Advertentiën. Officieele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Spaarbank. Hulpbank te Amersfoort. MARKTBERICHT. NAMEN, WAPENS enz., VERGULDEN EN VERZILVEREN, G. H. GROENESTEIN. zorgt de inrichting, dat er gelegenheid is om eene andere keus te doen. Er is ge woonlijk voldoende voorraad van aspi ranten. Heeft men informatiën noodig omtrent de omstandigheden van den per soon, op wien de keus is gevallen, ook die kan men zich volledig verschaffen door tusschenkomst van den directeur der in richting. Natuurlijk bepalen zich de kosten niet tot de som, die bij de inschrijving moet voldaan worden. Elke bemoeiing afzon derlijk moet betaald worden. Een vast tarief bestaat er niet; de directeur ziet zijne menschen aan, en laat zich betalen naar omstandigheden, en wel door beide partijen, zoodat voor hem het mes altijd aan twee kanten snijdt. Is bij het sluiten van een huwelijk door zijn tusschenkomst voor ééue der beide partijen geld de hoofdzaak, dan weet hij voor zich een ruim aandeel in de winst te bedingen. Tusschen deze kantoren voor het sluiten van huwelijken en de huwelijks-aanvra gen in de advertentie-kolommen der dag bladen bestaat dikwijls een zeer nauw verband, want niet altijd is het kantoor in staat, te leveren wat er gevraagd wordt en in zulk een geval is de meer en meer gebruikelijke weg aangewezen. Wordt de huwelijks-aanvrage door den belangheb bende zelf geplaatst, dan vindt hij ge woonlijk onder de ingekomen brieven eene uitnoodiging om van de diensten van zulk een kantoor gebruik te maken, waarbij dan hoog opgegeven wordt van het aantal huwelijken, die reeds op voor beide partijen bevredigde wijze tot stand kwamen. Onder de huwelijks-makelaars zijn er, die eerlijk en trouw de zaken drijven, maar er zijn er ook, die er eene minder eerlijke industrie van maken en handel drijven in goedereu, die zij niet voorhan den hebben en niet kunnen leveren. Dezen is het alleen te doen om de trouw lustigen, die met hen te doen krijgen, door middel van aller lei kunstgrepen geld af te persen.—-Wee, wie in hunne handen valt Naar men verneemt worden-3oor het Leger des Heils te Utrecht pogingen in het werk gesteld om in hel westelijk gedeelte der stad een tweede vergader lokaal te koopen of te bouwen. Het te genwoordige lokaal blijkt voor het groot aantal belangstellenden en nieuwsgierigen te klein te wezen. Naar gemeld wordt is de gep. luit.-kol. van het O. I. leger Verstege, bij het gerechtshof in verzet is gekomen tegen het bevel van de rechtbank te 's-Hage, waarbij zijne zaak, aangebracht op aanklacht van den gep. luit.-kol. de Rochemont, naar de openbare terechtzit ting van de rechtbank is verwezen. De heer De Savornin Lobman, de nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, vertrekt heden van Amsterdam om zijne nieuwe betrekking te aanvaarden. De uitslag van de deze week te Amsterdam van wege de Amst. Sport- Club gehouden internationale hardrijderij op schaatsen, om het meesterschap van de wereld was als volgtBaan lang 1 Eng. mijl (1609 M.) De heer A. Von Panschin van St. Petersburg legde de baan af in 2 min. 5 sec., de heer Jos. Donoghue van Newburgh (Amerika) in 3.5, <le heer G. Jurrjens van Amsterdam in 3.10, en de heer L. Tebbutt van St. Ives (Engeland) in 3.14. Een handelsreiziger voor eene Rot- terdamsche firma bevindt zich met zijne vélocipède in ZeelanJ. Vier achtereenvol gende reizen bezocht hij op die wijze zijne clientèle in Zeeland met het beste succes, hoewel hij pl. m. 15 kilo bagage met zich voert. Hij roemt over het alge meen den toestand der wegen,en betreurt het dat in Zeeland in het geheel zoo weinig liefhebberij voor het wielrijden en daardoor zoo weinig aansluiting bij den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijilersbond is. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft bij gelegenheid van het onlangs gehouden kinderfeest, met inbe- giip van eene gift groot f 1000, aan feestgaven ontvangen de zeer aanzienlijke som van f6060.46, terwijl voor de vol tooiing van het nieuwe weeshuis f776.731/, is ontvangen. Waar gezocht wordt naar een spel, dal tevens de beste vermogens van den menschelijken geest in beslag neemt en tot ontwikkeling brengt, daar behoort het schaakspel in de eerste plaats genoemd te worden. Met recht wordt dit spel door velen dan ook een wetenschap genoemd en bezit dit spel de ontwikkelende kracht der wiskunde. Het Vereenigd Amsterdamsch schaak genootschap, het betreurende, dat over het algemeen de bezielende invloed en de vormende waarde van dit spel te weinig erkend wordt, heeft gemeend dat door het houden van internationale wed strijden het streren der ware schaaklief hebbers om den lust tot dit spel aan te wakkeren, bevorderd zou kunnen wor den. De eerste van deze wedstrijden, die in dit voorjaar zal gehouden worden, is in verschillende klassen verdeeld en dus kan (eder Nederlandsch schaakspeler van meer of minder kracht, daaraan deelnemen. Tot bestrijding der kosten van dit con cours, geraamd op eene som van ten hoogste f2000, doet het genootschap een beroep op den steun der Nederlandsche schaak-gezelschappen en op dien van iederen schaakspeler in het bijzonder. Men maakt zich in de Oostenrijksche Regeeringskringen ongerust over de op positie, die in de vergaderingen van verschillende partijen getoond wordt, tegen het nieuwe militaire wetsontwerp. Men vreest, dat een deel der rechter zijde zich zal voegen bij de gematigde oppositie en de oude linkerzijde, om uit het Regeeringsontwerp de bepalingen om trent het gebruik der Duitsche taal te lichten. De Minister heeft het ontwerp krach tig verdedigdzelfs dreigde hij met een Kabinets-kwestie in geval van ver werping. Als voorbeeld voor zijn stelling, dat slechts weinig Hongaren deel van het leger uitmaken, haalde Tisza zijne beide zonen aan, die hern verklaard hadden, dat zij slechts op zijn bepaald bevel den militairen stand zouden aannemen. Morgen begint de discussie in de Kamer over het ontwerp. De pachters op het landgoed Gibbon in Ierland hebben een overeenkomst on derteekend, waarin hun 30 pCt. vermin dering van de achterstallige pacht over 1887 en 20 pCt. over die van 1888 wordt toegestaan. De uitzettingen op het landgoed Wex ford hebben zonder tegenstand plaats gehad. Te Falcarrogh moest de gewa pende macht er latei' bijkomen. In een bijeenkomst der nationale liga te Laas, sprak de voorzitter, William O'Brien, over de levensvatbaarheid der liga. Hij zeide, dat hoe meer de strijd zich uitbreidt, des te moeilijker de taak der onderdrukkers van Ierland wordt. Uit Bombay bericht men, dat op den 26sten December, toen de Emir Abdur Rhaman inspectie hield over zijne troepen te Mazarichérif een cipayer een schot op hem loste; gelukkig schoot de man mis. De cipayer werd oogenblikkelijk gedood. Men gelooft zeker, dat de Emir den winter in Oost-Turkestan zal doorbren gen, wijl de provinciën Kaboel en Oost- Afghanistan r:u geheel rustig zijn. Generaal Boulanger schijnt zoo volko men verzekert te zijn van het welslagen zijner canditaluur te Parijs, dat hij zijn ontslag heeft genomen als afgevaardigde van het Noorder Departement. Een schoone gelegenheid voor de re publikeinen, om hem er nu maar in eens buiten te sluiten; die mag men niet ongebruikt laten voorbijgaan. Het gerucht, dat aan de grenzen van Roemenië quarantaine is ingesteld, is niet geheel juist. Het bericht hiervan kwarn uit Constantinopel en was het gevolg van maatregelen door de Bul- gaarsche Regeering genomen, op het ge rucht, dat in Roemenië zwarte pokken waren uitgebroken, Een cordon werd getrokken, en allen die van Adrianopel kwamen, werden aan een geneeskundig toezicht onderworpen, doch de reizigers uit Constantinopel wor den ongehinderd doorgelaten. De regeering heeft de geloofsbrieven onderzocht van de leden der Heilige Sy node, die sedert een paar dagen te Sofia bijeen is. Daaruit bleek dat de verkie zing van eenige bisschoppen niet regel matig heeft plaats gehad. Dientengevolge zijn de zittingen der Synode geschorst, om den Exarch in de gelegenheid testellen,nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Eergisteren verscheen te Brussel een brochure over de koloniale, de militaire en de handelsaangelegenheden van Bel gië. In het werkje wordt aangedrongen op»de oprichting van een oorlogsmarine de bemiddeling der Belgische regeering bij de Congo-zaakde invoering van den persoonlijken dienstplicht; de vermeerde ring der levende strijdkrachten. Het is zeker, dat Koning Leopold het volkomen eens is met de denkbeelden, die in het werkje worden ontwikkeld; maar de bewering, dat de Koning er zelf aan zou hebben medegewerkt wordt uit goede bron tegengesproken. Zondag 13 Jan. e. k. predikt in de Ev. Luth. kerk alhier sm. 10 ure Ds. W. A. Poolman van Haarlem en 's av. ten 6.30. Ds. D. Fregeres van Groede. In het Departement Amersfoort der Maatschappij vtot Nut van 't Alge meen" zal op Donderdag, 17 Januari a.s. als spreker optreden de Heer P. H. Hugenholtz Jr., predikant te Amsterdam. Ter vervanging van den officier van gezondheid 2. kl. A. M. v. d. Willigen, is in het garnizoen alhier aangekomen de officier van gezondheid 2. kl. P. A. Zie- geler. Woensdag is voor het front van den troep aan den adjudant-onderofficier-pikeur bij de rijschool C. Cammari, de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst uitgereikt. Z. M. heeft benoemd tot burge meester van Schiermonnikoog den heer W. G. M. Eyk van Zuylichem, lid van gemeenteraad alhier. Op den straatweg tusschen Amers foort en Achterveld had Maandagmiddag een ongeluk plaats, hetwelk treurige ge volgen had kunnen hebben. De landbou wer v. d. W., een beladen wagen met 2 paarden bespannen besturende, viel van den wagen, doch wist zich aan den disselboom vast te klemmen de paarden geen teugels meer voelende, gingen er van door, doch werden eindelijk in hunne vaart gestuit door een boom, waar de leidsels aan bleven vastzitten, doch zoo, dat de boom tusschen de twee paarden in kwam. Indien de leidsels niet om den boom waren vastgeraakt, was zonder twijfel v. d. W. verpletterd geworden, nu kwam hij met den schrik en eenige schrammen vrij. Woensdag 1.1. had op de Anna- Paulowna Bewaarschool alhier de Win- teruitdeeling van kleedingstukkerr plaats. Ongeveer 70 jurken, 25 rokken, 60 kielen en eenige broeken, borstrokken en hein- den werden uitgedeeld, terwijl de niet bedeelde kinderen een prentenboekje ont vingen, om hen in de algemeene vreugde te doen deelen. Door de welwillende hulp van Mevrouw K. en der leerlingen van Mejuffrouw Delineée kon deze deeling bijzonder uit gebreid zijn, zoodat ieder kind een wol len kleedingstuk kreeg. Wij hopen, dat onze stadgenooten de vereeniging tot vervaardiging van klee- dingstukken voor de kinderen der Anna- Pauwlowna Bewaarschool in het voorjaar weer ruimschoots zullen steunen, want uit het steeds trouwer wordend school bezoek blijkt hoe nuttig deze vereeniging werkt. Tengevolge eener door B. en W. van Amersfoort en Leusden gedane uit noodiging, had Donderdagavond ten raad- huize eene vergadering van belangstel lenden plaats, ter bespreking der weri- schelijkheid van de oprichting eener af- deeling van de Nederlandsche Heide maatschappij. De burgemeester van Amersfoort, de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, die de vergadering presideerde, begon met de mededeeling, dat eenigen tijd geleden door den heer commissaris des konings in de provincie Utrecht, den gemeentebesturen kennis werd gegeven van de oplichting dezer maatschappij met uitnoodiging die ver eeniging zooveel mogelijk te ondersteu nen en voor hare verdere belangen me dewerking te vetleenen. B. en W. van Amersfoort hebben zich daarop in be trekking gesteld met het dagelijksch be stuur van Leusden en Woudenberg, en die colleges onder mededeeling dat de oprichting eener afdeeling hun wensche- lijk voorkwam, verzocht te willen ken baar maken, of zij die meening deelden. B. en W. van Woudenberg gaven te kennen, dat zij, met het oog op plaatse lijke toestanden, niet konden aannemen, dat het eenig nut kon hebben om die gemeente als onderdeel in eene afdee ling op te nemen, doch het dagelijksch bestuur van Leusden beaamde de wen- schelijkheid van de oprichting eener afdeeling, en gaf in overweging ook de gemeenten Baarn, Soest en Hoogland in de op te richten afdeelir.g op te nemen. Door den heer mr. H. Croockewit jr. alhier, die onderscheiden werkzaamheden reeds voor het hoofdbestuur der Mij. in deze gemeente had verricht, werd op eene desbetreffende vraag van B. en W. geantwoord, dat, hoezeer hij gaarne be reid was in deze mede te werken, het hem wenschelijker voorkwam, dat door het gemeentebestuur het initiatief werd genomen. Na deze mededeelingen werd door den voorzitter het doel der maatschappij, het bevorderen van het ontginnen van heide velden, duinen en andere woeste gronden in Nederland, kenbaar gemaakt, waarop hij de vraag aan de orde stelde, of men thans zou overgaan tot de oprichting eener afdeeling of tot de benoeming eener commissie, die zal pogen, met medewerking, hetzij van de ingezetenen van Amersfoort en Leusden alleen of ook met die der inwoners van Baarn, Soest en Hoogland, eene afdeeling tot stand te brengen. Het laatste lachte hem 't meest toe, met het oog op de omstandigheid, dat, wanneer eerst ingezetenen van de omliggende gemeenten als leden zijn toe getreden, en ze zijn opgewekt met Amers foort saamtewerken, eene des te krach tiger afdeeling in het leven zal kunnen worden geroepen. Nadat de heer v. Har- denbroek van Ammerstol zijne instem ming met dit denkbeeld had betuigd, werd dienovereenkomstig besloten. Hierna werd overgegaan tot de benoe ming van eene commissie, welke, op voor stel van deu heer v. Hardenbroek v. A., aan den voorzitter werd overgelaten. Deze, daartoe overgaande, benoemde tot leden de heeren: mr. H. Croockewit jr. kan tonrechter te Amersfoort, mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leusden, G. .1. baron Hardenbroek v. Ammerstol, wateigraaf van het heemraadschap »de Eem", te Ameratoort, mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, burgemeester van Leusden en Stoutenburg, te Amers foort, en J. W. Putman Cramer, particu lier, aldaar. In eene vergadering die de commissie daarna hield, werd mr. W. H. <le Beaufort tot voorzitter en de heer J. W. Putman Cramer tot secretaris ver kozen. Wij wenschen onze stad- en gewest- genooten aari te moedigen als lid lot deze maatschappij toe te treden Voor de meesten zijn de kosten geen bezwaar. De contributie toch bedraagt slechts f2 per jaar. En door die geringe bijdrage verschaft men zich het genot eene maat schappij te steunen, wier ontwikkeling in niet geringe mate in verband staat met de belangen niet alleen van gemeenten, gelegen in streken waar te ontginnen gronden gevonden worden, maar ook van vele anderen, wier belangen nauw verbonden zijn met de welvaart der plat telands-bevolking, en waardoor een ar beidsveld wordt geopend voor velen, zoo wel ten platten lande als in groote ge meenten, die thans elders een bestaan moeten gaan zoeken of zonder bestaan rondloopeu. NOTIFICATIE. DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der lijst van de hoogst- aangeslagenen In 's Rijks directe belastingen, ter benoeming van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Gene raal Gelet op de artt. 72 en 73 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het kiesregt, enz., zooals die wet gewijzigd is bij art. VII van de Ad- ditioneele artikelen der Grondwet; Noodigen de inwoners van dit gewest uit, om, bijaldien zij elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den 1. April 1889 te doen blij ken, door aan Ons Collegie in te zenden billetten of uittreksels uit de kohieren van de grondbelasting over 1889 en van de personele belasting en het patentregt over 1888—1889. En zal deze op de gewone wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Utrecht, den 3. Januarij 1889. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK, Voorzitter. DE KOCK, Griffier. Loop der bevolking in de gemeente Bunschoten. m. v. tot. Op 31 Dec. 1887 1158 1109 2267 Vermeerdering door geboorte 43 44 87 Id. door vestiging 19 11 30 Tezamen 62 55 117 Vermindering door overlijden 16 30 46 Vertrokken 12 4 16 (Levenl. 1 mannel.) Tezamen 28 34 62 Verschil in meer 34 21 55 Bevolking op 31 Dec. 1888 1192 1130 2322 Barneveld. Naar wordt gemeld, heeft de heer F. de Ruijter, laatst direc teur van de Nationale Veeverzekering te Delft, thans alhier woonachtig, zich per adres gewend tot Z. M. den Koning, de Ministers en de beide Kamers der Staten-Generaal, over een onrecht, 't welk naar zijne meening hem zou zijn aange daan door de Arrondissemenls rechtbank te 's-Gravenhage, uitspraak faillissement. Njjkerk. De mazelen-epidemie neemt in deze gemeente gelukkig af. In de vorige week zijn slechts weinige personen door die ziekte aangetast, er is slechts één geval met doodelijken afloop voorge komen. Scherpenzeel. De mazelen beginnen zich in deze gemeente slaeds meer uit te breiden. Thans bedraagt het aantal huizen, gekenmerkt als besmet door de ziekte, 22, tei wijl 28 kinderen daaraan lijden. Veenendaal. Op de oproeping voor de betrekking van 2en gemeente-veld wachter alhier hebben zich niet minder dan 162 solicitanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 350, terwijl f50 voor bovenkleeding wordt toegestaan. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 14 Jan. e. k. ter, Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op MAANDAG, den 14. Jan. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMs. P. VAN HASEI.EN, Secretaris-Penningmeester. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 4 JanJohanna, d. van Hen- drikus van Beek en Johanna Krijuen. Frank, z. van Wilhelmus Schuurman en Maria Christina Engels. 5 Jan., Hendrik, z. van Hendrik van de Hoef en Hcndrika Walet. 6 Jan Teïmis, z. van Jan van Diggele en Elisabeth Klomp. 7 Jan., Barta, d van Eeijer van I.eijenhorst en Gerritje van de Wetering. Johannes Aotonius, z. van Arnoldus Coops en Dorothea Wilhelmina Antonia Drieman. 8 Jan., Jacoba, d. van Willem Abelman en Hendrika van Rijs wijk. 9 Jan., Jacobus Hendrikus, z. van Johannes Bornardus Boomhouwer en Neeltje I.angelaar. Ondertrouwd: 10 Jan., Johannes Benja min van den Berg en Johanna Vrij. Gehuwd 9 Jan., Johannes Smeink en Klaasje van Wegen. Comelis Kraaikamp cn Ileudrika Wijnands, Overleden: 2 Jan., Cornelia Groenhui zen, S2 j. ongh. 3 Jan., Antoinette Wil helmina Mari.: van Hertum, 54 j. ongeh. Een levenl. uang. kd. vr. gesl. van Gerardus Dieges en Geertmida Nieuwboer. 5 Jan., Johannes Gieliks, 87 j. wedr. van Maria van Eist. Jan Wcllerd, 65 j. wedr. van Gorarda Wilb mse. Elisabeth Klein, 65 j. wed. van Albert Willem Naudin ten Cate. 6 Jan., Petronella v n de Posthoorn, 86 j. wed. van Johannes Cornelis Aarts. 8 Jan., Gerrit Malesten, 71 j. ongeh. Hendrika Kroon, 68 j. wed. van Hendrik van de Bor. 10 Jan., Alijda van Beek, 58 j. wed. van Johannes Lensing. Bunschoten. Geboren: 4 Jan., Harinen, z. van Harmen Poort en Jaapje Vedder. 7 Jan., Steven tje, d. van Jan Koelewijn en Aaltje ter Haar. 8 Jan., Hendrina, d. van Jacob Veddor en Trijntje Poort. Overleden: 3 Januari, Lutje Duijst oud 2 jaren. 8 Januari, Willem van den Hoo- gen oud 1 jaar 10 maanden. Stoute nbiirg. Overleden: 8 Jan., Leveul. aaugeg. kind van Petrus van Esveld en Wilhelmina van Ruitenbeek. 9 Jan., Maria Schrasser, oud 65 j. wed. van Daan van de Kooi. Woudenberg. Geboren 9 Jan., Aaltje, d. van Jau Wil lem Meerveld en Cornelia Puik. Overleden: 7 Jan., Hendrik Bloemendal, 10 maanden. AMERSFOORT, 11 Jan. 1889. Tarwe a f Rogge - 4.50 - 0.— Boekweit - 0.— it - 0.— per Appelen - 2.10 11 - 4.— 1 hecto Peren - 2.— - 3.50 liter. Kleiaardappelen - 0.— tl - 0.— Zand- - 1.90 it - 2.40 Hoendoreieren - 4.— V - 5.— p. lOOst. Boter - 1.15 'i - 1.30 p kilo. Kaas - 0.— it - 0.- p 50 Kippen - 0.50 - 1.10 Kuikens 0.60 1) - 1.20 Ganzen 7) Oude celuien 0.60 - 0.90 per Jonge stuk. - 0.— ,'f - 0.— Hazen - 0.— it - 0.— Konijnen - 0.50 - 1.00 Duiven - 0.30 ti - 0.60 p. paar Biggen 4.— - 7.— Schrammen 10.— -14.— Vette koeien - 0.— 1» - 0.— Gnste - 0.— - 0.— per Kalf - 0.— 11 - 0.— stuk. Pinken Stieren Vette Kalveren - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit 15 heet. Appeleu30 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen heet. Zand- aarduppelen4000 stuks Hoendereieren; 1500 kilo. Boter; kilo Kaas. Ongeveer stuks vee. Gevonden op den openbaren weg: Een nickel horlogeketting. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij zich in de Kouingstraat No. II gevestigd heeft. Hij beveelt zich beleefd aan tot het graveeren van op Goud, Zilver en Koper, Vnnr- en Galvanisch terwijl reparatiën aan Diamanten, Gouden, Zilveren en Fantasie- werken billijk en in korten tijd ver richt worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2