Advertentiën. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. Ingezonden. Voor ongeveer vier weken werd in de gemeente Made (Noord-Brabant) een vrouw vermist. Toen werklieden gisteren aan een onbewoond, vervallen huis bezig waren het dak af te breken, vonden zij op den zolder het lijk dezer vrouw met een rozenkrans om den hals. Zij schijnt vrijwillig den hongeidood te zijn gestorven. Sedert de bekende roode vlag-histo- rie is de Groote Toren te 's Ilage alleen toegankelijk door het huis van een par ticulier heen. Nu daar een bordje van besmettelijke ziekte hangt schijnt de bespeler van het klokkespel dien weg wat al te gevaarlijk te vinden en laat hij voorloopig het spelen maar achter wege. Wijlen mej. J. de. Joncheere te Dordrecht, onlangs overleden heeft ver- maakt ƒ1000 aan de Diaconie der Ned. Herv. gem. en f 1000 aan het Bestede- lingenhuis aldaar. B. en W. van Groningen hebben den raad voorgesteld, het personeel, werk zaam aan de herstelling van den Martini toren, te verzekeren tegen ongelukken. Bijaldien ditdenkbeeld instemming vindt, zouden B. en W. aan hen de keuze willen zien overgelaten van de maatschappij ol de vereeniging, niet welke de verzekering zal worden aangegaan, alsmede de bepa ling der bedragen, ingeval van overlijden of van liet ontstaan van levenslange of van tijdelijke ongeschiktheid tot arbeiden uit te keeren. Uit de stukken, welke bij dit voorstel zijn gevoegd, blijkt, dateene jaarlijksche uitgave van circa 500 zal worden gevorderd. Dit voorstel, Zaterdag ingediend, is tot eene volgende vergadering aangehouden. In Zuid-Limburg wemelt het van vossen. Bij een landbouwer te Slenakei. heeft Reintje binnen korten tijd reeds 19 kippen gekaapt. Door de rechtbank te Haarlem werd gisteren de aanklacht behandeld tegen G. J. R-. sedert 4% jaar eerste klerk bii de stadsbank van leening aldaar, die tusschen i October lS84enll Juni 1889 er zijn werk van maakte telkens dezelfde voorwerpen uit de zilverkainer der bank weg te nemen, ze te beleenen bij vei schillende inbrengsters, of aan de bank zelve, ze weer weg te nemen en weder te beleenen. Zoo wist hij een gouden horloge 24 maal, twee dito s 38 maal een gouden dames hoi loge 4 maal, een .gouden vestketting 7 maal en nog een zilveren horloge 1 maal weg te nemen en weder te beleenen. De beleensommen daarop verkregen, beliepen te zameri /•126I, welk bedrag hij ten eigen bate aanwendde. Beklaagde bekendevolledig zijne schuld en toonde veel berouw. Hij maakte geen grove verteringen, maar besteedde het geld bijna uitsluitend om zijn moeder en zuster te helpen. liet O. M. achtte 74 diefstallen ten nadeele der bank bewezen, maar wees op verschillende verzachtende omstandig heden. Straf moet er zijn, verklaarde 'e ambtenaar van het O. M., doch met liet oog én op die omstandigheden, welke beklaagde's schuld veizachten, èn opliet door hem getoonde berouw werd slechts 18 maanden gevangenisstraf tegen bekl. geëischt. De toegevoegde verdediger, mr. C. la. v. Reeken, zich in hoofdzaak bij het O. M. aansluitende, pleitte eene lichtere straf. Vonnis over 8 dagen. Door de rijksambtenaren is te Win terswijk eene hoeveelheid van 60 K.G chloroform in beslag genomen, welke, var Pruisen ingevoerd, niet door het vereischte document was gedekt. Op genoemde stof rust een hoog invoerrecht. In den nacht van 2 op 3 dezer is, te ruim 2 uur door 3 jongelieden in de kazerne te 's-Hage gebracht, de vesting artillerist Koppens, met een ernstig ver wond oog. Zij gaven ophernin het Haag- sche Bosch gevonden te hebben en heb ben zich verwijderd, zonder hun namen of adressen op te geven. De soldaat heeft verklaard dien nacht, omstreeks 12'/j uur bij de Koekamp, ter hoogte van de 2e tent een slag op het hoofd te hebben gekregen en daardoor bewusteloos te zijn geworden. Zijn (korte) sabel is hij bij die gelegenheid kwijt geraakt en dit wapen is niet als gevonden terugbezorgd. Hij is naar het hospitaal overgebracht en nu is aldaar gebleken, dat hij zijn oog kwijt is. De hoofd-commissaris van politie ver zoekt inlichtingen van ieder, die omtrent dit feit wat weet te getuigen en verzoekt in het bijzonder, dat de drie bedoelde jongelieden zich bij hem zullen aanmelden. De zoogenaamde grafkelders aan den N.—W. kant van het dorp Emmen, hebben eene belangrijke restauratie on dergaan. Deze overblijfselen uit de oud heid zijn eene verzameling van 0111 de zeventig reusachtige granietblokken, op eigenaardige wijze gegroepeerd, en wel zoo, dat hier en daar eene soort van kelder wordt gevormd aan deze eige- naurdigheid ontleent de uitgebreide col lectieve keien hai en naam. Totvooi kor ten tijd nu groeiden brem en ander struik gewas, gras en onkruid wat al te welig tusschen de steenen, vormden zoodoende een hinderpaal bij elke bezichtiging en namen een belangrijk deel weg van't in drukwekkende. Thans zijn deze hinder nissen opgeruimd en eerst nu komt de sloengroep lot haar volle recht. Aardig gelegen tusschen het eikenloof, lokt ze meniger, wandelaar. Een opmerkelijk stuk dal doet zien hoe Paul Krugei van Engelsche zijde wordt beschouwd en hoe hij een man van beteekenis is geworden, vindt men in de Cape Argus. In tegenstelling met velen, zegt de schrijver, die ik een oordeel hoorde uit spreken over Paul Kruger, heb ik hem steeds beschouwd als de bekwaamste man van geheel Zuid-Afrika. Ik heb ge tracht zijn staatkunde te begrijpen en was getiofleri door datgene wat wij moeten erkennen dat een grootsch werk van hem is geweest, d. w. z. het bewaren der onafhankelijkheid en hel vestigen der positie van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek. Indien het ontdekken van goud in Trans vaal, aan dat land een belangrijkheid heeft gegeven, die het anders, door ont- vvkkeling zijner Jandhouvv-hulpbronnen eerst na jaren zoude hebben verkregen, dan mag men hel gelukkig rekenen dat- hel een man aan de spits van zijn gou vernement had, die geheel en alhetver- li ouwen van iiet volk genoot, die zijn weg kent, niet alleen, maar ook het vaste besluit koestert dien vveg te bewan delen Mei het oog op deze feiten, ben ik zeer getpoflen door de onlangs afgelegde ver klaring, dat hij geen tolverbod verlangt, maar besloten is de onafhankelijkheid te handhaven. Deze verklaring gaf hij, met een be pualde bitsheid, aan diegenen onzer land genoolen, welke in der tijd het meest betrokken waren in een plan voor een Zuid-Afrikaansche Unie, en zulks bewijst wel, dat hij ten volle begrijpt, dal Trans vaal groote belangen heeft binnen haar eigen grenzen, die hooger moeten staan dan gevoelens van rassenverwantschap in. a. w. dat het welzijn der Zuid-Afri kaansche burgers moet worden beschouwd zonder te letten in 't bijzonder, op de wijnbouwers van Stellenbosch, op de wa genmakers van Paarl. of op de kooplieden van Kaapstad. De bedoelingen van Paul Kruger strek ken om Transvaal tot den eersten staat van Zuid-Afrika te maken, en het waarschijnlijk, dat hij, indien de Kaap kolonie morgen onafhankelijk werd, wei geren zou om (de Kaapkolonie) met Trans vaal onder een gouvernement te stellen, tenzij wij wetten en vrijheden opolfer- den, zoowel als onzen gouvernementszetel en naam. Het Hooggerechtshof te Parijs hield gisteren zijn eerste zitting, ter behande ling der procedure tegen Boulanger, Rochefort en Dillon. Voor eenige maanden zou dit een gebeurtenis geweest zijn die talrijke en luidruchtige manifestaties ten voordeele der beschuldigden met zich zou hebben gebracht. Doch er is veel veranderd. Nu ging alles zoo kalm zijn gang, de onverschilligheid voorde geheele zaak was zoo groot, en de schreeuwende camelots vonden zoo weinig gehoor dat men gerust de kortstondige popula riteit van den oud-minister van oorlog als geheel verdwenen kan beschouwen. Voorzichtigheidshalve had men aan twee compagnieën infanterie opgedragen het vergaderlocaal te bewaken, en waren strenge bevelen tot handhaving der orde gegeven. Alles was en bleef rustig, en de zaak kon voor het Hof met den mees ten ernst behandeld worden. Dat dit ook in Boulangers voordeel is, zal niemand ontkennen. Onder deze omstandigheden kan het Hof onpartijdiger oordeelen, wijl er geen gevaar bestaat, dat de leden door politieken hartstocht verblind zullen worden. Quesnay de Beaurepaire kreeg na voor lezing der stukken, het .woord tot het nemen van zijn requisitoir. Hij betoogde dat het complot tegen de veiligheid van den Staat bestond en dat hij de bewij zen ervan in handen heeft; dat hij trouwens voor elke beschuldiging, de meest volledige en afdoende bewijzen en getuigenissen zal bijbrengen. Zijn rede werd in de grootste stilte door rechter- en linkerzijde aangehoord. Bij het gehou den appél-nominaal bleek, dat 26 leden van den Senaat afwezig waren. Men verwacht den afloop binnen vier of vijf dagen. Doch hoe de uitslag ook zij, of de Senaat hem veroordeelt of vrijspreekt van de misdaad van samen spanning tegen de orde en de veiligheid van den Staatde krijgsraad, die moet oordeelen over de onregelmatigheden van zijn avontuurlijke loopbaan en over de oneerlijke daden die de eer van dezen soldaat bevlekten, zal de volle strengheid van het recht op hem toepassen. Zondag II Augustus wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waarge nomen door Dr. A. A. Humme, predikant te Oude-Wetering. Aan de cavalerie-manoeuvres, welke plaats hebben van 18 tot 27 September onder leiding van den Generaal-Majoor, Inspecteur der Cavalerie,zullendeelnemen de staf en de vijf veldeskadrons van het le. Reg. Huzaren; de staf en de vijf veld eskadrons van het 3e. Reg. Huzaren twee batterijen van het Korps Rijdende Artillerie; een detachement van het Es kadron Ordonnanceneen detachement Trein; een detachement Hospita3l-solda ten en een detachement Marechaussees Worden bestemd tot Chef van den Staf De Majoor W. J. H. Römer van het 2e. Reg. Huzaren, fungeerend Chef van den Staf bij de Inspectie der Cavalerie tot Adjudant van den Leider de Rit meester R. F. C. Baron Bentinck; tot officier toegevoegd aan den Leider: de le. luitenant-Adjudant A. F. Lucassen van het 3e. Reg. Huzaren; tot Comman dant der Artillerie: de Majoor Jhr. V A. De Pesters. Commandant van het Korps Rijdende Artillerie; tot Adjudant van den Commandant der Artillerie -. de le. Lt. Adjudant C. Hoekwater van het Korps Rijdende Artillerie; tot Chef der Intendance: de kapitein-Intendant C. M A. Douglas, aan wien worden toegevoegd de le. Lt. Kwartiermeester J. F. de Mees ter en de 2e. Lt. Kwartiermeester J. C Hamerslag; tot Chef van den Geneeskun digen Dienst! de Diiigeerend-officier van Gezondheid der 3e. klasse J. K. Stakman Bosse, aan wien, ten behoeve van den Veterinairen Dienst, wordt toegevoegd de Paardenarts der le. klasse J. B. H Moubis, van de Rij- en Hoefsmidschool A. v. B., geboren te Nijkerk wo nende te Amersfoort, stond Donderdag te Utrecht voor de rechtbank terecht wegens diefstal. Deze bekl. had op den 19. Juni uit het bosch van mr. Cock Blonihoflf een zestal dennenboompjes weg gehaald, wat door den agent van politie Huisman was opgemerkt, die tegen bekl. proces-verbaal opmaakte. Het O. M vorderde tegen bekl. 7 dagen gevange nisstraf. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft in zijne vergadering van 8 dezer afwijzend beschikt op het verzoek van en kelen, om benoemd te worden tot make laars in vaste goederen, op grond, dat de wet daartoe geen aanleiding geeft. Wij ontvingen een beknopt «Hand boek voor reizigers naar Zuid-Afrika met de sloombooten der Union Line," door H. Tiedeman, die al het wetenswaardige over «des landverhuizers Eldorado," zoo als hij Transvaal noemt, verzamelde uit verschillende boeken, couranten, enz. Het werkje is voorzien van een fraaie kaart en verschillende illustraties. JïSlsto STAATSLOTERIJ. (Tweede klasse). Trekking van 7 en 8 Aug. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f SO 1505. 1532, 1558, 2650, 2661, 2666. 2668, 4308, 4382, 5374, 5380, 5400, 5805, 5811, 6280, 15330, 15336, 15340, 15349, 15361, 16427, 16432, 16492, 18802, 18811, 18862, 18892, 20002, 20140, 20638, 18716 18930, 20662. Te zamen 33 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 1922 Aug., 25,1619,2427 Sept. 14 en 812 Oct. Loten zijn nog verkrijgbaar. Door de Gedeputeerde Staten van Utrecht is bepaald dat de jacht wordt geopend op Zaterdag 31 Augustus, met uitzondering derjacht op fazanten, welker opening op Dinsdag 1 October is vastge steld. De lange jacht zal alleen des Dinsdags en Vrijdags van iedere week mogen worden uitgeoefend, terwijl het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1889 moeten geoogst worden, verboden is, evenals het jagen in tabakslanden, zoolang het zoogenaamd bestgoed niet is geoogst. Luntereu. Gedurende het korte doch hevige onweder, 't welk Maandag-morgen boven deze streken woedde, sloeg de bliksem in de landbouwers-woning van H. van Essen, in Meu-Lunteren. In weinig tijds was het huis met der. inboedel en de oogst een prooi der vlammen. Een vet kalf en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Alleen een weinig kleeding- stukken werden gered". Niets was tegen brandschade verzekerd. Sclierpeuzcel. Deze gemeente leed een treffend verlies door het betrekkelijk plotseling verscheiden van den alom ge- achten wethouder, den heer J. Meijer Drees. Ook als secretaris der spaarbank alhier, zoomede der hier bestaande be waarschool was de heer Drees lange jaren ten algemeene nutte werkzaam. Onder zijne medewerking kwamen onderscheiden nuttige instellingen en werken voor de gemeente tot stand. Behalve door familie en verdere betrek kingen wordt zijn heengaan zeer gevoelt door velen wier steun en raadsman hij was. Zij leven kenmerkte zich door aanhoudende arbeid, oprechtheid en al gemeene menschenliefde. Moge zijn naam nog lang in het aan denken der gemeente blijven voortleven. (Utr- Dgbl.) Wij laten hier nogmaals een brief van een der Hollanders in het Zuiden van Frankrijk volgen. Fos-sur-mer, 4 Aug. 1889. Waarde broeder! Met deze kan ik u mededeelen, dat wij Hollanders, ons nog in goeden wel stand bevinden. De bladen, waarin mijn vorig schrijven was opgenomen, heb ik ontvangen en met veel plezier gelezen; ik mag wel zeggen van A tot Z. Onder elkander spreken wij er over, dat het ons zulk een genoegen doet, als wij eens wat uit Holland te lezen hebben en dat het verzenden van een courant zoo weinig kost (2'/a cent). Twee rr.aal 24 uren is ten brief of blad, aan ons verzonden, oaderweg. 't Gaat dus gauw ook. Fos ligt 10 minuten van de Middel- landsche zee en een half uur ten Noor den van Fos ligt «La Cabannette," de boerderij, waar wij werkzaam zijn. De weg naar Fos is, evenals alle wegen hier, in zeer goeden staat. Hij is met steenen en keien gepla'eid. Wij werken hier nu met 32 Holland- sche paarden. De Franschen ploegen met ossen, waarvan er ongeveer 20 voor het werk in het /moeras, waar wij zijn, ge bruikt wordei. Koeien melkt men hier niet, wel gepen. Ook zien wij telkens kudden schapen, door herders gedreven. Men heeft ml verteld, dat er ten noorden van het moerrs wild vee leeft, dat's win ters wel eenr in de nabijheid van ons kan komen. De (steenvelden in den omtrek worden door middel van kanalen met wa ter uit de Du ance en de Rhöne besproeid Voor het motras is dit niet noodig, inte gendeel, er :ijn 3 stoomgemalen om het van het ovirtollige water te bevrijden, Fos ligt aan een scheepvaart-kanaal van Arles naar de golf van Fos, maar men ziet er niet veel schepen varen. Ook gaat er een spoor van Miramas naar Fos, maar slechts enkele malen per dag. Onze spoorreis lit Holland was dan ook te Miramas geiindigd. Wij staplen uit en liepen naar onze bestemming. Bijna albs wat in het vaderland groeit, is hier ook, maar bovendien nog in massa olijven, vijjen, meloenen, amandelen enz. Mijne dagdijksche kost is aardappelen met groette, rijst, pannekoek of andere meelkost. Des Zondags krijg ik soep, Verder eHen dag brood met vet of ham Fransche (oep (brood, vleesch of bouillon en uien, files in water gekookt) alsmede slakken, 'rikvorschen en meer van die kostjes Itat ik vooreerst nog maar aan de FranSihen over. De liuzen worden hier gebouwd van de keien, die men in groote hoev^elhe den op steenvelden vindt. Ze worden heel netjs afgewerkt en zijn zeer sterk maar er wordt verbazend veel kalk voor gebruikt Het ii hier iets warmer dan omstreeks denzelfdn tijd in Holland, 't ls dag aan dag lietelfde mooie weer. Tot heden is er nog maar ééne onweersbui geweest en die .vas spoedig door wind verdreven. Aug., Hendrik Wijs en Maria Abignet Smitt. Overleden: 1 Aug., Willem Antboni Croockcwit 12 m. 2 Aug. Hendrikus Johannes Bauland, f m. Adrianus Ha zelaar, 8 m. Simon ten Broek, 3 m- 3 Aug., Een lev. aang. kd. in. g. van Cor- nelis Micbuel Maria Vermolen eu Bertha Maria Cornelia de Jong. 5 Aug., Hen drik Meernik, 3 m. Leendert Holtman, 12 m. 5 Aug., Herbert Holtman, 74 j. echtg. van Jannetje van de Veer. 8 Aug., Johanna van Beek, 8 m. Bunschoten. Geboren: 4 Aug., Gerritje, dochter van Jacob Duyst en Ilendrikje Meester. Aug., Arend van Veen, Onangenaam bad. Op den Katharijne Singt te Utrecht had Dinsdagmorgen het olgende plaats T'ee geladen tjalken met hooi moesten eikader passeeren voor de eene'liep een meisje van ongeveer 18 jaren; zij liet te laat haar lijn zakken, waardoor zij un den wal af, onder de eene schuit dooi in het water werd gesleurd. Glukkig dat zij de lijn om het lijf had anders ware zij voorzeker verdron- kei Jaar vader trok zijne dochter behou- dei aan de lijn op, terwijl eenige schippers reds te water waren gegaan om het misje te redden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 2 Aug. Johannes Abraham,) 7. van Johannes Steenbeek en Maria Mackil- Elisabeth Joanna Hendrika, d. van Jn Willem Karei van Wandelen en Anna laria Jacoba Huijgen. Charlotta, d. van kerardus Jacobus de ltuijter en Jannetje immer. 3 Aug., Johanna Geertruida llisabeth, d. van Wilhelmus Pot en Geertruida sn Empelen. 4 Aug., Anna Adriai laria Sibilla, d. van Gerardus Hubertus j los en Adriana Maria Lablans. 5 Aug., hristina Wilbelmina, d. ran Christiaan Maas Dirkje Perton. Gehuwd: 7 Aug., Jacobus van Nimwe- a en Jannetje Wansing. Gijsbert van &en Brink en Maria van den Berg. 8 Overleden oud bijna 4 jaar, verdronkeu in de haven te Spakenburg. 4 Aug. Steven Berendso, oud 4 maanden. Hoogland. Geboren: 2 Aug., Willem z. van Teu- nis Poort en Barbara Roest. 4 Aug., Arie, zoon van Hendrik van Drie en Hanna van de Blankevoort 6 Aug., Johannes Petrus, z. van Hermanus Martens en Anna Theresa Schmitz. 7 Aug., Gerrit z. van Johannes Mossens en Aaltje Veldhuizen. Overleden: 8 Aug., Elizabeth van Es sen oud 66 jaren echtgenoote van Evert Buys. Woudenberg. Gehuwd: 8 Aug., Evert van den Hoek, 23 j. en Cathariua Susanna den Bree, 22 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 Aug. 1889, Tarwe f af 0.—- Rogge - 0.- 0. Boekweit - 0.- 0. Appelen Peren Kleiaardappelen - Zand Hoendereiereu - Eenden Boter Margarine Zoetain. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude renden Jonge Hazen Wilde konijnon Tamme Duiven Vette varkens Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Stieren Kalveren 5— - 0- 1.50 „- 3.70 - 0-- a - 1.05 - 0.- - por hecto liter. 1.20 0.— kilo. - p. 60 7.— 0.— 2.40 4.p. lOOst. 0.— P- P- P- 0.90 0.80 0.70 0.— 0.80 0.80 0.— 0.— 0.90 0.60 per paar. -.kilo. per stuk. 0.50 0.26 0.25 0.— 0.60 0.60 0.— 0.20 0.30 0.— 7.-,,- 13.- 14.-,,- 21.— 0.-- - 0.— 0.— - 0.— 0.- 0.- Pe,r 0.— - 0.— 9tuk- 0.— - 0.— 0.— - 0.— 0.— - 0.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarweheet. Roggeheet. Boek weit; 20 heet. Appelen; 10 heet. Pereu heet. Kleiaardappelen; 180 heet. Zand- aardappelen; 8000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 2200 kilo Boter; kilo Margarinekilo Kaas stuks vee. Gevondeii op deu openbaren weg 1 oude parapluie met hoornen hand- vatsel. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Getrouwd: H. WIJS 2e. Luitenant Kwartiermeester, en M. A. SMITT, die, mede namens wederzijdsche betrek kingen hunnen dank betuigen voor de ontvangen talrijke bewijzen van belang stelling. Amersfoort, 8 Aug. 1889. Heden overleed te Gronin- gen na het ontvangen der laatste H. H. Sacramenten onze Broeder j er. Behuwd-broeder de Heer EVERHARBCS HEXDRI- I CCS SINNIGE in den ouder dom van 34 jaar. J. SINNIGE, M. B. L. SINNIGE— Quant, S. G. SINNIGE— van Kalken, A. VAN KALKEN. Amersfoort, 9 Augustus 1889. Volstrekt eenige kennisgeving. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling ondervonden bij de geboorte onzer dochter betuigen wij hartelijken dank. M. F. W. J. de JONG A. C. de. JONGVelaars.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2