Advertentiën. E£N HUIS Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Hulpbank te Amersfoort. H. ROEP H. P. VAN KOPPENHAGEN- H. E. ian Swiaflen Koopmaas, fM. van Roosendaal. VERK00PENs van gemeentewege op 12 Mei de dag van 's Konings 40-jarige regeering feestelijk worden gevierd. De raad der gemeente Wageningen heeft besloten, voor de feestviering van het veertigjarig koningschap van Z. M. eene subsidie toe te staan. Er heeft zich daarvffor daar eene commissie van 17 leden gevormd. Men verwacht optochten, vuurwerk, enz. De geruchten, welke omtrent de overname van den Rijn- en Centraal- spoorweg door het Rijk zijn in omloop gebracht, zijn, naar de N. R. Ct. ver neemt, grootendeels onjuist. Niet het Rijk wil die spoorwegen overnemen, maar de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, die daartoe vroeger reeds herhaaldelijk stappen heeft gedaan, in een tijdperk toen de Rijnspoorweg in eenen staat van achteruitgang verkeerde. Nu schijnt echter de Regeering hare tusschenkomst te hebben verleend, om de overeenkomst tusschen de beide maatschappijen te doen slagen, en zal daarvan natuurlijk het onmiddellijk ge volg zijn, dat ock de Centraalspoorweg onder het beheer van de Exploitatie- Maatschappij komt, aangezien, zooals bekend is, de N. R. S. voor meer dan de helft eigenares is van de aandeelen dezer Maatschappij. De onderhandelingen, die thans gevoerd worden, hebben on getwijfeld veel kans van slagen, omdat in het belang van het publiek de over neming zeker gewenscht isdoch daar reeds tweemalen de overname op de hooge eischen van de N. R. S. is afge stuit, kan ook thans de uitslag nog lang niet zeker geacht worden. Te Zwolle is, naar de Zw. Ct. meldt, bericht ontvangen, dat alle in-en doorvoer in Frankrijk van vee, uit ons land komende, tot nader order is verbo den. Naar men meldt, zal het Centraal personenstation te Amsterdam den 1. Aug. in gebruik gesteld worden. Met 1 Sept a. s. zal te Amsterdam een gymnasium op gereformeerden grond slag worden geopend aanvankelijk met twee klassen, die geleidelijk tot een vol- ledigen zesjarigen cursus zullen worden uitgebreid. Het schoolgeld zal f120150 in het jaar bedragen. De leerlingen zijn niet gebonden om na het einde van den cursus als student tot de Vrije Universiteit over te gaan. Zij kunnen zich ook aan het eindexamen ter toelating tot de rijks-universiteiten (of gemeente-universiteit; onderwerpen. Te Utrecht is bericht ontvangen, dat de heer George Verenet, oud-lector der hooge school aldaar te Neuveville in Zwitserland, waar hij sedert vele jaren was gevestigd, in den ouderdom van 94 jaren en 7 maanden is overleden. Verenet was een bekwaam man, een goed taal- en letterkundige, zooals uit zijn onderwijs en uit zijne geschriften gebleken is. Reeds op jeugdigen leeftijd, in 1813 1815 had Verenet als vrijwilliger gediend. Tijdens de onlusten in 18301831 nam hij weder dienst ter veidediging van ons vaderland. Hij heeft toen in den graad van wachtmeester gediend bij de artil lerie. Uit Neerbosch schrijft men «Er heeft zich een dames-comité ge vormd voor het houden eener tombola, waarvan de opbrengst is bestemd voor de voltooiing van het in aanbouw zijnde weeshuis, waaraan dagelijks wordt ge arbeid. Het getal loten, waarvoor aan vraag is geschied bedraagt 10,000. De weesjongens zullen 30Ö0 voorwerpen voor de tombola gereed maken met de vervaardiging zijn ze reeds druk bezig. Voor alle nommers wordt een prijs be sterad. De gunstige verandering in den toestand van onzen Koning heeft natuurlijk ook invloed op de zaken van het groother togdom Luxemburg, waar hertog Adolf van Nassau, als regent is opgetreden. Men vraagt zich af, wat er van den her tog worden moet? Of hij, na nog geen maand aan het bestuurte zijn geweest, maar weer heen moet gaan, nu de Koning zich in staat voelt zelf de regeering waar te nemen. Dan of de Koning hem tol stadhouder in Luxemburg zal benoemen Het laatste schijnt niet het geval te zijn, tenminste de hertog heeft een eigenhan dig door den Koning-Groothertog onder teekend schrijven ontvangen, waarin hem dank wordt betuigd voor zijn optreden als regent en tevens kennis gegeven, dat de Koning op den 3en dezer zelf het bestuur over het groothertogdom weder zal aanvaarden. De hertog heeft zijn leedwezen te kennen gegeven, dat hij zijn Luxembur gers, wier sympathie hij gewonnen had, zoo spoedig moet verlaten. De heer Ey- schen, minister van staat van het Groot hertogdom zal zich naar Hel Loo bege ven, oin den Groothertog verslag te doen van den toestand, indien Z. M. tenminste in staat is, hem te ontvangen. Men schijnt in Engeland nog niet ge rust te zijn over de vraag of de Neder- landsche regeering wel genoegzame maat regelen neemt, om de uitvoer van besmet vee naar Engeland te voorkomen. Nadat onlangs het Parlement besloot met het oog op een verklaring van de Neder landsche regeering, dat geen besmette lijke ziekten meer onder ons vee voor kwamen om den invoer weder geheel open te stellen, voor vee dat uit Neder land ingevoerd werd, is die ongerust heid oorzaak, dat de veequaestie gisteren in het Lagerhuis werd ter sprake ge bracht. De heer Birkbeck vroeg, of de Royal Agricultural Society het regee- ringsvoorstel had aangenomen, om in Nederland naar de maatregelen te infor- meeren, die de regeering tegen den uit voer van besmet vee nam En of de Regeering den wensch der Society op gevolgd had en het verlof tot weder invoer van Nederlandsch vee tot 1 Sept was verdaagd De heer Lewisham ant woordde, dat de Regeering, tengevolge der vertoogen van dat Landbouw-genoot- schap besloten had, den vrijen invoer van Hollandsch vee in plaats van met 1 Juni, met 1 September open te stellen. Een vraag van den heer Medella, of in Nederland besmettelijke veeziekte heerscht en of het verbod van vee-invoer niet in strijd is met de cattle discase act, werd door den heer Lewisham niet beant woord, maar naar het debat verwezen. Bevestigend kon hij antwoorden op een vraag van den heer Chaplin of zich nog gevallen van veeziekte voordeden in Duitschland, nabij de Nederlandsche grens, al wist hij niet juist in welk gedeelte. De Zwitsersche regeering neemt haar maatregelen meer tegen de Duitsche socialistenjagers. Men herinnert zich de indertijd geruchtmakende openbaringen over de wijze waarop minister van Putt- kamer zijn taak meende te moeten op vatten. De minister is verdwenen, maar zijn stelsel is gebleven. En het is der Zwitsersche regeering niet kwalijk te nemen, dat zij van dat stelsel niet ge diend is. Niet alleen heeft zij den com missaris van politie Wohlgemuth over de grenzen doen zetten, maar de gezant te Berlijn heeft den last ontvangen aan de Duitsche regeering ophelderingen te vra gen over de handelingen der Duitsche geheime politie in Zwitserland. Zelfs de Duitsche bladen moeten erkennen dat zulke handelingen in strijd zijn met het inter nationaal en volkenrecht. De ongelukkige Wohlgemuth, die volstrekt niet «welge moed" zal zijn, is met dat al het slacht offer. De Du'tsche regeering neemt hem natuurlijk zeer kwalijk, dat hij zoo dom geweest is haar te compromiteeren men zou gaarne gezien hebben, dat deze ver nedering haar bespaard ware. Er is veel te leeren uit die geschie denis. Hoeveel staat kan een regeering maken op de inlichtingen, die verstrekt worden door spionnen, wier ijver men aanzet, door buitengewone gratificatiën boven hun gewoon salaris? En welke helsche middelen moeten zulke menschen niet uitdenken, om die buitengéwone be looningen te verdienen? Dit verklaart ons, waarom nu en dan in Berlijn, Peters burg of elders, zulke geruchtmakende berichten van samenzweringen de ronde doen. Ze zijn vaak uitgebroeid en tot stand gebracht door den spion, die zijn rotgenooten straks aan de regeering zal signaleeren. Zoo heeft de Zwitsersche regeering zeer verstandig ook den kleer maker Lütz, die opzichtens Wohlgemuth den verrader speelde, in hechtenis geno men. Het traditioneele land der vrijheid aan de overzijde van den Oceaan viert feest; Maandag herdacht men daar het belang rijkste feit uit de geschiedenis der be vrijding: den honderdsten gedenkdag van de inhuldiging van den eersten president George Washington, den vader der groote Amerikaansche Republiek. Met verwonderlijke en bewonderens waardige eenstemmigheid vereenigden zich republikeinen en democraten, ter viering van een groot man en een grootsch feit. De le luitenant van het escadron ordonnancen J. T. H. Mingels is vervan gen door den le luitenant Wijnmalen, die dezer dagen alhier in garnizoen is gekomen. Aan de gisteren gehouden achtste voorjaarsmarkt waren ruim 70 runderen aangebracht. Er was veel schoon vee aan de lijn, wat in verband met de aan wezigheid van vele kooplieden, een druk ken handel teweeg bracht, waardoor eene buitengewone levendigheid ontstond. Kalf- koeien golden f 140 a f210, kalfvaarzen f 100 a f170, guste koeien f90 a f155, vette koeien f120 a f 185,'kalveren f40 a f60 en stieren f75 a f 110. Voor den aankoop van het grootst aantal runderen ter markt dd. 26. April j.l. is de premie van f lO verworven door Jac. van Her waarden te Soest en eene van f5 door P. van Houten te Wilnis. De premie van f10 voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal runderen op die markt is toegekend aan K. van de Munt te Leusden en die van f5 aan L Rigter te Amersfoort. Zooals uit de onderschei- deneoverzichteu, die wjj gavenbljjkt, neemt de markt steeds in bloei toe, waarin wij aanleiding vinden de veehouders aante- raden aan <le veemarkt, die elben Vrijdag wordt gebonden, voort durend hun ree aautebrengen. Ds1 J. C. Manssen van 's Graven- hage predikt Zondag 5 Mei in de Ev. Luth. Kerk alhier. Donderdag namiddag en gisteren Vrijdag, na het bekend worden van het besluit van de vereenigde vergadering der Staten-Generaa), dat Z. M. de Ko ning de regeering weder zou aanvaar den werd zoowel van de openbare als vele particuliere gebouwen de nationale vlag uitgestoken. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Maandag, den 6. Mei 1889, des namiddags ten 1 ure. Puilt ran behaiideliiig 1. Bespreking van de herdenking der veertigjarige regeering van Z. M. den Koning. ««aa—caaMBi ■urn i 330ste STAATSLOTa'UIJ. Vierde klasse. Trekking van 1 en 2 MEI (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 65, 214, 243, 248, 2047, 3651, 5714, 8609, 8645, 8693, 9758, 9767, 9783, 11775, 17136, 17193, 18007, 18011, 18090, 18807, 18856, 18857, 18893, 20047, 20063, 20088, 20724, 20731 en 20803. Te zamen 28 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 1316, 21—24, 27—29, 31 Mei en 4—8 Juni. KERKNIEUW S. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: naar Apeldoorn- E. J. Ho- moet, te Opheusdea. Bedankt: voor Wijk bij Heusden E A. Lazonder, te Oostertvolde (Geld.). Drietal te Nijmegen (vacature Moller) O. Schrieke, te Zandvoort: J. L. de Heer, te Strijen A. Wartena, te Amersfoort. Ned. Ger. Kerk. Doleerende Bedankt: voor Deventer, J. Gangel, te Aalten (Geld.). Tot directeur der Utrechtscbe zendings- vereenig. is benoemd de Heer P. van Wijk Jr., Ev. Luth. pred. te Rotterdam, in de plaats van ds. A. A. Looijen, aan wien met 1 Juli a. s. op verzoek eervol ontslag is ver leend, wegens zijne benoeming tot directeur van bet Koninklijk Kabinet voor Munten en Penningen te 's Gravenhage. Veenendaal. Ter verkrijging van een orgel voor de Ned. ger. gemeente (doleerende), is door eenige jongelieden een halvestuiversvereeniging opgericht. Reeds zijn een 90tal betalende leden toegetreden. Lensden. De heer H. Amse, koster, voorlezer en voorzanger bij de herv. ge meente alhier, die het voorrecht had, de veertigjarige vervulling zijner betrek king dankbaar te mogen herdenken, ontving van de kerkeraad, kerkvoogden en notabelen als blijk hunner toegene genheid een prachtigen stoelvijf oud- Leusdensche predikanten en de tegen woordige predikant boden hem een fraaien zilveren inktkoker met inschrift en een boekwerk «De christenleeraar en huisvriend," van ds. Huidecoper, aan. De leden der Christel. Jongelings-ver- eeniging, waarvan de jubilaris sedert de oprichting begunstiger is, brachten hem een stoffelijk bewijs hunner achting, met de begeleiding van hun orgel werden door hen met en voor hem menige psalm eD menig gezang aangeheven. Vele gemeentenaren gaven bewijzen van belangstelling in dezen dag en boden hem hunne gelukwenschen aan. Tk Cosenza, eene stad in Calabrië, leeft een prins van Oranje met zijne moe der en twee zusters. De familie draagt den naam van Chalon d'Orange en bestaat uit de prinses-weduwe van Giovanni, haren zoon Fransesco, oud 24 jaar, laatster, mannelijken nakomeling van den den Calabreeschen tak, en de prinsessen Emilia en Beatrice. Zij stammen af van een der twee broeders, prinsen van Oranje, die in het begin der zestiende eeuw naar Italië kwa men. De een, Monetto, vestigde zich, nadat zijn broeder Florenzio in een duel in Toscane gevallen was, te Casignano, tegenwoordig Aprigliano, waar zich in de kerk van S. Demetrio de familiekapel bevindt, in de zestiende eeuw gesticht door Giovan Vittorio Chalon d'Orange. De familie behoorde altijd tot den hoogsten adel in Zuid-Italië en had steeds groote bezittingen. Het archief der familie, benevens dat van Napels en van de Nederlandsche con- sultaten te Palermo en te Napels, ook het archief van Z. M. onzen Koning be vatten vele documenten betreffende deze familie. Zoo wordt medegedeeld door iemand, die de familie Chalon d'Orange onlangs leerde kennen, aan wien op zijn verzoek gereedelijk toegang tot het fa milie-archief werd verleend, en die den prins en de zijnen beschouwt als stam- genooten van onze Oranjes. (Wageninger.) De toekomst. David werd voor de rechtbank verdedigd door een vrouwelijke advocaat, die vurig haren cliënt verde digde. Getroffen over zooveel welbe spraaktheid, wendde de gevangene zich tot de schoone advocaat en riep uit «Die rede van u heeft mij in 't harte gegrepen Laat ik u omarmen!" ■■M1ITTA. IUW——■BBB——1^—1 BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 27 April Reinier, z. van Jan Bos en Jannetje de Vrij. 30 April, Bar- tus z. van Aart van Putten en Geertruij Doornekamp. Barbare, d. van Johannes van Meeteren en Geertruida Catharina Massa. 1 Mei, Berendina, d. van Pieter Hageman en Catharina van de Hesseweg. 2 Mei- Helena, d. van Hendrik Voortman en Elisa beth Alida van de Laak. Ondertrouwd: 26 April, Johannes Gerar- dus Amoldus Meeuwsen en Cornelia Johauna van Loo. 2 Mei, Johannes van de Ven en Peternella Verheuvel. Gehuwd 29 April, Hendrikus Brits en Johanna Bosman. 30 April, Cornelis Hendrikus van Ruitenbeek en Heudrika 4Maria Schouten 1 Mei, Franciscus Hendrikus van Haraersveld en Anna Maria Heere. George Simon Fredricus Mulder en Anna Elisabeth Lengers. Felix Theodort Manus en Sara van Embden. Johannes Mariuus Reiuboud en Johanna Hermina Fijnenberg. Cornelis Johannes van Ginkel en Margaretha van Buren. Gerrit van Lokhorst en Jo hanna Catrina van Mierlo. Bernardus Wilhelmns Aalbe.s en Cornelia Driessen. 2 Mei, Arnoldus Frederikus Witteveen en Catrina Adriana Kraaikamp. Jacobus van der Geld en Annetje van de Pol. Overleden: 27 April, Maurits van der Stonden, 60 j. echtg. van Hendrika Kok. Johannes Josephus ter Wolbeek 31 j. echtg. van Hendrina Lamaker. 30 April, Wil lem Dieters, 34 j. echtg. van Maria Roelof Blom. Bunschoten. Geboren: 29 April, Jacob zoon van Hen drik de Graaf en Aaltje Ruizendaal. Reintje, zoon van Willem Koelewijn en Maria van Woudenberg. Ondertrouwd: 27 April, Gijsbert Muij9 en Petertje Koelewiju. Gehuwd 28 April, Harmen vau Twillert en Maria Huijgen. Lammert Heiuen en Lubbertje van de Blankevoort. Hoogland. Geboren 1 Mei, Maria dochter van Jo annes Schoonderbeek en Dina van den Hoven. 2 Mei, Hendrika, dochter van Jacob Voor burg en Geertje Voskuilen. Ondertrouwd 2 Mei, Antonius van den Tweel met Jannetje van Laar. Iidisden. Geboren: 28 April, Hendrica Jacoba d. vau Evert Kamerbeek en van Johanna Blom. Ondertrouwd 2 Mei, Aart van Zoeren en Maria Puik Peter Yan Broekhuijzen wedr. van Gerritje van Donkelaar met Evertje van de Hee, Gehuwd: 2 Mei, Aris van Ginkel met Willempje van Dijk. Stouten burg. Overleden: 1 Mei, Jannetje van Eijden, oud 57 j. echtg. vau Cornelis vau deu Drif- akker. Woudenberg. Geboren: 1 Mei, Jozef Charles, z. van Gijsbertus Middelman en Dina van Dasselaar. Ondertrouwd: 2 Mei, Gerrit Vervat, 30 j. en Geertruida Puik, 22 j. Gehuwd 2 Mei, Heudrik van Wester- veld, 24 j. en Clara de Kruitf, 22 j. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op M A N A D A G, den 6 Mei aanstaande, 's namiddags van halftwee tot iialfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMs. P. VAN HASELEN, Secret aris-Penn ingmeester. De BURGEMEESTER van Amersfoort Gezien art. 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van <le ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 6. Mei aan staande, des namiddags, te één ure. Amersfoort, den 4. Mei 1889. De Burgemeester voorrioemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterkendrank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbar^- kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van P. VERSTEEG in het perceel wijk C., no. 21., A. VAN DEN HOEK, weduwe van F. VAN 'T WEL, in het perceel wijk A. no. 254 f. en van C. VAN BRENK, in het perceel wijk B.. no. 95. Amersfoort, den 3. Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS, MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 Mei 1889. Tarwe f 0 f 0.— t 0.— JJ - 0.— 1 0.— a - 0.— Per 0.— JJ - 0.— hecto- 0.— - 0.— liter. 0.— ji - 0.— 2. li - 2.80 3.— - 3.30 p' lOOst. 0.— n - 0.— JJ IJ ,j 0.85 - 1.05 p. kilo. 0.— jj - 0.— P- 0. - 0.- p. 50 0.60 >i - 1.30 0. V - 0.— 1 0.— i> - 0. - 1 0.— ij - 0.— 0.— - 0.— Per 0.— - 0.— stuk. 0.— - 0.— 1 0.— i> - 0.— 1 0.40 jj - 1.10 0.40 ii - 0.60 per paar. 0.— - 0.— kilo. 6.50 - 13.— 14.— »j - 31.— 1 120.— ii -185.— I 90.— a -155.— f 140.— -210.— Per 100.— >y -170. stuk. 0.— jj - 0.— 1 75.— -110.— 1 40.—1 - 60.— Boekweit Appelen Peren Kleiaai'dappelen - Zand Hoendereieren - Eenden Boter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen - Tamme Duiven Vette varkens - Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Finken Stieren Kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit heet. Appelon heet. Peren heet. Kleiaardappelen280 heet. Zand- aardappelen; 11000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1000 kilo Boter kilo Margarine; kilo Kaas; 70 stuks vee. Gevonden op den openbaren weg Een zwarte gehaakte doek. Een ijzeren hoepel. Een klepmand inhoudende een muts. Een bruine kinderhandschoen. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- tugbekoming aan het bureau van politie. Bevallen van een ZOON, Vrouwe LOTEN v. DOELEN GROTHE, geb. van Weede. Soest 29 April 1889. Bevallen van een ZOON, Vrouwe R. G. G. BOSCH VAN ROSENTHAL, geb. van Holthe. Dordrecht, 3 Mei 1889. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd: en Amersfoort, 2 mfii lgg9_ Utrecht. V Ondertrouwd: 1ste Luit. der Artillerie en Bergen op Zoom, 3 mfii 18g9 Gorinchem, De Notarissen A. H. DRIJFHOUT VAK HOOFF en Mr. J. DE EOUTER te Amersfoort, zullen op Zaterdag, 18 Mei 1880, des avonds ten 7 ure, in het koffiehuis «het Valk je" te Amersfoort, in het openbaar In de gemeente AMERSFOORT. met SCHUUR en BOUWLAND, staande en gelegen op het Sasje, kad. D. 1765 groot 7 A. 8 cA. In eigen gebruik. Grondbelasting ƒ4,31. Aanvaarding bij de betaling op 1 Augustus 1880. Te bezichtigen twee dagen vóór en óp den dag der verkooping. Nadere inlichtingen ten kantore van eerstgenoemden Notaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2