Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericliten. Provinciale berichten. op^ontstond eene worsteling tusschen de twee mannen, waarbij het geweer afging en Ivloeze de volle lading in het onderlijf kreeg, niet het gevolg, dat hij na wei nige oogenblikken een lijk was. E. heeft zich onmiddelijk bij den burgemeester aangemeld. Het gerecht van Assen heeft heden een onderzoek ingesteld. De Fransche bluf-generaal Boulanger is van Jonsac te La Rochelle aangekomen waar hij door een groot aantal personen, waarvan de meerderheid uit vrouwen en kinderen bestond, met «leve Boulanger!" begroet werd. Ook veroorloofden eenigen zich te fluiten. Aan zijn Hotel, waar hij voor de ramen verscheen, werd hem een ovatie gebracht. Gisterenmorgen veitrok de generaal naar het eiland Ré. Aan het station werd de kreet «leve Boulanger I" door «leve Floqutt!" overstemd. Naar men verneemt, is graaf Moltke op zijn verzoek, bij een uiterst waar- deerend eigenhandig schrijven van den keizer, ontslagen van de functién als chef van den generalen staf, en tot voor zitter der commissie voor de landsverde diging benoemd. Graaf Waldersee is benoemd tot chef van den generalen staf. Opmerkelijk is, dat, nu de keizerreis naar de Noordsche hoven reeds eenigen tijd tot het ver ledenen behoort, de Nord plotseling met een artikel voor den dag komt, dat de ontvangst van den keizer in Denemarken uiterst koel is geweest. Het Russische blad legt er nadruk op, dat de gevoelens en houding van koning Christiaan belangrijk afwijken van die der natie, die Sleeswijk niet vergeten kan, en met welgevallen borduurt het blad op dit thema. Uit Napels schrijft men dd. '10 dezer aan de Indépend.: «Het schijnt zeker dat Keizer Wilhelm in 't midden van October Rome zal bezoeken .Z.M. zal zijn intrek nemen in het Palais Royal in de Rue du 20 September. De gemeenteraad van Rome neemt reeds het initiatief voor groote feesten, waarbij onder meer zal zijn een revue van 40.000 man te Cen- tabello. Met Koning Humbert zal de Keizer een uitstapje naar Napels en Pom- peji maken." De minister van oorlog in Italië heeft eene dépêche openbaar gemaakt, welke hij van den opperbevelhebber der troepen in Afrika heeft ontvangen. Daaruit blijkt dat Debeb te Cinganetli 300 gewapende mannen bijeenbracht om strooptochten te ondernemen. De opperbevelhebber zond 400 Baschi-boe- zoeks onder bevel van een kapitein en vier luitenants tegen Debeb af. Adamaga volgde rnet 200 Baschi-boezoeks en 200 Assaortanen. Te Iraa werd den kapitein bericht, dat Debeb 470 man bij zich had, en hij besloot daarom de komst van Adamaga af te wachten. Debeb had in- tusschen alles voor de verdediging in gereedheid gebracht. De kapitein trok kort daarop het dorp binnen met een luitenant en 100 Baschi- boezoeks en noodzaakte de Abyssiniërs tot het ontruimen van een klein fort, dat toen door de Italianen werd bezet. Doch de Assortanen liepen naar den vijand over en vielen de Italianen aan. De verdediging van het fort werd daar door onmogelijk. De kapitein en de luite nant werden gewond en de Baschi-boe zoeks verlieten in wanorde het fort. Naar het schijnt zijn al de Italiaansche officieren en Adamaga gedood. Het ver lies bedraagt 350 man. De circulaire der Porte, betreffende Massowah is nog niet verzonden. Volgens een telegram aan de Daily News zou de Khédive aan den Sultan hebben mede gedeeld, dat hij, in antwoord op twee nota's van Italië, geprotesteerd had tegen de annexatie van Massowah, en het protectoraat van Italië over Zoula, zeg gende dut deze streken onder protecto raat des Sultans staan. Mag men den zelfden correspondent gelooven, dan zou dapperheid bij de expeditie aan den dag gelegd, had hem de Militaire Willemsorde doen verwerven, zoodat de toelage aan her., die als onderofficier gedecoreerd worden, en die hij ook genoot, gevoegd bij zijn pensioen, hem een vrij burgerlijk bestaan opleverde. Twee jaren na zijne terugkomst was Scherrel in den echt getreden met de vroedvrouw, jufvrouw Snap, die sedert drie jaren hier was komen wonen. Vader, zoowel als stiefmoeder, hadden hun best gedaan om de streken «uut te kriege" bij den jongen, die wel half wild scheen, zonder dat dit tot heden was gelukt. Op school was hij ook een van die guiten, die «meister de Ridder" zoo plaagden hij was altijd haantje de voorste hij bracht een aantal krabben meé in de school, die hij met draadjes garen aan elkander verbond en ze dan zoo liet kuieren, tot niet gering genoegen zijner medeleerlingenluj was het, die een inktkoker in meesters hoed wist te goochelen, waardoor de oude man, als hij dien wilde opzetten, zijne pruik eene andere kleur deed verkrijgenhij was het, die de jongens opruide om een lieidensch leven te maken, als de onder meester niet op school kon zijn, omdat hij «bij 'n liek most leze"; hij beduidde de Fransche gezant aan de Porte hebben verzekerd, dat zijn Regeering volstrekt geen plannen tegen Tripoli koestelt en gaarne een vloot zou zenden om de rechten des Sultans te verdedigen. De President der Vereenigde Staten Cleveland heeft plan het ontwerp-wet op het visscherij tractaat met Canada in te trek ken om te voorkomen dat het door den Senaat zal worden verworpen. De tegen standers dier wet hebben dan ook feitelijk de meerderheid in genoemd Regeerings- college. De begrafenisplechtigheid van generaal Sheridan te Washington werd bijgewoond door den president, de ministers, de diplomaten enz, Kardinaal Gibbons, aarts bisschop van Baltimore, leidde den dienst. Het stoffelijk overschot zal te Arlington worden ter aarde besteld. Generaal Schofield, door het overlijden van Sheridan opgeklommen tol den rang van opperbevelhebber van het leger der Vereenigde Staten, zou daartoe Maandag door president Cleveland officieel worden aangesteld. Zondag 19 Augustus wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. B. Tideman, predikant te Haarlem. Naar wij vernemen herdacht de ZeerEerw. heer L. J. van den Bosch, pastoor der gemeente van den H. Fran- ciscus Xaverius alhier, het zilveren jubilé zijner wijding tot priester. Door zijne ge meenteleden werden hem dien dag talrijke en kostbare geschenken vereerd, als zoovele blijken van hoogachting en toe wijding. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende hulpkan toren, werd gedurende de maand Juli 1888 ingelegd f 5873,02y,Terugbetaald f 1778.98. Het laatste, door dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 1550. Naar aanleiding van onderstaand schrijven, door den heer Burgemeester aan den heer Kommandant der d.d. Schutterij alhier gezonden, zijn H.H, officieren teruggekomen op hunne aan vrage om ontslag: «Kennisgenomen hebbende vandeaan- vrage om eervol ontslag van Uwe onder hebbende Officieren, kan ik niet anders dan mijn leedwezen betuigen, dat de oorzaak daarvan te zoeken is in bet door mij ten Uwen huize gesprokene, ter ge legenheid van eene ovatie aan U ge bracht. Gaarne wil ik, op de verklaring van Heeren Officieren aannemen, dat in een geheel onvoorbereide rede, door mij zou zijn gezegd, dat een groot gedeelte der officieren niet berekend was voor hun taak; doch moet er aan toevoegen, dat ik voor mijzelven mij daarvan riiet be wust ben, aangezien het niet bij mij is opgekomen om iets dergelijks te willen zeggen. Ik gevoel dat die woorden, in strijd met de bedoeling, een beleedigend karakter hadden voor Heeren Officieren in het algemeen, en neem gaarne die woorden terug met de verklaring dat ik nooit anders dan met den hoogsten lof spreek over de toewijding van Heeren Officieren der Schutterij in het algemeen en der Amersfoortsche Schutterij in het bijzonder, en mijne woorden dus anders zijn uitgesproken dan in mijne bedoeling heeft gelegen. Mocht deze verklaring er toe leiden dat Heeren Officieren hun ontslagaanvrage terugnemen, dan zou zulks voor mij, met het oog op de belangen der Amers foortsche Schutterij, een reden van groote blijdschap zijn." Bij den op Zaterdag en Zondag l.l. te Scheveningen gehouden wielerwed strijd, werden door onzen stadgenoot, den heer J. D. Rolandus Hagedoorn, weder- de jongens dat zij moesten vragen om naar buiten te gaan, als de oude de Ridder 's namiddags op de bank zat te knikkebollen van den slaap, als wanneer iedere hoofdknik door een der knapen als een toestemmend antwoord werd be schouwd op de vraag«Meister mag ik asjeblieft ers na achtere," zoodat de man eindelijk door het geweld dat de ge- heele klasse buiten maakte, gewekt werd en al de schoolbanken ledig vond't was daarom geen wonder dat hij vaak door den meester getuchtigd werd met het eindje touw, dat deze in den achterzak van den gelapten zwarten schoolrok droeg. Vele van die «endjes" lagen dan ook al in zee, maar de voorraad van den oude scheen onuitputtelijk, want als Dirk Scher rel het hem 's morgens «ontkaapt" had, verscheen de Ridder 's namiddags met een ander van dezelfde afmeting in lengte en dikte. Niet alleen op school was hij een matador in 't kwaad doen, maar ook in de «leering" .voerde hij allerhande guitenstreken uit, ja, eens was hij zelfs uit de «vermaning," zoo als de )>Beniste" dat is Doopsgezinde Texelaars, hunne kerk nog steeds noemen, door den «dommenij" weggejaagd. Op de straat was hij niet minder ondeugend geen hond of kat kon hij ongeschonden laten. Tegen den avond stond hij in eene om di ie prijzen behaald, n.l. de eerste prijs (tafelgarnituur ter waarde van f 100) bij den internationalen wedstrijd voor een persoons tweewielers, met voorgift. afstand 10 kilometer, afgelegd in 20 min. 26 /s sec. en de tweede prijs (een schrijfmap) bij den internat, wedstrijd voor 1 pers. tweewielers, afstand 1 Eng. mijl, afgelegd in 2 min. 52 i/s sec., en als 3e prijs een bronzen medailje. In het laatst der vorige week wer den te Clingendaal de jaailijksche wed rennen gehouden. De heer Metelerkamp, luit.-instructeur aan de Rijschool alhier, won met zijn paard «Bronze", bij den grooten militairen wedren over hindernissen den prijs van f1400 en bij de Hurdle-race den prijs van f500. als beide malen het eerst het einddoel te hebben bereikt. Aan de Conferentie van den H. Vincentius van Paulo te Amersfoort is door Z. M. de Koning andermaal ver gunning verleend tot het houden eener particuliere verloting van handwerken en andere voorwerpen, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de door deze Conferentie bezochte armen. Jan. 't Is stil tegenwoordig; een echte komkommertijd. Piet. Dat echte kon je wel thuis laten, want de komkommers laten wat op zich wachten. J. Daar is het weer de schuld van 't was zomertijd en de zomerdagen ble ven uit. P. Net als 't weer slaan hier de menschen ook wel eens uit den band. Zij konden het elkander zoo aangenaam maken, en rijden elkaar voortdurend in de wielen. J. Dat komt zeker van de vereeni- ging Egol, wier banier van rnensehen- min, en wier handelwijze soms van ver guizing spreekt. P. Hoe komt die zoo dwaas? J. Omdat eenige harer leden zelfver heffing voor zelfkennis aanzien. Barneveld. Omtrent de groote zand verstuivingen op de Veluwe kan worden gemeld Onder Barneveld hebben de zanden zich niet uitgebreid, de dennensingels zijn echter op enkele plaatsen door de rups beschadigd. Onder Apeldoorn zijn de stuifzanden onveranderd gebleven, behalve het Harscamperzand, hetwelk aan de noordzijde eene kleine uitbreiding heeft ondergaan. De Soerensche en Golden- hovensche zanden zijn af- noch toegeno men. De beteugelingswerken onder Ede verkeeren in goeden staatde Wekerom- sche en Valksche zanden konten meer en meer tot rust. De Ermeloosche, Leu- venumsche, Hulshorster- en Oosteinder zanden zijn geheel door dennen-beplan tingen ingesloten, waardoor alle uitbrei ding of werking naar buiten wordt belet. In het Westeinderzand onder Ermeloo is eene verstuiving ontstaan, die reeds naar buiten werkt en zich in 1887 heeft uitgebreid, zoodat hieromtrent maatregelen dienen te worden genomen. Overigens bepaalt de werking van alle zanden zich alleen, tot eenige in wendige beweging, die geen invloed naar buiten uitoefent. De zanden op de Veluwe beslaan nog steeds eenige duizenden bunders en tot beperking der verstuivingen heeft men vooral de laatste 50 jaren belangrijke sommen besteed. (N. R. Ct.) Putten. De omnibusdienst van dit dorp naar het station en terug, waarvan donkere steeg om de voorbijgangers te verschrikken; meest iederen avond bond hij bij Pros de «wienddeur," dat is een schut, dat naarmate de wind uit de eene of andere hemelstreek woei, anders ge plaatst werd en diende om den winkel tegen steiken wind te beschutten, met een dik touw, stevig vast, zoodat de klanten, de eigenlijke huisdeur openende, niet uit den winkel naar buiten konden komen. Eens had hij den zonnewijzer, waar aan baas Hijemus zoo lang gesjouwd had om hem klaar te krijgen en waar hij zoo irotsch op was, eens had hij op dien zonnewijzer, dien de baas zijn «zonne- stelsel" noemde, zoodanig metsteenenen modder geworpen, dat het geheele, »zon- nestelsel" totaal bedorven was, waarvoor hij dan ook zeer streng door zijnen va der was gestraft geworden. De knaap had echter een goed hart; dit toonde hij bij onderscheidene gelegenheden; hij was altijd gewillig en bereid om zwakken te helpen en te ondersteunen, ja hij schreide dikwijls als hij ongelukkigen of gebrek- kigen zag, en nimmer zou hij dezulken bespotten. Onder zijne vrienden telde hij Kees Volkert, die in jaren met hem overeen kwam; met hem ging hij uit «eizoek'* en als zij gingen, brachten zij een goe de heer J. Aartsen ondernemer is, zal Dinsdag 14 Augustus geopend worden. Soestcrberg, 14 Augustus. Zondag avond sloeg de bliksem in de woning, der Erven K. terwijl de bewoners juist afwezig waren. Twee in de nabijheid vertoevende mineurs, Bogstra en Lodders, schoten toe en hadden het geluk het vee en den meesten inboedel aan het vuur te ontrukken, terwijl het dak reeds in volle vlam stond. De brandweer was spoedig ter plaatse maar kon niet veel uitrichten wegens gebrek aan water en te grooten afstand der brandkranen. Het huisje, dat verze kerd was, is totaal uitgebrand. Men schrijft uit Wagcningeu „Aan de steenfabrieken langs de rivier treit men het dit jaar niet gelukkig. Nadat eerst door de vele regens het werken werd belet, is thans op verschil lende fabrieken de waterstand oorzaak, dat de arbeid niet kan worden voortge zet. Dientengevolge wordt er dit jaar minstens 30 pet. minder geticheld dan het vorige jaar en zijn de prijzen stij gendereeds nu verschilt de prijs fl per duizend stuks." Eene mislukte reis tengevolge van jaloezie. Als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat verhalen. Hiervan weet nu ook de vrouw van den slager X. uit Berlijn mee te praten. Na lang wikken en wegen had zij met haar man beslo ten, eens een tocht door 't gebergte te doen. Behoorlijk uitgerust vingen zij de reis aan, zelfs wat het weer betreft onder de gelukkigste omstandigheden. Reeds op een paar uren sporens na hadden zij het doel van den tocht bereikt. Maar daar kwam op eenmaal de vrouwelijke jaloezie in 't spel, en maakte juffrouw X. tot haar slachtoffer. Zij waren aan het station te Maagden burg zoo luidt het waarachtig ver haal toen de echtvriend even uitstapte, oin zijne vrouw eene verversching te gaan halen. Om dat te doen bleef hij langer weg dan met het geduld en de ijverzucht van zijne lieve vrouw strookte. Zij had al eens uitgezien, tot zij einde lijk besloot ook uit te stappen en te gaan zien waar manlief bleef. In de restauratie zag zij hem, maar, helaas 1 in intiem gesprek met eene andere vrouw! En alsof dat nog niet genoeg ware, zag zij dat haar man diezelfde vrouw naar eene coupé geleidde, en daar een hartelijk afscheid van haar nam, om vervolgens onder de menigte zijn weg te zoeken. Dat was te veel voor de beleedigde. Fluks stapte zij de coupé der vreemde dame binnen, koelt in woorden hare wraak aan de vrouw, die haar man tot ontrouw verleidde, maar merkte daardoor niet, dat de bel voor den afrit luidde en de conducteur de deur der coupé dichtsloeg. De trein ging verder, en eensklaps merkte zij, dat de vrouw, tegen wie zij zoo aan 't uitvaren was, niemand anders was dan de meest vertrouwde vriendin, die zij te Berlijn heeft. Nu volgden veront schuldigingen en ophelderingen, en nog trachtte de slagersvrouw er zich uit te redden door te zeggen, dat zij in eene verkeerde coupé was gestapt. Dit wasechter 't minste, dacht ze, want haar man zat toch in een anderen wagen. O, ja, antwoordde de vriendin, en bovendien de trein gaat toch naar Ber lijn, en zoo komt ge van zelf weer thuis. Weer thuis 11 en de reis was juist van Berlijn af, naar de bergen! Nu werd het der ongelukkige duidelijk, dat zij in hare jaloezie zich niet slechts in de per soon en de coupé, maar zelfs in den trein vergist had. En tot overmaat van smart bevond zich haar geldtasch bij de overige reisbenoodigdheden in de coupé waar haar man zat. Gelukkig was hare vriendin bereidwillig genoeg om haar bij te springen, om de reeds af- den voorraad van allerlei van eieren meè, want vooral Dirk Scherrel was in die kunst uitgeleerd, hij kon aan 't op vliegen van den kievit zien «weer 't nest was, hoe veul eijere of ze had, en of ze vuul of skoon ware," Wanneer zij samen uitgingen om »ha- nikólle, jonge bólle en rietspiere," dat zijn eetbare uiteinden, bolletjes en pun tige aanwassen van planten welke in de modder en moerassen groeien, dan wist Dirk Scherrel de beste plaatsen te vinden en ook om ze 't best machtig te worden. Eens waren zij op een donkeren avond, zonder voorkennis van hunne ouders naar het boschje gegaan «uut finke droele." Weet ge wat «finke droele" is? Niet? Dan zal ik het u zeggen. Met een klein lantaarntje met één glas, begeeft men zich naar een boschje waar zich vinken ophouden; men verbergt het licht dat in de lantaarn is door het glas tegen de borst aan te houden; komt men in hout, waar zich vinken bevinden, dan houdt men ze het licht voor, waardoor de bees ten verblind worden en gemakkelijk te vangen zijn. Terwijl de jongens hiermeè bezig waren, hoorden zij een akelig ge schreeuw, het waren waarschijnlijk andere «flinke droelers," die de knapen wilden verschrikken. Met achterlating van hunne lantarentjes vlogen zij het boschje uit, gelegde reis van Berlijn weer terug te maken, maar met dat al lag baar gan- schc reisplan in duigen, en kwam zij alleen en onder de ongelukkigste om standigheden weer in de stad harer in woning terug. Een telegram aan haar man berichtte dezen haar wedervaren, maar een tweede telegram, waai in zij hem verzocht ook terug te keeren, bereikte hem niet meer, want, gerustgesteld dat zijne vrouw ten minste weer behouden in Berlijn was aangekomen, had hij de reis alleen voortgezet, en genoot verder ruimschoots van alle genoegens, die eene reis door 't gebergte kan opleveren aan een man, die tegen wil en dank van zijne jaloersche echtgenoot gescheiden is. Door de voor twee berekende porte- monnaie geholpen, maakte hij zelfs geen haast om de reis ook maar eenigszins te bekorten. Kalmeerend middel. Op zekeren och tend ontmoetten twee mannen elkander en begonnen elkaar te dreigen en uit te schelden. Eindelijk noemde de een den ander een leugenaar, en zij waren op het punt van aan het plukharen te gaan, toen eene vrouw de deur van hare woning opendeed en zeide «Mannen, ga jelui vechten?" «Ja 1" antwoordden beiden tegelijk. «W'eest dan zoo goed een oogenblik te wachten," hernam zij. «Mijn man is al weken lang ziek geweest, en nu is hij juist in staat om wat op te zitten. Hij is vao ochtend zeer neerslachtig, en als jelui even wilt wachten tot ik hem met zijn stoel voor het raam kan schui ven, geloof ik dat jelui hem veel pleizier zult doen." Zij verdween in huis, en na elkaar aangezien te hebben, glimlachten de man nen, gaven elkaar de hand en gingen samen heen. Adelina Patti's kunstreis in Zuid- Amerika heeft schitterende financiëele resultaten opgeleverd. De 35 eerste voor stellingen brachten 3 millioen frs. op alleen te Buenos-Ayres bedroegen de recettes van 24 avonden (4 April3 Juli) 2,094,000 frs., dat is ruirn 87,000 frs. per avond. Patti zelf krijgt 40,000 frs. per avond en haar kunstreis zal haar dus ruim 1.500,000 fr. hebben opgebracht. Zij zal zich in den a. s. winter eerst in enkele concerten te Londen doen hooren, vervolgens in Januari en Februari een kunstreis door Europa maken en in Maart andermaal naar Buenos-Ayres gaan, om daar 30 voorstellingen te geven. Zij zal in September 1889 in Europa zijn teruggekeerd. Op het Stationsplein te Arnhem. Een guldenstrein is uit Amsterdam aan gekomen. Een beweeglijk gezelschap van zes personen heeft door tusschenkomst van een witkiel een rijtuig gevonden. Men wordt het evenwel, ondanks de drukte waarmede onderhandeld wordt, zoo vlug niets eens over den prijs. De spruiten zitten reeds met de taschjes en mandjes maar ze moeten er weer uit. Dat helpt! Eindelijk is, dank zij vooral de tusschen komst van den cicerone, de familie dan rijdvaardig. De witkiel krijgt voor zijn moeite een dubbeltje. De witkiel, het dubbeltje op de platte vlakte van zijne hand zoekende: «Zeker óók meer gewend met eer. handdouwer, dan met een landauwer te rijden. de commissie voor den dombouw te Berlijn heeft hare voorbereidende werk zaamheden geëindigd en een ontwerp gereed gemaakt. Het is een groep van drie koepelkerken, waaraan de bouwvorm van St.-Pauls kathedraal te Londen ten grondslag ligt. De middelste is van groot- sclie afmetingen en wordt door twee kleinere koepelkerken geflankeerd. Van. een der laatste loopt een groote boog brug over den ingang der KeizerWilhelm- straat naar den toren, die met het Kei zerlijk paleis in gemeenschap staat. Gevonden op den openbaren weg: Een stuk Zeildoek, Een Wandelstok. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan het bureau van politie. maar verdwaalden in den donker, waui- door ze tot groote onrust den geheelen nacht uitbleven, tot dat het daglicht hun den rechten weg weder aanwees. Dat er voor de knapen toen wat opzat is gemak kelijk te begrijpen, Op een anderen tijd waren zij bezig om «toretjes of te steke;" zij vervaar digden die van buskruit, dat zij vochtig maakten en in den vorm van een' kegel kneedden, maar terwijl Kees Volkert een «toretje" van vrij grooten omvang had gereed gemaakt, en dit bij den voorraad van kruit dien zij nog bezaten had neder gezet, stak Dirk Scherrel dit eensklaps aan, met dat noodlottig gevolg dat de jonge Volkert alles in 't aangezicht vloog, waardoor hij schreeuwend en rondtastend heen liep, en toen hij door een voorbij ganger naar de woning zijner ouders gebracht en geneeskundige hulp werd ingeroepen, verklaarde de geneesheer dat er veel waarschijnlijkheid bestond dat de jongen zijn gezicht kwijt zoude zijn. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2