BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. keerd begrepen eigenbelang de hoofdoor zaken zijn, waardoor de ontginning van heide wordt tegengehouden, dan zal ver spreiding van kennis der onoinstootelijke natuurwetten, vooral op de scholen en ook mondeling door wandelleeraars en door korte, eenvoudige opstellen en me- dedeeling van feiten, van lieverledeandere, meer juiste voorstellingen ingang doen vinden, Spr. kan mededeelen dat Salfeld, van wiens werk hij de algemeene strekking mededeelde, niet ongenegen is, zijn ge schrift na nadere kennismaking met Ne- derlandsche toestanden om te werken en in het Nederlandsch vertaalt uit te geven. Voor nog geen twee jaren heeft de leeraar in de houtcultuur te Wageningen, de heer Tutein Nollhenius, de volgende stellingen verdedigd Het grootste gedeelte der Veluwsche heidevelden (men kan er gerust de Utrechtsche bijvoegen, zegt Spr,) kan met voordeel ontgonnen worden. Indien de ontginning op oordeelkundi ge wijze, met vermijding van onnoodige koster, plaats vindt, zal 't kapitaal voor die ontginning besteed een rente van 3 a 4 pet. kunnen afwerpen, afgescheiden nog van de vermeerderde grondwaarde. Met aanleggen van dennenbosch op heidegrond verdient doorgaans 'ook uit een financieel oogpunt aanbeveling, ter wijl 't aanleggen van akkermaalsbosch op hooge heidegronden in den rpgel minder gunstige financieele resultaten oplevert. De ondervinding heeft daarop het zegel gedrukt, maar wat «oordeelkundig" is, hangt af van de gesteldheid van den grond, en van omstandigheden. Is er nu een Maatschappij met een (link bestuur, en een door en door kundig directeur, die daarover advies kan geren, ook op grond van onderzoek en ondervinding en die tevens werkvolk, der zake kundig, verschaft, don zal de lust om eenig ka pitaal in heideontginning te steken, voor zeker worden opgewekt cn verlevendigd en Nederland in vele opzichten een schoo- ne toekomst tegemoet gaan. Spr. wekte ook tot toetreding tot de Maatschappij op. De heer de Beaufort deelde nog mede, dat den 21, Juni des namiddags 1 uur in de groote Sociëteit te Arnhem eene algemeene vergadering der toegetredenen zal gehouden worden, en wekte alle aan wezigen op, die vergadering te gaari bij wonen. Ook noodigde Spr. de aanwezigen uit, niet alleen zelf lid te worden, maar ook ieder in zijn kring anderen daartoe aan te sporen. Ieder, die wenscht toe te treden als lid of als begunstiger, kan zich daartoe aanmelden, liefst voor SI Juni, bij een der hierboven genoemde heeren, die de vergadering hebbben bij eengeroepen. De heer v. d. Poel, van Veenendaal, verklaarde, in beginsel met het doel der Maatschappij in te stemmen, maar het niet in allen deele eens te zijn met den weg, dien de heeren willen inslaan. Overigens maakte niemand gebruik van de gelegenheid tot het vragen van nadere inlichtingen, maar verklaarden door onderteekening eener lijst, 41 der aanwezigen tot de Maatschappij toetelre- denwaaronder 13 als begunstigers. Wij vertrouwen, dat velen bereid zul len zijn, dit goede voorbeeld te volgen. De kapitein ter zee Mac'leod zal, volgens het Hbl., als chef der afdeeling Materieel bij het departement van marine te 's-Gravenhage aftreden, en vervangen worden door den hoofd-ingenieur der marine voor algemeene diensten J. C. Jansen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft eene cir culaire verzonden waarin het meldt, dat tot leden daarvan zijn gekozen, door 206 departementen, uitbrengende 679 stem men de hh. mr. VV. H. K. Mouthaan, te Amsterdam, met 676 stemmen, dr. \V. Pleyte met 642, en dr. J. Zeeman vriend een idyllisch leven met eene Napo- litaansche van zeldzame schoonheid, die mij ook reeds meermalen op de straat in 't oog was gevallenzij werd door de lazzaroni de roode Zeppa genoemd. Ik kende den vader van dat meisje. Hij deed bij mij iederen morgen het werk van een oppasser: hij poetste mijn laarzen en klopte mijn jas uit. Den volgenden morgen nam ik hem reeds dadelijk in 't verhoor. «Hoe gaat 't toch met je dochter Zeppa?' vroeg ik den bruinen kerel. »Ze is en blijft een wilde heks, mijn heer," antwoordde hij. «Ziet u dat diepe litteeken op mijn voorhoofd, daar heeft ze me twee jaar geleden geslagen, toen een schilder uit Duitschland haar portret wilde maken en ik haar wilde bepraten met hem naar Capri te gaan. 'k Beleef geen plezier van dat meisje." »Zoo en weet je waar ze nu is vroeg ik verder. Fippo zag mij meteen wantrouwenden blik aan, daar ik naar zijn splinternieu- wen katoenen boezeroen keek. «Weet u 't dan, mijnheer?" zeide hij gejaagd. Wij zijn immers arme lui en Zeppa is leelijk en kwaadaardig. De ezel drijver Rafl'aelobas uit Torre u kent hem zeker »NeeD." met 670 stemmen. Genoemde heeren heb ben de benoeming aangenomen. Te Wageningen zal, een oude man nen- en vrouwenhuis worden gesticht, eene inrichting waaraan sedert lang groote behoefte bestaat. In de onmid dellijke nabijheid der stad is reeds een perceel grond aangekocht door de Diaconie der Hervonnde gemeente. Vosmeer de Spie schrijft in het Dgbl. v. Z. 11. en s, G. »Wat heb ik dr. Vitus Bruinsma, die met degen en dolk zoo krachtig tegen de geneeskundige kwakzalverij optrok, al aardige zalfjes hooren aanprijzen, die wonderdadig moesten zijn in hunne gene zing van maatschappelijke kwalen. En het publiek scheen vertrouwen in die middeltjes te stellen, ten minste het be taalde den dokter in de klinkende munt der toejuichingen. Welke reden bestaat er nu, dat deze hrave lieden aan de «Zwitsersche pillen" van Brandt minder waarde zouden hechten dan aan het al gemeen stemrecht van dr. Vitus Bruins ma? Zoo iets verwachten is immers niet menschkundig. Prijs uw algemeen stem recht aan, doctor, maar tracht dan ook niet het crediet te ondermijnen van twee concurenten. De pillen van Holloway en de pillen van Géraudel, allen te zamen. komen mij veelminder schadelijk voor dan uw ééne groote pil: het algemeen stemrecht." De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 17 Juli e. k. weder pupillen (omstreeks 20) op de pupillenschool te N'ieuwersluis zullen worden geplaatst. De St.-Ct., no. 136, bevat verdere bijzonderheden. De heer Willink Ketjen is opge treden als redacteur van een klein blad, te Amsterdam verschenen, opgericht door eene coöperatieve vereeniging van nering doenden, die door gratis-verspreiding van 5000 ex. van dit, tweemalen 's weeks verschijnend blad de Familie-bode" goedkoop en doelmatig meenen te annon ceeren. Men schrijft aan het Hbl. dat de perceelen in de Voorthuizer Maalschap volgens het verdeelingsplan op 29 Mei en 5 Juni aan de geërfden aangewezen zijn en met die aanwijzing is de bestaande gemeenschap opgehouden. Naar men al gemeen hoort, is ieder vrijwel met zijn toebedeeld stuk tevreden. Alzoo zijn op nieuw op de Veluwe, dank zij der gun stige werking van de Markenwet, onge veer 1500 Hectaren (meestal heidegrond) van gemeenschappelijk in bijzonder be zit overgegaan. De muur van de beroemde echo te Muiderberg, die in den afgeloopen winter gedeeltelijk omgewaaid is, is hersteld. De echo heeft hoegenaamd niets geleden. Trouwens, ook voor het herstel van den muur was zij nog even duidelijk. Blijk baar schuilt dus het geheim, dat altijd even verrassend blijft, niet in den muur, althans niet in den bovenrand van dien muur. Als een eigenaardigheid deelt de Zulphensche Ct. mede dat men in Enge land heeft willen beproeven een derge lijke echo op te wekken, en daartoe niet alleen een volkomen gelijke muur ge bouwd, maar zelfs gelijksoortige booinen als te Muiderberg geplant heeft. Alles te vergeefs. De echo schuilt dus ook al niet in de boomen. Gedurende de maand Mei jl. wer den voor den Indischen militairen dienst aangenomen58 Nederlanders, waarbij 4 voor den tijd van 2 jaren gedetacheerd wordende miliciens en 53 vreemdelingen, nl. 33 Belgen, 16 Duitschers, 3 Zwitsers en 1 Oostenrijker. Uit de verschillende korpsen van het leger hier te lande gingen in het Indi sche over: 45 onderofficieren en minde ren, waarbij 1 milicien eri 7 onderofficie ren, respect, voor den tijd van 2 en 4 jaren gedetacheerd. «Niet? Nu, die had haar wel willen hebben. (Hij heeft twee muilezels en brengt alle dagen artisjokken op de Mer- cadello, maar hij vond dat hij zulk een nijdige vrouw niet kon nemen, als ze niet minstens driehonderd lire meebracht, En ziet u, ze heeft nu in drie weken bij den vreemden graaf al meer overge spaard en krijgt ten slotte nog den ezel drijver." »Nu, je bent een zorgzame vader, Fippo," zeide ik op verontwaaidigden toon tot den laarzenpoetsoi. iWe zijn arm, mijnheer," antwoordde hij met nadruk, »En hoe is uw dochter met den vreem deling in kennis gekomen vroeg ik aan Fippo. «Hij heeft haar bij San Severino ge zien en van dien dag af was 't ook ge daan met mijne dochter. Zij was nog kwaadaardiger dan andersals ze veel verdiende, wilde ze mij het overschot niet geven, en ze moest zeker veel ver dienen, want ze schafte zich gouden oorringen aan en een geel zijden om slagdoek en kousen en schoenen, net als een rijke boerin, en toen joeg ik haar het huis uit; een week geleden hoorde ik pas dat ze al lang een minnarij had met een vreemden beer en dat deze nu het huis van Catena voor haar gehuurd De Zw. Ct. verneemt, dat het met den toestand van mr. F. Oosting te Assen, die bij het spoorwegongeluk bij Ruiner- wold zoo deerlijk gewond werd, thans vrij gunstig staat. Hij komt reeds in den tuin en, hoezeer hij nog moeielijk loopt, moet er naar het oordeel van den geneesheer alle kans bestaan dat hij het gebruik zijner beenen geheel terugbe komen zal. -- Te 's Gravenhage is een meisje, in dienst bij eene modiste, door de politie in het huis van de meesteres der jonge dochter gearresteerd. Zij moet oplichting hebben gepleegd ten nadeele van de firma B. in de Hoogstraat, door behalve goederen, welke zij op naam van de modiste bij die firma moest halen, ook japonnen en andere artikelen, te haren behoeve, voor rekening doch buiten mede weten van hare meesteres mede te nemen. Uit de Transvaal. Men schrijft uit de Transvaal, dat aldaar, ten gevolge van de kolossale bouwwoede te Pretoria en andere be langrijke plaatsen, groote behoefte aan degelijke timmerlieden en metselaars be staat. In den brief wordt o.a. gezegd: «Wat is het toch jammer, dat zoovele kranige jonge timmerlieden en metselaars, die vooral in de groote Hollandsche ste den zonder werk rondloopen, niet naar hier zien te komen; ze zouden veel geld kunnen verdienen. Ook aan ferme sme den, wagenmakers, schrijnwerkers en schoenmakers is, evenals in den Oranje- Vrijstaat, groote behoefte. Timmerlieden kunnen hier overal 3 pond (f36) in de week verdienen en zijn ze goed op de hoogte van het bouwvak, dan kunnen ze geld verdienen als water. Ook jonge Hollandsche doctoren en kundige vroed vrouwen kunnen overal meer dan een ruim bestaan vinden, want daaraan is hier in de Transvaal en ook in den Oranje-Vrijstaat en Natal groot gebrek. De weinige Engelsche doctoren die er zijn, laten zich duur betalen en vallen niet in 't minst in den smaak der Boeren." Hoewel dit alles zeer schoon klinkt, zouden wij werklieden niet durven aan raden naar de Transvaal te gaan zonder vooraf zeer goede informaties in te win nen. Het vorige jaar vertrokken eenige weezen uit Neerbosch naar Zuid-Afrika onder de schoonste verwachtingen, maar zij werden niet ontvangen zooals het be hoorde. Zij wisten zich te helpen, na een zeer onaangenamen tijd doorleefd te hebben, daar de personen, die beloofd hadden hen bij te staan, niets deden om de jongelieden te steunen. Het loon, in het boven aangehaalde schrijven, is goed, maar niet buitenge woon hoog. Wel is waar, verdient hier te lande geen enkel werkman, zelfs niet de bekwaamste, 36 gulden, maar in de Transvaal is die som lang niet zoo hoog als hier. De verhouding zal ongeveer zijn, dat 36 gulden in de Transvaal gelijk slaat met 20 gulden in Nederland. Eenige werklieden, die inlichtingen in wonnen, vernamen het volgende De kosten van overtocht naar Zuid- Afrika zijn ongeveer 1600; de reis te maken van hier naar Southampton en van daar naar Natal 2de klasse en dan verder per wagen naar Pretoria. De duur van de zeereis is 3 weken en van de landreis één week. Goedkooper is de tocht niet te doen, want namen vroeger Hollandsche zeilschepen wel eens werk lieden mede die halve vracht betaalden, en dan gehouden wai en met het scheeps volk tot aankomst van het schip aan de Kaap mede te werken, bij de mailbooten is natuurlijk geen sprake, dat een tim merman, smid of een ander op deze wijze wordt overgebracht. Bureaux van plaatsing, waarmede men vooiuit kan correspondeeren, zijn er niet en daarom doen Nederlanders het best zich direct na aankomst te wenden tot den Nederl. consul-generaal den heer 11. C. (Bergsma, die gaarne met raad dient, waar het geldt landgenooten voort l ad. Nu kan ze haar armen ouden vader toch niet heel en al verloochenen, en ze springt me dan ook af en toe met een paar lire bij, want Zeppa is nijdig, maar niet slecht." Hierbij liet ik het onderhoud met Fippo en nam mij voor mij bij de eerste gelegenheid als een waar vriend van mijn vroegeren studiegenoot te betoonen, en mijn goeden, lieven Frits, met wien iets heel wonderbaarlijks moest zijn ge beurd, aan zijn eer en plicht te herin neren als de aanstaande van een mooi, braaf meisje, dat hem beminde, dat haar hoop op hem gevestigd had en haar ge- heele toekomst in zijn handen had ge legd. Deze gelegenheid deed zich eerder voor dan ik gedacht had, en bespaarde mij buitendien nog de onaangename rol van mij met zaken te bemoeien die mij toch eigenlijk niets aangingen en den steeds onwelkomen raadgever te spelen. Ik zat 's avonds op mijn balcon in de Toledostraat, en staarde naar het ge wemel aan mijne voeten, alwaar lange rijen van klingelende muilezels met hunne ledige manden en hunne schreeu wende, niet de beer,en slingerende drij vers op den rug, den weg naar de stad optrippelden, toen eensklaps, evenals vroeger in het koffiehuis Specchi, mijn te helpen en hen te vrijwaren van in handen te vallen van hen, die landver huizers trachten te bedriegen en in weinige dagen van het geld te berooven, waarmede zij gedacht hadden eenige weken in den vreemde te kunnen ver toeven, rustig uitziende naar werk. De President der Fransche republiek Carnot zal niet te Rambouillet, maar te Fontainebleau zijn zomerverblijf kiezen. Hij heeft toegezegd de eeuwfeesten der revolutie, den 20 en 21 n dezer te Gre noble en Vizilie te geven, zoo mogelijk te komen bijwonen. Op voorstel van Floquet besloot hij de straf van generaal Cafl'arel voorloopig niet te doen voltrekken. De Fransche bladen zijn zeer verheugd over het ontslag van Puttkamer en mee nen, dat nu heel spoedig de beurt aan Bismarck is In Duitschland trekt het ook bijzonder de aandacht, dat prins Bismarck den aftredenden minister von Puttkamer een afscheids-feestmaal heeft aangeboden waaraan alle ministers deelnamen. Zulk eene beleefdheid heeft de Rijkskanselier nog nooit aan een vertrekkend lid van het Kabinet bewezen. Het Oostenrijksche Heerenhuis heeft het wetsontwerp op de belasting van sterke dranken met algemeene stemmen aangenomen Voor den groote optocht, die Donder dag te Bologna zal plaats hebben en waarin de geleerden van alle landen der wereld zullen zijn vertegenwoordigd, heb ben de dames der stad een banier ge schonken die f4800 kost. De studenten bereiden een «humoristisch" feest voor. De Post deelt heden mede, dat de Russische minister van Financiën, Wishne- gradsky, den hoofdredacteur der Peters burger Herold, dr, Geslelius, als geheim agent naar Berlijn heeft gezonden, met het doel de dagbladpers aldaar over te halen tot het steunen eener Russische leening en tot het uitspreken van een gunstig oor-deel over het Russische staats- crediet. Uit Konstantinopel verneemt de Stan dard dat de Porte besloten heeft naar het verdachte karakter van verscheiden Russen, die zich, zoogenaamd als mon niken, in het klooster op den berg Athos ophouden door eene commissie ad hoe een onderzoek te doen instellen. De Koning van Griekenland heeft de onthulling bijgewoond van het standbeeld, voor Audrouzo, den held der Grieksche revoultie, opgericht. Uit Sofia wordt gemeld, dat het aftre den van Stambouloff zeker is en prinses Clementine geweigerd heeft een leening te steunen. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning in de Vrije Ger. Gemeente alhier, op de gewone uren geleid worden, door den Heer E. Plug, van Rotterdam. Naar men verneemt zijn er geen termen gevonden om den huzaar Blanken, den hoofdbeschuldigde in zake de in de kazerne voorgevallen ongeregeldheden voor een krijgsraad te doen terecht staan. De Amsterdamsche velocipèdeclub heeft Zondag een wedstrijd gehouden. De afstand bedroeg 80 kilometer, van Amersfoort af tot op ongeveer 10 kilo meter van Arnhem. De 1. prijs werd gewonnen door den heer Trakranen te Amsterdam, in 3 uur 35 min., de 2. pr. door den heer Beels aldaar in 3 uur 41 min., en de 3. pr. door den heer Ledeboer aldaar in 3 uur 57 min. Eerstgenoemde had 25 minuten voorgift. Een boer uit onze omstreken werd Zaterdag op de Botermarkt te Utrecht, vriend Frits naast mij stond. Door het leven op de straat had ik hem niet hooren schellen, noch binnenkomen en in het bewustzijn mijner pijnlijke zen ding, keek ik hem zeker eenigszins on aangenaam verrast en verlegen aan. Dat viel den ouden vriend, die steeds aan mijn open, vroolijk gezicht in zijn bijzijn gewoon was, zeker in 't oog, want hij keek mij uitvorschend aan en zeide toen op zijn ongekunstelde wijze «Ik zie dat je weet wat ik uitvoer, 't Is schandelijk 't Is laag ik han del als een schurk maar ik kan niet anders." De toon van het diepste gevoel en van de bitterste wanhoop die iu deze woor den lag, bracht mij geheel van mijn stuk en deed mijn lang overdachte boet predikatie als rook vervliegen dat »ik kan niet [anders" maakte op mij den indruk van een natuurdwang, van een niet aftewenden catastrophe en diep ge troffen riep ik uit„Welnu, als dat zoo is, handel dat ten minste als een recht schapen man, beken aan uwe bruid deze liefde en verbreek uw engagement in Duischland." „Ik bemin Bertha, ik bemin haar nog sterker dan vroeger, ik bemin haar even zeer als dat verwaarloosde kind, dat mij in zulke onverbreekbare kluistert heeft terwijl hy met eieren en boter ten ver koop voorstond, door een toeval getrof fen. De aan weerszijden van hem staande handelaien brachten hem met veel moeite bij, zoodat hij voort kon gaan met zijne waren aan den man te brengen. De student in de godgeleerdheid G. Boersma is geduiende het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1888 ge rechtigd verklaard tot het genot van gedeelte der ter beschikking van Z. M. den Koning staande inkomsten der vica- riën, gevestigd in de St. Joriskerk alhier. Aan den hoefsmid C. H. A. In den Kleef, van het 1. regiment veld-artillerie alhier, is bij koninklijk besluit, wegens lichaamsgebreken, een voortdurend pen sioen toegekend, ten bedrage van f 300 's jaars. 327ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 9 Juni. (100 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort is aan het navolgend num mer te beurt gevallen Prijs van f400. No. 16527. Zonder prijs is uitgetrokken 8751. i Jan. Wat rare wolken heb je in den laatsten tijd gehad. Ze dreven over de stad en gaven geen of weinig regen. Zouden zij het regenen hebben afgeleerd? Piet. Dat denk ik nu juist niet. Eerder zou ik meenen, dat zij Amersfoorts rustige rust niet wilden verstoren J. Welke rust bedoel je? P. De verslapping, de krachtsverlair.ming, de verwijdering, de afstooting, die het natuurlijk gevolg zijn van het gelukkig thans ingesluimerde schimpen, bekladden, verdenken en verdachtmaken. J. Dan moesten de wolken er maar eens goed op los regenen om wat wel willendheid eensgezindheid en samenwer king te doen ontkiemen. P. Daar zal de regen niet veel aan doen. Het uitroeien van ijdeltuiterij, konkelarij en achterklap zou vrij wat beter helpen. Baarn. Bij de restauratie der Herv. Kerk vond men dezer dagen een hard- steenen doopvont, afkomstig uit de eerste tijden van het Christendom. De hoogte bedraagt 1,20 M. de middel lijn boven 0,5 Maan de onderzijde bevinden zich uitgehouwen koppen. Ten deele is het geschonden, maar dit zal geen beletsel zijn om er een museum van oudheden mee te verrijken. De Heer J. G. Verdam alhier is door de Classis van Amersfoort toege laten tot godsdienstonderwijzer. Met genoegen kunnen wy melden dat het getal gasten alhier dagelijks grooter wordt, iets waartoe het prach tige zomerweer dat wij eindelijk genieten, niet weinig zal bijdragen. Van wege het Gemeente-bestuur wordt dan ook alles gedaan om het den gasten zoo aange naam mogelijk te maken. Zoo gaat b. v. dagelijks meermalen een sproeiwagen rond, die behalve om de frischheid, die hij te weeg brengt, ook rnet het oog op het voorkomen van stof eene ware weldaad is. Ook zijn verschillende zand wegen thans begrint geworden. Nijkerk. Tot predikant der Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer P. J. van Melle, predikant te Min- nertsga. Hoevelaken. De heer F. Kijftenbelt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is beroepen te Montfoort en te Wilnis. Sc li er po ïi/.cel. De Chr. Ger. kerk alhier nadert hare voltooiing; reeds is het buiten-metselwerk geheel klaar, ter wijl men met het dak spoedig gereed zal zijn. Het geheel ziet er net uit en be loofd een sieraad voor ons dorp te wor den. Soest, 8 Juni. De raad dezer gemeente heeft in zijne jongste vergadering beslo ten, eene geldleening van f4000 tegen geslagen. Ik kan Bertha niet verlaten antwoordde Frits hartstochtelijk. Eerst keek ik mijn vriend met op rechte veibazing en daarna met diepen ernst in zijn opgewonden gelaat. Hij ver droeg mijn blik met bedaardheid en zeide toen (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2