Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. helderingen gegeven omtrent de medewer king van Frankrijk bij de quaestie in Afrika. Ook de Fransche regeering was door Duitsehland en Engeland uitgenoo- digd, doch zij had geantwoord, dat zou de blokkade effectief zijn, men 't recht moest hebben om onderzoek te doen naar de aanwezigheid van wapenen. Dat recht heeft Frankrijk met betrekking tot den slavenhandel nimmer erkend. Bovendien vond de minister de misbruiken aan de Oostkust bij lange na zoo ernstig niet als die, waarvan men in 't binnenland mel ding maakt. Wel is nu een Fransch oor logsschip naar den Indischen Oceaan ge zonden om te verhinderen dat er onder Fransche vlag handel in slaven wordt ge dreven, doch nimmer zal aan de blokkade worden deelgenomen. De XIX Siècle deelt een telegram uit Nancy mede, waarin melding wordt ge maakt van een nieuw voorval bij de Duitsche grens. Te Avricourt is een Franschman, die als beambte aan het station aldaar werkzaam is, op Duitsch grondgebied in hechtenis genomen. De onder-prefect van Luneville is terstond naar Avricourt vertrokken. De ministerraad heeft langen tijd be raadslaagd over het ontwerp betreffende het algemeen stemrecht, dat bij de Kamer zal worden ingediend. Eenstemmig be sloten de ministers den grondslag zoo ruim mogelijk te nemen, ten einde aan den wensch der Kamer te voldoen. Aan de Gerniania wordt uit Rome getelegrafeerd, dat na lange overweging op het Vaticaan is besloten, dat de Paus in geval van oorlog Rome zal ver laten. De Italiaansche vlag wappert weer in hare volle glorie van 't consulaat te Zanzibar en wordt gesalueerd door de troe pen des sultans, die weer vriendschap heeft gesloten met de Italianen. Graaf Herbert von Bismarck heeft den Sultan mededeeling gedaan van het En- gelsch- Duitsche verbond tot beteugeling van den slavenhandel in Zanzibar en voegde er bij, dat alle belanghebbende naties zouden worden uitgenoodigd tot deze beteugeling mede te werken. Bijgevolg zal ook Turkije's hulp worden gevraagd en den Sultan kan 't bezoek van den heer von Rodewitz tegemoet zien die de ondersteuning van den Sultan zal vragen voor de kusten der Middellandsche en Roode zeeën. Men twijfelt er echter aan, of de Sul tan zal meedoen. Immers, lo. is de be teugeling van den slavenhandel voor de Turken een teere kwestie2o. zal de Sultan ongaarne eenige oorlogsschepen zien vertrekken, omdat daardoor de ver dedigingsmiddelen van Constantinopel zouden worden verzwakt: en 3o. gelooft men niet, dat Turkije een enkel schip heeft, dat den dienst naar behooren kan waarnemen. Maandag 26 November aanstaande herdenken Barend de Wilde en Aartje Bouwman den dag waarop zestig jaar geleden hun huwelijk is voltrokken. Al wie genegen is dien braven gebrekke- lijken oude lieden eene welkome gave voor den naderenden winter uittereiken, gelieve zich te vervoegen in de Valke straat, wijk B. n°. 98. Nopens de wijze waarop Neèrlands in 1813 herkregen onafhankelijkheid in deze gemeente op den 28. November a. s zal worden herdacht, zijn wij in staat gesteld het volgende medetedeelen 's Morgens ten 9 ure zal eene uitdeeling van spek aan behoeftigen worden gehou den. In den loop van den voormiddag en 's avonds doortrekt een historische optocht de gemeente, voorstellende het vertrek der Franschen uit de stad. Die optocht is volgenderwijze samengesteld 1. eenige burgers die vernielde Fransche attributen dragen, 2. de Maire, de heer Otto Scheltus van Leusden, vergezeld van vier raadsleden, de heeren VV. van Assen- raad, G. Ilondius, J. A. Leinweber en J. II. van Ewijck 3. een peleton Fransche soldaten, aangevoerd door den kolonel Falba en eenige officieren 4. de onder prefect Snouckaert van Schauburg, ver- ïPersoonlijke overbrenging of althans door een vertrouwd persoon is natuurlijk nood zakelijk I" schrijven zij neen, dat is al te mooi Het kon niet beter tref fen Arthur moet nog heden nacht met het geld afreizen en dan hij wreef zich in de handen dan is hij ten minste uit dit gevaarlijke gezelschap en wij hebben den tijd om te overleggen wat ons verder te doen staat!" Zoo blijde was hij dat hij het telegram ternauwernood weer in hetcouvert kon steken. Hij snelde naar zijn kantoor en zijn kamer, om Valerian het bevel te geven, al het geld te verzamelen dat voor handen was en den kassier te gelasten zooveel mogelijk alle banknoten in goud te verwisselen. Hij zelf deed zijn overjas aan, zette zijn hoed op en begaf zich naar eenige bevriende bankiers om daar te trachten nog meer klinkende munt te verkrijgen. Zijne pogingen schenen wel geslaagd te zijn, te oordeelen naar zijn lachend gelaat, toen hij na verloop van een uurtje weder in zijn kamer was ge treden. Wordt vervolgd.) gezeld door den zoon van den Maire, den heer Isaak Scheltus, welke dezelfde lantaarn in de hand draagt die bij het uitlaten der Franschen is gebezigd 5. eenige deftige burgers die het volk in rust hebben gehouden 6. een zege wagen, waarop de Hollandsche Maagd, met de speer en vrijheidshoed, de linker hand latende rusten op den Nederland- schen Leeuw. De wagen is versierd met de wapens der provincie Utrecht en der gemeente Amersfoort, terwijl het daarop aangebracht portret van den onderprefect Snouckaert van Schauburg wordt ge flankeerd door de familiewapens van Snouckaert en Scheltus 7. eene afdeeling schutterij, voorafgegaan door een vaan deldrager en twee tamboers. Drie schut ters dragen de vlaggen der voormalige wijken Bloemendal, Camp en Breul Oranje, wit en blauw 8. eene afdeeling Kozakken, aangevoerd door een Hoofd man 9. Willem I vergezeld van v. d. Duyn van Maasdam, van Hogendorp en van Limburg Stirum, ieder voorafgegaan door een vaandrig, die het vorstelijk wapen of dat van een der genoemde staatslieden draagt. Verder het koninklijk gevolg, uit eenige hoofdofficieren be staande, en ten slotte eenige Hollandsche soldaten. Zooals wij zien belooft het geheel iets zeer fraais, en wij wenschen daarom de ingezetenen bij deze uittenoodigen door versiering van straten of hunner woningen er aan mede te werken, dat Amersfoort met eere wordt genoemd in de rij der gemeenten die op ondubbel zinnige wijze blijk hebben gegeven van hooge waardeering der gebeurtenis die wij aan den vooravond staan te her denken. In eene gisteravond gehouden ver gadering van bewoners van het gedeelte der Langestraat Oude Vischmarkt-Var- kensmarkt. is besloten, dat gedeelte dier straat te versieren en te verlichten voor gezamenlijke rekening. Staande de vergadering werd voor een aanzienlijk bedrag ingeteekend. Eene buurt-commissie is benoemd die Donder dagavond plannen ter beoordeeling zal aanbieden. Zij bestaat uit de heeren J. van Vollenhoven, M. Klasser, A. van Kalken, M. Schulman en B. A. vanRuijven. Zondag 25 Nov. zal op de gewone uren bij de Vrije Ger. Gem. gepredikt worden door Ds. Hooijer van Nieveen. Zondag, 25 Nov, zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer J. J. van Hiïle predikant te Zaandam. De heer Fregeres, predikant te Groede, heeft het beroep bij de Ev. Luth. gemeente te Amersfoort niet aan genomen. De le luit. Turk van het 1 reg. veld artillerie, is van de I. afdeeling bij de 2. afdeeling overgeplaatst. Zaterdag is onder geleide naar Arnhem overgebracht de kanonier 2. kl. van Zomeren van de veld-artillerie alhier, om voor een krijgsraad terecht te slaan wegens laster jegens zijne meerderen in rang gepleegd. Bij de aanbesteding op den 20. dezer voor het wasschen van Nachtleger goederen, waren W. Otto te Amersfoort de minste inschrijver voor de linnen goederen, en L. Dijkgraaf te Apeldoorn voor de wollen dekens. De Heer J. van Vollenhoven heeft zijne benoeming tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort niet aangenomen. Door 129 ingezetenen is het schrif telijk verzoek onderteekend aan den heer Directeur van het Postkantoor alhier, dat voortaan op den Zondag geene brieven of andere stukken aan hun adres bezorgd zullen worden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het post kantoor te Amersfoort, over de 2de helft der maand October 1888. 1. Wed, Bieshaar, Arasterdam. 2. Mevr. Busschenmaker Visscher, Deventer. 3. P. de Wilder, Duivendrecht. Molken boer, Eindhoven. 5. Mevr. M. v. d. Heuvelaar Gorinchern. 6. Mevr. Bretfeld, den Haag. 7. W. J. van Gelder 8. P. de Wilt, Ouwerkerk. 9. Mej. P Kroon, Tiel. 10. Mej. E. Haverkamp. Utrecht. Engeland. 1. M. Hooft. Ventnor. De gemeenteraad heeft in zijne zit ting vanj.l.Maandag allereerst behandeld een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, regelende de inrich ting der plaatselijke politie. Dit voorstel was een uitvloeisel van de debatten, bij de behandeling der begrooting voor 1889 gevoerd het strekte om in de formatie van het personeel van politie een inspec teur op te nemen. Nadat vrij langdurig in geheime zitting over dit voorstel be raadslaagd was, werd in de openbare zitting van den burgemeester de ver klaring uitgelokt, dat wanneer de be trekking van hoofd-agent of een der beide betrekkingen van agent le kl mocht komen te vaceeren, de raad in de gelegenheid zal worden gesteld, te be slissen of in de opengevallen plaats wéder zou worden voorzien. Onder dit voorbe houd gaf de meerderheid, die zich eenige jaren achtereen verzet had tegen den wensch der hoofden van de politie om een inspecteur aan te stellen, haar ver zet daartegen op. Met 11 tegen 3 stem men werd het voorstel, om het personeel uit te breiden met een inspecteur, aan genomen. Het tractement van den inspecteur wenschten B. en W. te bepalen op f 700 als minimum en f800 als maximum. Door den heer Zandijk werd voorgesteld, het minimum tot f500 te verlagen. Dit werd verworpen met 8 tegen 6 stemmen, doch met 9 tegen 5 stemmen werd aan genomen een voorstel van den heer Visser om het minimum op f600 te bepalen, Het maximum bleef op f800 vastge steld. Verder werd een bedrag van f100 beschikbaar gesteld, om in geval van ziekte of ontstentenis van agenten 3e kl. in den nachtdienst te kunnen voorzien. Op het verzoek van het bestuur der gymnastiek- en schermvereeniging «Ont wikkeling" om voor de oefeningen het gymnastiek-locaal van de H. B. S. te mogen gebruiken, werd afwijzend be schikt, conform het advies van B. en W. die 't niet wenschelijk achtten, localen van deze school in gebruik te geven aan personen, buiten de inrichting staande. De 15 a 16 eiken- en beukenboomen op de wandelplaats tusschen de meisjes school en de rustbank, die ingevolge een besluit in de vorige vergadering zullen worden gerooid, zijn ondershands ver kocht aan W. van de Brug voor f62,50. Aangenomen werd een voorstel van B. en W., om in 1889 50 percent te heffen van het bij kon. besluit van 1 Mei 1830, No. 3, goedgekeurde tarief van vuur-, haven- en tongeld. De heer v. d. Wall Bake bracht in herinnering, dat eenige jaren geleden reeds de billijkheid erkend was, om aan schepen, in eene geregelde beurt varende, vermindering op deze heffing toe te kennen. Een be sluit in dien geest was toen niet geno men, omdat men hoopte weldra ten aan zien van de Eem tot een beteren toe stand te- komen. Wanneer echter de bestaande toestand vooreerst nog ge handhaafd mocht blijven, dan gaf spr. B. en W. in overweging, voor een vol gend jaar het denkbeeld van die verlaging ter harte te nemen. Uit het ant woord van den burgemeester bleek, dat over de verbetering van de Eem, na het daaromtrent in de vergadering der Sta ten van Utrecht genomen besluit, met den minister van waterstaat in nader overleg getreden is. Overigens gaf het in deze wintervergadering der Staten aanhangige voorstel van Ged. Staten, dat de provincie het initiatief zal nemen om tot de verbetering van den Leidschen Rijn te geraken, het uitzicht, dat het gewestelijk bestuur wellicht terug te brengen zou zijn van zijne opvatting, dat het initiatief tot verbetering van de Eem van de gemeente Amersfoort behoorde uit te gaan; men mag zich althans vleien met de verwachting, dat in deze winter vergadering dat punt onder de aandacht van Ged. Staten zal worden gebracht. In verband met de feestviering op 28 November a.s. is aan B. en W. een cre diet van hoogstens f300 toegestaan voor het illumineeren van eenige gemeente gebouwen. De heer v. d. Wall Bake had tegen het toestaan van dit crediet be zwaar, omdat hem niet gebleken was, dat de geestdrift onder de burgerij voor deze feestviering zeer groot was. De voorzitter wees er daarentegen op, dat nu het initiatief tot de feestviering van de burgerij was uitgegaan, men die po gingen van gemeentewege diende te steunen. Het crediet werd met 13 tegen 1 stem verleend. Aan mej. L. C. W. Meijners, die be noemd is tot onderwijzeres te Zwolle, is op haar verzoek, met ingang van 6 Jan. a.s. eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes. Het eerste aanvullingskohier van den hoofdelijken omslag over 1888 is vast gesteld tot een bedrag van f1108,06'. Daarna werd zeer breedvoerig beraad- over de voorstellen in zake de plaatselijke directe belasting (hoofdelijke omslag). De herziening van het plaatse lijk belastingstelsel is reeds gedurende drie jaren bij den raad hangende. Den 31 Augustus 1885 werd een voorstel lot wijziging van de bestaande belasting door B. en W. ingediend. Het lid van den gemeenteraad, de heer de Koningh, dien de daartegenover in een voorstel, om over te gaan rot de invoering van eene inkom stenbelasting. Deze beide voorstellen werden tot onderzoek in handen gesteld van eene raadscommissie, die in haar rapport de invoering van eene inkomsten belasting ontried, maar eene meer in grijpende wijziging van de bestaande be lasting aanbeval, dan B. en W. hadden ingediend. Het voorstel tot heffing van de inkomstenbelasting werd daarop den 25 October van het vorige jaar verwor pen, terwijl de beide voorstellen tot wij ziging van de bestaande belasting naar den maatstaf der vertering naar de af- deelingen werden verzonden. De rapporten omtrent het onderzoek dezer voorstellen in de beide afdee- lingen vormden nu den grondslag van het debat, in de zitting van gisteren ge voerd. De slotsom van het onderzoek in de eerste afdeeling was, dat, hoezeer de tegenwoordige verordening zeer zeker tot onregelmatigheden aanleiding geeft, het wenschelijk is, den bestaanden toe stand vooralsnog niet te wijzigen. Ook in de tweede afdeeling oordeelde men het in 't algemeen beter, de bestaande wijze van heffing, hoe gebrekkig dan ook, te behouden; men wilde daaraan eene uitnoodiging vastknoopen aan B. en \V. om in de belasting, met behoud van de grondslagen, zoodanige verandering voor te stellen als zij voor eene vermindering van de door fabrikanten en neringdoen den te betalen belasting noodig achten. De heer v. d. Wall Bake vond in de uitkomsten van het afdeelingsonderzoek aanleiding tot het voorstellen van de volgende motie: >De raad, overwegende dat een der eerste voorwaarden, waaraan een belas tingstelsel moet voldoen, is, de grootst mogelijke stabiliteit; «dat nóch de voorstellen van B. en W., nóch die der commissie daarvoor de noodige waarborgen aanbieden, omdat zij niet voldoende rekening houden met de draagkracht der belastingschuldigen «besluit beide voorstellen aan B. W. te renvoyeeren met de uitnoodiging orn een nieuw voorstel in te dienen, waarbij de grondslagen der bestaande heffing on veranderd blijven, en alleen de noodige en mogelijke wijzigingen in de toepas sing, voor zooverre het betreft den aan slag van neringdoenden, kamerverhuur ders en bewoners, worden aangebracht." Over deze motie ontspon zich een uit gebreid debat. De voorzitter ontried de aanneming der motie, omdat daarbij B. en W. in 't onzekere zouden blijven omtrent hetgeen de raad eigenlijk wil. De beste weg was z. i., dat de raad zich over eenige hoofdbeginselen uitsprak, het alsdan aan B. en W. overlatende die in eene verordening te formuleeren. De heer Croockewit verdedigde het stelsel der raadscommissie, waarbij als eerste voorwaarde voor verbetering van de bestaande belasting gesteld wordt een nieuwe of herschattiog door het gemeen tebestuur van alle perceelen en gedeelten van perceelen, kamers enz., welke de belastingschuldigen in huur of ter be woning in gebruik hebben. De heer de Koningh bestreed het denk beeld, om speciaal de winkeliers en ne ringdoenden te ontlasten; tegen de motie had hij inzonderheid dit bezwaar, dat het bedrag, waarmede winkeliers en neringdoenden zouden worden ontlast, over al de overige belasting-schuldigen zou worden omgeslagen.De voorzitter deed uitkomen, dat dit geenszins de be doeling was van het voorstel van B. en W., die integendeel voor het bedrag, waarmede de winkeliers en neringdoenden zouden worden ontlast, een equivalent wilden vinden, door de vermogende inge zetenen zwaarder te treffen. De heer Bake van zijn kant bleef volhouden, dat het wenschelijk was, voor 't oogenblik zoo min mogelijk wijzigingen te breDgen in het bestaande stelsel en daaruit alleen weg te nemen die gebreken, waarvan het bestaan door allen wordt erkend. Nu op eene inkomstenbelasting, z. i. de eenige afdoende verbetering, vooreerst geen uit zicht is, achte hij 't beter de eene slechte belasting, dan eene iets betere, waaraan men niet gewend is, er voor in de plaats te stellen. De discussie in deze zitting leidde tot geen resultaat; op voorstel van den heer de Koningh werd zij wegens het gevorderde uur afgebroken, orn in eene volgende zitting te worden voortgezet. 329ste üTAAmOTEBIJ. Eerste klasse. Trekking van 19 en 20 Nov. tl 000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzeii van f 20. 1480, 1649, 1658, 1683, 5205, 5226, 5268, 5278, 8427. 8437, 8461, 8470, 8476, 8489, 8531, 8534, 8558, 8560, 8583, 9013, 9017, 9024, 9215, 9241, 9244, 9248, 9295, 10526, 10540, 10552, 10563, 10583, 10596, 11915, 11955, 11967, 11982, 11987, 11999, 17209, 17420, 17433, 17452, 17460, 17467, 17483, 17488, 17496, 17515, 17534, 17567, 17608, 17618, 17633, 17802, 17836, 17862, 17875, 17881, 18020, ■18039, 18044, 20209, 20211, 20230, 20236, 20239, 20269, 20282, 20285, 20299, 20691, 20698, 20704, 20718 en 20730. Te zamen 76 prijzen. Jan. Ben je eindelijk weer thuis, en heb je veel pleizier gehad te Spiering burg Piet. Ja en neen I 't Is een lief gele gen plaatsje, zoodat men er prettig schaat sen kan rijden, maar 't onderling ver keer laat er wel wat te wenschen over. J. De menschen hebben het er zeker te druk, want er moet nog al wat handel en nijverheid zijn. P. De drukte zou het hem niet doen maar ze hebben zoo'n gekke waardeering van de bedrijven. J. Vinden ze 't daar ook al fatsoen lijker om drinken dan om eten te fabri- ceeren P. Op die manier ten minste. De menschen, die hun geld verdienen met doodeterij, praalhanzerij, straatslijperij of de kaassnijderij, achten zich heel wat hooger dan de menschen, die aan den kost komen met pluimstrijkerij, koolver- kooperij, op de fleschgaanderij of met spekschielerij en deze lui achten zich weer aanzienlijker dan degenen, die hun bestaan vinden in kwaad brouwerij, dood- ververij nathalzerij of achterklopperij, al hebben allen ongeveer dezelfde ontwik keling, en daar komen dan nog bij de lui, die iri hun onderhoud vooizien door blufslagerij, naar iemands pijpendanserij of windbuilerij en zich dan bij dezen dan bij die aansluiten. J. Hoe zou het toch komen, dat de een zoo op den ander neerziet terwijl ze toch evenzeer voor den broode werken? P. Wel dat wist Salomo al door ijdelheid, Baarn. Maandagavond j. I. was in de zeer nette en groote zaal van 't Amalia- hötel alhier een zeer talrijk en daarbij uitgelezen publiek vergaderd om van de voordrachten van den heer Willem van Zuijlen te genieten. Aan iemand, wiens naam reeds een goeden klank heeft, worden hooge eischen gesteld en het is dus moeielijk aan de verwachting te voldoen. Den heer Willem van Zuijlen echter is het gelukt die ver wachting nog verre te overtreffen.; zijn voordachten waren onnavolgbaar. Vooral «Eene eerste Liefde", «Het vrijbiljet" en «Rammelslag" behaalden een storm achtig applaus. Dankbaar en ten hoogste voldaan keerde het publiek weer huiswaarts, en het zal ongetwijfeld de wensch van allen geweest zijn, dat de heer Veerman dezen winter nog meermalen het kunstlievend publiek van Baarn in de nette, ruime zaal van zijn hötel moge samenroepen om een dergelijke avond te genieten het succes van dezen eersten avond is te schitterend geweest, om het bij deze eerste maal te laten. Dinsdag- en Woensdagavond, (20 en 21 Nov.) heeft in de groote zaal van het hotel Velaars de opvoering plaats van het Oratorium «de H. Christophorus". Een zeer bevoegd blad zegt er vanLigt over de gansche compositie iets edels, iets weldadigs bij al den eenvoud en de sober heid, waarin zij uitmunt: geen spoor van effectbejag of sentimentaliteit 't is de toon van Deken Müllers «Weihnachts- Oratorium", maar door een nog degelijker musicus aangeslagen." Wij twijfelen ook niet of velen, zoo in als buiten deze gemeente, zullen van het heerlijk kunstgenot, komen genieten, te meer ook daar tal van levende beelden het schoon geheel zullen voltooien. Een paar vingerwijzingen bij het ge bruik van petroleumlampen. Nog maar al te veel is het gebruik in zwang pe troleumlampen van boven 'tzij met den mond, 't zij met een blazer uit te blazen. Niet genoeg kan tegen dit gevaarlijk gebruik worden gewaarschuwd. Telkens als men dit doet, stelt men zich aan groot gevaar bloot, want is de petroleum reeds voor een deel verbrand, dan heeft zich in de peer gas ontwikkeld en bij het blazen van boven heeft men steeds het gevaar dat de vlam in de peer slaat, het gas ontvlamt en de peer uit elkaar slaat en een ongeluk plaats heeft, dat ernstige gevolgen kan na zich slepen. Men blaze steeds de lamp van onder uit. Ook hebben vele menschen de gewoonte de lamp neer te draaien als men de kamer verlaat, alsof men daardoor be zuinigt! Dit levert het gevaar op voor verstikking of het krijgen van zware hoofdpijn, door de gassen die zich dan ontwikkelen. Een van beide: men blaze de lamp uit of late haar flink branden. Hij had de verkeerde voor. Een boertje uit den Gelderschen Achterhoek had voor een zijner kennissen op zich genomen, om in 't voorbijgaan in een van onze provincie-steden een pakje aan de dienst maagd van een rijk heer te bezorgen. Hij kende 't meisje niet. Bij diens huis gekomen, zag hij de voordeur open staan en stapte zonder de minste plichtplegin gen, met bemodderde schoenen, een paar meter de met marmer bevloerde gang binnen. Toen maakte hij halt, draaide zich een paar maal om, keek eens rond en geen ander middel ziende om Hanna, de dienstmaagd, van zijne komst kennis te geven,begon hij te roepen: «Hannel Kom

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2