BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ter breedte van minstens 15 meter, die dus te bezeilen is. De belangrijke vaart tusschen Amster dam met den Ketel, het Zwolsche Diep en den Lemmer kan dus geheel onbe lemmerd over het binnenmeer, zoowel gedurende als na de uitvoering, zonder sluizen plaats hebben. De schepen ko mende van Harlingen zullen slechts een schutsluis moeten passeeren om op het binnenmeer te komen. De overige plaatsen zullen door ring vaartkanalen of door dwarskanalen met het binnenmeer in verband worden ge bracht. Het in te stellen onderzoek, zegt spre ker ten slotte, zal volledig en onpartijdig moeten zijn. De volledigheid eischt, dat het niet tot een enkel ontwerp beperkt blijve, maar dat worde onderzocht welke gedeelten van de ge h e e I e Zuiderzee, de Wad den en de Lauwerzee voor afsluiting en droogmaking geschikt zijn. Onpartijdig hoopt spreker bij zijn on derzoek te zijn, doch naast die onpartij digheid heeft hij den ernstige wil, om een zooveel mogelijk bevredigende op lossing te vinden van het bij uitstek grootsche en nationale vraagstuk, als de afsluiting en droogmaking van de Zuider zee en de Wadden zijn zal. Den 27en Mei, vierde de beroemde hoogleeraar F. C. Donders zijn 70en ver jaardag. De wet schrijft voor, dat op dien leef tijd de hoogleeraren hun betrekking moeten neerleggen. In een Duitsch blad wordt daaromtrent gezegd »Hoe uit nemend deze maatregel nu ook zij voor gewone professoren, waar het een man geldt als Donders, nog in het volle bezit zijner krachten, kan deze bepaling toch niet veel instemming vinden." Met hoe veel waardeering overigens in de Duit- sche pers over dezen beroemden landge noot wordt geoordeeld, blijkt uit de volgende beschrijving »De naam van dezen uitstekenden man is een der voornaamsten, die de nieuwe wetenschap heeft aan te wijzen. Voor een kwart eeuw blonk aan den wetenschappelijken hemel een driegestern te, welks glans alle andere sterren der wetenschap overstraalde, het waren Griife in Berlijn, Arlt in Weenen en Donders in Utrecht. Zonder nu aan de groote verdiensten der beide eersten te kort willen doen, zijn wij toch aan Donders den meesten dank verschuldigd." Doel zulk een vleiend oordeel goed aan het hart van ieder Nederlander, in het bijzonder dunkt ons, zal dit het geval zijn met die duizenden in ons land, die middellijker wijze het goed gebruik hun ner gezichtsorganen aan dezen grooten man te danken hebben. De jongste aflevering van Schorers Familienblatt bevat het portret van prof. Donders die zijn 70sten jaardag her dacht. Omtrent de vergadering van ver veriers uit Steenwijkerwold en Oldemarkt, die gister gehouden werd, meldt de Zw. Cl., dat zij door 43 verveners werd bijgewoond. Eenparig werd besloten geen loonsverhooging te geven, op verbeurte van f1000 aan de armen, en geen werk stakers van elkaar weder in 't werk te Uit Rotterdam wordt gemeld De sociaal-democraten alhier trachten in de omliggende dorpen propaganda te maken. Zoo ondernamen een aantal hun ner met dat doel Maandagochtend een wandeltocht naar Hillegersberg en Berg- schenhoek, vergezeld van eenige muzi kanten, Voor het bekende uitspanningslocaal van Freeriks werd halt gemaakt en werden, onder begeleiding van muziek, socialistische liederen gezongen. Dit lokte natuurlijk eene menigte nieuwsgierigen, onder welke vervolgens exemplaren van Recht ooor Allen werden uitgedeeld. Alles liep hier zonder stoornis der orde af, maar anders was het te Berg- schenhoek, waar de sociaal-democraten op dezelfde wijze reclame trachtten te maken voor hun blad. De Bergschenhoek- sche bevolking was minder op deze be zoekers gesteld, en de boerenjongens be gonnen met graszoden en steenen te gooien. Toen dit middel niet baatte om de socialisten te verdrijven gingen de Bergscherihoekers hen te Ijjf, en ontstond er een algemeen gevecht, dat met den smadelijken aftochtder sociaal-democraten eindigde. Naar men verzekert, zou, toen de boe renjongens met zoden en steenen begon nen te gooien, een der socialisten een pistoolschot hebben gelost, en zou dit vooral de woede der bevolking van het dorp hebben opgewekt. Een der omstan der» werd door het schot in zijne kleèren getroffen. De sergeant-majoor Van der Maesen de Sombreff, van het Oost-Indisch leger, die het vorig jaar wegens zijn heldhaftig gedrag voor den vijand benoemd werd tot ridder der Militaire Willemsorde, is dezer dagen wegens opnieuw betoonde daden van umoed beleid en trouw" op Jzet slagveld, benoemd tot 2. luitenant. De Landeszeiting behelst uitvoerige voorschriften betreffende de verordening op de paspoorten. Volgens deze bepalin gen moeten alle Fransche onderdanen, nok dezulken die niet over de Fransche grenzen komen, bij een oponthoud in het Rijksland een pas vertoonen, voorzien van het visum van den Duitschen gezant te Parijs. Zulk een pas geeft verlof voor een verblijf van acht weken. Voor een langeren tijd kan de districts-president, bij wijze van uitzondering, vergun ning geven. Voor Fransche militairen, hetzij al dan niet in actieven dienst, en voor landverhuizers, blijft, behalve het paspoort, het verlof tot oponthoud een vereischte. Keizer Frederik bezocht Maandagavond het koninklijk theater, waar door het instorten van den steiger zoo vele werk lieden werden gewond. De Keizer werd door een buitengewoon talrijke volks menigte met groote geesdrift ontvangen. Te Charlottenburg teruggekeerd, ont ving de Keizer bezoek van professor Virchow, die eer, verzameling, door hem zeiven vervaardigde, photographiën uit Egypte medebracht en den Keizer liet bezichtigen. Daarna onderzocht Virchow de keel des Keizers zeer nauwkeurig en onderhield zich geruimen tijd met de Keizerin in het park. Op zes monster-meetings is het protest tegen de encycliek van den Paus ge steund. De sprekers, waaronder de Parle mentsleden O'Brien, Dillon en Davitt, keur den zeer het gedrag af van den bisschop van Limmerick, die de encycliek steunde. Te Limmerik werd deze prelaat op een meeting van 20,000 personen uitgefloten; de vergadering te Dillon ontzegde den Heiligen Stoel het recht zich met politieke zaken bezig te houden. Als elk jaar is 27 dezer de gedenk dag van de val der Commune te Parijs herdacht. Op Père Lachaise werden toe spraken gehouden, doch wanordelijkheden hadden niet plaats. Gisteren wilden de redacteurs der Intramigeant op het kerkhof een krans brengen, doch enkele dragers van vaandels trachten zulks te beletten. Zekere Lucas, die de krans droeg, schoot toen een revolver af en wondde drie personen. Nog hadden eenige wanordelijkheden plaats. De socialistische bladen te Parijs zijn met een rouwrand verschenen, ter gele genheid van den verjaardag der vbloedige week", zooals de revolutionairen de week noemen, die gevolgd is op den val der commune, nadat de troepen uit Versailles de stad binnengedrongen waren. De koning van Zweden, die zich thans te Barcelona bevindt, wordt in het begin der volgende maand te Lenden verwacht en denkt 10 Juni weder te Stockholm te zijn. Te Varna zijn aangevoerd voor reke ning der Bulgaarsche Regeering 15 mill, patronen en 1 millioen pd. kruit, uit Belgie afkomstig. Volgens de correspondent der Daily Chronicle te Cairo is Osman Digna's kamp in brand gestoken. Meer dan 2000 oproerlingen zijn, zegt men omgekomen. Maandagavond hield het Departement Amersfoort der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vau Nijverheid in Amicitia eene vergadering, die tamelijk goed bezocht was. Aan de orde was gesteld 1. Bespreking der punten van beschrijving voor de 3e algemeene vergadering te 's-Gra- venhage j 2. Keuze van een afgevaardigde; 3. Het stellen van 4 candidaten voor direc teuren der Maatschappij. Eon der aanwezige leden merkte op, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen de keuze van een afgevaardigde eerst te doen plaats hebben, daar dit er toe zoude leiden, dat de verkozen persoon meer aandacht aan het verhandelde schonk. Hiermede kon zich de vergadering wel vereonigen eu werd de Heer J. W. Doyer Jzn. tot afgevaardigde en de Heer H. J. Woltor als diens plaatsver vanger gekozen. Bij de bespreking dor punten vun be schrijving moest de vergadering over 7 in gekomen voorstellen beslissen, waarbij de gevoerdo discussiën nog al belangrijk waren te noemen. Voorstel I. Van Directeuren der Maatschappij. Nieuwe inrichting van het Tijdschrift. Daar de vergadering bijna eenstemmig het Tijdschrift in den tegenwoordigen vorm als niet aan het doel beantwoordend beschouwde aau den anderen kant echter niet uit het oog moest worden verloren, dat eene nieuwe, aan het doel geheel en al beantwoordende inrichting er van, met groote kosten zou gepaard gaan, die de Maatschappij onmoge lijk zou kunnen dragen, zoo werd besloten den afgevaardigde te machtigen zijne stem te laten afhangen van de nadere toelichtingen die bij de vergadering zullen gegeven worden. Voorstel II. Van het Departement Schiedam. De Maatschappij draagt btj eene som van duizend gulden, wanneer door de Regeering wordt opgericht een Proef station voor Bouwmaterialen. Daar een dergelijk Proefstation zonder twijfel een groot nut aan de nijverheid zal brengen, zoo verklaarde zieh de vergadering eenstemmig vóór het voorstel. Voorstel III. Van het Departement Apeldoorn. Subsidie van 500 Gulden voor eene Teekenschool. Aangezien de oprichting van eene teeken school meer op den weg van het gemeente bestuur en van de Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst ligt, en aangezien te Apeldoorn rteds eene Teekenschool bestaat, die zoo mogelijk konde uitgebreid worden, zoo besloot de vergadering het voorstel van het Departement Apeldoorn niet te steunen. Voorstel IV. Van het Departement Arnhem. Octrooiwet. Het Departement Arnhem stelt voornu 30 Sept. 1887 geen beantwoording op de uitgeschreven prijsvraag voor een octrooiwet is ingekomen, deze prijs vraag weder uitgeschreven worde en de uit te loven prijs te brengen op een gouden me daille en vierhonderd gulden. Omtrent dit voorstel waren de gevoelens zeer verschillend, bijna éénstemmig was men echter van meening, dat het tot stand komen eeuer Octrooiwet aan de Nijverheid cu In dustrie in hooge mate bevorderlijk zou zijn. Aangezien hier te lande eene Vereent- ging van voorstanders voor Octrooiwet" be staat, was een der aanwezigen van meening, dat het opstellen van eene dusdanige wet meor op den weg lag der even genoemde vereeniging. Het opstellen dezer wet zal toch zeker eene uitgebreide studie noodzakelijk maken, die veel tijd en geld vereischt, als van zelf komt men dus tot de vraag; „aan wien zal het al of niet goedkeuren dezer prijsvraag worden overgelaten Welke waarborg is hier gegeven, dat de Commissiën door de Departementen benoemd, competent zijn de ingekomen prijsvragen te beoordeelen. Een der leden gaf ook nog in overweging, dat wanneer de Maatschappij eene ingekomen prijsvraag bekroonde, zij zich ook onvoor waardelijk voor eene Octrooiwet verklaarde, eene omstandigheid, die voor de Maat schappij zelf noodlottig konde worden. Dit in overweging te hebben genomen, besloot do vergadering eenstemming het voor stel van het Departement Arnhem, zooals het nu is opgesteld, niet te steunen. Voorstel V. Van het Departement Groningen. De algemeene vergadering besluite het Hoofdbestuur op te dragen om de hooge Regeering te verzoeken het daarheen te wenden dat de wet van tien Juli 1882 St.blad No. 93) worde gewijzigdzóó dat kwilanti'én voor ceh bedrag van f50 en daar beneden vrij zijn van zegelrecht Omtrent dit voorstel vereenigde zich de vergadering geheol en al met het praeadvies van Directeuren, waarin gezegd werd, dat het hun voorkomt dat de helling van een vast zegelrecht van centen op alle onder- handsgeteekende kwitantiën voor sommen boven f10 niet zoo drukkend is als het door het Departement Groningen in de toe lichting wordt aangegeven. Ook was de vergadering het met Direc teuren eens, dat de Maatschappij spaarzaam moet te werk gaan met het richten van ver zoeken tot de Hooge Regeering, wil zij haren invloed niet verliezen. De vergadering besloot dus het voorstel van Groningen niet te steunen. Voorstel VI. Van het Departement Groningen. Vrijstelling van Accijns voor Vruchten sappen. Het Departement Groningen stelt voor, het Hoofdbestuur op te dragen, de Hooge Regeering te verzoeken om alle sappen van in Nederland gegroeide vruchten vrij te stel len van accijns. De vergadering was niet voldoende van den toestand op de hoogte om dit voorstel al dan niet te kunnen steunen en onthield zich van het uitbrengen harer stem. Voorstel VII. Van het Departement Groningen. Kunst- en Handwerksnijverheid. De algemeene vergadering overwegende, dat verschillende vakken van kunst- en handwerksnijverheid meermalen worden uitgeoefend door onbekwame personen, en dit de ontwikkeling der nijverheid kan tegenwerken, noodigt het Hoofdbestuur uit, het daarheen te leiden, dat in de algemeene vergadering in het jaar 1888 eene commissie meerendeels uit vakman nen worde benoemd om te onderzoeken wat in deze kan gedaan worden om dien toestand te verbeteren, daarvan met be kwamen spoed rapport uit te brengen en dat rapport aan de verschillende De partementen mee te deelen. Naar aanleiding van het Praeadvies van Directeuren was het Departement Amersfoort ook van meening, dat de toenemende con currentie wel de beste aansporing tot tech nische bekwaamheid zou zijn. Er werd een schrijven van de commissie voor het Museum van Kunstnijverheid voorgelezen, betreffende oprichting van plaatselijke museums voor kunstnijverheid. Ook zulke museums kuunen veel tot tech nische bekwaamheid bijdragen. Niet voldoende ingelicht onthield zich het Departemeut nog van stemming. Nu werd aan de orde gesteld het stellen van 4 candidaten ter voorziening der vier aftredende Directeuren. Hierbij werden candidaat gesteld; Vacatüre. J. F. W. Conrad, 's-Gravenhage. A. C. Kruseman, Haarlem. Jhr. F. Backer, Breda. F. A. T. Delprat, (overleden.) Candidaat. Mr. A. van Delden, Deventer. Dr. De Haan, Haarlem. G. A. A. Middelberg, Bussum. A. L. de Sturler, Leiden. Na nog besloten te hebben a.s. zomer een bezoek te brengen aan de Museums te Haar lem werd de vergadering gesloten. Uit Amersfoort wordt aan de Ulr. Cl. gemeld Een zeer ernstig feit heeft zich Vrijdagavond alhier voorgedaan. Eenige huzaren van de rijschool, die klaarblij kelijk wraak wilden nemen over eene lichamelijke beleediging een kameraad in de kroeg van vrouw Morison aange daan, gingen aldaar, na het gebruik van een aanzienlijke hoeveelheid sterken drank, zoodanig te keer, dat de iusschenkomst van de politie noodzakelijk bleek, en de kroeghoudster en haar adsistent de wo ning moesten verlaten. Gewapend met stokken en voornemens de boel kort en klein te slaan, waarin zij door dc komst van den hoofdagent van politie De Jager werden verhinderd, hadden zij de vrouw genoodzaakt de wijk te nemen. Hierna begaven zij zich naar de kazerne, waar hen door den onderofficier, kommandant van de wacht, Hummelman, de stokken werden ontnomen, waarvan er enkelen met bloed moeten zijn bevlekt geweest. Deze daad, gepleegd door een wacht- meetter, ingevolge wiens vroeger gemaakt rapport van eene andere zaak, de bel hamel, zekere huzaar B., die reeds drie malen voor den krijgsraad terecht stond, eene straf van vier dagen provoost on langs had ondergaan, wekte zoodanig de ontevredenheid van de binnentredenden, dat B. naar de chambree liep en aldaai zijn karabijn greep, waarmede hij voor nemens bleek den wachtmeester aan te vallen. Inmiddels waren door hem en anderen een groot aantal glasruiten in de kazerne stuk geslagen. Onmiddellijk werd er alarm geblazen en kwamen allen, in de meening dat er brand was ontstaan, gewapend voor den dag, en vielen B. aan, die met zijn karabijn als een wilde om zich heen sloeg. Hij maakte van de ver warring gebruik, verwijderde zich uit de kazerne en begaf zich naar den stal, waar hij den stalwacht gelastte een paard voor hem te zadelen, aan welke lastge- geving natuurlijk geen gevolg werd ge geven. Na onderweg nog eenige voor werpen langs de Beek staande te hebben beschadigd en de kolf van zijn karabijn te hebben geslagen, begaf hij zich weder in de kazerne, alwaar hij door den wacht meester Koster werd gegrepen, op den grond geworpen, ondanks zijn hevig ver zet gekneveld, en met groote inspanning naar de provoost gebracht. Door woede buiten zichzelven en uitgeput door zijn wanhopig verzet, zakte hij daar bewus teloos ineen. Middelerwijl was van het voorgevallene kennis gegeven aan den garnizoens-commandant, den luitenant kolonel Greve, die zich onmiddellijk naar de kazerne begaf en door zijne onver schrokkenheid en kalm optreden de ge moederen tot bedaren bracht. De hoofd dader bevindt zich in voorarrest om voor den krijgsraad terecht te staan, terwijl de anderen, naar wij vernemen, disci plinair met 14 dagen provoost zijn gestraft. Eerst liep ook het gerucht, dat werkelijk op de wachtmeester Hummelman zou zijn geschoten, en de overste Greve was aangevallen, maar zoowel het een als het ander schijnt niet waar te zijn. Tot in den nacht is men bezig geweest om den woestaard en zijne makkers te arrestee ren, waarbij ook onschuldigen het moes ten ontgelden. Zoo kreeg een jong sol daat, die, van angst onder zijn krib ge kropen was, toen de glasruiten werden vernield, en voor een der mededaders werd aangezien, een sabelslag op het hoofd. Zaterdagavond bevond de advocaat fiscaal zich reeds in deze gemeente. Den agent van politie 2e klasse J. \V. F. de Vries is met ingang van 1 Juni a.s. op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijne betrekking, zijnde hij op dien datum aangesteld tot agent van politie te Utrecht. Naar wij vernemen hebben drie ouderlingen der Nederl. Herv. Gemeente te Amersfoort, wier namen later worden vermeld, tegen den tijd van aftreding, hunne kerkelijke betrekking neergelegd; terwijl één vacature bestaat door het overlijden van den heer G. L Fruitier de Talma. Het kiescollege, dat sedert de laatste verkiezing hoofdzakelijk uit libe ralen bestaat zal weldra samenkomen, om andere vertegenwoordigers der gemeente te kiezen. Oranjevaan. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Vrijdag, den 1 sten Juni 1888, des namiddags ten l'/2 ure. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot be krachtiging van een contract betrek kelijk een afvoerriool van de te stich ten kazernen naar de Beek. 2. Ontwerp-adres aan Z. M. den Koning om ontheffing der verplichting tot het oprichten van eene burgerdagschool voor middelbaar onderwijs. 3. Benoeming van een lid der openbare gezondheids-commissie. 4. Benoeming van twee vroedvrouwen. 5. Benoeming van een marktmeester. De Directeur v/h. Postkantoor maakt bekend dat van af 1 Juni e.k. de bus lichtingen voor de verzending met de verschillende spoortreinen zullen geschie den als volgt: Richting Utrecht. 7.49, 10.43 's m„ 2.7, 5.20, 7.43, 8.23 's av. Richting Kampen. 8.18, 9.30, 11.20 'sm., 415, 6.20, 8.56 's av. Richting Amsterdam. 7.50, 8.50, 9.20, 11.28 's m., 2.18, 5.30, 8.20 's av. Richting Winterswijk. 8.17, 11.18 'sm., 6.40, 8.52 's av. Richting Resteren. 6.42, 10.15 'sm., 1.45, 5.39 'sar. De lichtingen van de bijbussen aan de St. Janstraat, Slijkpoort en 't Zand zullen geschieden ten 6, 9.30 'sm., 1.30, 4.45 (alleen op Werkdagen) 8 u. 's avonds. De tijdsbepalingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur, C. SMITT. Amersfoort, 30 Mei 1888. 327ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 29 Mei. (975 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen Tan f70. 2911, 4202, 8729, 8787, 9823, 10407, 10429, 16160, 16501. 16541, 18030, 19839, 19846, 19876, 19896, 20420 en 20435. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4266, 4292. 7336, 7365, 7434, 7449, 7478, 7492, 8748, 8777, 8781, 8791, 8794, 8797, 8798, 9801, 9804, 9834, 9836, 10313, 10316, 10370, 10435, 10443, 16104, 16109, 16137, 16154, 16156, 16177, 16213, 16281, 16282, 16325, 16350, 16533, 16554, 16561, 16600, 16786, 16795, 18011, 18092, 19810, 19865, 19«69 en 19870. Jan. Wat is die Noordenwind toch hinderlijk Piet. Welken Noordenwind bedoel je? J. Dat is nu ook een vraag! Is er dan nog een andere dan die onze opge verfde Meimaand zoo vervelend guur maakt? P. Wel zeker, en die waait het heele- jaar door, zoodat evenzeer het ontluiken van bloemknoppen en het rijpen van vruchten, als het smakelijk worden van st. Nikolaasgebak, Kerskr»nsen en Paasch- brood belemmerd wordt. J. Zeg eens, waar hol je heen? P. Naar 't kleinsteedsche. Zjjn hier goede warenvan elders vindt men ze beter. Zijn hier personen, voor dit of dat geschikt: men moedigt ze niet aan, want vreemden waardeert men hooger. Menigeen ziet uit de hoogte op een ander neer. die, wel beschouwd, boven hem staat. Maar personen, die tot een klein kliekje behooren, hemelen elkander op. J. Zoo, nu vat ik je. Als er onder d« ingezetenen geen aaneensluiting, geen samenwerking, geen wederzijdsche onder steuning, deelneming en waardeering, geen hartelijkheid bestaat, dan kan men zeggen, dat er een gure, verlammende Noordenwind waait, die een gezonde, prettige, opwekkende ontwikkeling te genhoudt. Baarn. Mag men het gerucht ge- looven, dan zou ook dit jaar de Koninklijke Familie nog een gedeelte van den zomer het lustslot Soestdijk betrekken. In allen gevalle ondergaaat het paleis een meer dan gewone schoonmaak, zoodat de hoop, ook dit jaar het Vorstelijk Huis in ons midden te zien, nog verwezenlijkt kan worden. Zondag j.l. werd uit de Praamgracht in de nabijheid van Pijnenburg het lijk opgevischt van den arbeider de W. Brood- zorgen moeten, naar men zegt, den on gelukkige tot het uiterste gedreven heb ben. Hij laat eene weduwe met vier kinderen achter. Barnereld. In de buurtschap Koot-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2