Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. vincet animós en la Paix, Hie zich echter met de eigenlijke stichting tevreden stel den, alleen bepalende, dat in het bestuur, dat uit zes leden bestaan zoude, drie harer medeleden voortdurend zoudeu ver tegenwoordigd rijn. In 1810 werd de inrichting verplaatst naar een huis in de Hoestraat No. 2 en in 1812 naar de Prinsengracht bij het Molenpad, waar het gevestigd bleef tot 1823, toen het huis aangekocht en betrokken werd op de Heerengracht bij de Wolvenstraat, van ouds genaamd «de bonte mantel," van waar het instituut in 1885 werd verplaatst naar het daarvoor gestichte gebouw in de Van Baerlestraat aan het Vondelpark. Gedurende de 80 jaar van zijn be staan, werden 307 jongens en 212 meisjes, te zamen 519 blinde kinderen, in het Instutuut verpleegd, onverschillig van welke godsdienstbelijdenis. In 1843 werd het Gesticht voor volwassen blin den opgericht, waar sedert dien tijd 114 mannen en 83 vrouwen of 197 blinde personen verpleegd werden. De tegen woordige inrichting op de Stadhouders kade werd in 1870 in gebruik genomen. Gisteiavond, omstieeks 6 uur, kwam de heer S., ambt. bij de in- en uitgaande rechten en accijnsen te Dor drecht, de apotheek van den heer K. G. W. de Bosson inloopen, waar hij een ge neesmiddel vroeg omdat hij zich plotse ling onwel gevoelde. Terstond bood men hem een stoel aan, maar nauwelijks ge zeten, viel hij op den grond. Zonder hulp van anderen stond de heer S. op en ging hij weer zitten, terwijl hij zich zelfs eenigszins verlicht gevoelde, maar zeer enkele minuten later blies hij den laatsten adem uit. Als eerie wondere speling der na tuur verhaalt een geacht ingezetene van Helmond het volgende: Ruim twee jaren, zegt hij, ben ik in het bezit eerier gitzwarte kip en ook het vorige jaar kwam zij na den ruitijd weer met nieuwe zwarte veeren voor den dag dit jaar echter heeft zij met het ruien haar zwarte veeren geheel verloren en is hiervoor een zachte sneeuwwitte dons in de plaats gekomen. Uit Peize wordt van 10 Nov. aan de N. R. Ct. gemeldt. Heden had hier, ten overstaan van den kantonrechter te Assen, de ontzegeling plaats van den boedel van zekeren, vóór eenigen tijd hier overleden, J. Zanting, een man, die een waar kluizenaarsleven leidde. Hij ontving niemand, en verlangde niemands hulp. ofschoon hij die in den laatsten tijd zeer noodig had. Bij de verzegeling vond men niets wat voor sluiting vatbaar was, behalve een paar oude kasten, terwijl het vertrek, waarin zich deze voorwerpen bevonden, zooveel vuil en zooveel oude prullen bevatte, dar er bijna geen doorkomen aan was. Bij de ontzegeling bleek, dat in deze oude kasten aan contanten ruim f2000, aan geldwaardig papier ruim f500, en voorts eene inschrijving op het grootboek van f1300 a 2'/a pet. N. W. Schuld aanwezig was, alsmede eene obligatie van 1 200 a 4 pet. van iemand, die zich thans in Amerika bevindt, maar beloofd heeft kapitaal en verschenen interest in Mei 1889 te zullen terugbetalen. Naar men verneemt, heeft het bur gerlijk armbestuur te Maastricht besloten om, indien Provinciale Staten van Lim burg weigeren de toelage van f 000 ten behoeve van het pai c-vacciuogène te blijven verleenen, die inrichting op le heffen. Zondag had op Trafulgai-Square een socialistische demonstratie plaats, waaraan door meer dan 3000 personen werd deelgenomen. Als redenaars traden op de heeren Cunningham, Graham, lJar- »Heel mooi gezegd, mijnheer mijn zoon I" «Het is mij om het even of ge over hetgeen ik daar zeide glimlacht, want hierdoor wettigt ge alleen het vermoeflen, vergeef het mij, van uw ongeloof! Christine is niet alleen een meisje van een koel, berekend verstand, neen, zij is daarenboven heerschzuchtig en uiterst gierig. En wat haar door u hooggeprezen vroomheid betreft, deze is alleen uitwen dig; want ofschoon zij onder de ijverigste bezoeksters der kerk geteld wordt, moet zij heel wat anders dan christelijke liefde voor hare medemenschen aan den dag leggen. Zoo breidt zij in gezelschappen ellenlange kousen voor de zendelingsge nootschappen, voor de naakte heideosche kinderen der SoeloekalTers, Bolokoeten, Hottentotten en hoe die volken al meer heeten mogen, om, ik kan mijn ge zegde staven zoodra zij een dozijn of wat gereed heeft, ze interuilen voor goed, stevig Bielefelder linnen. Dat zijn allen «Booze tongen kwaadaardige laste raars vertellen dit van het meisje, om dat zij aan de eer van het meisje geen vlek hoegenaamd weten te vinden: om dat zij zich uit de woelige vermaken van het dagelijks leven verwijderd en hare betrekking tot de lichtvaardige heertjes uit onze houte-voleé afgebroken heeft." sons en William Morris. De rede van den eerste was uitermate heftig. Het was eene opwekking tot der. klassen- oorlog, tot opstand van het proletariaat tegen de maatschappij, die volgens hem aansprakelijk is voor alle leu gens en alle misdaden. De Rajipel bevatte dezer dagen een tegen Duilscliland ophitsend artikel over het vreemdenlegioen. De Nordd. Allge- meine Zeitung, het orgaan van Prins Bismarck neemt dit artikel over en wijst er op, dat de Rappel het orgaan is van den minister Lockroy. Het Duitsche blad maakt daaruit de gevolgtrekking dat de tegenwoordige Fransche regeering het aanzetten tot den oorlog billijkt. De Nordd. Allg. Zeitung bepaalt er zich toe, de aandacht te vestigen op deze houding der Fransche regeering, opdat ieder wete wie de schuld draagt, wanneer de vrede niet kan gehandhaafd worden. Dat Duitschlands politiek naar den vrede streeft, behoeft geen betoog, en de ver antwoordelijkheid voor het storen van den vrede zou enkel en alleen Frankrijk treffen. Het huwelijk van prinses Sofia van Pruisen met den kroonprins van Grieken land zal gesloten worden tijdens het be zoek des keizers in Athene. Van Grieken land zal de keizerden Sultan teConstantino- pel bezoeken en zijn teiugweg nemen over Roemenië De president-minister, de heer Crispi, gaf aan den gezantschapsraad Gérard de verzekering, dat de ltaiiaansche Regee ring den nieuwen Franschen gezant, den heer Mariani, op de meest welwillende wijze zal ontvangen, wijl zij aan het be staande misverstand een einde wenscht te zien komen. De Novoya Fremlja zegt, naar aan leiding der rede van lord Salisbury, dat de houding van Oostenrijk en Italië slechts gevaar voor het verstoren des vredes op levert. Het uiterst geduld, door de Fran sche en Russische natie getoond bij zoo- vpel handelingen, die hun belang en hunne eigenliefde aantasten, bewijst hoe weinig gevaar te duchten is van die zijde. Als lord Salisbury die vrees uitspreekt, is het zeer goed mogelijk, dat die slechts in zijne verbeelding bestaat, misschien om de aandacht van de Iersche moeilijkheden af te wenden en het rijk voor te berei den op verhooging van het oorlogsbudget. Het Staatsblad meldt de verloving van prinses Alexandra van Griekenland met grootvorst Paul van Rusland. Hedenavond ten 6 ure zal bij de Vrije Ger. gem. gepredikt worden door Ds. Versteeg van den Helder en Zondag 18 Nov. op de gewone uren door Ds. Plasscher van Gouda. De Gemeente-Boekerij is dezer dagen w«gr vermeerderd met den jaargang 1883 van de Revue des deux Mondes, zoodat van dit tijdschrift, te beginnen met 1849. slechts de jaargangen 1873 en 1876 ont breken. Van De Gids zijn aangekocht de jaargangen 1881, '82 en '83 en ont breken nog de jaargangen 1847, '49, '52, '53, '55, '56, '57, '58, '60, '61, '62, '63, '66, '68, '71, '72, '73, '75, '76, '77, '78, '79 en '80. Commissarissen noodigen hunne stadgenooten vriendelijk uit de ontbrekende jaargangen te helpen aan vullen. De audiëntie van den Commissaris des Konings is Vrijdag druk bezocht, door Commissiëu, ambtenaren en parti culieren. Aan het dejeuner, dat ZEx. werd aangeboden namen deel de Burgemeester en de Wethouders. Mr. H. Croockewit Kantonr., A. Greve, Luit.-kolonel der Art. A. H. Tromp van Holst, Majoor-Comman dant der Schutterij G. J. Baron van Har- denbroek van Ammerstol Walergi aaf van de rivier de Eem, W. L. Scheltus Secre taris van Ameisfoort en Mr. C. R. Mer- kus, Hoofdambtenaar ter Provinciale griffie van Utrecht. «Volstrekt niet, vader! De terugge trokkenheid van Christine is gegrond op berekening toen Christine nog niet de linie gepasseerd was die de zomer van de lente des levens scheidt, verzuimde zij geen enkele der zoogenaamde woelige vermaken." »Het meisje is nu eerst vijf-en-twintig jaar oud I" «Onmogelijk, vader I Haar broeder Vic tor heeft op haar verjaardag bij den hof- banketbakker een krans voor haar laten bakken met het getal 31. Maar ook be halve deze daadzaak, is het zeker dat Christine die linie, die men bij meisjes om en bij de 25 aanneemt, gepasseerd heeft. En wat haar vorig leven aangaat, vroeger was zij steeds een ijverige be zoekster van bals en concerten, zonder daar echter, zooals zij hoopte, opzien te baren. Alleen magere oCGciertjes bliezen haar zoo lief mogelijk zoete woordjes in het oor, zonder dat zij door hun sirenen- gang betooverd werd. Zij was en bleef koud tegen allen." «En daar had zij gelijk in I" viel de oude man zijn zoon in de rede. «Een luitenant bezit gewoonlijk niets of zeer weinig. «Gij bedriegt u vader, Christine had zin in den graaf Hohenberg, die door zjjne innemende manieren, zijne voortref- Alhier is een Christelijke Zangver- eeniging opgelicht onder directie van den heer .1. G. Kijftenbelt, onderwijzer aan de Chr. School. De vereeniging telt reeds een 20lal leden van beiderlei kunne. De vergaderingen worden gehouden in het gebouw Volksheil. De rechtbank te Utrecht deed uit- spiaak in de zaak tegen den 44 jarigen daglooner W. d. L.. wonende le Zwart- broek (gemeente li.,i rieveld), beklaagd van op 18 Aug. des morgens ten 7 ure, den 79-jarigen ai beider H. van den Hoek aldaar, zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, door hem met zijn kruk den linkerarm tusschen den schouder en den elleboog midden door te slaan. De rechtbank verklaarde het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde den bekl. lol 2 maanden gevangenisstraf. Het O. M. vorderde nog de navolgende straffen legen nn te melden personen: H. R. te Soest, bekl. van beleediging van W. E. en A. M., huisvrouw van W. E., f25 boete, subs. 3 weken hech tenis; C. v. D. te Soest, bekl. van stroo- perij van wilgen teenhout uit een bosch van F. H. W., en sparrenboonien uit een bosch van H. A. 1., 3 weken gev. De rechtbank zal in deze zaken aan staande Maandag uitspraak doen. Verkoopiug van Vaste Goederen. Vrijdag 9 November, in «het Valkje" te Amersfoort. Notaris de Heer Mr. J. M. RICHELLE. 1. Wei- en Hooiland «de Schans" f 4200. - 2. Id. id. ode Brugkamp". -8700. f12900.— Jan. Weet je wel, waarom in Engeland de broodprijzen stijgen? Piet. Zeker wel. Omdat een aantal rijke kooplieden zich meester hebben ge maakt van den handel in Amerikaansch graan en dus den prijs kunnen dwingen. J. 't Is net eender met het zout. Van dat noodig voedingsmiddel wordt in Enge land de prijs opgedreven door de Zout- Vereeniging. P, En nu dat goed gaat willen andere rijke kooplui 900 millioen gulden bij elkaar brengen om de voorname steen- kolen-mijnen in handen te krijgen. Dan kunnen zij den prijs van dat artikel zoo opjagen, dat zij bij hunne schatten nieuwe schatten verdienen. Waar moet dat heen J. Dat zijn nu de lui, die het vette der aarde genieten. Ze moesten zich schamen, hunne kapitalen le willen ver- grooten met het geld, dat zij op zoo'n manier den nijveren burger uit den zak kloppen. P. Zou dat nu vrije handel moeten heeten J. Ik noem het misbruik maken van het kapitaal. Baaru. Een varkensslager, die bij een zijner buren de slacht had helpen aan kant maken en daarbjj wat veel jenever had gebruikt, vroeg verlof daar op den grond zijne nachtrust te mogen genieten, omdat hij toch 's morgens vroeg er ai weder op uit moest, om bij andereu zijne werkzaamheden te hervatten. Dit verzoek werd goedwillig toegestaan, waarna de buurtjes zich zelf ter ruste legden. Des nachts werd onze slager wakker, en daar liet nog te vroeg was om te vertrekken, zocht hij afleiding. In zijne nabijheid lag de hond van zijne hospita te rusten, en in een oogwenk had hij dezen dezelfde kunstbewerking doen ondergaan, die hij felijke talenten, zijn belezenheid en vooral door zijne voorkomenheid alle dameshar ten won. Ook Christine had hij betooverd. Zij liep hoog met hemzij las romans zij ging bij maneschijn alleen in den tuin wandelen; ja zij moet beproefd hebben verzen te maken. Graaf Hohenberg nu is aan den eenen kant wel zeer aardig om een meisje het hof te maken, maar aan de andere zijde toch een man van ver stand. Het uiterlijk van Christine, deze hoog opgeschoten, slanke gestalte met het bruine haar en de smachtende oogen, had gewis minder aantrekkingskracht voor hem dan de duizenden, die haar vader rijk was. Daar nu de faam alles sterk vergroot, is dit zeker niet minder het geval bij den rijkdom van Klauman. Het valt niet te loochenen dat hij iemand van een vrij groot vermogen is en dat Christine door den vaderlijken bruidschat en de nalatenschap van hare moeder, uit een geldelijk oogpunt beschouwd, geen verwerpelijke partij is; maar graaf Ho henberg is niet van zins zijn ouden, tot dusver onvermogenden adel voor den prijs, die hem Christine's vermogen ople vert, door burgerlijk bloed te ontwijden. Hij maakte slechts, zooals hij mij per soonlijk heeft verzekerd, gebruik van het fladderen van den vlinder, die hem, hoe wel telkens afgeweerd, steeds op nieuw dagelijks toepast, en maakte het beestje schoon zooals 't behoort, waarop hij zijne messen weite voor het volgende slachtof fer. De vrouw was intusschen wakker ge worden en had een en ander gezien, en toen zij nu den onverlaat met het mes in de hand op de wieg, waarin haar kind lag, zag aankomen, rees zij met een schreeuw overeind, wekte daardoor ook haar man en joeg dpn gast op de vlucht. Een en ander is bij de politie aangegeven, aan wie ook de overblijfselen van den hond zijn toevertrouwd. Bij een eerste verhoor verklaarde beschuldigde, dat hij smoordronken is geweest, en daarom niet weet wat er gebeurd is. Zeer goed kan het zijn, dat hij den hond gedood heeft, en 't kan ook wel zijn van nieteven zoo zou hij waarschijnlijk het kind of een ander den hals kunnen afgesneden heb ben, en dit ook weder niet gedaan heb ben. 't Kan z. i. ook wel verbeelding van de vrouw geweest zijn. Gisteravond zijn door de politie twee bedelaars opgepakt, die met de jeneveiflesch in den zak bij de burgers rondgingen om eene kleinigheid, doch centen weigerden, daar dit te min voor hen was. Het moest zilvergeld zijn, want beiden hadden zieken, waarvoor gezorgd moest worden. Gistermorgen zijn ze onder goed geleide naar Utrecht getrans porteerd. Utr. Ct. Naar alle waarschijnlijkheid zal der. 25 Nov. a.s. het nieuwe kerkgebouw der Ned. Gem. ingewijd worden. Daarbij zullen door een gemengd koor eenige stukken gezongen worden, op de plech tigheid min of meer toepasselijk. Barneveld. «Namens de afd. Neder- Veluwe der Geld. Overijs. Maatschappij van Landbouw trad gisterenavond alhier als spreker op de heer A. F. Marlet, uit Delft, met het onderwerp: «Verbete ring van den landbouw op zandgrond. Veeteelt." Hij achtte wenschelijkhetere behandeling van het weiland, verbetering van den veestapel en van de voeding van het vee. Zorgen voor goede fokdieren en voor het goed voeren van het jonge vee, kon hij niet genoeg aanbevelen. Onder de circa 80 aanwezigen be hoorden ook de leerlingen van den alhier bestaanden landbouw-cursus met hun onderwijzer." Hoevelaken. De heer F. Kijftenbelt, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Jutphaas. I,niiteren. Werden hier de voor gaande week de vrouw van T. v d. B. en haar knecht H. V, gevangen genomen en gevankelijk naar Arnhem overgebracht, als verdacht de aan V. d. B. toebe- •hoorende boerderij in brand te hebben gestoken, waardoor alles in den nacht van 25 op 26 September eene prooi der vlammen werd. thans blijft het bij die éène tenlastenlegging niet, beiden zullen zich ook te verantwoorden heb ben omtrent een brand, die van 10 op 11 September 1886 plaats had, toen dezelfde boerderij in de asch werd ge legd. De eerste maal was het pand bij de Zwolsche brandwaarborgmaatschappij verzekerd, thans voor eene som van f8350 bij die onder directie van de heeren de Jong Co. te Amsterdam. Nijkerk. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen de heer A, J. Loois te Veenendaal. Soest, 12 Nov. Gister namiddag is door eene tot dusver onbekende oorzaak in eene boerderij achter den Eng, be woond door Gijsbert Majoor, brand uit gebarsten. Het huis, met een daarbjjge- legen planken woning, bewoond door Hendrik van Velzen, is eene prooi der vlammen geworden, in weerwil vari de krachtige hulp der omwoners. Van den inboedel zijn alleen een bed en eenige kleedingstukken gered. Twee geiten naderde, totdat hij zijn glans verloren had. Toen de vlinder, van dien glans be roofd, Hohenberg op nieuw tegenvloog, ging deze hem onbemerkt voorbij." De oude man schudde nadenkend het hoofd. «Dat is een van de gronden geweest, waarom ik mij aan Christine's gezelschap heb onttrokken »Dus hebt gij nog meer gronden ge had, het meisje zoo plotseling te mijden?" «Zeker I" »Mag ik ze weten!" »Ja ze zijn van eenvoudigen aard. Door een mijner vrienden werd ik opmerk zaam gemaakt op een duister punt in de betrekking tusschen Christineen den ban kier Oberman te Allhosen, waarvan ik mij zeer goed de mogelijkheid kan voor stellen, wanneer ik naga hoe Christine gehandeld heeft legen Hohenberg. En maar hol vader, ik geloof nu zelfs schriftelijke bewijzen in handen te heb ben. Door een toeval zijn mij namelijk op mijn laatste reis twee brieven van eene jonge dame uit Br. in banden gekomen, gericht aan den bankier Ober- mann te Allhosen, waarvan de handtee- kening wel is waar verdraaid, maar toch nog duidelijk genoeg is om er «Christine" uit te maken, zoo ik mij althans niet zeer vergis." kwamen in de vlammen om. Het overige vee is behouden gebleven. Alleen het huis was verzekerd, de inboedel niet. De gewezen veldwachter P. v. d, B. heeft zich bij het afschieten van een oud, verroest geweer zeer ernstig aan hoofd en handen gewond. Het sprong in zijn handen. Geneeskundige hulp moest inge roepen worden. Uir, Ct. Uit onderscheidene plaatsen van ons land als: Baardwijk, Utrecht, enz., wordt melding gemaakt van bedden met bloeien de aardbeziënplanten. Na natte zomers, zooals we dit jaar hadden, is dit geen vreemd verschijnsel. In gewone jaren kan men het zelfs dwingen en nog zeer laat vruchten plukken, als men den eersten bloei der planten onderdrukt, (dat wil zeggen ze niet laat bloeien) en verder gedurende den zomer den grond tusschen de planten los houdt, de ranken van de planten verwijdert eu het deze laatsten niet aan een rijkelijke besproeiing en ruime toediening van mestgier laat ont breken. Vroegrijper.de soorten en vooral de zoogenaamde winterbloeiers, leveren bij zoodanige behandeling, zeer voldoende en verrassende uitkomsten op. Zaterdag had op een der spoorweg- lijnen in het noorden des lands de vol gende wraakneming door een passagier plaats. Een heer wilde onderweg het raampje laten zakken. Dit ging wat ge makkelijk, want nadat hij even de af sluiting had aangeraakt, viel het raam plotseling neer met een schok, welke de ruit deed breken. Onze reiziger werd ge dwongen de ruit te betalen. Den volgenden dag echter, toen hij langs denzelfden weg terugging, trof hij een vast raam dat stevig zat en niet dan met inspanning kon geopend worden. Na een half uur gestoomd te hebben, verbrak hij het zegel van het noodremtoestel, draaide aan de kruk en de trein stond stil. Onmiddelijk was de conducteur bij hem. De reiziger slaakte een zucht van verlichting en zeide: «gelukkig dat ik versche lucht krijg, ik dreigde te stikken!" De conduc teur merkte op dat het raam wel te ope nen was en voegde de daad bij het woord. «Je bent sterker dan ik, vriendje!" was het antwoord van den reiziger. De con ducteur maakte wel proces-verbaal (Jop, maar daar bleef het bij. Een Boheemsche arts heeft in zijne practijk de ervaring opgedaan dat ook door den walm uit petroleumlampen vergiftigin gen kunnen ontstaan. Zijne hulp werd ingeroepen in een gezin, waar zoowel bij den man als bij twee kinderen, een van dertien maanden en een van vijftien jaar, zich ernstige verschijnselen van vergiftiging voorde den: hoofdpijn, brakingen, kramp en daarop volgende bewusteloosheid; terwijl zich ook bij de vrouw dergelijke ver schijnselen, hoewel in mindere mate, voordeden. Als eenige oorzaak vond hij een walmende petroleumlamp in een klein gesloten vertrek, laag van verdieping. Wel is waar zal het ernstige der ver schijnselen van vergiftiging in dit geval wel toe te schrijven zijn, vooreerst aan de slechte kwaliteit van de petroleum, ten tweede hieraan, dat de pit onbedekt brandde, maar in elk geval blijkt dan toch de nadeelige werking van petroleum- walm. Velen hebben de gewoonte om eene petroleumlamp als nachtlamp te gebruiken, waarbij dan de vlam zeer laag wordt gehouden, hetgeen onvermijdelijk walm moet veroorzaken. Het kan daarom zijn nut hebben, op de ervaring van den Bo- heemschen arts opmerkzaam te maken. Huisvrouw Bij iiet scheep brengen van suiker bieten te Dreumel werd, zooals gewoon- Arthur opende zijne brieventasch, die hij intusschen uit zijn zak had gehaald en vouwde beide brieven open. «Hierin is zeer duidelijk van onzen kleinen Gustaaf, ons kind sprake lees het maar zelf. vader I" Arthur gaf de beide brieven aan zijn vader. Deze las ze door en gaf ze terug met de woorden «De naam kan ook een andere zijn, en bovendien valt het zeer raoeielijk, zulk een vermoeden omtrent een meisje uit te spreken «Daar moge van zijn, wat ge wilt; maar zoo ge Christine verleden met haar tegenwoordige gesteldheid vergelijkt om de tegenstrijdigheid bij haar te verklaren, dan zult ge toch zelf moeten zeggen, dat een zeker geheimzinnig iets het meisje geheel heeft veranderd en ik be hoef u zeker niet het bekende krachtige spreekwoord te herinneren, waarmede het volk dergelijke verschijnselen be stempelt." «Wat dan «Jonge zondaressen oude feraelaar- sters (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2