NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 60. Zaterdag 28 Juli 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Vacantie. BINNENLAND. Feuilleton. MARIE. AMERSFOORTSCHE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iDtezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dit is de wèl-aangenametijd, waarin alles wat onderwijs geeft of ontvangt, het schoolstof van zich afschudt en zich verheugt in het genot eener vrijheid, die er vooral heerlijk uitziet als men er nog eenigen tijd van verwijderd is maar toch reeds zekere indrukken van haar nadering ont vangt. Voor ons, toen we schooljon gens waren, was ten minste de voor smaak altijd nog prettiger dan de werkelijkheid. We beraamden dan plannen met een virtuositeit, als hadden we iemand naar de oogen te zien, en traden met even idcalistisch- gestemde schoolmakkers in coalitiën, als ware het uitsluitend bezit van de goudmijnen van Peru ons ten deel gevallen. Veel gewerkt werd er in die laatste dagen niet, maar dat hin derde ons minderhoofdzaak was, dat het vacantie werd, en dat stond zoo vast als de Koppelpoort. Al wat leert zoowel in den actieven als den passieven zin, ge niet in elk geval een korter of langer tijd van rust. Dat is, wat den eersten betrelt, een niet te versmaden voor recht, 't welk hun ongetwijfeld door menigeen benijd wordt. Benijd, nu juist niet in den slechten zin waarin dat woord meestal voorkomt, zoo veel als Nu ik het niet kan hebben, moest jij er ook maar van verstoken zijn. Wij gelooven dat, wie ooit scholier is geweest, die booze ge dachte, mocht zij eens bij hem op komen, onmiddellijk zal onderdruk ken, en zich herinneren dat het een heel karwei is, met schooljongens zoo om te springen, dat zij er zelf pleiziér in hebben, en dat zij, die zich met dien arbeid bezighouden, waarlijk wel eens een poosje mogen uitblazen. Met dat a~l zou het voor vele ande ren ook niet kwaad zijn, als zij eens een korten tijd, al ware het slechts een week, buiten schade voor zich zelf en hun gezin, den arbeid geheel en al konden laten varen, om hetzij zich te verlustigen in de genietingen van het nietsdoen, hetzij wanneer zij daar behoefte aan hebben, eenig& uitspanning te smaken. Want ziet ge, werken is heel mooi en goed, 't is des menschen bestemming wie niet werkt is zijn plaats op dit wereldje niet waard, maar toch, altijd voortgejaagd te worden door de ijzeren noodzakelijkheid, is niet alles. Doch we kunnen het nu een maal niet krijgen zooals we 't graag hebben willenweet iemand er raad op, om op een fatsoenlijke manier al zijn medemenschen, zij liet voor eerst slechts al zijn landgenooten, aan een jaarlijksche vacantie te helpen, en wenscht hij ter bereiking van zijn doel van onze medewerking gebruik te maken, hij spreke slechts. Over het feit, dat sommige lui een wonderlijk gebruik van dien vrijen tijd zouden maken, door bijvoorbeeld zich meer te vergunnen dan strikt noodzakelijk is, zullen we vooreerst maar niet praten. Dat is een quaestie van latere zorg. Elke medaille heeft haar keerzijde, zoo ook deze. De vacantie, een tijd van ontspanning voor onderwijzen den en van verrukkelijk lanterfanten voor de jeugd, levert velen ouders niet bepaald een onvermengd genot op, en wij kunnen ons gemakkelijk voorstellen dat dezen niet tot de be wonderaars van genoemde instelling behooren. Als vader van den vroegen morgen tot den laten avond door zijn beroepsplichten buitenshuis wordt gehouden, en.moeder met de huis houdelijke bezigheden en de verzor ging van kleinere kindertjes de han den vol heeft, dan is de aanwezig heid van een paar drukke gasten, die onder gewone omstandigheden een zeker aantal uren van den dag aan goede leiding worden toevertrouwd, een vermeerdering van werkzaamheid, die niet overal welkom is. Verstan dige moeders weten daar echter ook raad op. Eerst gezamenlijk werken, dan gezamenlijk pleizier maken, met dit stelsel komen zij alle zwarig heden te boven. En wanneer dan de namiddagen voor het laatste num mer van dit programma worden be stemd, en er, om het te beter tot uitvoering te brengen, zekere samen werking plaats heeft door familiebe trekking of buurtschap, dan kan die zelfde vacantie, in plaats van een reeks van ergernissen te verwekken, de prachtigste gelegenheid aanbieden om werkzaam te zijn aan de huise lijke opvoedig die, in den regel niet op den eersten rang geplaatst waar sprake is van de opleiding van het geslacht dat na ons den beschavings arbeid te verrichten heeft, toch dien voorrang in alle opzichten ver dient. Is voor de kinderen uit den meer gegoeden stand de vacantié een tijd van aangename rust niet alleen, maar bovenal van uitspanningreisjes en uitstapjes, uit logeeren gaan of logés ontvangen, en al wat verder bedacht kan worden om dit schoone deel der kinderjaren het onderwerp te doen zijn van altoos blijde herinneringen, dat alles wordt gewoonlijk gemist op de lagere trappen van maatschap pelijke welvaart. En daarom hebben we weieens gedachtZou het niet mogelijk zijn, de een of andere orga nisatie tot stand te brengen, waar door kinderen van minvermogenden althans iets van de genietingen smaakten, die de vacantie de meer bevoorrechtte jeugd aanbiedt? Zoo iets in den geest van de bekende vacantie-koloniën, maar met geheel ander doel ingericht. Deze zijn be stemd om een zeker aantal ziekelijke kinderen door het genot van bosch of zeelucht gedurende eenigen tijd, op den weg van herstel te brengen; maar het staat vast dat gezonde jon gens en meisjes ook weieens zulk een uitstapje, al duurde het maar een paar dagen, zouden willen doen. Kan daar niet eens over gedacht worden Men heeft in onderscheiden ge meenten commissiën of vereenigingen tot bevordering van geregeld school bezoek, die schoolfeestjes op touw zetten of wel prijsuitdeelingen houden. De gelden, voor dit doel beschik baar, kunnen worden aangewend voor een reisje, maar dan niet, zooals thans dikwijls plaats heeft, gedurende de gewone schooldagen, maar in de vacantie. De ouders der kinderen, van hun kant, kunnen er ook wel iets bij doen, door bijv. den school- leerlingen wekelijks iets te doen sparenzoo leert de jeugd tegelijk de groote waarheid dat men, door zich geregeld eenige kleine opofferin gen te troosten, de gelegenheid opent om een groot genoegen te smaken. Als de fondsen, vermeerderd werden met hetgeen kindervrienden voor dat doel wilden afstaan, konden de luitjes, aan kleine groepen uitstapjes onder nemen die, wanneer er zuinig huis gehouden wordt, licht over een drie- of viertal dagen konden worden uit gestrekt, zoolang als een retourbiljet over de spoorwegen reikt. Natuurlijk kan men dat niet doen met zulke groote karavanen als we thans dik wijls schooltochtjes zien genieten, die dan ook de grenzen van één dag nooit overschrijden. Aan vrienden, die zich belangeloos voor het geleide van een klein getal jongens ot meisjes beschikbaar wilden stellen, zou het waarschijnlijk niet ontbreken. De vacantie is voor de jeugd een heerlijke tijd, dat is waar maar voor vele kinderen levert hij ook dagen van verveling op, en dat is jammer. We zouden dat zoo gaarne eenigszins verholpen zien, vandaar ons voorstel. Op last van den minister van jus titie worden door de commissarissen des konings de volgende vragen aan de gemeentebesturen gedaan: I. Worden in uwe gemeenten aan werklieden toekomende loonen somtijds geheel of gedeeltelijk op andere wijze in Nederlandsche geldspecie of munt- of bankpapier uitbetaald? II. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, en waarin bestaat die uitkeering van het loon? III Wordt in uwe gemeente door werkgevers een rechtstreeksche of zijde- lingsche dwang uitgeoefend op hunne werklieden, om zich in bepaald aangewe zen winkels hunne benoodigdheden aan te schallen? IV. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, waar in bestaat die dwang, en worden die be noodigdheden aan de werklieden ook op crediet verstrekt? V. In hoever worden de waren in die aangewezen winkels en de waren of de genietingen, waarin het loon wordt uitbetaald, den werklieden tegen hooge- re prijzen berekend dan in den regel el ders in uwe gemeente daartoe besteed worden? VI. Komen in uwe gemeente nog an dere dergeli|ke misbruiken als de hierbo ven onder III, IV en V genoemde voor en, zoo ja, welke en ten aanzien van welke bedrijven? De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van het di- ploma van gëexamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Augustus e.k. j schriftelijk bij bet Departement van Bin nenlandsche Zaken moeten aanmelden. Door de Nederl. Gereformeerde Zendingsvereeniging is aan de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen het verzoek gericht, om op de perrons der verschillende stations bussen voor de inzameling van vrijwillige giften te mogen plaatsen. Mr. J. Heemskerk Az. zal Maandag 30 Juli zijn 70. verjaardag vieren. (EENE NOVELLE) 9) Den volgenden Zondag bezocht Marie dankbaar het bedehuis, en Karei Mast boom, die op een buitenverblijf in de nabijheid van de stad logeerde, was ook in de stad ter kerk gekomen, met het voornemen, om daarna aan Ewoud een afscheidsbezoek te brengen. Hij had in de kerk spoedig de familie Kolfman met hare logee in het oog gekregen. Het deed hem vooral genoegen, dat hij Marie ge heel hersteld zag, want hij had eenige belangstelling voor haar opgevat. Marie had hem ook spoedig opgemerkt, en eene ligte huivering ontwaarde zij bij den eer sten aanblik, maar deze was weldra voor bij, en het werd haar onuitsprekelijk wèl om het hart, als zij hem zag, om den Schepper te danken' was zij gekomen van het schepsel wendde zij nauwelijks den blik. Bij het uitgaan der kerk was het eerste wat zij tegen Anne zeide: rik heb hem weder gezien de ge: lijkenis is volkomen,o, dat ik hem nu eens spreken kon." am »Nu, dit zal spoedig zijn, ik geloof, dat hij ons straks een bezoek zal bren gen." Zoo was Marie geheel voorbereid op de ontmoeting die zij zoo vurig had ge- wenscht. Zij zonderde zich echter nog een oogenblik af, om geheel bedaard te zijn en van bare zijde niets te doen blij ken, wat zij voor dien jongeling gevoelde. -Toen zij in de kamer kwam, waar men baar met de kolïij wachtte, zat Karei Mastboom reeds daar. Beiden bloosden, even als ware er, ik weet niet welke ge heime verstandhouding tusschen hen. Na de gewone plichtplegingen werd echter het discours algemeen. Marie sprak wei nig maar luisterde des te scherper. Karei was in volle kracht en zoo levendig en geestig, dat Ewoud al dacht»zoo druk en jolig heb ik Karei nog nooit ontmoet." Het had wel den schijn of hij het hart van een der dames wilden verovereu. Toen de heer Mastboom vertrokken was, gingen Marie en Anne den tuin eens door wandelen, en toen niemand hen hooren kon, zeide Anne op vrolijken loon, en haar schalkachtig aanziende rik feliciteer u, hoor, nu hebt gij hem 'gezien en gesproken, en wenscht gij zeker niets meer?" ïNiets, Anne! als, dat ik de gelegen heid had hem van tijd tot tijd te zien, hij roept mij mijn Gustaaf weder zoo duidelijk voor den geest." »Wie weet hoe spoedig die gelegen heid komen zal." »Ach neen! maar al komt deze niet, ik zal het mij weten te getroosten. Ik ben nu verzekerd, dat het onlangs het spel mijner verbeelding niet is geweest, en ook al zie ik hem niet, Gustaaf's beeld staat tocb onuitwisbaar in mijn hart gegrift. Ik dank God, dat hij dien zwaren last heeft weggenomen, die mijn hart zoo lang heeft gedrukt en die dreigde, dat arme ha t geheel te verbrijzelen. Ik beween nog eiken dag zijn verlies, maar ik heb nu toch vrede gevonden, ik twist niet meer met den Beschikker mijns lots, mijne ziel buigt zich nog wel neder, maar t'is toch niet meer zoo onrustig in mij, het is alsof ik eene hemelstem heb gehoord, die mij toeriep: vnDochter, wees wel gemoed, uw misstap is u en hem verge ven" nu ontluikt wedor de hoop in mijn hart, nu zal ik mijn kruis opnemen en het den Heer achterna dragen en zijne voetslappen drukken. Christus moet leven in mijn hart, dan is daar voor droefheid en onrust geene plaats. O, Anne I het is een stikdonkere nacht voor mij geweest, maar de zon is weder boven mijn hoofd opgegaan, ik zal van nu voor taan weder mijn weg met b'ijdschap be wandelen, en gij zult aan mijne zijde gaan, gij mij den weg wijzen, als ik soms afdwale, als voorheen;" «Marie, gij zijt mij door uwe 2iekte nog dierbaarder dan te voren, het is als of ik n voor de tweede maal als van God tot vriendin heb ontvangen. Laat ons de toekomst hoopvol tegengaan, maar nooit vergeten, hoeveel bitters één mis stap met zich voert." Dergelijke gesprekken hielden de vrien dinnen van toen af dikwijls met elkan der, en hare taal was de taal des harten. Het waren iets meer dan schoon klinken de woorden en hartstochtelijke betuigin gen. Er had inderdaad bij Marie eene ge heele omkeering ten goede plaats gegre pen. Zij was verzoend geworden met haar lot. Zij had haren Gustaaf niet ver geten, bovendien was zij toch van wispel turigheid niet te beschuldigenneen, hij leefde nog altijd in haar hart, al was hij ook gestorven, maar haar geloof had haar behouden. Zij had leeren inzien, dat het den Christen onwaardig is om met ge bogen hoofd en een somberen geest zijn pad te bewandelen, dat hem berusting past ook dan als God het dierbaarste van hem neemt, en dat een blijmoedige zin zijn sieraad is. Zij had leeren beseffen, dat neerslachtigheid haar ongeschikt zou de maken om aan hare roeping en plich ten te beantwoorden, omdat zij het leven, dat haar nog gelaten was, niet tot eer van haren Schepper en tot vreugde der haren zou besteden indien zij voortging dus te treurenzij had daarom gebeden, bij herhaling en vurig gebeden om een anderen en beteren geest, om kracht in hare zwakheid en troost in hare droef heid, en die gebeden waren niet onver hoord gebleven, zij bad verademing en vrede gevonden. En Anne? Ook wat zij sprak was waarheid, zij had nu hare vriendin dub bel lief gekregen, zij was in hare achting nog hooger geklommen, nu zoo duidelijk de heiligende kracht des Christelijken ge- loofs zich in haar openbaarde. Op den bepaalden dag vertrokken de vriendinnen naar Marie's ouders. Groot was de ontroering en de droefheid bij het verlaten eener woning, waar zij zulke onvergetelijke dagen hadden doorgebracht en bij het scheiden van Anne's ouders, bij wie zij moer dan vriendschap gevon- den had. De heer Kolfman en zijne vrouw spraken naderhand nog dikwijls te zamen met de innigste belangstelling, en het werd ook in hen bewaarheid, dat niets de menschen I meer aan elkander hecht, dan de hoog ern- stige voorvallen des levens. Slol volgl.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1