°-— HEBOPINIHG !wsm-en Badinrichting wmLtm Advertentiën. Ofïïcieele Publicatie. SCHOONMAAK. J- BOODE, Op 13 Mei 1889. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Töeoflorns Hellevoort Maria van Kesteren, ih 25-jarige EelitTereeaigiag Mevrouw ErzeijHreve. Wordt terstond gevraagd P i 9 OP DONDERDAG 16 MEI. G. J. SCHOTERMAN Sr. VERKOOPEN: Drie op reform gestelde REISB0EKJES: G. J. SLOTHOUWER, smettelijke ziekte onder de varkens heersclit, doch deze verklaring ook door den Duitschen consul moet zijn bekrach tigd. De boterwet werd gisteren in de Tweede Kamer, na eene kleine wijziging met 68 tegen 19 stemmen aangenomen «Wilhelmus van Nassouwen" Klinkt nog, God lof! ons lied, Wij dachten reeds aan rouwen, Maar God bedroefde ons niet. Eerr blij: Oranje boven! Rijst nog uit volle borst, Om 's Heeren trouw te loven Voor Vaderland en Vorst. Die heeft, uit nood en lijden, Den Koning weer gered En hem, tot ons verblijden, Weer op den troon gezet. Die heeft, naar ons begeeren, Het groot gevaar gewend, Den Koning weer doen keeren Tot zijnen regiment. Die heeft ons veertig jaren In lief en leed vereend, Zijn leven willen sparen En welvaart ons verleend. Die vroom begeert te leven, Hij smeekt God nacht en dag: «Wil kracht den Koning geven Dat hij nog helpen mag!" «Zijn schild en zijn betrouwen, Wees gij dat, God en Heer. Op U zoo laat hij bouwen Verlaat hem nimmermeer. Gij hebt, uit angst en vreezen, Nu wonderbaar verlost; Uw Naam zij hooggeprezen, Voor Vaderland en Vorst!" En weerOranje boven Klink' blij uit ieders mond; Wie zal die vreugde rooven, Van Neerlands dierbren grond? 't «Wilhelmus van Nassouwen" Zij dankbaar nog ons lied, De God van ons vertrouwen Verlaat Zijn kinderen niet! (Hef Oosten Zeventig-jaiige trouwe plichtsver vulling komt zelden voor. De 80-jarige D. Glas, te Joure, genoot dit voorrecht en herdacht den dag waarop hij voor 70 jaren bij de boomkweekers Krijns en Co. aldaar in functie trad. Zijne patroons boden den trouwen knecht op zijn feest dag een gouden horloge aan. Het oudje is nog kras, leest zonder bril en snoeit nog de hoogste boomen zonder «duizelig" te worden. «Dat behoort niet bij 't vak," pleegt hij te zeggen. De bezending Friesch vee, oorspron kelijk bestemd voor de tentoonstelling te Windsor, maar die daar geweigerd is, werd in éen slag verkocht aan een Ame rikaan. Voor een koe werd o. a. GOOgld. voor twee anderen 500 gld. per stuk be taald. In Friesland worden tegenwoordig ongehooide sommen geboden voor wei den, zeker ten gevolge van den voorraad gras, die nu reeds in de landen staat. Ouden van dagen herinneren zich niet, om dezen tijd van 'tjaar ooit de landen zoo schoon gezien te hebben. De bevolking van Nederland be droeg op 1 Januari 1889 het getal van 4,450,870 inwoners. Levend geboren wer den 151,094, levenloos aangegeven 7771 kinderen. Het aantal overledenen, met inbegrip der levenl. aangegevenen bedroeg 99.012, zoodat de sterfteverhouding per 1000 inwoner in éénjaar bedragen heeft: 22.25. En stierven beneden het jaar 26,176 tusschen 15 jaar 12,313 5—14 4,158 14—20 2,192 20—50 13,703 50—65 10,975 65—80 15,944 boven 80 5,746 onbekend 34 Door de maréchaussée te Maastricht is aangehouden en aan de militaire auto riteit overgeleverd de huzaar K. van het 2e regiment te Venloo. Sedert Februari jl. had hij zijn korps verlaten en was hij naar België gedeserteerd. Bij eene vecht partij echter, waarin hij was betrokken, werd hij door de Belgische justitie gevat en over de grenzen van dat rijk gezet. Eenigen tijd geleden kreeg een persoon te Arnhem een klein erfenisje, dat hij met eene vrouw, met wie hij samenwoonde, opmaakte. Dezer dagen verdween de vrouw, een som van 1300 gld. medenemende. Door de politie werd de diefegge opgespoord, maar van het geld werd geen cent meer bij haar ge vonden, terwijl zij beslist weigert de plaats op te geven waar zij het gebor gen heeft. De onlangs overleden landbouwer Hollander, te Goënga, heeft de helft van zijn vermogen, naar men meedeelt circa f500,000, vermaakt aan de roomsch katholieke kerk te W(jmbritseradeel. Buiten en behalve eenige legaten (de r. k. school te Sneek kreeg o. a. f 1000 en zijne bibliotheek) moet de andere helft vermaakt zijn aan de r. k. kerken te Ameland, te Warga en te Meppel. Woensdagmiddag had te Utrecht een treurig voorval plaats. J v. B., eierenkoopman, aldaar woon achtig, een oogenblik op zijne vrouw moetende wachten, had zich aan de Oudegracht nabij de Jacobibrug, op een der ijzers der aldaar aanwezige balies nedergezet, toen dat ijzer op eens onder hem wegschoof, en hij achterover op de werf viel. Hoewel met den meesten spoed ge neeskundige hulp werd verleend, en de man op last van chirurgijn de Wildt, onmiddellijk in eene s.chuit naar het ziekenhuis werd vervoerd, bleek hij bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. De heer J. Brink, te Apeldoorn, heeft aan de Chr. Geref. kerk aldaar een nieuw orgel geschonken, hetwelk gisteren in eene plechtige godsdienstoefening in gewijd is geworden. Het orgel is uit de fabriek van den heer Proper te Kampen. Naar men meldt, zullen in de maand September a.s. in den omtrek van Ede groote Cavalerie-manoeuvres gehouden worden. Een officier met eenige man schappen zijn te Ede ingekwartierd tot verkenning van het terrein voor die ma noeuvres. Het van het Loo ontvangen antwoord op het door den gemeenteraad Dinsdag aan Z. M. den Koning gezonden telegram luidt als volgt«Jonkheer van Asch van Wijck burgemeester, Amersfoort. Zijne Majesteit de Koning draagt mij op, den gemeenteraad Hoogstdeszelfs bijzonderen dank over te brengen voor de gelukwen- schen, den Koning aangeboden. Adjudant van dienst, Van de Poll." Van alle zijden kornen berichten omtrent toebereidselen tot de viering van het feest van 's Konings veertigjarige re geering. De opgewektheid waarmee men de dagen 12 en 13 Mei tegemoet gaat, is even groot als algemeen. Het hoogst belangrijk feest van 's Konings veertigjarige regeering, van nog hoogere beteekenis geworden door het gelukkig herstel van Z. M. zal bij het leger, volgens de bevelen van den minister van oorlog en met machtiging des Konings op luisterrijke wijze worden gevierd. Maandag 13 Mei zal in alle garnizoe nen van de landmacht eene groote parade worden gehouden, waaraan alle troepen zullen deelnemen. Een geldelijk bedrag zal, evenals bij de viering van 's Konings verjaardag, ter beschikking worden gesteld van de com- mandeerende officieren der onderscheiden corpsen, ten einde hun gelegenheid te geven maatregelen te nemen om den feestdag door hunne onderhoorige militairen op gepaste wijze te doen vieren. Voorts zijn door den minister bevelen gegeven om ook de beambten en de werk lieden van de artillerie-inrichtingen, cen trale magazijnen, enz., op den 13 Mei een vrijen dag met behoud van daggeld te verleenen. Heden morgen sprak de Heer Ital- lie in de Godsdienstoefening bij de Is raëlitische gemeente alhier een feestrede uit. Morgenochtend te 10 ure zal bij de Herv. Gemeente, door Ds. Waitena een feestrede worden uitgesproken. Was het bij vorige feestelijkheden dat men de handen in elkander sloeg om gezamenlijk iets schoons daar te stel len tot uiting van blijdschap of dankbaar heid, thans is het anders, met enkele uitzonderingen, ieder doet wat voor zich; heden Zaterdag in den vroegen morgen, kon men hier en daar voorbereidende maatregelen zien nemen, voor het feest van a.s. Maandag; wenschelijk is het zeker dat schoon weder en een prachtige Mei-zon het feest kroonen. Het terrein van de sociëteit Amicitia zal verlicht worden en na afloop van het vuurwerk zal aldaar een concert worden gegeven. - Wijk Bloemendal wordt net versierd, reeds prijken aldaar eerepoorten. De Hagenaars zijn gereed; hunne eere poorten 7 in getal hebben zij geplaatst, zelfs tot op den Zuid-Singel. Naar wij vernemen zal het politie bureau aan de Utrechtsche poort, voor rekening van het gezamelijk politieperso neel, ter geltgenheid der a.s. feesten uit wendig prachtvol worden versierd, en des avonds schitterend worden verlicht. Op dit reeds zoo fraaie gedeelte der stad zal deze eigenaardige versiering, zeer zeker uitmuntend tot haar recht komen en door velen worden bewonderd. Aan de veemarkt tvaren gister tus schen de 40 en 50 runderen aangevoerd, waaronder zeer schoon vee. Er werd vlug handel gedreven, doordien vele kooplieden aanwezig waren. Kalfkoeien golden f130 f196, kalfvaarzen filO f195, guste koeien f 100 a f140, vette koeien f 130 f210 en stieren f75 k f120. De pre mie voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal runderen ter markt van den 3. Mei is toegekend aan G. Tol boom te Hoogland en die van f5 aan A. Bosch te Nijkerk. Voor den aankoop van het grootst aantal runderen op die markt verwierf H. Overgoor te Amersfoort de premie van f10 en Jan van Herwaarden te Soest die van f5. Waar nu blijkt dat de markt alhier in zoo hooge mate le vensvatbaarheid bezit, kunner. wij niet anders dan met grooten aandrang den veehouders aanbevelen hun vee telken Vrijdag ter markt aantevoeren. Donderdag morgen is vrouw L. bezig zijnde met spoelen van waschgoed, in den Weverssingel gevallen dochspoedigdoorze- keren Schoonderbeek knecht bij den heer S. op het drooge gebracht, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Heden is voor den heer Rechter commissaris bij dé arrondissementsrecht bank te Utrecht de instructie aangevan gen in zake de onlangs alhier plaats ge had hebbende worstvergiftiging Alle pa tiënten zijn gelukkig hersteld. Alle candidaten van de Kiesvereeniging «Geloof en Liefde," zijn gekozen tot le den van het kiescollege der Hervormde gemeente alhier. De leden van de kiesvereeniging Nederland en Oranje alhier gevestigd, hebben een nieuwe kiesvereeniging op gericht wier taak zal zijn, Candidaten te stellen voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad; zij zal genoemd worden, «Afdeeling Amersfoort der Kiesvereeniging Nederland en Oranje." Ds. P. Groote, van Utrecht, predikt Zondag '12 Mei e. k. in de Ev. Luth. Kerk alhier. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de Ie helft der maand April. 1. Hartan, Amsterdam. 2. H. Han, Hage. Briefkaarten. 1. Haks, Amsterdam. 2. J. v. d. Berg, KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Morra c. a. P. A. Buscch Keijser, te Roderwolde; voor Nunspeet E. A. Lazonder, te Oosterwolde (Geld.). Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Monster (vae.-Kalktnan J. Homoet, te OphcusdeD E. A. Lazonder, te Oosterwolde; J. Vonk, te Oldebroek. Ned. Ger. Kerk (doleerende). Beroepen: naar Dordrecht, D. M. Boom stra, te Zwolle. Tweetal te VeeDendaal De Groot, cand aan de Vrije Universiteit, en W. llingnalda. te Harmeien. Baarn. De Baarnsche velocipéde-club vierde jl. Zaterdag haar 5-jarig bestaan. Voorafgegaan door een muziekcorps, trok men door het dorp terwijl de leden zich naderhand aan een vriendschappelijken disch vereenigden. Enntereu. In den nacht van Woens dag op Donderdag jl. werd T. Eijkelen- boom, nabij den Barneveldschen tol, ge wekt door een rumoer in zijn kippenhok. Buiten komende hoorde hij op eenigen afstand nog zeer duidelijk het gekakel der kippen, en in den vroegen morgen bemerkte hij, dat 5 kippen waren ver dwenen. Meermalen zijn in deze streken kippen door vossen gekaapt, doch aan gezien er in denzelfden nacht een zak aardappelen uit zijn schuurtje verdwenen is, kan dit tot bewijs strekken, dat hier geen vossen de dieven zijn geweest. Veenendaal. Met de invoering van den Zomerdienst wordt de dienst op de lijn AmersfoortKesteren voor deze ge meente minder geriefelijk, niet alleen wat betreft het vertrek en de aankomst der treinen, maar vooral doordat die van 11.16 voorm. naar Rhenen en 6.15 's namidd. naar Amsterdam vervallen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 2 Mei. Alberta, d. van Nico- laas Hendrik van den Heuvel en Johanna van Esveld. 3 Mei. Willem Alexander, z. van Willem Polhout en Cornelia van den Ham. 4 Mei. Dirk Nicolaas, z. van Arie Teunis Addicks en Linkie Hansum. Her man, z. van Hendrik Overeen) en Pennetje Meinten. 6 Mei. Johanna, d. van Jako bus Adrianus Felisc en Elisabeth Veenen- daal. 8 Mei. Barta Helena Wilhelmina Julie, d. van Cornelis Waning en Sara Ja- eoba Heijer. Johanna, d. van Theodorus Johannes Tuithof en Hendrika Blombergen. 9 Mei. Hendrik Elisabeth Maria, d. van Bartholomeus Hendrikus Lcusing en Hendrika van Wandelen. Ondertrouwd 2 Mei. Francois Fredevik s' Jacob en Jacqueline Adrienne Juckema van Burmania Baronesse Keugers. Pieter Authonie van den Heuvel en Hendrika Dina Vink. 7 Mei. Willem Bolle en Johanna Catharina Maria Schuurman. Lodewikus Andreas Droes en Bernardina Godefrida Theodoor Smits. 9 Mei Gerrit Hagebeuk en Maria Onwezen. Willem Peterse en Agatha Helena van den Ham. Jan Hart man en Gijsbertha van Dijk. Andries de Wit en Gijsberta Butzclaar. Gehuwd: 3 Mei. Hendrik Apeldoorn en Geertruida Anna van de Kieft. Engele Bouwmeester en Cornelia Pothoven. Phi- lippus Petersen en Maria Lambrechts. Willem de Groot eu Lutzia Martha Dijkgraaf. Overleden: 3 Mei. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Johannes Vos en Hendrika Bliekendaal. 5 Mei. Cornelia Elisabeths Roelofse, 53 j. echtg. van Johannes Meijer. Bertus van Pulten, 6 d. Bnnsclioteu. Ondertrouwd: Jan de Harder en Wijmpje de Graaf. Gehuwd 9 Mei. Roelof Berkloo en Mar- ritje van der Goot. Hoogland. Geuuwd. 9 Mei Lodewijk van den Berg en Johanna Pommer. Overleden: 4 Mei. Theodorus Voskuilen oud 21 j. ongeh. 5 Mei Theodorus Kuijcr oud 10 w. Wondenberg, Geboren 3 Mei. Teunis, z. van Willem van Kolfschoten en Hermijntje Moesbergen. 6 Mei. Dirkje d. van Gerrit Lieftink en Antje Jansen. 8 Mei. Adrians d. van Matthijs van Donselaar en Gerritje Velthui- cen. Gehuwd: 9 Mei. Elbertus Steininann, 25 j. en Johanna Maria Boeschoten, 29 j. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Overtuigd van de gehechtheid van Amersfoort's burgerij aan het geliefd VORSTENHUIS VAN ORANJE-NASSAU en van de algemeene belangstelling in de feestelijke herdenking der 40-Jarige Regeering van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden KONING WILLEM III op den 12. en 13. Mei a.s., noodi- gen de ingezetenen uit, door het UIT STEKEN van de Nederlandsclie Vlag met Oranjewimpel, van hunne deelneming in de feestvreugde te doen blijken. Amersfoort, den 9 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. aBHBBnMMBBDHBaHaanBBHMEt SPAARBANK. Het bestuur zal, uithoofde van de feestelijkheden, op Maandag 13 Mei a.s. zijne eerstvolgende zitting houden op DINSDAG, den 14 MEI 1889, des nam. van 122 ure, terwijl belanghebbenden worden uitgenoodigd om hunne boekjes tot het bijschrijven der Renten, hetzij in die zitting, hetzij vooraf, ten huize van een der Commissarissen in te zenden. A. J. BOS, Secretaris. Gevonden op den openbaren weg Een rood koralen halssnoer met gouden sluiting. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Mei 1889. Tarwe f 0— a f 0— Rogge - 0.— - 0— 1 Boekweit - 0— - 0— per Appelen 0— hecto Peren - 0— - o.— liter. Kleiaardappelen - 0— 0— Zand - 2— - 2.S0 Hoendereiereu - 2.80 - 3.30 p- lOOst. Eenden - 0— i, ,,1 Boter - 0.85 „- 1.10 p. kilo Margarine - 0— - 0— P- Zoetem. kaas - 0.— - 0— p. 50 Kippen - 0.00 1.30 KuikeDS - 0.70 „- 1.10 Piepkuikens - 0.70 „- 1.10 Ganzen - 0— - Pe1 Oude eenden - 0.60 - 0.90 Jonge y, - 0.— - o— stuK Hazen - 0— - o— Wilde konijnen - 0— - o— Tamme - 0.40 - 1.10 Duiven - 0.30 0.00 per pas. Vette varkens - 0— - 0.— kil. Biggen - 7.00 - 12.— Schrammen - 12.— „- 20 Vette koeien -130— -210— j Guste -100— -140— 1 Kalf -130— -196— Pf Kalfvaarzen -110 -195. stil. Fiuken - 0— „- 0— Stieren - 75— -120 Kalveren - - Aangevoerd waren ongeveer Tarwe; heet. Rogge; heet. weit; heet. Appelen; heet. P< heet. Kleiaardappelen210 heet. Zud- aardappelen; 12000 stuks Hoendereijlen stuks Eendeneieren; 1100 kilo Bter; kilo Margarine; kilo Kaas; 45 stuks vee. Op Donderdag Ï6 Mei e. k. hopen onze geliefde Ouders JACOBUS VAN DE WAKKER en JOHANNA MARIA PEL, Jv den dag te herdenken waarop zij >VT voor 40 jaar in het huwelijk zijn getreden. Hunne dankbare kinderen en bchuivdkinderen. Amersfoort, 12 Mei 1889. 0p den 1S' MEI hoPen onze geliefde ouders en hunne te herdenken. Hunne dankbare kinderen. De ondergeteekende brengt ter kennis aan hen die prijzen gegeven of loten genomen Hebben in de loterij ter ondersteuning van eene behoeftige famielje, de te verloten voorwerpen te zien zijn op Woensdag 15 Mei in de tuinmanswoning op den huize «Reekestein" en den daar aan volgenden dag de verloting zal plaats hebben. Huize Beekestein Amersfoort. bekjfnd met ntaldicnst en stalwerk, in ile nabijheid van Amersfoort. Aan biedingen met franco brieven onder let ter S. aan den Boekhandelaar G. J. SLOT- HOJWER alhier. De warme Bacliiiriclitiiig blijft als altijd op de vastgestelde uren geopend. De Raad van Administratie der lie Afdeeling Ie Regiment Veld-Artilleriezalop Vrijdag den 24sten Mei 1889 des middags om 12 nnr publiek van het le Regiment Veld Artillerie op 24 Mei 1889 ter bezichtiging aan de Hortten Rijbaan van 912 uur v. m. De ondergeteekenden in staat gesteld de oudste spiegels en spiegelruiten enz. opnieuw te verzilveren, zóó, dat er geen onderscheid tusschen oud en nieuw te zien is, beveelt zich daarvoor minzaam aan. De prijzen zijn zoodanig gesteld, dat hij elke concurentie het hoofd kan bieden. Kampstraat C 37. W. F. ANDRIESSEN. Het Schwarzwald met Baden-Baden en Baden weiier. Luzein en Om streken. 50 cents per stnk. Voorhanden bij den Boekhandelaar,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2