NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDKOFFER. No. :7. Woensdag 31 October 1888. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. iMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het goheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere reg meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De moeder van onze Koningin, Helena Wilhelmina Henriette Vorstin van Waldeck-Pyrmont, is Zaterdagmor gen te Pyrmont overleden. De vorstin is de dochter van den Hertog Wilhelm van Nassau en werd den 12en Augustus 1831 geboren. Ze trad op den 26en September 1853 in een echt met den tegenwoordigen regee renden vorst van Waldeck-Pyrmont. H.H. M.M. de koning en 'koningin zullen zich bij de begrafenisplechtigheid van H. K. H. de vorstin van Waldeck en Pyrmont doen vertegenwoordigen door den vice-admiraal jhr. J. van Capel- len en den kamerheer baron Taets van Amerongen, die heden naar Arolsen zijn vertrokken. Men seint uit Vlissingen, dat de hertogin douairière van Albany, zuster onzer Koningin, gisterochtend daar door gekomen is, op reis naar Arolsen. De commissie voor de oprichting van een gedenkteeken ter herinnering aan de landing van Prins Willem III in Engeland, heeft Z. M. den koning het beschermheerschap der commissie aan geboden. Z. M. aanvaardde het en schonk als bijdrage 100 pond sterling. De nieuw benoemde Gouverneur- Generaal Mr. Pynacker Hordijk werd bij zijn aankomst in Batavia, den 28 Sept. 1.1., plechtig overeenkomstig zijn hooge waardigheid ontvangen. Met een saluut van 21 schoten be groet, stapte hij aan wal en werd hij door den vice-president en de leden van den raad van Indie naar het paleis ge leid, waar de heer van Rees met gevolg hem wachtte. De heer van Rees sprak toen den Gouverneur toe. In die toe spraak wees spreker op de moeilijke omstandigheden, waaronder hij het be stuur had gevoerd, en ook op het gebrek aan samenwerking, ja den tegenstand door hem van de Regeering in Nederland ondervonden. De heer Pynacker Hordijk antwoordde zijn voorganger met heldere stem. Hij liet er in uitkomen, dat hij de betrek king niet had begeerd, dat hij eenigszins heeft geaarzeld die betrekking aan te nemen, doch het feit, dat het meer was voorgekomen, dat mannen zonder eenige persoonlijke ervaring van Indische toe standen tot zegen var. Indie als Gouver neur waren werkzaam geweest, had hem doen besluiten. Een punt uit zijn be- stuurs-program besprak hij voortsn.l. het bederf in de ambtenaarswereld. Daartegen zou hij met kracht optreden. De nieuwe (de herziening der) schoolwel, is naar men verneemt, bijna gereed. Bij de openbare behandeling der begrooting zal de inhoud van het wets ontwerp bekend wezen. Indien men wel geïnformeerd is, dan zal de wijzingswet allerminst een uittartend karakter dragen, maar een compromis bevatten, waaraan zelfs liberalen hun steun zullen kunnen schenken. Door den gemeenteraad van Utrecht is twee duizend gulden beschikbaar ge steld om het aanstaande herinnerings feest, dato 28 November luisterlijk te Op last van den officier van justitie te Maastiicht is dezer dagen naar het krankzinnigengesticht te 's Bosch over gebracht eene ongeveer 50 jarige arme krankzinnige vrouw, die zich sedert meer dan 10 jaren schuil hield in een geheel verlaten en bouwvallig huis te Diepen- daal-Epe. Haar toestand was in den laatsten tijd van dien aard, dat zij meer op een dier geleek dan op een mensch. Het gemeentebestuur van Wittem, of schoon met haren toestand bekend, liet haar ongemoeid, zoodat de officier van justitie eindelijk op de zaak opmerkzaam werd gemaakt. De tentoonstelling van kunstnijver heid in Den Haag behoort tot de ge schiedenis. Eergister werd zij na afloop van een prachtig concert van de grena diers, door duizenden, o,a. 5584 be- talenden, bijgewoond gesloten met eene korte toespraak van dr. Mulder, den voorzitter van het comité, en Conrad, voorzitter van de Maatschappij van Nijver heid. Aan de heeren Van der Linden, van de koninklijke kapel, en Bolton, van het Haagsche corps der schutterij, werd, bij monde van dr. Mulder, een eigen aardig aandenken aan de tentoonstelling, die zij door hunne talenten zoo zeer hadden helpen opluisteren, vereerd zij ontvingen n.l. ieder een dirigeerstok, van knotvrij populierenhout vervaardigd door vader Appel, het hoofd van het Marker gezin, wiens bedrevenheid in de knutselerijkunstde bezoekers hebben leeren waardeeren. De stokjes waren verder gebijtst door den heer Amiabel en met zilver gemonteerd door den heer Van Wielik. Naar het U. D. verneemt, worden door eene commissie van officieren, onder welke een paardenarts en een intendant pogingen in het werk gesteld, tot het oprichten van eene garnizoensslachterij te Utrecht. De officieren der schutterij te Alk maar hebben unaniem hun ontslag aan gevraagd. De reden daarvan zou de vol gende zijn Op de bij den gemeenteraad te Alk maar door den schuttersraad ingediende begrooting der schutterij voor 1889, waren o. a. posten uitgetrokken voor de aanstelling van een luitenant-adjudant en voor kosten van eene schietbaan. Deze posten zijn door den gemeenteraad ge schrapt, en de begrooting daarna tot een verminderd bedrag vastgesteld. Te Valte (Dr.) heeft men dit jaar proeven genomen met zoogenaamde «arenhaver", uit Duitschland afkomstig, welke op veengrond kan geteeld worden. De uitslag was, dat van een perceel heidegrond op veenachtigen bodem, het welk eerst vooraf gebrand werd, evenals boekweitveen, ongeveer tweemaal zooveel geoogst werd als van anderen grond, met inheemsche haver beteeld. Door een landbouwer werden 3 H.L. van deze haver uitgezaaid, waarvan 54 H.L. ge oogst werden. Men zal in hel volgend jaar met deze haver proeven nemen op oud boekweitveen. De uitvoer van varkens naar Ham burg is uit oostelijk Drente in de laatste weken weer zeer toegenomen. De var kens worden in deze streken opgekocht tegen 18 a 21 cent per half kilo, levend gewicht, welke prijs sinds den tijd dat de afvoer van levende varkens geopend is, nog niet werd bereikt. Door de stoom tram StadskanaalZuidbroek worden soms koppels van tot bij de honderd stuks vervoerd. Ook te Assen hebben belangrijke leveran- tiën plaats gehad, meest allen voor het buitenland. Voor den landbouwer is de varkensteelt en mesterij eene goede bron van inkomsten. Er zijn boeren, die twin tig a vijf-en-twintig stuks in het jaar vetmesten en deze meestal aan opkoopers voor het buitenland van de hand doen. Op 30 September jl. bedroeg het getal vacante predikantsplaatsen in ons land 368, tegen 376 op 30 Juni jl. Gedurende het 3e kwartaal ontston den 49 vacaturen en werden er 57 ver vuld. Op den straatweg nabij Breukelen werd M. uit Maarsen, Zondagavond door een onbekend persoon aangehouden en om tabak gevraagd. Het verzoek werd echter door M. met de tabaksdoos in de hand zoo verstaanbaar afgewezen, dat de aanrander, noch diens handlanger die inmiddels van achter een boom te voor schijn kwam, verder lust gevoelden om met M. een pijp te rooken. Er circuleert te Amsterdam sedert een paar dagen een gerucht, dat, hoe bespottelijk ook, onder de volksklasse veel geloovigen vindt. In alle ernst wordt verteld, dat Jack the Ripper, de Lon- denschen moordenaar, te Amsterdam is aangekomen, na vooaf den heer Stork, commissaris van politie, van zijnen komst en van zijn voornemen, om ook hier een vijftiental vrouwen te vermoorden, te hebben verwittigd. Een ieder zal in eigen kring goed doen met zijn ondergeschik ten het dwaze van dat praatje onder het oog te brengen. Reeds zoo ver is het gekomen, dat dienstboden, die 's avonds eene boodschap deden, in den winkel ge vraagd werd, hoe zij zich zoo laat op straat durfden wagen. Hadden zij dan niet gehoord van dien Engelschen vrou- wenmoorder? enz. vragen, gedaan met het daarbij passende akelige gezicht en gevolgd door den welgemeenden raad om toch voorzichtiger te zijn. Wij geven der politie in bedenking, om tot het uit de wereld helpen van het schrikaanja gend gerucht het hare bij te dragen, door de agenten in de volksbuurten de be wering, als zou Jack den heer Stork heb ben geschreven, pertinent te doen te genspreken. Door den schuttersraad te Nijme gen is vonnis geveld in eene vrij belang rijke schutterij zaak, nl. ontduiking der wet, door overbrenging van domicilie naar een andere gemeente. J. J. R. was nl. door B. en W. gebracht op de bij zondere rol der dd, Schutterij aldaar en dientengevolge opgeroepen om daarbij ingelijfd te worden hij was evenwel niet verschenen en stond deswege voor den schuttersraad terecht. De raad veroordeelde hem tot eene boete van f '15 op grond dat B. zich wel in de bevolkingsregisters der gemeente Eist had doen inschrijven, doch desniet temin zijn werkelijk verblijf te Nijmegen had behouden. Mevr. Ph. M. V. de Bruin, wed. van den heer E. J. Potgieter, 23 Aug. II. te Amsterdam overleden, heeft aan vNed. Mettray," bij Zutfen, vermaakt f 1000, vrij van rechten. Op «Ned. Mettray" worden thans niet minder dan 146 knapen verpleegd, onder wezen en opgeleid in eenig handwerk of bedrijf. Eén hunner deed dezer dagen te Arnhem met gunstig gevolg examen voor de acte van onderwijzer. Te Goes was een echtpaar aan het stoeien. Beiden trokken aan een sleu tel en wilden dien elkander afhandig ma ken nog een ruk en de vrouw liet los. Door dien schok kwam het voorwerp in het oog van den man terecht, en kwet ste dat zoodanig, dat de stoeierij waar schijnlijk met ,een operatie te Utrecht zal eindigen. De oudstrijder van 1830, G. Visser, woonachtig te Het Loo, bij Apeldoorn, is Woensdag op 81-jarigen leeftijd over leden. De overledene behoorde destijds tot de afdeeling vrijwilligers der Gelderscheschut- terij en was versierd met Jhet Metalen Kruis. Uit Valkenswaard wordt aan de N R Ct. geschreven; «Hoort men nu reeds van elders klagen over gebrek aan werk, van hier kan integendeel gemeld worden, dat er geene armoede geleden wordt. In de zandstreken, zooals hier, is Een ware geschiedenis uit Thüringen, door ASDRÉ HUGO. 18) Geëerde vriendin «Tengevolge van een telegram var, mijn vader ben ik genoodzaakt, ter afdoening van een zeer noodwendige zaak, terstond naar Augsburg te reizen. Voor het oogen- blik is het mij niet mogelijk te bepalen hoe lang mij die zaak daar zal ophouden. Ter voorziening in alle mogelijke gebeur tenissen sluit ik hierbij een kleine som van 2500 thaler in banknoten in, welke ik u vriendelijk verzoek te willen ge bruiken en als de uwe te beschouwen. Zie in deze handelwijze toch niets anders dan een bewijs mijner vriendschap, waar van ik mij uwerzijds uit uwe woorden overtuigd houd. Wees zoo goed den boer Hannes Muller te Ulmhosen voorloopig 200 thaler te willen ter hand stellen, daar hij mij een dienst heeft bewezen, die voor mij van groot gewicht is geweest. «Met de betuiging van mijn oprechte vriendschap, teeken ik mij met hoogach ting, AUliosen, den 186. Arthur Falkening." Nadat Arthur den brief verzegeld en den kellner had geroepen met bevel hem door den huisknecht vroeg te doen wek ken, daar hij met den eersten ochtend trein moest wegreizen, legde hij zich ter ruste, hoewel hij niet spoedig in slaap viel en hij toen zelfs nog door zijne ge dachten zoolang gekweld en verontrust werd, totdat de ochtendstond aanbrak, die hem uit zijne droomerijen wekte. Hij sprong op en kleedde zich aan. Een uur later voerde het stoompaard den jongen man, die vooraf den brief aan Verena en het pakket aan Obermann op de post had bezorgd, in vliegende vaart langs de ijzeren baan. Twee dagen na het vertrek van Arthur bevatten de couranten het volgende be richt omtrent een straatroof in de om streken van Ulmhosen «Zondag avond tusschen 8 a 9 uur reed de bankier Obermann alhier van het landhuis bij Ulmhosen in een lichte cabriolet weg, zonder iets kwaads te vermoeden. Kort voor de plek, waar zich de weg naar Ulmhosen richt, struikelde plotseling het paard en stootte hel voer tuig van onderen tegen iets aan, zoodat de eigenaar er van zich genoodzaakt zag uittestijgen om de oorzaak te onderzoe ken. Ter nauwernood was hij uitgestegen en had hij bij het onderzoek dat door de sterke duisternis de hemel was dien avond inet zware wolken bedekt zeer moeilijk was, de hindernis gevonden nl. een, naar het schijnt, met opzet over den weg gelegen boomstam toen plotseling een man met vollen baard en zwart gemaakt gezicht uit de struiken te voorschijn springt, den heer Obermann van achteren aanpakt en hem een sterk bed welmings-middel zoo voor neus en mond houdt, dat hij bewusteloos neêrzonk. In dien toestand is hij van al de voorwerpen van waarde: horloge, ketting en brieven- tasch beroofd geworden. Toen hij weder tot zich zeiven kwam, bevond hij zich hulpeloos alleen in het bosch, daar zijn rijtuig en paard eveneens waren verdwe nen. «Deze nieuwe misdaad vervult de om streken van Ulmhosen met te meer schrik, daar te Allhosen, zooals wij vroeger me dedeelden, pas kort geleden nachtelijke ongeregeldheden hebben plaats gehad men vermoedt dat de dief behoort tot de smokkelbende." Onder de advertentiën van bedoeld blad bevond zich buitendien nog de volgende, onderteekent door den bankier Obermann «Vijfhonderd Thaler belooning loof ik uit voor dengene die mij voldoende op 't spoor kan brengen van den man die mij verleden Zondag avond op den weg van het landhuis naar Allhosen aange vallen en bestolen heeft, opdat ik dezen gerechtelijk vervolgen kan. Ontvang ik tevens de zich in de brieventasch bevin dende papieren van waarde (wissels) terug die alleen voor mij, den rechtma- tigen eigenaar, waarde bezitten, dan voeg ik bij de bovengenoemde som nog de waarde der teruggekregen voorwerpen. F. Oberman, bankier." Dat op deze advertentie een gerechte lijke oproeping volgde, met opgave van signalement voor zoover de bankier die kon geven, daar hij zoowel door de snel heid van den aanval als door de duister nis geen juiste opgave kon doen, kan de lezer wel denken. Alle pogingen bleven natuurlijk zonder gevolg. Een week later kon men wederom eene advertentie van Obermann in het zelfde blad lezen. Zij luidde OPROEPING «De onbekende, die mij den anonymen brief gezonden heeft met de bijgevoegde gestolen voorwerpen, wordt door dezen opgeroepen, zich ten spoedigste met de brievenportefeuille en den inhoud er van bij mij aantemelden. Ik beloof hem behalve de daarin gevonden en door hem behouden som gelds, bovendien nog de uitgeloofde belooning; en Ik beloof hem op mijn eerewoord, dat ik, zoo hij mijn wensch vervult, van elke strafrechtelijke vervol ging der zaak zal afzien. F. Obermann, bankier." Ook deze oproeping scheen geen ge volg te hebben, want zij werd nog eenige keeren zonder verandering opgenomen. Ongeveer anderhalve maand daarna stond voor den ingang tot den tuin van het landhuis een jong man, in wien wij terstond Arthur Falkening herkennen. Zijne oogen zagen nauwlettend in 't rond en bleven voortdurend aan het landhuis geklonken. Daarbinnen heerschte eene wonderlijke rust. De groene jaloeziën

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1