eene thema te maken, eet de meester, die zich onopgemerkt waant, den appel op. De jongen ziet het en begint vreese- lijk te hoesten. Wat scheelt je? vraagt de meester. Och, meester, is het antwoord, rnijn appel is in het vei keerde keelgat terecht gekomen. Onder de Amerikaansche vrouwen zijn tegenwoordig over de 2000 gepromoveerde geneesheeren, eenige honderden advoca ten, en zelfs wordt een der beste rechts geleerde bladen door vrouwen in Chicago geredigeerd veider zijn er vrouwen tot professoren aan hoogescholen benoemd, vrouwen, die astronomen zijn, een groot aantal schrijfsters, duizende redactrices; in de stad New-York alleen werken over de 200 vrouwen voor de pers. De meeste hoofden van openbare scholen zijn vrou wen, haar aantal bedraagt bijna 100,000 tegenwoordig zijn er boekhoudsters van den eersten rang op koopmanskantoren, fabrieken, enz. In de Gouvernementsde partementen te Washington zijn tegen woordig 23000 vrouwelijke beambten met eene bezoldiging van 700 tot 3000 dollars aangesteld. In twee districten en één Staat der Unie hebben de vrouwen politiek stemrecht; in verscheidene Sta ten hebben zij stemrecht voor den ge- van ;r-pond." De stem ging zoo vijf minuten ongeveer voort, maar de woorden waren voor mij onverstaanbaar. De som, die ik hier door x heb voorgesteld, Overtrof mijne ver wachtingen zoozeer, dat ik in de hoogste mate zenuwachtig werd bij het denk beeld, mijn innig geliefde Sara te moeten missen; nooit had mijn verbeelding hare bekoorlijkheden in zulke gloeiende kleu ren geschilderd. En nu", hoorde ik de kolonel zeggen toen ik eenigszins bijgekomen was. »zou ik u gaarne eenige vragen doen. Het is de mode van den dag, om rang en ge boorte over het hoofd te zienmaar voor mij zijn beide van veel belang. Naar mijn opinie is er evenveel onder scheid tusschen een edelman en een burger, als tusschen een paard en een ezel. Ik zou gaarne eenige bijzonderheden omtrent uwe familie hooren." Terwijl ik nog uitweidde over de ver diensten mijner voorvaders, verdween plotseling een donker voorwerp, dat ik door de reet der deur heen bemerkt had, en door een zonderlingen samenloop van omstandigheden kwam mevrouw Potts een oogenblk later de kamer ,binnen. Zij was eene groote houterige vrouw, met een Roineinschen neus, breede onderkaak, gele tint en laag voorhoofd. meenteraad, en in de Staat Kansas is zelfs eene stad, waar, door den uitslag der vei kiezingen, alleen vrouwen in het gemeentebestuur zijn gekomen, zoodat de burgemeester en al de leden van den raad vrouwen zijn. In vele Staten kun nen vrouwen voor het Staatstoezicht over de openbare scholen gekozen worden. De meeste hoogescholen staan voor de vrouwen open. Alleen in den militairen stand schijnt het zwakker geslacht geen behagen te vinden. (Overgenomen uit het Rotlerd. Nieuwsbl.) Uriel* tan Jan Jansen an zien lieve Janao. Arem, 1 Mei 1888. O Janao, Janoa, wat bunk begonnen, daor zit ik now naogenog en maond hier in Arem as saldaote, uut klaorloeter liefde veur ow hek mien as rampelzant verkocht zoo ai zelf wel wet, och hak toch maor nao ew elusterd doei 't mien afraoijen maor ij wet liefste Janèuken waor dak et um edaon hebbe, 't was um de 500 [gulden en anders niks, ik dacht 't is in en paar jaor verdiend en dan kow en klein huusken timmeren in 't heide peseel en dan met mekander trou wen zoo aw zoo vake met mekander bepraat hebt now dat zal later hop ik toch gebeuren ai mien getrouw blieft en zoo lange wachten kimt en ik et laeven dr af brenge, maor ik vreeze dr soms veur, ij zult wel eheurd hebben dat ze rnien hij 't pèerde volk heb estopt en dat is en laeven daor en boer zien hond noch te goed veur zol hollen 't den heelen dag snauwen en vluken daj hier heurt 't is stevig denr boer, lummel, ezel, schaapskop, dure kerel en al meer en dan schelt mien de wachtmeister uut veur leelike boerenpappense, vebeeld ow ens lieve Janèuken wat zoo'n keerl niet dur ft te zeggen hoe menige maol hij niet, ai mien zoo met de hand aover 't lief strekken ezegd Jan ij heb en boek as en burgemeister en dan was ik dr groots op en now durf zoo'n aap daor pappense tegen te zeggen en dat moj dan moar veur zute koeke opvretten-want tegen- sprekken dat meug ij int geheel niet en et Extersieren dat kank ow niet ver tellen hoen toer of dat is, veurwaarts, agterwaarts, regts, links, in de pas en zoo al meer en dan zek de olden noch jao boer ai zoo met eene ens op et pèerd mot dan zuej noch wel wat anders onder vinden, now as et noch slimmer mot worden dan wet ik riiet hoe 'k et laeven dr af zal brengen et eiten daj hier krieg dat geet anders noch al an maor ii mot niet fies waezen en niet zien hoe 't klaor emaakt wurd dat geet hier maor in zoo'n groolen feurnuuspot net as bej ons veur de varkens de boerekool en aerpels of andere gruuntes geet maor met hoet en haor bii mekander in en as et dan gaar is dan steed zoo'n kok dr met en steuter beschielinks aover hen te stampen, maar ik denke der tnaor niet aover en ette et op, de soep is bepaold lekker en 't brood geet ook wel. Maor Janèuken ;wak ow veural op et harte mot drukken is dit luusterd veural niet nao de praotjes van den schoevers Ilarmen die ow allied zoo loens aankieken kon asze wej bii mekandar wazzen mennig maol konk dan ak et zagge zoo gaduuvels worden dak um wel in de grond had willen stampen want wat of ik ook mot lieden of ondervinden ak ow missen mos dan zok in staot waezen um en ongeluk te begaon, want ow lieve snuutjen steet mien allied veur oogen zoowel dagens as 's nachts, jao ik dreume alle nachte van ow soms had op jao dat mok ow noch vertellen veur en dag of wat dreumen ik 's nachts, daj met schroevers Harmen bij de zog in 't keuenschot leijen, jao ik meenen dak et dudelik zag daj mekander in den arm hadden en ik wier dr zoo veralterierd van dak meten vreeselikken krijs'schreeu wen Janèuken, Janèuken, en ik vloog recht op et ende en al de andere soldao- Zij was in een prachtig fluweel kleed gehuld op haar schoon zwart haar rustte een kanten mutsje haar kettin gen, ringen en braceletten waren zoo kostbaar, dat een sluipmoordenaar zou jammeren bij de gedachte, dat zij zich nimmer des avonds alleen op straat waagde. Haar leeftijd zal zoo wat ge weest zijn doch waarheen voert ge mij onbescheiden pen heb eerbied voor de zwakke zijde van de lieftallige schoone stel haar leeftijd op 40 jaren, wijl lieur haar reeds hier en daar begon te ver grijzen. Zij was eene statige vrouw en herinnerde dadelijk aan haar vroegere verhevene positie in de koloniën. «Het is vandaag zeer warm," zeide ik. »Het kan zijn" antwoordde zij, maar na zoovele jaren in een tropisch klimaat te hebben doorgebracht, gevoel ik de warmte niet zooals andere per sonen." »0 neen, dat begrijp ik. Ge hebt hier een schoon uitzicht." sVindt ge? Ik mag wel zeggen, dat alles zoo grootsch en verheven was in de koloniën, dat deze zandgolven, deze kleine boomen eri heuvels, niet de moeite waard zijn om aangekeken te worden." «Ge hebt gelijk. Heb ik u niet gisteren avond op het Casino gezien, 't Was er ten op de kamer1 wieren dr wakker van, en een zoo'n olden kwam nao mien toe en gaf rnien en klap met zoo'n olde sloffe op de kop en zei leeleke boer ik zal ow bi. met Janèuken en toe lachen de anderen ruien noch uut toe en now heit ze rnien allernaole Janèuken, zelfs de wachmeister en bregadier; maor Iaot ze lachen en meenen dat ze mien uitschelt veur mien is dr geen mooijer naam [dan den owwen en ik hoppe maor dat dr veur ow geen mooijer zal kommen as den mienen en now Janao ontvank 1000 kussen van ow liefhebbenden JAN. De onderzoekingen over de hondsdol heid zijn door de proefnemingen van Peyraud, een nieuw tijdperk ingetreden. Na talrijke proefnemingen vond Peyraud, dat door de essence van de tanacetum vulgane (gewoon wormkruid) gelijksoor tige verschijnselen veroorzaakt werden als bij besmetting met het dollehonds- gift, en daardoor tegelijkertijd onvatbaar- tegen het echte dollehondsgifl kan wor den verkregen. Op het voor beeld van Pasteur spoot hij bij konijnen onder de huid gedurende zes dagen klimmende hoeveelheden dier essence in, en zag hij in bijna de helft zijner proefnemingen eene onvatbaarheid tegen het ware dol- lehondsgift ontstaan. Indien Peyraud's waarnemingen worden bevestigd, dan komt, zooals de Revue Scientifique op merkt, aan hem de eer toe van met eene bepaalde hoeveelheid scheikundig bereide inentingsstof, gelijk pasteur het met het dollehondsgifl deed, zoowel een voorbehoed- als een genezingsmiddel te gen de watervrees gevonden te hebben. Of de «Luilak" Zaterdagavond in de Uaagsche gezinnen nog wel veel herdacht is, betwijfelen wij. Maar in Amsterdam, Delft en andere plaatsen wordt Zaterdag vóór Pinsteren de luilak-grap nog in eere gehouden. De Amsterdammer die Zater dag morgen het laatst op was en dat overkomt hem licht tracteert op ze ker soort van wartne bollen, die door de bakkers opzettelijk voor die gelegenheid vervaardigd worden. Te Delft maakt men aan den vooravond of in den vroegen morgen een stoel groen, met meitakken, plaats onder vroolijk gejoel daarin den luilak en zingt hem, onder het maken van een rondedans, tegemoet: Luilak, ieders verdriet. Kent ge onzen luilak niet, Onze luilak heeft geslapen Op een stoel daar hij op zat En een blok en een blok En een huismansblok En een blok met zeven gaten, Dat heeft onzen luilak gedaan Die heeft zoo lang geslapen. Dgbl DE BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op art. 21 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad no. 134); Brengt ter kennis, dat in de afgeloopen week geene sterfgevallen aan mazelen in deze gemeente zijn voorgekomen. Amersfoort, den 22. Mei 1888. Be Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. NIJKERK, 22 Mei. Tarwe f6.25 a f6.80. Boekweit f5.60 a f6.00. Garst f4.00 a f5.00. Haver f3.20 a f3.80. Rogge f4.00 a f4.50. Boter f 0.85 a f 1.00. Eieren 2 a 3 cent. Schrammen 28 stuks f 12 a f 18. Biggen 92 stuks f5.00a f7.00. Runderen 157 stuksf45a f160. Schapen 36 stuks f8 a f16. HARDERWIJK, 19 Mei. Het bektoliter Rogge f 5.30 a f 5.30 Boekweit f 5.95 a f 6.Aardappelen f 1.50 a 1.75. Myriagram Boter f7.50 a f8.50. Kilogram Boter f0.75 a f 0.95. Kilogram Kaas f 0.a f 0.-. Kilogram Spek f 0. a f 0.Stuks Biggen f4.50 a f7.50. Eieren 100 stuks f2.25 a f2.50. Stuks Kool 0 a 0 et. Peren per hectoliter f 0. a f 0.Appels f0.a f 0. bijzonder elegant, vondt ge niet." Zij glimlachte genadig, schudde haar hoofd nik mag er niet over oordeelen, de balzalen in mijn paleis, enz," Het was een moeilijk werk voor mij, maar eindelijk slaagde ik er in, een goeden indruk op mevr. Potts te maken, want zij gaf haar gemaal een teeken, dat door hem terstond werd begrepen. »Maar nu" zeide hij, »om op ons on derwerp terugtekomen, wij moeten nog wat nader kennis maken alvorens wij iets kunnen beloven. Overmorgen gaan wij van hier, en gaan naar Norfolk terug om er voor den eersten September te zijn. Kom bij ons, en help mij wat pa trijzen schieten. Zijt ge een goed jager...?" Ik verliet het huis zegevierend, maar niet zonder angst; ik was op een zeke ren en goeden voet gekomen. Maar welk een proeftijd lag er voor mij Een exa men is altijd een zenuwachtige zaak, en dan nog wel voor onbeperkten tijd. Dal was toch het vooruitzicht, dat voor mij lag. (Wordf vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2