Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Conserveering van hout. Provinciale berichten. Ingezonden. van geest, steunt hij zich 't matte hoofd en een doffe kreet: «Waarom ontschiet z(jn borst. Geen echo geeft hem thans het ant woord en troosteloos werpt hij zich op 't bemoste veldbed. Natuur en wet hernemen hunne rechten en dra slaapt de arme zwerver en droomt van 't beloofde land tot heden gezocht, maar niet gevonden van rijkdom en eer, door ééne greep slechts van hem gescheiden, maar wisgegrepen Wat vriendelijk geruisch doet hern ontwaken?... Wat heerlijk onweerstaan baar beeld buigt innig tot hem neêr?... Welke betooverende stemme spreekt hem fluisterend «Moed toe'... Wie is het engelachtig wezen, dat met bovenaardschen glans hem omstraalt 'tls de Echo der tijden Die echo, die niet alleen de weerklank is onzer stem men, rnaar welke tevens het antwoord geeft op onze levensvragen. Zij is de helft van ons beter bestaan, de steun onzer hope, het doel van ons streven. De Echo der tijden de weer klank van ons hait is: de vrouw!'' Muiderberg verdient een druk bezoek in deze warme dagen, nu een uitstapje naar het strand aldaar mede eene aange name verkwikking oplevert. Maandag is de Duitsche Rijksdag door Keizer Wilhelm II met eene troonrede geopend. Zij maakte algemeen een voor- treffelijken indruk en de avondbladen van alle richtingen erkennen dit onom wonden. Het meest wordt de aandacht getrokken door den volzin betreffende de vriendschap met Rusland, waardoor het zooveel te sterker in het oog valt, dat over Engeland geen woord gezegd wordt en ook niet over Frankrijk. Bijna alle bladen houden beschouwingen over de scherp door den Keizer onderstreepte uitdrukking«vrede te willen bewaren met iedereen, zooveel dit van mij afhangt." De National Zeitung zegt, dat men onder «iedereen" ook Frankrijk mag verstaan. Evenzoo oordeelt het Tageblatt, en de Vossische Zeitung schrijft: «de geheele rede ademt geestkracht, vastberaden heid en vredelievendheid, zonder eenig teeken van zwakte." De Post doet op merken, dat de jonge Keizer in de bin- nenlandsche staatkunde, ten opzichte der sociale hervormingen, zich geheel aansluit bij de politiek van Wilhelm I. De Keizer droeg een zwaren purperen mantel met grooten gouden borslketting. Hij zag bij het begin der plechtigheid zeer bleek en had zichtbaar eene sterke aandoening te overwinnen. Later kreeg zijne stem echter een even zoo helderen, vasten klank als op het exercitieveld. Zijne houding tegenover Bismarck ge durende de statige handeling was bijna hartelijk te noemen. Hij schudde hem herhaaldelijk de hand en knikte hem dankbaar toe. Naast den keizerstroon was op eenen zetel van purper satijn de jonge Keizerin gezeten, gekleed in een rouwgewaad van zwarte wollen stof, met een gouden keten om den hals, haar schoon blond haar in weelderige lokken golvende. Vóór haar stond de zesjarige Kroonprins, een flinke, blonde knaap, in zwarte jongenskleeding. Alle Bondsvorsten droegen purperen mantels met eene zil veren ster geborduurd ter hoogte van het hart, zijnde dit de galakleeding der ridders van de Zwarte Adelaarsorde. Onder de afgevaardigden van den Rijks dag ontbraken alleen alle sociaaldemo craten en Elzassers. Bismarck in zijne witte kurassiers-uniform, zag er vrij lijdend uit; ook de maarschalk von Mollke scheen eenigszins vermoeid door de ge beurtenissen der laatste maanden. Nadat de extra-bladen des middags de opening van den Rijksdag en de troonrede medegedeeld hadden, begonnen in de stad de rouwversieringen te verdwijnen, en kreeg alles langzamerhand het ge- eischte dat ze mij bij hare meesteres zou aandienen, gaf zij aan mijn verzoek gehoor. Iets bleeker maar statiger en bedaarder dan vroeger, trad Zeppa mij tegemoet. In hare oogen gloeide hetzelfde verterende, hartstochtelijke vuur, maar haar mond, haar geheele wezen was zachter, ronder, liefelijker geworden ze was bepaald veel mooier dan vroeger, daar het tijgerachtige slanke, het woeste in haar voorkomen voor eene schoone evenredigheid had plaats gemaakt. Zij keek mij helder onbeschroomd in de oogen, met een blik, die mij bijkans den adem benam. Daar zij geen woord sprak, vatte ik moed en vroeg haar stot terend of zij niet wist waar mijn vriend zich ophield, daar hij sedert den vorigen middag was verdwenen en zijne betrek kingen zich zeer ongerust maakten, dat hem iets mocht zijn overkomen. Bij de eerste woorden van mijn vraag glimlachte de schoone even wonderlijk als ik haar de eerste maal had zien glim lachen; daarop vestigde zij echter een doordringenden blik op mij en toen ik zweeg, lag er eene uitdrukking van angst in haar oogen, en vroeg zij mij bijkans onhoorbaar: «Is hij nu nog niet naar huis terugge keerd? Is hij dan vanochtend niet thuis gekomen wone aanzien van drukte en beweging terug. De voorzitter van den Rijksdag heeft in warme woorden hulde gebracht aan de nagedachtenis van den ontslapen keizer Frederik. De vergadering bracht met geestdrift een driewerf Hoch! op keizer Wilhelm uit. Het zitting hebbende bureau van den Rijksdag werd bij hand geklap opnieuw benoemd. De Rijksdag droeg den voorzitter op aan de keizerin weduwe er, de keizerin-moeder de be tuiging van oprecht rouwbeklag namens de vergadering overtebrengen. Besloten werd den Keizer een adres van antwoord op de troonrede aan te bieden, waarvan de voorzitter heden het ontwerp zal aan bieden. De Börsen Zeitung meldt de verzoening tusschen den Keizer en den hertog van Cumberland. De hertog zou afstand doen van zijn aanspraken op den troon van Hannover en in ruil daarvoor tot troons- opvolger van Brunswijk worden benoemd. Maandag werd te Parijs de 102e ver jaardag der geboorte van generaal Hoche gevierd. Des morgens had de gewone parade plaats. De troepen werden geïn specteerd door generaal Raison, er werd gedefileerd voor het standbeeld van Hoche, in tegenwoordigheid van generaal Munier, vertegenwoordiger van den minister van oorlog, senatoren, afgevaardigden en het gemeentebestuur. Delroepen werden levendig toegejuichd. Een enkele maal klonk een roep «Leve Boulanger!" doch vond geen weerklank. Door de Vereeniging van Vrijdenkers werden twee kransen aan het standbeeld gehecht. Op de voordracht voor leeraar in de wiskunde aan het pro-gymnasium te Gouda komt voor onze vroegere stad genoot de Heer L. van Elfrinkhof, doctor in de wis- en natuurkunde. Zaterdag morgen ten 7 uur hadt in de kapel van het Seminarium der 0. B. Klerezie eene plechtigheid plaats. De heeren B. Jansen en A. B. Dievenbach ontvingen de kleine wijding en het subdiaconaat. Zondag j. I. werd de Eer waarde Heer F. Kennink tot Priester ge wijd. Beide dagen werden de wijdingen verricht door den Bisschop van Haarlem den HoogEerwaarden Heer C. Rintel. Zondags hield de Bisschop naar aanleiding van Maliachi III1 een rede. Na een schoone uiteenzetting van de plichten der priesters en van die der geloovigen jegens hen, wees spreker op de plichten die den nieuwgewijden priester in het Seminarium te vervullen had, en hield ook nog een kort woord tot de Heeren die den vorigen dag gewijd waren. Na een kort gebed sloot spreker zijn rede die met belang stelling gevolgd werd. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare school 1. soort (voor jongens) bestaat uit de heeren 1. VV. van der Wal, te Polsbroek, 2. J. H. Fortuin, te Amersfoort, en 3. J. J. Blok, te Epe. Door den Kapitein G. J. Blaauw, Eerstaanwezend lngenieur te Amersfoort, zal Vrijdag 13 Juli e. k. worden aanbe steed het bouwen van eene Kazerne c. a. voor een Regiment Infanterie te Amers foort. (Ie gedeelte). Raming f89100. Dit le gedeelte bevat in hoofdzaak het onder behoorlijken vorm brengen van het terrein, rnet het leggen van een riool naar de Slijkpoortsbrug en het stellen van een ijzeren hek op voetmuur langs den Leusdenschen wegverder wordt een blok woningen voor gehuwde militairen gebouwd en worden vooralsnog alleen de fundamenten gemaakt van eene Kazerne en van nog twee blokken woningen voor gehuwden. Vergadering van den Raad der Op mijn gelaat moet zeker eene uit drukking hebben gelegen, die haar noopte verder te spreken, want als om zich te verontschuldigen, voegde zij er nog zachter bij: »Hij heeft mij gisteravond, zonder mijn toedoen, voorde eerste maal bezocht." Nu wist ik genoeg. Ik voelde mij niet geroepen die booze heks te ontzien. Op ernstigen, langzamen, nadrukkelijken toon zeide ik tot haar: «Uw vriend is dood, hij heeft zich vanochtend in zijne woning vergiftigd I" Een korte, luide gil, als de doodskreet van een wild dier, ontsnapte haren mond. Haar gelaat was lijkkleurig. Daarop stapte zij met een dof: «Ik dank u," met lang zamen tred naar de deur harer slaapkamer. Uit dit vertrek weerklonk thans een, kreet van schrik en het Italiaansche luid gillende geschreeuw der kamenier; daarna werd alles akelig stil. Ik verliet dit huis, dat zoo stil vei borgen zoo idyllisch en liefelijk tusschen de heu velen lag, en dat zoovee) jammer en ellende naar buiten in het leven had gebracht. Frits Techow 'igt op het met zeldzame bloemenpracht en kostbare monumenten als bezaaide Carnpo santo nuovo, buiten Napels. In 't eerst kon Bertha niet scheiden van het graf van haar zoozeer beminden echtgenoot, maar het welzijn haier kin deren, die de warme lentelucht in Napels gemeente Amersfoort op Donderdag, den 28 Juni 1888, des namiddags ten V/A ure. Punten van behandeling: I. Rekest van bewoners der Slijkstraat om naamverandering van die straat, met praeadvies van Burg. en Weth. 2 Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der verordening op de invor dering der weekmaiktgelden. 3 Voorstel van Burg. en Weth. betrek kelijk het toezicht op het steken van heide, plaggen, enz. 4 Voorstel tot bestrating met klinkers van de Beestenmarkt. 5 Ontwerp-besluit tot verpachting van het recht tot het houden der bank van leening. 6 Rekest van den schutterijkaderbond om eene bijdrage in de kosten tot het houden van een schietwedstrijd, met praeadvies van Burg. en Weth. 7 Benoeming van eene Regentes van het burgerweeshuis. 8 Benoeming van een onderwijzer aan de school le soort voor jongens. Bij de groote economische waarde, welke hout vooral in bewerkten staat heeft, is het van belang, er op te wijzen, hoe weinig er in het algemeen gedaan wordt voor de conserveering daarvan en hoe gewichtig het is, de vraag te behandelen hoe hout op eenvoudige, doelmatige en goedkoope wijze tegen bederf gevrijwaard kan worden. Het is opvallend, hoe vele houten ge bouwen en voorwerpen aan bederf worden prijsgegeven, die met geringe kosten voor langen tijd hadden kunnen worden behouden. Olieverf of teer zijn niet in staat, het hout in voldoende mate te beschermen, want deze bedekken slechts de opper vlakte van het hout, verstoppen de poriën en kunnen hoogstens van buiten lucht en vocht tegenhouden. Bij niet geheel droog hout verhinderen zij echter de verdamping en veroorzaken verstik king, zoodat niet geverfd hout dikwijls veel langer goed blijft. Bij het conser- veeren van hout moet niet alleen het streven zijn, lucht en water tegen te houden, doch tevens stikstofhoudende stoffen onschadelijk te maken. Wij vermeenen daarom in het belang onzer lezers te handelen door te wijzen op eene bederfwerende impregneerolie, die, onder den naam van Carbolineum Avenarius bij het verduurzamen van hout de gunstigste resultaten heeft opge- leverd, weinig kost en zeer eenvoudig in het gebruik is. Carbolineum Avenarius sluit de poriën van het hout niet en geeft aan het hout een aardige notenhout-bruine kleur. Van talrijke attesten trof ons o. a. een schrijven van de Directie der Pfalzische Eisenbahnen met de volgende opmerking: «Twee stukken van dezelfde grenen «plank werden in den grond gebracht, «nadat het eene stuk met carbolineum «Avenarius bestreken was en bleven «daarin gedurende 3 jaren bij het «opgraven vertoonde het met car- «bolineum Avenarius behandelde «hout geenerlei sporen van verrotting «terwijl het andere in staat van ver- «rotling verkeerde." Van zeer groote waarde is het carbo lineum avenarius voor het bouwvak voor balken in kelders, souterrains, gevels, schuttingen, deuren, omheiningen: voor landbouwgereedschappen: wagens, karren, watertonnen, posten, palen, enz. voor haven- en waterwerken sluizen, schepen, schuiten, houten bruggen, enz., voor spoorwegen: dwarsleggers en telegraaf palen, enz. Door zijne bederfwerende eigenschap pen dient het tevens tot het drogen van natte muren alsook ter voorkoming van en tegen reeds gevormde paddenstoelen. Carbolineum avenarius overtreft teer in alle opzichten en verdient boven olieverf de voorkeur, wanneer het niet te doen is om eene bepaalde kleur doch prijs gesteld wordt op eene praktische en goed koope wijze van houtconserveering. De firma B. A. van Ruiven, depóthou der voor Amersfoort en omstreken, ver schaft aan belangstellenden gaarne alle gewenschte informaties. Het zou ons genoegen doen, als de bovenstaande inededeeling er toe mocht niet konden verdragen, deed haar besluiten naar haar gebooitegrond terugtekeeren. Zij leeft thans als eene jonge, schoone weduwe, stil en werkzaam op haar land goed en heeft er gelukkig niet het minste vermoeden van, welk een treurspel voor hare oogen is afgespeeld. Zeppa Falcone maakt dagelijks slechts ééne wandeling naar het graf van haar beminden Frederigo daarheen begeeft de in 't oog loopend verouderde vrouw zich iederen dag. De kapel Santa Ginevra, dicht achter haar huis, waar zij vroeger dagelijks, bij 't opkomen der zon, heen- wandelde en waar zij twee jaren lang heeft gebeden dat haar Schutspatroon haar en haren beminde weder mocht vereenigen en hun beiden gelukkig mocht maken, betreedt zij niet meer, de heilige heeft haar, volgens hare meening, schandelijk bedrogen) bijdragen om belangstelling te wekken voor de gewichtige vraag hoe inen op doelmatige wijze hout voor bederf vrij waren kan. Kijkjca in de Plr. Rechtzaal. Zitting van Maandag 25 Juni. In het blad van 20 Juni, had ik de eer u, lezeressen en lezers een man voor- testellen Cornelus Westerlaak die te Hoogland zóó lief aan het vechten en snijden was geweest, dat het O. M. niet kon nalaten 3 maanden gev. straf tegen hem te vorderen. Thans vernamen wij dat de rechtbank hem één maand afslag had gegeven, en aldus zal die bekkesnijder 2 maanden in de cel doorbrengen. De zitting van heden was voor ons vol hindernissen. Dan eens moesten wij de deur uit, omdat er een zedenkwetsend zaakje moest behandeld worden, dan weder vielen de uitspraken temidden der aanhangige zaakjes, in één woord het was vooral met het oog op de smorende hitte, om zeeziek te worden. Eindelijk kwarn er dan een zaakje voor, dat mij, wat dit blad aangaat, regar deerde. Een 13-jarige knaap W. K. die te Leusden, ingewijd wordt in de geheimen der schaapherderij, had den 13en Maart Johannes M. een kereltje van 6 jaar door eenige trappen mishandeld. Dit ventje, een wees, die door zijn pleegvader van Ginkel begeleid werd, vertelde een en ander van hetgeen er gebeurd was, en de beklaagde die be kende achteruitgetrapt te hebben, ver telde tevens dat Johan hem met een stok geslagen had. Nu geloof ik niet dat slagen van een zes-jarig aspirant-mensch erg gevaarlijk zijn, maar een trap van een 13-jarige, kan terdege aankomen. Mr. N. de Ridder, die uit de gegeven antwoorden des beklaagden opmaakte, dat hij met oordeel des onderscheids ge handeld had, vorderde dan ook 7 dagen gev. straf. Vervolgens hoorden wij deu naam Jan Prins uit Woudenberg afroepen. Jawel.... de man kwam niet en er werd verstek verleend. Wat had dat heer gedaan Welhij had te Barneveld een zekeren Aart de Vries, eenige welgemeende oor vijgen toegediend. Aart, die voor het gemak zijn jas had tehuis gelaten, zeide dat hij de slagen goed gevoeld had en uit zijne verklarin gen kon men opmaken dat er een meisje in 't spel was. O die Weiber, dat zijn lastige artike len die heel wat op heur geweten heb ben. Het O. M. dat het niet goed vond dat de een de ander afransselt, vorderde in deze 14 dagen gev. straf. Wij zullen 5 Juli a. s. eerst de uitspra ken vernemen, daar de vacantie-kamer in werking treedt. Ik gun den heeren reohters gaarne wat ontspanning want het is niet alles 'n geheelen dag met allerlei slag menschen omtespringen. Jan. Ze zeggen, dat N. N. een leelijken streek heeft begaan. Piet. Wie zijn die ze.? J. Ik heb het van A, die het weer van B, aan wien C verteld had, dat hij van D had vernomen, dat E van F had gehoord, hoe G het van H te weten was gekomen, wien I het in 't geheim had medegedeeld. P. Dan dienen wij bij I eigenlijk te beginnen, als we te weten willen komen, wie ze zijn. J. Ik denk, dat hij het in zijn borrel club heeft opgedaan. P. Dat kan wel zijn, daar halen ze menigeen over den hekel. J. Verleden week was ik er toevallig bij, dat iemand flink werd afgetakeld, en toen de gehekelde persoon daarop binnenkwam, richtte de hardste scheeuwer eenige vriendelijke woorden tot hem, alsof ze de beste maatjes waren. P. Maar weet je nu al, wie die ze zijn door wie het praatje aangaande N. N. is uitgestrooid J. Neen, nog niet. P. Ik wel: lasterbacteriën. Raam. Zondag j.l. werd alhier het Nieuwe kerkgebouw van de Doleerende Gemeente plechtig ingewijd door Ds. van Goor van Bunschoten. Tal var, belangstellenden ook van buiten deze gemeente, waren opgekomen, om de plechtigheid bij te wonen. Als eene groote bijzonderheid kun nen wij meedeelen, dat dezer dagen op het landgoed van den HoogWelGeb. Heer Bosch van Drakestein een boommarter gevangen is. Naar wij vernemen zal het Leger des Heils ook hier een veldtocht begin nen. Er moet voor dat doel reeds eene vergaderzaal gehuurd zijn. Of het Leger bier groote veroveringen zal maken, be twijfelen wij ten sterkste. Dezer dagen wordt in het Amalia- hotel alhier eene tentoonstelling van tee- keningen gehouden, door de leerlingen van de Teekenschool vervaardigd. Zoo men weet, is deze Teekenschool eene instelling van de Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen." Dat het onderwijs op deze nuttige inrichting gegeven van de gelijk gehalte is, springt ons bij een be zoek aan de Tentoonstelling aanstonds in het oog. Nijkerk. De Heer P. J. Melle, pre dikant te Minnertsga, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aan genomen. Sclierpenzeel, 24 Juni. Geweldige stortregens en hagelbuien, die omstreeks twee uren aanhielden, hebben hier veel schade aan den hooibouw en de boek weit toegebracht. Soest. Eergisteren omstreeks vier uur ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder, dat tot zes uur aanhield en vergezeld ging van hagelslag en fei len regen. Verbazend groote hagelsteenen teisterden de boekweit. De rogge en de overige veldgewassen zijn er nog al goed afgekomen. In golven stroomde het water van den Eng langs de paden naar den straatweg, die weldra blank stond. Van vijf tot zes uur viel er bijna 7 kub. c. M. regen. Eene koe van de gebr. van D. werd in de weide getroffen, terwijl op bet Hart en achter het domein Soestdijk boomen tot splinters geslagen werden. De bui kwam uit het Z. O. opzetten en dreef naai' het N. W. af. Mijnheer de Redacteur Als sergeant der Schutterij en lid der Feest-Commissie, zou ik zeer gaarne langs dezen weg mijnen dank betuigen aan mijn Oud-Collega voor zijn ingezon den stuk van 23 Juni j. I., over de a.s. feesten der Nederlandsclie Schutterij Kader-Bond. Mijnen hartelijken dank dan, oude kameraad, als ik u ten minste zoo noe men mag, voor uwe belangstelling in en hooge waardeering, van onzen Bond en de a.s. Feesten op 5, 6 en 7 Augustus. Ook voor de opwekking tot opluiste ring dezer feesten, door 't uitsteken der nationale driekleur, mijnen welgemeenden dank. Ja, mogen al onze goede burgers dit voorbeeld navolgen, waardoor onze dier bare geboorteplaats een recht feestelijk aanzien zal krijgen en daardoor zonder twijfel, de verwachtingen van lien, die uit alle oorden- van ons land naar hier komen, ten opzichte van Amersfoort en des- zelfs ingezetenen, verre overtroffen zullen worden. Ten slotte mijnen dank voor de wel verdiende hulde aan onzen geachten Majoor-Commandant der Schutterij ge bracht. Het doet eik rechtgeaard schutter goed, aldus over zijnen Commandant te hooren spreken. Welke Schutterij toch, zou niet trotsch zijn op een Commandant, die zijn beste krachten wijdt, aan alles, wat maar eenigszins bevorderlijk kan zijn aan den dienst, en het algemeen belang zijner ondergeschikten. Slechts ééne zaak levert hier in Amers foort veel bezwaar op, n. 1. logies te vinuen voor die 400 personen. Hoeveel moeite ook werd aangewend door de Commissie v. logies, en hoewel vele burgers zich bereid verklaard hebben 3 of 4 heeren, tegen billijke vergoeding natuurlijk, te herbergen, is dit toch lang niet voldoende. Het ware werkelijk te wenschen, dat meerderen dit voorbeeld volgden, en zij die nog een bescheiden plaatsje disponibel hebben, zoo vriendelijk wilden zijn zich schriftelijk of mondeling te wenden tot één der Leden der Commissie v. Logies; daardoor voorzeker zouden greote moeije- lijkheden voorkomen worden. U beleefd bedankende, Mijnheer de Redacteur, voor de opname dezer regelen teeken ik mij Uw dw. dienaar, Een Sergeant der Feest-Comuissie. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergade ren op Donderdag, den 28. Juni aan staande, des namiddags halftwee. Amersfoort, den 25. Juni 1888. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2