Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. Wel was de inhoud van deze mede- deeling gedeeltelijk onjuist, maar de oflerbus bleek bij onderzoek geheel ledig te zijn inmiddels zijn reeds f 6.32% in de sacristie der kerk teruggevonden. De politie is met een en ander in kennis gesteld en doet ijverig onderzoek. (Tw. Ct De beer du Toit, de Transvaalsche minister van onderwijs, komt eerstdaags te Amsterdam. Thans toeft hij te Luik in België. Te Hengelo zijn Maandagochtend drie achter het park van den heer J. E. Stork gelegen arbeiderswoningen totaal afgebrand. Van de inboedels werd weinig gered. De woningen, in eigendom toebe- hoorende aan den arbeider H. H., nevens twee der inboedels, waren behoorlijk ge assureerd. Wegens gebrek aan water daar ter plaatse, kon de brandweer wei nig hulp verleenen. De 1. lijst van de elfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijsteen totaal aan van f 10.122.59, als opbrengst van 25 locale comités. Uit de provin cie Utrecht vinden wij daaronder vermeld Utrecht f 1937.83s het vorig jaar f2186.85, Zeist f882.295 (het vorig jaar f 818.04s). Nog worden o. a. op deze lijst vermeld Rotterdamf3647.48shet vorig jaar 3848.26, Wassenaar f 1028.05, het vorig jaar f953, Arnhem f 785.16, het vorig jaar f 614.18, Zetten c. a. f661.16 het vorig jaar f670.285, Helder c. a. f 218.24 hetvorigjaarf243.53, Zwartsluis f143.285 het vorig jaar f134.625. Utr. Ct. Naar men verneemt is de aarts hertogin Stefanie van Oostenrijk voorne mens haar verblijf te Zandvooit nog eenige dagen te verlengen en alzoo tot 15 September e. k. te verblijven. II. C. Het mag als van algemeene be kendheid geacht worden, dat de laatste jaren tusschen de suikerfabrikanten en de verbouwers van beetwortelen een strijd ontstaan is, die vooral het vorige jaar in nieuwsbladen en tijdschriften van weers zijden met al de wapenen, die hun ten dienste stonden, gevoerd is. De landbouwers meenden den tot nu gevolgden weg van verkoop der beet wortelen te moeten verlaten, omdat huns inziens hunne belangen geheel werden voorbijgezien in h«t contract, dat tusschen den fabrikant en hen vóór den zaaitijd wordt gesloten. Een van de voornaamste grieven der landbouwers was, dat de beetwortelen door den fab'ikant aan allen even duur betaald werden, niettegenstaande de beetwortelen van enkele landbouwers door betereen oordeelkundige bemesting, door zorgvuldige bewerking van den grond, enz. aanmerkelijk beter van kwaliteit waren, m. a. w. meer suiker bevatten, zonder dat dit den landbouwer, die daar op het volste recht heeft, ten goede kwam. Daarvandaan de wensch der landbou wers, om hunne beetwortelen naar hunne innerlijke waarde d. i. naar hun suiker gehalte te verkoopen. De suikerfabrikan ten waren wel geneigd, aan dezen wensch tegemoet te komen, indien slechts de weg werd aangewezen, waarop de ver koop van beetwortelen op gehalte goed schiks kan plaats hebben. De Heer Dr. G. W. Bruinsma heeft te dien einde een boekje samengesteld, ge titeld: »De verkoop van beetwortelen op suikergehalte," een leiddraad voor fabri kanten en landbouwers om te contrac teeren, waarin de mogelijkheid om op gehalte te verkoopen benevens de te vol gen methode op bevattelijke wijze wordt uiteengezet. Wij vestigen de aandacht onzer lezers, die in de beetwortelquaestie belang stellen, op dit werkje, dat hun een goed inzicht in deze quaïstie kan geven. Eene advertentie in dit blad licht hun omtrent Uitgever en prijs in. Te Utrecht zullen twee bijkantoren van de pesterij gevestigd worden waardoor, wegens het zich steeds meer en meer uitbreiden van de stad, in eene bepaalde behoefte wordt voorzien. De kolonel Ypey, kommandant van het 3e reg. huzaren, benoemd tot lid der jury voor de keuring van paarden te Parijs, zal de aanstaande manoeuvres van de 3e divisie in Noord-Brabant niet me demaken, maar worden vervangen door den luitenant-kolonel de Bas, van dat wapen. Onder het opschrifttEen sociaal democraat opvoeder in Christelijke en maatschappelijke deugden," schrijft de Std. «Wat van dezen stembusstrijd nog lang in heugenis zal blijven, is de verklaring van den heer Gerhard, dat hij sociaal democraat is. De doekjes zyn er nu af. Hij heeft het nu openlijk uitgesproken: Ik ben sociaal democraat." Hierin ligt dus, dat te Amsterdam een onderwijzer, en het hoofd eener openbare Staatsschool, openlijk betuigt de sociaal democratische gevoelens te zijn toegedaan. Zulk een man oefent nu dag aan dag zijn invloed uit op heel een corps onder hem staande ondei wijzers en op honder den scholieren, ja, in geheel den kring der openbare onderwijzers. Meer nog, zulk een sociaal-democraat wordt nu geroepen, om tot «Christelijke en maatschappelijke deugden" op te lei den. Potsierlijk Of neen, ergerlijk door het ongekend hooge peil, waaitoe aldus de publieke leugen in Nederland wast. Eergisteren overleed te Rotterdam de heer J. Roemer, de oudste ridder der Militaire Willemsorde in Nederland. Bij de forceering der barrière te Brussel in 1830 door de Hollandsche troepen verwierf de heer Roemer deze Ridderorde. De overledene was ook versierd met het Metalen Kruis. De sneltrein, die te 6 uur 20 min. van Utrecht naar Zwolle vertrok, is eergisteravond op de hoogte van het station Elburg ontspoord persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De treinen in beide richtingen hebben nogal ver traging ondervonden. De trein van Zwolle die te 8 uur 50 min. te Utrecht moet aankomen, kwam eerst omstreeks "12 uur aldaar aan. Dinsdagavond, ging de majoor van den generalen staf Froger, voor het maken eener nachtelijke oefening.over de spoor brugbij Kuilenburg, waartoe door de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen aan het hoofdkwartier van den leider der legeroefeningen in de nieuwe IJsellinie vergunning was verleend. Eensklaps stortte de heer Froger door een open vak van de brug, die hersteld wordt en niet verlicht was, in de niter- waarden naar beneden. Gelukkig is de toestand van den officier, die naar Utrecht is overgebracht, r.iet gevaarlijk. Naar men meldt, zouden thans onderhandelingen worden gevoerd tus schen de Regeering en de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, om door deze de geheele lijn LeeuwardenStavoren EnkhuizenAmsterdam te doen exploi- teeren. Zooals men weet, wordt thans het gedeelte Leeuwarden—Stavoren door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, het andere gedeelte door eerstgenoemde Maatschappij ge ëxploiteerd. (IV. R. Ct.) Omtrent den maatregel, om het perron van het nieuwe station te Am sterdam alleen toegankelijk te stellen voor houders van perronkaarten, verneemt men, dat hoogstwaarschijnlijk voor hen, die zeer dikwerf op het perron moeten zijn, maandelijksche, driemaandelijksche, half- of heeljarige toegangskaarten zullen verkrijgbaar zijn. In de jl. Vrijdag te Arnhem gehou den vergadering van den Raad-van-Com- missarissen der Ned. Heidemaatschappij, werd o. a. tot Directeur der Maatschappij benoemd, de heer L. R. Brants, thans werkzaam aan de boschbouwschool te Münden bij Cassel. Hij zal met 15 Sep tember zijn betrekking aanvaarden en zich dan te Wageningen vestigen. Tevens werd aan den heer W. Bleij, tot dusverre houtvester der Maatschappij, den titel verleend van Adjunct-Directeur. In plaats van den heer C. J. Sickesz, die om gezondheidsredenen zich verplicht zag te bedanken en die tot Eere- voorzilter benoemd werd werden ge kozen: tot Voorzitter der Maatschappij de heer A. J. Blijdenstein, thans Onder- Voorzitter; tot Onder-Voorzitter, de heer Alph. van Rijckevorselen tot lid van het Dagelijksch-bestuur, de heer W. baron van Nageli. De toestand op Creta schijnt niet beter te worden. Naar luid der jongste be richten heeft de komst van den nieuwen gouverneur-generaal Chakir-pacha nog niet veel tot de bevrediging bijgedragen. De Turken gaan voort op verschillende plaatsen de Christenen te onderdrukken en bloedig te vervolgen, evenalsin Armenië. De berichten hierover mogen overdreven zijn, vooral die via Griekenland komen, de grondslag is waar. Maar bij zulke gebeurtenissen doet het er weinig toe of de berichten door de pers wat vergroot zijn; het is de vraag: of er dingen ge beuren die aan sommige Europeesche mogendheden gelegenheid kunnen geven handelend op te treden, hetgeen tot eiken prijs moet belet worden. De toestand op Creta, evenals die in Armenië eischt dus een ernstige be handeling van de zijde der mogend heden, die belang hebben bij het be houd van den Europeeschen vrede. Met het oog hierop rneldt men een overeenkomst, waarbij Creta zonder op te houden tot het Turksche Rijk te behooren, een afzonderlijke provincie zou vormen met een eigen vorst aan het hoofd, die meer dan de tijdelijke gouver neurs er belang bij zou hebben om zich populair te maken door een eerlijk be stuur en onderdrukking van verkeerde praktijken. Dit stelsel beeft meermalen goede vruchten afgeworpen waarom zou men het niet weer eens toepassen. Heden, de negende verjaardag van onze geliefde Kroonprinses Wilhelmina, wapperde alhier van dv openbare en vele particuliere gebouwen de nationale vlag, het klokkenspel op de l.ieveVrouwe Toren liet zich in den morgen hooren, bij het ter perse gaan van deze Courant verne men wij, dat er eene groote paiade, door het geheele garnizoen, zal gehouden wor den in het artillerie-park. De Ie. luit. J. H. C. Sluiter, bij de batterij rijdende artillerie, thans te Venloo, wordt tegen 1 Nov. evenals de le. luit. P. E. H. V. L. baron van Boecop, bij het 2e. regiment huzaren aldaar, bij de rijschool te Amersfoort gedetacheerd. Tot le Luitenant van het Ie regi ment Huzaren'is benoemd de 2e Luit. R. C. Dittlinger van genoemd corps. De gemeenteraad was gister bijeen tot behandeling van een voorstel van Burgemeester en Wethouder om de ten laste van de gemeente nog bestaande geldleeningen tegen eene rente van 4% aftelossen en eene 3% geldleening groot f210000, tegen den koers van 95s/«% vrijgeld, aantegaan. waartoe de firma Vlaer en Kol te Utrecht de gelegenheid had aangeboden. Het voorstel werd door den Raad aangenomen. De Raad stelde de ge meente-rekening over het jaar 1888 voor- loopig vast op een bedrag van f 177285.65 aan ontvangsten, f 172195.89 aan uitga ven en alzoo met een voordeelig slot van f5089.76. De rekening van de dienst doende schutterij, van het burgerlijk arm bestuur, het burger-weeshuis en de kamer van koophandel en fabrieken, allen over 1888, werden goedgekeurd. De gemeente- begrooting voor 1889 is den Raad door Burgemeester en Wethouders aangeboden. Het eindcijfer, zoo aan inkomsten als uitgaven, bedraagt f 183475.02. Ten slotte werd den Raad mededeeling gedaan dat van de Utrechtsche Waterleiding-maat schappij te Utrecht bericht is ingeko men, dat zij de haar verleende concessie tot aanleg en exploitatie van eene water leiding in deze gemeente aanvaard. Vergadering var. den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 3 September 1889, 's avonds half acht. Punten van behandeling 1. Eedsaflegging van nieuwe raadsleden. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4. id. twee leden der commissie be doeld bij art. 166 der gemeentewet. 5. id. twee leden van het burgerlijk armbestuur. 6. id. twee leden der commissie van fabricage. 7. id. een Onderwijzer aan de Open bare school 3e soort in de Koestraat. 9. Ontwerpbesluit tot vaststelling der jaarwedde van den te benoemen onder wijzer. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de eerste helft der maand Aug. 1889. 1. W. Jonker, Amsterdam. 2. Mevr. H. v. Gorkum, Arnhem. 3. Kroomhof. Hoogedijk. 4. A. N. Verweerd, Vreeswijk. 5. Mevr. C. Koorders Brons, Zandvoort. Van Hoevelaken 6. T. van Kamp, Hilversum. Briefkaarten 1. Mevr. T. Wouters, Amsterdam. 2. L. Muller, 3. Mej. M. M. Boldingh, Haarlem. Hnarit, 27 Aug. Naar wij vernemen heeft ds. J. J. Herman tegen 1 Jan. e.k. zijn emeritaat aangevraagd. 'tWas Zaterdag juist 33 jaren geleden dat hij tot het predikambt werd ingewijd, waarvan hij 24 jaren alhier is werkende geweest. Barneveld. Zondagavond ontstond eene woordenwisseling tusschen een paar jongens, Jan Dirk Niebeek en Jan van d«n Broek. Laatstgenoemde, oud 16 jaar, maakte zich zoo driftig, dat hij zijn te genstander met een mes eene diepe snede, ter lengte van 4 centimeter, over den pols toebracht. Tegen den dader is pro ces-verbaal opgemaakt. Hoogland. Onze geachte leeraar en predikant Ds. Richard, die zooals wij reeds vermeld hebben zijn emeritaat heeft aan gevraagd, zal morgen in den namiddag- godsdienstoefening zijn afscheidsrede hou den. Sclierpenzeel. In den korenmolen nabij het station alhier is Dinsdag-avond brand ontstaan. Door den hevigen storm had de vang geen vat genoeg op de as, en vloog deze door de sterke wrijving in vlam. Door tijdige hulp werd grooter onheil voor komen, daar anders molen en bijgelegen woning ontwijfelbaar verloren zouden zijn geweest. De brandweer van den Holevoet behoefde, bij hare spoedige opkomst, geen hulp meer te verleenen. Veenendaal. Ter gelegenheid van het huwelijk van onzen vroegeren stadge noot, den heer Leinweber (arts), deelge noot in de florissante zaak van de Vee- nendaalsche Stoomsajetfabriek, firma wed. D. S. Schuppen Zoon. bereidde deze heer aan de luim 200 werklieden, aan die fabriek verbonden, een waar feest. Allen werden ruimschoots onthaald op brood met vleesch, hier en sigaren, terwijl diverse vermakelijkheden, als mast- klimmen enz. waren georganiseerd. Een flink muziekkorps van den lieer Fey uit Utrecht, vermeerderde niet weinig de feestvreugde. De Zioitsersche vereeeniging tegen on zedelijke geschriften te Lausanne, heeft aan de redacteurs van alle Zwitsersche bladen een rondschrijven gericht, waarin zij de redactiën verzoekt met de opname van berichten, omtrent misdaden, zelf moorden, enz., voorzichtig te zijn, daar dergelijke berichten door de ziekelijke nieuwsgierigheid van het publiek gaarne worden gelezen en bovendien vaak de misdadigers vleien, daar die dikwerf gaarne de algemeene opmerkzaamheid op zich gevestigd zien en die berichten dikwijls tot navolging leiden. Een spookhistorie. De «Tarka Herald," een Z.-Afrikaansch blad, verhaalt het volgende onder den titel: Ilessie Ver maak en haar beide vrijers. De lezers herinneren zich den tijd, dat de bank te George-town sprong? De stad verkeerde toen in een treurigen toestand en vele bewoners zagen zich toen ge noodzaakt hun woningen onverwachts te ontruimen. Onder hen was ook de oude Teunis, maar voor hij het huis verliet, liet hij een doodkist plaatsen en ver spreidde het gerucht dat het er spookte. Dat deed de slimme oude heer met de bedoeling zijn huis tegen de straatjeugd te beschermen, die anders volgens lief lijke gewoonte, in de leegstaande woning alles kort en klein zou hebben geslagen. Er deden van het spookhuis al spoedig allerlei griezelige verhalen de ronte en wij, jongens, zouden ons eer hebben laten doodranselen dan ons in de nabij heid te wagen. Toen ter tijd woonde ook de oude Daniël Vermaak in George-town en zijn dochter Hessie was een mooi, zoet kind met heldere blauwe oogen en lang, blond haar en de jongens uit den omtrek waren allen verliefd op haar; maar Barend Visagie en Koot Pieterse waren de las- tigsten van haar aanbidders. Eiken dag kwam de een of andere zijn opwachting maken met pepermunt en zoete woordjes, maar Hessie, al at ze ook de pepermunt op, kon hen niet uitstaan, vooral oindat beiden voor lafaards bekend stonden. Toen nu op zekeren dag Barend haar kwam" smeeken hem tot den gelukkig sten aller stervelingen te maken en met hem te trouwen, bedacht zij een middel om van beiden af te komen. Ze zei: «Barend, het zou mij niet kun nen schelen, om met je te trouwen, maar iedereen zegt, dat je zoo bang bent uitgevallen." Barend zwoer bij hoog en laag, dat hij zoo dapper was als iemand maar zou durven denken; zij mocht hem op de proef stellen als ze wilde. «Goed dan Barend," zeide het meisje, «ga dan dezen nacht naar het spookhuis, om kwartier vóór twaalf, en kruip in de doodkist, trek de deksel behoorlijk boven je toe, blijf daar zoo liggen tot kwartier over twaalf en ik zal met je trouwen." Om de waarheid te zeggen, kreeg Barend kip penvel, toen hij den eisch hoorde, maar ziende dat het met Hessie ernst was en omdat hij werkelijk veel van haar hield en haar vader een rijk man was, stemde hij er in toe het waagstuk te onder nemen. Hij was nauwelijks weg, of daar kwam Koot Pieterse aanstappen en vroeg Hessie formeel ten huwelijk. «Koot," zei ze, «ik wil niet zeggen dat ik niet van je houd, maar iedereen beweert, dat je zelfs voor je schaduw op den loop zou gaan en ik heb geen lust om met een lafaard te trouwen." «Wat Hessie," riep Koot uit, «ik bang! Barend Visagie is een lafaard, dat weet de geheele wereld, maar Koot Pieterse! De duivel in eigen persoon zou hem niet bang maken!" «Best Koot," antwoordde het meisje, «daar zullen we de proef van nemen. Neem dan dezen nacht, om twaalf uur, een wagenketting en een hamer, en ook vier amandelen en ga in het vertrek van het spookhuis, waar de doodkist staat. Loop dan driemaal om de dood kist heen, met de ketting achter je aan slepende en sla dan, op elk der vier hoe ken van de kist een amandel met de hamer stukalles zonder een woord te zeggen. Blijf dan nog tien minuten op den koffer zitten en ik zal je komen halen en met je trouwen." Koot beloofde, dat hij het alles doen zou, maar men begrijpt, dat hij dien dag geen leven had. Kwartier voor twaalf ging Barend, be vende over al zijn leden, het spookhuis binnen, vond de doodkist, stapte er in en trok het deksel boven zich toe. Hij nam tot zes keer toe een hartigen slok uit een fleschje, dat hij had medege bracht, maar nog sidderde hij als een riet. Twaalf sloeg de klok en daar kwam Koot, de zware ketting achter zich aan slepende. Gerechte hemel, het was voor den armen Barend in dë kist om te sterven. En Koot was al even benauwd, niet tegenstaande de vloeibare hartversterking, die hij bij zich had gestoken. Hij sloop om de doodkist heen, met de ketting achter zich aan, op zulk een afstand als de muren toelieten. Toen hij driemaal rond was geweest, kroop hij naar de kist met den hamer en de amandelen, terwijl het koude zweet hem uitbrak en zijne knieën knikten. «Krakéén aman del was stuk geslagen op den hoek van de kist. «Groote hemel!" dacht Barend, «daar is het spook bezig met de kist toe te spijkeren Zijn hart stond stil, doch het spook was nog maar aan het voeteneinde. Thans echter sloop Koot naar het hoofd. Zijn hand beefde als een espenblad, maar hij legde de amandelen neer. «Krak! Moord helphet spook helphet spook en Barend vloog de kist uit. En Koot hevig ontsteld door de plotselinge ver schijning stoof voor hem uit. Door het open raam sprongen ze op de plaats, toen de eene straat uit, de andere in, beiden gillende «het spook! het spook!" In de nabijheid van het spookhuis, onder een boom stonden Hessie en de oude schoolmeester Smith (die haar waar schijnlijk op den inval had gebracht) en lachten dat zij schudden. Na die nachte lijke geschiedenis heeft zij van die beide vrijers nooit verder last gehad. Be oude Eem. De groote watervoorraad, waarmede deze maand begiftigd is, wordt flink ge bruikt, om de pas uitgediepte beek door te spoelen, en ook de stadsgrachten heb ben er veel genot van. Die arme oude Eem evenwel schijnt tot toegroeien en vervuilen veroordeeld te wezen. Waaraan dit verzuim ook toe te schrijven is, een verzuim is het zeker; want er is nu wa ter genoeg, om ook de oude Eem eens flink door te spoelen, en geen stinksloo- ten mogen bestaan, waar loopend water te krijgen is. Achter de tuinen aan de Haven wordt gaandeweg een Augiasstal gevormd, die evenwel ook zonder hulp van halve goden is op te ruimen. Ik zit er mij op den Olympus over te ergeren. HERCULES. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 23 Aug. Amalia Wilhel mina, d. van Jacob Hendrik Schuiling en Adriene Cornelie Leonore Vroone. 26 Aug. Otto, z. van Nicolaas krabbe en Johanna van Ekelen. Henricus Gijs- bertus, z. van Lambertus Bernardus Smeeing en Gerarda Gerritsen. 27 Aug. Everdina, d. van Hermanus Zieltjes en Weijmpje Fraa. Hermanus, z. van Hermanus van Mourik en Jannetje de Vrije. Hendrikus Jacobus, z. van Boudewijn Brom en Naatje Krijnen. 28 Aug., Pie- ter, z. van Johannes Wilhelmus Ising en Maria Johanna Blommers. 29 Aug., Petronella Jacoba, d. van Hendrik Koning en Hendrika Johanna Kamperman. Jacoba Catrina, d. van Jan Spier en Hen drika van Nimwegen. Ondertrouwd: 29 Aug., Willem Wels en Petronella van Hoeijen. Gehuwd: 29 Aug. Cornelis Albertus Haideman en Geertruida Bliekendaal. Overleden: 24 Aug., Jacoba van der Veer, 4 m. Woudina Heiltje van Dorsen, 5 m. Jacobus van Wageningen 2 j. Hermanus Mater, 30j.ongeh. 25 Aug. Charlotta de Ruijter, 22 d. 26 Aug., Martha van der Horst, 45 j. echtg. van Evert van de Pol. 27 Aug. Franciscus Froger, 36 j. echtg. van Eli sabeth Johanna Westerink. Bunschoten. Overleden: 27 Aug. Herman Male- stein, 40 j. Klaas Snapper, gehuwd met Jansje Bakker 59 j. 29 Aug. Geertje van den Bos, gehuwd met Jan de Graaf Duijst bijna 87 j. Hoogland. Geboren: 23 Aug., Petrus Wouterus, zoon van J. Kok en W. Staal. 24 Aug. Hendrika, dochter van E. van de Boren B. van Ginkel 25 Aug., Hendrikzoon van A. van 't Klooster en A. van den Heu vel. 26 Aug., Petrus, zoon van P. Kuijer en M. Hilhorst. 28 Aug., Hen drik, zoon van J. Voskuil en G. Bouman. Ondertrouwd: W. van Leeuwen kamp en C. Schouten. Eeusdeu. Overleden: 28 Aug., Hendrik Berg, oud 2 j. De BURGEMEESTER van Amersfoort Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 3. September a.s., 's avonds halfacht. Amersfoorf, den 31 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2