Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Z. M. de koning heeft tot verbete ring van den veestapel in Limburg aan het hoofdbestuurder Limbuigsche Land bouwmaatschappij ten geschenke aange boden 1 stier en 4 koeien. Dit geschenk is met de meeste erkentelijkheid aan genomen. De reddingbus, Getrouwheid gedoopt en uitgevonden door den heer P. C. konin op Texel, zal eerlang' op last van d minister van marine, beproefd worden aan boord van Z. M. oorlog-stoomboot Alkmaa Mocht de proef goed slagen, dan is ver moedelijke aanschaffing van dien redding toestel te wachten bij de Nederlnndsche marine. Van wege de vergadering van Stad en Lande van Gooiland is het terrei der nu gestaakte afzanding nabij Bussu afgerasterd ea van waarschuwingen voo zien. Het centraal bestuur van den Steen houwersbond in Nederland heeft zich tot den Koning gewend, om te verzoeken zij invloed aan te wenden, ten einde de Stee houwwerken voor staatsgebouwen in Ne derland te doen vervaardigen. Te Tilburg is op de wekelijksche botermarkt eene vrouw uit Oss bekeurd die met margarine vermengde boter voor natuurboter wilde verkoopen. Tegen ha werd proces-verbaal opgemaakt. Het bestuur der Nederlandscbe Heidemaatschappij heeft in de onlangs te Arnhem gehouden vegadering. benoemd tot ambtenaar der maatschappij met den titel van houtvester, de heer Willi. Bley Oberförster-Candidaat te Hanriover, di in 't begin van het volgende jaar zij betrekking zal aanvaarden en zich daartoe te Wageningen zal vestigen. Het lid van het bestuur, de heer G Tutein Nnlthenius aldaar, heeft op zie genomen, zich tijdelijk met de funcliën van den directeur te belasten. De secretaris deelt mede, dat op de circulaire aan de hoofden der gemeenten in Nederland, waarin verzocht werd in 't belang der maatschappij te willen op treden, tot dusverre ongeveer 50 ant woorden ingekomen waren. Het ledental bedroeg toen bijna 1000 terwijl een SOtal begunstigers toegetreden zijn: een aanwinst die nog wel niet groot genoemd kan worden, ni3ar waardoor de Maatschappij toch in staat is, het eerste dienstjaar reeds werkzaam op te treden Zoo spoedig mogelijk in 't nieuwe jaar zal de eerste aflevering verschijnen van het Tijdschrift, dat, eenvoudig ingericht aan alle leden gratis zal worden toege zonden. Verder zullen er enkele voordrachten over boschcultuur en over de werking der Maatschappij worden gehouden; en vleit het bestuur zich dat de meer dan 1000 ge meenten, waaruit het nog geen antwoord op zijn circulaire ontving, nog een flink aantal leden bezorgen zullenalleen door groote deelname toch, zul het mogelijk zijn, met kracht te kunnen optreden De trein, die Zondag te 3 uren van Zaandam naar Amsterdam reed, weid door een reiziger 3e klasse door middel van den noodrem tot staan gebracht. Bij onderzoek bleek, dat het portier van onderen vuur gevat had, waarschijn lijk door een brandend stukje sigaar en dat de coupé vol rook stond Na een kort oponthoud kon de reis vervolgd worden. Dezer dagen werd bericht, dat de aanklacht, door den heer de Rocheiriont tegen den heer Verstege ingediend, geen voortgang zou hebben. Thans kan echte worden medegedeeld dat hoewel daar omtrent door de Haagsche rechtbank nog geene beslissing is genomen, er tot dusver nog geen reden bestond om te onderstellen, dat de aanklacht niet tot eene strafvervolging zou leiden. Te Zetten is onlangs het nieuw gebouwde Kinderhuis, nabij de Heldring- gestichten, geopend. Reeds zijn 21 kin deren daarin ter verpleging opgenomen waarvan het oudste pas den leeftijd van vier jaren heeft bereikt; dan volgen twee van drie, vijf van twee, en zes van een jaar, terwijl de overigen hunnen leeftijd slechts bij maanden tellen. Door de opening van deze inrichting is thans in eene lang en dringend gevoelde behoefte voorzien. In den laatsten tijd wordt door sommige bladen de landverhuizing naar de Argentijnsche Republiek zoo warm aanbevolen, alsof de redaction aandeel hebben in de eventueele winst der Stoom boot-maatschappij, die voor het vervoer der personen zorgt. Wij meeneu daarom verplicht te zijn onze lezers, waaronder er wellicht ook zijn die aan verhuizing naar Zuid-Amerika denken, te waarschu wen vooraf nauwkeurige inlichtingen in te winnen. Zij bedenken daarbij, dat ook daar lang niet voor iedereen werk ligt opge schept en dat de loonen er wel hoog schijnen, maar dat de Argentijnsche Republiek diep in schulden steekt zoodat er een verbazend goudagio(van ongeveer 48 percent) bestaal, waardoor bijvoor beeld een bekwaam timmerman wel 30 gulden 's weeks verdient maar daarvoor slechts een waarde van nog geen 16 gul den kan koopen, terwijl de levensmidde len er, dank zij de hooge invoerrechten over het algemeen zeer duur zijn. En om gebrek te gaan lijden, zal toch zeker nie mand aan landverhuizing denken, DordCt.) Te Amsterdam is eene vereenigin opgericht van Amsterdamsc.he melkslijters die de belangen der bijzondere melkver- koopers moet behartigen tegenover melkvereenigingen,die, naar men op de ge houden vergadering mededeelde, meer en meer in bloei toenemen, ten koste van de bijzondere verkoopers. De uitslag van den schietwedstrijd uitgeschreven door de schietvereenigin «Willem III" te Wageningen, is als volgt 1. prijs, verguld zilveren medaille, de schietvereeniging O. C. A. S. van de schutterij onderofficiersclub te Arnhem met 246 punten 2. prijs, zilveren medaille, de vereeni ging tot *i ywillige oefening in den wa penhandel te Wageningen, met 2+4 pun ten 3. prijs, bronzen medaille, de Rhenen sche schietvereeniging te Rhenen, met 238 punten. De uitslag van den personelen wed strijd is nog niet bekendreeds zij daar meer dan duizend series geschoten Met de inrichting van den lang be raamden electrischen tramdienst tustchen 's-Gravenhage en Scheveningen schijnt het nu toch ernst te worden, althans aan de Haagsche Tramwegmaatschappij is door B. en W. vergunning verleend op eeri terrein nabij Scheveningen eene inrichting te maken ter voortbrenging van electriciteit, gedreven door een stoom werktuig van 250 paardekracht. Men schrijft aan de P. Nb. Ct. »De zoutsmokkelarij aan de Belgische grens begint in zekeren zin op groote schaal zich uit te breiden. Troepjes van 10 a 15 man trekken thans des nachts door bosschen, slooten en velden, ieder inet eene lading van circa 40 kilo zout op den rug. Dit zout kost den sinokke laars in België 7 cent per kilo, zoodat er voor hen aan ieder vrachtje ruim een rijksdaalder verdiend wordt. Vooral in lezen lijd (slachttijd), wordt het meest gesmokkeld. De ambtenaren zitten echter ook niet stil, en het gebeurt dan ook vaak, dat zulk een geheele bende in hunne handen valt. De smokkelaars gaan, door een voorlooper gewaarschuwd, opde vlucht en laten het zout achter. De ambtenaren laten het verbeurd verklaarde zout naar het kantoor van den ontvanger brengen alwaar het wordt gewogen en daarna ter vernietiging in het water geworpen." Iu het Erigelsche Lagerhuis bracht John Morley (een van de leiders der oppositie) hulde aan de heldhaftige reizigeis, Ernin- pacha en Stanley, nu de gevangenen van den Mahdi. Spreker verwondert er zich over, dat de regeering niet vreest, dat zij reeds spoedig bedreigd kunnen worden, want anders zou zij wel last hebben ge geven de krijgsverrichtingen voor Soeakim te schorsen. Volgens spreker zijn allen hel er over eens, dat de Khedive van Egypte Soeakim moet prijsgeven. De minister Fergusson verzet zich tegen elk plan, dat de ontruiming van Soeakim ten doel heeft. Het aanknoopen van onder handelingen met de Arabieren zou onte genzeggelijk een stap terug zijn, waardoor Engeland's gezag zeker zal geschokt wor den. Wat betreft de berichten over Emin- Paclia en Stanley, daaraan hecht de mi nister geen gewicht, daar hij den brief van Osman-Digna uitsluitend beschouwt als een krijgslist van den Mahdi. Wat betreft de personen, die nadeel hebben geleden op Samoa, verklaarde de minister, dat zij schadeloosstelling zullen ontvangen. De minister achtte het volstrekt geen wonder, dat Duitschland het oog heeft laten vallen op dat eiland, dat reeds grootendeels gekoloniseerd is. «Engeland, zei de minister, moet niet met naijver de pogingen aanzien, welke andere mogend heden tot het verkrijgen van koloniën aanwenden." Van de treurige positie der Panama maatschappij profiteert generaal Boulan- ger, daar de ontevredenen, die hun geld verliezen, het aantal zijner aanhangers aanmerkelijk zullen versterken. Tegenover een verslaggever van een der Parijsche bladen, deed Boulanger het voorkomen, alsof hij het besluit der Kamer betreurde. Hij zelf stemde voor het regeeringsontwerp en verklaarde zich voor het plan der re geering ter wille van de Fransche rente niers, die anders gioot gevaar loopen hun geld te verliezen. Overigens verwacht Boulanger niet veel van het kanaal. Zoo- ra het gereed is, zal het toch door de Vereenigde Staten worden geannexeerd, zoodat de Fransche aandeelhouders erin geen geval voordeel van zullen trekken. Boulanger herinnerde aan hetgeen hij tijdens zijn bezoek aan Amerika in 1881 over het kanaal hoorde. «Indien het kanaal gereed is," zeide de toenmalige vice- president der republiek tot den generaal i «dan bouwen wy aan elk der monden j een fort en wij sluiten het in ooHogs tijd. Er is geen tractaal der wereld, dat dit ons verbiedt Alleen Columbia zou er iets tegen kun nen hebben, maar deze republiek zal ons niet hinderen." Wat betreft de gevolgen van het besluit der Kamer op den poli tiek en toestand, zeide Boulanger: «Het land zal nimmer vergeten, dat de Kamer de oogen heeft gesloten voor de dreigende ramp en dat zij de opgeruimdheid heeft bedorven van 1.000.000 Franschen, die behooren tot de buigerij, de werklieden en den boerenstand. De Kamer had nog slechts één fout te maken. en deze heeft zij nu begaan. Indien de Panama Maatschappij te gronde gaat. heeft de Kamer een mihoen kiezers van zich ver vreemd." Wat de naaste toekomst der onderneming betreft, geloven de Parijsche ochtendbladan niet, dat deze zal worden gestaakt. Zij achten het zoo goed als zeker dat een nieuwe Fransche maatschappij zal worden opgericht om het begonnen werk voort te zetten, maar de hoofdzaak is in hoever dan ook voor de belangen der leger, wooidige aandeelhouders zal worden gezorgd. Ten einde hierover te beraadslagen hebben een honderdtal aandeelhouders, buiten het voorloopig be stuur om, een vergadering belegd. Men wil dan overleggen, welk middel moge lijk is om ook de tegenwoordige aandeel houders voor verliezen te vrijwaren. Georges Defuisseaux, Marville en Mig non zijn den 15. dezer van Charleroi ge boeid te Brussel gebracht. De gevange nissen van Charleroi en Bergen zijn over vol. Elf gevangenen zitten te Charleroi wegens aanslagen met dynamiet. Vele liberale bladen, die totnogtoe gezwegen hadden op de bewering van het arbeids- blad «Peuple," dat de dynamietontplof- fingen het werk zijn van agents provo cateurs, ondersteunen thans deze aan klacht en verlangen ophelderingen van de regeering. Zondag 23 Dec. zal op de gewone uien bij de Vrije Ger. Gein. gepredikt worden door den heer Wolbers, van Ambt-Doetinchem. Tot onderwijzeres, belast met het on derwijs in het Duitsch aan de school voor voortgezet lager onderwijs te Goes is benoemd Mej. A. J. van Loghem, on derwijzeres in de Hoogduitsche taal, alg. geschiedenis en teekenen, aan de open bare school, le soort, voor meisjes, alhier Bij het examen voor het middel baar onderwijs, Wiskunde K 1 is ge slaagd de heer G. Valewink, Amersfoort. Zaterdagavond werd in het gebouw Volksheil alhier eene lezing gehouden door Dr. Th. Valeton, leeraar in natuur lijke historie aan de gemeentelijke hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Groningen, die eene boeiende beschrijving leverde van de luchtvaait en haren oor sprong en allengs verbeterden toestand. De begaafde spreker, die zeifin de ballon van l'Hoste eenmaal uit Groningen de luchtreis inede ondernam, maakte door welgeslaagde proeven een en ander voor zijn hoorders aanschouwlijk, De her haalde toejuichingen van een in grooten etale opgekomen publiek, gaven blijk van hooge ingenomenheid met de wij waarop de heer Valeton dit belangrijk onderwerp behandelde. Maandagavond jl. hield de Afd. Amersfooii van het Nederl. Werklieden verbond «Patrimonium," zijn in een vorig nummer aangekondigde openbare Ver gadering. Nadat deze geopend was met gebed door Ds. de Visser, trad Ds. de Haas, door den Heer Mater ingeleid, als preker op over het onderwerp vliet reclit van den Eigendom." Een talrijk opgekomen publiek, woonde deze verga- lering bij. Na afloop van de vergaderin werd gelegenheid gegeven zich als lid voor deze afdeeling te laten inschrijven, waarvan een 13-tal personen gebruik maakten. -Aanstaande Zondag 23 December zal het 25 jaren geleden zijn, dat de ZeerEerw. Heer J. Beekman als Pastoor der R. C. gemeente «Onzer Lieve Vrouwe Hemelvaart," alhier optrad. Hij genot gedurende dit langdurig tijdvak in toe nemende mate achting en genegenheid. Bij de viering van zijn zilveren jubilé worden hem door zijne parochianen schoone geschenken aangeboden, ineereo- deels ten dienste der godsdienstoefenin gen, waaronder uitmunten een rijk en prachtig stel misgewaden, een sierlijk gegraveerde kelk, zes fraai geornamen teerde kandelaars, enz. Na de plech tige godsdienstoefening op aanst. Zondag houdt ZwE. receptie tusschen 12 en 2 uren. Aanstaand jaar zal het 40 jaren zijn, dit hij tot priester werd gewijd. Hij was aanvankelijk kapelaan te Montfoort en Utrecht, pastoor te Harderwijk en daar na te Amersfoort. Op den 2en Kerstdag wordt in voor melde kerk een soiemneele hoogdienst gehouden. De eerste wintercollecte voor de Protestantsche aimen, deze week langs de huizen der gemeenteleden gehouden, heeft opgebracht de som van f671,40. Niettegenstaande verleden jaar dooi de ijverigste nasporingen onzer politie één der dieven van pluimgedierte op heeterdaad was aangehouden en wegens diefstal werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, werd er in de laatste weken, zoowel in omliggende gemeenten als te Amersfoort, weder pluimgedierte en ook konijnen gestolen. De politie hield een bekende bende, die meestal in een kroeg buiten de Kamppoort bijeenkomt in het oog, en in den nacht van Zondag op Maandag ten 2 uur rnocht het der politie, door het beleidvol optreden van den agent ie. klasse Kaljée, geassisteerd door zijn kameraad Klarenbeek, gelukken twee boosdoeners door een reet van een vensterluik te begluren, die binnenshuis konijnen zaten te villen en schoon te maken, waarna de buit broederlijk werd gedeeld. Zij werden overvallen, den buit werd hen ontnomen en na ingesteld onder zoek bleek dat die konijnen ten nadeele van iemand in de Zugstraat in den laten avond werden ontvreemd. De verdachten E. R. en G. v. D. zijn niettegenstaande hun ontkennen voorloopig aangehouden en in verband met hunne slechte antece denten naar de strafgevangenis te Utrecht overgebracht. De heer C. K >ppejan, volontair aan het politie-bureau alhier, is, met ingang van 1 Januari a. s., benoemd tot inspecteur van politie, op eene jaarwedde van f 600. Bij burg. en weth. is ingekomen een verzoek van de firma Piek, Lange en Co., om vergunning tot de oprich ting van eene fabriek van chemicaliën, in het bijzonder Azo-verfstofTen, in het gebouw der voormalige lucifersfabriek. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand November 1888. 1. G. Baarsen Amsterdam. 2. J. de Wil, 3. Versteeg Nieuwer Ainstel. 4. Mej. J. Faber 5. Mej J. R. Visser 329ste STAATSL.OTJEKIJ. Derde klasse. Trekking van 17 en 18 Dec. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 45. 1415, 1419, 1449, 1465, 1477, 1610, 1681, 1687, 1694, 5223, 5230, 5263, 5270, 5300, 7613, 7625, 7647, 8401, 8410, 8423, 8431, 8445, 8462, 8471, 8478 8484. 8497, 8518, 8536, 8545, 8562, 9213, 9224, 9247, 9274, 9277, 10522, 10523, 10531, 10537, 10544, 10549, 10553, 10565, 10569, 11904, 11905, 11931, 11954, 11961, 11964, 17208, 17414, 17444, 17451, 17476, 17481, 17525, 17547, 17558, 17561, 17568, 17638. 17814, 17832, 17S36, 18016, 18045, 20212, 20215, 20234, 20268, 20287, 20675, 20680, 20687, 20696, 20728, 30739, 20744 en 20748. Te zamen 81 prijzen. Itarnercld. De directie van de spaar bank heeft de rente over 1888 bepaald op 3*/io percent of 3,60 per f100. voor sommen van f 1000.en daar boven op 3 pet. Hoevelaken. De heer F. Kijftenbelt, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente te Lienden. Soest. De commissie van weldadig heid, ingesteld door wijlen H. M. Anna Paulowna hield gisteren, daartoe weder in staat gesteld door H.H. M.M. den Koning en de Koningin hare gewone jaarlijksche uitdeeling aan de armen dezer gemeente. Er werden uitgereikt40 wollen dekens, 153 mans- en viouwenhemden, 121 kin derhemden, 121 paren kousen en 121 paren klompen. Uitdeelingen van levensmiddelen en brandstoffen hebben gedurende den winter wekelijks plaats. Voortliiiizcii. Dr. W. van den Bergh, pred. alhier, komt voor op het tweetal bij de Gereformeerde Gemeente te Am sterdam. Woudenberg. Het 2-jarig zoontje van C. Verkerk alhier, is in eene sloot nabij de woning geraakt en levenloos op het drooge gebracht. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de firma Piek Lange Co ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene fa briek vanCbeiuicaliën in het bijzonder 4zo verfstoffen in het perceel alhier gelegen buiten de kleine Koppelpoort, bij het kadaster bekend onder seelie D., No. 1630 en 1031op de Secretarie der ge meente ter visie ligt, en dat op Main- dag, den 31. December aanstaande, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oplichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 17 December 1888. burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT. Gezien de wetten van den 19. Augus tus (Staatsblad No. 72) en van den l Mei 1863 (Stautsblad No. 44), betrekkelijk de nationale militie, henevens het konink lijk besluit van 17. December 1861 (Staats blad No. 127); Doen te weten, dat op ZATERDAG den 5den en DONDERDAG den lOden JANUARI 1889, telkens van 's voormid dags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats heb ben van Jongelingen, die in den loop van het jaar 1870 geboren en alzoo in 1891' aan de loting onderworpen zijn, En brengen hierbij de navolgende wets artikelen in herinnering: Art. 15. «Jaarlijks worden voor de «militie ingeschreven alle mannelijke in- «gezetenen die op den 1. Januari van het «jaar hun negentiende jaar waren inge- «treden. «Voor ingezeten wordt gehou- «den: 1. hij wiens vader, of, is deze over- «leden, wiens moeder, of zijn beiden over lieden. wiens voogd ingezeten is volgens «de wet van den 28. 'Juli 1850 (Staats- «blad No. 44); 2. hij, die geen ouders «of voogd hebbende, gedurende de laat- «ste, aan het in de eerste zinsnede van «dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande, «achttien maanden in Nederland verblijf «hield; 3. hij, van wiens ouders de langst- «levenden ingezeten was, al is zijn voogd «geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk «veiblijf houde." «Voor ingezeten word niet gehouden ode vreemdeling, behoorende tot eenen «Staat, waar de Nederlander niet aan den «verplichten krijgsdienst is onderworpen, «of waar ten aanzien van de dienstplich- tigheid het beginsel van wederkeerigheid «is aangenomen." Art. 16. «De inschrijving geschied 1. «van een ongehuwde in de gemeente waar «de vader, of, is deze overleden, de mo«- «der. of, zijn beiden ovei leden, de voogd «woont; 2. van een gehuwdeen van een «weduwnaar in de gemeente waar hij «woont; 3. van hem die geen vader, «moeder of voogd heeft of door dezen is «achtergelaten, of wiens voogd buiten »'s lands gevestigd is, in de gemeente «waar hij woont4. van een bniten 's lands «wonenden zoon van een Nederlander, «die ter zake van 's lands dienst in een «vreemd land woont, in de gemeente «waar zijn vader of voogd het laatst in «Nederland gewoond heeft." Art. 17. «Voor de militie word niet «ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk «achtergebleven zoon van een ingezeten, «die geen Nederlander is2. de in een «vreemd Rijk verblijf houdende zoon van «een vreemdeling, al is zijn voogd inge- «zeten 3. de zoon van den Nederlander, «die ter zake van 's lands dienst in 's rijks «overzeesche bezittingen of koloniën «woont." Art. 18. «Elk die volgens art. 15 be- «hoort te worden ingeschreven, is ver- «plicht zich daartoe bij Burgemeester en «Wethouders aantegeven tusschen den «Isten en 34slen Januari. «Bij ongesteldheid, afwezigheid .of ont- «stentenis is zijn vader, of, is deze over aleden, zijne moeder, of zijn beiden over lieden, zijn voogd lot het doen van die «aangifte verplicht." Art. 20. «Hij die eerst na het intre- «den van zijn 19de jaar, doch vóór het «volbrengen van zijn 20ste, ingezeten «wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats «heeft, ter inschrijving aantegeven bij «Burgemeester en Wethouders der ge- «meente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden.'' Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van f 25 tot f 100 of subsidiaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Se cretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 17. December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A.J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2