Gemengd Nieuws. OfMeele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. MARKTBERICHT. blijkens liet ingesteld onderzoek wordt slechts, door zeer enkele werk gevers in de gemeente Gaasterland recht streeksche of zijdelingsche dwang uitge oefend op hunne weiklieden, om zich in bepaald aangewezen winkels hunne be noodigdheden aan te schaffen. Het zijn handelaars in hakhout, doch alleen die genen, die zeiven een winkel hebben in kruideniers-, grutters- en vetwaren. Zij geven slechts werk op voorwaarde van het koopen van waren uit hunnen win kei. Meermalen wordt op krediet ver kocht. Hebben de werklieden in genoemd geval iets meer voor de waren te be talen, dan is dat toch slechts in zeer geringe mate. De officieelë inwijding van d stoomtrambaan AntwerpenBergen-op ZoomTolen, op 3 September e. k. zal door verschillende hooge autoriteiten worden bijgewoond. O. a. zullen de Ministers Mackay en Havelaar. benevens de commissaris des Konings in Noord Brabant te B. o. Z. aankomen en zich naar de grens begeven, om daar de Bel gische autoriteiten, waaronder twee ministers, te ontvangen. Na aankomst te Bergen-op-Zoom zal eene feestelijke receptie plaats hebben door den burgemeester en de raadsleden waarna een tochtje naar Tolen volgen zal Tot slot zal een gastmaal van 80 couverts gegeven worden in het feestgebouw Thalia Te Wageningen is opgericht eene afdeeling «Wagenirigen en Omstreken'' van de Kon. Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, gevestigd te Amsterdam. Reeds zijn een 15tal leden toegetreden. Bij het graven van eene waterlei ding, ten behoeve van de in aanbouw zijnde badiniichling te Zwolle, is ruim één meter onder den beganen grond een been gevonden van buitengewone dikte dat behoord schijnt te hebben tot den kop van een kolossaal dier der voor wereld. Het is voor het Museum van naturaliën te Zwolle in ontvangst ge nomen. Men meldt aan de Zw. Ct. uit 's-Hage, dat spoedige bijeenroeping dei Staten-Generaal, voor de behandeling der voogdijwet, waarschijnlijk is. Ingevolge een besluit van de ge meenschappelijke vergadering van directie en commissarissen der Nederlandsche Bank, is eene buitengewone vergadering van stemgerechtigde aandeelhouders uit geschreven tegen Woensdag '1*2 Septem ber a.s., 's morgens te 11 uren. Aan die vergadering zal worden voorgesteld: 1'. het volgende besluit te nemen: De alge- rr.eene vergadering besluit tot voortzet ting der vennootschap tot en met 31 Maart 1905 terwijl '2». een aantal wij zigingen in de statuten worden voorge steld, ten einde die in overeenstemming te brengen rnet de wet van 7 Aug. 1888, SM. 122. De Nederlandsche spoorweg-onder- nemingen zijn overeengekomen, om het vervoer van lijken in rechtstreeks binnen- landsch verkeer in exceptioneele gevallen ook met sneltreinen te doen plaats heb ben. Groningen's ontzet in 1672 is Dinsdag recht feestelijk gevierd. Reeds vroeg wapperden zeer vele vlaggen, zoo wel uit paiticuliere als openbare gebou wen. Verschillende treinen brachten dui zenden feestgenooten stadwaarts: vele neringdoenden hadden zeer fraaie uit stallingen gemaakt. De reclame-optocht bevatte niet minder dan 44 nummers. De heer J. van 't Lindenhout. di recteur der Weesinrichling te Neerbosch, is geduiig gewezen op de noodzakelijk heid, om de weezen, zoo zij het land willen verlaten, naar de Transvaal te zenden. Voor eiken jongen, die er heen gaat, is echter minstens f 600 noodig en de vrienden uit Zuid-Afrika hebben tot heden geen enkelen tien gulden gezonden, tot tegemoetkoming in de reiskosten. De Weesinrichling heeft reeds f 2200 ge. offerd,] voor de emigratie van slechts twee weesjongens gezonden naar de Transvaal, die er een tamelijk goed bestaan vinden. Gaarne wil de heer Van't Lindenhout een nieuwe poging wagen, wanneer de vrien den uit Zuid-Afrika de jongens maar te- moetkomen in de reiskosten. Overigens waarschuwt hij alle ouders en voogden hunne jongens naar de Trans vaal te zenden met ledige handen, want er is geen land, waar het meer noodig is geld te hebben, zal het eenigszins mogelijk zijn te slagen in het doel, dat men zich met de emigratie voorstelt. Aan de XlXe Siècle wordt uit Bakon gemeld, dat de Keizer van Rusland en de Schah van Perzië, elkaar bij 's Keizers reis naar den Caucasus, te Bakon zullen ontmoeten. Volgens een telegram uit Berlijn is een complot tegen den Czaar ontdekt. Veertien personen, in wier bezit bom men werden gevonden, zijn gearresteerd. Gisteren is in het zesde kiesdistrict te Berlijn de vei kiezing gehouden van een lid van den Rijksdhg, in de plaats van den heer ttasenclever. Volgens de voor- loopige telling is gekozen de lieer Lieb- knecht (sociaal-democraat) met 26.067 van de 41,791 uitgebrachte stemmen. Aan de Monde wordt gemeld, dat bij het bezoek van den Keizer van Duitsch- land te Rome eene groote revue te land nn lm- zee zal plaats hebben en de Keizer den Paus enkele mededeelingen zal doen, die de verhouding tusschen de Katholieke kerk en Duitschland zullen verbeteren. De heer Goblet, minister van buiten landse!) zaken der Fransche Republiek, heeft een nieuwe nota betreffende Mas- sowah verzonden. De minister bestrijdt de zienswijze der Italiaansche regeering met betrekking tot de capitulatiën. Ver anderingen in het oppergezag worden altijd bij tractaten vastgesteld en nim mer kan dat gezag op een ander over gaan zonder de toestemming der mo gendheid, aan wie het toebehoorde. De bewering, dat de Italiaansche dépêche van 13 Aug. moest dienen tot kennis geving aan de mogendheden, houdt geen steek. Voor het overige komt de Porte krachtig voor hare rechten op. De minis ter eindigt aldus: «Daar de Italiaansche regeeiing gemeend heeft, het debatvoor Europa te moeten brengen, wachten wij met vertrouwen het oordeel der Euro- peesche mogendheden af." De Sultan van Turkije heeft de trac tementen van alle Staatsambtenaren met 5 pC-t. verminderd, orn evenwicht op de begrooting te verkrijgen. Aan bezuiniging in eigen hofhouding schijnt niet te wor den gedacht. Dd. 29 dezer wordt uit Cairo gemeld «Gisteren, bij het opgaan der zon, ont dekten de schildwachten bij Wady-Halfa op de oostelijke heuvels derwischen, die zich terugtrokken, zoodra zij de Egypti sche soldaten bespeurden. Maar om elf uur keerden zij teiug en vielen het fort Ivhermoussa aan, waarin 200 Egyptische soldaten lagen. Het garnizoen verdedigde zich kranig; de derwischen leden ont zachlijke verliezen, de Egyptenaren had den 16 dooden en 27 gewonden." De gele koorts woedt nog steeds te Jacksonville in Amerika. Het aantal aan getasten is tot heden 146, het aantal overledene 21. Daar de epidemie zich steeds uitbreidt, zijn geneesheeren van Washington naar Jacksonville gezonden De 8ste verjaardag van B. K. H. prinses Wilhelmina, werd gisteren alhier herdacht dot r het uitsteken der Ne derlandsche driekleur van de verschillende openbare en vele particuliere gebouwen. Het Carillon werd op de gewone uren bespeeld. Door het garnizoen kon geene parade worden gehouden om reden een gedeelte an het escadron Ordonnancen afwezig iq alsmede om de min gunstige gezond heidstoestand der artillerie-paarden. Ds. P. G. Dreesman van Monniken dam zal Zondag 2 Sept. e.k. de predik beurt vervullen in de Er. Luth. kerk. Zondag 2 Sept. zal in de Vrije Ger. kerk optreden Ds. Versteeg, van Den Helder. Gisterenmorgen werd wederom eene partij visch, naar wij vernemen ge rookte Pieterman, door de politie in be slag genomen en door den Keurmeester voor de consumptie ongeschikt vei klaard. Evenals de vorige maal, was ook deze isch uit Amsterdam aangevoerd. In ons nummer van den 25en der vorige maand, vei meldden wij, dat de heer C. de Froe benoemd was tot Halte-Chef te Holten. Dpt bericht was in zooverre onjuist, dat de genoemde heer niet tot Halte-chef, maar tot station-chef aldaar is aangesteld. Door de vereeniging tot bevorde ring van 's lands weerbaarheid «Een- d i acht maakt Macht" alhier, zal op Woensdag 19 Sept. a.s. op de Vlasakker- heide een schietwedstrijd worden gehou den, aan welken op vrije banen met geweer, flobertgeweer en revolver, voor ingezetenen gelegenheid bestaat deel te neinen. De heeren J. A. Schoterman, W. J. van Rhee en J. M. Boode zijn in eene Donderdagavond gehouden vergade- ing der vereeniging benoemd tot leden der commissie tot regeling van den wed strijd. Lijst van brieven, geadresseeid aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 1ste helft der maand Aug. 1888. 1. J. Inais, Amsterdam. 2. G. F. Zijland, Enschede. 3. De Rooij, 's-Gravenhage. 4. H. W. Hart, Hemmen. 5. J. Kolper, Medemblik. 6. S. H. Bruiners, Olfiebroek. 7. Broeder Bernard, Velp. 8. J. Kistemaker, 1 9. S. Ruurd Dijkstra, id. reden tot tevredenheid. De opbrengst was middelmatig en veel hooi moest ingehaald worden, hoewel de hoedanigheid niet was naar het hart van den veeman, die 't treurig vooruitzicht heeft den komenden winter zijn vee met niet al te best hooi te moeten voederen. Toch vergeleken met vele plaatsen mag menigeen zich gelukkig rekenen. Met de visscherij gaat het niet voor den wind. De haringvangst was dit jaar gering; de ansjovis, waarop men hoople, bleef' uit; en de botvangst is in dezen tijd van geringe beteekenis, zoodat vergeleken met vroegere jaren, de omstandigheden treu rig zijn te noemen. SclierpenzecI, 30 Aug. Ter gelegen heid van het huwelijk van Mej. F. A. Roijaards en Jhr. Mr. F. H. Radurmacher Schorer is Scherpenzpel in feestdos. Allerwege heeft men eerebogen opge richt ten getale van 11. Van de meeste huizen wappert gedurende de bruidsdagen de vlag. De burgerij heeft het bruidspaar een fraai cadeau aangeboden, bestaande uit een doos met zilveren theelepeltjes en een fraaie kristallen bloemvaas op zil veien voet, waarop het wapen der ge meente Sclierpenzeel en een toepasselijk opschrift. Een ander cadeau door eenige heeren en eene dame aangeboden, bestaat uit een fiaaie staalgravure, Christus met een smeekeling voorstellende en een Christusbeeld van marmer, naar het be roemde origineel van Thorwaldsen ver vaardigd. Donderdagavond 23 Aug. bracht de Zangvereeniging «Excelsior" eene ovatie die uitnemend slaagde, op het buitengoed van den heer Roijaards. Vrijdagavond 24 Aug. werd een con cert op het buitengoed gegeven. De plaats was prachtig geïllumineerd, des avonds om 10 uur werd het vuurwerk ontstoken. Dinsdagmorgen 28 Aug. werden de scholieren onthaald op kreritebollen met chocolade en des avonds de daglooners met hunne vrouwen. Overal heerschte feestvreugde en steeds hoorde men de beste wenschen voor bruid en bruidegom. Hel huwelijk is hedenmorgen na op het Gemeentehuis voltrokken te zijn, door Professor Beets ingezegend. Eene groote schare belangstellenden woonde de inzegening bij, waaronder zeer vele aanzienlijken uit den omtrek, hetgeen op het dorp eene groote leven digheid teweegbracht daar al die prach tige equipages die door het dorp reden. Zoowel in als buiten de kerk liep alles in de beste orde af. De boekweit-oogst in deze streken is uitstekend uitgevallen, wat stroo en het schot betreft. Rogge daarentegen was zeer min, zoowel van stroo- als van graan-opbrengst; daarenboven zijn nog de prijzen zeer laag. Het nagras staat uitmuntend; sommigen zelfs maaien het, om het nog tot hooi te maken wegens de slechte hoedanigheid van het in hel voorjaar gewonnene. Ook de boonen le veren een goeden oogst, wat men bij het voortdurend vochtige weder niet had verwacht. Met de aardappelen ziet het er niet best uit. Bunschoten. Wat niet vele zomers ebeurt, ziet men dit seizoenonafge broken moet de machine werkzaam zijn, om onzen polder van het overtollige wa ter te ontlasten. De hooioogst is bijna geëindigd en naar omstandigheden is er Naar aanleiding van den slotterenden koekoek schrijft de Arnh. Ct.: «Zoo ontstond, naar wij vermeenen ook het woord komkommertijd. De dagbladschrijvers hadden deze peri ode van gebrek aan nieuws met den dichterlijken naam «kommertijd" bestem peld. Een stotteraar maakte hiervan kom kommertijd, en men hield later dezen naain, omdat de berichten van dien naam, als ze wat laat in 't seizoen komen, in 't zuur worden gelegd voor 't volgend jaar." Eene mededeeling van de gezondsheids- commissie der stad Calcutta meldt om trent het lieerschen van de cholera in 1887, dat er in dit genoemde jaar 1198 personen stierven, tegen gemiddeld 1632 n de laatste tien jaren. Het grootst was de sterfte in de maanden Maart (216) dooden, April (306). In het bericht wordt er op gewezen, dat. het gewoonlijk locale uitbarstingen der cholera zijn, in geheel verschillende gedeelten van de stad, die niet met elkander in verband schijnen te staan, maar wel denzelfden oorsprong hebben, die noch te zoeken zijn in het klimaat, noch in een bijzonder besmetten toestand der atmosfeer, maar alleen in verontreiniging, door het braaksel der choleralijders. In het tijdschrift Onze honden staat een verhaal omtrent een hond, dat, in dien zijn eigenaar geen pastoor en het blad geen vakblad was, sterk van jager latijn moest verdacht worden. De heer Solvijns, pastoor in de Vredestraat te Berchem, bij Antwerpen, bezit een hond bastaard en leelijk, maar, zegt de schrij ver Brederona, de «misbedeelden" naar het lichaam munten vaak uit in geest vermogen welke het zoover gebracht heeft, dat hij zijn oppasser bij den naam noemt. «Jan 1" roept hij duidelijk en steekt daarbij de tong uit. Dit laatste mag men een hond niet zoo kwalijk nemen. Als Jan visite heeft in de keuken, zegt de schrijver, zit Hector op een stoel en doet alsof hij zich in het gesprek wil mengen. «Met sprekende oogen en opgestoken ooren beweegt hij de onderkaak op en neer." De oudste zoon van Koning Jan van Abcssinië is getrouwd met de dochter van den Ethiopischen Koning V3n Goa. De bruid droeg bij het huwelijk, zegt het Petit Journal den diadeem, dien Salomo aan de Koningin van Saba schonk en die reeds meer dan 28 eeuwen in het bezit is van de Ethiopische Koningen. Mijnheer de Redacteur! Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Schutterij-kaderbond noodzaakt mij U te verzoeken nogmaals over eenige ruimte in uw blad te mogen beschikken. Dat hoofdbestuur toch ontziet zich niet bij de mij reeds gegeven kwalificatie van onwaarheidspreker, dat is: logenaar, nog die van lasteraar te voegen. Wanneer men nu algemeen de waarheid van het oude spreekwoord huldigde, dat hij die scheldt, daardoor reeds zijn ongelijk be wijst, dan zou het eene overbodige moeiie zijn te dezer zake eenige letters neeite- schrijven. Maar, vermits nog niet ieder, al ware het ook alléén maar de leden van het hoofdbestuur van den N. S. K. B.. van de waarheid van dat gezegde schijnt doordrongen, is het waarschijnlijk niet ondoelmatig het navolgende in het mid den te brengen. Wat betreft de aantij ging dat ik onwaarheden zou hebben gesproken, dat is willens en wetens gelo gen zou hebben, komt het mij voldoende voor in deze een beroep te doen op het gevoelen van vele mijner stadgenooten, aan wier oordeel omtrent mijne waar heidsliefde ik mij gaarne onderwerp, omdat zij mij reeds langen tijd ken nen en bijgevolg daarover beter kun nen oordeelen dan het hoofdbestuur dat zich eerst kortelings aan hen bekend heeft gemaakt. De kwalificatie van laster aar is op zeer eigenaardige wijze ont slaan. En wel op deze Zaterdagmiddag verschijnt mijn artikeltje, Zondagmorgen het schrijven van den voorzitter van het hoofdbestuur, denzelfden morgen verga deren eenige leden van den kaderbond, en na voorlezing van het geschrijf, is dadelijk een der leden genoegzaam op de hoogte om mijn schrijven voor lasterlijk te verklaren, en in dien geest eene motie voortestellen, die, volgens het hoofdbe stuur, met algemeene stemmen, dus ook met die van de leden van het hoofdbe stuur, werd aangenomen. En hiermede was uitgemaakt dat ik laster had gespro ken Meer zijner waardig dan die inotie in behandeling te brengen en er vóór te stemmen, had het hoofdbestuur ge handeld met er den voorsteller optewijzen, dat de vergadering niet genoegzaam voor bereid kon worden geacht om in deze eene beslissing te nemen, want, in allen ernst, aan eene op die wijze genomen beslissing zal toch wel niemand eenige waarde toekennen. Aangaande de zaak zelve, kan ik zeer kort zijn. Het hoofdbestuur zegt dat er voor f 541.49 aan prijzen is besteed en niet (circa) f 1000 zooals ik meende. Maar met al zijn openlegging van zaken, is het hoofdbestuur niet open ganoeg ge weest. Het zegt n.l. met uitzondering der medailles, welke volgens contract bij denzelfden leverancier vervaardigd wor den, heeft het totale bedrag aan prijzen uit gegeven f541.49 bedragen, maar verzuimt er bij te voegen welk bedrag de vervaardi ging dier medailles eischte en waar die le verancier woont. Neem ik nu aan dat het gecombineerd bedrag van f 541.49, met dat voor medailles, dat toch ook prij zen zijn, uitgegeven, niet ver beneden f 1000 zal blijven, en dat de medailles- vei vaardiger niet te Amersfoort woont, dan had hierin dunkt mij alleen reeds gereede aanleiding kunnen worden ge vonden om de andere prijzen, tot een bedrag van f 541 49 te Amersfoort aan- tekoopen in plaats van slechts f 269 al daar te besteden, waarvan f 144 na mijn schrijven dd. 4 Aug. En bovendien: het hoofd bestuur blijft in gebreke medetedeelen waarom te Arnhem, Utrecht, Haarlem en Groningen werd gekocht. Met betrek king tot de mededeeling dat ook f 450 voor het maken van schietloodsen enz. te Amersfoort is betaald, wil ik opmerken, dat dit werk in het openbaar is aan besteed, en het dus toeval was dat een Amersfoorter aannemer werd. De overige sommen door het hoofdbestuur genoemd, moesten nu eenmaal te Amersfoort wor den besteed, omdat het niet anders ging, evenals de door de schutters achtergela ten 5 a f6000, eene opmerking van het hoofdbestuur die mij toeschijnt nog wel voor tegenspraak vatbaar te zijn. Hoogachtend, Uw dv. dr., A. VAN SANTBRINK. Amersfoort, 31 Aug. 1888. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde aanvullings-kohieren No. 3 van de personeele belastingen en No. 2 van het patentrecht over het dienstjaar 1888/89 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en' op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 29en Augustus 1888. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN A^CII VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 22 Aug. Johannes z. van Martha Hendrika van den Berg. Cornelia, d. van Johannes Edelkoort en Reijertje van Dijk. 24 Aug. Timotheus Petrus, z. van Everardus Johannes Boerseu en Theodora Alijda Willigenburg. Jan, z. van Tennis van Ouwerkerk on Elisabet Geurtsen. 25 Aug. Govert Adrianus, z. van Jacobu9 Antonius Govers en Johanna Helena Barte- leinina van der Miessen. 27 Aug. Elisa beth Cornelia, d. van Willem Kraan en Everarda Verschuur. Cornelis Johannes, z. van Cornells Johannes van de Water en Clementia Lensink. 28 Aug. Hendrikui Albartus, z. van Albartus Smink en Heintje van Wikselaar. 29 Aug. Arnoldus Johan nes, z. van Johannes Hendrikus Jausen en Dina de Wilde. Johanna Woutera, d. van Johanna Zonneveld. Tonia, d. van Peter Frans Koops en Elisabeth Muijs. 30 Aug. Margrietha, d. vau Jacobus van der Velden en Alijda van Diemen. Overleden 23 Aug. Elberta Margrietha Hagebeuk, 8. m. 24 Aug. Arie van den Heuvel, 3 in. Agnes Bakker 13 m. 25 Aug. Cornelia Johanna van den Uithoorn, 4. m. 27 Aug. Sophia Ouwerkerk, 10 m. 30 Aug. Hendrika Johanna van Goor 2 j. Bunschoten. Geboren 23 Aug. Leuntje, dochter van Lubbert Hartog en Elbertje Boelhout. 23 Aug. Margaretha Geertruida, dochter van Jan Duist en Gijsbertje Zijl. Ondertrouwd 24 Aug. Brand Muijs en Francijntje de Jong. Gehuwd 25 Aug. Hendrikus de Jong en Leuntje Hartog. Overleden 24 Aug. Graske Jausje Olferda Klaver, oud 8 maanden. - 29 Aug. Arres Huijgen laatst weduwn. van Gerritje Dekkers vroeger van Reintje van de Kolk, oud 84 jaren. Hoogland. Geboren 26 Aug. Gijsbertha, dochter van Wouter Natter eu Antje van Asch. 27 Aug. Johanna, dochter van Jan Tondeur en Antje van Mispelaar. 28 Aug. Wil helmina dochter van liermaDus Martens en Anna Theresia Schmitz. Jacob, zoon van Jacob Buis en Heintje Woudenberg. 29 Aug. Antonius en Johannes, zoons van Willem Pasker en Rengertje den Ouden. Woudenberg. Geboren 25 Aug. Gijsberta, d. van Gooseu Geijtenbeek en Aartje van Dijk. Lensden. Geboren: 26 Aug. Hendrik, zoon van Jan Pol en van Fennetje Hogeweg. AMERSFOORT, 31 Aug. 1888. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Nieuwe Aardap. Zand- Hoendereieren Iioter Kaas Kippen Kuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Konijnen Duiven Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf- Pinken Piukstieren Vette Kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; heet. Appelen; 60 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen100 heet. Zand- aardappelen; 5000 stuks Hoendereieren; 3000 kilo Boter; kilo Kaas. - 2.50 - 0.00 - 2.— - 3.25 - 1.05 - 0.45 - 0.20 - 0.40 - 0.60 - 0.15 - 0.30 - 4.— - 8.- -9.- -14.- a f - >y - per J5 - hecto- - 4.50 1 liter. >1 - 0.00 - 2.40 7» - 3.75 P- lOOst. 11 - 1.15 p. kilo. - p. 50 - 0.80 - 0.80 - 0.75 per >7 stuk. >1 - 1.00 0.90 7» - 0.60 P paar. per stuk.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2