NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad DE ERFGOEDBEZITTER, UTRECHT EN GELDERLAND. No. 69 Woensdag 28 Augustus 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. iMEBSFDBRTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,4.0 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uit goede bron wordt gemeld, dat, waarschijnlijk tengevolge van de ongun stige weersgesteldheid, Z. M. den Koning in de laatste dagen weer meer hinder heeft van zijn chronisch lijden (jlieraan doening). Door den Minister var, Binnenland- sche Zaken is aan den heer mr. J. L. Berns, archivaris in Friesland, opgedragen, een onderzoek te doen in de archieven te Dresden en te Weenen, naar uit het tijd perk der Saksische hertogen dagteekenende bescheiden, welke belangrijk zijn voor de Friesche geschiedenis. De Minister van Koloniën maakt bekend, dat, boven en behalve de in dit jaar voor den burgerlijken dienst in Ne- derlandsch-Indië reeds ter beschikking van de Indische Regeering gestelde per sonen, nog tien personen, die in vorige jaren in het groot-atnbtenaars-examen voor den Indischen dienst geslaagd zijn, naar Ned.-Indië kunnen worden uitge zonden, om in administratieve betrek kingen daar te lande te worden geplaatst. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, zullen zich ten spoedigste bij het Departement van Koloniën moe ten aanmelden met een op zegel geschre ven request en daarbij moeten ovei leg gen a. het examen-diploma waaraan zij hunne benoembaarheid ontleenen; b. een bewijs van zedelijk gedrag, afgegeven door het Dagelijksch Bestuur der gemeente waar de sollicitant het laatst heeft ge woond c. eene verklaring, afgegeven door den bevoegden Commissaris des Konings, waaruit blijkt, dat de sollicitant aan de wet op de nationale militie heeft voldaan. Op bevel van het departement van oorlog wordt thans in de onderscheiden garnizoensplaatsen door de infanterie des avonds de veiligheidsdienst bij nacht be oefend. De minister van oorlog had bepaald, dat het blijvend gedeelte der lichting 1888, vóór zij half September n. s. met onbepaald verlof huiswaarts zou keeren, in de behandeling van het nieuwe repe teergeweer zou worden geoefend' Aange zien het evenwel te voorzien is, dat de wijziging der geweren en de uitrusting stukken niet tijdig genoeg gereed zullen zijn, zoo moet van dat voornemen worden afgezien, en zal het gedeelte der genoemde lichting later voor dat doel onder de wapenen worden geroepen, evenals dit voor alle lichtingen in de drie laatste maanden van dit jaar elke lichting gedurende den tijd van 13 dagen zal plaats hebben. Naar het Utr. Dgbl. bericht, heeft de kerkeraad der Nederlandsch hervormde gemeente te Zeist aan den minister van oorlog een bezwaarschrift ingediend, dat aan de militairen van het 1ste regiment vesting-artillerie te Utrecht, gedurende eenige dagen van de kermisweek, nach telijke permissie wordt verleend, met ver zoek, een algemeenen maatregel te nemen, waarbij in alle garnizoenen nachtelijk verlof gedurende de kermisweek verboden wordt. Het gevolg hiervan is, dat het algemeen nachtelijk verlof is ingetrokken. Over het leven, dat de aartsher togin Stephanie van Oostenrijk te Zand- voort leidt, worden de volgende bijzon derheden medegedeeld: Ofschoon de aartshertogin eigenlijk geen badkuur ondergaat, wijl zij niet ziek is, volgt zij toch stipt de voorschriften van haar geneesheer in het belang van haar gezondheid, welke in den laatsten tijd zoo zware schokken had te doorstaan. Al is het weer nog zoo slecht en storm achtig, toch kan men er vrij zeker van zijn prinses Stephanie op het strand te vinden, en niet zelden alleen, want zij houdt van de eenzaamheid. In kleeding niets afwijkende van de overige dames badgasten, zoodat zij zich in niets van deze onderscheidt, blijft zij vaak uren lang in haar badstoel zitten, zich bezig houdende met lectuur of den blik latende weiden over de golven. Voortdurend ver wijlen haar gedachten bij haar dochter tje, dat in Oostenrijk is achtergebleven. Eiken dag brengen post en telegraaf haar tijdingen van het geliefde kind, en na ontvangst daarvan ziet men haar gelaat van vreugde stralen, hoewel nu en dan bij het lezen van die verre berichten tra nen in haar oogen blinken. Sedert eenige dagen is de Prinses min der droefgeestig; dikwijls zelfs hoort mer, haar hartelijk lachen. Die oogenblikken worden evenwel nog afgewisseld door vlagen van onoverkomelijke zwaarmoedig heid. Alsdan trekt zij zich in haar ver trekken terug, om geheel alleen te blijven met haar smart. Meermalen gebeurt het dat zij niemand van het gevolg aan haar ontbijt of diner noodigt. Begeeft zij zich naar haar slaapvertrek op de eerste ver dieping, dan brengt zij meestal nog eeni- gen tijd door op het halkon, om de zee te beschouwen, waarvan zij nooit genoeg schijnt te hebben. Naar men wil, zou de Prinses de voorkeur hebben gegeven aan een Bel gische badplaats; om redenen van intie- men aard evenwel heeft zij den moeder lijken raad van de keizerin van Oosten rijk opgevolgd, om liever te Zandvoort eenige weken te gaan doorbrengen. De Hollandsche veekoopers te Lon den zullen den len September, den dag, waarop de markten van Engeland voor ons vee zullen geopend worden, des mor gens te 3 uren in optocht, met muziek voorop, naar de ^Metropolitan Cattle-mar ket," te Islington marcheeren en aldus de bevrijding van de belemmeringen van onzen veehandel op Engeland feestelijk herdenken. Te Apeldoorn is door de heeren C. E. E. Fromberg Beuker, concessie aangevraagd tot het aanleggen van eene drinkwaterleiding. Het weekblad Ncderlandsche Sport is op de internationale sporttentoonstel- ling te Keulen bekroond met de gouden medaille. Men schrijft van de Veluwe «De aanhoudende regens van de laat ste dagen hebben in deze streken aan vele veldvruchten schade gedaan. Op de lage plaatsen zitten de aardappelen bijna in het water. Geen wonder dan ook, dat velen door de «ziekte" aangetast worden en in den grond reeds verrotten. Op het hoogerc gedeelte heeft men geen klagen. De hooi-oogst valt niet mee; door het natte weder verliest het hooi veel in kwaliteit. Het roggestroo heeft veel ge leden en ook de korrel is er niet beter op geworden. Met het maaien der boekweit is reeds een begin gemaakt. Deze belooft veel, maar het mee- en tegenvallen zal nog afhangen van veel droogte of regen. Appelen zijn er weinig, peren en prui men bijna in 't geheel niet. Slechts op enkele plaatsen ziet men volgeladen hoo rnen, maar dit zijn uitzonderingen. De machinist van Rijn, der Ne- derl. Rijnspoorwegmaatschappij, vader van vijf kinderen, werd Donderdagavond, toen hij den Spoorweg bij het Sterrenboscli te Utrecht wilde overloopen en struikelde, door der. trein van Arnhem komende, overreden en onrniddelijk gedood. Hel is altijd nog geraden, de bank biljetten van f25 met zorg na te zien omtrent de echtheid, alvorens ze in ont vangst te nemen. Eergisteren werd aan de Spaarbank te Arnhem een valsch bil jet van f25 aangeboden trouwens door iemand, die blijkbaar volkomen te goeder trouw was. De directie hield het biljet in. Twee jongelui van 17 en 18 jaar, leerlingen van hel gymnasium in een Duitsch stadje dicht bij de Nederl. gren zen, waren de ouderlijke woning ontloo- pen en hadden het plan opgevat, oens een reisje naar Amerika te ondernemen, hunne ouders doodelijk ongerust achter latende. Toen zij Woensdagochtend op hunne reis ook Groningen aandeden, meende de gemeentepolicie aldaar hen eens in verhoor te moeten nemen, het geen ten gevolge had, dat de ouders ge rust gesteld konden worden, en de reis- lustigen weder op reis konden gaan nu echter niet naar Amerika, maar naar hunne woonplaats. NGr. Ct Het eerste Volkskofliehuis is Zater dagavond te Utrecht geopend. Hoewel deze inrichting gevestigd is in een lokaal, vroeger gebezigd tot stalling van paarden en rijtuigen, heeft de vaardige hand van schilder en timmerman voor een behage- lijk aanzien weten te zorgen. Een jongmensch uit het midden van Friesland, die zich aan het onderwijs wijdt en binnen betrekkelijk korten tijd acte voor onderwijzer, voor gymnastiek, voor teekenen en de hoofdacte verwierf, gevoelde grootcn lust om zich ook in het Fransch te bekwamen. Daar hij zeer zui ver en correct viool speelt, is hij met zijne vioolkist naar Brussel getrokken, waar hij 's daags zijne taalstudiën doet en 's avonds voor zijn onderhoud in het orkest van het Eden-theater de viool bespeelt. Door het Wapen der Genie in de stelling Amsterdam, zal 3 September een belangrijk verdedigers-werk worden aan besteed, nl. het bouwen van een fort aan het Pampus, een werk, waarvan de kosten op ruim 6 tonnen gouds wor den geraamd. Toen dezer dagen te Leiden de po litieagenten des morgens na afloop van den nachtdienst het wachtlokaal verlie ten, vergat een hunner zijn horloge, het welk hij 3an een spijker in dat lokaal gehangen had, mede te nemen. Tehuis zijnde bemerkte hij zijn verzuim en keerde naar de wacht terug, doch moest toen tot zijne groote ontsteltenis bemerken, dat horloge en ketting verdwenen waren. Omtrent den dader viel al dadelijk het oog op een zwerver, die gedurende den nacht, op zijn verzoek, verblijf in de wacht had gehad, doch deze was intus- schen buiten de gemeente in de richting naar Utrecht gebracht. Daarop werd door den commissaris in een buitengewoon nummer van het Poli tieblad de aanhouding van dien zwerver en het ontvreemde verzocht, waarop diens aanhouding Zaterdagmorgen te 's Gravenhage volgde. Het horloge was reeds aldaar door hem verkocht, doch werd in beslag genomen. De aangehou dene is naar Leiden overgebracht. De eerste goedkoope trein naar Parijs zal, volgens regeling op 12 Sep tember loopen. Het vertrek van Utrecht N. R. S. is bepaald op 8.10 'savonds; vertrek Rozendaal 10.56aankomst Parijs 6.55 's morgens. De terugreis van Parijs 'sWoendags 18 September vangt aan te 9.40's avonds. aankomst te Rozendaal 5.47 's morgens en te Utrecht te 9,20 's morgens. Biljetten voor den trein worden uitge geven, behalve aan de voornaamste stations waarlangs de trein gaat o. a. ook te Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotter dam, Leeuwarden, Groningen enz. De reis van die plaatsen, in aansluiting aan den extra-trein, vindt per gewonen trein EEN VERHAAL DOOR GCSTAAF BTIEKIXZ. 21) Deze heeft in vergelijking met onzen Edgard veel van een vlederniuis, tegenover een adelaar. Onze Edgard, de beeldschoo- ne huzaren-officier, de stoute ruiter, jager, schutter en krijgsman de vlugste danser, de afgod van alle jonge meisjes en vrou wen En Hans, de onbeschaafde linksche hoer, koemelker en kaasbereiderHij zit op zijn lomp ploegpaard, als een stuk hout en sukkelt daarop voort als een slager.'' «De liefde voor uw kind verblindt u." sprak de kamerheer op waarschuwende toon. «Hans is geen leelijke jongen en als hij wil weet hij zeer goed zijn stand op te houden. Bertha heeft het toch ook niet beneden hare waardigheid geacht, hem aan zich te ketenen, hetgeen haar bijna al gelukt was. En Audigast, dien wij beiden met blijdschap als onzen schoonzoon zouden aansemen, heeft ook vriendschap met hem gesloten. Zoo ook hebben Costenoble, Helmeried en Wolf- ramsdorf hem gaarne in hun gezelschap, waarin hij zich dan ook zeer goed weet te gedragen." Dit onderhoud had plaats op een avond toen Serena door Edgard begeleid uit den slottuin naar het slot terugkeerde, terwijl het andere gezelschap op een kleinen afstand volgde. Toen zij tot den zijvleugel genaderd waren, waar Hans woonde, trof het ge luid van een viool en een fluit hunne ooren, hoewel de vensters gesloten, en de gordijnen gezakt waren. «Wie zijn deze muziekliefhebbers'?» vroeg Serena haren geleider, terwijl zij staan bleef. «Hans en Hins,» antwoordde deze spot achtig. «Zoo luidt naar ik meen de laatste voornaam van onzen boekhouder. Beiden beijveren zich nu om door het krassen op de viool en het blazen op de fluit de ratten en muizen te verdrijven die zich wellicht in de woning van den opziener ophouden." «Het klinkt zeer mooi," sprak Serena, die op dit spotachtige gezegde niet lette. «Het is de Adelaide van Beethoven, met gevoel voorgedragen. Laten we even luisteren." «Wilt ge niet liever binnengaan?" vroeg Edgard gemelijk. «Ge zoudt niet de eenige toehoorderes zijn, maar er zeker het schoone vrouwtje van den fluitist vinden, die opmerkzamer met hare brandends blikken naar den strijkstok van den vioolspeler, dan naar de vingers van haar echtgenoot kijkt." «Stilte!" gebood Serena. Ongeduldig wachtte Edgard totdat de andere heeren en dames naderbij kwa men. «Wat is er te doen?" vroeg de grond bezitter aan zijne dochter. «Muziek, vader!" gaf Serena ten ant woord. «Die hoor ik gaarne," hernam de oude man en luisterde opmerkzaam. Het duurde echter niet lang of viool en fluit verstomden.» Ach hoe jammer, sprak Serena's vader. «Laten we applaudisseeren," sprak Pauline, terwijl ze haar fraaie handjes gereed hield om te klappen. «O neen," zei Serena, «laten we lie ver stil heengaan." «Bravo! bravo!" riep Edgard luidkeels! Daarop werd een gordijn even opgelicht en vertoonde zich in de opening een schoon vrouwenkopje, dat echter dadelijk op het zien van al deze toeschouwers, verdween. Edgard's ruwheid deed Serena's aange zicht betrekken, en over haar anders zoo liefelijke, kalm gelaat verspreidde zich een donkere wolk. «Zaagt ge daar dat lieve wijfje aan 't venster," vroeg Edgard in plaats van hare bezigheden als huishoudster te ver richten, brengt zij liever haar tijd door in de kamer van een ongetrouwd man." Serena gaf daar niet het minste ant woord op, maar keek strak voor zich heen. Als Edgard zich nu echter verbeeldde dat hij door zijnehatelijke opmerkingen over zijn neef Hans, dien benadeelde in Serene's oogen, dan vergiste hij zich toch deerlijk, ja'hij bemerkte zelfs het tegen deel. «Ik mag mijn neef Hans zeer gaarne lijden," sprak de grondbezitter tot Serena. «Hij heeft zoo iets vertrouwelijks en eerlijks in geheel zijn wezen, en zijn stem klinkt mij alsof ik die reeds meer gehoord had. Zoo zou nu mijn zoon Jozef geweest zijn. Zou zijn ziel misschien in het lichaam van Hans zijn overgegaan? «Wie weet 't antwoordde Serena." »'t Is jammer van Hans," ging hij voort, «dat hij ook jong moet sterven." «Ik heb hem," zoo sprak de grond- lezitter geheimzinnig, «zonder hoofd zien loopen en dat ging zoo toe: Edgard be roemde er zich op dat hij het aas uit een kaart kon schieten, en Hans hield hem bij 't woord. Hij hield de kaart met schoppenaas in zijn ver uitgestrekte hand en Edgard schoot op dertig pas afstand, doch trof het aas niet, maar het hoofd van Hans dat op den grond tuimelde, terwijl hij nog steeds de kaart in de uitgestrekte hand hield." «Dat was een benauwde droom, lieve vader!" hernam Serena met een lichte huivering. «Geen droom, mijn kind! Hebt gij Schiller's Geestenziener gelezen? Dat ben ik I" «Nog altijd die krankzinnige gedachten," klaagde Serena onhoorbaar. Het scheelde echter weinig of de voor zegging van den baron had zich reeds den volgenden dag bewaarheid. Edgard, Audi gast en Hans hadden een wandelrit ge maakt eri rustten even in een herberg in het woud. De rijknecht van eerstgenoem de hield de drie paarden van de ruiters vast, toen deze de herberg verlieten. Edgard besteeg zijn paard, evenals Audi gastHans, die de kleine schuld betaald had, was de laatste; hij had pas den eenen voet in den stygbeugel gezet, en zat nog niet in den zadel toen Edgard, zonder zich omtedraaien, een fikschen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1