NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDK0FFER. No. 91. Woensdag 14 November 1888. Zeventiende Jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. 4MGRSF00RTSCIE COURANT. VOOR Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Z. M. de Koning heeft in den laatsten tijd herhaalde malen blijk gegeven van de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. Niet alleen dat Zijne Majesteit de Ko ning groote belangstelling in naar aan leiding van het jongste jaarverslag zich omtreDt verschillende zaken nauwkeuiig deed inlichten, maar ook door daden toonde hij krachtig tot de bloei te wil len medewerken. Niet alleen toch dat Zijne Majesteit jaarlijks f500 aan de maatschappij ten geschenke geeft, maar bovendien is ter bevordering van de bloei der Boschbouwschool, die te Fre deriksoord kortelings is verrezen f 1000 toegezegd. Bovendien werd op last van Zijne Ma jesteit eene collectie vruchtboomen ge zonden, welke geplaatst zijn op bet ter rein der Gerard Adriaan van Swieten Tuinbouwschool. De toezending van eene volledige verzameling groentezaden is door Zijne Majesteit in uitzicht gesteld, terwijl kortelings nog eene dorschmachine en een wanmolen voortuinbouwgebruik, afkomstig uit de fabriek van G. Stout te Tiel, door Zijne Majesteit ten geschenke zijn aangeboden en andere werktuigen in bruikleen zijn afgestaan. Utr. Ct. Candidaat voor de anti-revolutionai ren en katholieken bij de a. s. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in het kiesdistrict Schiedam, is de heer mr. A. Ph. R. O. baron van der Borch van Ver- wolde. De candidaat der liberalen is de heer jhr. mr. W. Six. Uit Haarlem wordt gemeld: Zooals vroeger werd medegedeeld, wordt alhier eene verandering verwacht in de samenstelling van het college van de Kamer van Koophandel enz. Hoewel in de vergadering daaromtrent gehouden, de heeren Th. Figee, R. H. J. Gallardat Huet, E. J. Westerveld en H. F. Pelten- burg, met algemeene stemmen zijn her kozen, verwacht men toch, dat de stem ming op Dinsdag a. s. voor geen hunner gunstig zal uitvallen. De retourkaarten der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zullen in binnenverkeer afgegeven op Za terdag 22 en Zondag 23 December e.k., geldig zijn tot en met Donderdag 27 De cember d. a. v. Naar men verneemt heeft wegens het ontoereikende van de Rijkssubsidie voor het Academisch Ziekenhuis te Lei den een der medische professoren zich genoodzaakt gezien eenige patiënten, bij wie eene operatie niet kon worden uit gesteld, voor zijne rekening in een par ticulier ziekenhuis te doen opnemen, ter wijl verschillende andere patiënten weg gezonden moesten worden. De Amsterd. Ct. meldt: De Vereeniging van Gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Ne- derlandsche leger verheugt zich reeds in een groot aantal weldoeners, waardoor zij in staat was het afgeloopen boekjaar ongeveer f 15,000 aan 400 hulpbehoe vende oud-militairen, hunne weduwen en weezen te kunnen uitkeeren. Zij is dan ook dankbaar voor den steun, dien zij reeds zoowel van de in gezetenen hier ter stede als van de zijde van het leger mocht ondervinden. Op het voetspoor van het vorig jaar, wenscht de Vereeniging ook nu weder, in November en Februari a.s., aan hulp behoevende oud-militairen, hunne wedu wen en weezen, ieder f1256 uit te kee- ren, doch het aantal arme krijgers is zóó groot, dat zij hiertoe niet in staat is, zonder den steun van hen, die de Ver eeniging in haar streven willen helpen. Bij de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij zal eerstdaags een proef worden genomen met een locomotief van geheel nieuwe constructie. Wanneer die machine aan alle vereischten voldoet, zullen alle tot nu toe gebruikte locomotieven door nieuwe worden vervangen. Uit Enschedé wordt aan de N. R. Ct. gemeld «Hedenochtend hebben de vroegere wevers der firma Jannink Zonen de loonen die zij nog te goed hadden, bij den burgemeester afgehaald. Een twin tigtal weefgetouwen zijn door nieuwe wevers bezet. Op eene gereedgemaakte lijst, hou dende het verzoek aan de door den com missaris des konings in het leven geroe pen commissie, om alsnog hunne plaat sing in de fabriek terug te erlangen, hebben slechts twee voormalige arbeiders geteekend. De firma G. Jannink Zonen ontvangt zoowel van hier als elders betuigingen van sympathie met haar optreden tegen over de door verkeerde inmenging ge stelde onbillijke eischen." De telegrafisten, die van hier naar de Zuid-Afrikaansche Republiek zijn ver trokken, gaat het daar lang niet slecht. Twee van hen, die hunne gezinnen tij delijk hier hadden gelaten, hebben reeds in ettelijke maanden zooveel verdiend, dat niet alleen zij zeiven en hunne ge zinnen er van konden leven, maar deze laatsten nu ook kunnen overkomen. Dezer dagen zullen weder eenige telegrafisten en andere personen naar de Z.-A. Repu bliek vertrekken. (Stand.) De heer P. J. Smulders, hoofd der openbare school te Wouwsche Plantage, is door de arrondissements-rechtbank te Breda veroordeeld tot f50 boete, sub. eene maand gevangenisstraf, wegens het bekende laten zingen en verspreiden van liedjes, beleedigend voor ambtenaren. In het Vondelpark te Amsterdam waagden zich eergisteren drie schaatsen rijders op de vijvers; alle drie zakten door het ijs. Zij werden spoedig met dreggen opgehaald, doch één was reeds bewusteloos. Te Arnhem is gister op den vijver van den Plantentuin en te Rozendaal op den vijver naast de Rozend. laan reeds druk schaatsen gereden. Te Rheden brandde Zondagmiddag omstreeks drie uur eene kleine boeren woning dicht bij de kerk, dus midden in het dorp, geheel af. De brand ontstond in het achterhuis, terwijl slechts twee kleine kindeien thuis waren, die met moeite werden gered. De bewoner J. Semmelink en zijne vrouw waren juist atwezig. Eenige levende have en de inboedel werden een prooi der vlammen. Zaterdag jl. werd te Hilversum eene koe ontvreemd van den landbouwer K. De dieven waren met de koe naar Soest vertrokken en hebben getracht het dier aldaar voor twintig gulden te verkoopen aan een landbouwer. Deze kreeg kwaad vermoeden, liet de koe op stal zetten en de politie waarschuwen. Inmiddels kozen de dieven het hazenpad, maar het mocht de politie gelukken hen in handen te krijgen. Aagje Bakker, weduwe van J. de Vries, wonende nabij Burgerbrug te Zijpe, tegen wie door den rechter-commissaris bevel tot voorloopige aanhouding ter zake van brandstichting was verleend, is naar 's Rijks krankzinnigengesticht te Medem- blik overgebracht. Niet minder dan 20 paartjes stapten Woensdag te Utrecht het huwelijksbootjs in, om te zamen door de woelende huwelijkszee te laveeren. Na afloop der plechtigheid op het Stadhuis, deed zich het vermakelijke geval voor, dat een echtpaar het verkeerde rijtuig instapte, wat zeer de lachlust der vele toeschou wers opwekte. De een meende er «een voorteeken" in te zien, een ander zei, «dat ze nou al in de'n olie zijn", en na veel draaien en wenden mochten de overtreders «de koes" verlaten om hunne plaats voor een ander gelukkig gemaakt paar in te ruimen. »'t Is wel niet erg prettig voor den bruigom", merkte een leeperd aan, «maar in elk geval toch nog beter in het ver keerde rijtuig gestapt, dan de verkeerde vrouw getrouwd, zooals mij gebeurd is." (Rott. Nbl De directie der Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft schreef in Mei jl. eene prijsvraag uit, betreffende de be vordering van Zondagsrust en de beper king van overmatigen arbeidsduur. Aan de beantwoording daarvan konden alleen deelnemen leden en eere-leden van het personeel, terwijl voor het beste en af doende antwoord werd uitgeloofd eene zilveren eere-medaille en f 100. De Fabrieksbode meldt thans dat geen der ingekomen antwoorden kan geacht worden eene oplossing te zijn van het gestelde vraagstuk. Een der antwoorden echter getuigde van zoo ernstige studie van het onderwerp, de voorgestelde re geling ofschoon vele practische be zwaren opleverende en door het perso neel niet wenschelijk geacht is in menig opzicht zoo weldoordacht, dat de directie besloot aan den inzender als blijk van waardeering van zijnen arbeid toe te kennen eene zilveren eere-medaille. Bij opening van het naambriefje is de inzender gebleken te zijn de heer O. Ka- rnerlingh Onnes, secretaris der directie. Ook te Arnhem zullen maatregelen wor den genomen voor de viering van het onathankelijkheidsfeest op 30 November a.s. Het bestuur der Sociëteit «De Her- eeniging" nam hiertoe het initiatief, door belangstellenden op te roepen tot eene bijeenkomst op a. s, Dinsdag Te Roermond zal ter gelegenheid van het gedenkfeest van Neerlands ver lossing op den 17. een groot concert ge geven worden door de kon. harmonie. Te Alkmaar heeft zich eene com missie gevormd om den 17. November a.s. feestelijk te herdenken. Reeds wer den van de ingezetenen giften verzameld, terwijl de gemeenteraad besloot, f500 toe te staan voor eene aan de school kinderen te bereiden feestviering en f300 voor illuminatie. Het plan is behalve schoolfeesten, een optocht te houden, waartoe reeds vele vereenigingen en ook bijzondere perso nen hunne medewerking beloofden. Eenige straten zullen in feestdos wor den gestoken. De burgemeester van Zutphen heeft eenige ingezetenen uitgenoodigd om met hem te overwegen op welke wijze aan de herdenking van het herstel van Neer lands onafhankelijkheid in Nov. 1813 op passende wijze een feestelijk karakter zou kur.nen worden gegeven. Naar de Zutf. Ct. verneemt, zou daarbij het denkbeeld op den voorgrond staan om een extra- uitdeeling van spijzen en brandstoffen te houden. Dinsdag was het juist tachtig jaar geleden, dat, ten huize van Jacobus van Wijk Roelzn., te Amsterdam op de Glas- rnarkt bij de Stoofsteeg, de eerste ge legenheid geopend werd om in ons vader land aan blinden onderwijs te geven. Het besluit tot oprichting van een Insti tuut voor blinden, ging uit van de vier Amsterdarnsche loges van vrijmetselaren, la Charité, la Bien aimée, Concordi3 Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ANDRÉ HUGO. 22) Falkening keek op zijn horloge. «Twaalf uur, Valerian I Zij ein digen daar binnen precies op hun tijd, beter dan dat zij komen I Maar wij zullen ook gaan." Hij sloot den koffer toe, door de letters van het slot weder op het woord Palermo te stellen, en zeide, nadat hij voor zijn kantoorjas een sierlijker aangetrokken had, tegen den boekhouder, die eveneens van kleeren had verwisseld«Laat toch alle vrees varen, Valerian. wij zijn zeker van onze zaak!" «En het bericht van heden dan?" vroeg deze ter zijde. «Onzin denk daar niet aan! Ik weet waar men heen wil maar het deert mij weinig!" Beiden verlieten daarop het kantoor Om te gaan dineeren. VIII. Een uitweg. Twee dagen na de ontvangst van de berichten uit Londen, die wij in het vorig hoofdstuk vermeldden, voerde de sneltrein Arthur Falkening naar zijn ge boortestad terug. De gebeurtenissen van den laatsten tijd en vooral het raadselachtig verdwijnen van Verena hadden zijn gemoed zoo ge schokt, dat hij de schoone wereld voor een donker gevangenhok aanzag, en het leven daar als een foltering beschouwde. Toen hij nu aan het station te Br uit steeg en hij de in duisternis gehulde stad voor zich zag liggen, beving hem eene rilling, bij de gedachte dat voor hem nu weder de eentonigheid van het handels leven, de dorre becijferingen met altijd dezelfde herhalingen een aanvang zouden nemen, en dat hij als van ouds aan den ledigen lessenaar op het kantoor zijns vaders zou moeten gaan zitten. Had hij reeds voor zijn laatsten reis innig ver langd zoo vrij te zijn als een vogel in de lucht, ten einde zich naar hartelust te kunnen bezig houden met kunsten en wetenschappen, thans was het hem eene behoefte geworden buiten dien engen kring van zaken te staan, om bjj stilte on rust genezing te zoeken voor zijn ge wond hart. Deze tegenzin om het huis zijns vaders binnen te treden, was dan ook de oor zaak waarom hij niet terstond daarheen snelde, maar een omweg maakte en in een huis in de Wallstraat binnentrad. Hier woonde een oprechte vriendin van hem, Clara Hutli, tooneelspeelster bij den stadsschouburg. Dit begaafde meisje had zoowel door hare talenten als door haar diep gevoel zulk een indruk op den jongen man gemaakt toen hij door haar ver loofde, een student in de medicijnen, met haar in kennis kwam, dat het hem een behoefte was geworden, zich eenige ma len 's weeks met haar te onderhouden. Het was dus niet te verwonderen dat hij juist hedeD, nadat hij gedurende zoo ge- ruimen tijd den omgang met de bemin nenswaardige vriendin gemist had, het eerst die plek opzocht, waar een wezen woonde dat hem begreep, van wie hij hopen mocht dat zij zijn smart zou leni gen. En dit geschiedde ook. Het gelukte haar hem Ie troosten en gerust te stellen nadat hij haar al de gebeurtenissen had medegedeeld; en, als met een nieuw leven bezield, verliet hij na een onderhoud van eenige uren, het huis in de Wallstraat en snelde naar de woning van zijn vader heen. Daar aangekomen, deelde hij zijn va der al datgene mede wat hij voor zijne zaak had verricht. Niet weinig verwon derde het hem, zijn vader, die anders zoo karig in woorden was, heden zoo buiten gewoon spraakzaam te vinden doch spoe dig ontdekte hij de oorzaak van dit ver schijnsel, toen de oude man behendig het gesprek van de zaken wist afteleiden om het te brengen op de huwelijksplannen. «Ge vordert te veel van mij I" zeide Arthur, toen zijn vader hem medegedeeld had, dat hij hem Christine Klaumann, de dochter des burgemeesters, tot vrouw bestemd had. «Christine is een goed, braaf meisje," antwoordde de oude man, «zedig opge voed en vroom; zij heeft niet alleen het vrij groote vermogen van hare eerste moeder te verwachten, maarzij ontvangt, behalve het gereed liggende uitzet, een aanzienlijken bruidschat van haar vader, zoodat ik niet begrijpen kan hoe gij nog een oogenblik aarzelen kunt." «Moge u al gelijk hebben, vader, waar ge wijst op de finantiële voordeelen van dit huwelijk, dan moet ge toch bedenken dat bij zulk een plan het hart ook een woordje mede mag spiekenwant nei ging en liefde kunnen niemand worden opgedrongen, zij moeten geboren worden uit wederzijdsche sympathie en hoogschat ting. Al kan ik dus niet ontkennen dat Christine de erfgename is van een aan zienlijk vermogen, dat een huwelijk met haar, uit een geldelijk oogpunt beschouwd, eene voordeelige zaak mag genoemd wor den, zoo kan ik niet die eigenschappen bij haar opmerken, die ge haar in de eerste plaats toeschrijft." «Ik ben benieuwd te hooren wat mijn wijze en geleerde lieer zoon daartegen heeft intebrë'tigen." «Wat de goedhartigheid van liet meisje betreft, zoo twijfelt daaraan niet alleen hare naaste omgeving, maar ook een ieder die slechts een oogenblik hare gelaats trekken nauwkeurig heeft opgenomen." «Paperlapap! Onzin. De Schepper heeft de eigenschappen van den menscli niet op diens gelaat geschreven, maar iri diens hart geprent!" «Over dit punt kan ik zeker niet met u strijden, daar gij niets van mensclien- kennis wilt weten, en daarvan een vijand zijt. Zoo ge b.v. slechts met de grond stellingen van de gelaatkunde bekend waart, zou u het gelaat van Christine als een opengeslagen boek toeschijnen; en zoudt ge, om die veigelijkmg van liet meisje bij een boek doortezetten, het, na de eerste bladzijde te hebben gelezen, wegleggen en moeten erkennen dat de rjjkelijk met goud versierde band u ge fopt had."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1