Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Bovendien komen er vele groepen ter opluisteiing, waaronder kostbare. Hoe reist men naar Transvaal en hoeveel kost dat? Uit verschillende mcdedeelingen die wij ontvingen, is het ons mogelijk ge worden, bovenstaande vraag, die gereken kan worden tot de vragen van den da te behooren, te kunnen beantwoorden. Wij laten de reis aanvangen te Am sterdam, waar men plaats neemt aan boord van een der booten van de »Stoom vaart-Maatschappij Nederland(Suez- booten) tot aan Southampton, een haven stad aan bet Engelsche Kanaal. Te Southampton aangekomen vindt men daar flinke, geriefelijk ingerichte stoomschepen die een geregelde vaait onderhouden, tusschen genoemde plaats en Kaapstad of ook naar Durban (A'atal.) Deze stoomschepen vertrekken gewoonlijk om de 14 dagen, behalve in de maand Augustus, wanneer om de 8 dagen een boot vertrekt. Nu kan men plaats nemen naar Kaap stad of naar Durban, naar verkiezing, of schoon de reis over Durban wel het rneest is aan te bevelen. Aan boord heeft men vrijdom van bagage, zoowel voor eerste- als tweede klasse-passagiers over eene ruimte van 20 kubieke Eng. voeten. De reiskosten bedragen le klasse 44. 2/f530. 2e 29. 8/— 353.— van Southampton naar Kaapstad le klasse 36.15/f441. 2e 24. 3/— 290.— Ook bestaat er nog een derde klasse en ofschoon die op de Engelsche booten verre van geriefelijk is, kan zij toch wel gebruikt worden en is bet verkeer daarin gedurende de drie weken welke de zeereis duurt, volstrekt niet onhoudbaar voor menschen, die zich weten te behelpen. Voor kinderen is het tarief natuurlijk veel lager. De Kaap de Goede Hoop is achter den rug en men heeft voet gezet op Zuid-Afrikaansch grondgebied. Heeft men nu te Southampton plaats genomen tot Kaapstad, dan wordt op de volgende wijze de reis voortgezet naar Pretoria, de hoofdstad van Transvaal. Per spoor trekt men dan landwaarts in en kan men komen tot Kimberley. Deze spoorroute kost le klasse 8. 1/ 9 f97. 2e 5. 7/10 65. 3e 2.13/11 32.50 Vervolgens wordt de reis voortgezet per ossenwagen, naar Pretoria, waarvan de transportkosten berekend worden op ongeveer 15.-/- of f180. «k Heeft men daarentegen plaats geno men naar Durban, dan vangt hier de reisroute over land aan. De spoortrein brengt u van hier naar Ladysmith, een dorp aan de grenzen van Natal en Transvaal. Deze spoorr oute kost le klasse 2. 7/3 f28.50 2e 1 .ll^O 19. 3e 0.15'9 950 Van Ladysmith gaat de reis verder Transvaal in naar Pretoria per ossen wagen, en de transportkosten hiervan bedragen ongeveer 9.-/- of f108. Voor familiën bestaat er gelegenheid een geheelen wagen af te huren, welke 6000 a 7000 ponden gewicht kan ver voeren, en de kosten hiervan bedragen 30 a 35. (f360— a f420.—.) Aangezien het reizen per ossenwagen veel tijd kost, is het noodig en raadzaam dat men zich op de plaats van vertrek voorziet van levensmiddelen voor twee a drie weken, omdat onderweg daartoe ten eenenmale de gelegenheid ontbreekt. Uit verschillende gegevens is ons ge bleken dat de emigratie naar Transvaal tot op zekere hoogte eene sterke aan beveling verdient. Men boude echter wel in het oog dat er gewerkt moet worden en er in dat land, hoe goed ook, geen zijn vriend, haar gesprek met Ewoud, en de slotsom, dat die vreemde heer een neef was van haren overleden vriend, tusschen wie immer eene sprekende ge lijkenis had bestaan. »Ja, zeer sprekend Anne I" gaf Marie ten antwoord, toen deze geëindigd had, »en gij hebt alles goed begrepen. O, wat er in mijne ziel omging, toen ik hem zag, het was te veel voor mij. Ik dacht, dat het zijn geest was of dat hij uit het graf was opgestaan. En nu is mijn geheim wereldkundig geworden, niet waar »SteI u gerust, Marieniemand, dan mijn broeder heb ik er, ook om uwentwil, eenigszins deelgenoot van moeten maken. De overigen zijn wel verwonderd en hebben natuurlijk ook eenige vermoedens, maar het ware er van gissen zij niet." »Het zal toch niet verborgen kun nen blijven »Dat is iets anders, m ar mij dunkt, dat behoeft ook niet. Alleen het moet zich bepalen tot uwen en tot onzen huiselijken kring. In elk geval, oordeel ik het beter dat vooral uwe ouders de zaak in haar geheel weten." »Ach neen, Anne! neen, niemand moet het weten. Ik ben nu weer sterk genoeg om mijn leed met u alleen te plaats is voor luiaards en ontevre denen. De beste tijd om uit Nedei land te ver trekken is van de maand Augustus tot en met de maand Februaii. AmstCt.) Men verwacht Keizer Wilhelm morgen te Stockholm, andere berichten noemen echter Viijdag. Men maakt te Stockholm groote toebereidselen voor de ontvangst des Keizers, hoewel Z. M. er slechts één dag denkt te blijven. Te Kopenhagen zal hij twee dagen vertoeven; de Koning en de Koningin van Saksen hebben hun verblijf aldaar tot 's Keizers vertrek veilengd. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. seint: »In oflicieuse brieven, die gisterenavond gelijktijdig hier en te Wee- nen zijn openbaar gemaakt, wordt te kennen gegeven, dat het denkbeeld van onafhankelijkheid der Balkanstaten bij den Czaar ingang heeft gevonden, en dat hij ten opzichte van Bulgarije bereid is tot concessiën, maar er op staat dat prins Fetdinand van Coburg aldaar uit het land verwijderd zal worden, wa aroiritrent de Czaar bij Duitschland groote tegemoet koming vindt. Keizer Wilhelm zou na melijk aan den prins van Coburg den categorischen eisch stellen, den overwel digden troon te verlaten. Het zou dan wel gemakkelijk vallen, een candidaat voor den troon te vinden, waarmede al le mogendheden konden instemmen doch voorloopig dient men deze berichten toch met de noodige voorzichtigheid op te nemen. Wel schijnt het niet twijfel achtig, dat er werkelijk sprake is van een Russisch patool, maar het zou dan toch nog de vraag zijn, of en in hoe ver Rus land daarvoor op Duitschland's instem ming zou kunnen rekenen. Het échec van Boulanger is volkomen. Eerst leed hij de nederlaag bij de ve- kiezingen in Ardéche, thans ook bij die te Dordongne, waar hij evenwel veel minder kansen had de uitslag der stem ming in genoemd departement is Tail- lefer (conservatief) 49,427, Cletgounie 43.099, Boulanger 4737. Eerstgenoemde is dus gekozen. Vrijdagavond zijn te Patijs eenige socialistische aanplakbiljetten in beslag genomen en in verband daarmede eenige arrestaties gedaan, ook van vrouwen. Aan het Ministerie van Oorlog is sprake van de oprichting van een korps lucht reizigers, dut tot het oogenblik dat men zijn hulp zou noodig hebben in reserve wordt gehouden. Deze luchtreizigers worden belast met het overbrengen van brieven en het doen van waarnemingen van den stand des legers in oorlogstijd. De Servische politie doet veel moeite om de leden van een groote samenzwe ring tegen koning Milan te ontdekken. In de provincie-steden worden-tal van jonge lieden gearresteerd, aldaar is men den Koning nog vijandiger gezind dan in Belgrado zelf. De Dailey News verneemt uit Odessa dat de vrienden der Koningin van Servië verwachten, dut Hare Majesteit aldaar haar domicilie zal vestigen. Hare partij wil trachten een onderhoud uit te lokken met den Czaar, tijdens diens reis naar de Krim in den aanstaanden herfst. De lord-mayor van Londen, met zijn echtgenoote en de sherifls van Londen en Middlesey zullen den 26n Augustus een bezoek brengen aan Termonde (in België), de geboorteplaats van den heer de Keyser. Bij die gelegenheid zullen er groote feesten plaats hebben. De Koning van Griekenland is naar Sl.-Petersburg vertrokken. Hij zal niet voor October in zijn land terugkeeren gedurende zijn afwezigheid zal de minis ter Tricoupis het regentschap aannemen. dragen. Maar is hij nog hier; want ik zal niet rusten, vóór ik hem weder heb gezien." ïDat is u geen ernst, Marie Gij zoudt weder instorten." »N'een, het is mij eene behoefte, het zal mij nieuwe kracht geven. Ik ben nu vooi bereid." vlk durf dit niet beloven zonder voorkennis van den doctor en de toe stemming uwer ouders 1" sO, men zal mij dit niet weigeren. Zoodra ik slechts beneden mag komen, zal ik het zelve vragen; maar het moet dan den schijn hebben, alsof ik dien heer de verzekering wilde geven, dat hij de schuld niet is van mijne ongesteld heid. iMarie Marie bespaar u die ont moeting. Gij weet zelf misschien niet wat gij wilt, denk er nog eens over na, en kunt gij uw verlangen niet onder drukken, wij zullen er dan nog eens over praten." Haar onderhoud was juist geëindigd, toen de heer Berghof kwam berichten, dat hij overmorgen zou moeten vertrek ken, daar ambtsbezigheden hem huis waarts riepen. ïEn gaat mama ook mede?" »Zeer zeker, Marie 1 en gij zult ons spoedig volgen, hoop ik. Als gij zoo De eindexamens der Hoogere Bur gerscholen in de provincie Utrecht, welke te Utrecht werden afgenomen, zijn Maan dag 23 Juli II. afgeloopen. Alle leerlingen der Hoogere Burgerschool te Amersfoort slaagden. Het diploma van goed afgelegd eindexamen werd dus uitgereikt aan J. C. Donker, L. Doihout, J. D. Rolandus Hagedoorn, W. C. Van Oordt, H. Z. A. Van de Roemer en E. H. Verstege. Op 7 Aug. a. s. worden de rijks veldwachters 3e kl. K. Abelman van Montfoort verplaatst naar Amersfoort en W. Oi ban van Amersfoort naar Mont foort. Morgen, Donderdag 26 Juli her denkt onze geachte stadgenoot de heer J. R. Schuuring den dag waarop hij voor vijftig jaren in den militairen dienst trad. Als een bizonderbeid vernemen wij, dat hij gedurende dat tijdvak geen ziekte on dervond, slechts eenmaal, en wel voor korten tijd; de dienst niet kon vervullen wegens armbieuk. Steeds mocht de nette, fatsoenlijke krijgsman, wiens borst ver sierd is met het eereteeken van Broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, zich in de genegenheid en achting van zijne superieuren verheugen, vooral ge durende de twee en-twintig jaren dat hij als adjudant pikeur, bij de Rijdende Aitillerie zijn dienst stipt vervulde. Sedert 1881 is hij belast met de ad ministratie van kleeding en nachtleger, welke betrekking hij, als echt militair, correct waarneemt. Wij wenschen dat die geachte stad genoot morgen een recht genoegelijken dag moge doorbrengen en zich nog vele jaren in eene goede gezondheid en werk kracht moge verheugen. Van hel le regt. veld-artillerie al hier vertrekken den 31 Juli a. s. naar Ermeloo, Horst, Veldwijk en zoo noodig Fielgt (Ermeloo): de staf der He afd. en de 5e en 6e batterij, ter sterkte van 9 officieren, 99 onderofficieren en minderen, 85 paarden en 10 voertuigen, om in ge melde gemeente nachtverblijf te houden en den le Aug. d. a. v. te vertrekken naar de legei plaats bij Oldebroek. Daarenboven vertrekt den 1en Aug. a. s. nog een detachement, sterk 42 onder officieren en minderen en 1 voertuig per Ned. Centraalspoor te 8 u. 58 m. naar Elbtirg-Epe en marcheert dien dag naar de legerplaats bij Oldebroek. Bovenvermelde troepen keeren den 18en Aug. per Ned. Centraalspoor (extratrein) ten 9 u. 52 m. voormiddags naar hier terug. 328«e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 23 en 24 Juli. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mer te beurt gevallen Prfjs van f1500. No. 5976. gesplitst ia y,0 cn Pr(|s Tan f lOOO. No. 5980. gesplitst in !'5, en %0. Pr(jzen van f SO. 36, 404, 417, 450, 496, 968, 995, 2716, 2739, 4002, 4025, 4039, 4049, 5011, 5014, 5018, 5041, 5860, 5968, 5987, 5997, 7934, 7935, 7962, 7976, 7986, 11703, 11709, 11715, 11734, 11739, 11754, 11787, 11855, 11859, 11873, 11878, 11917, 11919, 13120, 13125, 13151, 13196, 13301, 13308, 13313, 13333, 13404, 13449, 13480, 13499, 14612, 14634, 14635, 14655, 14663, 14672, 14677, 14688, 18030, 18034, 18050 en 19137. Te zamen 65 prijzen. blijft beteren, heeft de doctor gezegd, zult gij binnen acht dagen in staat zijn de reis te ondernemen." »A)s ik dan Anne maar mag meebrengen »Wij hebben daarover reeds met hare ouders gesproken, het hangt alleen van Anna af!" »Annezeide Marie, haar vra gend en vleijend aanziende. Anne bloosde en sprak geen woord. vO, papa I ik zie het al. Zij zal het gaarne doen. Nu zal ik nog gelukkige dagen beleven, want niemand die mij beter kan troosten en helpen dan zij." De heer Berghof was zeer voldaan dat Matie niet op een langer verblijf aan drong, en niet minder hare moeder,*die daarvoor had gevreesd. Elk uur scheen haar nu als het ware nieuwe krachten aan te brengen. Zij was nu ook veel vrolijker dan vóór hare ziekte; het was alsof nu ook hare melancholie voor goed verdwenen was en toen de dag van het vertrek harer ouders daar was, vertoonde zij zich voor het eerst weder in de voorkamer. Of schoon men nu ten volle omtrent haar gerust was, ging het afscheid toch met vele tranen gepaard. Ewoud, die voor Maria, alvorens hij haar nog gezien had, reeds onbepaalde Heden morgen ongeveer te half elf bewoog zich op de Langestraat eene vroolijke stoet. De kinderen van de openbare school 2e soort in de Koningstraat, die bet ge- heele jaar getrouw de school hadden be zocht, trokken onder aanvoering van hun Hoofd de heer J. Radersma en onder ge leide van de verdere onderwijzers dier school naar het station ten einde zich per Ooster-Spoor naar Hilversum te be geven om daar op den Trompenberg een vroolijken dag te hebben. Elk kind was voorzien van een vlag getje uit de nationale kleuren, terwijl de geheele stoet werd voorafgegaan door een flink vaandel, waarop de oud-Hol landsche spreuk: ïEecdracht maakt macht." Jan. Nu de Belgen de Maaslinie ver sterken, zal het aan een Fransch of Duitsch leger heel wat moeilijker vallen langs dien weg in elkanders land te vallen Piet. Maar daardoor loopen wij meer gevaar. Een Duitsch leger kan beproeven door ons land en Vlaanderen in Frankrijk te vallen, en dit rijk kan onder bescher ming van zijne sterke vloot een poging wagen om een leger op onze kust te doen landen om naar Duitschland door te dringen. J. Als onze levende strijdkrachten beter georganiseerd zijn, zullen wij toch de macht wel hebben zoowel de Duitschers als de Franschen terug te werpen, daar zij voor een schending van ons grondge bied geen zeer sterk leger zullen kunnen afzonderen. P. Denkelijk wel. Maar als de hervor ming van ons krijgswezen van jaar tot j ar wordt verschoven, zullen wij, als de nood aan den man komt, net als matroos kun nen zeggen, toen het schip reeds verging »Ik stel mijn hoop op het anker. Baarn. Nu de zomer werkelijk in het land is gekomen, begint het aantal be zoekers van het Sanatorium alhier aan merkelijk te vermeerderen. Thans bevinden zich in het gebouw 35 logé's behalve hunne bedienden, ter wijl ook het- getal der uitwonende pa tiënten belangrijk kan genoemd worden; daar vele anderen spoedig verwacht wor den, zal het geta' gasten binnen kort nog vermeerderen. Ook de andere groote hotels alhier zijn thans nog goed bezet, hoewel zich dit in den beginne niet liet aanzien, tengevolge van het gure weder. Van de vele villa's en appartementen die gedurende het zomer-saisoen worden verhuurd, zijn wel is waar enkelen on bezet, doch dit is niet te verwonderen door de aanmerkelijke uitbreiding der gemeente. Weekblv. Baarn.) Potten. Tot groot gerief van reizigers en inwonenden, zal binnenkort alhier een omnibusdienst ingesteld worden van het dorp naar het station vice-versa. Jaren geleden bestond hier een dergelijke ge legenheid, om op goedkoope manier van en naar het station te komen. Na't over lijden van den ondernemer (den loge menthouder Berkhorst) verviel de zaak en geen nieuwe onderneming werd op touw gezet. T van 't station tot het dorp is ruim 20 minuten. Men schrijft uit IVngeiiingen De vele regenbuien in de laatste we ken doen thans hun nadeeligen invloed reeds op vele akkergewassen gelden ook de laag gelegen weilanden krijgen veel last van het overtollige water. Vooral is dit bij de uiterwaarden het geval, nu de hoogachting had opgevat, gevoelde zich bij de eerste persoonlijke kennismaking niet teleurgesteld, en het was meer dan waarschijnlijk, dat deze hoogachting in liefde zou overgegaan zijn, indien niet het voorgevallene hem tot nadenken had gebracht. Meer dan hij zeide, had hem dit getroffen, cn menig ideaal, dat hij zich reeds van eene nadere verbindlenis tusschen haar en hem gevormd had, ging toen voor hem verloren. Zijne ach ting kon hij haar echter niet ontzeggen, maar hij had zich voorgenomen te waken over zijn hart en nauwlettend toe te zien, dat zij daar geen andere plaats be kleedde, dan die daarin elke vriendin zijner zuster bekleeden mocht. Zóó han delde hij met wijs overleg en bleef haar al die beleefdheden bewijzen, die eene logée maar van den zoon des huizes wenschen kon. Dit deed vooral Anne veel genoegen, die, nadat zij de geschie denis van Marie had vernomen, hoopte, dat haar broeder geen liefde voor haar zou opvatten, daar deze toch niet beantwoord zou worden, en dit wellicht aanleiding zou kunnen geven tot eenige verwijdering tusschen haar beiden. Iets baarde haar echter nu zorg, en dat was of zij al of niet mocht voldoen aan Marie's verlangen om den heer Mastboom nog eens te ontmoeten rivier voortdurend een hoogen water stand heeft, en het overtollige water door de sluizen niet kan afgetapt worden. Het loof der aatdappelen groeit te sterk, waardoor de vrees ontstaat, dat de knol klein van stuk zal blijven; ook meent men op sommige akkers reeds de bekende aardappelziekte op te merken. Het hooi, eerst duur gekocht, heeft veel aan voedingskracht en waarde ver loren; duizenden kilo's wachten op gun stiger weder om binnen gehaald te wor den. Uit Wiesbaden wordt geschreven: Voor eenigen tijd kwam hier des avonds met een van de laatste treinen een Engelschman aan, in rok met witte das. Hij steeg uit den waggon en richte dadelijk zijne schreden naar de villa Clementine, waar koningin Nathalie van Servië haar ver blijf hield. Hij trad in de vestibule en daar de lakeien meenden, dat de konin gin hem gehoor had verleend, kwam hij in de wachtkamer, waar zich de eerste kamerdienaar bij hem vervoegde, met de vraag wat hij wilde. De vreemdeling weigerde echter elke verklaring, zeggen de dat hij de koningin zelf moest spre ken en trachtte de appartementen bin nen te dringen, zoodat men genoodzaakt was, hem de deur uit te zetten. Bij een verhoor, dat onmiddelijk werd afgenomen, verklaarde hij, dat hij op zijn reis, die hij naar het Oosten wilde ondernemen, te Keulen hel bericht had gelezen van de echtscheiding der koningin en dat hij zich nu hierheen had gespoed om haar zijne hand aan te bieden. Uit zijne pa pieren, bleek, dat hij een fatsoenlijk man uit Londen was. Hij kreeg zijn pas te rug en werd tot Heidelberg weggebracht. Te Nürenherg is een reisgezelschap aangekomen, dat groot opzien wekte. Het was een advocaat uit Karlsbad, die met zijne jonge vrouw en zijn kind van negen maanden op een tweepersoons- di ie wieier, waaraan voor het kind een soort van hangwieg was vastgemaakt, zijn vacantiereisje deed. De afstand Karlsblad Niirenberg was door hen in twee dagen afgelegd daarna gaan zij door de Tauber-,Jagd-en Nec- kardalen over Karlsruhe naar Straatsburg. Van daar zetten zij de reis voort door Zwitserland en Tyrol. Middel tegen slapeloosheid, In een werkje van Dr. Brinns, getiteld »Ana- tomie van den slaap." leest men de vol gende middelen om in slaap te raken. Laat iemand, die slapen wil, op de lin kerzijde gaan liggen en zijn hoofd mak kelijk op het kussen plaatsen, zoodat het een hoek met den schouder vormt en dan, zijn mond bijna sluitende, moet hij een diepe inademing doen en wel zooveel mogelijk de lucht door de neus gaten inademen. Na deze diepe inade ming late hij de longen aan zichzelve ovei, maar bedenke dat de uitademing niet versneld of vertraagd moet worden. Daarbij moet de lijder aan slapeloos heid zich verbeelden dat hij den adem in een aanhoudenden stroom uit zijne neusgaten ziet gaan, en op het oogen blik dat zijne ziel zich met dat denk beeld alleen bezig houdt en alle andere gedachten laat varen, valt hij binnen een korten tijd in een lichten slaap. Deze reeks van verschijnselen, waarbij nl. het bewustzijn en het geheugen ver dwijnen, het gevoel verstomt en de ver beelding insluimert is hei werk van één oogenblik. Zotidagsbl Naar de Portef. meldt, zal bij de Uitgevers-maatschappij Elzevier nog in den loop van dit jaar een nieuwe uit gave van de werken van Multatuli ver schijnen. Deze naar tijdsorde gerang schikte uitgave zal voorafgegaan worden door studiën over de jwerken van dien meester, door mr. C. Vosmaer, en be zorgd worden door Mullatuli's weduwe. Den dag na het vertrek barer ouders had zij er weder op aangedrongen. vEwoud is zoo goed voor mij," had zij gezegd, »als gij er hem een half woord van te kennen geeft, zal hij wel zorgen, dal ik zijn vriend nog eens zie en spreek eer ik heenga." Anne durfde hier de hand niet in leenen voor dat zij den doctor had ge raadpleegd. Dit deed zij, maar deze haalde zijne schouders op en vond het gewaagd. vMisschien," zeide hij ten slotte, en vooral om de vraagster een niet geheel onbevredigend antwoord te geven, vmisschien zal de gelegen heid daartoe ongezocht komen, en ik zou liever op die gelegenheid wachten, dan van uwe zijde daartoe eenige poging te doen Dit antwoord was geheel naar haar hart gesproken. Zij deelde dit openhar tig aan Marie mede, en deze wel eenig- zins teleurgesteld, geloofde toch, dat Anne het wel met haar meende, en zij berustte daarin, zich vlijende ja, als het ware een voorgevoel hebbende, dat zij de gewenschte ontmoeting zou hebben. Wordt Vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2