Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De Londensche correspondent der N. B. Cl. schrijft: In de voornaamste kerk te Brixharn werd eene bijzondere godsdienstoefening gehouden, om den Almachtige te danken voor de roemrijke omwenteling van 1688 en voor de zegeningen, daaruit voor En geland voortgevloeid. Een oogenblik vóór de eerste steen gelegd werd voor het gedenkteeken van Willem III, brak de zon door de wolken. De haven van Brixharn gaf op dat oogen blik een schitterend tafereel te zien. De talrijke schepen waren vroolijk met vlag gen versierd en met toeschouwers be dekt. Ook op elke plek, waar iets van de plechtigheid te zien was, tot zelfs op de daken der huizen, was de menigte opeengepakt. Graaf van Bijlandt zeide, nadat de steenlegging had plaats gehad, dat hij er trotsch op was, Nederland te vertegen woordigen te midden der gioote Biit- sche natie. Aan het door ongeveer 250 gasten bijgewoonde banket in de feestelijk ver sierde Market-hall zat graaf van Bijlaadt tusschen lord Churston, die de tafel pre sideerde en diens echtgenoote. Na den feestdronk op koningin Victoria, dronk lord Churston op Z. M. den Koning der Nederlanden. Graaf van Bijlandt zeide, dat hem de eervolle taak was ten deel gevallen, hier niet alleen den Koning der Nederlanden, maar het geheele Nederlandschc volk te vertegenwoordigen Niets is in staat, de beide natiën, de Britsche en de Neder- landsche, hechter aan elkander te ver binden dan dit herinneringsfeest. Geen volk koestert oprechter wcnschen voor Engeland's heil dan het Nederlandsche, dat in Groot-Brittannie een van de mach tigste beweegkrachten voor het welzijn van Europa ziet. De gezant sprak de hoop uit, dat de fiere geest, welke den stadhouder Willem van Oranje bezielde, lang moge leven in de harten der Neder landsche en Engelsche natiën. (Warme toejuiching). Nog velen andere feestdronken volgden. Het banket werd besloten door een dronk van lord Churston op de pers, welke door uwen correspondent beant woord werd. Lord Churston deelde ook mede, dat hij van graaf van Bylandt een belang rijk geschiedkundig werk over het Huis van Oranje heeft ontvangen, als eerste bijdiage voor eene openbare boekerij, welke te Brixharn zal opgericht worden. Graaf van Bylandt verhoogde de waarde van dit geschenk, door aan het banket verschillende toepasselijke gedeelten er van in het Engelsch te vertalen. Gedurende het banket las de president een telegram voor van lord Somerset, waarin werd medegedeeld, dat de eerste steen gelegd was voor het gedenkteeken te Berry Pomeroy, waar Willem van Oranje de eerste maal het parlement bij eenriep. Het feest werd door prachtig weder begunstigd. Een optocht rnet fakkellicht, bestaande uit verscheiden zegewagens, muziekcorpsen, enz., verlichting, vreugde vuren, vuurwerk en bal besluiten het feest. Te Lunteren alwaar dezer dagen voor de tweede rnaal eene groote boerderij afbrandde, werden Vrijdag de vrouw en de knecht dier plaats, als verdacht van brandstichting, gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Men schrijft uit Winschoten aan de N. B. Ct.: nSedert eenigen tijd vertoefde hier een Duitsch handelsreiziger, zich noemende W., die voorgaf directeur en tevens aan deelhouder te zijn van eene aanzienlijke fabriek te Lubeck. Deze knoopte relatiën aan met zekeren koopman, in het bezit van twee huwbare dochters, waarvan een deri vieemdeling zooveel genegenheid toe droeg, dat hij zich bereid verklaarde om aan zijn wensch gehoor te geven en met hem naar Lubeck te vertrekken, teneinde de burgemeester zag verlegen de karner rond svervalschte en ze u overhan digde, waardoor gij den burger Falkening te Br... zijl geworden." »Gij zult daarvoor ook steeds op mijne dankbaarheid kunnen rekenen, die nu nog vermeerderd is wegens den mij opnieuw bewezen vriendschapsdienst." »Nu, ik voor mij, heb allen grond om te hopen dat een dergelijke slag van het noodlot mij niet opnieuw zal treffen. Mijn finantieele toestand is door de erfenis van mijne schoonzuster dat mijn huis, wat soliditeit betreft, met het uwe zou kunnen wedijveren... De Hemel beware mij overigens voor andere slagen I" »Daar bestaat toch geen grond voor?" voegde Fclkening verheugd er bij, toen hij bemerkte dat het gesprek een andere wending nam. ïHelaas, grond genoeg!" »Iloe dat?" »Mijn dochter is het die mij ongerust maakt." »Is zij ziek?" sDat vermoedt ik." »Zend haar dan naar een badplaats." »Dat wil zij niet." »En waarom niet?" »0mdat haar ziekte niet van gewonen aard is en dus een gewoon dokter er niets aan doen kan." zich te overtuigen van den winstgevende betrekking, die hij daar bekleedde. Onna denkend stemden de ouders van het meis- hierin toe. De jongelieden vertrokken per landauer naar Weenen, om vandaar de reis per spoor voort te zetten. Den volgenden dag kwam een van de directeuren der fabriek te Lubeck hier ain, om informatrën te nemen naar ge noemden persoon en de hulp in te roepen voor zijne inhechtenisneming, uit welk een en ander men besluiten mag, dat de handelsreiziger niet de eenvoudige en be trouwbare man was, voor wien hij zich had uitgegeven. Vier dagen zijn sedert verloopen en noch hier ter plaatse noch te Lubeck is het de politie mogen geluk ken het jonge paar op te sporen. De ouders verkeeren in de grootste onrust over het lot van hun kind." Te Hoogezand was men Dinsdag avond in de gelegenheid een aardige te genstelling te zien. De zes dwergen, die ook hier waren voor eenige weken, ston den naast de elfjarige dochter van den arbeider Gonkema te Kalkwijk, die door haar kolossale zwaarte, 147 oude ponden, een groot verschil opleverde met de kleine menschjes. Zij alleen woog nog 43 oude ponden meer dan de zes dwer gen te zamen. Een verpleegde te Veenhuizen, die sedert Mei j.l. geen woord heeft gespro ken, is nu door den raad van tucht te Veenhuizen No. 2 gestraft met 8 dagen eenzame opsluiting wegens.... onbeschei denheid in woorden jegens zijn zaalop ziener. Een zijner oppassers bracht het zoover, dat hij begon te spreken, en hier over kwaad geworden, brutaliseerde hij zijn zaalopziener. Later bleek, dat hij zelfs de Fransche en Duitsche talen vloei end spreekt. Het Russische offlcieele blad bericht, dat bij het spoorwegongeluk, de keizer zijne voeten en de keizerin haar hand gewond heeft, wat Hunne Majesteiten evenwel niet verhinderde voor de veron gelukten te zorgen. Schermetjew zijn de vingers ten deele afgerukt en zijn borst is ingedrukt. De hofdame Marie Colinetschew ont ving een wond aan den voet, en de mi nister van het koninklijk huis graaf Wo- ronzowDaskow, de minister van oorlog Wannowski, en de adjudanten Dagilo- witsch en Tscherewin werden ernstig gekneusd. De hoofdinspecteur der spoorwegen Sjternvall is zoodanig aan de voeten ge wond, dat hij op een draagbaar in den ziekenwagen gebracht moest worden. Van de beambten werden er 21 ge dood en 37 gewond. Omtrent de oorzaak der ontsporing deelt het offlcieele blad mede, dat de keizer op de plaats zelf aan een officier der gendarmerie persoonlijk een stuk overhandigde van een dwarslegger, die geheel vergaan was. Z. M. verlangde, dat dit lij het onderzoek overgelegd zou worden. De Daily News bevat een bericht uit Odessa, dat de directeur van den Kau- kasischen spoorweg, die ter zake van het spoorwegongeluk bij Borki uit zijne be trekking zou worden ontslagen, een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De Keizer en Keizerin deden Zondag hun intocht in St.-Petersburg. Aan het station werden zij ontvangen door de ministers en verschillende autoriteiten en gelukgewenscht met hun behouden aan komst. Van het station tot aan het paleis waren de troepen in twee rijen opgesteld. Uit Zanzibar meldt men aan de Times: Het bombardement van Whindia heeft zes uur geduurd. De verwoesting is ver schrikkelijk. Bijna alle havenwerken zijn platgeschoten, Na een hardnekkige jacht en een vrij hevig gevecht heeft de Algerine, onder bevel van den luitenant Fritz Herbert, »Ja, ja," antwoordde hijzij is krank van harte." oMaar Klauman?" iHet is zooals ik u zeg. Gij kunt na tuurlijk zulk een lijden niet begrijpen, daar gij de man van verstand bij uitne mendheid zijt." «Dat is mogelijk." zeide Falkening; maar ik had dat waarlijk in uw dochter ook niet gezocht zij was vroeger zoo'n vroolijke spring-in-'t veld." »Tot voor vier jaren I" antwoordde de burgemeester zuchtende. »Van dezen tijd dagteekent haar zwaarmoedigheid die ik in de beide eerste jaren wel dikwijls be merkte, maar zonder er verder acht op te slaan, daar meisjesgrillen als de zon neschijn in April veranderen, en ik bo vendien wist dal de bankier Oberman te Allhosen ïAllhosen? Allhosen? Dat ik u in de rede val waar ligt dat toch weer? De naam komt mij zoo bekend voor!" viel Falkening den burgemeester in de rede. tin Thüringen!" tO ja, mijn zoon Arthur heeft daar dat spoorwegongeval gehad! maar ga verder!" tZooals ik zeide, ik wist, dat Oberman het meisje zoowat het hof gemaakt heeft en dat door de afgebroken vryerij haar een Arabisch slavenschip met 200 slaven aan boord, buit gemaakt en opgebracht. In het Olympia-theatre te Madrid werd Zondag een Carlistenbiieenkomst gehou den. Het ging er stormachtig toe. Heftige en scherpe ver wijtingen werden over en weer gedaan en ten laatste werd men handgemeen; de vergadering eindigde met een stokgevecht. Een pastoor, die ,,Dood aan Don Car los!" riep, was oorzaak, dat de twist nog wat heviger werd; de politie kwam tus- schenbeide en arresteerde verscheidene vechtersbazen. Donderdag 8 November des avonds te 6 uien zal bij de Vrije Gei. Gem. de dienst worden geleid door Ds. ,Wes- sels, van Gouda en Zondag 11 Novem ber, op de gewone uren, door den heer Plug van Rotterdam. De commissaris des Konings in de provincie Utrecht bezoekt Vrijdag 9 No vember a. s. deze gemeente, en geeft 's morgens ten elf ure audiëntie ten raad- huize. Door den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht is de officier van gezondheid der 2e klasse, dr. A. M. van der Willigen, van het le regiment veld-artillerie alhier, overge plaatst naar het 4e regiment infanterie te Delft; in zijne plaats komt de officier van gezondheid 2e klasse dr. D. M. Pronk, thans ingedeeld bij het militair hospitaal alhier. In de laatst verloopen veertien dagen is alhier (eene bevolking tellende van ruim 15000) geen enkel sterfgeval voorgekomen. Dinsdagavond hield de heer Wil lem van Zuylen, tooneelspeler te Rotter dam, in de Sociëteit «Amicitia" te Amers foort eenige voordrachten. Het herhaald applaudissement bewees, dat het den heer van Zuylen was gelukt, het talrijk opgekomen publiek een genot vollen avond te bezorgen. Met een aller liefst stukje nde Klapbrug" loonde de gevierde acteur de belangstelling van het publiek. Op den trein van den Oosterspoor weg, die jl. Zaterdagavond te 8 u. 35 min. van Amsterdam was vertrokken, is nabij Weesp in een waggon 3e kl, de noodrem in werking gebracht, zoodat de trein spoedig stilstond. De rem was ge bruikt, omdat zich in dien waggon een boschonken persoon bevond, die het den mede-passagiers zeer lastig maakte en die daarom te Hilversum uit den trein werd verwijderd. Jan. Het zou toch wenschelijk zijn, dat er een normale werkdag werd vast gesteld bijv. van 10 uur. Piet, Ja dat lijkt wel heel mooi maar de werkman, die nu van zijn dagloon kan leven, zou, als hij 20 pet. minder werkt, ook 20 pet. minder verdienen, en dan zou hij niet op denzelfden voet kunnen blijven leven. J. Neen, hij moest hetzelfde dagloon houden. P. En wie zou er dan die 20 pet. bij moeten betalen J. Wel de werkgevers natuurlijk. De prijs der goederen zou dan natuurlijk verhoogd moeten worden. P. Dat zou gaan, als hetzelfde besluit in alle landen werd genomen, anders begrijp je toch, dat de Nederlandsche nijverheid in minder dan geen tijd door hart voor de eerste maal een teleurstelling heeft ondervonden. Ik dacht over al die middelen na om de gevolgen er van te voorkomen, zonder dat het mij gelukte iets te vinden. Daar kwam zij eens op den dag bij mij om te verzoeken den zomer bij een schoolvriendinnetje in Thüringen door te brengen. Met vreugde willigde ik haar verzoek in, in de hoop dat door dit tochtje naar het heerlijke Thüringen de sporen van zielelijden bij haar zouden verdwijnen. Zij kwam terug zonder dat haar toestand was ver beterdintegendeel moest ik tot mijn diepe droefenis bemerken, dat zij nu ook lichamelijk krank was. Ik praatta injj wel in, dat deze lichamelijke ongesteld heid misschien in verband stond tot de ontwikkelingsjaren, maar mijn huisarts zette een bedenkelijk gezicht toen ik hem over den toestand mjjner dochter onder hield en hij meende dat voor dergelijke ziekte alleen een hartedokter raad kon geven. Toen kwam Arthur met zijn lichte oogen en vriendelijk gelaat en wakker de mogelijk tegen zijne bedoeling de vlam in het hart van mijne dochter zoo aan, dat haar zwaarmoedigheid op hield en ik weder begon adem te halen, toen ik zag, dat de geknakte roos weder frisch werd en zjj voor het oog althans was genezen. Welke oorzaak nu uw Ar de buitenlandsche werd doodgemaakt. Dan was de eierleggende hen de hal- omgedraaid. J. Dat zou nog gekker wezen. P. En wat zouden de boeren vroolijk kijken, als er in den hooitijd maai 10 uur per dag mocht worden gewerkt. De najaars-vergadering der Provin ciale Staten van Utrecht werd gisteren voormiddag om elf uur, in naam des Konings, geopend door den Commissaris des Konings, den heer A. baron Schim- melpenninck van der Oye van Nijenbeek. De commissaris, die voor het eerst de vergadering der Staten als voorzitter leidde, hield daarbij de volgende toe spraak Mijne Tleeren »De hoofdgedachte, die in eene Neder landsche vergadering als deze, op dit oogenblik alle leden vervult, betreft onzen geliefden Koning. Ik meen dan ook ge heel in uw geest te handelen, door het eerste woord, dat ik de eer heb van dezen zetel te mogen spreken, te wijden aan den Koning. »Moge het God behagen het voor ons allen zoo dierbaar leven van onzen Vorst nog geruimen tijd te sparen. »Door Zijne Majesteit benoemd tot Iloogstdeszelfs Commissaris in deze pro vincie, wordt mij de eervolle taak opge dragen uwe vergadering te leiden. Groot is het voorrecht, dat mij ten deel viel, al werd het helaas getemperd door de reden, die mijn hooggeschatten ambts voorganger noopte zijn ontslag aan den Koning eerbiedig te vragen. »Uit zijn laatste woord aan de provin cie hebben wij het allen weder duidelijk ontwaard, hoe gaarne hij in uw midden werkzaam ware gebleven. sik geloof op dit oogenblik de tolk te zijn van het gevoelen dezer vergadering, wanneer ik de hoop uit, dat het den heer 's Jacob wel moge gaan op zijn verdere levensweg. «Doe ik thans mijnerzijds een ernstig beroep op uwe welwillendheid, op uwen steun en medewerking,uwerzijds hebt gij recht van mij te eischen, dat ik al mijne krachten zal inspannen voor het welzijn van de provincie Utrecht. Daarna met u te arbeiden zal mij een gelukkige levenstaak zijn. Geen woorden, maar daden zullen moeten toonen, dat ik mij uw vertrouwen waardig maak, »Gods onmisbare zegen rustte op onze werkzaamheden." Bariievcld. Den 4en Oct. jl. werden alhier ingeschreven J. N., oud 27 jaar en E. v. d. B., wed. van H. G., oud 47 jaar. Toen de dag van het huwelijk daar was en de familieleden genoegelijk bij elkander zaten, kwam de bruidegom be richten dat hij van de liefde niks meer wou weten, en bij gevolg van het huwelijk afzag. Scherpczizeel. Tijdens de predikants vacature zal eiken Donderdag catechisatie gehouden worden door den heer Limpers, catechiseermeester te Amersfoort. Tot het bijwonen der lessen van het herhalingsonderwijs hebben zich acht leerlingen aangemeld. De cursus is 1 November begonnen. Zondag hield onze geliefde herder, de heer A. J. Ruijs, zijne afscheidsrede naar aanleiding van 1 Pet, V 10, 11. Het was een woord van ernst en liefde, door de talrijke schare rnet slichting ge hoord. De gemeente onder wie hij bijna 9 jaren met trouw en ijver gearbeid heeft, ziet hem met droefheid heen gaan. Hij handelde steeds naar het woord van den Apostel Een dienstknecht des Heeren moet niet twisten, maar vriendelijk jegens alle menschen zijn. Het schoone locaal, dat voor catechisatiën en vergaderingen der jongelings- en meisjesvereeniging ge- tliur eensklaps bewoog mijn huis en daar mede dus ook de tegenwoordigheid van Christine te mijden, is mij tot dusver on verklaarbaar geweest. Zoo het slechts een gril van 't oogenblik van hem geweest was, het meisje met zijn vloed van lieve woordjes en zijn stellig niet te loochenen, innemenden aard in vervoering te bren gen, dan zou bij toch niet zoo plotseling hebben gehandeld, maar zich van liever lede hebben teruggetrokken. Er moeteen bijzondere oorzaak zijn geweest die aan leiding gaf tot het afbreken der vriend schappelijke betrekking, want zoo dikwijls ik mijn dochter er naar vraag, geeft ze mij nooit een voldoend antwoord. Ge loof mij, mijn vriend, mijn hart krimpt dikwijls ineen, als ik de lijdende aanzie, die zoo stil, zoo gelaten haar huiselijk werk verricht, zonder dat een woord van smart of moedeloosheid over hare lippen komt." De burgemeester zag met gebogen hoofd voor zich heen. ïDat zal en moet anders worden Klau mann, ik beloof het u; tenminste wil ik achter de waarheid komen en van Arthur vernemen, waarom hij zulk een besluit heeft genomen." Wij willen het hopen I" antwoordde Klaumann zuchtende: Voor vandaag moet ik u groeten I Ik moet nog eene bruikt wordt, is, door hem krachtig ge steund, door nu H. Roijaards -win Scher- penzeel en eenige anderen in deze ge meente tot stand gebracht en door vrien den van buiten de gemeente van een seraphineorgel en spreekgestoelte voor zien. Aan dat locaal blijft de naam van ds. Ruijs verbonden. Zijne echtgenoote was de ziel der meisjesvereeniging, die door haar gesticht is. De gemeente zong van ganscher harte Ps. CXXI4. (Utr. Ct.) ILeusdcu. Maandagmiddag randde een landlooper in de buurt De Treek een meisje aan, dat eten naar haren vader gebracht had. Hij wierp haar ter aarde en uitte allerlei bedreigingen tegen haar. In haren angst beet zij den aanvaller in de handen en wist van het oogenblik, waarin deze zijne wonde beschouwde, gebruik te maken om te ontsnappen. De zaak is in handen der justitie. Df.zer dagen klom te Parijs een jon getje van vier jaar op eene vensterbank der tweede verdieping en stortte naar beneden. Gelukkig zag een voorbijkomend politie-agent dit, die tijdig kon toeschie ten om het kind in zijne armen op te vangen. Dat een mensch verdwaald raakt is niets nieuws dat zulks een haas over komt is minder gewoon. Toch gebeurde het te Eibergen. Daar kwam een haas het dorp indraven en sprong door een groote glasruit in een kamer van de dorpspastorie, Daar kroop het dier van angst onder een canapé, waar het met gemak werd gevangen. Men heeft het beest zijne vrijheid teruggegeven. Als een staaltje van overleg bij eene kat wordt het volgende aan het Album der Natuur geschreven Mijne twee huisdieren, de hond en de kat, leefden immer in eene zeer goede verstandhouding; jarenlange samenwo ning had hen tot vrienden gemaakt. De eerste had lot zijn verblijf eene mand in onze woonkamer. Die mand was altijd gebleken ook een lievelings plekje te wezen van poes. Dikwijls als de hond daar in lag beproefde zij bij hem er een bescheiden plaatsje van in te nemen, dat zoo nu en dan wel eens na veel moeite en ontzaglijk veel geduld gelukte. Als de mand evenwel leeg was, maakte zij er vooral 's avonds, wanneer zij bij ons in de huiskamer was, en de hond zich om de eene of andere reden ver wijderde, voor haar alleen gebruik van. Nu deed zich van tijd tot tijd achter het behangsel het gekrab van muizen hooren, en poes scheen te hebben opge merkt, dat de hond, prikkelbaar voor dat geluid, alsdan met woeste vaart uit de mand sprong en bij het behangsel opvloog om, na het doellooze van zijne beweging te hebben ingezien, weer naar de mand terug le keeren. Dat zij dat ineer dan eens had opge merkt bleek uit het volgende. Mijne echtgenoote en ik zagen op een avond, terwijl wij soupeerden, de kat tegen het behangsel krabben, alsof zij het geluid van muizen nabootste. De hond, dat hoorende, sprong met zijne gewone vaart uit zijn mand, en heel bedaard nam de poes nu bezit van het onbeheerd verblijf. Een dwaze geschiedenis meldt men uit Pantin (Frankrijk) waar de dochter van een rijk koopman zou gaan trouwen met zekeren heer B. De feesten, die het huwelijk vooraf gingen, werden gevierd ten huize der ouders van de bruid. Den geheelen dag had men prachtige bouqetten voor haar ontvangen. Juist toen men aan tafel zou gaan, kwam de bediende zeggen, dat er een kruier was, die de opdracht had aan de bi uid een geschenk te overhandigen, bestuursvergadering bijwonen," De burgemeester vertrok. Kort daarna trad Valerian de kamer weder binnen en begaf ziah naar zijn post, zonder zich verder om zijn principaal te bekommeren. nHrn, hm!" bromde deze in zich zelf. »Of het was orn vrees aan te jagan of Klaumann heeft gelijk gehad Valerian!" De boekhouder keek van zijn werk op. ïWat denkt ge wel, dat Klauman mij had mede te deelen?" »Kan ik dat weten I" »Op het stadhuis heeft men navraag naar ons gedaan!" Valerian verbleekte, »Uit welke stad?" «Uit Londen I" ïDat is bedenkelijk, als het waar is 1" »Hoe zoo?" nik zou niet gaarne op mijn ouden dag nog worden opgeknoopt I" jDenkt ge dan dat ik het verlang?" »Er moet toch echter wat gedaan worden, om om nu ja, gij weet wel wat ik zeggen wil!" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2