v BINNENLAND. Plaatselijke berichten. afkomstig uit liet huis, Wijk F. 1., bewoond door den Heer J. Sinnige. Daarboven: Aquarellen, meestal afbeeldingen van Amersfoortsche gebouwen. In de open ruimte: kleinere voorwerpen, een ijzeren haardje, lampen, kookyzers, enz. Een eikenhouten kast, waarin een aanzienlijk getal kleinere voorwerpen. Op de kast: een delftsch stel met vijf deksels. Aan den wand: portretten van Amers foortsche burgers, in de kleeding van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw. Aan cle straatzijde: een raam, tot plaatsing van gebrand glas. Daar naast: een wapenrek, waarop wapenen uit onderscheidenen tijdperken. Een eikenhouten antieke tafel, waarop eenige portefeuilles, waarin platen op Amers foort betrekking hebbende. Een bijzonder groote portefeuille bevat allerhande platen. Aan den wand: Portret van Snoukaert van Schauburg, de bekende lantaarn, en een manuscript, bijzonderheden omtrent gemelden Snouckaert be vattende. Daaronder: een groote Delftsche tegel, voorstellende het inhaleu van de kei in 1671. Naast de tafel: een standaard, waaraan aan de eene zijde, voorwerpen van de vroegere lijfstraffelijke rechtspleging; en aan de andere zyde, voorwerpen van de brandweer, uit vroegeren en lateren tyd. Op den grond staan drie bronzen wijnkannen, Gothischen stijl. Een kast; aan beide zijden voorzien van een glazen deur, waarin een houten middenschot. Aan de een en andere zijde van dat schot zijn charters bevestigd, waaraan zeer belangrijke zegels. De kast, geplaatst op een metalen spil, kan rondgedraaid worden. Tegen den zijmuur: een ijzeren geldkist. Een verzameling Fransche assignaten, te Amers foort als valsch gestempeld. Loterijbriefjes uit de vorige en 'c begin van deze eeuw. Munten en penningen. Maten en gewichten. Gilde wezen. Afbeeldingen van het schothek in de Koppelpoort. Teekening van de Koppelpoort, voor en na de restauratie. Gildebord van St. Christoffels-dragersgild. Voorwerpen ter uitoefening van de zijderedery. Verschillende kleedingstukken. Tegen den binnenwand een verzameling schoorsteensteenen en blauwe tegels. Een kastje met wijnglazen Een groot getal kleinere voorwerpen. Antieke kistjes voor verschillend gebruik Een merkwaardige marktbrief van Amsterdam van het jaar 1669; een hoogst zeldzame kantooralmanak van het jaar 1578, enz. enz. Op den grond, langs de vier zijden van het locaal zijn gebeeldhouwde gevel steenen, voetstukken van schoorsteenpilasters, enz. geplaatst. Nagenoeg in het midden van het locaal bevindt zich de groote glazen vitrine waarin de belangrijkste voorw rpen van de Vereeniging. In hoofdzaak bestaan die uit een verzameling van u- jen of brokstukken van urnen, gevonden te Soest. Leusden, Amersfoort, Barn veld, Putten. Wy zyn derhalve in bezit van zeer merkwaardige overblyfstfen van de vroegste bewoners, die te Amersfoort, en in de onmiddellijke nabijheid van Amersfoort rondgezworven hebben of misschien woonachtig geweest zyn. Er zal wel zeer moeilijk in ons land een stedelijke l\lu«re.m zyn aan te wyzen, waarin een dergelijke verzameling voorwerpen ge vonden wordt, afkomstig van de eerste bewoners dier streken. Een geheel nieuwe, ruime vitrine naast de vorige, is in drie deelen gescheiden In het benedengedeelte, waarvan de bodem prijkt met prachtige delftsche tegels van onderscheiden teekening, is genoegzame ruimte tot plaatsing van fijn aarde- M-IVk en porselein. Het tweede gedeelte is vooral bestemd voor Amersfoortsche /-"' gedenkpenningen en kleinere kunstvoorwerpen. In het bovengedeelte staan kristallen bekers, glaswerk, o.a., het hoogst zeldzame glas, waarmede koning Philips of den Hertog van Alva werd uitgeluid, enz. Deze verandering van het locaal, en de geheele verplaatsing van de onder scheiden voorwerpen is tot stand gekomen, voor het grootste gedeelte met be hulp van het dienstdoend personeel der gemeente. Van ganscher harte betuigen wy onzen dank aan de Ed. Achtb. Heeren Burgemeester en Wethouders, voor de welwillende ondersteuning, ook hierin aan -« vereeniging geschonken. t laat zich gemakkelijk begrypen, dat die verandering aanmer- ke uitgaven ten gevolge gehad heeft. Vermoedelijk zou het slot der ening van onzen Penningmeester, ondanks alle uitgaven, een batig saldo aan izen, indien wy niet in de noodzakelijkheid waren geweest over te gaan tot 'n aankoop van een prachtig zilveren plaat, met het borstbeeld van Jan van Idenbarneveld half verheven beeldwerk, in het verschiet de loterijzaal op het linnenhof, waar het schavot werd opgericht. Aan het Kabinet Völcker had die plaat by aankoop de som van gld. 96,25 gekost. Ten gevolge van die uitgave moet de rekening van de vitrine, zoo ook van eenig lijstwerk, in het volgend jaar voldaan worden. De aanmerkelijke verbetering is dus volbracht, zonder dat de leden om een extra-bijdrage zyn lastig gevallen den gezant "van 'den Jeltsch, met verzoek, of Zyn Excellentie het bestuur wilde behulpzaam zijn, in het doen van onderzoekingen naar Christoffel von Kalckreuther, wiens grafzerk gevonden in de kapel van het vroegere klooster Mariënhoef, in bezit is der Vereeniging. Zie het Verslag 1887, bids. 5. Kort daarna ontving het bestuur een zeer welwillend antwoord van den Duitschen Gezant. Daarin deelde zyn Excellentie mede, dat hy door tusschenkomst van Graaf Leopold von Kalckreuth. een gunstig bekend schilder, een historisch verslag omtrent de familie Kalck reuth en bovengenoemden Christoffel v. K. had ontvangen, welk verslag van de hand van den Baron von Kalckreuth, Majoor van het Pruisisch leger, aan onze vereeniging werd afgestaan. Graaf Leopold von Kalckreuth, Professor in de schilderkunst te Weimar, had aan den Duitschen gezant verzocht er zorg voor te dragen, dat, ten zynen koste, een zeer nauwkeurige, photograpische afbeelding van den steen vervaardigd en hem toegezonden werd. Het historisch verslag van den Baron von Kalkreuth, niet minder tellende dan 10 pag. gr. fob, bevat tal van bijzonderheden omtrent de familie Kalckreuth. Onze penningmeester. Mr. J. Heyligers heeft, de goedheid gehad die bladzijden, wat de hoofdzaak aanbelangt, in enkele regelen saam te trekken. Christoffel von Kalckreuth van het huis Eulow in Niederlausitz, Silezië, is de zoon van Eustachiuszoon van Caspar. Christoffel had een ouderen broeder Heinrich en twee zusters: BarbaraX Jacob, vrijheer van Schönaich auf Taubenheim, en MargarethaXFabian, vryheer van Schönaich auf Kosel. De vader van onzen Christoffel, zoo ook diens broeder Antonius, hadden onderscheiden goederen in leen van den markgraaf Hans van Brandenburg te Cüstrin, en van de Heeren van Biberstein, een thans uitgestor ven geslacht in Bohemen. Volgens de gewoonten van die tyden ging Christoffel, als niet zynde de leen- volger, in vreemden dienst, 't Blykt niet, dat hy gehuwd geweest is. In 1567, 6 Mei bevindt zich Christoffel te Cüstrinontvangt, daar zyn vader en ook diens broeder overleden is, het leen, en doet daarvoor leenplichtigbeid. Met uitzondering van de vrijheeren v. K. in de zijlinie, waren de Kalekreuth's Protestant. Meerdere leden der familie hebben voor de Nederlanden tegen de Spanjaarden gestreden. Het blyft echter altijd de vraag, waarom het lyk van Christoffel, indien hij protestant geweest is, in de Kapel van een klooster be graven werd. St. Joris-kerk en ook de L. V. kapel bevonden zich reeds sints verscheiden jaren in handen der protestanten. Majoor von Kalckreuth wist op deze, onze moeilijkheid, geen antwoord te geven. Een lid dierzelfde familie, Frederik, Adolph von Kalckreuth, kwam "in 1787 Prins Willem V, met het Pruissisch leger onder Hertog Ferdinand van Brunswyk, te hulp. Als Generaal-Majoor van het kurassiers-regiment No. 7, onderscheidde hy zich by meerdere gelegenheden, en toen de Staten nog verdere ondersteuning ver langden van 4000 man troepen, bleef Graaf Fred. Ad., als commandant dier troepen, voor Amsterdam de Leidsche poort bewaken tot den aftocht ir Mei, 1788. Het geslacht Kalckreuth wordt gerekend tot den oudsten adel, (uradel), te be hooren. Het ontleent zyn naam aan een sterk gebouw, tydens Karei den Groote 'Keizer van ÏJuitschland te 's Gravenhage, Baron van Saurma opgericht, op een kalkrots tusschen Erlangen en Niirnberg in Middenfranken. liet geslachtwapen is een verticaal zwartzilveren gedeeld schild, beladen met twee gekruiste (vorm van St. Andries-kruis) houweelen of schoppen, de punten van yzer, de stelen van goud. Van de Amersfoortsche Commissie voor de nationale tentoonstelling van voor werpen van kunstnijverheid te 's Gravenhage, heeft ons bestuur eene uitnoodiging tot medewerking ontvangen. Aan dat verzoek werd voldaan door inzending van twee voorwerpenhet bovenstuk van een kast, en het metalen klokje, afkomstig van het St. Pieters- en Bloklands-Gasthuis. Bij gelegenheid van een bezoek aan die tentoonstelling, bevond de voorzitter, dat het bovenstuk van de kast een weinig beschadigd was. Op zijn klacht aan de Hoofd-Commissie werd daarvan aanstonds rapnort opgemaakt, en bij de terugzending bleek, dat het beschadigde op voldoende wjjze hersteld was. Dat voorwerp heeft te 's Graven hage op bijzondere wjjze do aandacht getrokken. Er werd een niet onbelangrijke som tot aankoop geboden, liet aanbod werd echter, zoo beslist mogelijk, afge wezen. Op het oogenblik bevindt zich het stuk te Amsterdam, ten gevolge van een verzoek van Dr. Cttyper, Architect der Rijks-Museum-gebouwen, ten einde daarvan, ten behoeve van het Rijks-Museum, een afgietsel in gips te ver- Aau ons Museum is een afgietsel toegezegd. Onder die voorwaarde o'-moend do gevraagde vergunning te kunnen verleenen. Vaardigen. Door den Heer A. van Santbrink is in 1883 een perkamenten kaart, waarop de Amersfoortsche berg door den beëedigden landmeter Momfortius, in 1640, in teekening was gebracht, aan ons Museum ten geschenke gegeven. De kaart zag er hoogst onooglijk uit. Verscheiden ljjnen waren nauwljjks zichtbaar. Meerdere bijschriften waren nagenoeg geheel onleesbaar. Het bestuur onzer vereeniging heeft zich daarom tot het dagelijksch Bestuur der Gemeente gewend, met het verzoek, om in het belang van de topographie van onze gemeente een nieuwe teekening naar die kaart te laten vervaardigen. Wegens de niet onbelangrijke uitgave, daartoe gevorderd, werd er afwijzend op dat verzoek beschikt. Bij gelegenheid van een bezoek aan het Museum, verzocht het lid onzer vereeniging, de Heer Ort, die kaart eenigen tijd ter zijner beschikking te mogen hebben. Kort daarna werd het bestuur verrast door het geschenk van een teekening van die kaart van de hand van den Heer Ort zeiven. Niet alleen munt die teeke ning uit door stipte juistheid, maar zjj strekt tevens tot sieraad van het Museum. Aan de teekening is later een lijst toegevoegd van namen van wegen, heidevel den en struikgewas, zooals die luidden in 1600, en thans nog in den mond van het volk voorkomen. In het begin van het jaar, den 4 April, heeft het bestuur van onze vereeni ging zich gewend tot het Bestuur der gemeente, met het verzoek, om by ge legenheid van de restauratie aan den O. L. V. Toren het hakmes te vervangen door den bijna overal gebruikelyken weerhaan. Den 29sten Octob. werd bericht van het Dagel. Best. ontvangen, dat de Raad van de Gemeente geen vrijheid had gevonden, om gelden voor dat doel toe te staan. Van de Commissie tot regeling van de wjjze, waarop in Nov. 1888 het 75-jarig gedenkfeest van Neerlands herwonnen onafhankelijkheid zou gevierd worden, werd het verzoek ontvangen, om enkele voorwerpen, uit dien tyd afkomstig en aanwezig op het Museum, voor dat doei te i gebruike te mogen ontvangen. Door het bestuur werd geantwoord, dat daartegen geen bezwaar bestond, mits zulks geschiedde onder behoorlijken waarborg voor onmiddellijke teruggave en onge schonden staat na het gewenscht gebruik. 1) Door het Collegie van Toezicht, kantonnaal huis van bewaring, werd naar aan leiding van de opheffing van dat huis, het verzoek aan ons bestuur gedaan, om teruggave te mogen erlangen van de voorwerpen der lijfstraffelijke rechtspleging, door dat Collegie in bruikleen aan ons Museum afgestaan. Er werd aan dat Collegie eenig uitstel verzocht, en inmiddels aan den Minister van Justitie het verzoek gedaan, die voorwerpen ten behoeve van onze Verzameling in bruik leen te behouden. Op het oogenblik, dat het verslag ter perse ging, was het antwoord van het Ministerie nog niet ontvangen. In den loop van het jaar werd de verzameling vermeerderd met de volgende voorwerpen IN BRUIKLEEN van het St. Pieters- en Bloklands Gasthuis Het puntboek der wollen weuer ghildenbroeders. 1579. Ouderman was Jan Aeltsten en Busmester Jan Bruypen. Onderschrift: Cornelius Walinus prior scripsit. Achter dat Gildenboek staan eenige punten van die wolle hodemae cker. Het laatste punt luidt, dat die van nu voortaen alle dengenen, die dat wol len hoedemaeckers Ampt opsetten willen, sullen gehouden te wesen te maecke dre hoeden ende die selfden bij de proefmeinster goet gekendt wesende naer haer te nemen ende den Gilde daer voer betalen twintich stuuers ende den proeue thien stuuers. IF. F. N. van Rootselaar. Een schilderijtje. Paneel. Por tret van een Rechtsgeleerde of Predikant. Einde XVD0 of X Vilde eeuw. Zeer fraai. TEN GESCHENKE vau De Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Een plaat met afbeeldingen van den Onze-Lieve-Vrouwen-Toren, naar teekening van den Heer W. H. Kam. IF. H. Kam. Een plaat, als voren. J. Graaft. Deken en Pastoor te Ouwerkerk a/A. Gids in het Bisschopp. Museum voor Kerkel. Oudhed., Kunst en Geschiedenis te Haarlem. Dr. FF. Pleyte. Conservator van het Museum van Oudh. te Leiden. Tweede supplement op den Catalogus van het Sted. Mus te Leiden, 1887. Verslag van het Sted. Mus. over 1887. J. P. G. Kok. Een plaat, gekleurd. Met opschrift: la ville d'Amersfoort, dans la province d'Utrecht. IF. H de Beaufort, te Lensden. Een plaat. De stad Amersfoort, langs de rivier de Eem te zien. J. de Beyer ad vivum delineavit. 1751. J. C. Philips fee. 1756. Teekening in sepia. Opschrift: de stad Amersfoort van den berg te zien. Del. 1749. Op den heuvel, thans de zeven boompjes geheeten, staat het CT1 1- i. Or «v/uïgvu J. O-»-» <\rvilocO pi 01 0"f insgelijks tot het gerecht behoorende. Teekening. O. L. V. Kerk en Toren door C. Pronk. De plaat wordt gevonden in van Bemm. Teekening. De stadsdoelen binnen Amersfoort. Paul v. Liender ad. vid. del. 1758. Eigenhandige onderteekening van den vervaardiger. De plaat komt voor in van Bemm. De teekening is veel fraaier. C. A. de Kruyff, Utrecht. Bericht van de Utrechtse zes en tachtigste loterij van 365,000 gld., gearresteert den 5d«n Nov. -1806. J. A. Ort. Kern der Nederlandsche historie. Miniatuur-uitgave. Defect. H. M. Werner. Penning op den aftocht van Montecuculi. Mr. J. van der Leeuw. Portret van een bejaard man. Op koper. XVIIde eeuw. Zeer fraai. GEKOCHT Zilveren plaat. Portret van J. van Oldenbameveld, met het gebouw, waarvoor het schavot werd opgericht. Penning op 't inhalen van de kei te Amersfoort. Achtkant, koper. Er bestaan dus vier verschillende penningen op de kei. Bjj v. Loon vindt men er slechts drie vermeld. Een antieke kandelaar. Trek pot, Engelsch aardewerk. Delftsche tegels. 90 stuks. Een bord, gekleurd aardewerk. Gevelsteen en sluitsteen van het huis, Wijk A. 75, bewoond door W. Salomons. Twee koperen kandelaars. Koperen stempel ten dienste-van het Museum. Drie Apothekers-potten, Delftsch aardewerk. Gehouwen gevelsteen. Voorstelling: werktuigen van het lijden van Christus. Oorspronkelijk afkomstig uit het huis, Wyk D. 68, bewoond door D. de Graaf Een kan. Aarde werk. Voorstelling: het hoofd van een man, met een hoofddeksel, in den vorm van een steek. Vijf borden. Japansch porselein. Geschonden. Een oud pistool. Een zilveren speld met fraai gewerkten knop. 1) Op den 47den Dec. werd door de Commissie tot regeling van die feestelijkheden schriftelijk dank betuigd ivoor de bereidwillige medewerking door het in bruikleen afstaan van onderscheiden «voorwerpen" ten dienste dier feestviering. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en de Prinses werden Za- turdag namiddag ten 6 ure in de vesti bule van het paleis »Het Loo" aan het werkpersoneel van het paleis, zoowel mannen als vrouwen, kleedingstukken, dekens, enz., benevens eene som in geld uitgereikt. Dat de zoo ruim bedachten gelukkig het paleis verlieten, behoeft geen betoog. Reuter telegrafeert, dat de Wiener Zeitung thans het besluit bevat der be noeming van baron Walterskirchen tot gezant van Oostenrijk-Hongarije te :s Gra venhage. Als een bewijs van de slechte pro motie bij het wapen der infanterie kan dienen, dat er op dit oogenblik nog acht officieren 1ste luitenant zijn, die nu juist 20 jaren geleden de aanstelling tot offi cier ontvingen. Naar men verneemt, heeft dezer dagen de raad van bestuur der Duitsche Nieuw-Guinea-compagnie eene vergade ring gehouden, waarin besloten is de rijksregeeririg te verzoeken, subsidie be schikbaar te stellen voor eene stoomvaart lijn van Hamburg of Bremen naar de Neder I. Oost-Indische bezittingen, met eene zijlijn naar Nieuw-Guinea. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersgenootschap heeft in een adres aan den min. van binnenl. zaken, naar aanleiding van het bekende raads besluit van Smilde en met waardeering van de door den min. reeds afgelegde verklaringen en gedane toezeggingen, de belangen bepleit der lagere onderwijzers, die, in de eerste plaats opkomende voor hunne verongelijkte ambtgenooten te Smilde, voor alle leden van hun stand de toekomst met bezorgheid zouden moeten inzien, wanneer het besluit van den raad van Smilde door de regeering werd ge handhaafd. Een congres van sociaal-democra ten, te Groningen gedurende de Kerst dagen gehouden, heeft de hh. F. Domela Nieuwenhuis en C. Croll tot redacteuren van Recht voor Allen herbenoemd. Het aantal afdeelingen van den bond is van 3238 en dat der aangesloten vereeni- gingen van 4573 gestegen. Op voorstel van de afd Amsterdam is besloten, in den loop van 1889 te Hage eene betooging voor te bereiden. Sedert een paar dagen is te Zwolle de brug over het station in gebruik ge steld, die daar gemaakt is ten behoeve van het personeel der werkplaatsen van de Exploitatie-maatschappij, om dit bij het gaan en komen een geduchten omweg te besparen. Te Vlissingen is thans, zooals men weet, een nieuwe export-slachterij opge richt voor varkens en schapen; een in richting die voor Zeeland een niepwe bron van welvaart kan openen. Na; men aan de Miq daar de varken slacht worden koopen voor o Binnenkort gemeene verga: uit de provincie bespreking van de m land de varkensteelt bloei te brengen als in Gelderland, Drente, Friesla1 In de St.-Ct. leest derlandsche consul te Buen ligt de aandacht op de stelling, welke thans in Republiek zich voor Nei vee openbaart. Volgens van dien ambtenaar zijn in jaar ongeveer 200 stuks fok- uit Nederland in dat rijk ingevoerd, j voor in het algemeen belangrijke zijn betaald Ook met den invoer van Nedeiland sche paarden is in het loopende jaar een aanvang gemaakt. Een vijftal ingevoerde rijtuigpaarden uit Nederland brachten bij veiling van f2000 tot f2500 per stuk op. Aangaande het vaartuig, onder ge leide van eenige Huizer visschers te Urk binnengebracht, verneemt men nader, dat omtrent de vrouw van den schipper geen ongerustheid behoett te bestaad, daar zij bij haar familie te Groningen vertoeft. De schipper zelf moet in een opgewonden toestand den knecht var. boord gezonden hebben en alleen achtergebleven zijn. Door belanghebbenden moeten plannen beraamd worden hem hulp te doen toe komen, om het vaartuig naar Leeuwar den, de plaats van bestemming, over te brengen. Inmiddels verneemt men, dat in het vaartuig een lek ontstaan is. Men schrijft van Amsterdam aan de »N. R.Ct «Zooals indertijd in dit blad is ver meld, werd de prachtig gelegen villa met grooten tuin van den heer van Eeghen, aan den Amstel en de Sarphatistraat, schuins tegenover het Amstelhotel. voor een aanzienlijke som verkocht aan Dr. Mendes de Leon, met het doel om alhier in een gedeelte van den tuin nl. eene inrichting te bouwen voor gynae cologie, d. i. behandeling van vrouw- ziekten volgens de eischen van de we., schap, die op dit gebied vooral in laatste jaren verbazende vordering*., maakte. Dat gebouw nadert zijne voltooiing wat het uitwendige betreft, en moet met Ie. Juli 1879 opgeleverd en voor zijne bestemming geheel gereed zijn. Naar ons van de meest betrouwbare cijJc Tvuiitt medegedeeld, zal deze stich ting weder een sieraad worden voor de hoofdstad, maar tevens in eene groote be hoefte voor geheel het land voorzien, daar doktor Mendes de eigenaar van en geneesheer in dit sanatorium alle dergelijke inrichtingen in Europa bezocht en het gebouw liet maken, ontdaan van alle gebreken die hij elders aantrof. Geen wonder, dat, nu dr. Mendes de Leon hier deze geheel nieuwe inrichting deed verrijzen en dr. Mezger zijn vader land den rug toegekeerd had, eenige practische mannen van aanzien en mid delen onwillekeurig hunne aandacht ves tigden op de ruime villa aan den Amstel, bij de Hoogesluis, om daar een sanato- I rium voor massage-behandeling op te richten. Vooral nu dokter Mendes daar voor gaarne zijne medewerking toezegde I door de villa voor betrekkelijk geringen prijs af te staan, aangezien de massage in menig geval ook op zijn patiënten moet worden toegepast. De aangewezen specialiteit voor masj sage is hier thans, zooals algemeen beV kend is, de heer dr. L. ter Cock, arts.) Met den heer dr. ter Cock zijn dan' ook door een consortium, waarvan een onzer eerste bankiers aan het hoofd staat, onderhandelingen aangeknoopt, om de villa aan den Amstel tot een sana torium voor massage behandeling in te richten. Op dit oogenblik is de zaak echter nog in wording." Zondag 6 Januari zal bij de vrije' Ger. gem. gepredikt worden door den Heer Eigenman van Achterberg bijRlienen» op de gewone uren, en den 9 Jan. dosl avonds om zes uren door Ds. Versteeg! van den Helder. S29ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 31 Dec. (750 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs vau f5000. No. 1448. Prijs van flOOO. No. 7639. Prijs vau f 100. No. 1668. Prijzen vau f 1420, 1461, 1483, 1693, 7610, 8J 8570,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2