Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. door den dood weggenomen. Onder de laatste waren nog 3 zeer gebrekkige kin deren. Verder verdient opmerking, dat er geen enkel ongeluk is voorgekomen, terwijl toch alle mogelijke handwerken, waarbij dikwijls machines moeten ge bruikt worden, door jongens worden ge leerd. Met het grootste deel van de dui zend, die de inrichting hebben verlaten, blijft de directie nog steeds in corres pondentie en velen hunner komen op Neerbosch en brengen dan hunne gaven van eigen verdiend geld tot ondersteuning van den Weezen arbeid mede. De commissie voor de feestelijke viering te Groningen van den gedenkdag van Nederlands herstel in 1813 heeft, blijkens de door haar afgelegde rekening en verantwoording, van de door haar ontvangen f2183,95"s f 1400 geschonken aan de verschillende diaconiën, om daar voor de armen en beheeftigen te bedee- len. Het batig slot der rekening ad f 118,63 is insgelijks aan de armen ge schonken. Naar men meldt, zal op 10 Januari a. s. te Voorthuizen (gemeente Barne- veld), namens het Classicaal Bestuur, de opeisching geschieden van de diaconalia en het kerkeraads-archief van de Ned. Geref. gem. Met veel belangstelling wordt het resultaat tegemoet gezien. Te Wamel heeft Vrijdag j.I. de koude reeds een menschenleven geëischt. Men vond H. v. T., die 's morgens uit gegaan was om wilgenband te snijden, geheel verstijfd tegen een boomstam zit tende, met eenig hout in de hand. Toen men hem huiswaarts had gebracht, bleek het, dat de levensgeesten reeds geheel verdwenen waren. Op Nieuwjaarsmorgen viel in de kerk der oud geref. gemeente te Goes een niet alledaagsch feit voor. De predi kant had nl. van een der leden een brief ontvangen, waarin hij werd geïnterpel leerd over het overbodige van den bou eener nieuwe kerk. De schrijvei had dominé in overweging gegeven, genoem den brief openlijk in de kerk voor te lezen; deed hij dit niet, dan zou de brief in de courant worden gepubliceerd. Daar de leeraar niet van courantesgeschrijf hield, volgde hij het eerste bevel op. en toen hij de brief van den kansel voorge lezen had, ontspon zich tusschen den schrijver en verschillende personen debat ook eene dame voerde nog het woord Velen verlieten daarop het kerkgebouwij totdat eindelijk een kerkeraadslid (voor lezer) voorstelde maar een versje te zin gen en heen te gaan. \,M. Cl.) Het hypnotisme wordt volgens dè IV. Vorslenl. met vrucht in de genees kunde toegepast dooi Dr. Hijmans van Anrooij, officier van gezondheid Ie kl te Poerworedjo Menige frappante geval len kwamen het blad dezer dagen ter oore. Een beamte van de Staatsspoorwe gen, de heer Sw., was een eerste stol teraar en hij kwam de hulp van Dr. Hij mans inroepen. «Ga slapen," zeide de doctor, «en als ge wakker wordt, zult ge zonder te stotteren zeggen Dr. Hij mans van Anrooij." Des doctors naam werd zonder te stotteren uitgesproken en van af dat oogenblik was Sw. genezen De heer R. narn genoemde doctor mede naar Wonosobo, om zijn kind, dat de ty phus had, te behandelen. Het kind kwam de ziekte te boven, doch had nog erge pijn in de zijde en hoestte geweldig. Dr. H liet het kereltje slapen en zeide, dat als hij wakker werd, hij geen pijn meer zou voelen en niet meer hoesten. Toen hetkind wakker werd had liet geen pijn meer en de hoest was eveneensverdwenen. De in landers zien tegen Dr. H. als tegen Mahomed zelf op. Van de hand van genoemden doctor zal een brochure verschijnen over het hypnotisme. mijner moeder plaats had, toen ik hem voor de laatste maal de hand der verzoe ning aanbood, en hij mij trotsch den rug toedraaide en met eene van woede bevende stem de woorden uitsprak nik heb een zoon gehad van nu af ken ik er geen meer!" Verena, dat waren oogenblikken en woorden, die ik in mijn gansche leven niet weder vergeten zal, die ik mijn vader nooit zal vergeven, zelfs wanneer de loop van den tijd zijn toorn verflauwen en zijn gevoel zal doen ontwaken!" »Kom Arthur, dat zoudtgij niet doen? Gij zoudt zulk een onverzoenlijk karakter niet bezitten! Neen, mijn schat, dat is niet mogelijk... dat zoudt ge niet kunnen Arthur dronk een glas wijn in een teug uit. Verena wond haar ronde, gevulde arm om hem heen en zeide toen met een blik, die in Arthur's hart scheen te dringen: «Zoudt gij dat werkelijk kunnen doen, Arthur Arthur keek zwijgend en verlegen in Verena's oogen, toen zeide hij «Zoo gij er niet waart, ja Een kus beloonde die woorden. Tegelijkertijk stiet de jonge vrouw tegen het rijk versierde mutsje van haar echt genoot, zoodat het op den grond viel. Verena raapte het snel op en wilde het haar gade weder opzetten, maar Arthur Twijfel rijst nu weer of het wel zoo zeker is, dat Emin-Pacha vrij in zijne provinciën aan den Evenaar het bevel voert. Een nauwkeurige vergelijking van den datum, waarop de Egyptische ser geant gevlucht is en dien waarop Emin, volgens den brief van Osman, te Lado zou gevangen genomen zijn, doen zien, dat het bericht van Osman nog niet ge heel als leugen te verwerpen is. Een vluchteling uit Handoub, meldt boven dien, dat te Khartoem een koerier met brieven van den Mahdi was aangekomen, waarin vermeld stond, dat een Egyptische pacha en andere officieren gevangen ge nomen waren en zich in handen bevon den van den Mahdi. De koerier meende, dat die pacha Emin was; hij was door geen enkelen blanke vergezeld. Hij werd zeer goed behandeld. Uit Soeakim meldt men, dat de Mansou- rah eergisteren vertrok met een bataljon infanterie aan boord, dat te Kosseir ont scheept zal worden. De Haderbali kwam te Suez aan; aan boord bevonden zich dokter Crookshank en 200 veroordeelden, die voor den aan leg van nieuwe forten zullen worden ge bruikt. De Adjami heeft twee schepen buit gemaakt, die contrabande voerden en zes slavenhandelaars uit Djeddah aan boord hadden. Gisteren vertrok de rest van het regi ment Wales uit Soeakim. Geen wonder dat de vijandelijke cavalerie, nu alle Engelsche troepen weg zijn en de ver dediging geheel op het Egyptische hazen- leger rust, weder aanvallend optreedt en voortdurend de jroorposten bestookt. De Reischajizeiger geelt de motieven aan van het vonnis, waarbij prof. Geffcken buiten vervolging wordt gesteld. Uit die motieven blijkt, dat prof. Geffcken door openbaarmaking van stukken uit het dag boek van keizer Frederik, berichten heeft publiek gemaakt, waarvan de geheimhou ding tegenover andere regeeringen in het belang van het Duitsche ryk wenschelijk was, maar tevens dat er geen voldoende grond bestaat voor de onderstelling, dat prof. Geflcken overtuigd zou zijn geweest dat het berichten van bedoelden aard waren. Hij is dus vrijgesproken van het misdrijf van landverraad en uit de ge vangenis ontslagen. Dr. Geffcken kwam gisteren te Ham burg aan, waar hij allerhartelijkst werd ontvangen. Zondagmorgen had hij reeds honderd telegrammen van gelukwensch ontvangen. Aan een correspondent van de Börsen Curier verklaarde Geflcken, dat een der redenen voor zijne vervol ging was, dat de openbaarmaking van het dagboek kon schaden aan de goede verstandhouding van Duitschland met Engeland, België en Luxemburg. Volgens een bericht uil Rome aan de Times zal de Italiaansche regeering een leening van 100 millioen uitschrijven die door Duitschland zal worden voltee kend, als antwoord op de ontvangst, die de Russische leening in Frankrijk ganoot. Het wordt dus nu een oorlog inct geld- leeningen, in plaats van met kanonnen. Een blad te Boecharest meldt, dat er sprake is van een huwelijk tusschen prins Ferdinand van Hohenzollern, de erfge naam van den Roemeenschen troon, en een prinses uit eeu der Europeesche regeerende familiën. Dit huwelijk zou reeds in Juni van dit jaar plaats hebben Volgens telegrafische berichten uit New-York, geeft de toestand op de land engte van Panama reden tot ongerust heid. Onder de ontslagen werklieden zijn ongeregeldheden uitgebroken. Een paar duizend negers hebben, gelijk gemeld wordt, de magazijnen geplunderd. van den Helder, en Zondag 13 Januari op de gewone uren, door den Heer Uiten broek van Scheveningen. Zondag 13 Januari e. k. zal de godsdienstoefening in de Remonstrant sche kerk alhier geleid worden door de Heer Dr. Hooijkaas, predikant te Rot terdam. De majoor der cavalerie F. C. W. Juckema van Bunoania Baron Rengers is van den staf van het wapen overge plaatst bij het 3e reg. huzaren, doch blijft belast met het bevel over de rijschool te Amersfoort. Maandag is door Burg. en Weth aaubesteed het plaatsen en leveren van een ijzeren hek aan het plantsoen uchte de meisjesschool en een ijzeren draadras ter langs het Beukenlaantfe. Laagste in schrijver was D. H. Hoogland, te Amers foort, voor f372,50, wien het werk is gegund. Onze dienstdoende schutterij bezit thans een vaandel, dat met koninklijke machtiging wordt gevoerd. Maandagmid dag werd het door de schenkster, mevrouw Van Asch van VVijck, geboren jonkvrouwe van Vredenburch, terwij! de beide compagniën voor het raadhuis waren opgesteld, aan den majoor corn mandant, ten behoeve van de schutterij uitgereikt. Zij deed die uitreiking verge zeld gaan van eene toespraak, waarin door haar de zinnebeeldige beteekenis van het vaandel werd verklaard, en de wensch werd uitgesproken, dat, mocht eenmaal de ure des gevaars voor het vaderland aanbreken, de Amersfoortsche schutterij, onder dit vaandel, eendrach tig zich zou vereenigen om de rechten van Koning en vadeiland te verdedigen. En bij dien wensch sprak zjj de hoop uit, dat men zich er nimmer onder zou behoeven te scharen om onlusten in eigen boezem te smoren, onlusten die de zonen van hetzelfde vaderland verdeelen. Met een woord van dankbetuiging werd het vaandel door den majoor-commandant aanvaard. Hij durfde de verzekering geven, dat de Amersfoortsche schutterij in de ure des gevaars haar plicht zal weten te doen, en, onder dit vaandel, het teeken van trouw en van moed, vereenigd, zal trachten met lauweren uit den strijd te komen. Met een driewerf hoezee 1 voor den Koning, het vorstenhuis en de edele schenkster, besloot hij zijne rede. De plechtigheid werd bijgewoond door bur gemeester en wethouders, den secretaris der gemeente, den luitenant-kolonel, gar- nizoens-commandant, vergezeld van den 1. luitenant-plaatselijke adjudant. Na af loop maakte de troep een militaire marsch door de gemeente, om ten slotte het vaandel ten huize van den majoor-c.om mandant over te brengen. Des avonds vereenigden de onder-officieren zich in het café Stork, waar hun door den com mandant en de officieren een bezoek werd gebracht. De commandant en de officie ren vereenigden zich daarna in een der localen van de sociëteit «Amicitia", waar men nog lang gezellig bijeen bleef. Het vaandel is een prachtige oranje zijden doek, met gouden torsade-franje, kabels en kwasten. Aan de eene zijde vertoont het t Nederlandsche wapen en aan de keer zijde de gekloonde W, omgeven door de woorden «Dienstdoende schutterij te Amersfoort." Het wordt gedekt door een vergulden lauwerkrans en daarboven de Nederlandsche leeuw met zwaard en pijlen. Bij den tocht naar de woning van den majoor-commandant, weiden door de wachten aan de artillerie- en cavallerie- kazerne, de voorgeschreven militaire eer bewijzen aan het vaandel gebracht. Woensdag 9 Januari 1889 zal bij de Vrije Ger. Gem. des avonds ten zes ure gepredikt worden door Ds. Versteeg greep het en nam het haar uit de hand. «Laat mij uw kunstwerkje nog een oogenblik bewonderen 1" zeide hij. «Geschenken mag men niet bewonde ren noch loven!" zeide Verena. «Wie zegt dat?" «Uwe Verena!" «Dat gaat toch niet aan, want ik wilde juist verrassen met het nieuwtje dat nog een verjaarsgeschenk ontvangen heb!" «Wat, hebt ge nog een geschenk ont vangen «En een zeer voortreffelijk geschenk!' «Van wien «Van mijn chef!" «Van den president van den handels- raad «Van hem." «En waarin bestaat het?" «Ik ben heden van eersten secretaris van den handelsraad tot algemeen boek houder bevorderd." «O, dat is mooi, dat is heerlijk. «Men mag verjaarsgeschenken niet prijzen «Ja toch... maar niet in tegenwoor digheid van den gever," antwoorde Verena haar woorden half terugtrekkende. Dan zullen wij den gever toch ook danken Schenk in, mijn kind De glazen klonken op het welzjjn van In den loop dezer maand zullen in het gebouw Volksheil" wederom twee lezingen worden gehouden, n.l. denl6en eene lezing voor het volk door Dr. H. Ekama met het onderwerp «de Noordpool" en den 23en dezer de 3e lezing der reeks van vier door prof. J. W. Gunning, hoog den chef vroolijk tegen elkander. Het was een liefelijke groep, die jonge schoone gade, de vroegere prima-donna van den hofschouwburg, zoo vertrouwelijk met het schoone hoofdje te zien leunen tegen den borst van haar man. De avond was intusschen aangebroken, zoodat nog slechts een matte schijn ten deele de beide gelukkigen in de veranda verlichtte. In zoet gekoos, waartoe de schemering zoo geschikt is, ging de tijd voorbij totdat Verena eindelijk opstond en de lamp aan stak. Toen dit geschied was, hief Verena het glas op met de woorden: «En nu, lieve Arthur, zijn wij het aan onze ouders verschuldigd, dat wij ook hen ter eere een glas ledigen!" «Ik zal het op uw ouders en mijn zalige moeder doen!" «En uw vader Verena hield op, het kwam haar voor dat het zand in den tuin kraakte; toen zij echter niets verder hoorde, ging zij voort «En uw vader zoudt ge vergeten?" «Roer toch niet altijd dat teère punt aan," zeide Aithur. «Van daag moet alle haat en toorn wijken, mijn Arthur. De gezondheid van uw vaderriep zij vol vreugde uit. De glazen klonken tegen elkaar. (Wordt vervolgd.) leeraar in de natuurwetenschappen te Amsterdam over «de strijd tusschen de natuurwetenschap en de voorzienigheid Gods." De loop der bevolking was in deze gemeente gedurende het afgeloopen jaar als volgt: Geboortenwettig 250 m., 245 vr., onecht 13 m., 15 vr.. samen 263 m. 260 vr. In de gemeente geboren niet behoo- rende tot de werk. bevolking 1 m., '1 vr., elders geboren behoorende tot de werke lijke bevolking 1 m., 1 vr. Totaal 523, 4 tweelinggeboorten waarvan levend 5 m. 2 vr., levenloos 1. Huwelijken: Tusschen jonkmans en jongedochters 96 «en weduwen 5 «en geselt, vrouw 1 weduwn. en jongedochters 7 weduwnaars en weduwen 2 Echtscheidingen 2. Totaal 111 Overleden: ongehuwden 121 m., 115 vr., gehuwden 44 rn., 50 vr., weduwenst 26 m., 26 vr., samen 191 rn., 194 vr. In de gemeente overleden niet beh. tot de werkel. bevolking 2 m., 4 vr., elders overleden behoorende tot de werkelijke bevolking 7 m.. 3 vr., zoodat het totaal overledenen is 295 m. en 193 vr. Leven loos aangegeven, wettig 12 m., 6 onecht 1 m. en 1 vr., totaal 201 200 vr., of 408 personen. De eerste uitvoering der zang- vereeniging van de Amersfoortsche Af- deeling van «Toonkunst" zal op Dinsdag 22 Januari plaats hebben. Ten gehoore zal worden gebrachtVer hulst, Psalm 145, Mendelssohn, Eerste Walpurgisnacht, beide, voor koor en soli, en een kleiner toonwerk, «Rübezahl' van den heer Houck. Amersfoort is weder eene vereeni ging rijker geworden, die wanneer zij het doe! bereikt, dat zij beoogd waaraan wij volstrekt niet twijfelen eenmaal nog de trotsch van onze burgerij zal uit maken. Onder den naam «Amersfoort's Mannenkoor" hebben zich n.l. een aantal jongelui onder welke zeer goede zan gers tot een zanggezelschap ver eenigd, waarvan de heer Ter Haar, oud leerling van het Conservatorium te Ber lijn, de leiding heeft op zich genomen. Zooals van zelve spreekt heeft de jeug dige vereeniging ondersteuning noodig, waarom wij onze lezers opwekken om hetzij als werkend of wel als kunstlievend lid zich er bij aan te sluiten. J. Hou je toch stil en laat mij uit spreken. En de Koningin heeft geantwoord dat zij wel een Duitsche van geboorte is, maar als Neerlands Koningin alleen voor wil gaan, waar het 't welzijn en de eer van haar nieuw vaderland geldt. P. Dat is flink gesproken. J. Dat dunkt mij ook, en daar kan menig geboren Nederlander een lesje aan nemen. P. Dat wou ik maar zeggen. Bij som migen is het hart zoo van slag, dat zij al, wat buitenlandsch is, beter mooier en goedkooper vinden, dan wat ons land op levert. J. Zij denken misschien, dat het voor naam staat, en zien niet in, dat het hun plicht is, de landgenooten, van en door wie zij zelve moeten leven, ook te laten leven. De Vereeniging Dorcas" heeft 1888 wederom een goed werk verricht. Bij een ontvangst aan jaarlijksche bij dragen, vrije giften en contributiën van ƒ600.71, heeft zij gedurende het jaar 35 kraamvrouwen bedeeld en den dringenden nood van enkelen getracht te lenigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien door haar aan 251 huisgezinnen uitdee- ling is gehouden van 372 mans-, vrouwen- en kinderhemden. 88 lakens, 49 dekens, 160 paar kousen en sokken en 17 baaien kleedingstukken. Wegens het 25-jarig bestaan der Ver eeniging, werden bovendien nog als extra giften uitgedeeld: 12 lakens, 8 baaien 10 wollen dekens en 12 paar kousen. Wij bieden den dank van alle welden- kenden, in deze gemeente, de dames aan; mogen zij nog vele jaren in hun edel streven blijven voortgaan, gesteund door ele bijdragen. Mochten er nog onder onze lezers zijn die nog niet aan deze vereeniging bij droegen, onderstaande Dames zullen gaarne bereid zijn hunne giften te ont vangen. G. Siddré, J. G. Bierman, C. v. d. Roe mer, D. A. Siddre, C. Geerts en H. Frui tier de Talma. Verkooping van Vaste Goederen, in «De Valk" te Amersfoort, op Vrijdag 4 Jan. 1889. Notaris: de Heer Mr. J. M. RICHELLE. In de gemeente Hoogland. 1. De hofstede «De Wolfs- haar" met Landerijen 2. Een perceel uitmuntend Weiland 3. Een bouwmanswoning met Landerijen f 11100.— Buarn. Weldra staat ons hier een nieuwe kunstavond te wachten. In de groote zaal van het Amalia-Hölel zullen binnenkort de bekende Mevrouw en Mijn heer Orelio met nog eenige andere ar- tisten van naam een concert organiseeren, dat een rijke afwisseling belooft. De lijst ter inteekening circuleert reeds met groot succes. Nadat de vorige ijsclub ontbonden was, is er thans een nieuwe gevormd, onder voorloopig bestuur van de HH. Dodewaard, Brul en Horsman. Het be kende terrein, achter het kasteel Groe- rieveld, door den eigenaar daartoe wel willend afgestaan, is, tot een ijsbaan voor de leden ingericht, wier aantal reeds bijna 60 bedraagt. Gisteren, Maandag werd de baan geopend, waarbij de mu ziek der Hilversumsche schutterij de tal rijk opgekomenen in eene vroolijke stem ming bracht; eerst bij het vallen van den avond nam men afscheid van de prach tige baan. Indien het vriezen blijft, zal er nog deze week een ijsavond rnet fakkel licht georganiseerd worden. Waarlijk, de jonge vereeniging heeft door haar flink optreden recht op ieders sympathie en steun. 2700.— f 13800.— Jan. Heb je gezien dat zelfs in Noord- Amerika de lof van onze Koningin wordt verkondigd Piet. Neen, wat bedoelje? J. Wel in een blad van Nieuw York wordt er op gewezen, dat eene Duitsche vereeniging aan onze Koningin heeft ver zocht om op een inteekeningslijst ter op richting van een gedenkteeken op een Duitsche badplaats bovenaan te teekenen. P. Is dat zoo lofwaardig? In de laatste raadsvergadering te Sappe- meer kwam in behandeling het onder werp schoolbouw. De burgemeester wilde een groote school, de heer Smit twee kleinere. De beraadslaging was nog al levendig, zooals uit het verslag van de N. Veend. Cl. blijkt De voorz.Gekheid De kinderen kunnen genoeg allemaal naar eene school loopen. Het is een bederf voor hen, dat ze er zoo dicht bij wonen. Loopen is ge zond, het is net zoo goed als gymnastiek. Alle deskundigen zeggen, dat wij hier geen twee scholen hebben moeten. Bou- man, van Amsterdam schreef het ook. De heer SmitLees voor de aardig heid dien brief van Bouman dan eens voor. Ik geloof, dat er heel wat anders in staat dan gij ons daar wilt wijsmaken. Ik ben zelf bij hem geweest in Amster dam, en toen vertelde hij mij het heelernaal anders. Haal den brief maar eens hier De voorz.Ik hek hem nog er staat in, dat Bouman een voorstander van één groote school is. De heer SmitDal staat er niet in lees hem voor. De voorz. Jij hebt een heele boel in den mond. Smit! maar daar geef ik niet om. Ik zeg, dat 't er in staat, maar ik heb hem niet bij mij. De heer SmitDat zegt niets, 't is mooi om zonder gereedschap op de werk plaats te komen. De voorz.: Maathuis heeft hem ook ge lezen. De heer SmitIk vraag ook schrift uren van jou. Jij hebt niets te zeggen jij moet eerst met de stukken komen. De heer SmitWij zitten hier niet officieus, maar officieel. Als de burge meester wat zegt, dan moet dat waar heid zijn. Ik respecteer uw verdiensten, voor zitter, maar je moet me niet kwalijk nemen, dat ik mij niet door je foppen laat. Zoo ging het nog een poosje een weinig bedaarder voort, maar later begon het weer van onderen op. De heer Smit verweet den burgemeester, dat hij zich van de zaak afmaakte en zich achter de wethouders verschool. Z.i. moest een einde komen aan de in de geheele provincie beruchte Sappemeerster schoolquaestie. Toe» de burgemeester het zeide te betwijfelen, of het besluit wel mocht genomen worden, om aan B. en W. een onmiddellijk onderzoek op te dragen, daar op de oproepingsbriefjes alleen stond „bespreking schoolbouw", en de raad niet voltallig was, zei de heer Smit: „dat is weer een van die looze zetten van je." Ter zitting was ingekomen eene aan vraag van den heer Feit, van Groningen, die Sappemeer door middel der telephoon met de stad wilde verbinden. De burge meester heeft hern geantwoord, dat hier tegen wel geen bezwaar zou zijn, als het der gemeente maar niets kostte. De heer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2