NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 17. Woensdag 27 Februari 1889. Achttiende Jaargang. BINNENLAND. AMERSFOOBTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per S maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkeu en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignotten naar plaatsruimte. De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Dinsdag 5 Maart, te 2 ure n.m. De heer Mr. J. B. van Ossenbrug gen, lid van de Tweede kamer voor Dordrecht, is Maandagmiddag te 's-Hage overleden. Het gekozen Kamerlid voor Eind hoven heeft verklaard zijn verkiezing te beschouwen als een getuigenis tegen de invoering van den algemeenen dienst plicht, «eene wet, die een ongelukswet zou zijn, evenals die op het onderwijs." Hij was geroepen geweest om aan de voorbereiding van die wet mede te wer ken. Voorts heeft hij de plechtige ver zekering gegeven, dat hij met al zijn kracht zou trachten het onheil te voor komen. De heer Mutsaers was lid van de Staats-commissic. I In de Haagsc'he Kroniek der N. R. Ct. leest men Van de bijeenroeping der Tweede Kamer is nog niets bekend. Naar ik hoor zal reeds dadelijk bij de hervatting van den arbeid de boterwet aan de orde komen, terwijl overigens weinig zal worden afgedaan vóór de werkzaamheden der afdeelingen. De hoofd schotel zal de staten-tabel zijn van de indiening der gewijzigde schoolwet schijnt voorloopig nog niets te zullen komen evenmin van de voorstellen omtrent de verdediging, al liggen deze reeds grooten- deels gereed. De omzetting der Eerste Kamer moet aan alle groote dingen voor afgaan. Door den minister van binnenland- sche zaken is aan 's Konings commissa rissen eene aanschrijving gezonden, waar uit blijkt, dat de minister van oorlog de aandacht van zijnen ambtgenoot van B. Z. heeft gevestigd op het nadeel, hetwelk door de gewone inkwartiering ontstaat, voor het geval dat troepen worden ge detacheerd tot handhaving der orde. Im mers, niet alleen worden de militairen dan over de soms uitgebreide gemeenten verspreid, maar de ingezetenen hebben bovendien het recht, de inkwaitiering uit te besteden, waardoor de militairen soms op grooten afstand van de alarm- plaats worden onder dak gebracht. Het schijnt om verschillende redenen den minister van oorlog noodzakelijk, in ge vallen als het bedoelde, de militairen niet bij de ingezetenen in te kwartieren, doch de detachementen vereenigd in openbare of andere gebouwen te huisvesten (c. q. bij de bereden detachementen met de paarden). In verband hiermede worden 's Konings commissarissen verzocht, bij voor komende gelegenheden met de gemeente besturen maatregelen te beramen, om zooveel mogelijk aan die bezwaren tege moet te komen, Het aantal Nederlandsche inzenders op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs bedraagt 177. Het thans bij de hoofdcommissie ingeschreven aantal in zendingen dat zeker veler verwach ting zal overtreffen vult de geheele te Parijs verkregen plaatsruimte. Deze beslaat in de hoofdafdeeling 900 M1.in de afd. Voedingsmiddelen 400 M'.ver der zijn er afzonderlijke plaatsruimten in de afdeelingen Landbouw, Tuinbouw, Schoone Kunsten en Onderwijs. De kolo niale afdeeling, ter grootte van 250 Mr, wordt, met de inzending van een volle dig Javaansch dorp, door eene afzonder lijke commissie in het moederland be heerd. In den tuin verrijst eene diamant slijperij van de firma Boas. Naar aan de Amst. Ct. wordt ge meld, is op initiatief der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de heer Bauduin te 's Hage bezig een ontwerp verzekeringmaatschappij in gereedheid te brengen, die, uitgaande van het hoofd bestuur, in alle afdeelingen hare verte genwoordigers zou hebben en waarin men alles wat de landbouw betreft tegen on geval of misgewas kan verzekeren. Het hoofddoel is na het in gereedheid bren gen van dit ontwerp algemeene mede werking te verkrijgen, want slechts hier door kunnen de te betalen premiën gering zijn. Om aan allen twijfel daaromtrent een einde te maken, kunnen wij thans met zekerheid mededeelen, dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken besloten heeft de Rijkskweekschool te Nijmegen op te heffer.. De sluiting zal 1 September a.s. plaats hebben en de nog aanwezige kweekelingen zullen naar andere Rijks kweekscholen overgebracht worden. Het is ons niet hekend, hoever de.be zuinigingsmaatregelen in de andere pro vinciën zich uitstrekken. Te oordeelen naar de beslissingen, die in den laatsten tijd voor Gelderland hebben gegolden, zal ditmaal aan de opleiding van onder wijzers een gevoelige slag worden toe gebracht. (4rn/i. Ct.) Uit het verslag over liet 85 jaar van het bestaan der Inrichting voor doof stommen-onderwijs te Rotterdam blijkt, dat met het optreden van den heer Ic. Bikkers als directeur verschillende her vormingen gewenscht schenen, welke ook eenige wijzigingen in de statuten ver- eischten. Zoo werd, wat het onderwijzend personeel betreft, eene geheel nieuwe regeling tot stand gebracht, en wat de leerlingen aangaat, wijziging gebracht in den leeftijd van toelating, den tijd der opneming en der vacantiën. Dringend behoefte wordt gevoeld aan uitbreiding der ruimte, doch daartoe is veel geld noodig, waarom het bestuur een beroep doet op de algemeene onder steuning. Het getal leden is iets toege nomen en bedraagt thans 1302, met eene contributie van f6782, waai onder Am sterdam met ruim 100, met eene con tributie van f587. Aan leergeld werd ontvangen f2935. De uitgaven der ver pleging bedroegen f17,522, waarvan ge- resititueerd werd f 11,474. Het getal leerlingen bedroeg 158, waarvan 117 kosteloos onderwijs ontvingen en van welke weder 74, die geheel of gedeelte lijk kostelooze verpleging genoten. Er werden weder verschillende giften en legaten ontvangen, ofschoon deze bron niet zoo ruim vloeide als het vorige jaar. De gewone uitgaven bedroegen f46.032, de gewone ontvangsten f36,703, zoodat deze rekening sloot met een nadeelig slot van f9328. Deze buitengewone in komsten bedroegen f 19,993, de buiten gewone uitgaven f 19.200, zoodat deze rekening sloot met een batig slot van f793. Van het eiland Wieringen wordt het volgende aan de N. R. Ct. geschreven «De toestand op ons eiland is in het algemeen genomen niet gunstig, sinds jaren achteruitgaande door het kwijnen van den landbouw, door het verpachten van de zee als anderzins. Er ligt op het eiland een zware schuldenlast. Vroeger wist men hier nooit van hypotheek maar thans zijn de meeste eigendommen daar mede bezwaard. Men hoort dan ook hoe langer hoe meer van menschen, die bankroet gaan of daaraan blootstaan. Men ziet dan ook gedurig deurwaarders het eiland doorkruisen,' tot groot ongenoegen van velenwant die menschen zijn slechte vertroosters. Over het geheel is daardoor iets drukkends in de samenleving, vooral om dezen lijd van het jaar, nu alle kas sen zoo wat leeg zijn. Als April en Mei in het land komen en de lammeren ver kocht worden, die nu nog geboren moe ten worden, dan komt er weer verade ming. Er zijn redenen om te verwachten, dat zij dit voorjaar nog al prijzen zullen maken; daardoor wordt de hoop wat aangewakkerd. Voor den kleinen man is de winter hier nog al gunstig. Door den zachten winter kan de arbeider nog al veel buiten werken en in den polder is nog al werk met slooten uitdiepen. Ook de visscher verdient bij open zee nog allicht een stukje brood, zoodat we voor de armen werkelijk een gelukkigen win ter hebben. De vereenigir.g tot werkver schaffing rust ook dezen winter van haren arbeid. Zij had voor den herfst, evenals den vorigen winter, bij het ministerie van marine om touwpluizen verzocht, doch dat verzoek was van de hand ge wezen, omdat er bij de marine zooveel geplozen touwwerk W3s, dat daar dezen winter niet aan gedaan werd, en ook andere werkverschaffingen waren afge wezen. Dubbel gelukkig alzoo voor Wie- ringen, dat er dit jaar weinig behoefte aan is. Ware het een harde winter ge weest, dan zonden we het hier hard te verantwoorden hebben gehad. Ook de hevige storm heeft ons hier genadig behandeld. Wel steeg het water ook hier aan den noordkant tot eene ongekende hoogte, maar ons eiland ligt zoo hoog, dat we voor watervloed niet bang zijn. Slechts ééne visschersschuit werd van hare ankers gerukt en te plet ter geslagen. Op aansporing van den nieuwen burgemeester heeft zich eene commissie gevormd om dien man hulp te bieden. Voorloopig wordt er nu naar ouder gewoonte bij boeren en burgers eene lijst gepresenteerd, om eene gave voor dien man, die een zwaar huisgezin heeft. Daarna zal men verder zien. Die commissie heeft verder het plan gevormd tot het oprichten eener onderlinge waar- borg-vereeniging onder de Wieringer schippers, door het bijdragen van vaste contributies. Die zaak is in de maak, we melden later wel of zij tot stand is ge komen. Het zou zeker voor de schipperij van groot belang zijn; maar van nog grooter belang zou zijn het bezit van eene goede haven We zijn er met dezen storm gelukkig afgekomen, omdat hij uit het noordwesten woei, maar was de wind zuidwest geweest, dan waren er meer dan vijftig schepen verpletterd ge worden." Aan het Departement van Buiten- landsche Zaken is van den consul te Buenos-Ayres het volgende bericht ont vangen nopens den uitvoer van suiker uit Nederland naar Argentinië. Het is den consul bij herhaling ge bleken, dat te Buenos-Ayres in den laatsten tijd suikers, bij partijen van honderden vaten, uit Nederland zijn aan gevoerd, welke onder anderen wegens hunne grijze kleur in qualiteit zeer ten achteren staan bij de Hollandsche suiker, die daar gewoonlijk wordt geïmporteerd. Betwijfelend, dat de aanvoer van be doelde suiker, die zelfs inferieur was aan het inlandsche product, het gevolg is ge weest van door de belanghebbenden aldaar gegeven orders op mindere waar, meent hij in het belang van den Nederlandschen export-handel naar Argentinië verdere zendingen als de genoemde ernstig te moeten ontraden. Wil men niet evenals tot voor kort prima-suiker hierheen expe- diëeren, dan bestaat het gevaar, dat de voor ons thans nog zoo belangrijke sui kermarkt aan den Rio de la Plata in de toekomst voor het Nederlandsche artikel zal verloren gaan, te meer daar de con currentie der inlandsche suikers steeds grooter wordt. Men gelieve zich daarbij ook het voor eenige jaren met onze sui kers voorgevallene te herinneren. Toen werden eveneens slechte partijen suiker uit Nederland afgezonden, en het gevolg hiervan was afname der importen aldaar van onze suikers en vermeerderde aan voeren van het Duitsche en Fransche artikel. Willen onze fabrikanten dei halve hun débouché in deze Republiek niet verliezen, dan dienen zij slechts prima qualiteit te leveren. Naar men verneemt, zullen in den aanstaanden zomer de groote manoeuvres worden gehouden in de heidevelden van Hoornsterzwaag en Jubbega-Schurega. Reeds moeten de terreinen voor dat doel zijn opgemeten. Men schrijft Zondagavond uit Meppel Hedenavond om 8 uur had hier aan ue gasfabriek een geweldige ontploffing plaats De ramen in de directeurswoning, grenzenden aan de fabriek, zijn er ge heel uit geslagen. De schok werd door bijna de geheele stad gevoelt. Een muur in de fabriek is geheel weggeslagen. De oorzaak is een lek in de leiding, waar door zich het gas opéénhoopteeen gas vlam, die in die afdeeling brandde, ver oorzaakte daardoor de ontploffing. Als door een wonder is een veel grootere verwoesting voorkomen, doordien de toe gang tot het zuiveringshuis, die gewoon lijk open staat, op het oogenblik der ontploffing gesloten was. Brandweer en schutterij waren onmiddelijk op het ter rein aanwezig, Omtrent de gevonden munten bij de verbrande woning van gebr. R. te Zetten, meldt men het volgendehet zijn zonder uizondering zilveren munten, welke vermoedelijk begraven zijn geweest in een tonnetje. De kleinste zijn nog van 1 gulden, de nieuwste van 1792, zoodat het begraven na dien datum moet heb ben plaats gehad. Het juiste getal is nog niet op te geven. Men zou haast ver moeden, dat de collectie aan een mun- tenverzamelaar heeft toebehoord, zóó groot is de verscheidenheid. Wij zagen eene munt van 1635 met opschrift «Phi lips IIII D. G. Hisp. et Indiar Rex" en een andere met «Ferdinand I1D. G. Rom. Imp." Verder een fraai 30 stuiverstukje met de wapens van de 7 provinciën van 1689, een 3 guldensstuk van 1721, een van 10 sc. van 1690 met opschrift «Zee- landia" en aan de keerzijde «Luctor et ernergo". Aangezien men in den laatsten tijd meermalen munten op die plaats ge vonden had, was het vinden van deze schat niet geheel onverwacht. Gisteren vond men nog een ouderwetsche vork. Wegens grooten toevloed van belangstel lenden werd het verder zoeken gestaakt. Het aantal bezoekers van de in richting tot kostelooze verschaffing van brood en koffie te Amsterdam blijft vrij wel op dezelfde hoogte. De uitdeeling duurt voort tot den laatsten Maart. Men mag verwachten, dat de commissie na afloop een verslag zal opmaken omtrent den loop der zaak en hare werking. Amst. Ct. Een inwoner tan Montfoort was niet tevreden met het cijfer, waarin hij in de gemeentebelasting meende aange slagen te zijn. Zonder dralen diende hij eeri bezwaarschrift daaitegen in en de gemeenteraad heeft ongunstig op zijn reclame beschikt omdathij zeli's niet was aangeslagen I Op het koepelfort «de Harssens" aan den mond der haven te Helder had Donderdagavond eene brutale aanranding plaats. De milicien-kanonnier v. G., op wacht staande, meende eenig geritsel aan den achterkant van het fort te vernemen. Daar het meermalen gebeurt, dat som mige botvisschers, bij het uitoefenen van hun werk op den Zuidwal, zich wel eens op het fort begeven, ten einde zich voor de kou eenigszins te beschutten, begaf de schildwacht zich ter goeder trouw naar de plaats waar hij het geluid had vernomen. Hij bespeurde 3 personen, doch visschers schenen het niet te zijn. Toen hij de mannen bijna genaderd was, werd hij plotseling op verraderlijke wijze aangegrepen en werden hem, waar schijnlijk met een stuk hout, zulke hevige slagen toegebracht, dat hij bewusteloos neerviel. In dien toestand werd hij door de wacht, die hem kwam aflossen, ge vonden. De aanranders, die zeer waar schijnlijk op den roof uit zijn geweest, hadden in dien tijd gelegenheid gehad de vlucht te nemen. Held. Crt. In het afgeloopen jaar zijn 303 hoofden van huisgezinnen en vrijgezellen vrouwen en kinderen meegerekend 840 personen uit de provincie Gronin gen naar Noord-Amerika vertrokken. Slechts 13 welgestelden waren onder dit getal, 186 mingegoeden en 104 behoef- tigen. Een aantal vrienden en vereerders var. Jan van Beers hebben zich tot eene commissie vereenigd, die de taak op zich heeft genomen, een gedenkteeken te doen verrijzen op het grafvan den overledene.Deze com missie heeft thans een circulaire verzon den, waarin aan de veelzijdige verdiensten van den ontslapene hulde wordt gebracht. De circulaire draagt een honderdtal namen uit Noord- en Zuid-Nederland. Het bestuur der commissie bestaat uit de heeren Jan van Rijswijck, Pol de Mont, Mulder. Mar- kelbach, Billiet, Max Rooses en Van den Branden. Men wordt verzocht zijne bij dragen onverwijld te doen toekomen aan den heer Herman Mulder, secretaris, St. Andriesplein 23, Antwerpen, De afdeeling Apeldoorn der Ver- eeniging Patrimoniumheeft in die gemeente lijsten rondgezonden, houdende het verzoek aan den postdirecteur, op Zondag aan hen niets te doen bezorgen. Die lijsten zijn door ruim 1500 personen geteekend. Te Amsterdam is Zondagmiddag eene goed bezochte openbare vergadering gehouden van de in December jl. opge richte Nederlandsche luchtvaart-vereeni- ging, die de oefening in de luchtvaart wil bevorderen, en haar zoo mogelijk dienstbaar zal maken aan onze verdedi ging. De vergadering diende om dit doel te verklaren en de aanwezigen op te wekken om tot het lidmaatschap toe te treden. Na afloop der vergadering was er ge legenheid zich als lid te laten inschrijven. Het ledental is thans 30. Door de directie der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft zal in de maand Juni a.s. een bakkersconcours geopend worden, dat ongeveer twee weken zal duren, De cursus heeft ten doel aan jonge lieden, die hel bakkersvak uitoefenen of wenschen uit te oefenen, eenig inzicht te geven in de wenschelijke grondslagen van dit bedrijf en bun de weg te wijzen tot verdere theoretische en praclische ontwikkeling. Tot den cuisus worden toegelaten bij voorkeur jongelieden boven den leeftijd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1