BESCHUIT Advertentiën. Een HeereiÉ iet Té, STENOGRAFIE. PAIN DE LUXE^ Broodfabriek „BE HAAN Offlcieele Publicatiën. 30-jarip EchtvereenM CASINO BROOD C. OKHUIZEN. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. MARKTBERICHT. - 0.— 1 1 1 Hulpbank te Amersfoort. TE HUUR: Snelschrijfkunst De beste en zuiverste te Amsterdam. l Vraag het bizonderheden te gaan bespreken. Wij geven het alleen als staaltje, hoe slecht men in het buitenland op de hoogte is van onze instellingen, en hoe verkeerd men gewoonlijk over ons oordeelt. Amst. Ct. De Nederlandsche Schutterij-kader bond heeft als prijsvragen uitgeschreven «Welke zijn de verplichtingen, tijdens eene mobilisatie, voor den adjudant-on derofficier en den sergeant-majoor der schutterij" en «Schets der gedragslijn welke een kaderlid der schutterij in on gewone gevallen moet volgen, opdat hij zijn uniform met eere drage. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende beschikking ge nomen toe te staan, dat jong of klein fokvee langs spoorwegen vervoerd worde in an dere dar, uitsluitend voor het vervoer van vee bestemde wagens, ,en dat de wa gens waarin dat fokvee langs spoor- of tramwegen is vervoerd, niet na elk ge bruik worden gereinigd en ontsmet; on der voorwaarde, dut de volgende bepa lingen worden in acht genomen: a. hel vervoer geschiedt in goed on derhouden reine hokken van voldoende ruimte, voorzien van het opschrift «fokvee"; b. de hokken moeten een voor vocht ondoordringbaren bodem hebben en van versch ligstroo zijn voorzien c. de hokken moeten na elk gebruik gereinigd en, wanneer de districts-veearts dat in een bijzonder geval noodig acht, ontsmet worden. Acht de districtsveearts het in zulk een geval noodig, dan moet ook de plaats, door het hok in den wa gen ingenomen geweest, ontsmet worden. De reiniging geschiedt op het station van aankomst, de ontsmetting op eer, voor de ontsmetting van veewagens aan gewezen station d. het vervoer mag niet geschieden in wagens of afgezonderde gedeelten van wagens, waarin tevens veevoeder of stroo is geladen. Den 21. dezer zal de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, aan verschillende leden der Tweede Kamer een diner aanbieden. De minister van binnenlandsche zaken heeft volgens de N. R. Ct. eene beslissing genomen, die niet in het be lang van kleine gemeenten kan worden geacht. Vroeger nl. werd door het rijk 30 pet. vergoed van de uitgaven voor nieuwe schoolrneubelen, ook al werden die niet in eens aangeschaft. Thans ech ter is door den minister bepaald, dat alleen voor de eerste aanschaffing 30 pet. van de kosten zal worden vergoed, zoo dat kleine gemeenten, wier linancieele draagkracht de aanschaffing over ver schillende jaren noodig maakt, voortaan een deel der vergoeding zullen moeten missen- De vergadeiing van geërfden van de Kootwijker inaalschap heeft de aan vrage om aan het Rijk eenige honder den hectaren der maalschapsgronden af te staan tot het aanleggen van eene leger plaats en het houden van schietoefenin gen, afwijzend beschikt, wegens de op handen zijnde verdeeling der gronden. De Arnh. Ct. schrijft. «De uitslag van de examens is over het algemeen ook dit jaar weder bitter ongunstig. Van menigen dag leest men, dat dien dag er honderd procent werden afgewezen of vijftig procent zich had teruggetrokken eu vijftig procent niet beantwoordde aan de eischen. Voor één vak van middelbaar onderwijs vinden wij echter dat tot dusver al de candidaten, die zich hadden aangemeld, werden toe gelaten. Voor het schoonschrijven werd er één geëxamineerd en één toegelaten. Daardoor werd tevens in herinnering gebracht, wat velen zullen vergeten heb ben. dat ook voor het schoonschrijven niet alleen een akte lager, maar zelfs eene akte middelbaar ouderwijs is te behalen. Wie 't niet wist, zou niet licht op het denkbeeld komen, dat voor het schrijven door de wet twee graden van schoonheid werden aangenomen. Trouwens in ons examenlievend Ne derland zou het niet te verwonderen zijn als men zelfs akten lager en en middel baar kon bekomen voor het dansen, wielrijden, paarden mennen en tafel dienen." De Stand, schrijft over den Gouver neur-Generaal Pijnacker Hordijk «Naar de berichten, die ons uit Indië toekomen, maakt de nieuwe Gouverneur- Generaal een uitmuntenden indruk. Hij werkt voor driestelt zich van alles op de hoogte en heeft zich nu reeds alle bureaux te vriend gemaakt door zijn hu mane en tactvolle bejegening zijner inferi- euren. Pijnacker Hordijk blijkt even voorko mend, als van Rees hands off' en kort aangebonden was. Een minzame verkeerswijze, die toch allerminst uit zwakheid voorkomt. Immers, hij neemt het air niet aan van te weten wat hij niet weet, maar voor iemand die tot dusver vreemdeling was in Indië, weet hij reeds veel." De miliciens, die tot eerste oefening onder de wapenen komen, zullen Yoortaan dadelijk na aankomst, aan eene inhouding op het zakgeld a, 3 cents per dag onder worpen worden, tenzij de belanghebbenden zich voor minstens f10 voor eigen reke ning van kleeding voorzien. De invoer van aardappelen uit Duitschland heeft weder op even groote schaal plaats als dit vóór het vriezend weer het geval was. Daartoe zijn dagelijks extra goederentreinen noodig. De grootste zen dingen gaan naar den Haag en Rotterdam. Op de oesterbedden nabij de Oost kust van het eiland Tessel liggen ruim 200,000 oesters ter aflevering gereed. Wegens de onverwacht ingevallen vorst kunnen de eigenaars die oesters door het ijs niet bereiken, zoodat bij terugkeerende vorst groot gevaar bestaat dat van deze partij nagenoeg niets terecht komt. De Berlijnsche correspondent d Indep Beige meent met zekeiheid te kunnen melden, dat de Duitsche legeering schadevergoeding zal eischen van den Sultan van Zanzibar voor de ver woeste plantages en dat zij desnoods op de op brengsl der douane en havenrechten beslag zal doen leggen. Verscheidene groote afdeelingen van het leger zullen eerstdaags nieuwe be velhebbers krijgen. De levensbeschrijving van keizer Frede- rik III brengt nog al wat drukte te weeg. De Duitsche bladen geven slechts korte uittreksels. Volgens den correspon dent der Indêpendance is 't geheele boekwerk het aanzijn Verschuldigd aan de keizerin-weduwe, terwijl Rennel Rodd slechts de functie van secretaris der keizerin heeft vervuld. Zelfs de proeven zijn door de keizerin nagezien. Deze levensbeschrijving wordt uitge geven ten voordeele van het hospitaal voor lijders aan keelziekten. Voor het manuscript is 150 pd, st. betaald, welke som reeds aan de administratie is ter hand gesteld, die bovendien nog een klein aandeel ontvangt van de opbrengst der uitgave. Om te voorkomen dat 't boek, reeds voor 't zou zijn uitgegeven, oorzaak zou zijn van groote drukte, is bij 't samen stellen, drukken enz. de grootste geheim houding in acht genomen. Om die reden ook heeft het bij een drukker, geen uitgever, 't licht gezien en is de naam van dien drukker tot op het laatste oogenblik geheim gehouden. Het Duitsche pantserschip Kaiser, aan boord waarvan zich Prins Heinrich be vond, op reis naar Kopenhagen, kwam Woensdag in botsing met een ander vaar tuig. Een stoomsloep haalde den Prins van boord. De Koning, de Kroonprins en de andere Deensche Prinsen waren bij de aankomst van den Prins tegenwoordig. De Deensche Kamerleden waren het oneens over de gelukwenschen den Koning toe te brengen. De president verklaarde dat de gelukwenschen den Koning behoor den te worden aangeboden door de ge heele Kamer. Door de groote oneenigheid die thans tusschen de partijen bestaat, was dit echter thans onmogelijk. De lin kerzijde vereenigde zich met de ziens wijze van den president; de rechterzijde daarentegen verliet de zaal kort voor de sluiting der zitting en bracht hare ge- ukwenschen over op 't zelfde tijdstip als de linkerzijde. De werken aan 't Korinthische kanaal kunnen als geëindigd worden beschouwd. Dinsdag werden zij door den Koning en de Koningin van Griekenland en de her togin van Edimburg met gevolg bezich tigd. Weder staat Frankrijk een duel te wachten tusschen politieke personen. Toen gisteren in de Kamer de beraadsla gingen over de begrooting van openbare werken aan de orde kwam, kwam het tot woorden tusschen de heeren Floquet, Rouvier en Cassagnac, en men zegt dat wederzijdsch reeds getuigen gesteld zijn. Nader wordt bericht, dat het geschil tusschen de heeren Rouvier en de Cas sagnac, Gerville-Réache en de Cassagnac en Sarrien en de Cassagnac is bijgelegd. Daarentegen zal het duel tusschen de heeren Calés en de Cassagnac vermoe delijk doorgaan. De Iersche quaestie is de specerij ge weest, waarmee een banket werd ge kruid, bijgewoond door den markies van Salisbury en lord Hartington. Er werd een adres voorgelezen van Iersche aan hangers der Anglikaansche kerk, waarin werd verzocht, geene maatregelen te nemen, die hen van den naam van bur gers van 't Groote Biitsche rgk zou be- rooven. Ze kunnen vooreerst gerust zijn, want Salisbury beliefde 't te verklaren, dat de protestantsche minderheid, die zich had toevertrouwd aan de eer en de bescherming van 't Engelsche volk, nooit zou worden overgelaten aan den wille keur der Home rule. Dat de Iersche boeren 't nog niet laten zitten en des noods voor geen moord terugdeinzen, heeft de nacht van '14 op 15 November weer bewezen. Een pach ter, die eene hoeve bewoonde, waarvan de vorige eigenaar gerechtelijk was ver wijderd, is in 't graafschap Cork door een pistoolschot vermoord. Zondag 18 Nov. zal op de gewone uren bij de vrije Ger. Gom. gepredikt, worden door Ds Plasscher van Gouda, en Maandag 19 Nov. des avonds ten 6 uur door den Heer Roelofsen, van Lun- teren. De Heer J. Pekema, Proponent te Amsterdam, predikt morgen Zondag 18 Nov. in de Ev. Luth. Kerk alhier. Tot leden der Kamer van Koop handel en fabrieken zijn herkozen de heeren H. C. van Dam, C. T. van Beek en is gekozen de heer J. van Vollenho ven. Een onzer lezers zond ons onder staande, onzes inziens, gegronde opmer king «Een deel der laatste post, o. a. alles wat van Utrecht komt, wordt tegenwoor dig denzelfden avond niet meer besteld, en daar des Zondags de eerste bestelling niet plaats heeft, ontvangt men dien dag bedoelde brieven enz. eerst te ongeveer elf uur voormiddngs. Walmeer rru d. s Zaterdags dat deel nog in de laatste bestelling werd begre pen dan zou dit zeer in 't belang zijn der Zondagsrust, ook van de geadres seerden. En hoewel er te Amersfoort, als ge meente van meer dan 15,000 zielen, des Zondags drie bestellingen moesten plaats hebben kon het dan bij twee blijven." Door R. L., wonende te Eemnes- buiten is hooger beroep nangeteekend tegen het ten zijnen laste door het kan tongerecht te Amersfoort gewezen von nis, waarbij hij, wegens het bejagen van eens anders gronden, zonder voorzien te zijn van eene jachtacte of buitengewone machtiging, noch van een schriftelijk be wijs van vergunning, huur of pacht, van den eigenaar of rechthebbende, op 3 December jl. te Eemnes gepleegd, is ver oordeeld tot betaling van twee boeten elk van f30 of vervangende hechtenis van vier dagen voor elke boete, met ver beurdverklaring en onbruikbaarmaking van het schietgeweer. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Maandag, den 19. November 1888, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling; 1. Voordracht tot wijziging van de verordening, regelende de inrichting der plaatselijke politie. 2 Request van het bestuur der gym nastiek en schermvereeniging «Ontwik keling," met advies van Burg. en Weth. 3. Ontwerp-besluit tot onderlrandschen verkoop van boomen. 4. Voorstel tot heffing van 50% van het tarief van het vuur-, haven- en ton- geld in 1889. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een crediet, in ver band met de feestviering op 28 Novem ber a, s. 6. Verzoek van Mejuffrouw L. C. W. Meijners om eervol ontslag als onderwij zeres aan de openbare school le soort voor meisjes. 7. Aanvullings-kohier van den hoofde- lijken omslag over 1888. 8. Voorstellen in zake de plaatselijke directe belasting (hoofdelijken omslag). Amcrongcn. Door enkele groote ta baksplanters wordt een begin gemaakt met het aanplanten van bessenboompjes een wagonlading is dezer dagen per tram aangekomen. De bessenteelt is voor grondeigenaren wel aan te bevelen, daar de opbrengst, hoewel afhankelijk van de prijzen in Engeland, steeds ter markt kon gebracht worden, 't welk met tabak niet het geval is. Voor pachters is deze teelt niet raadzaam, dewijl de huurtermijnen gewoonlijk loopen van 13 jaren en de aanplant van bessenboompjes eerst in het 3e jaar eenige winst oplevert, terwijl men daarbij ook moet berekenen de vrij groote kosten der aankoop der boompjes, die, naar men ons mededeelt, voor kruis bessen ongeveer f 400 per hectare bedraagt en voor aalbessen gemiddeld f300. Op de plantage «Willem III" bij Rhenen zal men beginnen met het kweeken van asperges op een paar hectaren tabaks- land de aanleg daarvan komt op het vrij aanzienlijk bedrag van ongeveer f1000 per hectare te staan, terwijl reeds in het derde jaar een geringe opbrengst te wachten is. Door de gedruktheid van den tabaks- handel wil men door deze kweekerijen trachten het land meer winstgevend te ma ken. Uit Barueveld schrijft men «Nu men eerlang het feest van Neèr- lands herstelling zal vieren, verdient van hier in herinnering gebracht, dat Barne- veld nog steeds in het bezit is van den waardigen, ruim 97-jarigen, zeer krassen grijsaard M. J. fop, die in 1813 de va- derlandsche vlag het eerst van den toren deed wapperen, en die ook bij het feest in 1863, de driekleur weer daarop kon plaatsen." De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat blijkens procesverbaal van stemop neming wegens de verkiezing van drie leden voor de Kamer van koopbandel en fabrieken alhier d.d. 15 November 1888 als izoodanig zijn verkozen de heeren H. C. VAN DAM, C. Th. VAN BEEK en J. VAN VOLLENHOVEN, en dat voor zegd procesverbaal gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage ligt. Amersfoort, den 15. November 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT. De Secretaris, Weth. lo. Br. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 19. November aanstaande, des namiddags te één ure. Ahersfoort, den 15 November 1888. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 8 Nov. Gregoria Allegonda en Stepanus, d. eo z. van Pieter Bouw en Mijnte van Daal. Wilhelmina, d, van Johanna Tuithof. Jeannelte Wilhelmina Maria, d. van Daniel Hendrikus Pieck en Antonia Maria Maas. 9 Nov. Autonius, z. van Jan van Doorn en Willemijntje Kok. Arnoldus Hubert, z. van Arnoldus Hubertus Douze en Jannetje Bakkenes. 10 Nov. Bavtholomeus Petrus, z. van Gerrit van de Kraats en Antonia Veenendaal. Rika, d. vau Jaantje Roos. 11 Nov. Jannetje, d. van Lambertus Koene en Heintje Jansen. 12 Nov. Lamberta, d. van Rijk de Kruijf en Klara de Kruif. Gezina Johanna, d. van Jan Tommei en Regina Johanna Jans. 13 Nov. Johannes, z. van Pieter Mulder en Maria Meerreld. Johannes, z. van Hen drikus Collet en Geertje van Keulen. Pieter, z. van Hendrikus Vredeling en Anna C'lara Margrietha de Bree. 15 Nov. Hendrik, z. van Dirk Sondervan en Rijkje Hienekamp. Ondertrouwd 9 Nov. Joseph Desire Werij en Albertina Hendrika Zeruitz. 15 Nov. Jacobus Voortman en Christina Goorhuis. Getrouwd: 14 Nov. Wouter Maters en Elizabeth Cornelia Kroon. Zeger de Graaf en Fenna van den Berg. Overleden 9 Nov. Johauna van Duijst 38 j. echtg. van Hendrik Verhoef. 11 Nov. Johanna Bos, 63 j. ongeh. 12 Nov. Hendrik van der Geld, 87 j. wed. vau Johanna Bcrnardina Miehels. 15 Nov. Everardus van Groenestijn, 68 j., echtg. van Ilendrika Maria Winkelhuizen. Hoogland. Geboren 7 Nov. Alijda Johanna Wilhel mina Theodora, dochter van Bernardus Teunis Bremer en Christina Eva Maria van Driel. 10 Nov. Jan, zoon van Hen drik Doornekamp en Jannetje van de Kooij. Gehuwd: 15 Nov. Gerrit Botterblom met Willemina Boerseu. Lensden. Geboren 10 Nov, Hendrik, zoon van Aalbort van Zandbrink en van Gijsbertha Verhoef. Stoutenbnrg. Geboren 11 Nov. Theodorus, zoon van Hendrikus Wouters en van Geertruida Schot horst. Woudenberg. Geboren: 9 Nov. Jannetje, d. van Ger rit Meerbeek en Evertje van Kampen. 12 Nov. Johan, z. van Rijk van Egdom en Antonia van den Bos. AMERSFOORT, 16 Nov. 1888. Tarwe a f Rogge - 5. 3) - 0.— 1 Boekwcii - 0.— n - 0.I per Appelen - 2.50 - 5.00 hecto- Perca - 2.00 u - 4.1 liter. KleiAardappelen - 2.50 j - 4.— 1 Zand- - 1.80 - 2.50 Hoendereieren - 6.50 j» - 7.— p. lOOst. Boter - 1.05 »j - 1.20 p. Kilo. Kaas -00.— - 00. p. 50 Kippen - 0.50 - 0.90 i Kuikens - 0.30 V - 1.00 j Ganzen ij 1 per atuk. Oude eenden - jj Jonge - 0.50 »i - 0.90 1 Hazen - 0.— Konijnen - 0.30 13 - 1.00 f Duiven - 0.30 - 0.40 p. paar. Biggen - 4.— 33 - 8.— Schrammen - 10.— -15.— j Vette koeien -100 1} -150.— Guste - 0.— m - 0.1 per Kalf - 00.— J) -000.stuk. Pinken - Stieren - 33 Vette Kalveren - 33 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarweheet. Roggeheet. Boek weit 20 heet. Appelen; GO heet. Peren; 50 heet. Kleiaardappelen 300 heet. Zand- aardappeleu; 1000 stuks Hoendereieren; 3000 kilo Boter; kilo Kaas. Ongeveer stuks vee. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit liet bestuur, op MAANDAG, den 19. Nov. aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMs. p. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester, Gevonden op den opeubaren weg Een gevlochten haararmbandje. Rechthebbende vervoege zich ter ter terugbekoming aan het bureau van politie. Dinsdag 20 November a.s. hopen onze ouders FEITSE BOERWINKEL en ANNA GEERTRUI REU hunne te herdenken. Hunne dankbare hinderen. Amersfoort, 17 Nov. '88. Bevallen van een ZOON: MARIA VAN DER WILLIGEN echtgenoote van Dr. A. M. VAN DER WILLIGEN. Amersfoort, 16 Nov. 1888. Getrouwd Dr. P. MOLENBROEK en SARA A. VAN ROSSEM. Amersfoort, 15 noy lg88 Rotterdam, j De commissie belast met de regeling van den optocht op den 28slen dezer, noodigt allen, die willen medewerken of bijdragen tot het daarstellen eener Zegewagen, uit tot bet bijwonen eener vergadering in «de Arend" a.s. Maandagavond te 7 uur. op een goeden stand. Huurprijs f200, Aanvragen per fr. brieven lett. A. K- Bureau dezer Courant. Tot het aanleeren hiervan wordt de gelegenheid aangeboden. Brieven motto Stenografie bij den Boekhandelaar J. J. BERENDS. is die der Hofleverancier van II. M. de Koningin der Nederlanden. Bussen met ons Kenmerk van Echtheid voorzien, waarborgen de zuiverheid. Verkrijgbaar te Amersfoort bij R. BOSCH, Lavendelstraat, J. v. DOORN, Kleine Spui, en H. J. M. KLAASSEN, Breedestraat, van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2