NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE STRANDJUTTER. No. 65. Woensdag 15 Augustus 1888. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Koning beeft den lOen Augustus ■1888 de geloofsbrieven ontvangen van den heer Robert B. Roosevelt, als Minis ter-resident van de Vereenigde Staten van Amerika bij Hoogstdeszelfs Hof. De Hertog van Nassau is Zaterdag van het Loo, waar hij eenige dagen de gast van H.H. M.M. was, in 's Konings reiswagen naar Arnhem vertrokken en, van daar in een salonwagen der Ned- Rijnspoorweg-Maatschappij te 10 u. 45 m. naar Duitschland teruggekeerd. De Ilaagsche briefschrijver der Arnh. Ct. schrijft onder anderen over het bezoek van Prins Albrecht van Pruisen en zegt daarvan o. m. «Ik vind dat mijne stadgenooten wel eenige voorzichtigheid konden in acht nemen, en acht het ten minste hoogst indelicaat dat zij dezen Prins, die in elk geval een Duitsch Prins is, zonder relatie tot het Nederlandsche volk, niet zoo moesten naloopen met bedelpartijen en verzoeken, om zuiver Nederlandsche in richtingen en ondernemingen te steunen. Ook in het waarborgfonds van onze ten toonstelling is Prins Albrecht deelhebber. Dit alles komt mij verkeerd voor. Niet dat ik vrees dat de Prins ons land op een kwaden dag zal annexeeren en voor de voeten yan Bismarck leggen, maar ik vrees voor eene toekomstige Prussificatie van onze dynastie. Al is onze Prinses en toekomstige Koningin pas acht jaren oud, men her- innere zich dat de quaestie der Spaansche huwelijken ook met zeer jonge Prinsessen werd gemoveerd. Wanneer onze Neder landsche Ministers, staatslieden en heeren van hooge coterieën, waaronder zelfs jour nalisten geteld worden, zich zoo gemak kelijk tot hovelingen en tafelvrienden laten maken van een Pruisisch Prins, die hier te lande meer en meer vasten voet krijgt en zoons heeft, die een carrière te maken hebben, zou ik vreezen, dat hun oordeel niet geheel vrij meer zal zijn, wanneer de gewichtige quaestie van een huwelijk der regeerende Konin gin van Nederland op het tapijt komt." Den 8en September zal met het stoomschip Noord-Holland naar Batavia vertrekken een afdeeling aanvuilingstroe- pen, sterk 3 onderofficieren en 40 min-, deren, onder bevel van den 2en luit. der inf. H. Kist. Er zijn valsche gouden tientjes in omloop. Zij zijn te onderkennen aan den klank en aan de kleur, die lichter geel is dan die van de echte. Een ieder waclite zich voor schade. Men schrijft uit Wageningen: Door de commissie, benoemd voor de feestelijke viering van den Prinsessedag op 31 Aug. a. s., is eene circulaire onder de ingezetenen verspreid, waarbij krach tige financieele steun wordt verzocht, om dien dag op echt vaderlandslievende wijze te vieren. Het plan bestaat om een optocht te houden van de schoolkinderen en deze te onthalen; verder volksspelen te orga- niseeren en den dag te besluiten met een concert en vuurwerk in Junushoff. Den ingezetenen zal gelegenheid worden gegeven, te teekenen voor een waarborg fonds, terwijl het eventueel overblijvende bedrag zal worden gedeponeerd op de spaarbank, om bij volgende gelegenheden voor de viering van den Prinsessedag te kunnen worden gebezigd, Aan 's rijks werf te Amsterdam zullen voor rekening van het departement van marine twee groot-model torpedo booten worden aangebouwd, die den naam zullen voeren van Idjen en Krakatau. De majoor-commandant der d.d. schutterij te Zutfen, de heer C. C. Bru- nings, herdacht jl. Zondag den dag, waarop hij vóór 30 jaren tot officier bij de schutterij benoemd werd. De kader- vereeniging bood hem een keurig souve nir aan, terwijl de officieren der schut terij en het corps tamboers en hoorn blazers hunnen chef tegen vier uur hunne opwachting maakten, tegen welken tijd het muziekcorps der dd. schutterij den majoor eene ovatie bracht. Des avonds werd op de Buiten-Socië teit ter eere van den jubilaris een con cert gegeven, waarna de officieren zich aan een souper vereenigden. Op 15 dezer zal bij de Gooische stoomtram te Amsterdam eene proefne ming plaats vinden met den door de «Vacuum Brake Company lim," geëxploi teerd wordende zelfwerkenden remtoe- stel, welke reeds op vele spoor-en tram wegen in Europa is toegepast. Te Zevenaar en in het daar nabij gelegen Wehl is de vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Men schrijft ons uit Ede: „Terwijl de verzending van varkens voor Engeland de laatste weken van weinig beteekenis is, heerscht daarentegen aan de stoom- slachterij groote levendigheid, Bijna da gelijks worden uit verschillende deelen des lands groote partijen aangevoerd. Door een postduiven-vereeniging in ons land werd dezer dagen een ver gadering uitgeschreven, waarvan als doel was aangegeven: loting voor een vlucht.... der honoraire leden. Historisch Men schrijft uit Heemstede «Terwijl de bewoners afwezig waren is Zaterdagnacht alhier ingebroken in de woning van den heer E., makelaar in effecten, kantoor houdende te Amsterdam. Voorloopig mist men eenig geld en zilver werk, doch daar de heer E. nog op reis is, kan het ontvreemde nog niet worden opgegeven. Het geheele huis is door zocht, vele meubelen zijn opengebroken. De daders hebben zich achter in de woning toegang weten te verschaffen." Zondag had te Arnhem in het «Hotel Bellevue" een feestmaaltijd plaats van eenige leden van het korps vrijwil lige jagers der Leidsche Hoogeschool, die in 1830/31 de Belgische expeditie mee maakten. Het was op .lien datum de 57ste verjaardag van den intocht der Nederlandsche troepen in Leuven. Van de 250 man die uittrokken van genoemd korps, zijn er nog 35 in leven. Te Sneek heeft zich eene vereeni- ging gevormd met het doel, oud kinder speelgoed te verzamelen, ten einde hier mede op St. Nicolaas den minder bedeelde te verrassen. Voor reparatiekosten wordt eene contributie geheven van 50 cent. Als een bewijs, dat te Dordrecht veel liefhebberij voor paardrijden bestaat, kan dienen, dat Zaterdag van daar ver trokken vier heeren te paard, om een reis van 10 dagen te maken over Gorin- chem, Tiel, Berg-en-Dal, Kleef, Emmerik, 's-Heerenberg, Keppel, Lochern, Zutfen, Apeldoorn, Amersfoort, Utrecht en Meer kerk naar Dordrecht. Gedurende de zomermaanden werd in vorige jaren geen geslacht vleesch uit Harlingen naar Engeland uitgevoerd; dit jaar heeft, vanwege de lage temperatuur, die uitvoer nog niet stilgestaan. Voor waar wordt ons 't volgende medegedeeld Hedenmorgen liep een boer tje in de Linnaeusstraathijgendenschreeu- wend de tram achterna, die zich naar den Dam in beweging had gesteld. De conducteur ziet den man draven, schelt en de tram stopt. Het boertje komt nader doch stapt niet in. «Moet je niet meè?" vraagt de con ducteur. «Neen, maar ik wou een paar bussen cacao van je hebben," was het antwoord. Tableau I Amsterd. Crt. Gevaugenisarbeid. Te Breda en omstreken zijn, evenals schier overal, een groot getal werklieden zonder werk, en werkzoekende. Onder hen bevinden zich vooral timmerlieden. Deze bieden zich aan tegen het karig loon van veertien cents per uur. En veelal nog te vergeefsch, doordien het werk, dat er nog is, grootendeels in de gevangenis wordt vervaardigd tegen be taling van slechts twintig cents weekloon per dag. Is dat niet ergerlijk? En dient aan zulke schandelijke concurrentie, vooral in dezen tijd van werkloosheid, geen einde te worden gemaakt? Misschien is men als meermalen het geval bleek, ge neigd het door ons medegedeelde als on waar of overdreven voor te stellen. Thans is daar geen plaats voor. Wij kunnen de voorwerpen, o. a. ramen en deuren die aldaar vervaardigd zijn, aanwijzen, en den patroon die ze vervaardigen noe men. Heeft de Minister van Justitie bij zijn bezoek aan den gevangenissen, ook met dezen toestand kennis gemaakt en het voornemen opgevat de zoo lang gewensch- te regeling te brengen in den arbeid der gevangenen Wij zijn er niet gerust op. Het vraag stuk is niet nieuw, zelfs reeds oud en een nieuw krachtig protest van allen, die het wel meenen met onzen nationalen arbeid, zal gewenscht zijn om de regee ring aan te sporen tot het nemen van afdoende maatregelen tegen zoo een schandelijke en officieele concurrentie. Maar nevens protesten en om voor deze te beter grond te vinden is het wensche- feiten te noemen, die treffen en spreken zooals het bovengemelde. Voor de mede- deeling daarvan houden wij ons aanbe volen, met de verzekering, van het mede gedeelde slechts onder het noodige voor behoud gebruik te zullen maken. Wkmsl).) In Drente, waar men voor eenige jaren nog zoo afkeerig was van den militairen stand, neemt thans meer dan 40 pCt. der arbeidende jongelieden, hoofd zakelijk boerenknechts, als plaatsvervan ger dienst. De lage prijs, die voor de remplaqanten besteed wordt schrikt hen niet af, en reeds thans, nu sommige bazen hunne knechten voor den dienst 1889/90 opnieuw willen huren, doet zich de zucht naar dit «verkoopen" voor. Sommigen besluiten tot vrijwillige dienst neming voor den kolonialen dienst, en komen hier dan eenige dagen doorbren gen, zoodat men gedurig «oostgangers" ziet. Jammer dat de wijze waarop som migen de laatste dagen doorbrengen niet de overtuiging geeft, dat hunne keuze na rijp beraad heeft plaats gehad. De heer W. te Helmond had met zijn echtgenoote plaats genomen op het balkon van een der wagens van tie stoom tram. Op het oogenhlik van den afrit sprong het hondje dat zij bij zich hadden, uit den wagen. Zonder zich te beraden, sprong de echtgenoote van den heer W. eveneens uit den wagen, ten einde het hondje weder op te vangen. Zij struikel de echter; vier wagens gingen haar over de borst, en zij gaf oogenblikkelijk den geest. Zondag is te Nieuw-Balingen, gem. Westerbork, het volgende gebeurd. Zekere H. Kloeze, smid aldaar, had oneenigheid gehad met een arbeider Engeltien. Hij vertoonde zich met een geladen geweer hen huize van dien arbeider en dreigde tet geheele gezin dood te schieten. Hier- (Schets uit het Texelsche Volksleven.) door D. WEKKER. 4) Waren het zaken van waarde, die te grooten omvang hadden om ze alleen te bergen, dan gaven zij het bij den strandvonder en ze kregen er in geid hun aandeel van. Zoo ging het vroeger nu kon men «gien vinger in de asch steke" of men had een agent op de hielen, was 't er geen van politie, dan was 't een van de heeren, «die de strandjutterij op ege voet en op groote skaal dreve," want, zeide Jan Volkert: «mit ol dat skrieve en vrieve" dat de heeren over de strand vonderij deden, «bleef er zoo veul an den striekstok hange," dat zij er het meeste voordeel van hadden, de recht matige eigenaars, zoo als de heeren de menschen noemden, waarvan de goederen afkomstig waren, er niets van terug kregen en alzoo de «strandjutters" van naam en beroep er alleen door benadeeld werden, ten voordeele van de pennelikkers. Volkert had dus zijne hut verkocht, was vlak bij 't dorp gaan wonen, was met eene boerderij begonnen, en het ging hem in dit bedrijf ook wel. Sommigen zagen hem wel met nijdige oogen aan, vooral toen hij gedurig meer «beesten" aankocht en meerdere landerijen in huur nam, zij hielden het er voor dat hij aan 't. strand »'n gelukkie had had," en ook wij veronderstellen dat hij niet te ver geefs zoo lang en zoo veel op 't strand heeft geloopen, want we weten toch dat hij vroeger niets zijn eigendom kon noemen, en iedei wist thans dat hij nu in een «aardig gedoe" zat. Jan Volkert liet zich hierover echter tegen niemand uitdat waren zaken, waarover hij zich tegenover geen sterveling behoefde te verantwoorden tegenover zijn ge weten kon hij dat wel naar zijne meening. Wij hebben het reeds boven gehoord, hoe hij dacht over 't geen de zee hem opleverde, en geen wonder, zijn vader had hem bij zijne opvoeding den stelregel ingeprent: «ol wat je an 't strand fiend, wat de zee je anbrengt, is je wettig eigedom, datje mit'n gerust gewete voor je zeivers kent houwe." Wij willen niet beslissen in hoeverre deze stelregel steek houdt, maar gelooven met hem, dat velen die de «strandjutterij" op groote schaal dreven of drijven, zoo als Volkert zeide, van denzelfden stel regel uitgaan. III. «'n Bedurve houtje is jow jonge, dat seg ik rnaar," dus besloot buurvrouw Kaap hare rede, toen zij hare klacht had ingebracht bij jufvrouw Scherrel, de vroed vrouw, die naast haar woonde, over den ondeugenden knaap, den voorzoon van haren echtgenoot, die haar ook heden weder voor den gek had gehouden. De jongen was ook wel ondeugend. De zoo even ingediende klacht kwam op het volgende neder: Vrouw Kaap, eene we duwe, had een kruidenierswinkel; Dirk Scherrel was heden in haren winkel ge komen en had gezegd «Vrouw Kaap hè je 'n holf pond brune stoksuker?" waar op de winkelierster de gevraagde kandij had afgewogen; maar toen zij het hem in de handen gaf, had hij het pakje weder op de toonbank neergeworpen en had zich onderden uitroep: «skyntjeblok I" snel verwijderd. t Is niet te verwonderen, dat de goede vrouw verontwaardigd was omdat de kwade jongen het had durven wagen, haar op den eersten April zoo beet te nemen, want dat was de zaak, en het «skyntjeblokdat de jongen had uitgeroepen, is het op Texel gebruikelijke woord dat men zegt om zijne vreugde aan den dag te leggen, dat de voorge nomen bedriegerij gelukt is. Dat hij zijns gelijken fopte, dat kon er op dien dag nog door, en dat liet hij ook niet; van morgen nog had hij zijn zusje naar «Piet van Aai" gestuurd om de «dagskeer," waaraan het kind gereedelijk had voldaan. Wat het was of beteekende wist hij evenmin als menig volwassen Texelaar, maar hij had het zoo dikwijls van anderen gehoord, dat hij die aardigheid ook eens moest hebben. Het kind was teruggekomen en had gezegd »'t is skyntjeblok hewwe ze seit," waarop hij haar had uitgelachen. Hierover zou moeder dan ook niets gezegd hebben, maar dat hij de oude vrouw op die wijze gefopt had, daarover was zij lang niet tevreden. Zij zeide dan ook, nadat de weduwe hare klacht had ingebracht en hare rede met de woorden straks vermeld had besloten: Ja, de jonge is 'n regte maandagsmaan." Dit beeld ontleende zij aan hare ondervin ding of eigenlijk uit die van haren man, die gepensioneerd bootsman bij de Ma rine was, daar hij meermalen had op gemerkt dat eene maan, welke op den dag die haar naam draagt nieuw was, doorgaans niet veel deugde, daar zij ge woonlijk slecht en stormachtig weder aan bracht. En de jongen was werkelijk op Maandag geboren. Dat de knaap, of liever zijne opvoeding wat verwaarloosd was, daar aan had vrouw Kaap geen ongelijk, maar de schuld van jufvrouw Scherrel was het niet. Vijf jaar geleden was de bootsman Scherrel naar Oost-Indië uitgevaren, eene ziekelijke vrouw en twee kinderen ach terlatende; de vrouw was kort na het vertrek van haren echtgenoot overleden, en de kleine Dirk was komen inwonen bij een vrouw, die altijd zeer veel van 't kind gehouden had, en nu gedurende de afwezigheid van den vader haar best scheen te doen, om door verkeerd ge plaatste liefde den knaap in den grond te bederven, 't Was dus niet ongelukkig voor den jongen, dat zijn vader, na eene afwezigheid van twee jaren, terugkwam om te verhoeden dat zijne opvoedster hem totaal bedierf. De toestand van den vader, na zijne terugkomst, was niet zeer gunstig. Was hij gezond en wel naar Indië heengegaan, verminkt was hij thuis gevaren, want hij had in de Oost eene expeditie meègemaakt en eene hand verloren, zoodat hij, ongeschikt voor de dienst zijnde, bij de teiugkomst in het vaderland was gepensioneerd. Zijne

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1